Back To Top
RTÜK karışsın mı karışmasın mı?

RTÜK karışsın mı karışmasın mı?

 - Son Güncelleme: 27.08.2019 Salı 08:57
- A +

Emine Bulut cinayeti haklı bir infial uyandırınca RTÜK bir kez daha hedefe oturdu. Ama bu sefer milletin ne izleyeceğine müdahale ettiği için değil. Aksine, TV dizilerinde erkek şiddetinin ha babam pompalanmasına müdahale etmediği için...

Tepkileri, kendisi de RTÜK üyesi seçilen ama denetim yetkilerinin sınırlarını eleştirmekten de geri durmayan Faruk Bildirici'nin şu Twitter mesajı özetliyor:

"Ekranlar şiddet görüntülerinden geçilmiyor ama göreve başladığımdan beri geçen 40 gün içinde şiddet ile ilgili bir konu RTÜK gündemine getirilmedi. Üst Kurul, ağırlıklı olarak kamu ve zorunlu spotlar ile cinsel güç artırıcı vb ürün reklamıyla halkı aldatan kanallar ile meşgul..."

Geldik mi yine, RTÜK ne izleyeceğimizi denetlesin mi, denetlemesin mi tartışmasına...

Dizilerdeki şiddet teşhirinden yakınanlar ve kamu otoritesini tedbir almaya çağıranlar çoğunlukta.

Demek ki RTÜK'ün denetleme ve yaptırım yetkisinde değil sorun. Bu yetkiyi kötüye kullanmasında. Reyting çılgınlıklarına doğru ve yerinde müdahaleleri, istenen bir şey. Bu bir...

Ekranda izlediklerinden etkilenerek psikopat veya katil olunabileceği, şiddet görüntülerinin bu yüzden denetlenmesi ve filtrelenmesi gerektiği üzerinde geniş bir uzlaşma mevcut demek ki. Bu da etti mi size iki!

Esasen aynı mutabakat, mesela çocuk istismarını teşvik ettiği düşünülen kitapla ilgili de ortaya çıkmıştı. Ayrıntılı tasvirlerin istismarı normalleştirdiği ve özendirdiği gerekçesiyle tepki gösterilmişti. Hatta eleştirmekle yetinilmeyip kitabın yasaklanması ve toplatılması için bastırılmıştı. Cumhurbaşkanlığı, Kültür Bakanlığı, savcılık ve polise şikayet ve ihbarlarla kitap toplatılmış, yazarı da tutuklatılmıştı.

'Kitap okuyarak sapık ve istismarcı mı olunur, hem paranla kitapçıdan alıyorsun, kimseye zorla okutmuyorlar, isteyen okur isteyen okumaz' görüşü, yüz bulmamıştı o zaman. 'Pedofilliğe özendirmenin sanatsal özgürlüğü mü olur, olmaz olsun böyle edebiyat' kanaati, destek ve taraftar bulmakta zorlanmamıştı.

Benzer bir mutabakat, şimdi film ve dizilerdeki kadına şiddet sahnelerine karşı da oluşuyor. 

'Şiddet ekrandan geçen bir şey mi ki kanıksatarak ve olağanlaştırarak moda salgını gibi yaygınlaştırılabilsin, dizide maganda canilikleri gördü diye sevdiği kadını döver ya da öldürür mü kimse, sinemada paranla bilet alıp izliyorsun, evde kumandayla kendin açıyorsun, zorla izletmiyorlar, rahatsız ediyorsa bağnazlığın lüzumu yok, izlemezsin olur biter' denmiyor.

Eleştirmekle, gözünü reyting hırsı bürüyen  yayın politikaları üzerinde kamuoyu baskısı kurmakla kalmayıp direkt yasaklanması dahi isteniyor. Toplum sağlığını ticari çıkarların eline, serbest piyasa rekabetinin insafına bırakmama noktasına geldi tepkiler.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de Anadolu Ajansı'na konuştu. Eylül başında, dizi ve film yapımcılarıyla konuyu masaya yatırmayı önceden planladıklarını, tepkilerin de bu ihtiyacı doğruladığını söylüyor.

Yalnız bir serzenişi var.  "RTÜK'ün bir taraftan sansürcü ilan edilip diğer taraftan ceza vermemekle suçlanması"ndaki çelişkiye dikkat çekiyor.

Dahası; ceza ve yaptırımlara abanarak, yasaklamalarla sorunların çözülemeyeceği şeklindeki, genelde RTÜK'e karşı savunulan özgürlükçü duyarlılığa bu kez Başkan sahip çıkıyor. Dünya tersine dönmüş gibi...

"Şiddeti meşru gösteren, normalleştiren ve özendiren yayın içeriklerinin temizlenmesi için gereken tedbirleri almayı sürdürüyoruz" diyor Şahin. Ama bu görevi, yönlendirici diyalogla, yani sansür yerine otosansür sağlayarak başarmaktan yana.

Yol ayrımındayız, artık bir karar verelim; RTÜK neye, ne kadar karışsın ya da karışsın mı, karışmasın mı?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURUMürsel 27 Ağustos 2019 21:53
Az önce rtük'ü arayacaktım vazgeçtim.Kadın cinayetlerinde en yaygaracı bir kanalda; oğlan tabancayı çekip yana yana kadın ve sevgilisini arıyordu.İğrendim.En çok bağıranlar; en çok özendiren bu kanallar.Özendirirken de lanetlerken de yüksek seyir yüksek kazanç.Lanetçi kahramanlar da en çok bu kanallara kilitli.Kimi kimi şikayet edelim.Sistem tıkır tıkır işliyor! Yuuh be.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 15:03
Kültürel pespayeliği evlilikte " erkek şiddeti" nde görmek, onu da rtük üzerinden siyasete yamamak kolaycılık değilmi? Ülkede üniversiteler psikologlar sosyologlar yokmu? Neden susarlar? Türkiye kültür sanatta da iyi bir pazar vesselam.
Muhtefi. . 27 Ağustos 2019 09:59
Bu da sorumu. Elbette hiçbir Ahlaksızlık, Edebsizlik yayınlanmamalı. Kesinlikle. Sokaktaki adamin niye bilgisi olsun Cinayet, sapıklık vb Ahlaksızlıkları ne faydasi olacak. Bilmesi gereken Uzmanlar bilebilir. Bana ne faydası var o vahşetin. Empati yapalım Allah Muhafaza etsin. Kim ister yakinlarindan birinin Afişe olmasını. Adam bi de çekmiş diyorlar. Allahın Gazabından korkarım. Seyredip çekmeyi. !.Sakıncalı Dizi filmler vb Özel şifreli olmalı , böyle yayin Özgürlüğü Azgınlıklari iyi değil .yapabildiğin kadar engel ol, olalım. !.
Dik duruş 27 Ağustos 2019 09:00
Fatmagulun suçu ne dizisini 3 kez tekrarlayıp izlettiren çukuru kurtlar vadisini Fi yi izleten ve izlettiren RTÜK ve bunları izleyen halktan hayır gelmez.Bence Nuri Alco ve Coşkun hala iyi iş yapar
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 05:39
Sevgi de örneklerle geçicidir şiddet de. O yüzden denetlensin, şiddet içerenlere izin verilmesini. Ancak denetim siyasi alanda yapılınca, eleştiriye izin vermeyince sıkıntı oluyor.
Çerkez Ethem 27 Ağustos 2019 02:02
..."Yol ayrımındayız, artık bir karar verelim; RTÜK neye, ne kadar karışsın ya da karışsın mı, karışmasın mı?"... Karışsın ve herşeyde eşitlik sağlasın. Kadına şiddet herzaman vardı, şimdi erkeğe şiddet uygulanan filmler, diziler artırılsınki denge olsun! Bütün partiler, bütün kanallarda eşit yayın hakkı olsun. Bizlere eşit kolpa anlatma hakları olsun,ihlal eden 3 uyarıdan sonra 1ay bütün kanallarda yasaklansın! Spor programlarınada muhakkak karışsın, bütün spor dallarında Ayrımcılık var! Hepsinde bayanlar erkekler niye ayrı? Karışık olsun. Nerde eşitlik? Bitsin bu gerici Ayrımcılık ?
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 01:54
Eğer filmlerden, dizilerden etkilenip hayata yön veriliyorsa sorun bizim insanımızda. Demek ki doğru ile yanlışı ayırt edecek hiç bir altyapıya sahip değil. Klişe olacak ama eğitim şart. Döndük dolaştık gene başa geldik.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 01:12
Göz kulak etkilenmek için vardır. Göz zinanın postasidir.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 00:32
Sınırsız özgürlük isterseniz, geriye orman kanunu kalır. Herkesi seyirci yapıp, insanı dibine kadar sömürmeye azmetmiş piyasa güçlerine karşı, kamu gücü müdahalesi tabii ki şarttır. Yaptırımın miktarı hukukta bellidir; başedecek kadar (ölçülülük ilkesi). Baktın ki anlamıyor; yükseltilsin...Başkanın -ne acı ki- sahip çıktığı duyarlılık bir kurt masalıdır. Yasaklar belki sorunu tamamen ortadan kaldırmaz ama, olmazlar ise sorun tabana yayılır; bu gözlenmiştir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN