Back To Top
Sıra ‘korkutma’yı da bıraktırmakta

Sıra ‘korkutma’yı da bıraktırmakta

 - Son Güncelleme: 21.05.2019 Salı 08:15
- A +

19 Mayıs’ta; Kılıçdaroğlu, Akşener ve Karamollaoğlu’nun da Bahçeli’yle birlikte Samsun’daki 100. yıl törenlerine davet edilmesi, ders çıkarıldığına işaret. İktidar, 31 Mart seçim sonuçlarından birtakım dersler çıkardı, orası muhakkak. 

Ama çektirilen liderler fotoğrafındaki gibi eksik ve yarım ders çıkarılmışa benziyor. 

Öcalan’la görüşme trafiği tekrar canlandırıldığında yazmıştım; ‘beka seçimi’ söylemi tutmadı, bu da onun kabulü anlamına geliyordu.  

Cumhur İttifakı’nda, HDP seçmenine karşı ağız ve tutum değişikliğinin alametleri belirmişti.  

Zaten 31 Mart gecesinden itibaren Zillet İttifakı demeyi bırakmıştı Cumhurbaşkanı Erdoğan. CHP ile İYİ Parti ittifakına Saadet ve HDP’yi gizli ortak sayan ‘dörtlü çete’ suçlamasını da bir daha ağzına aldığı duyulmadı.  

Bu toparlanmanın hakkı, göbeğinde Erdoğan’ın yer aldığı 19 Mayıs liderler fotoğrafına HDP Eşbaşkanı Buldan’ın da çağrılmasıydı.  

Akşener mazeret bildirerek katılmadı. Oysa Buldan, yok sayıldığı için görünmüyordu o karede. 

Kılıçdaroğlu boşluğu affeder mi, hemen doldurdu. Cumhurbaşkanlığının yapmadığı şeyi yapıp Buldan’ı aradı, 19 Mayıs’ını kutladı, “Kimsenin dışlanmadığı o birlik beraberlik içinde kutladığımız bayramları özledik” mesajını verdi, davet edilseydi Buldan’ın memnuniyetle katılacağı sözünü de kayda geçirdi... 

AK Parti, ayrıştırma siyasetinin sandıkta onaylanmadığını anladı. Geç de olsa kendini düzeltme çabası da yabana atılamaz. Ama geride kalıyor, muhalefetin hızına yetişemiyor. Ekstradan inandırıcılık sorunu da bindi üstüne, daha atak davranmazsa ittiği seçmeni geri kazanmayı başarması zor. 

Böyleyken tehdit dilini kullanmaya devam etmesine ne buyurulur peki! 

Kaş çatma, parmak sallama, aba altından sopa gösterme alışkanlıkları sürüyor.  

31 Mart, beka söyleminin tutmadığını ne kadar gösterdiyse, tehditlerin ters teptiğini de en az o kadar göstermedi mi!  

Seçmen bu siyaset dilini beğenmedi. ‘Ben kazanmazsam öcü gelir, belediyeleri teröristler teslim alır, beni mumla arasanız da bir daha bulamazsınız’ şeklindeki, ölümü gösterip sıtmaya razı etme propagandasından hoşlanmadı. Bunu satın alacak olsa Ankara kaybedilmez, İstanbul’da seçimlerin yenilenmesine ihtiyaç kalmazdı. 

AK Parti, gözdağıyla bastırmaya uğraşacağına uyarılara kulak verseydi, böyle olmazdı.  

Özal örneği bile hatırlatılmadı mı? “Yanlış yaparsanız 5 tane Özal da gelse sizi kurtaramaz, belediyeleri anarşiye teslim etmeyin” tehditleriyle girdiği 1989 seçimlerinde, İstanbul’la Ankara’yı SHP’ye kaptırmamış mıydı?  

Fobilerinden yakalamak, korkularını istismar etmek, paranoyalarını kaşımak seçmene bir yere kadar söküyor. İki kötü arasında tercihe zorlanmayı sevmiyor bizim millet.  

‘Karalamayı ve korkutmayı bırakın, neden karşıtınızı seçmemesi gerektiğini değil, insanlara neden sizi seçmesi gerektiğini anlatın' denmemiş miydi? 

Neyse ki ‘bu sefer beka seçimi değil, rejimi oylamıyoruz, iktidar adayı kaybederse sistem çökmeyecek, milletin sonu gelmeyecek, hepi topu İstanbul’a başkan seçiyoruz’ mesajları pompalanıyor. O yanlıştan dönüldü de... 

Sıra burundan kıl aldırmaya gelince hemen depreşen iktidar asabiliğinden hala dönülemedi. ‘Asarız keseriz, mahvederiz, susmazsan 155’i ararız bak, hayın’ tehditkarlığı nasıl geldiyse öyle gidiyor. 

Kimse yanılmasın; artık beka seçimi olarak sunulmuyor diye yaşananlar unutulmaz. Silbaştan adaylar arasında geçecek bir seçim de olmayacak 23 Haziran. Seçmen, adaylardan çok bütün bu olan biteni onaylayıp onaylamadığına bakarak oy kullanacak. Ona göre! 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
21 Mayıs 2019 22:58
Çok şükür bu yazarlar biraz sakinleşince ortalıkta sakinleşti adamları panik atak yaptiniz sakin sakin eleştirinin dozu az olsun demiyoruz ama nolur başkalarının ezber eleştirilerini bırakın yapıcı olalım herkes eleştiriyi yapsin ama sakin yıllar sonra bu vebal hepinizin omuzlarında şimdiden iç muhasebe yapın
umut 21 Mayıs 2019 18:36
ist. seçimi türkiyenin yıllarca örnek gösterilecek tek ve en düzgün seçimi olacak. muhalefeteki belediyeler 5 yıl mükemmel ötesi bir yönetim sergileyecekler. hertürlü aşırı milliyetçilik sorgulanmaya başlayacak. belkide dış güçlerin kuklası olan ve olmaya hevesli birçok kesim kendini sorgulayacak. dış güçlerin birkısım vatandaşımız ile soysuz irtbatları kandırılmaları son bulacak. seçtiklerimiz seçildikleri makamın haysiyet ve şerefini, onurunu değerini anlayacak ve canları pahasına koruyacaklar. şu son yıllarda bu milletin yaşadıkları, tecr
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 18:10
Ahmet Hakan ve Okan Bayülgen deki İmamoğlunun performansi tam hayal kırıklığı oldu benim için .Biraz umutlanmistim ama tavırları,çok bilindik projeler ve belediye başkanı olmadan cumhurbaskanligina oynama kibiri bende zúbúk karakterini izlenimi yaratti.Binali açık ara alır.Yeni bir Muharrem olayı cilala parlat ve sonra unut.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 16:46
şehir bombalamalrinda Hendek savaşlarında şehit olan insanlarımızın ailelerine anlat sen bunları bakalim ne diyorlar sana...
Süheyl CALISKANOGLU 21 Mayıs 2019 16:44
Yenikapi ruhu isimli "tezgah'bu defa Samsun'da sahneye kondu,Yenikapi'da bunu sezen Kemal Kilicdaroglu,bu defa Samsun "tezgahina'malzeme oldu,yazik oldu..
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 18:58
5
Kemalden anca malzeme olacağını anlaman da güzel gelişme !!
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 15:00
Ya siz safmısınız ne ders çıkarması seçim bitsin bak bahçeli nasılda tekrar tehditlerine kaldığı yerden devam ediyor görün.
Süheyl CALISKANOGLU 21 Mayıs 2019 14:53
Kemal Kilicdaroglu,RTE 'nin Samsun'daki "Show'una malzeme olmamaliydi,Meral Aksener'i takdir ettim,acik yürekli sözünün eri, Kemal Kilicdaroglu,kendini harcadi ,yazik oldu..
tuna 21 Mayıs 2019 16:14
3
Kemal Kılıçdaroğlu hep ayını hatayı yapıyor.
E.K 21 Mayıs 2019 14:56
Biz kazanamaz isek memleket mahv olur diyen Akp biraz da buna inanarak soyluyor... Iktidarlari suresince o kadar saibeli isler yaptilar ki, farkli bir iktidar bir gun bunlarin hesabini sorar diye korkuyorlar...Akp'nin curumu bu kadarmis. Fazlasini beklemek hayalperestlik...
MUSTAFA ULU 21 Mayıs 2019 14:13
VURGULADIĞINIZ ÇOK SORUMLU BU BAKIŞ AÇISI ASLA TERKEDİKLMEMELİYDİ, TEK PARTİ İKTİDARININ PİYASALARA VERDİĞİ GÜVEN DUYGUSU HAYATİ ÖNEMDE İKEN NEDEN RİSKE EDİLDİ?
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 14:04
Vallahi Bu mu ıstanbul u yonete ek peh i mamoglu bir proje ve chpkk inin adayı ötesi yok
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 17:27
0
Sen bu yalanları ve iftira atmayı kimden öğrendin.Sen kimi örnek alıyorsun.Oruçluyum falan deme.
Süheyl CALISKANOGLU 21 Mayıs 2019 13:29
Bu resim bir "Show' baska bir sey degil,cenazede pas gecen,elini uzatmayan RTE'la ayni karede olmak ne getirir?Gelecek günlerde ayni ton,ayni üslup,ayni kelimeler "zillet,PKK vs..vs..'RTE'nin Istanbul secim konusmalarinda yer alacak.Bu resme bakarak "pembe hayallere kapilmanin hic ama hic luzumu yok,bu günlerde.RTE dün neyse yarinda ayni RTE olacak unutmayalim..
ceren 21 Mayıs 2019 13:09
meral akşenerin davete icab etmemesi büyük nezaketsizlik.millet bunu unutmaz.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 12:43
akp nin hiçbirşeyi anladığını sanmam...kafa çalışmıyor höt zöt ile ülke yönetilmez, akp boş
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 11:18
Kimsenin dışlanmadığı o birlik beraberlik içinde kutladığımız bayramlar cümlesinde ciddimisin sayın beki. Gerçekten çok komiksiniz.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 10:49
Adamlar şu yakıcı kriz ortamında bile Türkiye genelinde %52 almış, İstanbul-Ankara-İzmir'de şimdiye dek en yüksek oylarını almışlar hala beka işi tutmadı diye ezberden konuşuluyor. Şu ekonomik koşullarda muhalefetin 8-10 puan fark yapması lazımdı. İstanbul'la, Ankara'yı kıl payı kazanmak başarı mıdır? Ki İstanbul'u 23 Haziran'da yüksek ihtimal yine AKP kazanacak. Böyle muhalefet olduğu sürece Tayyip bunları tokatlamaya devam eder tabi.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 09:47
Beka ile kimseyi korkutmayi beceremediler. Ama “rezil” diyerek cok büyük öfke celbetmeyi becerdiler.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 09:35
Yazılarımızı ilgiyle okuyorum ben bir seçmen olarak oy verdiğim insan sürekli beni tehdit ediyor parmak sallıyor bu beni çok rihatsiz ediyor kesinlikle kabul edilemez..
Bence mutlaka çağırmak istemiştir ama seçimlerden önce CHP'yi durmadan HDP ile örtülü işbirliği yapmakla suçladıktan sonra çok eğreti duracağını farkedip vazgeçmiştir.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 04:45
Unutulmaz ama siz yinede hatırlatmış olun ne olur Ne olmaz!!
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 03:54
Korku politikasının Amerika da Bush'un 2. dönemi kazanmasında katkısı büyüktü (o yıllarda oradaydım). Her toplumda demek ki zaman zaman tutabiliyor. Yalnız uzun süre sürdürülebilir bir politika değil. Şu anda Türkiye'de hala alıcısı olsa bile artik insanlar doymuş gibi.
Mahsuni 21 Mayıs 2019 03:52
Akif bey cagrilmasi demissiniz, cagrilmama olacakti
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 08:10
0
Beki'nin ifadesi doğru, bir imla hatası yok o cümlede. Diyor ki : "Bu toparlanmanın hakkı, göbeğinde Erdoğan’ın yer aldığı 19 Mayıs liderler fotoğrafına HDP Eşbaşkanı Buldan’ın da çağrılmasıydı." Yani, madem Erdoğan, SEÇİM AMACIYLA DA OLSA, dilini düzeltti, Kürtleri kandırmaya çalışıyor,. o zaman HDP davet edilmeliydi; rolün hakkı bu.
Mahsuni 21 Mayıs 2019 03:48
HDP esbaskaninin cagrilmamasiydi mi olacakti acaba ...
Has Parti 21 Mayıs 2019 02:13
Akparti'nin durumu galiba, 'aşağı tükürse hilal bıyık, yukarı tükürse puşi'.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 01:35
31 Mart gecesinden itibaren Zillet İttifakı demeyi bırakmıştı Cumhurbaşkanı Erdoğan. CHP ile İYİ Parti ittifakına Saadet ve HDP’yi gizli ortak sayan ‘dörtlü çete’ suçlamasını da bir daha ağzına aldığı duyulmadı. Bu sözlerin daha önce nasıl söylenebildiğini hala hafızam almıyor.
SAKINCALI PİYADE 21 Mayıs 2019 01:30
‘Ben kazanmazsam öcü gelir, belediyeleri teröristler teslim alır, beni mumla arasanız da bir daha bulamazsınız’ şeklindeki, ölümü gösterip sıtmaya razı etme propagandasından hoşlanmadı. Millet bu parti Hdp nasıl seçime giriyor? Nasıl hazineden yardım alıyor? TBMM parti milletvekilleri nasıl meclis başkanvekilliği yapıyor? Parti milletvekilleri seçim hükümetinde nasıl bakan oluyor? Bütün bunlar tehlike olmuyor da belediye başkanları mı tehlike oluyor? Bizim oğlan sen bizi SALAK mı zannediyorsun?
KARARLI KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 01:23
‘Asarız keseriz, mahvederiz, susmazsan 155’i ararız bak, hayın’ tehditkarlığı nasıl geldiyse öyle gidiyor. Zaman efelik zamanı değil, metelik zamanı. Milletin efeliğe karnı tok. ABD ye efelik yapıyorum derken dolar kaç para oldu? Elin adamı rahip bütün efelenmemize, üst perdeden höykürmemize rağmen elini kolunu sallayarak ve nanik yaparak çekip gitmedi mi? Kendi milletine efelik yapmaya zaten gerek yok, millet efelik istemiyor, hizmet istiyor.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:54
Ders alma falan yok. Bizim durumumuz eşine şiddet uygulayan koca misali. Tokatı basıyor, sonra ertesi gün ben seni çok seviyorum diyor. Bizde hah tamam bu sefer düzeldi diyip affediyoruz. Sonra bir tekme yiyoruz. Ama bu sefer yüzüme vurmadı diyip gene affediyoruz. Celladına aşık olmak yada Stockholm sendromu bizim durum
musto 21 Mayıs 2019 00:36
Huylu huyundan vaz geçermi Ysk üyelerine taktik veriyor dava açın tazminat isteyin dokunulmazlığı kaldırılsın bu günde 3 adet fezleke meclise gönderildi. Aynı sözleri meral hn için söylemişti dokunulmazlığım yok elinden geleni yap demişti.Bahceli yine sazı eline aldı cenk havalarını çalmaya başladı.Şunu anlamıyorlar haklı bir insanı mahkemeler hapishaneler ile korkutamazsınız haklı olan haşa Allahtan bile korkmaz.
Allah Kulu 21 Mayıs 2019 09:38
7
Allah'tan bile korkmaz olmamış.
musto 21 Mayıs 2019 13:07
0
Allahtan niçin korkulur bir evlat babadan niye korkar kurallar bellidir o kuralların dışına çıkmadığın müddetce saygı sevgi ve muhabbet olur muhabbet ve sevginin olduğu yerde korkunun nasıl bir şey olduğu bilinmez
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 20:28
0
Allah Kulu, bak, musto'nun cümlesini, bana göre gereksiz "haşa" kelimesini çıkararak tekrar ediyor ve şerh ediyorum : Haklı olan Allah'tan bile korkmaz. ÇÜNKÜ ALLAH ADİLDİR, HAKSIZLIK YAPMAZ !
musto 21 Mayıs 2019 23:19
0
Allah ile okadar korkutmuşlarki haşa kelimesi genlerimize işlemiş.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN