Back To Top
Kimler Kandil’le Kandil kimlerle beraber?

Kimler Kandil’le Kandil kimlerle beraber?

 - Son Güncelleme: 22.08.2019 Perşembe 10:44
- A +

Kandil, kayyum operasyonuna 'siyasi darbe' demiş ve herkesi ayağa kalkmaya, tepkiyi yükseltmeye çağırmış.

Bilin bakalım bu kime yarar? Hukuk ve demokrasiye sahip çıkmak için tepki gösterenlere mi? Yoksa onları, hukuk ve demokrasi adına değil de Kandil adına konuşuyormuş gibi göstermek isteyenlere mi?

CHP'nin kayyum kararlarına nasıl tepki vereceğini, dün Sözcü'de Kılıçdaroğlu'nun ağzından Deniz Zeyrek yazdı.

Şöyle: “Bu tür olaylar yaşanınca sokağa çıkmak, protesto etmek gibi durumları doğru bulmuyoruz. İstanbul'da aynı şeyi YSK eliyle bize yaptılar. ‘Ya sokağa çıkın ya boykot edin' dediler. İkisini de yapmadık. Halkın ferasetine güvendik ve gördük.”

Sokağa çıkmadan karşı çıkma politikasında yüzde yüz haklı, yerden göğe katılıyorum. Ama sırf Kandil'deki terör çetesi, sokağa çıkılmasını istediği için ve bu, sokağa çıkanları Kandil'in işbirlikçisi diye karalayacak propagandalara hizmet edeceği için doğru değil.

Çünkü aynı düz mantıkla tam tersini söylemek de mümkün. Kayyum müdahalesi kime yarıyor, Kandil'in tepkisi kimin işine geliyor diye bakın, bakalım ne görüyorsunuz?

Terör örgütü, kritik zamanlardaki çıkışlarıyla kimin eline koz veriyor? O kozları, kim demokratik karşıtlarına karalama silahı olarak doğrultup hangi haklı tepkileri itibarsızlaştırmak, kirletmek ve sindirmek için kullanıyor?

Ve bu, kimlere ellerini güçlendirecek şekilde geri dönüyor?

Soruyu böyle sorduğunuzda; 'kimler kimlerle beraber, kimler kimlerle ağız ve amaç birliği içinde' kozu, tersyüz olup bumerang gibi onu kullanana dönüyor mu, dönmüyor mu?

Açıklayıcı olsun, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'a ait şu sözleri, Hasan Cemal'in T24'deki geçmiş tarihli bir yazısından alıntılıyorum.

Başbuğ, 24 Nisan 2016'da Hürriyet'ten Çınar Oskay’la söyleşisinde diyor ki:

“Terörün kökünü kazırım filan, bunlar hamaset.

Sıfırlamak, terörle mücadelenin kitabında yok, marjinalize edeceksiniz.

Nasıl?

Ben birilerini etkisiz hale getiriyorken, o gün örgüte 100 kişi katılıyorsa, bu fasit dairedir.

Örgütün silahlı gücü beş-altı bin kişidir.

Biz 30 bin kişiyi etkisiz hale getirmişiz.

Yani beş kere örgütü bitirmişim.

Ama gene var.

Ee kardeşim, katılımı önlemiyorsun!.."

Örgüt, gücünü hala nasıl koruyor, nereden eleman topluyor derseniz...Cevabı, Başbuğ'un yakındığı o katılım kısır döngüsünün kırılamamasında işte.

Ne vakit zorda kalsa, sandıktan umudu kestirip dağ propagandasına kapı açan yanlışlar yetişmedi mi örgütün imdadına?

Terör ağaları, sivil siyaset güçlensin, demokratik mücadeleyle kazanıldığı görülsün ve varlıkları anlamsızlaşsın ister mi hiç!

Kayyum kararlarına ne üzülmesi...Üzülseler, 'istismar fırsatı doğdu, yaşasın' diye sevinçten hemen kafa çıkarırlar mıydı?

Terör örgütleri doğaları gereği böyle havaları sever, yasak ve engellemelerden beslenirler, demokratik kapsayıcılıktan değil.

HDP'nin kriminalize edilmesi, sistemin dışına itilmesi filan Kandil'dekileri rahatsız etmez. Bilakis ekmeklerine yağ sürer. Demokrasiden rahatsız olur onlar, varlıklarına tehdit görürler.

Haybeye değil yani fırsattan istifade öne atılıp yeni bir çatışma ortamını körüklemek ve kışkırtmak istemeleri. Demokratikleşme ikliminde nefes bile alamaz, yaşayamaz Kandil.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:24
Olan şu: Kandil kendi saflarını sıklaştırdı. Akp/mhp kendi saflarını. Türk milliyetçiliği / Kürt milliyetçiliğini biraz daha keskinleştirdi. Olan; hak, hukuk, demokrasi, insan hakları diyenlere ve her orman yangının da içi yanan insanlara oluyor. Yazık.
vatandaş 23 Ağustos 2019 00:19
sn beki akp’e belediye balkanını görevden alınca belediye meclis üyelerinden başkan seçiyor, chp’de olunca seçin yenileniyor, kürtler olunca ikisi de olmuyor. ysk’nın seçilmesinde bir sorun görmediği adayların nasık 1 nisan’da diyarbakır valisi tarafından “görevden alısın” diye yazı düzenlediğini yazın. hdp’li bir belediye başkanın görevden alınması kürtleri doğrudan etkiler ama tüm türkiyeyi dolaylı etkileneceğini düşünmüyorum. 2015 haziran seçimlerine sahip çıkamayanlar tüm türkiyenin kaybetmesine sebep oldu.
tarih yazsın 22 Ağustos 2019 21:05
p.., y... vs illegal örgütler birer taşerondur. güney sınırlarımız kıyısında olan olaylar sadece türkiye cephesinden bakılarak anlaşılacak, yorumlanacak yada çözülecek kadar basit te değil. hangi yönetici kendi döneminde ülke yararına artı bişey katarsa adını tarihe yazdırır, ailesini de ihya eder. ş.r.fs.z bir işe imza atar vatanını satarsa da örnekleri çok. serv, mondros, lozan, montrö vs anlaşmalara bak ne yapman gerektiğini ATATÜRK tarif etmiş zaten.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 14:42
Kisacasi Akif diyorki icisleri Bakanliginin (Tek basina alamaz) bu karari kandilin ekmegine yag surmustur.Dogrudur.Fakat olayi yag surmeyle birakirsak eksik kalir.Olayin hukuki tarafini ne yapacagiz.Olayin demokrasi tarafini ne yapacagiz.Protesto yasal sinirlarda haktir.Engellemeyeceksin.Karar siyasidir hukuka doneceksin.Her kim olursa olsun karsindaki icin hukuk icinde kalacaksin.Atanmis bir Kayyim secilmis bir meclisi feshedebilirmi.O zaman her yapilan icin protesto hakkini kullanmadan secimimi bekleyelim.Yani olay sadece yag surme olayi degil.
Bilal 22 Ağustos 2019 14:33
Sonuçta kandil de Tsk miz da sayin dost Trump'in emrinde. Musluman ulkeleri kan gölüne cevirip petrollerini çalmak için hepimiz birlesip dost oluyoruz sonra ganimetleri paylaşirken hep sorun yasiyoruz. İşte butun mesele bu.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 14:02
Son derece doğru bir tespit.
Menderes YILDIRIM 22 Ağustos 2019 13:46
Akif Bey; Keşke İmralı Kimler' le, Kimler İmralı ile de yazsaydınız. 1) İmralı Kimler' le SORUSU Olacak Olursa = 23 Haziran seçimlerinde İMRALI CANİSİ' nin Gönderdiği MEKTUP ve K. Iraktaki Kardeşi ÇAKAL ile Yayınlanan Röportaj kimin işine yaraması amacıyla yapıldıysa İMRALI ONLARLA. 2) Kimler İmralı ile SORUSU da = 21.03.2015 tarihinde İmralı Canisinin Mektubunu Diyarbakır Meydanından Okutturup TRT den Canlı Yayınlayanlar bu MEKTUP tan MEDET umanlar İMARLI ile İTTİFAK ve BERABERLER. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 22 Ağustos 2019 13:31
Sizden Farklı bende Akif Bey ile ilgili düşüncemi yazayım. Tayyip beyin yaptığı AÇIKLAMAYI DÜZELTMEK için harcadığınız çabayı hatırlayınca, size önce gülmüş ve sonra acımışımdır. Neden mi? Bir kaç günlük İKBAL uğruna Yanlış Anlaşıldı - Öyle Demek İstemedi - Şöyle Dedi vb. açıklamalarınızı hatırlayınca yorumcunun yazdığı gibi siz DOĞRUYU SÖYLEDİĞİNİZ için değil bana göre ARTIK SÖYLEYECEK YALANINIZ ve İNDIRICILIĞINIZ KALMADIĞI için ayrıldınız. Akif Bey GÜCENMECE DARILMACA yok. Yazdığım YALAN mı? Yazdıklarımız Yapmadınız mı? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 22 Ağustos 2019 13:19
Akif Bey; Yazınızın BAŞLIĞI "Kimler Kandil' le Kandil Kimlerle." Aslında Yazınız da EKSİKLİK OLMUŞ ve Kimler İMRALI ile İmralı Kimler le de olmalıydı. Bu manada eksik olduğunu düşünüyorum. 1) Kimler Kandil' le SORUNUZA = Çözüm Süreci adı altında Kandildeki KATİL ve ÇAKALLARIN görüşlerine, Kandil ve İmralı arasında MEKTUP Trafiğine ihtiyaç duyanların mekik dokuyanlar ve dokutanlar. 2) Kandil Kimler' le SORUNUZA = 28.02.2015 Tarihinde Dolmabahçe' de PKK adına 10 Maddelik anlaşmayı imzalayanlarla. Saygılarımla
Sermet Ilgaz 22 Ağustos 2019 13:08
Çukur olayları hangi iklimde olduydu peki? O dediğiniz denendi.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 12:32
Kandilin hevesi kursağında kaldı, kimileri de bu işten bayağı üzüldü. Demokrasi maskesi altında tepki veriyorlar...
Özay İbrahimbaş 22 Ağustos 2019 11:41
Soylu'dan kayyım açıklaması: 3 gündür kimse "PKK ile işim yok, iftira atıldı" demedi. Bakan kendini mahkeme savcısı ve hakimi yerine koymuş, "bak işte kendilerini savunamıyorlar" diyor. Türk tipi başkanlık sisteminde yargılamanın esası budur. Yüksek hazretler ne buyurursa hukuk ve adalet odur. Terör terör diyenlere şunu hatırlatmak isterim. Hukuku olmayan ve adalet uygulamayan bir devlet de terörist bir devlettir. Hem de kendi halkına karşı terörist. (Bu ifadeyi İsrail için çok kullandı bizim büyük mü büyük devlet adamlarımız.)
Özay İbrahimbaş 22 Ağustos 2019 09:28
Bahçeli diyor; "Suç işleyen sonucuna katlanır." Suç işleyen, hukuka uygun biçimde yargının öngöreceği sonuçlara elbette katlanır. Peki görevleri gasp edilen belediye başkanlarının suçu var ise, hangi yargı bu konuda hüküm verdi. Yargı değil, siyaset hüküm verdi. AKP reisi MHP nin oyuncağı ve tetikçisi oldu. Amok koşusu diye benzetmişti T24 teki köşe yazısında Sn. Tayfun Atay. Koşunun sonu yakındır....
Muhtefi. 22 Ağustos 2019 09:00
KANdil Kayyumsuz çalışmaz. ve Kime çalıştığı belli değil. Lütfen Çocuk olmayalım. ! Kayyum Kandilin Kılcal Damarlaridır. Heryerde herşeyde varlar. Yerel yönetimlerde, Uyuşturucu kaçakçılığı, İnsan Kaçakçılığı, Sinir Ticareti kaçakçılığı ,Tefeci komisyonlarında Silsile ile Çalışırlar. Pikniğe git ailece o da Tavuk Kanat alamazsın, Tavuk göğüs vb Mangal yap Bütçe açık verir. !Bunlar binlerce adamı Dolandiriyor Dağda. Nerdeyse her taşın altında Silah, cephane gömmüşler. Nasıl oluyor. Adalet, Ahlak ilk önce Sonrası Mis temiz Dağlar .!
Hüseyin Gölgeli 22 Ağustos 2019 08:31
Sayın Beki! Mahalle değiştirdiğinizden bu yana yazılarınızı "ibretle" takip ediyorum. haklı çok yazınıza da rastladım.Ama en çok "bacı döğen,hakikatlerle ve hakkaniyetlerle örtüşmeyen" yazılarınıza daha çok rastladım. Herkeste tutturmuş bir "kaayum" meselesi. Yapılan işlem idari bir işlem olup atananlar KAYYUM değil VEKİLDİR!!!!! Bu günkü yazınız da tam bir " mühendislik" yazısı! yarında "size göre aslında devlet nasıl bir yöntem uygulamalıydı" da doğru iş yapmış olurdu bir yazı kaleme alında onu da bir tartışalım. "MÜHENDİSLİK" ve NEFRET bir süre sonra insana kabak tadı veriyor inanın!
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 21:35
0
Ne farkeder kayyum veya vekil olması. Ona mı takıldın. Hukuki ve insani yanı yok yani.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 08:13
Erdoğan, Kobani'ye Türkiye eskortları eşliğinde, Irak Kürdistan'ından Peşmerge takviyesi yaptırdıktan üç beş gün sonra, Suriye'nin kuzeyinde, bizim güneyimizde Kürt devleti kurulmasına asla izin vermeyeceğiz, dedi. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu diyen de oldu; Erdoğan, Suriye'de Kürt devleti kurduracak diyen de. Kapıları sonuna kadar açarak milyonlarca Arap’ı Suriye’den boşalttı, Kürtlere hareket alanı açtı. Her esip gürlediğinde, ABD Kürtleri silaha boğdu. AKP reisinin yaptıkları hesap hatası mı, yoksa ...
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 20:08
0
Kobani dustu dusecek diye demecler verdi. Bir dusse de kurtulsam derken Kurtler ISiDe teslim olmadi. Dunya kamuoyu Kurtlere sempati duymaya basladi ve Turkiyeye baski artinca reis pesmergelerin Kobaniye girmesine izin vermek zorunda kaldi. Olay budur.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 07:14
Dağdaki eşkıya hemen devreye girmiş ama şunu hemen belirteyim güçlü bir Türkiye hiç bir zaman eşkıyaya pabuç bırakmaz benim bildiğim siyaset akıl ile yapılır eğer atacağımız adım teröristin ekmeğine yağ sürecek ise o adımı atmamalisiniz maksat bölge halkının teröre desteğini kesip kazanmak mı yoksa kandilin ekmeğine yağ çalmak mı ?
Faik Güleçyüz 22 Ağustos 2019 06:07
Aynen katılıyorum.Aklınıza,yüreğinize sağlık.Kaleminize kuvvet. Selâm ve sevgilerimle.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 05:41
Eskiden çoğu zaman iyi niyetli olmasa da iktidarı frenleyen asker, cumhurbaşkanı, medya ve yargı vardı. şimdilerde tüm bu kurumlar hadım edildi. medyada muhalif ulusal yayın yapan 1-2 televizyonla, gazete kaldı. yargı toplantılarını sarayda yapıyor. uyarı için elimizde tek 5 yılda bir yapılan seçimler kaldı.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 02:00
filler tepisir cimenler ezilir ve egemenler sorgulanamaz
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 01:23
Sayin yazar simdi anliyorum niye Cumhurbaskaninin danismanligina devam edemediginizi cunku cumhurbaskani dogruyu Soyleyeni pek sevmez ve siz dogruyu soyluyorsunuz saygilarimla HEMSINLI
Menderes YILDIRIM 22 Ağustos 2019 13:32
1
Sizden Farklı bende Akif Bey ile ilgili düşüncemi yazayım. Tayyip beyin yaptığı AÇIKLAMAYI DÜZELTMEK için harcadığınız çabayı hatırlayınca, size önce gülmüş ve sonra acımışımdır. Neden mi? Bir kaç günlük İKBAL uğruna Yanlış Anlaşıldı - Öyle Demek İstemedi - Şöyle Dedi vb. açıklamalarınızı hatırlayınca yorumcunun yazdığı gibi siz DOĞRUYU SÖYLEDİĞİNİZ için değil bana göre ARTIK SÖYLEYECEK YALANINIZ ve İNDIRICILIĞINIZ KALMADIĞI için ayrıldınız. Akif Bey GÜCENMECE DARILMACA yok. Yazdığım YALAN mı? Yazdıklarımız Yapmadınız mı? Saygılarımla
musto 22 Ağustos 2019 00:40
18 yıl arada bir huzur bulsak ertesi gün burnumuzdan getiriyor her gün azar tehdit kibir abartı palavra dinledik durduk.Terör örgütleri kaostan beslenir doğru iktidarların amacı, hedefi, huzur ve refahı sağlamak değilmi. Maalesef bizim iktidarlar kendi yarattığı kaostan besleniyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN