Back To Top
Özal’a kazandırmayan propaganda

Özal’a kazandırmayan propaganda

 - Son Güncelleme: 26.03.2019 Salı 09:25
- A +

19-03/25/kupur.jpg

 

‘Belediyeleri teröre teslim etmeyin’ taktiği kazandırsa, rahmetli Turgut Özal’a kazandırırdı. 1989 yerel seçimlerinde, ‘oyunuzu ben alamazsam öcü alır’ korkutmacasının en nadide örneklerinden birini sergilemişti. Ne ki işe yaramadı.

Şu kupürlere bakın...

12 Eylül öncesi kanlı sokak çatışmalarını hatırlatarak “Belediyeleri anarşiye teslim etmeyin” diyor birinde Özal.

Muhalefet adayları kazanırsa merkezi hükümetten yardımların kesileceği ile göz korkutuyor bir diğerinde. Başbakan “Özal’dan tehdit” başlığıyla yansıtılmış.

Bir başka gazete de “ANAP’a oy vermezseniz başınıza felaket gelir” cümlesiyle üst başlığa koymuş seçmene çekilen resti. “Özal yine korku saldı” başlığıyla duyuruyor.

Bir haberde de Özal’ın “Yanlış yaparsanız 5 tane Özal gelse de sizi kurtaramaz” şeklindeki sözleri öne çıkarılıyor. “Özal yine anarşiyi kullandı” başlığıyla görülmüş.

Rakiple siyasi mücadelesini anarşiyle mücadele havasına sokmak için ne lazımsa söylüyor Özal, her şeyi deniyor o seçimlerde.

Belediyeleri muhalefet alırsa kaos çıkacağını, kıyamet kopacağını, dünyanın sonunun geleceğini; kendi adayları kaybederse Türkiye’nin kaybedeceğini, rejim bunalımı doğacağını, ama son pişmanlığın fayda etmeyeceğini kafasına vura vura irkiltiyor seçmeni.

‘Aman ha, sakın bir ders vereyim demeyin, şimdi sırası değil, şakası yok’ diye diye vatandaşı silkelemeye çalışıyor.

Bütün mesele, iktidardan genel hoşnutsuzluklarla belediye yönetimlerinden şikayet ve rahatsızlıkların sandığa yansımasını önlemek.

Memnuniyetsizlikleri erteletmeye, beklenti ve umutları başka bahara öteletmeye dönük bir yöntem.

Halk arasında ‘Ölümü göstererek sıtmaya razı etme’ deyimiyle de açıklanan durum. Daha kötüsüyle korkutarak; muhatabı iki akıbetten daha az kötüsüne ikna etme, bu ikisi arasında seçim yapmaya zorlama stratejisi...

Tek riski; suçlamalar havada kaldığında, yakıştırmalar muhalefetin üstüne oturmadığında ters tepmesi, dönüp sahibini vurması ihtimali.

Belki tehdide gelmiyor, korkutulmayı sevmiyor, tek seçeneğe mecbur ve mahkummuş gibi iradesine ipotek konmasını istemiyor millet. Ya da enayi yerine konmaktan hoşlanmıyor. Gerçekçi ve inandırıcı durmayan propagandalar da enayilik hissi uyandırıyor vesair...

Kesin olan şu; seçmeni gözdağıyla yıldırma, rakiplerini itibarsızlaştırma saldırılarıyla yıpratma kampanyası Özal’a fena kaybettirdi. Tepe üstü çakıldı ANAP oyları, üçüncülüğe düştü sıralamada.

Karalamalara en çok hedef olan parti, en çok kazandı. SHP sandıktan birinci çıktı ve İstanbul’la Ankara’yı da aldı.

Sonraki dönem bu kez ‘irtica geliyor’ yaygaraları test edildi, o da sökmedi. İstanbul’la Ankara’yı ‘gericiliği hortlatmak’la suçlananlar aldı ve o gün bugün 25 yıldır da yönetiyorlar.

‘İktidarın gücünü zayıflatmayın yoksa düşman palazlanır, bekamız tehlikeye girer, rejim çöker, meşruiyet tartışması başlar, belediyelere teröristler doluşur’ siyaseti dün tutmamıştı, bugün tutar mı?

Değişim kapıyı çaldığında, korkutmayla önü alınamıyor.

Zamanı gelmeye görsün; duyduğu sesi, ne anarşinin ne de irticanın ayak sesleriyle karıştırıyor seçmen.

Özal’a kazandırmayan propaganda Cumhur İttifakı’na kazandırır mı kazandırmaz mı; zamanı geldi mi gelmedi mi ve değişimi kim temsil ediyor, öğrenmeye az kaldı.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Dilek Yücel 20 Nisan 2019 10:19
Ben doğma büyüme Kadıköy lüyüm burası ben bildim bileli solundur ama burası artık pkk lılarla doldu kobani olaylarında burda kaldım taşlarını dahi söktüler,adamlar kendi ağızlarıyla söylüyor desteklerinin bedeli olacak diye size tavsiyem sayın yazar “tabuta sığmayalar “ videolarını seyredin sonra beni değişim masalına ikna edin yazınızla o da zor biraz ...
ÖZAL DÖNEMİNDE MEDYA BU KADAR TEK TARAFLI İŞLEMİYORDU.ÖZAL KARŞITI OLDUKÇA GÜÇLÜBİRMEDYA VARDI.ŞİMDİ VATANDAŞ MUHALİF SÖZ DUYMAK VE OKUMAK ZORLUĞUNU YAŞIYOR.SİZIN GİBİ BİRKAÇ YAZAR VAR AMA ONLAR DA MIŞ GİBİ YAPIYOR.HALK KARŞISINDA HER GÜNPOSTACIYI GÖREN FADİME DURUMUNDA.BİR BAŞKA HUSUS BİR DEMİREL FAKTÖRÜ VARDI.ŞİMDİ NEREDE O ETKİLİ MUHALEFET LİDERİ.DAHA BUGÜN SOHBET ETTİĞİM ESKİ DOSTUM ''NE OLACAK SEÇİM'' DİYE SORU YÖNELTTİĞİNDE BU SEFER OY KULLANMAYACAĞIMI SÖYLEYİNCE O DA ÇARESİZLİK VE ALTERNATİFSİZLİK İÇİNDE O DA NE Y
KARAR OKURU 26 Mart 2019 22:51
SEÇİM TIRI. TIR, Fransızca uluslararası taşımacılık anlamına gelen "Transportation Internationale Routiere" in kısatlmasıdır. Aracın üstüne SEÇİM TIRI gibi bir ifade yazmak, üstün hıyarlık ve cahiliye göstergesidir. Türkçede TIR diye bir şey yoktur.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 21:21
Tehdit muktedirlerin son çaresi gibi ama fayda vermiyor.Akif Beki zekisin matraksın ama bu saatte bu da olmaz ki..
KARAR OKURU 26 Mart 2019 20:19
seçime 5 gün kala troller yine hücum etmişler buraya kırmızılar yanıyor
Karar Okuru 26 Mart 2019 19:21
Ortadoğulu halklar olarak tam da hakettiğimiz gibi yaşıyoruz. El kadar İsrail arapları evire çevire yendi topraklarınıda ilhak ediyor. Ağla gözlerim ağla ortadoğulu gibi. Eyyy israil seninde hesap vereceğin gün gelecek elbet. Tabi biz görmeyiz
KARAR OKURU 26 Mart 2019 18:33
Bu manşetler büyük ihtimalle Doğan medyasının kalemşörlerinin attığı manşetlerdir. Özal ileri görüşlü bir liderdi nur içinde yatsın, mekanı Cennet olsun. Her ne kadar yazınız hoş olmasa da merhuma bir fatiha okumama sebep oldu.Tek iyi tarafı bu oldu bence.....
d.j. maestro 26 Mart 2019 23:18
2
gerçekten özal zamanında zam vardı ama özgürlükte vardı 90 lı yıllar özgürlügün dansın eglencenin yıllarıydı şimdi ise akp yüzünden milletin yüzü asık kimse gülmüyor eglenmiyor çünkü para yok moral yok millette akp neşeyi bitirdi millette
Basiret 26 Mart 2019 18:07
Tekerrür eden hep hatalardır, tarih değildir...
Ahmet Kaya 26 Mart 2019 18:00
Merhum Özal'ı yediniz,şimdi sırada Erdoğan var.Değişim diyorsunuz.Kimle?Saman,şeker viznoyu olan CHP ile değişimi yakalayacaksınız ya da neyi temsil ettiği belli olmayan ortaya çıkışı şüpheli olan İP le mi,ya da sınırlar yeniden çiziliyor artık Kürtlerin de bir devleti olacak diyen S.Demirtaşın partisi HDP ile mi değişimi yakalayacaksınız.Size hayırlı olsun,ben almayayım.
realist 26 Mart 2019 20:18
3
biz kimseyi yemiyoruz Erdoğan kendi yol arkadaşlarını yedi abdullah gül gökçek davut oglu babacan abdüllatif şener bizim yemeye ihtiyacımız yok o kendi partisini yedi bitirdi zaten bize gerek kalmadı..
KARAR OKURU 27 Mart 2019 04:33
3
Onları Erdoğan yemedi, yem oldukları Fetö yedi bunu hala görememişsiniz.. Normaldir, zaten siyasette herşey üzerinden enaz 10 yıl geçtikten sonra anlaşılıyor. Bu yüzden de aynı hatalar tekerrür ediyor. Bu arada yazar iyi algı operasyonu çekmiş. Özal kendini bitirmiş gibi göstermiş. O dönemde de böyle algı operasyonları çekenlerden hiç bahsetmemiş. Lakin şuan ki lider Özal gibi yalnız bırakılmıyor, çünkü değerini iyi bilen büyük bir kesim var. İnşallah bu sefer yedirmeyeceğiz.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 17:36
Önemli bir hatırlatma yapmışsınız, ama geçmişten ders almak gibi bir alışkanlığımız yok ne yazık ki. Giderek daha da dozunu arttırarak bir korku ortamı yaratmaya çalıştıkları halde Halkta karşılığı olmadığını farketmiyorlar bile.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 17:01
Ne menem yorumlar, ne menem beklentiler, ne menem eneler yahu.Günümüze bakıp, ardımızı unuttuk yahu.Geçmişin sonuçlarına takılırken;iradeyi külliye,iradeyi cüziiyeyi unutuyoruz yahu.O hata yaptı kaybetti.Bu da aynı hatayı yapıyor.Kaybedecek öyle mi? Yahu Yaradan ne istedi ise o resim çıkacak. Sayın Beki ne olur bir gün de olsa, Yaradan ne isterse o olur de yahu. Haşa o kudreti GÖRMEZLİKTEN geliyoruz yahu.
......... 26 Mart 2019 21:21
1
İste bu carpik kader anlayışı yüzünden İslam ümmeti perişan...yuhhhh artık yaradan oylarınızi da mı iradenize bırakmadı...o halde hiç kimseye kötü demeyelim..neticede Trump'in yaptığı da yaradanin dediği çerçevesinde..vahhhh ümmeti Muhammed vahhh..
AKP geldiğinden beri oy veren biri olarak diyorum ki işe yaramayacak büyük oy kaybedecekler.Ben hiç vermemeyi düşünüyorum.Aklımızla dalga geçiyorlar.Siyasette işe yararsa diye her yol deneniyor.Lutfen artık birileri çıksın ve desin ki yaptığımız herşey sadece insan hakkı ve özgürlüğü için.. Maalesef hükümettekiler yada muhalefettekiler hiç farkları yok biri dini kullanıyor diğeri Atatürk ü.Siyasetciler AHLAK GELİŞTİRSE kurtuluruz . Olmayacak duaya amin demek gibi bir şey...
musto 26 Mart 2019 16:27
İslamcı kesim sadece kendine müslüman abi abi diyerek peşinden ayrılmadığı Demirelin siyasi yasağını kaldırmamak için 40 takla attı Erbakan bunları varoşlardan aldı devlet yönetimine soktu ayaklarının üstünde durdukları an sırtından vurdular.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 16:26
Geçenlerde Süleyman Soylu aynen şöyle dedi Güneydoğu halkını kastederek AKP'ye oy vermezseniz dedi teröristsiniz dedi ve beyaz Toroslara hazır olun dedi işte Bizi yöneten bu kafa kendi ülkesinin halkını tehdit ediyor
AKP ve Erdoğan kendi derin Devleti'ni kuruyor yanlarına aldıkları topladıkları Perinçek Mehmet Ağar Tansu Çiller ve Sedat Peker ile beraber AKP ve Erdoğan Türkiye'de kendi Derin oligarşik Devleti'ni kurdular bile bir tarafta Bahçeli bir tarafta bekar bir tarafta Perinçek ve Ekibi AKP artık ceberrut Öfkeli bir konuma geldi getirildi iktidarı kaybetmemek için eski Türkiye'nin eli kanlı derin devlet artıklarıyla 1 olan AKP artık Mesut Yılmaz'ın Anavatan partisine dönüştü AKP bu gidişle Anavatan Partisi gibi silinip gidecek ve halkın gözünde statüko partisi ol
HACI MURAT 26 Mart 2019 14:40
Tarih özal merhumu haklı cikardi. Gerçekten de öyle olmadı mı Sayın Beki. ANAP iktidardan düşünce istanbul susuz kaldi ankara ise hava kirliliğinin mahkumu olmadı mı. 90 li yillarimiz kayıp yıllar olmadı mı. Demek ki sizin yasiniz benden küçük .....bunları bilmediginize göre. .
HACI MURAT 26 Mart 2019 19:06
4
14.40 Bu Hacı Murat sahte.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 20:26
0
Hacı Murat haklı. İnsanlar neye layiksa onunla muamele görür.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 14:13
Cindoruk diyor ki parlamenter sistem cumhurbaşkanı lik dan intikam alacak hanı yerel seçimdi beka değildi bekibey
KARAR OKURU 26 Mart 2019 14:15
erdogan çiller perinçek bahçeli mehmet agar bu ittifak korku ve derin ittifaktır
Burak T 26 Mart 2019 14:04
dikkatimi çeken şu oldu..gazeteler herhangi bir sansür olmadan okuyucularına bunun yönlendirme olduğunu hissettiren başlıklar atmışlar.. şimdilerde bunun yapabilen ana akım medya yok..bu sonucu etkileyebilir..
karar okuru 26 Mart 2019 13:42
Tarım ve Orman Bakanı Sn.(desemmi demesemmi) Pakdemirli Taşovada yaptığı seçim konuşmasında Bu ADİLERE oy verecekmisiniz diye bağırıyor. Şimdi bende merak ediyorum. Acaba bu adilere sn(desemmi demesemmi) Pakdemirlinin ailesinden sülalesinden hiç oy atan yokmu. Çünkü ne demek istiyor sn(desemmi demesemmi) Pakdemirli ADİYE oy atan ADİDİR. Şimdi söylesen öyle diyecektir. Ben onlara diyorum size demiyorum. Oldumu şimdi sn(desemmi demesemmi acaba ne desem) TC BAKANI PAKDEMİRLİ.
KaRAR OKURu 26 Mart 2019 16:44
38
Sn. demeyelim lütfen... yabancı büyük tarım şirketlerinin (sömürü şirketi) ülkemizdeki danışmanlığını yapan, çiftçinin ve tarımın can çekişmesine sebebiyet veren şahıslara ismiyle bile hitap etmemek gerekir. Bunlar vatanın toprağını değersizleştirenlerdir.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 13:35
"Demokrasi, secimle gelmek değildir, seçimle gitmektir" diye bir şey okumuştum bir zamanlar.
Okur 05 Nisan 2019 22:15
0
El insaf, 100´den fazla kırmızı „demokrasi seçimle gitmemek“ diyor! Trollerinin etkisi olacaksa, bari biraz olsun mürekkep yalamışlardan seçseler.
engineer 26 Mart 2019 13:12
cuntanın kullandığı korkutma 12 eylül önceki anarşi korkutmasıydı Millet yemedi özalı seçti ama özal aynı korkutmayı kullanınca kendi de kaybetti, çün ki aynı hatayı yaptı, Milleti tehdit etmeyeceksin, korku vermeyeceksin, yazar doğru tespit yapmış, yemezler.
engineer 26 Mart 2019 13:04
Askeri yönetimin başbakanı Bülent Ulusu'nun müsteşarlarından Necdep Calp'in kurduğu Halkçı Parti, Turgut Özal'ın kurduğu Anavatan Partisi (ANAP) ve emekli orgeneral Turgut Sunalp'ın kurduğu Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) seçimlere katılmak için Milli Güvenlik Konseyi onayını alabildi. Bunun dışında kurulan partilerin kurucularını veto ederek seçime girmesini önleyen MGK, bağımsız adayların yanı sıra seçime giren üç partinin adayları arasında da pek çok kişiyi veto etti, sonuçta cuntanın desteklediği MDP kaybetti özal kazandı.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 12:39
Değişim yok daha. Erdoğan ile aynı sıklette rakip yok. Küçük bir alternatif bile yok o yüzden değişim meğişim yok devam...
ea 26 Mart 2019 12:14
peki merhum Özal haksız mı çıktı?
KARAR OKURU 26 Mart 2019 12:09
valla o bu değil de Rabia naz kızımızın ölümünü haber yaptığınız için kendi adıma çok teşekkür ederim..inşallah ağzı salyalı katil veya katilleri yakalanır cezasını bulur .Babasına da Allah sabır versin yardım etsin...
SS 26 Mart 2019 12:04
değişimi kimin temsil ettiğini halen daha öğrenemediniz mi syn Beki?Vatandaş yıllardır mührü basıyor değişimin gözüne..Halen daha anlayamadın mı syn Beki?Kastettiğin değişim hayalden ibaret..Trenden inenlerle yola gidilmez.Seçimden sonra anlamak herkesin işi.Seçimden önce anlamak öngörülülerin işi..Zaten sizden öngörü de bekliyor değiliz.Öngörebilseydiniz bu günkü durumlara düşeceğinizi öngörürdünüz zaten..Syn Beki,sizin bahar gelmeyecek gibi..Şimdiden üzüntüye alıştırsanız kendinizi iyi olur..Meydanlar bunu diyor..
musto 26 Mart 2019 11:52
Şimdiki iktidarın fikir babası Kendisini desteklemeyen firmaların çoğunu yok etti o şirketlerde bir çalışanın yanında bir vergi müfettişi olurdu korkudan kimse o şirketlerle iş yapamazdı Kendisini karikatürle eleştiren Gırgır dergisini Ertuğrul Akbaya ayak oyunları ile aldırdı dergiyi yok etti O TONTON GÖRÜNÜŞÜ ALTINDA ne canlar yaktı.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 11:40
Ülke düşmanlarının tek ve son ümidi şu muhalefeti hiç konuşmadan sadece hükümeti ve adaylarını eleştiren birinin hangi amacı düşleyip terör sevicileri umutlandırdığı kurulmak istenen yeni yollarda ortaya çıkacaktır ve düşmesi için şu içler acısı muhalefeti sürekli gözden kaçırmaya çalışmanız bu millet tarafından unutulmayacak tır eleştiri hakkınızı sadece hükümetten yana kullanmanız zaten adalet terazini ele veriyor
karar okuru 26 Mart 2019 11:32
arada kaçırdığın bir nüans var sayın yazar o zaman ki gazeteler özal tehdit ediyor diye yazabilmişler şimdiler de yazabilen varmı
Sabır! 26 Mart 2019 13:58
11
Özal tehdit etti bu bile yıllar sonra tarihi çarpıtmadır.Aksine Özal tehdit edildi. Özal'ı alaşağı etmek için İğrenç utanılacak şeyler yapıldı,Jaguarlı,davullu partiler kuruldu hemde kaç tane,Anap ın Başına Mesut Yılmazın getirilmesi bile bir projeydi.Sürekli basınla yıpratıldı.Sonuç,Anap sonrası yönetilemiyen bir Türkiye krizler,28 şubatlar acılar acılar.
özal rte den daha demokrattı 26 Mart 2019 16:19
71
özal için piyes bile yaptılar karikatürlerinde yazar çizerler tonton kazıklı voyvoda derlerdi özal için ama özal düşünce özgürlügü var dedi hiç bir gazeteci hakkında soruşturma açtırmadı erdogan ise halkın seçecegi beklediye başkanını bile hapse atmakla tehdit ediyor ucundan kenarından eleştirenin vay haine hemen tutuklanıyor insanlar
KARAR OKURU 26 Mart 2019 11:33
Özal a kazandırmayan sizin fikirlerine halktaki karşılığına güvenemeyip bu terörü aklayan muhalefetin arkasına saklamaya çalıştığınız yeni partiye kazandıracağını mı sandınız keşke kendinize güvenip cesaretle savunsanızda şu ülke düşmanlarının tek umudu muhalefetin arkasına saklanmasanız hayal ve heveslerinizi açıkça savunmayıp bu oyunlara başvurduğunuz için hayal ve hevesten öteye geçemeyeceğini göreceksiniz
Ahmet Kaya 26 Mart 2019 11:22
Birazda muhalefetin kampanyasından bahsetsen.Siz bahsetmeceksiniz.Ben anlatayım.22. yüzyıla gireceğiz Kılıçdaroğlu hala samandan bahsediyor.Bir ülkenin gelişmişliği saman ihracatına bağlıymış!Adamdaki vizyona bak.Silah fabrikası Araplara satıldı diyor.(Almanlara,Amerikalılara satılsaydı sorun yoktu)Ayrıca bahsettiği yer silah üreten fabrika değil.Tank bakım merkezi.Anlayacağınız tamirhane.Asıl şimdi orada tank üretilecek.Bu iktidar zamanında İHA,Uçaklar için güdümlü füzeler,fırtına obüsü,manyetik top,otomatik havan,gece görüş sistemleri,beton d
KARAR OKURU 26 Mart 2019 11:55
17
Tank palet fabrikası fırtına obüsleri üretiyor bu obüsler sıkça kullanıldı ve çok başarılı oldu bunuda ekleyelim
Olması gereken. 26 Mart 2019 14:59
2
ABD,İtalyan vb gibi ülkelerin dev şirketlerine Arap ülkeleri ortaktır.Siz duydunuz mu bu ülkelerden otomobil fabrikalarını uçak fabrikalarını bilgisayar fabrikalarını Araplara sattınız sözünü.Sermaye transferi ekonomilerin dinamosudur.Borçlanmadan daha karlıdır.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 16:34
51
Bir A Haber mağduru daha... Geçmiş olsun Ahmet bey. Allah şifa versin
KARAR OKURU 26 Mart 2019 21:04
1
Evet doğru diyorsun. Samanı inekler yer. Silah insan öldürür. Onun için sürekli silah yapalım. Açlıktan ölsek bile silahımız olsun. Silah kutsaldır. Saman ise hayvan yemi olduğu için pistir tü kakadır.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 11:01
Gezi de , eğitimli insanlara gidin bu ülkeden dendi. Kimi Erdoğan a hakaretren 2 yil üniversitesinden men edildi. Kimine mobbing uygulandi. Kimi aselsan gibi kritik noktalardaki işinden edildi. Gitti o kadrolar. İstemeye istemeye gittiler.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 10:43
17 Yıldır kaybeden muhalif seçmen demokrasiden umudunu kesmiş... Seçim kazanmak için günde üç miting yapan Tayyip'e diktatör deniyor... Yine seçim kazanmak için terör örgütlerinin dümen suyuna girmekten başka bir gayreti olmayan muhalefet var. Böyle bir ortamda seçime gidiliyor.
SAKINCALI PİYADE 26 Mart 2019 10:29
İbn-i Haldun der ki: “Geçmişler geleceğe, suyun suya benzemesinden daha çok benzer. Adaletsizlik medeniyeti mahveder. Zulüm, umranın harap oluşunun habercisidir.”
KARAR OKURU 26 Mart 2019 10:08
Mehmet Ağar da çiller de amerikan istihbaratı tarafından yetiştirilmiş (geçmişlerini okuyun lütfen) ve ülkemizde İçişleri Bakanlığı ve başbakanlık yapmışlar. Erdoğanı sevdiklerinden değil yönlendirmek için vazifelerine devam ediyorlar. Erdoğan da bu çakallardan medet umuyor. Eh yine kandirilma hikayesi. Sonunu merak ediyoruz. Artık Erdoğan maalesef yönünü karıştırdı. Zararlı olmaya başladı...
KARAR OKURU 26 Mart 2019 09:45
Erdoğan anap in başkanı değildi millet de eski millet değil sehit ler verdiğimiz alcaklar da terörist lerde askeri elbiseli hainler de millet den osmanlı tokadini yiyecekler
KARAR OKURU 26 Mart 2019 17:28
5
Hükümete kızdığım yanlışları var ama muhalefeti ,Facebook'taki yorumları ,CHP li tipleri ve alaycı gülüşlerini görünce elim ak partiden baska partiye gitmiyor.Erdogan yanlışları da olsa samimi geliyor
cevval 26 Mart 2019 09:36
Özal 1989 yerel seçimlerinde kaybetti. Özal kaybetti ama Türkiye kazandı mı? Şimdi AKP kaybetse Türkiye kazanacak mı?
Sabır! 26 Mart 2019 13:18
8
Anap ile Ak parti arası fetret devridir.Bu dönem aynı zamanda Gülen cemaatinin Fetö ya dönüştüğü zaman dilimidir.28 Şubat da Gülen demeçlerine bakın.Gazetelerde yer alanlar,Derin devletin 40 adamından biri gülen,Çatlının öldürülmesi ve derin devletin liderliğinin ele geçirilmesi.Yeniden Fetret Devri isteniyorsanız Ak partiye oy vermeyin.
Krr 26 Mart 2019 16:25
64
13,18 sabır! aynen öyle yapacağız... Artık AKP'ye oy vermeyeceğiz çünkü görüldü ki başkanlık sistemi AKP nin sadece kendi varlığı için istediği, Türkiyenin geleceği için düşünülmüş bir sistem değil. Tek adamı yaşatma sistemiymiş. O yüzden bu seçimde belediyeler eliyle kulak çekilecek. Sen de çek, kendini iyi hissedersin...
HACI MURAT 26 Mart 2019 09:39
1989'da İstanbul'u Özal'ın adayı kazanmadı,SHP'nin adayı kazandı. Ama bedelini İstanbul halkı çöp dağları ile,susuzlukla,Haliç'teki koku ile ödedi. Yani Özal haksız çıkmadı.Arkasından Özal'ın genel seçimleri kaybetmesiyle Türkiye'nin kayıpları daha da büyüdü. 90'lı yıllar tarihe kaybedilmiş yıllar olarak geçti.Şimdiki uyarılar da Özal'ın uyarılarına benziyor.İnşallah karşılaşacağımız sonuç Özal'ın karşılaştığı duruma benzemeyecektir. 17 yıldır seçim öncesinde yapılan yorumlar hiç tutmadı.İnşallah gene tutmaz.
KaRAR OKURu 26 Mart 2019 16:27
5
Ne zaman Kararın köşelerini ziyaret etsem Hacı sen varsın. sabah akşam yorumların çıkıyor. Hacı Murat mısın Hacı Yatmaz mısın bilemedim. Alınmak yok 1 Nisan şakası diyelim geçelim...
osmanlı torunu 29 Mart 2019 12:06
1
hacı murat kardeşim tespitlerin doğru özalı yıkıp yerine dyp ile shp yi getirdiler ülkeye 5 sene kaybettirdiler
KARAR OKURU 26 Mart 2019 09:23
Cumhur ittifakının yeni kapı mitinginde Bahçeli , çiler, mehmet ağar. Yani eski ve vesayetçi Türkiye’nin temsilcileri. Erdoğan yıllarca bu aktörleri eleştirdi şimdi bu aktörlerden medet umar hale geldi.nerdeeen nereye. Bir siyasetçi inandırıcılığını ve güvenirliğini kaybettiyse o siyasetçi için kayıp kaçınılmazdır.
erdal yılmaz 26 Mart 2019 09:09
tmm da bir de özal dan sonrayı yazaydın iyiydi akiff
KARAR OKURU 26 Mart 2019 08:28
bu topraklarda bir mhp gercegi vardir hep olacaktir her vatandasta bir damar mhplidir dip dalganin adreside bu son kaledir
KARAR OKURU 26 Mart 2019 10:07
68
Bu topraklarda terör bittiği gün MHP de biter. Milliyetçilik çalışmakla, uretmekle, katma değer katmakla olur. Vatan sevgisi böyle gösterilir. Kuru laf ebeliği ile milliyetçilik olmaz. Onun adı ırkçılıktır. MHP bugüne kadar ne üretmiş veya hangi katma değeri vermiş bu topraklara. Dünyanın gerçeklerinden çok uzaksınız çok.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 10:19
73
Ben artık etrafımda bozkurt göremiyorum. Her yer kendini bozkurt sanan akkurtlarla dolu.
Denizci Alperen 26 Mart 2019 10:28
91
Şu anda 12 eylül öncesi mhp de siyaset yapanların kahir ekseriyeti iyi partide, 12 eylül sonrası mhp 'nin önceki mhp ile isminden başka bir benzerliği yok , bunlar milliyetçi muhafazakar insanlar amma dava adamlığı başkadır , O ;ocak ve teşkilat ruhundan , yanlışa anında isyandan , dik duruşluluktan geçer , kurşun askerlikten değil
Karar okuru 26 Mart 2019 08:04
Harika bir analiz.insallah tutar.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 10:36
17
Tutmayacak inşallah..
Slm tebrik ediyorum valla harika bi tesbitte bulunmussunuz nassida gunumuzle ortusuyo bu millet e koyun suru hakareti muamelesini yapnlar hak ile yeksan olyo malesef neyaparsinki keski ders alsalr yazik ettiler kendolerini tarihlerden ders alnsaydi tekerrur edermiydi demekki ii
evin 26 Mart 2019 06:48
akp geziden beri uzatmaları oynuyor zaten. uzun bir gerileme dönemi oldu... toplumun yarısından nefretle bahseden bir zihniyet ülkeyi yönetemez, zaten yönetemiyor da...
KARAR OKURU 26 Mart 2019 06:06
Demirel demişti bunlar iktidara geldimi daha da gitmezler.25 yıldır tam. Başkan Ankarayı mansura teslim etmeyiz senet krizi malum. Bakalım nasıl olacak Ankaralıların gücü.......
KARAR OKURU 26 Mart 2019 03:48
Bizim gibi toplumlar genelde ilkelerle hareket etmez, cebine göre davranır, Özal'ın zamanında da böyleydi şimdi de. Şimdinin tek farkı ulufe alanların sayısının çoğalması. Syn Kahveci bir yazısında herhangi bir sosyal yardım alan kişi sayısının 14 milyon olduğunu belirtmişti. (Gerçek ihtiyaç sahiplerini tenzih ederim)
KARAR OKURU 26 Mart 2019 03:46
Ne 25 yılı yahu? Daha bir kaç gün önce özhaseki ankara'ya yeni kan lazım demedi mi? Belli ki siz, biz hatırlamıyoruz bazı şeyleri.
tunc ivedik 26 Mart 2019 03:41
alakasiz bir kiyas ozal o zaman ne kadar ocu var desede askerin nefesi hissedilen zoraki bir sivilligi temsil ediyordu karsisinda statukoyla hesaplasma heyecanini barndiran dip dalgalar olacakti ve oldu simdiyse mhp artik oksuz ve yetimdir kolu kesiktir algisina inat bir ulkucu isyan psikolojisisi dip dalgayi temsil ediyor
KARAR OKURU 26 Mart 2019 03:39
Taktik Özal taktiği ama dönem Özal dönemi değil. Bakın gazeteler bu başlıkları kullanabilmişler, şimdi nerdeee o çeşitlilik:-(( Zülf-ü yare dokunabilecek kaç babayiğit kaldı.
Alikemal 26 Mart 2019 02:46
Göbbels Hitlerin propaganda bakani:Yalanda olsa hep bagirin onu siradanlastirin ki kitle inansin muhafazakar partiler bu isi iyi yapiyor
KARAR OKURU 26 Mart 2019 11:26
7
kemalistler de. al birini vur öbürüne.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 01:35
O zamanla bu zaman arasında şöyle bir fark var. O zaman tehditleri boşa çıkaran bir medya vardı. Çok seslilik vardı. Şimdi medya tek ses. İnsanların düşünmesine izin vermeden sürekli bombalıyorlar. Bazı seçmenler üzerinde de başarılı oluyorlar.
göktürk börü 26 Mart 2019 00:58
erdoganın ve kenan evrenin dili nekadarda birbirine benziyor demi.. "Eğer, 12 Eylül öncesine dönmeyi ve o felaketli günleri ve yılları tekrar ve bu sefer belki de daha da feci bir şekilde ve kurtuluş ümitleri kaybedilmiş bir surette yaşamayı istemiyorsak, sandık başında beyaz oy kullanarak, Anayasa'yı kabul diyecek ve böylece Anayasa'yı kabul edeceğiz". 'Teröristler, dış güçlerle işbirliği yapanlar ve vatan hainleri 'Hayır'cı' Evren konuşmalarında "Hayır" cephesini eleştirirken 'teröristlerin, dış güçlerle işbirliği yapanların, vatan hainlerini
KARAR OKURU 26 Mart 2019 00:49
Kampanya boyunca AKP şöyle yapıyor, böyle yapıyor bu yüzden kesin kaybedecek deyip duruyorsunuz. Diyelim ki 1 Nisan günü, AKP yine kazandı. Bundan sonra söyleyeceklerinizin ne kıymeti kalır...
Anavatan Partisi'nin durumunu biliyorsunuz yok oldu gitti Anavatan Partisi de o yıllarda rantın rüşvetin yolsuzluğun ve kayırmacılığın içine batmıştı ve bu bataklık Anavatan partisini içine aldı yok etti gitti şimdi Anavatan Partisi'nin adı bile anınmıyor aynı şeyi AKP de yaşayacak thalk her zaman kendi halkına tepeden bakan kendi halkını terörist gören kendi halkına zulmeden her yapıyor Her partiyi tarihin çöplüğüne göndermiştir ve AKP de Anavatan Partisi'nin kaderini yaşayacaktır Çünkü AKP ve AKP liler artık halktan kopuk yaşıyorlar ne oldum de
KARAR OKURU 26 Mart 2019 00:29
herhalde bu gidişle akp nin sonuda anap gibi olacak
KARAR OKURU 26 Mart 2019 10:11
51
Bence AKP'ye bir şey olmayacak ama Türkiye Venezüella olacak. Kafası çalışanlar ülkeden kaçacak, lidere tapanlar kalacak, ülke hızla gerileyecek.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 00:16
Evlere şenlik bir iç işleri bakanımız var. Kendini kanunların hukukun üstünde tutmakya başladı. Önüne geleni görevden alırım diye tehdit ediyor.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 09:14
27
Halk sizin gibi düşünmüyor biz yoklukları gördük neydi o çöp dağları muslukkardan pis yağlı lağım geliyordu. Yollardan iki araç geçerken aynaları bitbirine vuruyogdu ilaç almak için sabah dörtte çok sıraya girdim 2001 kırizinide bu hükümet atlattı buda geçer muhalefet güven vermiyor boşuna heveslenmeyin
KARAR OKURU 26 Mart 2019 10:39
62
Ankara da Çankaya belediyesi CHP de, Çankaya da çöp dağları mı var. İzmir i Eskişehir i çöp mü götürüyor? 30 yıl önceki teknoloji ile yapılanla bugün yapılabileni karşılaştırmak cahilce olur. (9.14 yorumcunun yorumunun neresi yazılanla ilgili o ayrı konu)
KARAR OKURU 26 Mart 2019 10:46
43
Eskiden şavaş yahut ambargo sebebiyle oluşan kuyruklar oldu mu, Beceriksiz yönetim oluyor. akp de kuyruk yoksulluk yolsuzluk vb oldu mu, dış güçlerin, hainlerin işi... biraz mantık
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN