Back To Top
Ne Çin ne ABD’yi protesto serbest

Ne Çin ne ABD’yi protesto serbest

 - Son Güncelleme: 10.01.2019 Perşembe 09:16
- A +

Bir gün önce, Perinçekçilerin hedefindeki Doğu Türkistan'a destek yürüyüşü engellenmişti.

Ankara polisi, bir  gün sonra da Perinçek'in gözdesi TGB'lilerin ABD protestosuna müdahale etti.

Sonuç; ne İsa'ya ne Musa'ya yaranabilen, Ankara'nın elini güçlendirmeye ise hiç yaramayan bir demokratik eylem yasağı.

Doğu Türkistan zulmü nedeniyle Çin de protesto edilemiyor.

Türkiye'den "Suriye'de Kürt katliamı yapmama" sözü isteyen Amerikalı Bolton'a da sokakta tepki gösterilemiyor.

Bir gün önce yasağı savunan da bir gün sonra yasağın mağduru olurken...Bu yasaklarla nereye varılmak isteniyor, anlamak mümkün değil.

Halbuki Doğu Türkistanlıların İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüşü, Çin'e karşı iktidarın elini güçlendirmez miydi?

Madem, Pekin'i küstürmememiz gereken bir konjonktürden geçiyoruz...

Madem, Müslüman Uygurlara uygulanan asimilasyon işkencelerini ve toplama kamplarını, resmen protesto edemiyoruz...

Madem Çinlileştirme iddiasıyla İslam'a dahi el uzatmalarına, kızdırmayalım diye 'orada dur' ihtarı çekmiyoruz...

Madem aramızı bozmamak uğruna, Müslümanlığı bozmaya kalkışmalarına da sessiz kalıyoruz...

Bırakalım da bari hatıra binaen Ankara'nın çıkarmadığı sesi, sivil toplum çıkarsın. Zulmü lanetlesin, dünyaya duyursun.

Hem Ankara'nın eline, Çin'e karşı kullanacağı bir gerekçe vermez mi? 'Bak kamuoyumdan tepki var, sokağın baskısı altındayım' deme imkanı sunmaz mı?

Perinçek ve Aydınlık gazetesi, sözde 'Doğu Türkistan Terör Örgütü' diye bir örgüte mal ederek her türlü protestoyu kriminalize ediyor.

Çin, Amerikan menşeli emperyalist saldırı mahiyetindeki bölücü bir terörle mücadele ediyormuş, Uygurlarla ve İslam'la değil.

Tıpkı Türkiye'nin, Amerikan projesi bölücü PKK terörüyle mücadelesi gibi...

Bu sebeple, dayanışma içinde olmamız ve Çin karşıtı propagandalara, düşmanlıklara izin vermememiz gerekiyormuş.

Çin rejiminin Türkiye ayağındaki taşeronlarda demagoji bitmiyor.

Uygurların protestolarını, Çin-Türkiye yakınlaşmasını saboteye dönük bir Amerikan fitnesi gibi gösteren muhafazakar avaneleri de eksik değil.

Ama Allah'ın sopası yok ki...

Çin'e laf etmeyi Amerikan çıkarlarına hizmetmiş, suçmuş, hainlikmiş gibi çarpıtanların Amerika'yı protestosu da yasağa uğradı. Kazdıkları kuyuya düştüler.

Gerçi Aydınlık'a göre Bolton'a dersini verdiler, protestoculara destek yağdı.

Fakat Trump'ın danışmanı Bolton'a karşı pankart açıp anti-emperyalist slogan atmaları engellendi, bazıları gözaltına bile alındı.

Oysa...

Cumhurbaşkanı görüşmeyerek Bolton'u refüze etti, danışmanı Kalın ayaküstü fırçalayarak hadsize haddini bildirdi demeden, alttan alta öyleymiş havası estirileceğine...

Konuşmaya gelmiş bir Amerikalı yetkiliyi aşağıladığımız, azarlayıp geri yolladığımız gibi Ankara'nın üstlenmekten kaçındığı bir izlenim kaçamak verileceğine...

Bırakılsa, Beştepe önünde TGB'liler göğüslerini gere gere posta koysa, popülist şovlarını yapsa daha temiz iş olmaz mıydı?

Kızılcahamam'da yolu kesilen Uygurlar yürüyüşlerini gösterişle tamamlasa, Ankara da Çin'e 'bizde demokrasi var, karışamayız' deseydi...Hangi devlet rencide olur, ne maliyet üretirdi?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 20:24
Tebrik ederiz. Yazınız için.
Patavatsız 10 Ocak 2019 16:40
bırak dünay müslümanlarını,Ülkede ki müslümanları daha aynı partıde birlik olamadınız ne maval okumaktır arkadaş.
engineer 10 Ocak 2019 12:00
çinlilerle bor-karbür tesisi ortak yatırımının temeli atılıyor, teknoloji transferi şartı var, yüksek katmadeğerli işlenmiş bor üretilecek, geçen sene bor madeni ihracından 4 milyar dolar gelmiş,borun çoğunu çin alıyormuş.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 11:35
Sayın Beki söz konusu paraysa gerisi teferuattır. Hatırlayın doların şaha kalktığı zamanı. Katar’dan sonra bize parayı (3.6 milyar dolar) veren Çin’di. Para vicdanları ve İmanları esir almış.
Maraşlı 10 Ocak 2019 11:35
Kesinlikle katılmakla beraber niçin dünya kadar sivil dernek İstanbulda uluslararası heyetlerin de bulunduğu bir toplantı organize edip zulmü dünyaya duyurmuyorlar. Bunun için Ankara'dan icazet bekliyorlar. Niye bu pervasızlık.. İktidar kadar bunlar da sorumlu..
seko69 10 Ocak 2019 10:24
bu ülke hatta bu iktidar döneminde filistindek zulmü protesto eden müslümanlar gözaltına alınmadı mı? İsraile Terör DEvleti, netanyahuya terörist diyen REİS! gazzeyi bombalayan israile "kahrolsun" diyenleri gözlatına alıpp mahkemelerde süründürdü. BOP'u eğer iyi analiz etmezseniz, kahramanınız çok olur.. Uygur Türklerine sesini çıkarmayan Erdoğan'ı anlarım da milliyetçiyim, ülkücüyüm Türküm diyen Bahçeli ve MHP'yi anlamıyorum. nerde bu ülkücüler? Neden kardeşlerine yapılan katliamlara ses çıkarmıyorlar ve zerre destek vermeyen AKP ile kankalar?
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 17:30
0
onlar devlete sülük gibi yapışmak için milliyetçiler. yoksa daha çok çalışıp millete hizmet etmek gibi bir kaygıları yok ki niye şaşırıyorsun
kani 10 Ocak 2019 08:24
ileri gelismis demokrasilerde olur böyle
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 14:37
0
Çok doğru. Demokrasi nefsin ilahlaştırılmasıdır. Canım dün öyle ister, bugün böyle. İlkesizlik=Demokrasi
Samimi degilsiniz 10 Ocak 2019 07:40
....Turk asgeri Afrin'e girmesin" diye bildiri dagitan allameler, ABD PKK/YPG teroristlere silah verme, Suriyeden defol" diye neden imzali bildiri yayilamiyorlar ... diye NEDEN sormuyorsun...? " yorumunu niye onaylamadiniz ki? Hani fikir ozgurlugunu savunuyordunuz sn Akif Beki?
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 09:04
0
Yorumları Akif Beki denetleniyor ki...
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 09:28
0
aga işte demokrasi böyle birşey. herkes inandığını söyler. onlara göre doğru askerin afrine girmemesi, sana göre doğru girmesi. sen de fikrini söylüycen onlar da. "sen benim benim fikrimi söyle" rejiminin adı demokrasi değil, başka birşey.
evin 10 Ocak 2019 05:33
protesto yasak çünkü başkalarına kötü örnek olabilir...malum kriz ortamında millet burnundan soluyor şu aralar...ne olur ne olmaz hesabı...
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 07:33
20
Turk asgeri Afrin'e girmesin" diye imzali bildiri yayinlamak serbest ama?
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 09:24
3
nasıl serbest olduğunu gördük. ocaklarını söndürdüler.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 18:55
0
serbest olmasın mı?
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 04:58
Bir tepki olacaksa reisin izni ve inayetiyle. O kadar.
musto 10 Ocak 2019 01:58
Her şey gelip ekonomiye dayanıyor döviz seçim arefesinde kıpırdamak için fırsat kolluyor para nerde amerika ve çin de aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık hani bir söz vardır ergene karı boşamak kolay senin benim derdim öyle değil onların besleyecek milyonları var.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 01:58
Kim ne derse desin %1 etmeyen oyuyla devletin kılcallarına nüfus etmiş Perinçekgillerin tam istediği gibi bir ülkede yaşıyoruz. Onların Bolton'u protestosu hikaye, Çin ve Rusya dostları. Natocular kaybetti, Avrasyacılar kazandı. Fetö bahanesiyle öyle bir temizlik yapıldı ki, yerine gelen adamlar 10 sene sonra bugünün muzafferlerini yargılamak için fırsat bekliyorlar. Uygurlar yetim. Filistin yetim. Barışçı kürtler yetim. PKK küllerinden doğuyor PYD ile. Esed kazandı, Rusya ve İran kazandı. Bırakın İsrail bile kazandı. Ama biz kaybettik.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN