Back To Top
Semtürreise nasıl yerleşti Orhan Veli?

Semtürreise nasıl yerleşti Orhan Veli?

 - Son Güncelleme: 18.07.2019 Perşembe 08:44
- A +

Berlin Şiir Evi'nin portalı Lyrikline'da, geçen yıl en çok okunan  şiirler sıralamasında Orhan Veli'nin Anlatamıyorum'u ikinci gelmişti...

Uzun süredir hasret kaldığımız bir başarı ki hafta boyu milli gururumuzu okşadı, hemen her mecrada iftiharla duyuruldu, hala övünç ve sevinçle paylaşılıyor.

Fakat bu başarıda en büyük payın sahiplerinden birinin hiç anılmamasına gönlüm el vermiyor. Yapılan haksızlık ve vefasızlığa değinmeden geçemiyorum.

'Dünyada en çok okunan ikinci şiir' haberleri, Lyrikline'a Türkiye'den hatırı sayılır yeni takipçi kazandırmış. Site iki gün önce, haberin yayılmasını sağlayarak bu ilgiyi tetiklediği için Türkiye partneri şair-yazar Metin Celal'e Twitter'dan teşekkür etti. Bence de hak etti, bu kadirşinaslığı takdir etmiyor değilim.

Ama neden aynı kadirşinaslık AK Partili Ali İhsan Yavuz'dan esirgeniyor, ona da ağdalı bir teşekkür yok mu? Affedilmez bir ihmalkarlık!...

Anlatamıyorum'un bu sürpriz yükselişinde "Hiçbir şey olmadıysa bile mutlaka bir şeyler oldu, bakın ben başka bir şey söylüyorum" siyasetinin etkisi nasıl inkar edilebilir?

Ali İhsan Bey'in paraladığı o yalın lügatin edebi sonuçlarından biriyle karşı karşıya olduğumuzu kabul edelim.

Parlamış, hatta yeniden patlamışsa bunu Anlatamıyorum'un şairinden ve unutturmayan şiir ehlinden sonra hiç şüphesiz Ali İhsan Bey'e de borçluyuz. Hissesi gözardı edilemez. Hani alkış ve tezahürat!

Anlatamıyorum'un dünya sıralamasına girmesiyle 'bir şeyler oldu' edebiyatı arasında keyfi bağ kurmuyorum.

Hayır, sadece şu dizelerle akrabalığından dolayı da değil: "Bir yer var, biliyorum/Her şeyi söylemek mümkün/Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum/Anlatamıyorum."

Aynı ıstırabı anlatıyor göründüğü yetmezmiş gibi, zamanlamayı da koyun bu çakışmanın üstüne...

Haberlerde, Türkiye'den Lyrikline sitesine ilginin her geçen gün arttığı, son yıllarda hep ilk 5'e girdiğimiz belirtiliyor.

Önceki senelerin listelerinde de benzer bir korelasyon var mı diye merak ettim. Bu bilgiye siteden ulaşamayınca da Metin Celal'i aradım...

Meğer sitede açıklanmıyormuş bu istatistik. Editörler toplantısında paylaşılıyor, oradan yayılıyormuş. Var olsun, Metin Celal duyurmasa haberimiz olmayacaktı yani.

Ayrıca; 2016-17 arasında Türkiye, siteye girişte yedinci sıradayken geçen sene üçüncülüğe çıkmış. Ama bu, en çok şiir okuyan ülkeler listesiymiş.

En çok okunan şiirler listesine gelince, Türkçe bir şiir daha önce ilk 10'a hiç girememiş, ilk kez görülüyormuş.

Bu da, Ali İhsan Bey'in Türk edebiyatına katkısını ispat için başka kanıta ihtiyaç bırakmıyor.

Rahatlıkla şunu söyleyebiliriz; günlerdir kutladığımız edebi ödül, biraz da Ali İhsan Bey'in eşsiz katkısının eseridir.

Onun verdiği ilhamla, aslında alakası yokken Orhan Veli'nin bu şiiri, anıştırma yoluyla okurca yeniden yorumlandı.  Ama bu kez alaycılığa oturtularak ironi ve hiciv için...

Semtürreise yani en baş tarafa, şiirseverlerin ta başucuna işte böyle gelip yerleşti Anlatamıyorum şiiri, sağ olsun Ali İhsan Bey!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 19:18
A+++++ Derecesinde (benim icat ettiğim )Süper yazı .
HACI MURAT 18 Temmuz 2019 15:17
Yazı zayıf,bu durum yorumun azlığından da belli.
Taptuk 18 Temmuz 2019 13:51
SÜPERSINIZ. Ama Siiride tam olarak yayinlar insan yahu.Hadi ben Hz.Gogle gidiyorum tamamini okumak icin.
karar okuru 18 Temmuz 2019 13:38
Hayır, sadece şu dizelerle akrabalığından dolayı da değil: "Bir yer var, biliyorum/Her şeyi söylemek mümkün/Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum/Anlatamıyorum." Akif çok güldürdün beni.Hakikaten böyle güzel hiciv dolu bir yazıya bendende bir takdir gelsin.Bu arada Orhan Veli Kanık çok sevdiğim bir şairdir.Allah Rahmet Eylesin.Ali İhsan beye gelince.Bakalım o bize 31 Mart ı ne zaman anlatacak.Allah seni ıslah etsin Ali İhsan bey.Daha ne diyeyim.Anlat anlat birşeyler oldu.Olan ise Martta Haziranda oldu.Selamlar akif.
Süheyl CALISKANOGLU 18 Temmuz 2019 10:39
Hicbir sey olmadiysa bile,mutlaka bir seyler olmus gibi davranilmali,Ali Ihsan Yavuz Nobel Ödülüne layik görülmeli(!)Türk Edebiyatinda Demagoji bu derece basaran bir siyasi ilk defa görüldü,duyuldu (!)..
Özkan 18 Temmuz 2019 10:14
Tam Akif Bekilik yazı olmuş :)
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 09:57
Reklamları izlediniz.Şimdi zorlama ironi zamanı.İyi seyirler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN