Back To Top
‘Mekanın sahibi’ olarak Esad'ın dönüşü

‘Mekanın sahibi’ olarak Esad'ın dönüşü

 - Son Güncelleme: 17.10.2019 Perşembe 08:57
- A +

Öngörülmedik şey değildi, bu noktaya geleceği belliydi ama haberi yine de Trump'tan alın siz, ağzında bakla ıslanmıyor.

"Esad düşmanımız, Suriye'nin sınır güvenliğini sağlamak için niye biz savaşalım, kendi topraklarını kendisi korusun, YPG'yi de kim himaye ederse etsin, ister Rusya ister Esad, bana uyar" diyerek nihai pozisyonunu Twitter'dan deklare etmişti.

'Türkiye savaşsın, Rusya ve Esad kazansın' diye el çırpıyor sanki ABD Başkanı. Ruslar ve Esad'la danışıklı oynuyor, Türkiye'yi rejimle masaya oturtmaya dair bir plan üzerinde gizli uzlaşma varmış gibi aralarında.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, hazır ABD devre dışına çıkmışken sıradaki hedeflerini Esad'ın hem Ankara hem de YPG'yle arasını bulmak, Suriye'nin sınır güvenliği üzerinde 'taraflar'ı uzlaştırmak olarak ilan etti. Altın tepside sunulur gibi ayaklarına gelen bu fırsat yaver giden şanstan mı, Trump'ın bilinçli ikramı mı, belirsiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün son teklifini yaptı: 'YPG rejime teslim olsun, güvenli bölgeyi boşaltsın, kontrol ettiği yerler zorla göçürttüğü gerçek sahiplerine iade edilsin, harekat amacına ulaşıp kendiliğinden sonlanır...'

Cumhurbaşkanı, kamuoyuna açıklamadan önce bu teklifi Putin'e ilettiğini de bildirdi.

Ayrıca, ABD'nin çekildiği Münbiç'e Esad güçlerinin girmesini olumsuz karşılamıyor, açıkça söyledi. Sonuçta kendi toprakları ve rejimin toprak bütünlüğünü Türkiye zaten savunuyor notuyla...

Rusya'nın pozisyonuna gelince...Putin daha iyisini bekleyemezdi; istediği bir gözken iki göz birden aldı. Dört ayak üstüne düşmek derler...

Birincisi; Trump da Erdoğan da 'mekanın sahibi'nin kimliği üstünde mutabık konuşuyor. Henüz adı konmamış bir mutabakat ufukta belirdi. Esad'ın topraklarına sahip çıkma ve her karışında egemenliğini tekrar kurma hakkını tanıyor, destekliyor, teşvik ediyorlar; daha ne olsun!

İkincisi; Türkiye'nin askeri baskısı ve sıkışan Trump'ın ortada bırakmasıyla YPG'nin pazarlık gücü ve direnci kırıldı, dayattığı şartlarda rejime sığınmaya mecbur kaldılar.

Kazan-kazan durumu, ballı kaymak Putin için...

Türkiye ile ABD birbirine kaybettirme mücadelesine girerken Esad, topraklarının YPG hakimiyetindeki üçte birini savaşmadan geri kazanıyor.

Rusya ise besleyip büyüttüğü, palazlandırdığı örgütün kontrolünü kendi gönül rızasıyla ABD'den devraldı. Tereyağından kıl çeker gibi kolayca...

Bu arada, YPG'nin kaybını kazanç saydığına göre, Türkiye de kazanan tarafta. Eli boş dönmüyor. Bertaraf ya da tasfiye edilemese de terör tehdidini sınır boyundan uzaklaştırarak kısmen tahliye etmeyi başarmış oluyor.

Suriye'den çekilme vaadini gerçekleştirme fırsatı yakaladığı için, Trump da kaybettiği inancında değil. Bilakis kendini iftiharla kazançlı görüyor.

Az ya da çok, istediğini almayan yok  bu tabloda, YPG hariç.

Onlar da rejim kamuflajı ve Rus bayrağının gölgesinde tutundukları yeni konumla teselli bulacak.  Ellerinde kalanla avunmaya bakacaklar.

Maksimalist davranarak, hepsine göz koyarak vaktiyle daha iyi koşullarda anlaşabilecekken şimdi Esad'a rehin düştü YPG. Türkiye'nin kovalamasıyla teslimiyet şartlarında el sıkışmaya itildi. Yeni patronlarının ağızlarına süreceği bir parmak bala kaldılar.

En kazançlı çıkansa Esad. Erişimi dışında kalan son topraklarının yanında Türkiye nezdindeki muhataplığını da geri aldı. 'Mekanın sahibi' olarak dönüşünün önü açıldı.

Taşlar yerinden oynadı, nerede duracak bakalım.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 21:34
Şu an oluşan barış ortamı itibari ile bir gün önce yapılan bu öngörüler dört dörtlük örtüşüyor.tebrikler sayın akif beki bu güzel analiz için.
Orhan Birgit,Ecevit döneminde Turizm Bakani idi.Gectigimiz günlerde vefat etti.Bir sözü vardi."Ona buna efelenmenin sonu yalnizliktir!'.. Hakli cikti,yalniz degil,yapayalniz kaldi ülke.Allah rahmet eylesin.
mehmet 17 Ekim 2019 20:22
0
ne zaman yalnız değildiki efendi
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 16:13
Elimizdeki ÔSO ne olacak,onlarda 4 milyon mülteci gibi bizemi girecek?
Mustafa 17 Ekim 2019 12:43
Mekanın sahibi Esad gözüksede Esad gidicidir. Zira mekanın sahibi özgür Suriye ordusu ve bileşenleridir. Ayrıca size göre herşey yanlış. Girmese idik yanlış girsek yanlış. Pyd'nin kaybettiği gerçek ama. Güvenli bölge gerçek hemde tüm tehditlere rağmen. Johnsonun mektubu önceki hükümetleri durdurabiliyordu. Lakin hertürlü tehdit hakaret Erdoğan liderliğindeki türkiye'yi durduramıyor.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 14:20
0
Johnson mektubu Türkiyeyi durdurmadı. Yanlış. İnönü gereken cevabı verdi. İyi oku.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 16:12
0
Özgür Suriye ordusu hiç bir yerde kendi başına durama geçtiğimiz senelerde sınırı geçer geçmez teslim olmuşlardı
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 16:19
0
Savaş esed aleyhine başladı Türkiye aleyhine bitiyor. Elde 4 milyon mülteci, ne idüğü belirsiz.eline silah verilmiş çapulcular ve güvenli bölge dışında daha önce kırmızı çizgimiz olan kuzey İrak Kürt oluşumuna paralel Kuzey Suriye Kürt oluşumu. Savaşın ekonomik, sosyal ve siyasi kaybedeni biz olduk. Ağalar şimdi İhtimal. Türkiye ve İran’ ı masaya yatırma niyetinde olabilir. İdareciler Ortadoğu’da olduğu gibi kendi iktidar ve maddi çıkarları peşine düşüp kalmasa bari.
adem kıral 17 Ekim 2019 17:17
0
mustafa isimli yorumcu yakında düdük çalınca hadi çıkın denince seninki çıkışı bile zafer derler suriyelilerde bizde kalır beslemeye devam o günler gelince merak ediyorum yazını yorumunu
adem kıral 17 Ekim 2019 17:25
0
mustafa isimli yorumcu nasıl yani sen esat gidici diyorsun fakat reisin biz sahibine yani esata vereceğiz diyor esat idi eset oldu şimdi yeniden esat oldu sahi ne diyelim esatmi esetmi diyelim gerçi şimdi reis esat diyor sahi eset in anlamı da aslanmış 4 yıldır aslan dediniz
Süheyl CALISKANOGLU 17 Ekim 2019 18:38
0
"Kör inanc'Dünya'nin en büyük felaketlerinden biridir.(Krisnamurti)..
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 11:29
Olan biteni çok güzel özetlemişsiniz. Gerçi görünen köy klavuzu istemezdi. Sıradan bir vatandaş olarak, başından beri, sonradan Esata bırakacağımız topraklar için neden askerimiz in hayatını tehlikeye atıyoruz, mealinde yorumlar yazmıştım. Çünkü Erdoğan sık sık, terörden temizlediğimiz yerleri Suriye'nin asıl sahibine bırakacağız, diyordu. Harekat tan önce Esat la görüşülse Türkiye destek verse de bu temizliği Esat yapsaydı daha iyi olmaz mıydı? Hem dünya kamuoyunda Türkiye bu kadar yıpratılmazdı. Amerikayla da ilişkiler bu duruma gelmezdi.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 11:23
1.bizimle beraber harekatlarımızı destekleyen öso veya mso ne olacak biz rejim ile anlaşirsak bunlar yerinde duracaklarmı 2.elimize pimi çekilmiş bi bomba tutuklu esir artık ne derseniz diyin bi bela daha musallat oldu 3.güvenli bölgede sözde kardeş suriyelilere ev yapacakmışız bizim ülkemizdeki evsiz barksız insanlar ne yapacak ha birde yıllarca çalışıp bi ev parası biriktirmeye dişimizden tırnağımızdan arttırarak almaya çalışıyoruz bu ekonomik ortamda ne kadar mümkünse tabi
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 11:00
ABD kuzeyden çekildi ama doğudan çekilecek mi bakalım, orada petrol var. Çekildi diyelim, ülke genelinde 100-150 bin ağır silahlı muhalif fink atıyor, bunlarla öyle kolayca başa çıkabilecek mi Esad. Çıktı diyelim, ülkede 4-5 milyon muhalif, ülke dışında 5-6 milyon mülteci var ki, bunların da yüzde doksanı muhalif, bunları ne yapacak, vatandaşlıktan mı çıkaracak, gaz verip öldürecek mi. Savaş bitse bile Suriye asla eski suriye olmayacak, Esad ve yönetimi de makule gelmek zorunda kalacak, bence şu anda yeni rejimin de pazarlıkları yapılıyor. Anayasa görüşmeleri süreci belirleyecek.
Şahin 17 Ekim 2019 10:55
Pardon Türkiye burda nasıl kazanclı cıktı? 4 milyon mülteci bizde, o kadar insanımız öldü ve şehitlerimiz var, ekonomimiz yerlerde sürünüyor, yaptırımlar yolda, Halk Banka ceza yolda, dolar yine 7'yi görcek gibi, başka ülkenin toprak bütünlüğü icin biz niye savaşalım? Erdoğan kaybetti, Esad kazandı. Eh tabii AKP belki birkaç oyu kazanmış olabilir. Maksatda belki buydu.
Uzun zamandır ilk defa makul bir yazı...sağol....
Bir Türk 17 Ekim 2019 10:20
Sonuç Esad ülkesinde hakimiyeti tekrar sağlıyor. Silahlı terör örgütü biraz güneye çekiliyor. Suriye'de yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Milyonlarcası mülteci oldu. E bize kar kalan ne? Herhalde 4 milyon mülteci ve harcadığımız milyarlarca dolar? Hadi hayırlı olsun...
karar okuru 17 Ekim 2019 08:05
esadı ayakta tutanla birlikte hareket etmek
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 01:30
Akif bey, peki bu alattklarınız nasıl oldu düşündünüz mü! Ya! Putin Trump'un azil sürecinde aleyhine kullanacağı pası ucundan, el altından CİA ve senatörlere verdi. Bak Kırım ilhakı ve Ukrayna Başkanı ile Trump kirli işlerine! ABD Halk Bankası kozunu masaya sürdü. ABD neden Suriye’den gidiyor sizce!
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 00:52
Çok güzel bir özet. Aynı “Peki biz bu işi niye yaptık” fıkrasındaki gibi durumumuz...
hamza akyol 16 Ekim 2019 23:57
gelinen nokta, aynı zamanda, abd'nin BOP projesinin iflasının da bir göstergesi. BOP eşbaşkanlarından bazıları işsiz kalabilir. ayrıca, umarım, abdnin bop projesinin yenilgisinin de başlangıcı olur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN