Back To Top
Ne ‘terör propagandaları’ gördük oysa

Ne ‘terör propagandaları’ gördük oysa

 - Son Güncelleme: 07.12.2018 Cuma 00:33
- A +

Sırrı Süreyya Önder, 2013 Nevruz’unda Diyarbakır’da Öcalan’ın meşhur mektubunu okuduğu için ceza aldı sanmayın.

Hani Öcalan’ın; ‘bireysel isyanıyla başlayan mücadele’den, ‘silahlı direniş’ten, ‘artık silahların susup siyasetin konuşması’ndan bahsettiği, Çözüm Süreci’nin doruğa ulaştığına işaret eden, ‘tarihi’ kaydı düşülerek medyada övülen mektubu...

Hayır hayır, ondan üç gün önce İstanbul mitinginde yaptığı konuşmadan mahkum oldu.

Terör propagandası görmesek hadi neyse de...

Diyarbakır’daki hitabını soruşturmayan yargı, Diyarbakır’a hazırlık sadedinde İstanbul’da söylediklerini terör propagandası saydı.

Baktığınızda, kamuoyunu Diyarbakır’daki asıl nutka, Çözüm Süreci’nin zirvesine ısındırmak için sarfedildiği her halinden belli, coşku verici, harcıalem lakırdılar işte.

Üstelik, Çözüm Süreci’nin rüzgarıyla, gaza getiren havasında, aşırı cesaretlendirici ortamında...

Öcalan’a ‘sayın’ demenin ve ‘bilge lider’liğine övgü dizmenin vakayı adiye, hatta demokrat ve AK Parti taraftarı olmanın şartı gibi görüldüğü günlerden söz ediyoruz.

‘Terör örgütü elebaşısı, bebek katili’ sıfatı kullanmanın ‘out’ olduğu, kullananlara iyi gözle bakılmadığı, iktidara düşmanlığa ve anaların ağlamasını, emperyalizmin kazanmasını istemeye yorulduğu günler...

Şöyle söylesem anlatmaya yeter mi; yahu hani Kandil’deki terör örgütü şeflerinin basın toplantısının, Anadolu Ajansı dahil bir medya ordusu tarafından yerinde izlenip Türkiye’de alayıvalayla yayınlandığı günler vardı ya, hah o günler işte.

***

Yormayalım şimdi birbirimizi; Demirtaş’la Önder’in yargılandığı konuşmaların barış ve demokrasi adına o gün nasıl alkışlarla pohpohlandığını görmek için Sabah, Yeni Şafak ve Star’ın şu kupürlerine bakmanız kafi.

18-12/07/1.jpg

 

18-12/07/2.jpg

18-12/07/3.jpg

Aynı kritere tabi tutulsa, çok az kimsenin terörü övmek ve özendirmek suçlamasından yırtıp dışarıda kalacağı bir atmosferde söyledikleri yüzünden, Önder’le Demirtaş’a vurdu piyango.

Sıra ona gelinceye kadar neler vardı, neler...

Çözüm Süreci’nde devlet ve hükümetle danışıklı çalıştılar, Kandil ile İmralı arasında mekik dokudular, dolaylı müzakere için ulaklık hizmeti verdiler, mektup taşıdılar...

2015’te Dolmabahçe’de mutabakat fotoğrafı bile çektirdiler.

Ama ‘Çözüm’ ortaklığı çökünce altında aracılar kaldı.

Rica ve karşılıklı rıza üzerine, resmi teşvik ve destek görerek oynadıkları rol pahalıya patladı, o aktörlerden hesabı soruluyor şimdi.

Bir daha ihtiyaç duyulursa kim verilen sözlere güvenip aynı iple kuyuya iner, taşın altına kim elini sokar demiyorum, çoktan anlamını kaybetti bu soru.

Fakat, 2013’te sessiz kalan bağımsız yargı süreçlerini sonra ne tetikledi de 5 yıl sonra cezayı bastılar?

Yeri geldiğinde Ankara’nın da varlığına ve ayağa kaldırılmasına gerek gördüğü uluslararası yargı, izahat beklemez mi bu konuda?

***

Biliyorum, içeride aranan bir şey olmaktan çıktı tutarlılık.

Bir emsali de Gezi olayları...

Dün Sabah gazetesinde Mehmet Barlas’ın dahi açıkça Fransa’daki ‘Sarı Yelekliler kalkışması’na benzettiği, orta sınıf halk hareketi olarak başladığını söylediği ‘Gezi kalkışması’...

5 yıl sonra, işte o Gezi’yi, hem de Sırp kasabı Miloseviç’i devirmek için kurulan Otpor direnişiyle paslaşarak organize etmekten yakalama kararları veriliyor.

Spontane, kendiliğinden değil de planlı, örgütlü bir darbe girişimi olarak başlatıldığı, Mehmet Ali Alabora’nın Otpor’la varsayımsal temaslarına dayandırılıyor.

Siyasi ajandadan bağımsız bir hukuki sürecin işlediğine, yargının araçsallaştırılıp sopa olarak kullanılmadığına iç kamuoyunun ikna edilme ihtiyacı yok şükür. Dışarıyı da ikna ettiniz mi tamamdır.

 

 

 

 

 

 

18-12/06/akif-beki-1544129925.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 17:43
Akif Bey, sizin doğruyu ve makulu dile getirmenizin maalesef düzelmeye bir katkısı olamıyor. Sadece hakkaniyet adına tarihe bir not düşmüş oluyorsunuz. Oy verenler vermeye devam ediyor. Oy aldıkça doğru yaptıklarını düşünüyorlar. İnsanlar hapislerde çürüyor. Fikirler tutsak. Aileler paramparça. Gerçekte terörist olmayanlar terörist. Zamanında ses çıkarmalıydı. Sanırım artık çok geç.
ramazan koç 07 Aralık 2018 16:51
birde yusuf ziya cömerde söyle bunları megri megtri diyenlere taqmammı.
ramazan gün... 07 Aralık 2018 18:11
0
sen söyle!. evet, ne söylemek istiyorsan git ve orda söyle.. 'bunları' ona söylemem benim için doğru olmaz.. benim ona söyleyeceğim/söylediğim başka şeyler var zaten.. mukayese kabul etmez işler ama, hani terazisi olsa idi bu işlerin,ona söylediklerim bundan ağırdır bile denebilir!.. herkes kendi lafını diyecek, de ve ben de göreyim, bileyim, aydınlanayım veya 'böyle de bir bakış varmış diyeyim'!..
ramazan gün... 07 Aralık 2018 16:36
(2)sonra idi galiba. hdpye filan girdi. ha! dedim, bu iyi; sen aslında 'kürt' değilsin; merak ettiğim bişi vardı; anlarız şimdi.. sonra bidaha çıktı ve mirzabeyoğlundan bahsetti; hacı musa beyden filan. SONRA!. hdpden 'ayarı' aldı ve çarketti.. emreyle denk geldik ve söyledim: BEN DEMİŞTİM!. 'cihangir demokratlığı' böyle bişi işte!. neticede iş gide gide, 'siyasi kimliğin' baskısının onu topyekün kürt faşizminin 'zurnası' haline getirdiği noktalara vardı. benim 'merakım' devam ediyor tabi. bir 'kürt' arkadaşa dediğim: sol jargonu kullanan faşist örgü
ramazan gün... 07 Aralık 2018 16:27
(1)bu sırrı.. daha şöhret olmadığı zamanlardı. çıktı tv de bizim selahattinin programında mirzabeyoğlundan bahsetti. mirzabeyoğlundan bahsetmenin dahi cesaret istediği zamanlardı. dikkatimizi celbetti elbet. sonra beyoğlundan aday oldu. bizim emre, ben buna oy vereceğim filan dedi. sebep?. mirzabeyoğlundan bahseden kim var ki abi?. tesadüf, 'bakmıştım' bu adama. dolayısıyle, emre 'kalıbının adamı değil' dedim. ihtimal, selahattinin ve yanındakilerin teşviki ve böylesi bir 'çıkışın' şık duracağını düşündüğü içindir..
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 15:39
Anayasacı İzzet Özgenç der ki : "Kişi ya fiili olarak silahlı terör faaliyetini gerçekleştirmeli ya da örgütün terör eylemi gerçekleştireceğini en başından beri bildiğinin somut delili olmalı. " 15 Temmuzda elinde silahla sokağa çıkmamış, sosyal medyada darbecilere destek çıkmamış, yasalarda tanımlanmış somut suçlarlarla delillendirilmemiş insanlar, devletin denetimi ve sorumluluğu altındaki okula çocuk gönderme, bankaya para yatırma , sendikaya üye olma, işyerinde çalışma gibi saçmalıklarla mağdur edilmekte....Travma ile verilen devlet refleksi
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 19:13
0
Maalesef böyle bir anlayış hakim değil.
Mk 07 Aralık 2018 14:44
Sırrı tüpünü kullanmadı daha...
A haber izleyicisi. 07 Aralık 2018 14:39
Karl Marx, "işçiler birleşin" diye şuan ki türkiye'de söylese tutuklanırdı.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 13:38
Türk yargısının bu günkü halini gördükçe 28 şubat yargısından neden şikayetçi olmuşum diye düşünüyorum bir müslüman olarak. Maalesef bu ülkede hiç bir zaman adalet eğemen olmadı. Güçlülerin kanunsuzluğu egemen oldu.
Adem Saracoglu 07 Aralık 2018 13:00
Dönülmez aksamin ufkunda olsak da, baris icin mücadele etmeliyiz. %50 yi icerde zor tutuyorum demek de ic savas cigirtkanligi degilmidir? Baris dan baska yolumuz olamaz.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 11:52
Sayın Doğu Perinçek'in haklılığı mı ortaya çıkıyor. Hani bir tv söyleşisinde, "hukuk siyasetin köpeğidir" demişti ya!.. Şaşırtıcı bir durum değil...
Sermet Ilgaz 07 Aralık 2018 11:03
Tamam, yargı sopa olarak kullanılmasın. Ama STK diye, özgürlük diye ağzı laf yapan, göz önünde tayfayı sopa olarak kullanmaya bir şey demiyecek misiniz? Ankara'da annesinin yanındaki çocuğu için 'Gezi'de kayboldu' diyen Can Dündarlar neydi?
METİN P. 07 Aralık 2018 10:47
HİÇBİR ETKİ ALTINDA KALMADAN,AKLI SELİMLE ŞUNU SORUYORUM?DEMİRTAŞIN KOBANİ ÇAĞRISINDAKİ HER YER KOBANİ HER DİRENİŞ SLOGANI BİR İÇ SAVAŞ ÇAĞRISI DEĞİL MİDİR?KOBANİDE BİR SAVAŞ VAR ÖYLEYSE SİZ DE BURAYI SAVAŞ ALANINA ÇEVİRİN GİBİ BİR ANLAM ÇOK MU ZORLAMA BİR ANLAMDIR?SELAHATTİNİ İZLEYENLER BUNU DOĞRU BİR ŞEKİLDE ANLADI VE HER TÜRLÜ İNSANİ,AKRABALIK VE VATANDAŞLIK DEĞERLERİNİ BİR TARAFA BIRAKARAK HUNHARCA İNSANLARI VE OLAYALA HİÇ ALAKASI OLMAYAN VATANDAŞLARI ÖLDÜRDÜLER.BUNLAR MI BARIŞ HAVARİSİDİRLER SAYIN AKİF BEKİ?
METİN P. 07 Aralık 2018 10:42
ŞİDDETE TEŞVİK,TERÖR ÖRGÜTÜNÜ ÖVMEK,İNSANLARI SOKAĞA SALI P ŞİDDET VE LİNÇE TEŞVİK ETMENİN NERESİ FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINA GİRİYOR.SIRRI VE SELAHATTİN SADECE ÇÖZÜM SÜRECİNDE Mİ O LAFLARI ETTİLER.KOBANİ OLAYLARINDA HAKSIZ YERE ÇOCUKLARININ VE DİĞER SEVDİKLERİNİN GÖZÜ ÖNÜNDE LİNÇ EDİLENLERİN YAŞAMA ÖZGÜRLÜĞÜ NEREDE KALDI.YÜZLERCE VE BİNLERCE KEZ HDP MİLLETVEKİLLERİ(SİZ BUNA CHP MİLLETVEKİLLERİNİ DE EKLEYEBİLİRSİNİZ)SİLAHLI ÖRGÜTÜN PROPAGANDASINI YAPTI AKİF BEY.KİMİ KİME ŞİRİN GÖSTERİYORSUN.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 12:29
3
kime saldırdınız, anlayamadım?
karar okuru 07 Aralık 2018 12:50
2
Ya arkadaş birşey yazıyorsun da yazdığının bir mantığı olsun. Kobaniye Iraktan Peşmergeleri kendi ülkemden benmi soktum yoksa AKP li Davutoğlumu soktu. Hendek Operasyonlarında 790 a yakın şehit verdik.Hendekleri benmi açtırdım yoksa AKP zamanındamı açıldı. Diyarbakırda Sırrı Süreyyaya Öcalan bildirisini benmi okuttum yoksa AKP yandaşlarımı. O zaman Öcalana Methiyeleri benmi düzdüm yoksa AKP bakanlarımı yandaşlarımı düzdü.Bırak bu masum işlerini.Geriye bak doğruyu konuş.İnsan biraz utanır.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 14:32
1
Benim yaptığım yorumu beğenmeyen arkadaşlara.Söylediklerim işinize gelmedi değilmi. Allah sizin kalplerinizi karartmış gözlerinizi kör etmiş.Ben ne yapayım.
ADALET 07 Aralık 2018 10:05
Türkiye'nin son 15-20 yılına ilişkin yakın tarihini yazacak olan akademisyenler, sıra medyaya gelince özgürlükçü demokrasi, ifade hürriyeti, insan hakları, bağımsız yargı, hak ve adalet konusunda mücadele veren köşe yazarları arasında Karar gazetesinin onurlu yazarlarını zikretmeden geçmeyecekler.
ATİ 07 Aralık 2018 10:03
sırrı süreyya hdp kanadında samimiyetine inandığım (diğeri de ahmet türk) iki kişiden birisidir. ÖZGÜR KALMALI...
Karar Okuru 07 Aralık 2018 10:02
Akif BEKİ'nin şu sorusu müthiş; "2013’te sessiz kalan bağımsız yargı süreçlerini sonra ne tetikledi de 5 yıl sonra cezayı bastılar?" Bu sorunun cevabını kim verecek?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 09:56
Sanki distopik bir ülkede yaşıyorum.Hayretlwr içindeyim.Helw Fransa'da ki olaylardan sonra sarı yelek alan herkesi terör şüphelisi olduğunu iddaa edenleri okudukça şaşkınlıktan ne diyeceğimi bilemiyorum.Aklimiz her oy kullanmada biraz daha uçmuş kaçmış.
HACI MURAT 07 Aralık 2018 09:55
Hakkında yakalama kararı çıkarılan Can Dündar da, Gezi döneminde Halk TV’ye bağlanıp şöyle demişti:“Polis Taksim’de katliam hazırlığı yapıyor, annelerinin kucağından çocukları zorla alınıp götürülüyor. Oğlum kayıp... Oğlumu bulamıyorum... Validen yardım istedim; o da çaresiz olduğunu söyledi...” Ne dersiniz,Fransa'daki sarı yelekliler ile bizim Geziciler arasında bir benzerlik var mı?Ya da Can Dündar iyi gazetecilik yapmış mı diyorsunuz?
Menderes Fırat 07 Aralık 2018 09:24
Eyleme dönüşmediği, başkalarına zarar vermediği sürece her düşüncenin özgürce ifade edilmesi genel kural olmalıdır. Fikirlerin yer altına inmesi toplumlar için pek hayırlı sonuçlar doğurmaz.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 08:48
Erdoğan'ca muteber dışarı, zaten mukni, Akif Beki. Onun dışarısı : Rusya, Sudan, Kamboçya, Venezuella ve Katar'dan ibaret değil mi ?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 05:02
Budur.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 01:02
Yargı ve siyasetin durumundan daha vahim olan son paragrafta anlattığınız durumdur, toplumun duyarsızlığıdır, hatta desteğidir. Bu balığın her tarafı kokmuş:-(((
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 00:57
Meselenin ciddiyetinin anlaşılması için piyangonun herkese vurması lazım, bugünün Türkiye'sinde başka yolu yok. Bir kaç yazar dışında kimsenin Kavala, vb gibi bir derdi yok.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 00:55
Bayiden bir karar alalım. Bayrak yere düşmesin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN