Back To Top
Rusya’yı görmezden gelmek doğru mesaj mı?

Rusya’yı görmezden gelmek doğru mesaj mı?

 - Son Güncelleme: 22.02.2020 Cumartesi 10:00
- A +

'Misilleme için rejim hedeflerini vurduk, şu kadarını öldürdük, şehitlerimizin kanı yerde kalmadı' şeklindeki resmi beyanlara bakarsanız, saldırının Rusya'yla alakası yok zannedebilirsiniz.

Dünkü gazetelerin ve konuyla ilgili yorumların birçoğuna baktığınızda da öyle. Türkiye'nin 2 şehit verdiği hava saldırısını Rusya'nın üstlendiğini çoğu manşetten anlayamazsınız.

'Rejimin talebiyle ben vurdum' dediği halde, vuran Rusya değilmiş gibi yapma eğilimi hakim.

Mümkün olsa, şartları zorlayarak saldırıdaki rollerini Ruslar adına inkara kalkışacak gayretkeşler de yok değil. Şimdilik dışında tutmakla, laf ettirmemekle, bu işe karıştırmamakla yetiniyorlar.

Nedeni anlaşılabilir aslında...

Savunma Bakanı Hulusi Akar da söyledi zaten, Rusya'yla karşıya karşıya gelmek istemiyoruz diye.

Bence de gelmeyelim, kesinlikle!

Ama gelmişiz bile...

Gelmemişiz gibi yapmak, bu saatten sonra işe yarar mı?

Bir daha gelmemek için, önceki gelişlerimizle de yüzleşmemiz gerekmez mi?

Çoktan oraya geldiğimizi saklarsak; neden, nasıl geldik soruları üzerine düşünmezsek çatışma eşiğinden kaçınabilir miyiz?

Daha da önemlisi, karşı tarafa yanlış mesaj olmaz mı? Gerçeklerden kaçıyor, kaçak güreşiyor görüntüsü, zayıf görünerek muhatabı cesaretlendirmekle sonuçlanmaz mı?

İdlib'de TSK gözlem noktalarına son saldırılardan önce, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortada Astana ve Soçi diye bir şey kalmadığını söylemişti.

Üstüne ilk saldırı geldi, 8 şehit...

Cumhurbaşkanı, saldırının faili olarak rejimi gösterip Rusya'yı ise göz yummakla suçlamıştı. Moskova'ya 'arkasında senin olduğunu biliyoruz' mesajıydı bu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da; Moskova'nın 'rejime laf dinletemiyoruz, söz geçiremiyoruz' gibi mazeretlerle sorumluluğu üstünden atmaya çalıştığını, 'kim inanır' diye ifşa etmişti.

'Hiç sıyrılmaya uğraşma, böyle savuşturamazsın, seni tanır senden biliriz' diye Moskova'yı işaret etmekte diretmişti o sıra Ankara.

Fakat Soçi ve Astana'ya hemen dönülmesi; 'sizi temin ederiz ki ikisine de bağlıyız' diye, neredeyse yeminle, ardı ardına ve abartılı dille bağlılık bildirimlerinde bulunulması Moskova'yı erken rahatlattı.

'İçinizi ferah tutun, bizden yana rahat olun, ortaklıktan ayrılmıyoruz, NATO'ya koşmuyoruz' teminatları vermek şart mıydı?

Yine de durdurmadı, ikinci saldırı geldi, 5 şehit daha...

Sizi; gidecek yeriniz yok, kendisine mecburmuşsunuz gibi görmesi, kaybetmekten çekinmemesi her partneri şımartır, tepenize çıkarır diye, o zaman da eleştirmiştim.

Türkiye'yi kaybetme endişesi yaşamaması için her türlü teminatı döne döne verdikten sonra, Rusya'dan ne bekliyorduk ki!

İlk saldırı üzerine, sanki öncesinde Astana masasından kalkmaya yeltenmemizle sonrasında geri oturmamız bir olmuş gibi amaçlanmayan bir izlenim bırakmak, iyi fikir değildi.

Belli ki Cumhurbaşkanı'nın "Öfkeyle kalkan zararla oturur" diyerek masadan bir hışımla neden kalkmamamız gerektiğine dair açıklamasını da yanlış anladılar.

Nasılsa Ankara'nın masadan kalkmayacağına güvenerek, üçüncü ve son saldırıyı direkt üstlenmekte hiçbir sakınca görmedi baksanıza Rusya!

Rasyonel olalım, intikam arzumuzu tatmin ve öç alma hırsıyla hareket etmeyelim, mantıki tutum alalım; elbette doğrusu bu.

Fakat sağduyunun iki tarafa da galip gelmesi için, yanlış anlaşılmamaya da dikkat etmeyelim mi? 'Ya farklı bir anlam çıkarırlarsa' kaygısı taşımayalım mı?

Rusya'nın olan biteni; sanki her seferinde  ne kadar ileri gidebileceklerini test etmişiz, sınırlarını yoklamışız, cevabı alınca da geri çekilmişiz gibi okumadığından emin miyiz?

Ne patriotlardan ne S-400'lerden, ne Rusya'dan ne ABD'den, ne NATO'dan ne de Avrasya'dan vazgeçebildiğimizi bütün taraflar öğrenmiş oldu.

Yardan da serden de geçemeyen elimizi bu kadar belli etmek, caydırıcılık ve pazarlık gücü açısından iyi mi şimdi?

NATO'dan yardım, AB'den destek, ABD'den her türlü dayanışma ve patriot bataryaları istedikten sonra..."Merkel'e söylüyorum, Putin sen anla" taktiği de artık çözüldü, vardıysa bile bir etkisi kalmadı, çalışmaz daha.

Putin'e kızıp Merkel'e söylenmek, Macron'u paylamak, NATO'dan acısını çıkarmak da bir yere kadardı. O sınıra dayanıldı. Hala dayanılmamış gibi yapmanın faydası var mı?

Meclis niye hala devrede değil?

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Savunma Bakanı Akar da haklı...

Arkasına ABD ve NATO'yu alıp Rusya'yla  savaşacak, savaşmayı göze alacak değil Türkiye.

Tıpkı arkasına Rusya'yı alıp ABD'ye askeri güç kullanma tehdidiyle meydan okumayı veya NATO'yla çatışmayı düşünmeyeceği gibi...

Miş gibi yapmayı bırakalım öyleyse.

Buradan çıkış; takatimizin üstünde maceracı siyasetle değil takatimizle orantılı, ayağı yere basan, gerçekçi siyasetle mümkün.

Ve İYİ Parti lideri Akşener'in çağrısına uyup süratle, bir an önce Meclis'i devreye sokmakla...

İktidarı muhalefeti bir olup Suriye'deki yeni durumla risk ve fırsatları, Gazi Meclis'te bir kapalı oturumda gecikmeden masaya yatırmalı.

Ankara'nın elini, S-400'ler ya da patriotlardan daha fazla güçlendirecek olan budur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. 22 Şubat 2020 20:53
Sizin dükkandan 1 kisi o sıcak bolgeye.gitti mi,Bugune kadar.? Bizden ne farkınız var .olaylari Analiz etmek icin..**Muzik ritmine gore şarki uydurmak gibi sizinki**.Rusya AÇ,PERISAN Ortodoks/Komunist hibrit DİKTATÖRLÜK Insan Hakları SIFIR..Cikar pesinde ve Ruslarin.Tasma taktigi Çeçen Zombi Kadirovun psikopat Zombileri orda ve Şia maskeli Pers ırkçılığı ile Arsa pesinde Bütün kuyruklar birbirine bağlanmış. Biz Aklimizi kullanip.sadece iki elimize güvenip Zekice hareket.etmeliyiz.Vesselam.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 20:43
bilen var mı bizim idlibde ne işimiz var?
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 19:33
Burada ikdidar aleyhine yorum yazan arkadaşlara önerim foxtv halktv krttv tele1tv artıtv medyahabertv yi kumanda da peş peşe siralayinca inanın sn. Muharrem İnce nin şizofren patolojik vakaa dediklerini rahatlatan ferahlatan haber bülteni olduklarını göreceksiniz.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 19:23
Tarih boyunca kurduğumuz 16 devlet de 1991 secimleri sonrası chp ile cumhuriyet hurriyet gibi gazeteler ve etö fetö gibi yapılar yüzünden yıkılmadımı. İttehat ve terraki gibi
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 19:03
Ee karşında kalaşnikoflu havanlı örgüt üyeleri yok.Borumu bu?Rusya bu.Hem nerde afrinde cepheye yazılmak isteyen necip yüce şahsiyetler?Hala bazı gerizekalılar bu memlekette en büyük sorunun ekonomi olduğunu yazarlar.Kürt sorununa inkarci ve faşist yaklaşımların,yapılan devasa hırsızlık ve yolsuzluklara sütre kamufle görevi gördüğünün anlaşıldığı gün memleketin kaynaklarının herkese fazlasıyla yeteceği anlaşılacaktır.Ama nerde türkte o siyasi ve politik bilinç.
ÖTÜKENLİKURT 22 Şubat 2020 17:56
Damarına bastığım iki kişi eleştirmiş sağolsunlar! Ben iyi yaptım da demedim, övünmedim de! Dinci zevatın ne kadar korkak olduğunu anlattım! Putin'e posta koyuyorsun ama anında görüşme kanallarını açmaya çalışıyorsun! Posta koyma, medeni yaklaş, diplomatlar var bu ülkede onlardan yararlan! Sen gofret satma uzmanısın, dış politika sana göre değil! Bunu anlatmaya çalışıyorum! Harekat başlattık geri çekilmezse vururuz dedik! Ne oldu? Trump dur dedi durdun! Akıllı ol ki korkaklığın sırıtmasın! Hadise bu övünmek bize göre değil! Hele kavgayla!?
Süheyl CALISKANOGLU. 22 Şubat 2020 16:38
TV'de kadin voleybol maci seyrediyorum.Aydin sehrimizde kapali salonda,Aydin ,Eczacibasi takimlari arasinda.Salonda sadece ulu önderimiz M.Kemak Atatürk'ün posteri olmasina sevindim,gurur duydum.Akli ,emegi gecenleri kutluyorum..
Süheyl CALISKANOGLU 22 Şubat 2020 19:05
0
Yanlisimi düzeltmek istiyorum;Kemak degil KEMAL olacakti..
Karar Okuru 22 Şubat 2020 15:07
Yüzleşme denilince aklıma ülkeyi dış politikadan, hukuka, seçim güvenliğinden, eğitime, demokratik seviyeden, insan kalitesine kadar her alanda epey geriye götüren bu anlayışa bir zaman hevesle destek vermiş olanların da kendi akıl ve vicdanlarıyla yüzleşebilecek cesareti bulup bulmadıkları geliyor.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 19:42
1
Eskiden çok mu ilerdeydi herşey. Menderes 12 uçak dolusu para ve altın ile kaçarken yakalandı denirken adalet kusursuzmuydu seyfi dede moğultay döneminde ve sair zamanda. Atatürk ün kurduğu uçak silah mühimmat fabrikaları traktör ve karyola fabrikasına dönüştürülürkenmi ilerde idi herşey
D. IsleriBakani M.Cavusoglu'nu TV ekranlarinda gördügümde gülümsemekten kendimi alamiyorum.Diger ülke diplomatlariyla "ahbap cavus'diplomasi yaptigini saniyor.Onlarla asiri samimiyet gösterisi,dostum hitabini yadirgiyorum.Diplomasinin Kitabinda dost,arkadas "ahbap cavus'yer almaz,ülkenin menfaatleri ön plandadir.Putin geldi Bestepe Sarayi'ni cok begendigini söyledi,cok hosumuza gitti,"Dostumuz oldu"diger ülkeler bizi parmaklarinda oynatiyorlar,zayif taraflarimizi bizden iyi taniyorlar..Dostum S.Lawrow Dostum W.Putin kelimeleriyle onlari degil kendimizi kandiriyoruz.Suriye'de onlarin borusu
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 14:11
Elin adamlarına “Dostum” kendi milletinden olana söylenilen en kibar ifadeler, “Bay Kemal”, “O şahıs”, “Faizci”, “Do...cı”.... Görüldü mü şimdi “dostun füze kazığı”... Daha da gelir kazıkların devamı... Eski KGB başı bilir işini. Alkışlayanlar düşünsün!
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 14:02
Karar verici millet, zevk i sefa içinde yaşıyor... Konforundan bir milim geri kalmıyor hatta artırıyor... Ölenler, fakir ailelerin masum ve fedakar çocukları... Kendinden giden olmayınca kimsenin umurunda olmuyor...
ÖTÜKENLİKURT 22 Şubat 2020 13:27
İzninizle hem sizin, hem de sevgili Karar Gazetesi yorumcularının çoğunun damarına biraz basayım? Bakınız en korkak insanlar en çok nara atan insanlardır! Ben 68 kuşağıyım. 1980 öncesi sokaklardaydım. Hayatım kavga ile geçti! Komünistlerle her gün kavga ederdik! Kafam kırıldı, dişlerim kırıldı, gözüm sürekli mor gezerdim! Hilal bıyıklarım beni hemen ele verir 3 - 5 komünist bir araya gelip bana girişirdi! O dönemde dinci kardeşlerimiz evlerine kapanır ışıkları da kapatırdı! Asla o savaşa giremediler çünkü ödleri kopuyordu! Şimdi bağıran ademlere bak hepsinin ödü kopuyor. Belli değil mi?
Timur 22 Şubat 2020 16:02
3
Cok degerli bozkurt kardes. Siz savasa girdinizde ne oldu? 5 bine yakin genc telef oldu. Sonunda Amerikanci asker darbe yapti. Cogunuza büyük eziyetler etti. Ne kazandiniz acaba yaptiklarinizdan? Bir hic! Ama Türkiye cook kaybetti ve hala kaybediyor. Cünkü askeri cunta Türkiyeyi tepe taklak etti. Siz bununla gururmu duyuyorsunuz acaba? Rahmetli Muhsin beyin söyledikleri anlasilan bir kulaginizdan girip ötekinden cikmis. Yazik!
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 16:56
3
İyi güzel de kiminle neden kavga ettiniz? Düşman mıydı onlar? Beğendiniz mi geçmişte yaptıklarınızı? Şimdi neden bu hale geldik, hiç düşündünüz mü?
alperen 22 Şubat 2020 19:07
0
Derdin dindarlarmı yoksa leninci maocu stalincilermi?.
Karar Okuru 22 Şubat 2020 19:09
0
Bozkurtlarda, dincilerde ABD’nin soğuk savaş döneminde uyguladığı anti-komünist politikanın ürünüdür. Bir kısmını sahaya sürdüler diğerlerini bugüne sakladılar. Komünizmle mücadele dernekleri FETÖ vs. Hep bu ortamda oluşmuştur. Aşı ile zayıf mikrop vererek vücut savunması uyarılır ve güçlenir. Komünizm ile iş bitince bu oluşturulmuş organizasyonlar başı bozuk işlere yöneldiler ama dinci-milliyetçi bu zayıf oluşumları düşman göstererek sistemini yine güçlendiriyor gibi ABD.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 19:15
1
Galiba senin 1980 darbesinden önce aynı silahla sabah sağcı akşam solcu gencimizin katledildigin den haberin yok yada yada üzerine akp mhp nefreti bulaştırılmış.
KARAR +? OKURU 22 Şubat 2020 13:11
Rusya görmezden gelmiyor; bizim askerleri görüp bir bir kuş gibi kurşuna diziyor...
tunca 22 Şubat 2020 12:44
Devleti yönetenler ne yaptıklarını kendileri bile bilmiyor. Koca ülkeyi oyuncak ettiler. Millete resmen kafayı yedirdiler. Dostumuz ve düşmanımız saatler içerisinde değişiyor. Kime güveneceğimizi şaşırdık.
karar 22 Şubat 2020 12:07
muhalefetin mecliste görüşelim teklifi yersiz ve gereksiz.
karar 22 Şubat 2020 15:29
5
neden,milletin yarısı zillet olduğu içinmi
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 17:00
7
Haklısınız, meclis de ne ki... Alsın maaşlarını vekiller, otursun yesinler içsinler gezsinler... Başka hiç bir şey yapmalarına gerek yok. Milli irade de neymiş. Bizim reis dünyaya bedel! Allah başımızdan eksik etmesin!
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 12:06
Sayın akif öcelikle biz kimiz ki suriyenin iç işlerine müdahale ediyoruz? bu yetmez miş gibi birde 8 yıldır ülkedeki rejimlerini alevilikten suniliğe değiştirmeye kalkıyoruz yıllardır suriye ve trablusa asker silah yardımı yapıyoruz. Bununla kalmayıp suriye topraklarına tankla topla girdik duyanda barışa gidenler elinde davul zurna çiçekle gitti zanneder. Tc halkını rte kendi emelleri doğrultusunda kullanıyor, sanki tc yok rte nin kırallık össo tererüstleri askerleri gladyatörleri savaşa sürüklüyor. suriyede olmamız dan taraf değilim zerre kadar bir hakkımız üstelik çok suçluyuz.
musto 22 Şubat 2020 11:52
Bakınız Kavurmacı kardeşler,ceza aldı.İktidarımız karşı çıktımı, bu ceza toplum vijdanını rahatsız ediyor,savcılarımız harekata geçsin,HSK kararı veren yargıçlar hakkında alel acele soruşturma açtımı?Demekki neymiş İmamlar arasındaki kavgaya çıkar çatışmasına müdahil olmayacaksın,fazla entel takılmayacaksın,kendilerinin dışında günah keçisi arıyorlar,Ülken her taraftan ele geçirilmiş, haklı olduğunu anlatacak,ne bir kurum,ne özgür basın,nede adalet alacağın,yargı kalmış.Kaderine razı olacaksın.İnancın varsa ya sabır deyip dua edeceksin,yoksa dört duvar arasında yoga yapacaksın.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:45
Askerlerimizi kendi sınırlarımıza çekip içerde iç barışı inşaa etmedikçe daha çok analar ağlar
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:34
Hata şuydu; ekonomik ve teknolojik gücün olmadan oyun kurucu olmaya kalkışmaktı. Cahil çoğunluğu arkana takmak için atıp tutmak sonuçlarına katlanmayı gerektirir. Ak Partinin en büyük özelliklerinden biri yeni yetme ergenler gibi yapıp ettiklerinin sorumluluğunu üstlenememesi. Biz hata yaptık arkadaş diyememesi.
Timur 22 Şubat 2020 11:30
Akilli adam gider suriye hükümeti ile görüsür, PYD ye karsi ortak karar alir, göcmenleride agir agir eski yerlerine yerlestirir. Böylece hem PYD belasindan kurtulur, Suriyenin bütünlügünü saglar, hemde göcmen yükünden kurtulur. Amam RTE nin hirsi ve göz körlügünden Suriyeye bir türlü cözüm gelmiyor. Eninde sonunda Türkiye ordan cikacak. Basi dik cikmak varken niye basi yere bakarak cikmaz. Yani hic akilli bir danismani yokmu RTE nin. Türkiyeyi Irak gibi batakligi cekiyorlar. Sayin CB yanlis yolun sonuna geliyorsunuz, vakit varken cikin.
KaRaR oKURU 22 Şubat 2020 13:33
16
kılıçdaroğlunu sevmesen de en başından beri bunu söylüyor zaten. tee zamanında tayyip inatlaşmayıp dinleyseydi şu an ülkemizde beş milyon suriyeli olmaz sınır dışında yüzlerce şehit vermezdik. hepsinin sorumlusu tayyip.
Timur 22 Şubat 2020 19:02
0
KaRaR okuru: benim yazinda Kilictaroglu geciyormu acaba? Kardesim ne zaman bu ezberciligi birakacaksiniz acaba?
hamza akyol 22 Şubat 2020 20:38
0
13:33! kılıçdaroğlunu neden sevmediğini anlamadım. sana nasıl bir kötülük yaptı? nasıl bir kötülüğünü gördün? hırsız lık mı yaptı? milleti birbirine mi kırdırdı? ankarada havaalanı yoktu biz yaptık diye yalan mı söyledi? 14 yaşında ölen birçocuğu mu yuhalattı? saraylarda mı yaşıyor? sen git, değer yargılarımı rot balans ayarına sok. kılıçdaroğlunda değil senin değer yargılarında sıkıntı var.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 10:44
Biz ne oldugunda Suriye'den çekilecegiz bi anlatin..Mevcut durumda, Suriye'de rejim/hükümet toprak bütünlügüm deyip ilerliyor ve askerimiz içinde kaliyor, can gidiyor. "Rejim unsuru vurduk/ Suriye askeri öldürdük demek bir fayda saglamiyor. Günün birinde ne olacak?. Amerika YPG'e kaç yüz milyon dolarlik silah yardimini onaylamis. Hep diyorum. Yillar önce iyi komsuluk düzeyinde kalacaktik.
Takipci 22 Şubat 2020 10:35
Bir atasozumuz der ki: Esegini dovemeyen palanini dover. Rusyaya gucumuz yetmedigi için Suriyeli askerleri olduruyoruz.
Karşımızda yetkisi azaltılmış fakat üye sayısı artırılmış bir meclis duruyor.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 10:45
17
Yok yok, yetkisi filan yok! Ayak bagi olarak görülüyordu, yari emekli edildi:))
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:48
7
Obez bir vücut gibi yani. Ama referandumda Meclis çok güçlenecek, engel olmayın demişlerdi.
Raşit 22 Şubat 2020 14:39
20
Bunlar referandum öncesi hep anlatıldı. Ama toplumun yarısı iptonize olmuş gibi meclisin etkisizleştirilmesi ile ilgili uyarıları dinlemedi.Kurtuluş savaşını yönetmiş bir meclisin bu hallere düşürülmesi insanı kahrediyor.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 09:57
Uyuyanı uyandırabilirsiniz fakat uyuyor numarası yapanı uyandıramazsınız diye bir söz vardı.Sanırım Freud'un. Reis bazılarının midesine,yüreğine ve aklına öyle bir tesir etmiş ki bunlar vicdanı atmışlar bünyelerinden, uyuyor numarası yapıyorlar.
Halil Akıncı 22 Şubat 2020 09:34
Rusya ile olan ilişkilerimiz giderek daha dengesiz hale geliyor.Bu Rusya’ya bizim adımıza siyaset tesbit etme rahatlığı veriyor.Uçak düşürüp bir de bununla övündükten sonra Rusya’nın gösterdiği şiddetli tepki bizi tavizlere sevketti.Verdiğimiz bunca tavize rağmen hala 2015 öncesine dönemedik.Bundan ders almayıp hala siz ne yaparsanız yapın biz S400leri alacağız ,siz ülkesi halkını “budayan”Esad’ı hava gücünüzle koruyun biz siz yapmadınız diyeceğiz demek ne demektir?Nasılsa ülkeniz geniş Hem halkı hem de aralarına karışmış terorist arkadaşları da bir zahmet alıverin diyenlere yeni karşı destek
Vatandaş Adem 22 Şubat 2020 09:33
Akparti çok ogundugu yol,köprü,hastane,havaalanı ,eğitim,imar konusunda eleştirilere hakaret ederek cevap verdi.Ama yanıldı.Gecmedigimiz yolun,köprünün,gitmedigimiz havaalanının parasını ödüyoruz.Kentler depreme hazırlıksız,beton yigini ,eğitim yerlerde.Suriye gittikçe ülkemize bataklık oluyor.Dis politika bir gün Rusya ,öbür gün ABD.Ozan Ceyhun,Merve Kavakçı,Egemen Bağış Türkiye Cumhuriyeti büyükelçileri..."Ağla Sevgili Yurdum."
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 08:14
Yazık Türkiyem bu hale düşmemeliydi. Dostumuz Putin öyle yapar işte. Sonunda kafa tuttuğumuz Amerika ve Avrupa’dan yardım isteriz. Her konuda sınıfta kaldık fakat Dış politikada tepe takla attık ve Esed’e yalvarır hale geldik.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 08:01
Bu ne ya,YETER!Adam içeride ki seçmeni kafalayacam diye (konsolide etme) ,iktidardan gitmem diye ülke ekonomisi, diplomasi, itibarını getirdiği yere bak.Geçenlerde bir Rusya uzmanı."Rusya ,RTE 'a bir Pskiyatrin hastasına yaklaştığı gibi yaklaşıyor" dedi.Meclis kararı yok SAVAŞ diyor.Kaprislerine nereye kadar katlanacağız.İstikrar yok.ABD de Rusya'da şaşırdı!Ülke"HER AN HER ŞEY YAPABİLİR POLİTİKASI"ile yönetiliyor. AKP li kefenciler nerede! SMO, ÖSO lu eğittin, besledin, para ,silah verdin adamlardan kaç tane ölen var! Adamın ülkesine girmiş racon kesiyorsun!Başımıza bela aldık bu ne!
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 07:36
Mümkün mü bilmiyorum ama patriotlarla rus uçağı dusursek çok büyük olay olur, ılerde tarih kitaplarında putin rejimi için sonun başlangıcı olayı diye yer alır,
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 06:49
YANDAŞ MEDYA BU SALDIRILARDAN SONRA RUS SUBAYLARINA SALDIRI GEREKÇESİ İLE RUSYAYI AKLAMA YARIŞINA GİRDİ.RUSYA İLE AKÇELİ VE EKONOMİK ilişkiler dolayısı ile bir C.H.P. Milletvekili TV. 5 te İbrahim KAHVECİYE İnanılmaz şeyler anlattı. BİR AK PARTİLİ OLARAK hayret ve üzüntü ile izledim. RUSYAYA SESSİZ KALIŞIMIZ BU EKONOMİK İLİŞKİLER SONUCUMU HEP MERAK EDECEĞİM.
KaRAR OKURu 22 Şubat 2020 13:30
20
ak partiyi bırak huzur bul. denemeden anlayamıyorsun. biz çok rahatladık. en azından yapılan adaletsizliklere ortak hissetmemek onların karşısında olmak hissiyatı bile rahatlatıcı. onların davası para ve dünyalık. ısrarla destek vermek aptallık. geç anladık ama çok şükür anladık.
Hikmet 22 Şubat 2020 04:58
Olur mu sayın yazar, meclisi devreye sokmak filan, biz boş yere mi Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçtik.Saray ne derse o.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 12:52
17
Evet doğru, Yok meclis toplanacak.uzun uzun konuşmalar yapılacak.komisyonlar toplanacak vs. kim bunlarla uğraşacak.Devlet işlerinde öyle ince eleyip sık dokumak bize göre değil. Eyyy lerle sağı solu fırçalamakla götürüyoruz işi...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 04:50
Eğitim batmış, işsizlik tavan yapmış, ekonomi çökmüş, halk düşman kamplara ayrıştırılmış. Rakiplerin de biliyor ki elinde oynayacağın fazla bir kozun yok. Nitekim sürekli geri adım atmak zorunda kalmışsın. Artık bundan sonra Suriye’de bir destan yazılacağını umanlar ancak rüya görüyor olsa gerek.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:41
17
Yani dış güçlerin isteyip de yapamadıkları tüm şartlar içeriden maharetle yerine getirilmiş.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 14:37
10
Destan yaratmak nedir!!!? Osmanliyi da kuralim mi, gitmisken!!?
karar 22 Şubat 2020 04:25
Hükümetin dış politikasına destek verecek CHP mi? HDP mi?İP mi?SP mi?Meclis dış dünyaya zaaf gösterme arenası olacaksa,niye mecliste konuşulma zemini oluşturulsun.Kaldı ki eski sistem de yok.Meclis yasama faaliyetlerini sürdürsün,hükümette görevini yerine getirsin.Yetkiyi almış tartışılacak konu da yok!
Karar Okuru 22 Şubat 2020 14:52
15
Yetkiyi almış da 3 haftadır Ruslar vuruyor yetki alan seyrediyor. Böylemi iyi yani. Bu kafayla yarın mültecileride arkana alır başı eğik dönersin sınırlarına
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 03:13
İyi ki varsınız Akif bey.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 01:43
Akif kardeş,İlk saldırı sonrası Halep kırsalında,4 Rus subayı öldürüldü.2 Askerimizi şehit verdiğimiz saldırı sonrası,Rus uçaklarına Türk kıta sahanlığı kapatıldı.Bombardıman uçaklarını İran üzerinden gönderebildiler,yine Rus basınında yazılanlara göre,Rus savaş gemilerine boğazlar kapatılmış.Altenatifimiz yok teslim oluyoruz diye bir şey yok.Tavuk oyunu oynanıyor teslim olan kaybedecek.Bu kesinlikle Türkiye olmayacak.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 06:23
45
Ay üssümüzü ne zaman devreye sokacağız? Konya'daki bilim insanları bir tarih veremiyor mu?
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 06:26
37
Hayal kurmayın. Ruslara doğalgazdan tutun gönderdikleri turistlere kadar muhtacız. Diğer yatırımları ve ihracatımızı saymıyorum bile. Putin de bunun farkında olacak kadar akıllı ve gerçek eğitimli bir lider.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 09:05
28
türkiye kaybetmiş zaten.Neden Suriyeyi bölmeğe çalışıyorsunuz..Esadın kontrolü elegeçirmesini istemiyorsunuz?
Karar Okuru 22 Şubat 2020 12:39
18
Ne kullanıyor isek kafalarımız iyi. ABD dedteği olmaz ise, ki olursa bile Rusya karşısında zayıfız Putin öyle oyalayabileceğimiz biri değil. Kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Ulu hakan döneminde İstanbula kadar geldiler de ingilizlerden yardım istedik. Savaş olmadan da boğazı filan kapatamazsın. Tavuk oyunuymuş, ölmeye gelirim dedin adamlarda gel öl dediler! Akıllı politika lazım..
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 13:27
16
Neden ruslara böyle davranıyorsun niyazi. Onlar senin dostun putin değil mi. onlar senin kankan değil mi. onlar senin s400 kere maşallah dediğin amerikan karşıtı yoldaşın değil mi. Gaza gelme gazsız kalırsın.
mehmet rauf 22 Şubat 2020 01:40
mecliste reisin lafının üstüne laf söyleyecek vekil bırakmadılarki,kim ne konuşacak
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 01:38
Şaka yapıyorsunuz galiba. Gazi Meclis'mi kaldıki bir kapalı oturumda Suriye gecikmeden masaya yatırmalı. Reisin ağzına bakanlardan parlak fikir mi çıkacağını umuyorsunuz?
Karar Okuru 22 Şubat 2020 01:35
Boş bir beklenti! Maalesef bu anlayış ağır zarar vermeye devam edecek!
R.g. 22 Şubat 2020 01:02
Bunlar ülke yonetemezzzzz,bunlar bu milletin başını belaya sokarr,hemde iktidarda kalma uğruna bunlar bu ülkeyi e her kotülugü yaparr,avrupa bizi kıskaniyor durumundan avrupa bize acıyor şimdi.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 06:24
25
Rahmetli Muhammed Ali'nin çiftliğin niye satın aldılar sizce?
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 15:10
2
06:24 çiftliği alma nedeni FETÖ’ye özenmesinden olmasın?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN