Back To Top
‘Muhacir kardeşlerimiz’den ‘tuttuğumuzu gönderiyoruz’a!

‘Muhacir kardeşlerimiz’den ‘tuttuğumuzu gönderiyoruz’a!

 - Son Güncelleme: 23.07.2019 Salı 09:09
- A +

Tarih 15 Temmuz 2016; Büyükşehir Belediyesinin İstanbul’da yol tabelalarında Arapça uygulamasına geçtiği haberleriyle uyandı şehir. Fatih-Zeytinburnu hattında başlamıştı pilot uygulama...

Tarih 3 Temmuz 2019; İstanbul Valiliği, İçişleri Bakanlığının talimatıyla işyerlerindeki Arapça tabelaların Türkçeleştirilmesi çalışmalarına başlandığını duyurdu. Denetimlerin başlama tarihi, 15 Haziran 2019 olarak açıklandı. Pilot uygulama için seçilen bölge ise yine Fatih ile Zeytinburnu...

Ve geliyoruz 22 Temmuz 2019 tarihine. Karar’ın dünkü manşetiydi, İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde Suriyeli mültecilere yönelik ‘huzur operasyonları’ başlatıldı. Sadece son üç günde 400 Suriyeli, bir suçtan aranmadıkları halde polis kontrolüne kimliksiz yakalandıkları ya da kayıtlı bulundukları şehrin dışına çıktıkları için gözaltına alındı ve apar topar sınır dışı edildi. En az 5 bin mülteci de geri gönderme merkezlerinde sırasını bekliyor...

Üç yılda nereden nereye; Arapça yön tabelalarından Arapça’yı işyeri tabelalarından bile sökmeye uzanan radikal bir politika değişikliği. Tabela sökmekle, Arapça yazıları kaldırtmakla da kalmadı, Suriyeliler ‘huzur operasyonları’yla ilk tedbirsizliklerinde kapıya konuyor.

Suriyeli mültecilerle uzun süre birlikte yaşayacağımızın kabulü ve misafirperverliğimizin nişanesi olarak trafik levhaları Arapça’yla donatılırken toplum hazırlanmamıştı. Tepki ve tartışmalar da umursanmadı. Sosyal rahatsızlık ve huzursuzluk emareleri belirdiğinde, nedenlerini ortadan kaldıracak çözüm formülleri geliştirilmedi. Onun yerine, ‘Muhacir kardeşlerimize Ensar gibi davranmanın dini ve insani sorumluluğumuz olduğu’  hatırlatmalarıyla yetinildi. Düzenleme, denetim altında tutma, doğabilecek sorunları önden görüp sürdürülebilir kurallara bağlama talep ve uyarılarına kınama vaazlarıyla, ayıplayan nasihatlarla karşılık verildi.

Dün Karar’da okudunuz, şimdi de neye uğradığını şaşıran mülteci sözcüleri ‘bari önden bir hazırlık aşaması belirleseydiniz, baskın şeklinde olmasaydı, konuşarak yapsaydınız, mültecilere toplanmaları için bir süre verseydiniz’ diye can havliyle çırpınıyor.

Yani ne dünkü politika kapsamlı bir planlamaya dayanıyordu, ne de şimdiki bir planlama dahilinde yürütülüyor.

Suriyelilerin varlığı seçimlerde siyasi maliyet üretince, panikle ters yöne savrulmaktan başka açıklaması yok bu sertleşmenin.

Eldeki tek enstrüman çekiç olunca, sorunlar yine çivi muamelesiyle hallediliyor.

Varsa yoksa polisiye tedbirler... Çok mu oluyor, indir kafasına...

Adını ‘çekiç operasyonu’ değil de ‘huzur operasyonu’ koymakla değişiyor sanki mahiyeti. Bir master planla hareket ediliyormuş havasına bürünüyor o anda, öyle mi!

Telaşe nazırlarına havale edilmeyecek, kuru hamaset nutuklarıyla üstesinden gelinmeyecek, illa kapıya dayanması beklenmeyecek sorunlar da var. Baştan öngörülüp ancak taraflarla konuşarak, toplumu hazırlayarak üstüne gidilecek sorunlar...

Yüzü astarından pahalıya gelen zevahiri kurtarma gayretlerine ödediğimiz bedele bakınca, yöntem dersini çoktan geçmiş olmamız gerekmiyor muydu?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Çerkez Ethem 23 Temmuz 2019 20:51
.."Suriyeli mültecilerle uzun süre birlikte yaşayacağımızın kabulü ve misafirperverliğimizin nişanesi olarak trafik levhaları Arapça’yla donatılırken toplum hazırlanmamıştı".... Hazırlanmakla alakası yoktu. Bu klasik t.c. ırkçılığıydı ! 90 yıl arabçayı öcü gösteren kemalist zihniyetin sonucu bu ! Yüzyıllarca kullandığımız alfebemizdi ve doğu türkistanda gerçek türklerin hala kullanılan alfabesidir ! alman tarihinin ne islamla alakaları var nede arabçayı bizler gibi kullandılar ama 1 milyon suriyeden mülteci aldılar ! Demek alman ırkçılığınıda geçtik !
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 20:34
Ak parti suriyelilere tepkiden dolayı oy kaybettiğini fark etti.bir daha ki seçime kadar yarısını gönderir.din vatan millet bahane iktidar para servet şahane.Öbür dünyada para ile Allah ın adaletini satın alabilecekler mi göreceğiz.
Yakinda secim olmus olsaydi sayet,Suriye'lilerin kilina dokunulmazdi,malum bir-iki oy hesabi yapilir,atilan nutuklarda Suriyeli Kardeslerim kelimeleriyle süslenirdi!..
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 22:47
3
Suriyeli göçmenlerin oy hakkı yok. Biri seni fena işletmiş...
Mustafa 23 Temmuz 2019 18:12
Çarpıtma artık olağan olmuş ilk önce olayları çarpıtarak aktar sonra yanlış aktarılan durumla ilgili yorumda bulun. Olaylara karışan Suriyelilerin dışında hiç kimseye dokunulmadı ve dokunulmaz Haddini bilmeyenleri de dünyanın her yerinden kovarlar. Benim üzüntüm eskiden beri chp'lilerin yaptıklarını sizin yapmanız olmayan bir olayı yada farklı bir olguyu olduğunun dışında gösterip yorum yapmak ayıptır, ayıp
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 17:47
Bize Suriye'nin kuzeyindeki bölgeyi gösterip algı yaratıyorlar. Yalnızca kuzeyde kısıtlı bir bölgesi riskli. Kasım 2018'de tüm Suriye'yi gezen bir turist ne yazmış unusual traveler sitesinde, okuyun. Ek olarak Trip Advisor forumlarını okuyun, Suriye'yi gezen Alman ve Amerikalı turistler neler yazıyor güvenlikle ilgili 2018 ve 2019'da. 90'larda Türkiye'nin güneydoğu şehirlerinin riskli olup başka şehirlerinde durumun farklı olması gibi.
İbrahim Erdoğan 23 Temmuz 2019 17:22
Gerçi gelecek seçimlere normalde birkaç yıl var ama anca yetişir... Bu uygulama ile belki birkaç puana tekabül eden seçmen memnuniyeti ilerideki seçim sandıklarına yansıyabilir!.. Yansır mı dersiniz?..
KARAR OKURU DEDE 23 Temmuz 2019 15:03
Devletin bizim vergilerimizle muhaciri olamaz.bize sordular mi bu kadar insanı alıp bakacaz diye.ensarlar alsın baksın.3.5 milyon ensar yok mu bu ülkede.lutfen onlar baksin
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 16:44
4
başta hakan albayrak. Müthiş ensardır kendisi. Kese milletin, ensarlık onun. inşallah kese de onun, ensarlık da onun olur.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 18:27
3
suriye lileri sevenler evine alsın siz bakın her sahip olduğunuz şeyleride paylaşın suriyeliler dışarı
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 18:44
4
Demokrasilerde vergilerin nereye harcanacağına seçilen karar verir, seçmen değil. Önce demokrasiyi hazmet... Vıdı vıdı yapma...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 20:00
2
Hakan albayrak tim dünyaya ensar olmak istiyo.ama bizim kesemizden.bir kere olsun hükümeti eleştirmez zam için zulüm için. Yok hakkını yetmeyeyim yılda bir kere eleştiriyoruz gibi yapar.
karar okumazı 23 Temmuz 2019 15:03
akif bey yazdığın yazılara üşüşen yorumculara bir bak ve buradan kendine pay biç. işin başında ,ortasında sus, sonunda ise eleştir babam eleştir.
E.K 23 Temmuz 2019 14:14
Sn yazar haklisiniz da, biz yonetim olarak ne zaman, hangi iste surdurulebilir bir plan ve proje ile hareket edebildik ki? Atalarimiz gocebeymis, daglarda ovalarda kafalarina gore yasamislar..Hala bu gocebe kulturunu uzerimizden atamadik..Biz planlamayi yapamiyoruz..Beceremiyoruz..Suriyeliler meselesi sadece bir ornek....5 milyon suriyeli oldugu soyleniyor..Dogruysa, bu konu ile ilgili bakanlik kurulsun..Secimlerde kaybeden jakoben Akp, faturayi gariban gocmenlere kesmesin..
Süheyl CALISKANOGLU 23 Temmuz 2019 13:19
AKP Hükümeti hep "uyanik gecinir'nedense.Suriyeli'ler den kapacaklari oylari "cantada keklik'görüyorlardi,bazi Suriye'liler de "acele'Türk Vatandasi olmak hakkina sahib oldular,oylarini AKP'ye verdiler muhtemelen.Fakat AKP'nin bu uyanikligi "duvara fena toslayacak' Gelecek secimlerde iki önemli faktör,Ekonomi ve Suriyeli'ler AKP'yi iktidardan yolcu edecek.Belediye secimlerinde AKP'nin artik yolcu oldugu mesaji geldi,yerine oturdu..
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 18:30
0
vatandaşta olsalar iyi parti iktidarında dışarı
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:56
Nasıl kardeş ki kardeşinin vatanına göz koyuyor.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 18:27
0
ben kardeşleri olmuyorum sevenler evinize alın
karar okuru 23 Temmuz 2019 12:23
Akif Bey, Başkanlık sistemine alışın artık lütfen. Bu sistemde kararlar hızlı alınır!? Yarın sistem gereği gönderilenler geri döndürülebilir. Ertesi gün de yeni sistemin ne kadar hızlı çalıştığını göstermek için geri gönderilebilir. Öyle planlama ve saire gibi jargonlar eski Türkiye'ye ait. Bunları unutalım, hızlı sisteme uyum sağlayalım.
HACI MURAT 23 Temmuz 2019 12:12
Valilik açıklamasında İstanbul'da 500 bin ikamet izinli,500 bin geçici koruma kapsamında Suriyeli bulunduğu,başka şehirde kaydı olduğu halde İstanbul'da bulunan Suriyeliler 19 Ağustos'a kadar kayıtlı oldukları şehre kendiliklerinden gitmezlerse bunların zorla o şehre gönderilecekleri belirtiliyordu.Bu duruma göre kayıtlı Suriyelilerin sınır dışı edilmeleri söz konusu değil.Sınır dışı edilenler kaçak yollardan ülkemize giriş yapanlar (Suriyeli veya değil).Suriyeliler kimsenin umurunda değil,maksat eleştiri olsun.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 16:48
3
hacı muratı çok takdir ediyorum. Yorumları çok değerli. yorumlarında akıl, mantık ve insanlık olmadığını bildiğim için, okumak için uğraşmıyorum. böylece, gözüm bozulmadığı gibi, "acaba bu nasıl bir mantık güttü?" diye düşünmek zorunda da kalmıyorum. olumsuz tıklıyorum. öylesine güzel yorumlar.
HACI MURAT 23 Temmuz 2019 20:07
0
16.48 Heh heh heh!
KARAR OKURU DEDE 23 Temmuz 2019 20:08
0
Hacı murat doğru soyluyo.bence de sınır dışı etmezler.efiyomus gibi yaparlar.her şeyleri sahte bunların cunki.ayrica önemli olan içeriye yolgeçen hani gibi herkesi almanak.bunlarin sınır dışı edilmelerinin maliyetini hiç düşündünüz mü.80 bin kişi.carpin bilmem kaçla.yani bence o da yalan.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 11:45
Suriye'den gelenlerin kim olduğunu biliyor muyuz, hayır. Bu adamların mesleği nedir, sabıkası var mıdır biliyor muyuz, hayır. Türkiye'deki şehir popülasyonu bu kadar mülteciyi kaldırabilir mi, hayır. Ne idüğü belli olmayan bunca insanı memlekete sokarken bize mi sordunuz, hayır. Bazı tarih bilmez cahil artıkları balkan muhacirleri ile suriyeli mültecileri denk tutuyorlar. Aklı yok fikri var.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 18:46
3
balkan göçmenleri bu ülkenin direği suriyelilerin içinde çok sayıda ermeni var
karar okur 23 Temmuz 2019 11:42
oylar nelere kadir
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 11:28
8.23'de yazan Karar okuru. Esad şu anda ülkesinin büyük kısmında kontrolü sağladı. Egemenlik bölgesinde 15 milyon Suriyeli yaşıyor. 5 milyon bizde, 3-4 milyon da sağda solda var. Bu adam 15 milyona katil değil de bizdekilere mi katil. Ayrıca bunların çoğu Esad'dan değil Işid'den kaçtı. Tek çare oturup anlaşmak. Yok diyorsan evine al besle.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 15:03
2
Bir kişinin keyfi yüzünden o anlaşma sağlanamıyor.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 18:44
1
aynen sana katılıyorum sevenler evine alsın
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 11:09
Anadolu'da bi laf vardır bekara karı boşamak kolay.....
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 10:54
Secim hezimeti muhacir tanimaz.Hem karninizi doyuralim hemde bize oy kaybettirin he.Reisi kimseye yedirmeyiz.
Süheyl CALISKANOGLU 23 Temmuz 2019 10:43
Burasi,vasatin iktidar oldugu ülke,sadece laf üretiyorlar,baska bir yetenekleride yok zaten..
Makaleniz Elif Hanımla aynı konuya değiniyor. Türkiye'nin kabul ettiği, 4 Milyona yakın kayıtlı sığınmacı yani muhacirle, kaçak yabancılar aynı şey değildir. Akif Beki bunu bilmiyor olamaz.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:17
2
Bilmiyor olamaz ama eleştirmeden nasıl dursun?
Kazım TANRIVERDİ 23 Temmuz 2019 10:06
Kusura bakmayin ama suriyeliler benim kardesim olamaz.Memleketlerini kendi milletinden korumadan korkan ,ulkesine ihanet eden insanlar.Derhal geri gonderilmelidir.
Ne haber kayınço 23 Temmuz 2019 15:05
5
Korkma zaten onlar sana kardeş gözüyle bakmıyor onlar sana kayınço kayınpeder ve besleyici gözüyle bakıyor hemen havalara girme kardeş felan diye
Apti 23 Temmuz 2019 09:58
Ağanın keyfine göre yönetim anlayışı hakim ülkede! TEOG da nemiş,bu heykel mi ucube,güftesini beğenmedim marşın,anayasayı değiştirin bana uydurun,AB kafamı bozman Suriyel'ileri salarım üstünüze..Bizimkilerin sözüne uyup Esad'a isyan ettiler pişmanlar.Terörden temizlediğimiz Cerablus ta bir Suriyel'i bu özgürlük fikrini aklımıza düşürenin diye küfrediyor.Gelin diyen de defolun diyen de biziz.Peki aklında nasıl bir Türk imajı kalacak! Bu iş de ülkemize gelen Suriye'lilerin kabahati var mı! İşin aslı şu İSlamcılar devlet nedir nasıl yönetilir bilmiyoralar.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 09:42
Bu ülkede Suriyelileri seven tek grup, vergi vermeyen ama milletin ödediği vergileri aralarında paylaşanlar. Ülkenin gerçek sahipleri Suriyeli gördüklerinde oradan uzaklaşıyor ...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 09:36
İslamcı hareket, daha düne kadar muhacir diye yere göğe sığdıramadığı " sıradan " Suriyelileri, ülkenin kaynakları artık hem kendilerine hem de Suriyelilere yetmemeye başlayınca mı geri göndermeye başladı ? Yoksa Suriyeliler burada kaldığı sürece Türklerden ve Kürtlerden oy alamayacağı için mi ? Ya da onların Türkiyeye getirilişlerindeki amaç hasıl olduğu için mi ? Hakan Albayrak'ın kulakları çınlasın ...
Ensarcılardan korkmak gerek 23 Temmuz 2019 15:11
1
Doğruya doğru arpalıklar CHP ye kayınca işleri zora girdi ya can ya Canan sanırım Suriyelilere akp artık kötü gözle bakıyor ensarcı gözüyle canım anlayın artık
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 09:27
Bu ülkde devlet tarafından kabül edilen muhacirler var. Bir de kaçak yabancılar var. İkisi aynı şeymiş gibi makale yazmışsın.
Türk oğlu ! 23 Temmuz 2019 09:08
Akif bey Çin'deki, Yemen'deki, Miyammar'daki milyonlarca müslüman ve Türk kardeşlerimizin günahı ne.Daha beter zulüm görüyorlar.Onlarıda alalım o zaman.Hatta dur biz gidelim de birader ipini koparan gelsin ülke elinde kalanın olsun olmaz mı.Bakın beyler biraz toplum piskolojosisi bilen herkes bilir ki ekonomik sıkıntıda gözler ötekini görür.Kimsede ülkesinin yabancılarca istilasını istemez.Yardımı geçti istilaya döndü olay.Türkiye de bu durum Akparti seçmenini etkiler.Erdoğanın etkisi bir yere kadar insanlar onu da sorgular ve buna Erdoğan dayanamaz.Yakında "HÜLAGÜ" hortlayacak demedi deme.
bir okur 23 Temmuz 2019 09:00
Bizde her şey sandığa endeksli. İktidarın İstanbul'da oyları düşmeseydi Suriyeli çocukların duası ile yaşamaya devam edecektik. Yapılan bu uygulamalar samimi değil, kamuoyunun gazını almaya yönelik. Hem ensar muhacir edebiyatı yapıyoruz hem de Avrupayı Suriyeli mültecilerle tehdit ediyoruz...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:30
Avrupalılara kızıyorduk demek ki doğruyu onlar yapmış.neydi yaptıkları 18 üye ülkesi nüfus oranına göre eşit şekilde mülteci kabul edecekti gerçi Onuda başaramadılar ve kabak bizim kafamızda patladı
Sabır! 23 Temmuz 2019 06:10
Hiç demagoji ye gerek yok.Bu ülkenin kaynaklarını 80 milyon olarak paylaşırken bile problemlerimiz vardı.Şimdi 85 milyonla paylaşmak zorunda bırakıldık.Bu yetmezmiş gibi sınırımıza pyd yerleştirildi oradanda tehdit oluşturuldu.Bunu yıllardır katlanıyoruz.İktisadi olarak çökmemek için Suriye nin Türkiye sınırında 40 km derinliğinde bir alan oluşturulmalı mülteciler buraya yerleştirilmeli
KARAR OKURU Ahmedâ 23 Temmuz 2019 05:43
Dünyada, 'her sorunu başka bir sorunla çözmeye çalışan' bizden başka bir ülke var mı ki acaba?
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 05:28
Tek çare Esad'la anlaşıp ülkesindeki egemenliğine destek vermek sonra da hepsini ülkelerine göndermektir. Daha fazla bu yükü taşıyamıyoruz. Misafirliğin de bir sınırı var. Bıçak kemiğe dayandı. Sakın kimse entegreden bahsetmesin. Gerçekten kültürü, yapısı farklı bir millet. Uyum sağlamamız zor. Büyük sorunlar yaşarız.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:23
19
Ne yani Esed gibi eli kanlı bir diktatörle mi anlaşalım... Öldürdüğü yüz binlerce masum ne olacak, yanına kar mı kalacak... Bir gün biride çıkıp Esed'in o insanlara yaptıklarının binde biri sana ve ailene yapsa... Belki o zaman empati yaparsın.. Erdoğan'ı beğenmezsiniz Esed'e taparsınız, ne olduğunuz belli zaten..
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 10:02
4
Suriyeyi iyi komsuluk....cercevesinde, parcalamak, bolmek, yikmak icin yapilanlar unutuldu mu ? Osmanli hosgorusu..ve baris...ruhu, ile ulke ic savasa suruklenirken, yikilirken, yuzbinlerce kisi oldurulurken , , insanlar muhacir olurken bu sonuclar icin vicdanlar ne oldu ?
Şahin 23 Temmuz 2019 13:09
2
@08:23: Bu Suriye savaşını başımıza bela eden Erdoğan ve Davutoğlu olduğunu unuttunuz galiba. Bizim "Erdoğan beğenmezliğimiz" yok, biz yaptığı hataları dillendiriyoruz. Susalım mı yani?
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 05:23
Dünün yanlışları , bugünün mecburiyetleri ...Bakalım yarın ne olur...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 04:02
Suna ne dersiniz: Suriyede var olabilmek icin (Fransanin Osmanli Ermenilerine kimlik verip sahiplendigi gibi) tipik proteje yaklasimiyla once her zamanki gibi dini kullanarak Suriyelilere sahip cikip=>Suriyede yerlestikten sonra artik iceriye Suriyeli almayip (cunku proteje sistemine gerek kalmadi, artik icerdelerdi)=>son asamada Suriyelileri tekrar "sahiplendikleri" topraklara tehlikeli ya da degil zorla geri gondermek.. gorev basariyla tamamlandi, artik yerlestiler, oralar Suriyenin degil onlarin topragi oldu.. tipik ABD, tipik İsrail, tipik Fransa.. tipik emperyalizm degil mi bu?
Toplanip sinirdan avrupaya yolanacaklar tahminen tehtit etemiz gerek avrupayi diye düsünmüstür devletimiz para lazim para ve suriyeliler iyi para ediyor tehtit algisi yaratilarak simdiki degerleri 6 milyar euro ve yükseliste
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 03:01
gitsinler ulkelerine. ben vergi veriyorum Suriyeliler yesin icsin diye mi?
Sayet Suriyeliler gonderilecekse= 80'de iran'dan gelenlerin 2 milyonu hala Turkiyede yasiyor onlarda gi-de-cek! 85-88'de Bulgardan gelen 5 milyonda gi-de-cek! 90'da Saddam'dan kacip gelen 700 bin Irakli Kurdler de gi-de-cek! Zaten, ''Suriyeliler gitsin'' diye zirlayanlarin cogu da onlar. Daha zirlarlarsa= Girit'den, Bati Trakya'dan gelenleri de go-de-ri-riz! Bu da boyle biline! Anadolu'da soyunu-seceresini 300 yildan eskiye tasiyamayan herkes gocmendir ve onlarin, su gitsin, bu kalsin deme haklari kesinlikle yoktur!
Türk oğlu ! 23 Temmuz 2019 08:15
4
SURİYELİ İSTEMİYORUZ ! GİDECEKKER O KADAR ! Ben Selçuklu'dan beri (yani 1000 yıldır) burdayım.Ve atırıyorum, soyunu bin yıla taşımayan gitsin diyorum o zaman.Kardeş babanızın malı değil ülke. 5 milyon Suriyeli dolduramazsın.Ayrıca yalan konuşuyorsun.O saydığın yerlerden o kadar insan gelmedi. Bu genelde kuruluş aşamasında olur.Az sayıda makül insan her zaman alınır. Bunların yaptığı gibi ülkenin yapısını değiştirecek milyonlar biranda alınıp bedava bakılmaz.Suriyeliler Osmanlıya karşı Türk askerine saldırıp Fransızlara destek çıkmadımı.TR kurulurken geleleridi.Tarihi bir siz bilmiyorsunuz.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:25
17
Suriyelilere bayılmıyorum ama sonunda birisi doğru konuştu.. Dedelerinin adını bile bilmeyenler ülkenin tapusu elindeymiş gibi davranıyor o gitsin bu kalsın, demezler mi adama sana mı soracağız kim gitsin kim kalsın diye..
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:45
4
Bu kafaya verilebilecek en guzel cevap Mirze Elekber Sabir'in fehriyye siirinin sana uyarlanmis beyitidir kanimca... "Simdi Araplasmakla seref sahibiyiz biz, oz kavmimizin basina engeliz biz"
ÖTÜKENLİKURT 23 Temmuz 2019 08:53
7
Katılıyorum bu topraklar sadece mubareklere kalacak. Bir de Tanrı dağının uluyan geçici sakinlerine ......
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 09:10
4
Burası Türk yurdudur. Bin yıldır kan döktüğümüz yurt. Sen kim oluyorsun da Türk'e gidin diyorsun. Bence gitmesi gereken sensin. Halk istemiyor. Zorla mı yedirip içireceksin. Ha Suriye'lilerden bir çıkarın varsa onu bilmem.
Kemal Kuscu 23 Temmuz 2019 09:21
6
Balkanlar'dan gelenlerin hepsi savasmistir. Savasa savasa Anadolu'ya geri cekilmislerdir. Keza Kafkasya ve en son verdiginiz Iran ve Irak örnegi de öyle. Kurtler geldiginde burada hicbir sorun olmamistir. Cunku adapte olmuslar ve calismislardir. Ama köse basinda toplanip kadina coluga cocuga laf atan, korkak, savas kackini ve muhtemel radikal islamci Araplari bu halkin ekseriyeti sevmiyor bunu anlayin artik.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 09:35
3
Bulgaristan'dan gelenler Türkoğlu Türktür, IQ'nuzu ölçtürün gelin...
Ccc 23 Temmuz 2019 02:07
Sandık sen nelere kadirsin
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 01:41
Reha muhtar ne derdi.Gün geçmiyor ki Siyasal İslam'ın ne olduğunu gösteren bir örnekle daha karsilasmaylim . Elhamdülillah.Bir gün daha başkaları için utanildi.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 01:12
Reisin bu olayların böyle gelişeceğinden haberi varmı.? Bütün sorumluluk iç işleri bakanında.yakında görevden alınırsa şaşırmam.
Bu ülkede 4 milyon kayıtlı muhacir var. Ülkeye kaçak yollarla gelen yabancılara karşı yürütülen güvenlik çalışmasını "muhacirlerden tuttuğunu gönderiyorlar" yalanı ile anlatmak yakışık almamış...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 00:23
Bunların devlet yönetmekle zerre alakası yok. 17 yılda yaptıkları tek şey işleyen devleti çökertmek oldu. Daha kötüsünü göreceğiz.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:54
17
İşleyen devleti çökertmekmiş! Hadi ordan!..
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 19:47
0
Tam olarak neye itiraz ettin? Devlet mi kalmış ortada. Koca TC olmuş akp parti teşkilatı. Devletten geriye ne kaldıysa onu oğullar kızlar damatlar kayınçolar, liseden arkadaşlar, tarikattan yoldaşlar falan idare ediyor. Vatandaşın sokaktaki bekçiye bile güveni yok sen neden bahsediyorsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN