Back To Top
Şakşakçılara haksızlık ama bu!

Şakşakçılara haksızlık ama bu!

 - Son Güncelleme: 13.09.2019 Cuma 10:04
- A +

Parayla tutulmuş alkışlatma memurlarına, eski devirde 'alkış ağası' denirdi. Daha çok majestelerine hizmet eden, emir kulları zümresinin toplu alkışını yöneten bir tür orkestra şefi... 

Ama gösteri sanatlarının icra edildiği her ortamda varlıklarına ihtiyaç duyulur, ücreti mukabilinde istihdam edilirlerdi, o da ayrı. 

Şakşakçılık, hür ve kabul edilmiş profesyonel bir meslek yani. Her kuruşu alın teriyle helalinden kazanılan namuslu bir ekmek kapısı, bu inkar edilemez. 

Aşağılanmalarına, itilip kakılmalarına gönlüm hiç razı gelmedi. Nihayetinde alkış da bir gereklilik ve yerinde, zamanında yapılmazsa tadı kaçabilir. Bu işin düzen ve tertip içinde, kulak tırmalayıcı bir kaosa yol açmadan, insicamı da bozmadan yapılmasını sağlamak neden kabahat olsun? 

Alkışın, gerektiği yerde planlı icrasına öncülük eden, 'yaşa bravo' tezahüratlarını sevk ve idare eden, kalabalıkların coşturulmasını yönlendirmekle görevli kimseleri ezmek, horlamak da niye? 

Fakat gazetecilikle sık sık karıştırılsa da gazetecilik değildir. Şakşak ağalığı, hem de hakkı yenmiş apayrı bir meslek. 

Amigoluk gibi, sloganı tribünlere attırdığı ve stat içinde kaldığı sürece iyidir, niye kötü olsun?  

Sorun, kendi halindeki bu alkış esnafından rol çalan ve alabildiğine gülünç kılıklara sokarak temsil edenlerde. Şakşakçı olmadığı halde kendisini öyle zanneden, işini şakşakçılıkmış gibi gösteren gazetecilerin sebep olduğu trajik bir kaza bu. 

Kendini bilmezler üzerinden yanlış tanıtıldılar, halkın gözünden düşürülüp şeytanlaştırıldılar. Utanmazlık, yüzsüzlük ve pişkinlikle özdeşleştirildiler. Mesleken arsızlıkla bir tutuldukları yetmezmiş gibi, nefret nesnesi haline de getirildiler. İtibarları beş paralık, yerlerde süründürülüyor. Reva mı yahu!... 

Şakşakçılığın bu gazetecilerden çektiğine sabır taşı dayanmaz, görse ortasından çatlardı. 

Fakat anlaşılıyor ki daha bitmedi çileleri... 

Özlem Albayrak olayını duymuşsunuzdur. Yeni Şafak'ta yazıyordu. CHP İstanbul Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na eski tivitlerinden 9 yıl hapis verilmesini eleştiren yazısı, sansüre takılmış. Bardak taştı deyip 20 yıllık gazetesinden ayrıldı. 

Independent Türkçe'ye "Gazetecilik değil holiganlık yapmamız isteniyor" şeklinde patlamış Albayrak. 

E olacağı buydu; artık amigoluk, tribün kızıştırmacılığı, alkış ağalığı filan da kesmiyor demek. 

Hem de bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha geçen "Şiddete bulaşmadığı ve hakarete varmadığı sürece en aykırı fikirlerin bile temsil edildiği, çok sesli ve özgür bir basın istiyoruz" demişken... 

Hem de Adalet Bakanı Gül, eleştirinin hiçbir zaman cezaya konu olmaması gerektiğini bildirmişken... 

Hem de iktidar bile artık illallah ederek alkış medyası istemezken... 

Nedir bu sevda ki medyayı Mehterhane bandosu, Mızıkayı Hümayun zannedenler, ferman-ı şahane dahi dinlemiyor. 

Hayır, garip şakşakçı takımı için üzülüyorum, hani arada ezilen şu hakiki olanları. Meslekleri korsanlarca ellerinden alındı, ayağa düşürüle düşürüle holiganlığa kadar indirildi rütbesi. Ve bu sahte şakşakçılar yakasını bırakmadıkça da gün yüzü gözükmüyor.  

Mağduriyetleri giderilip çalınan itibarları ne gün iade edilecek, yazık değil mi? 

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim Erdoğan 13 Eylül 2019 18:23
"ALKIŞ AĞALARI"... Onlar her dönemde mesleklerini icra edegelmişlerdir ve dönemimizde de etmektedirler; alıcıları (yani bizler gibi müşterileri, yani arkalarında her işaretlerinde alkışlamaya hazır bir topluluk) oldukça da mesleklerini icra etneye devam edeceklerdir... Adamlar işilerini yapıyorlar!.. Problem biziz, yani toplum...
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 15:43
“Hür ve kabul edilmiş” demek. Mason locası gibi :-)
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 15:01
:)))
Süheyl CALISKANOGLU 13 Eylül 2019 13:34
Türk Basinin da,"alkis agasi'sözde gazetecileri,RTE'nin Boeing 747 ucagina davetli oluyorlar,"beles tarifeden'Dünya'da seyahat tur gezileriyle ödüllendiriliyorlar,bunlar hepsi bizim verdigimiz vergilerle karsilaniyor,ne yazi ki..
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 12:42
Albayrak, bu Yeni Şafak gazetesine nasıl dayanmış 20 yıl boyunca, en büyük alkış Sayın Albarak'a!
Z.İ. 13 Eylül 2019 12:02
Alkış ağalığı evet bir meslek. bu mesleği çok iyi icra ettiğinizi görüyoruz. geriye bakınca arkanızda bayağı virajlı bir yol var. ilkeli imiş gibi poz vermeye çalışmanız bunu değiştirmiyor. öfkeniz sizi buna itiyor.
Mustafa 13 Eylül 2019 11:22
Kendi ülke liderine şakşakçılık yapmanın anlaşılır bir yanı vardır. Ülkenin bölünmez bütünlüğü'ne sahip çıkanlara da şakşakçılık yapıldığında bu da anlaşılır. Bir de ülkemizin gelişmesini engellemeye çalışan dış güçlere şakşakçılık yapmak işte anlaşılamayan bu. Bölücü terör örgütüne borozanlık yapan bir siyasi partiye şakşakçılık yapmak, 28 şubat da halka zulmeden zalimlerle ortaklık yapan chp'ye şakşakçılık yapmak. Fetö'nün kanallarında ergenekon balyoz davalarının savcılığını yapan Altan kardeşlere bugün övgüler dizip şakşakçılık yapmak , işte anlaşılamayan teşhis konması gereken durum bu.
Pori 13 Eylül 2019 17:21
3
"Dış güçler" ağırlığınca taş yağsın başına. Emi?
Mustafa 13 Eylül 2019 18:53
4
Çanakkaleye gelenler iç güçler idi değilmi? Kurtuluş savaşında ülkemizi işgal edenler de, alı da dış güçler bizim demokratikleşmemizi istiyorlar. Başka bir kötü niyetleri yok. Ha bir de onların içerideki kendini akıllı çağdaş zanneden yalakaları var.
Yalakanin ,daha yalakasi,en yalaka RTE'nin Boeing 747 ucaginda beles seyahatlere götürülüyor.Bizim vergilerimizle Dünya seyahatleri yapiyorlar.Ne mutlu Türkiye'nin yalaka sözde gazetecilerine !..
Kamil Keskin 13 Eylül 2019 10:36
Erdoğan'ın meddah besleyip kendisini övdürme, alkışlatma ve tahtını sağlamlaştırması için yıllık 150 milyar euroya acilen ihtiyacı var. Çünkü bu uğurda şimdiye dek sata, sava devletin tüm kaynaklarını tamamen kuruttu. Elde avuçta fazla bir şey kalmadı. Öyle bir peygamber olsa da onun için bir dua edip gökten on binlerce ton altın katrilyonlarca euro ve dolar, milyonlarca balya TL yağdırsa fena olmayacak ! Karşılığında birkaç hafta minnettar kalacağı şüphesizdir ! Peygamber ve evliyadan biri olması da şart değil ! Senelik 5 milyar dolarla söz konusu zevkine katkıda bulunabilecek her kişi ve
musto 13 Eylül 2019 10:37
Değerli KARAR.COM okurları... KARAR TV yayın hayatına başladı. Yayınlarımızı youtube.com/karartv adresinden izleyebilir KARARTV'yi takip edebilirsiniz. Türkiye'nin en güçlü yazar kadrosunun gündemi yorumladığı canlı yayınlarını izleyebilir, canlı sohbet penceresinden yorum yapabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için önemli. Görüş ve önerilerinizi bu mesajın altına bekliyoruz.
KARAR KURUMSAL 13 Eylül 2019 10:34
Değerli KARAR.COM okurları... KARAR TV yayın hayatına başladı. Yayınlarımızı youtube.com/karartv adresinden izleyebilir KARARTV'yi takip edebilirsiniz. Türkiye'nin en güçlü yazar kadrosunun gündemi yorumladığı canlı yayınlarını izleyebilir, canlı sohbet penceresinden yorum yapabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için önemli. Görüş ve önerilerinizi bu mesajın altına bekliyoruz.
KARAR OKURU Hakkı Sever 13 Eylül 2019 15:41
0
Kararında bir Karar
KARAR KURUMSAL 13 Eylül 2019 10:30
Değerli KARAR.COM okurları... KARAR TV yayın hayatına başladı. Yayınlarımızı youtube.com/karartv adresinden izleyebilir KARARTV'yi takip edebilirsiniz. Türkiye'nin en güçlü yazar kadrosunun gündemi yorumladığı canlı yayınlarını izleyebilir, canlı sohbet penceresinden yorum yapabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için önemli. Görüş ve önerilerinizi bu mesajın altına bekliyoruz.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 08:42
Şakşakçılık kesmiyor biz ona yalakacılık diyoruz. Yalamak eyleminden geliyor. Ne dil varmış bazılarında! Tartışma programlarında konuşurken yalıyor. Çift fonksiyonlu... Akif Bey yüreğinize sağlık!
ülkesini seven vatandaş 13 Eylül 2019 16:23
1
Geçen gün Elif hanımla Karaalioğlu nu izledim izlenme sayısı dikkatimi çekti.Ben esnafım sabah ilk işim masanın üzerini silmek çay suyu kaynatmak bunları ışık hızıyla yapıp bir an önce karar ın sitesine girip değerli yazarların penceresinden gündemi takip atmek.Benim için ekmek yemek su içmek ne kadar hayatiyse inanın abartmıyorum gündemi Karar yazarlarıyla takip etmek te o derece... Çok afedersiniz amiyane tabirle bizden bir cacık olmaz
Harika bir yazı tam 90 dan gooool
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 07:44
Ruhunu kiraya mı verdin$
eğri oturan 13 Eylül 2019 07:26
Bir gün sizin gönül verdiğiniz ekip iş başında olursa siz siz olun şakşakçılık yapmayın.. bu güne kadar hiç bir ekibe şakşakçılık yaptığınız vaki değildir..
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 18:46
1
Hiç vaki değil mi
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 06:21
İlahi Beki güldürdün beni. Hala Tayyip Erdoğan'a inanıyorsun, çok sesli medya istediğini sanıyorsun. Alo Fatih'leri ne çabuk unuttunuz. Kaç gazeteci onun yüzünden işsiz kaldı. Bir kısmı da hapiste.
Üç tane örnek vermek istiyorum.Ne hale geldikleri hakkında bilgi babında.1)STAR Belediyelerin sosyal tesislerinde (Ördekli Kültür Merkezi Bursa)2)HÜRRİYET Kamil Koç Yazıhanesi ve otobüslerinde 3)SABAH MEDİCAL PARK HASTANESİ (BURSA) 'inde tomarlar halinde kültür hizmeti! olarak sunuluyor.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 11:27
0
Hürriyet gazetesi Pamukkale turizm İzmir Balçova yazıhanesinde tomar tomar. Pamukkale kayımda anlayın.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN