Back To Top
Olacağı buydu Diyanet!

Olacağı buydu Diyanet!

 - Son Güncelleme: 03.09.2019 Salı 09:19
- A +

30 Ağustos Zafer Bayramı için hutbe okutup muzaffer komutanı anmamak cemaati böldü, tepkiler dinmiyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’ın istifasını istemeye kadar vardı...

Geçmişten bugüne, Atatürk’ün hutbelerde ismen anıldığı zamanlar da oldu, anılmadığı zamanlar da. Anıldığında da camiyi terk edenler oldu, son örnekte görüldüğü üzere anılmadığında da.

Dine, Diyanet’e, camiye partizanlık ilk kez giriyor, daha önce zinhar sokulmadı diyenler yanılıyor.

Dün Karar’da Mehmet Doğan hatırlattı, 1930’da Diyanet İşleri Başkanı Rifat Börekçi, Atatürk tarafından aynı zamanda CHP İl Başkanı yapıldı. Cübbesini çıkartmadan hem de.

Mehmet Doğan’ın haklı olduğu bir nokta daha var; sağlığında Atatürk’ün adı hutbelerde geçmedi. İstese geçmez miydi halbuki, bir emrine bakardı...

Ehliyle konuştum, Ahmet Hamdi Akseki’nin ‘Yeni Hutbelerim’ eseri ve diğer kaynaklar da bu bilgiyi doğruluyor. 1960’a kadarki hutbelerde Atatürk’ün zikredildiği bir örneğe rastlanmıyor, gözden kaçan istisnası olmadıysa şayet. Hutbelere ilk girişi, 1960 darbesinden sonra...

Devrin Diyanet reisi Prof. Tayyar Altıkulaç’ın hatıratı ‘Zorlukları Aşarken’de ise 12 Eylül’ün etkilerini bulabilirsiniz.

Evren Paşa, ‘altı ok’un her biri adına hutbe irat edilmesini arzu buyuruyor. Ama zamana yayarak kaytarıyor Diyanet.

Netice-i kelam...

Hutbelerde isim zikri, Emevi icadıdır. Yani saltanat düzenlerinin, siyasi diktelerini dini tebliğe banarak yedirme adeti, bu bir!

Eski Diyanet reislerinden Börekçi’nin aynı zamanda CHP il başkanı sıfatıyla particilik yapması, bugüne örnek olamaz. Hem Türkiye, o Türkiye değil. Hem de yanlış örnek emsal alınmayacağı için. Etti mi iki!

Prof. Mehmet Görmez’in,  döneminde şu ilkeyi ısrarla savunmadaki haklılığı, artık iktidarca da anlaşılmıştır umarım: Hutbeler, siyaseten kullanabilmek için yurttaşlık bilgisi dersine çevrilmemeli. Cemaate, yurttaşlar değil müminler topluluğu olarak hitap edilmeli...

Ve vaaz ve hutbeler dini, Allah’ı, kitabı anlatmakla sınırlanmayıp Kurtuluş Savaşı’ndan da bahsedecekse, bir komutanı yokmuş gibi davranmamalı. Davranılırsa hakkaniyetle de, insaf ve vicdanla da, Milli Mücadele kahramanlarımıza vefa ve tarihe sadakatle de bağdaşmaz, bu da size üç olsun!

O partiliyle bu partilinin bir ve beraber namaza durduğu camilere, safları ayrıştıran partizanlık fitnesi baştan sokulmayacaktı. Sokulurken sonunu düşünecekti Diyanet reisliği, başka ne bekliyordu ki!

Geçen Kasım’da Samsun Ayvacık Merkez Camii imamı, vaaz kürsüsünü yerel seçimde adaylık ilanı platformuna dönüştürürken müdahale edilecekti mesela.

Benzer vakalarda, cuma cemaatine oy toplama propagandası yapılırken göz yumulmayacak, kürsüden seçim kampanyaları yürütülmesine izin verilmeyecekti.

İpin ucu kaçtı, cemaatin sabrı taştı, camide siyasi faaliyet aymazlığı ona karşı protesto eylemlerini de içeri buyur etmeye başladı; hadi toparlayın şimdi toparlayabilirsiniz.

Popülist şovlara, siyasi gösterilere podyum olmaktan koruyacaktınız camiyi,  o kapıyı hiç aralatmayacaktınız...

Mabede parti çığırtkanı soktunuz mu, soluğu nerede alacağınızı kestiremezsiniz bugünkü gibi.

Dini vaazla siyasi propaganda, ayetle slogan, cazgırla vaiz, taraftarla cemaat, imamla propagandist, ibadetle miting, camiyle parti birbirine karıştırılmaya görsün...

Müslüman Kardeşler’in Tunus kolu Nahda partisi bile buna son verdi, camiyle partiyi ayırdı.

Biz hala particilikle karşı karşıya getirilen cemaatin nasıl bölünüp dağıldığını tartışıyoruz. Beğendi mi şimdi Diyanet yaptığını!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ömer nuri çağlar 05 Eylül 2019 16:03
Akif Bey Bütün bunların Çözümü Hukukun üstünlüğü Bağımsız Yargı Evrensel İnsan Hak Ve Özgürlükleri Adil Paylaşım İnsanların Liderlerin Putlastirildigi Demokrasi Dinin Siyasete Alet Edilmemesi Ahlakın Dürüstlüğün Herşeyin Temeli Olmasıdır İnsanları Liderleri Kutsamak Hatasız Günahsız Görmek Yüceltmek Güce Tapınan Mafya Duzeni olur nsan Onurunun Ayaklar Altında Olduğu Tek insan Diktatorlugunun oldugu Bir Düzen olur O Milletin Birliği Beraberliği Parçalanır
oflu 05 Eylül 2019 10:03
Diyanet ikdidar kim ise onün emrinde, gerisi hikaye.
feyzi aydıner 05 Eylül 2019 07:46
rıfat börekçi olayı 100 sene önce olmuş. mehmet doğan da yazdı. üstünden neler gelmiş geçmiş. bugünle kıyaslamak, o zaman da diyanet'de partizanlık vardı demek nasıl bir mantıktır anlayamadım.bugünü aklamaya çalışıyorsunuz heralde.
KARAR OKURUMürsel 03 Eylül 2019 23:58
Bu protesto yayagarası hepsinden siyasi.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 22:22
İçinde Atatürk geçmedi diye o günku cuma namazı kabul olmayacak mı. Bu ne menem bi aymazlik. Olsa ne olmasa ne. Yok diye bir bardakta fırtına koparilmak isteniyor .
İbrahim kahraman 03 Eylül 2019 21:58
Güzel bir değerlendirme.siyasetin girmemesi gereken adreslerden biri camilerde.Atatürk de siyaset üstü bir isidir,artık ve her Türk vatandaşı saygı le anmalı ve uygun ortamlarda mutlaka adı ile anılmalıdır.
Mertırmaklı 03 Eylül 2019 21:39
‘Biraz biz sizin ilahınıza tapalım, biraz da siz bizim!’ modundaki cühela ve haddini bilmez güruha Kur’an’ın hükmünü hatırlatalım: “ De ki: Ey kafirler! Tapmam sizin taptıklarınıza, siz de benim taptığıma tapmazsınız. ....Sizin dininiz size, benim dinim bana!”(Kafirun Suresi).
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 20:18
Yol ortasında kafası kesilen kadınlar, kardeşi tarafından öldürülen bacaları, hocaları tarafından tecavüze uğrayan çocuklar, yolsuzluklar, haram lar, günahlar. ..peki Diyanet Nerede? Her hutbede yer vermesi gerekmez mi? Onun yerine vaaz veren, adeta düğünde oynayan karını öldürmek vaciptir diyen sapkınlar...Yıllarca verdiğim vergiden Diyanet in payına düşeni kesinlikle helal etmiyorum...
Zafer KIRAN 03 Eylül 2019 19:28
Bir seçim sırası vakit namazı kılayım ve 1 de çay çıkınca içerim dedim.namazi tek kılıp cami çay ocağına girdim.masalarda vatandaşlar oturmuş bir kişi arkadan yüksek sesle vaaz verip akp lideri hariç herkese hakaret varı konuşuyor. 1 çay istedim.bir genç akp broşürlerini dağıttı. Masamdaki 2 kişi ceplerine koydu.yuksek sesle konuşana dönüp bir a Çak sesle konuş dedim.baka kaldılar.cay kaç para dedim bedava dedi masadakiler. Kalktım ve terk ettim.Bu propagandayi babam yapsa ona kızardım.bu millete ihanettir hor görmektir insanımızı. Diy bşk nini da ihanet eden görüyorum
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 18:48
Arif Bey ;"Acımıktan menengiç olmaz.Acımıktan acımık olur."Saygılarımla.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 18:04
Mehmet Görmez Ali Erbaş’tan farklı değildir. Çözüm sürecinde elinde tuzluk koşturduğunu biliriz.
Mehmet TANRIKUT 03 Eylül 2019 17:07
Mutlak eşitlik, mutlak tarafsızlık, mutlak objektivite; böyle bir düşünce teoride mümkün olsa bile, uygulamada her yerde ve her zaman mümkün mü? Ayrıca buna gerek var mı? Laik Devletin bütçesinde arslan payı alan Diyanet Kurumu; 5 vakit namaz kıldıran kadrolu, maaşlı, lojmanlı Devlet Memuru İmamlar; Devletimiz'in Bânisi Büyük Adam'ın isminden rahatsız olan yurtdaşlar, bu nasıl ironi? O halde her yerden kaldıralım ismini, sadece camiilerimizden değil! Peki ya contra görüşte olan yurtdaşlar, onlar ne diyecek, ne tepki verecek bu fikre?
hüseyin yalçın 03 Eylül 2019 16:10
kardeşim hutbeyi dinledin mi ki bu yorumu yapıyorsun.oysa bunlar hutbe okunmasa bile tepki göstermek isteyen şovmenlerdir.
Muhtefi. . 03 Eylül 2019 16:07
Mustafa Kemal ve Arkadaslari ve Vatana Hizmet etmiş Delisinden, Velisine kadar hepsine RAHMETLER OLSUN. ..Mustafa Kemal Beserdir elbette.(hatasi, doğrusu vardir) Fakat o Başkomutan olarak Curcunuda Eski Tebamiz olan Yunana karşı (bu zoruma gider her zaman) Kurtuluş Savaşı verilmiş.! Biz neyin peşindeyiz anlamıyorum. Fakat parti PROPAGANDASI peşinde bazıları :)).ne yapacak OY TOPLAYACAK. ..Ne yapcen gari o oylari laf kalabaliginda aldin.!..;))..Beyler çoluk, çocuk Gelecek ister. İş, Aş, Huzurlu, Neşeli yarınlar lazım. Bırakın boş işleri. !.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 15:01
Merkezi hutbede siyaset yapıldığını gösteren bir örnek verin biz de görelim. Diyanete çamur atmak kimsenin işine yaramaz.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 19:17
3
Hutbe dinlemediğini açığa vurmuşsun...
Güçhan Amedcioğlu 03 Eylül 2019 15:00
Johan Vilhelm Snellman'ın papazlar ve kliseyi eleştirdiği gibi aslında , Ne kadar iyi sağlık bakanlığımız var, ne kadar iyi milli eğitim bakanlığımız var, ne kadar iyi şehircilik bakanlığımız var ki o kadar iyi diyanet işleri başkanlığımız olsun
S.Vural 03 Eylül 2019 14:54
Sayın A.Beki insanları dinden soğutuyorlar, cami ve din siyasete alet edilmemeli, bunun ne dine nede alet siyasilere faydası olmaz, cami cematini bile bir birine düşman eder o kadar.
Çerkez Ethem 03 Eylül 2019 14:50
Diyaneti kuran ataputtu haliyle onuda anmaları, rejimi övmesi, okadarı normaldir! İşin komedisi sanki o kurmamıs bu kurumu gibi kolpa yapmaları! Kolpa üzerine kurulmuş sistem herşeyinde bizlere masal anlatıyor hala!
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 16:58
10
Ethem ben senin kadar yüzsüzünü görmedim. Defalarca ağzının payını almana rağmen hâlâ yazı yazabiliyorsun ya! Pes doğrusu. Cehaletini yüzüne vurmaktan biz yorulduk sen yorulmadın.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:56
Allah belasını versin camiye siyaset sokanların. Şu anda camiler AKP binası gibi.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 16:10
17
Se in versin senin camiyle alakan varmı
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:55
Sünnî din anlayışı içine sokulmuş 'Emevî icadı' Muaviye din anlayışı olmayan ne var ki!... Bütün sorunlar buradan düğümleniyor.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 11:41
Bu kafayla anlatırlarsa Mekke'nin fethini de Medine'den yola çıkan bir ordu fazla direnişle karşılaşmadan şehri ele geçirdi derler. Herhangi bir isim belirtmezler.
musto 03 Eylül 2019 15:27
1
Zekice bir yorum tabiki anlayana.
Karar okuru 03 Eylül 2019 11:24
Diyanet bir zamanlar Lise diploması olmadığı halde 1000 kişi "MELE" aldı. Bu kişiler kimdi, öncesinde ne ile meşgullerdi, eğitim durumları neydi ve hangi şehirleri ve camilere atandılar? Acaba araştırılsa ne gibi sonuç ortaya çıkar?... Ne dersiniz?
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 12:26
2
Erbakan Hocanın başbakanlıkta iftar verdiği sarıklı cübbeliler de onlardı herhalde. Bir türlü kim olduklarını öğrenemedik.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:00
2
Mele dediklerinin bir çoğu iki kuruş paraya piyasaya arz eden kişidir. Din ile geçinip gidiyorlar. Sermaye kaç kuruş.!Bunlar halkı melektir.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 21:11
0
Erbakan ilahiyat hocalarına , diyanet yetkililerine ve tüm cemaat yetkililerine iftar verdi. Tıpkı Özal ve Demirel in cemaatlere iftar verdiği gibi. Hala anlayamadın mı o zamanki medyanın ve bazı tetikçilerin niyetini.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 11:20
Bazı şeyler asıl gibi görünse de yansımadan ibarettir. Bugün camilerde yaşananlar, Atatürk'ün adını andın anmadın meselesi değildir, akp güruhunun camileri parti irtibat bürosuna çevirmesinin yansımasıdır. Fitne girdi mi bir kere? Girdi. Keza yeniden ihdas edilen mahalle bekçiliği kurumunun vatandaştan itibar görmemesi de bu bekçilerin suçu değil, akp güruhunun devlet kadrolarını parti çiftliğine dönüştürmesinin yansımasıdır. Vaizine de bekçisine de devletin memuru değil, partinin adamı gözüyle bakılıyor. Velhasıl her iş ve daha bir çok şey de böyle.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:54
4
Aynen. Camiler şu anda AKP bürosu
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 10:58
Kardeşler bir insan hata yaptı diye bir kurumu kötülemeyin. Olayları büyütmeyin, yapıcı olun, sabırlı olun.
KARAR OKURU mahmut şen 03 Eylül 2019 13:56
2
Doğru diyorsunuz adı üstünde resmi Din görevlisi !? Tıpkı tapu kadastro memuru gibi 657 tabii, fukaralar ne yapsın....
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 10:43
Diyanet, sana söyleyeyim, Erdoğan sen anla, demiş Akif Beki. İyi de yapmış. Ama an-la-maz. Daha doğrusu, Erdoğan bir siyasetçi, müşteriyi hesaba katmak zorunda. Merkez sağ bir partiyseniz, sırtınızı İç Anadolu'ya dayamak zorundasınız. İç Anadolu, din ile kandırılmaktan zevk alanların bölgesidir. Çocukluğumda, İç Anadolu'daki şehrimde, Demirel'in bir mitinginde, kaç defa “Allah”, dediğini saymıştım, yağmur altında sırılsıklam olurken.
Şahin Azaklı 03 Eylül 2019 10:31
Müslümanlığımın beni icbar ettiği itikadimce, Allah ın dinine ve o dini yaşamaya çalışanlara düşman olanın; ismi, makamı ne olursa olsun düşmanıyım. Allah a teslimiyetin secde ile ifade edildiği yerde, Allah a savaş açanlara Hayır dua edilmez. Edilse edilse beddua edilir.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 17:01
7
O adam olmasaydı sen bu gün kilisede dua ediyor olurdun Şahin Azaklı.
Şahin Azaklı 03 Eylül 2019 18:35
6
Birincisi, ben isim zikretmedim. Sadece imani bir ölçüyü ifade ettim. Siz ise hemen birine yakıştırmışsınız. Neden aceba? İkincisi, herşeyi tek kişiye bağlayıp bizi minnet altında tutamazsınız. Millet olarak mücadele edildi. Mücadele de ruhunu İslam dan aldı. Sonrasında iktidar için yenilen herzeleri biliyoruz.
KARAR OKURU mahmut şen 03 Eylül 2019 19:26
1
Islam hoşgörüyümü emrediyor, yoksa düşmanligimi anlayamadım....
Ahmet Yelken 03 Eylül 2019 10:13
Hani Müslümanlık hoşgörü dini deniliyordu.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 21:45
3
Ateist için camilerde nasil dua beklenir acaba?
Erzincanli 03 Eylül 2019 10:07
Cokmu sasirdiniz? Ben sasirmadim.100 yil once baslayan Cumhuriyet dusmanligi hiz alarak devam ediyor.Bu ve buna benzer her olay Cumhuriyete karsi savasta bir zaferdir.Zihniyet budur gerisi teferruattir.
Süheyl CALISKANOGLU 03 Eylül 2019 10:06
Bu utanc verici iklimi yaratan zihniyetle mücadele etmeliyiz,pes etmek yok,surada kaldi,bir -iki yil, 2021,veya en gec 2023'te bunlari göndermeliyiz,baska da cikis yolumuz yok,biraz sabir,netice-i kelam..
MNC 03 Eylül 2019 09:29
Saraya yaranacağım diye 10 Kasım günü sarığını cüppesini giyip Fesli soytarıyı ziyaret eden, elini öpen başkandan ne bekliyordunuz ki.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 09:19
Sayın Akif Beki bey, 30 Ağustos 2019 tarihindeki cuma hutbesinde, hutbe sırasında kendimi camide değilde kışlada gibi hissettim ve imamı da bir imam değil sanki bir komutan edasıyla kışlada genç askerlere nutuk çeker gibi gördüm gerçekten ve bir çok kişininde bu şekilde hissettiğine eminim. Ama dediğiniz gibi Kurtuluş Savaşı'nı anlatacaksınız 30 Ağustos zaferini anlatacaksanız bu savaşın muzaffer komutanından bahsetmemek olmaz tabiki. Ama müminler olarak camide dinlemek istediğimiz şey Allah'ın emir ve yasaklarından, kurandan, peygamberden bahsedilmesi.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 12:03
2
Vallahi bendeniz de aynı hissettim. Partinin memuru cemaati görünce kendini muzaffer komutan görüyor. Korkulur.
Takipci 03 Eylül 2019 09:18
Onun Mersedesi var guzel mi guzel, ozel mi ozel...
Karar Okuru 03 Eylül 2019 09:08
Diyanet neden derme catma kuran kurslarindaki cocuk tecavuzlerine bir el atip cozum uretmiyor? Diyanet ne ise yariyor yaratan askina? Bir de en cok butceyi kullaniyor. Benim vergim helal degildir.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 17:22
1
Aynen oyle valla ya
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 09:06
Guzel bir makale,dini nasil yasayacaklarini bilmeyenler ve diyanet baskaninin lakaytsizligi sebeb bunlar.Ecdadimizi Ataturku bilmeyenlerin dine zarari""dinde hassas gorunup akli dengesi bozuk olan anarsiddir""(saidi nursi)nin bu sozu herseyi anlatiyor
Özay İbrahimbaş 03 Eylül 2019 08:31
Diyanet'in tam adı " T.C. Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığı" şeklindedir. Dolayısıyla diyanet sahibinin sesidir. O, satranç tahtasının bir piyonudur. Satranç tahtasının bir Cumhur-u Şahı, atları, filleri, kaleleri ve veziri de vardır. "Diyanete bakma, bütün bunları yaptırana bak.!"
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 08:03
Bakın bendeniz tarafsızım şimdi. Raydan çıkana kadar akp ye oy verdim. Son yıllarda Diyanet personeli her toplu dua etmesinde bir "hain" sözüdür söyleyip duruyor. 45 yıldır camiye giderim dualar mümin, münafık, kafir şeklinde olurdu. Hain siyasi bir duadır. Personelin %95'i -yumuşak bir dille-partinin elemanıdır. Diyanet bu haliyle birlik ve beraberliğe zarar veriyor, diyebiliriz...
Cami Hocası 03 Eylül 2019 07:20
Önemli konu : Camide özellikle cuma namazlarında, yani cemaatin çok fazla olduğu zamanlarda memleket meselelerinden bahsetmek vatanseverliğin gereğidir. TBMM millet için çalışıp kanunlar çıkarmakta ama halk bu kanunları bilmemektedir. Kanunlar halkın iyiliği için çıkartıldığına göre bu kanunların öğrenilmesi gerektiğini birilerinin halka ikaz etmesi gerekir. Cami bunun için biçilmiş kaftandır. Halkın çoğunlukla geldiği cuma namazlarından önce bu kanunların önemi ve bunlara uyulması gerektiği cami hocası tarafından anlatılmalıdır. Vatanseverlik bunu gerektirir.
Camiler boykot olacak 03 Eylül 2019 12:32
1
Niye hoca millet kahveleri var ya.. Evde TV de var.. Oralar yetmiyor da camilerde parti propaganda mekanı olsun öyle mi! Sen milletin hak ve hukuku gasp ediliyor. Onu anlatsana. Bak Kur'an ve sünnet haksızlığa mücadele kaynağı. Sen bir gün Allah için RTE hanedanlığının israfını anlattın mı! En büyük cihat zalım sultana hak sözü haykırmak değilmi!
Cami Hocası 03 Eylül 2019 13:31
0
Rumuzu cami hocası diye yazdım ama hoca değilim. Yukarıyı tepkileri merak ettiğim için yazdım. Şahit olduğum bir vaazdan bahsetmek istiyorum. Kurban bayramından önce Nevşehir'e gittim. Cuma namazını Nevşehir'in kenar mahallelerinde bir camide kıldım. Vaiz bayramlardan önceki trafik yoğunluğuna ve kazalara dikkat çekerek trafik kurallarına uyulması gerektiğinden bahsetti. Bununla yetinmedi. İnsanların kanunlara uyması gerektiğini söyledi. Bununla da yetinmedi kanunların Kur'an-ı Kerim hükümleri gibi olduğunu, bu hükümlere eşdeğer olduğunu söyledi. Devam edeceğim.
Cami Hocası 03 Eylül 2019 13:37
0
Cuma namazı bitip cemaatin camiyi tamamen boşaltmasından sonra cuma namazını kıldıran hocanın yanına gittim. Merkezi bir yerden Nevşehir'in birçok camisine aynı anda verilen vaazdan bahsettim. Vaizin her an değişen kanunlarla değişmeyecek olan ayetleri eşitlemesinin doğru olup olmadığını sordum. Hoca "Ben de vaizin o cümlelerine takıldım. O cümleleri söylememesi gerekirdi" dedi. Kanunlara uymak elbette vatandaşlık görevi ancak ayetler nere, kanunlar nere ! Şimdi düşünelim. Bu gibi vaizler ve vaazlar cami cemaatini birbirinden ayırmaz mı ? Araya nifak sokmaz mı ?
Cami Hocası 03 Eylül 2019 14:52
0
Bu saat itibarıyla ilk yazdığım ve kendi düşüncelerim olmayan yoruma 9 olumsuz görüş işareti gelmiş. Çok az. Daha fazlasını beklerdim. Bir kişi de görüşlerini cesurca yazılı olarak dile getirmiş. Diğer 9 kişinin de bir cümle bile olsa görüşlerini yazmalarını temenni ederim. Bu arada, bu yorum platformunu okuyanların arasında bahsettiğim vaazı dinleyenlerin olmasını ve onların görüş belirtmelerini çok isterim.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 05:09
Ben Cuma vaazında müftü tarafından miting daveti yapıldığını ömrü hayatımda görmemiştim. (başımdan geçen gerçek olaydır)
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 03:01
Mütedeyyin bir kalemden bu yazıyı okumak çok keyif ve mutluluk verici... Müslüman taraf olmalı ancak hakikâtin tarafı olmalı. Haķikât diye dayatılan yalanların,aldatmanın,ahlakî yozlaşmanın tarafı değil. Hakikâti her kim savunuyorsa hiçbir aidiyetine bakmadan desteklemeli. Kazanan biz oluruz. Haksızlığı,hukuksuzluğu,yolsuzluğu,isrâfı bizden biri yapınca susup bunla da yetinmeyip bir de savunur hale geldik. Sonra da bu deizm nerden çıktı? Bizim müslümanlık diye yaşadığımız ancak kendi uydurduğumuz bu anlayıştan...
musto 03 Eylül 2019 02:43
Bir zamanlar bunlar normal vatandaşın gittiği Diyanet camilerine gitmez kendilerinin hakim olduğu camilere giderler.Diyaneti kendilerine benzetince cuma günleri artık imamı normal dürüst Allah adamı olan cami arıyoruz.İstanbuldan Kayserideki köyüme gidiyorum imam Fatihdeki bir cemaatın yetişdirdiği misyoner olarak gönderdiği zat cemaatına yardım propaganda ve eleman devşiriyor.Sağ duyulu halkın vermiş olduğu vergilerle kuyumuzu kazıyorlar.
gusto 03 Eylül 2019 08:44
6
ey musto, eleştirdiklerinden ne farkın kaldı?
musto 03 Eylül 2019 12:50
2
Yani bırakalım uğraşmayalım ne yaparlarsa yapsınlar halkı aydınlatmayalım verdiğimiz vergilerle cami adı altında altı çarşı üstü hastalıklı bir yapıya eleman devşirme yerinde. Fitili çekilmiş patlamaya hazır bomba yetiştirsinler.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 02:42
Faiz haram diye hutbe vermekle faiz kalkmıyor. Neden? En iyi faizi devlet veriyor. Yolsuzluk ve israf için... Devlete bir sözün var mı? O zaman devlete bulaşma siyâsete asla! Milletle bütünleş özellikle gençlerle bir yaz Kur'an kursuyla kendini aldatma bizi aldatamazsın. İşini yapmayan her kimse mesai doldurmak için boş işlerle uğraşır. Hesap günü en ağır hasabı diyânet ve avanesi verecek. Emr-i bilmağruf nehy-i anilmünkeri geçiştirmenin hesabını... Ben davacıyım hesap günü görüşmek üzere...
Karar Okuru 03 Eylül 2019 01:46
Yahu uğraşıp durmakta bir fayda yok! Camiydi, cumaydı, ümmetti idare edip gidelim. Dünya ile baş edecek yeteneğimizin olmadığı belli. Daha kendi dilini anlamada sorun var eğitim ölçmelerine göre. Biraz can sıkıyor ama konu genetik kalite ile ilgili galiba!
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 00:32
Hutbelerde şahıs isimleri anmak doğru değildir.Atatürk nasıl siyasi bir kişilik ise Erdoğan'da öyledir,hatta Sultan Alparslan bile öyledir.Atatürk hayatta olsaydı zaten isminin hutbede olmasından hoşnut olmazdı.Camiye resim asmakta çok büyük bir yanlıştır.Bugün Atatürk resmi asılır,yarın Erdoğan resmi.Camiye siyaset sokulmasın.Camiler hepimizin.Türkünde,Kürdünde.AK Parti'lininde,CHP'lininde.Cami duvarına,minbere,vaaz kürsüsüne resim veya bayrak asmak caiz olmaz.Kabeye bugün Arabistan bayrağı asmak olur mu?Veya Prens Selman resmi?Asla olmaz.
Türk oğlu ! 03 Eylül 2019 09:21
90
Yeğen olayı saptırma. Sen Cami'ye M.Kemal resmi asılsın veya onun adına hutbe okunsun diyeni gördün mü. Milletin istediği böyle bir günde adamı hayırla yâd edip, ruhuna Fatiha okunmasıdır. Ne hikmetse M.Kemal dışındaki bütün isimler hutbede anılabilirken o anılmıyorsa burda garez vardır kimseyi kandırmayın. Ayrıca senin mantığınla Ömer, Ali, E.Bekir, Osman hatta Hz.Muhammed'i de anamazsın. Onlar da birer insandı. Anladın mı.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 11:47
11
09.21 Sen olayı saptırma yeğenim.Camiler Kemalistlerin değil bunu o zavallı aklına sokacaksın.Hz.Muhammed evet bir beşer ama bir peygamberdi.İnsanların en üstünüydü.Sen M.Kemal ile Hz.Muhammed'i kıyaslama haddini kimden aldın?Önce haddini bileceksin ondan sonra konuşacaksın.
Camiler boykot olacak 03 Eylül 2019 12:36
50
Ak troller yine saldırıya geçmiş.Atatürk ismini söyleyin diyen yok.. Gazi diyemiyorsunuz.Niye Atatürk akla gelir. Rahmet dileyip dua alır diye korkuyor.
Türk oğlu ! 03 Eylül 2019 18:27
14
11:47 ve dahi yorumumu beğenmeyen yeğencikler, tirübüne oynayıp çarpıtma. Ben fatiha okuyun dedim. Kimsenin yerine koymadım. Bu itarazlarınızı hutbelerden Bütün Sultanlar (muaviye,yezit vb.) ile 4 halife (Ali,Ömer,Osman,E.Bekir) adlarının okunmasına da edeceksiniz. O zaman samimisiniz derim. Bilgilendirme yeri olan hutbeyi Sultanlığınızın meşruiyet yeri yaparsanız böyle davranırsınız.
Türk oğlu ! 03 Eylül 2019 18:56
12
11:47 yeğen Camiler senin gibi müptezellerin de değil, sen de bunu o kafana sokacaksın. Ben Kemalist değilim. Hz. Muhammet'le kimseyi kıyaslamadım. Yorumda ki mantık hatasına vurgu yaptım. Hutbe özellikle Emeviler tarafından Saltanatın meşruiyet alanı haline getirilmişse herkesin adı okunur. Yok öyle değilse, istisnasız hiç bir beşerin adı okunmaz. Kaldıkı sadece M.Kemal'e hayır duası edip hakkını teslim edin dedik, onun kurduğu kuruma. Gerçi okuduğunu anlamayan şizofrenlere ne anlatıyorsam.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 19:05
6
18.27 Hadi ikile buradan!Burası Sözcü değil.Sen kimsin de 4 halife ile M.Kemal'i kıyaslayacaksın?Yeğenim anladım tarihi bilmiyorsun bari dinin hükümleri konusunda bir bilgin olsun.Neyse takma kafana sen.Öğreneceksin abisi öğreneceksin.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 00:13
Ülkeye huzur vermesi gereken kurumun, yarattığı husursuzluktan dolayı utanç duyuyorum. Mutlu olabilirler belki, bir süre cumaya gitmeyip, evde öğle namazıyla yetinicem.
KARAR OKURU 02 Eylül 2019 23:57
Diyanet özerk olmadığı müddetçe particiler bu kurumu yıpratır.Din politize olursa bu dine yapılan kötülüktür.
HERHALDE DİYANET DE KENDİ KAFASINA GÖRE YAPMAMIŞTIR BU İŞİ
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 04:08
5
Merkezi hutbe geleneginden farkli olarak cogu cami de Atatürk.ün ismi cok iyi bir şekilde anildi...
Umutsuz 03 Eylül 2019 09:07
4
Kim andiysa diğer tarafta bedelini öder. Cumayı orda kilanlara naçizane tavsiye. Kaza etsinler
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN