Back To Top
Tamince örneğindeki çarpıklık

Tamince örneğindeki çarpıklık

 - Son Güncelleme: 29.08.2019 Perşembe 09:17
- A +

Cumhuriyet gazetesinin çizeri Musa Kart, Twitter’dan şöyle isyan etmişti:

“ETS’yi 3 günlük tatil için aramamız FETÖ ile irtibat sayıldı. Aylarca hapis yattık. Anlaşılan yeterli bulunmadı. ETS patronunun Kültür ve Turizm Bakanı olduğu bir dönemde 1 yıl 16 gün daha hapis yatacağız...”

Yerden göğe haklı ama buradan şu sonuç mu çıkar: Benim ETS Tur’dan satın aldığım tatil FETÖ ile irtibatlandırılırken turun sahibi için aynı irtibat neden kurulmuyor!

Hayır, kastı elbette bu değil. ‘O niye dışarıda’ demiyor, ‘ben niye içerideyim’ diyor.

ETS bağlantısı, Mehmet Ersoy’un bakanlığına bile engel olmuyorken kendisinin yargılanmasına sebep olmasındaki tutarsızlığa eleştirisi.

Öyle ya, ETS Tur’u FETÖ’yle ilişkilendiren suçlama ispatlanamamışsa...Sorgulanması gereken, Ersoy’un neden tutuklanmadığı değildir. Doğrusu, ETS Tur’u aramış olmaktan Musa Kart’ın nasıl olup da suçlanabildiğidir. Bakanlık kısmı ise liyakat açısından tartışılabilir.

Fakat aynı mantık, turizmci Fettah Tamince için geçerli sayılmıyor.

Denmiyor ki; geçmişinde Zaman gazetesinin hissedarlığı varken Tamince’ye dokunulmuyorsa Zaman aboneliği tespit edilenlere sırf bu yüzden niye dokunuluyor?

Öyle ya, mahkemede suçlu bulunmadığı halde başı yananların da elinde beraat ve takipsizlik gibi yargı kararları var. Onlar neden aklanmış olmuyor, KHK ile ihraç edilenleri neden hala işe iade edilmiyor, kanun önünde eşitlik ve adalet bunun neresinde?

Ama yok, Tamince’ye tepki tersinden gösteriliyor.

‘KHK mağdurlarının suçu günahı ne, onlar neden süründürülüyor, ne diye vebalı muamelesi görüyorlar, hangi gerekçeyle temel hakları ellerinden alınıyor, nasıl olup da yargısız infazla kaçak gibi yaşamaya itiliyorlar, mahrumiyet ve sefalete mahkum edilmelerinin izahı ne’ denmiyor.

Tamince örneği, benzerlerinin maruz kaldığı haksızlığa, uygulamadaki çelişki ve tutarsızlıklara dikkat çekmek için kullanılmıyor.

Aksine, suimisal emsal olurmuş gibi, kötü örnekler esas alınarak üstüne gidiliyor. Onun neden aynı vebalı muamelesine tabi tutulmadığı, niye içeri atılmadığı, neden serbestçe dolaşabildiği, hayatına hiçbir şey olmamış gibi nasıl devam edebildiği sorgulanıyor.

Yani onun da hayatı diğerleri gibi karartılsın, o da mağdur edilsin, o da işine gücüne kaldığı yerden devam edemesin, o da süründürülsün, onun da şirketlerine el konsun, onun da çoluk çocuğu açlığa mahkum edilsin isteniyor.

Bu mudur peki?

Sorun; kardeşi Mehmet Dişli FETÖ cuntasının Genelkurmay’daki beyin takımında olmaktan yatarken Şaban Dişli’nin Hollanda’ya büyükelçi atanmasıymış gibi.

Oysa asıl sorun, KHK’lı yakınlarının yargıda kanıtlanmamış fişlenmelerinden bile sülalece sorumlu tutulan, mimlenip bedel ödetilen mağdurların ‘suçun şahsiliği’ ilkesinden neden yararlanamadığı değil midir?

‘Ayrıcalık tanınıyor, dokunulmazlıkları nereden geliyor, kim koruyor, niye el üstünde tutuluyorlar’ eleştirileri, ancak liyakat açısından bir anlam taşıyabilir.

Benzerlerine de aynı hakkın tanınması savunulacakken ‘onların da hakkı yensin’ anlamında söyleniyorsa işin rengi değişmez mi?

Ha, liyakat boyutuna gelirseniz...

Orasını, Ertuğrul Özkök önceki gün yazdı.

Yeni kurulan Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na, sektörün önde gelen vizyonerlerinden geçici atamalar yapılmış. Aralarında, Cem Kınay gibi isimlerin yanında Fettah Tamince de var. Vay, nasıl olurmuş!...

Tamince’nin kayrıldığına, devlet katında en ziyade iltifata mazhar olduğuna son delil gibi sunuluyor.

Ama liyakate uygun düşmediği için değil yine itiraz.

Özkök’e katılıyorum. Liyakat bakımından Tamince böyle bir kurula atanmayacaktı da kim atanacaktı?

“Rixos gibi artık dünya markası haline gelen bir konsepti yaratan...

Land of Legends gibi dev bir hayal projesini Antalya’ya kazandıran...

Cirque du Soleil’i kuran insanlara işbirliği yapacak kadar yaratıcılığa önem veren bir insan orada olmayacak da kim olacak... Bırakalım artık bu insan harcamacılığını ve hoyratlığını...”

Asıl meseleyi es geçtiği için eksiği var ama liyakat değerlendirmesinde var mı yanlışı?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuyucusu 30 Ağustos 2019 09:30
Kanunlar güçlülerin delip geçtiği zayıfların takılıp kaldığı örümcek ağıdır.
Yunus Şeker 29 Ağustos 2019 21:35
Akif Bey ; Kimsenin hapse girmesine sevinmiyoruz, ceza kanunların garibana ve hoş görünün zengin yandaşa olduğunu söylemek hınç / ölç alma isteği demek değildir
Yüksel dinçer 29 Ağustos 2019 20:20
halen anlayamadınızmı başkan diyorki bunu bunu bunu sevmedim ara sira'da benim aleyhimde atıp tutuyorlar sevmedim bunları atın içeri aklı baslarına gelene kadar içerde tutun bu kadar ya neyin peşindesiniz bilader
Muhtefi. . 29 Ağustos 2019 14:53
:)))))...yani bu da GAZtecilik..neymiş Ets aramis hoooop cezaevi :))))..ya bu masala 4-5 yasindaki yegenim inanmaz..:)).Fetoslarin en büyük Taktiği bu Kuzu postu. , herşeyi, heryerde, herkese kullandılar, kullanıyorlar tek dertleri $$$...makam, itibar gerisi herşey Araç. Herşeyi kullanılirlar Oval yaşarlar. Köşeleri yoktur. Yine dertleri hile, hurda ile aldatmak. Mertleri coook azdır. .Hipnozlu Karakterler. Göklerden Kehanet bekleyen Zombiler. .
Süheyl CALISKANOGLU 29 Ağustos 2019 14:45
Fettah Tamince'nin para gücü var,kimse dokunmak istemez böyle , güc sahibi olanlara!..
Garip 29 Ağustos 2019 13:12
Kalıp yanlış yapıldı mı baskılarıda yanlış olur.Herkes yanlış baskıları gördüğü halde konuşarak sadece seyirci kalıyor.Çözücüler yaptım gibi yapıyor.Öteleme görevi yapıyor.Ülkemin insanlarının enerjisi boşa gidiyor.Her insan her meslek kıymetlidir.Tedavisi geciken her iltahap ileride ya felç olur yada organ kaybı olur.Kayıp ve tedavi masrafı artar.İnsanların bir birine güveni yok olur.Uğursuzluk kasıp kavurur.Tarihte örnekleri çoktur.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 12:56
Kendi kendimize ne kadar kahraman asil millet edebiyatı yapsak da bu ülkenin dilsiz şeytanı çok. Başkasına yapılan haksızlık ucu eğer kendine dokunmuyorsa geri kalan kahir ekseriyetin umurunda değil.
ati 29 Ağustos 2019 12:52
hükümetin en tepesindekiler, bir dönem, cemaatin tüm aktivitelerinde en ön safta idiler. onları öven konuşmalar yaptılar? belki sırf bu yüzden, bir çok gariban cemaate yakasını kaptırdı. vebal? ne kirli bir alan oldu bu ya!
Pardon denilen mağdur 29 Ağustos 2019 12:02
Kimse içeri girsin istemiyoruz biz sudan sebeplerle alınan haklarımızı istiyoruz .Birilerine tanınan haklardan yararlanmak istiyoruz . Maalesef 15Temmuz hiç alakası olmayan yada sempatizan düzeyinde kalan gariban Anadolu evlatlarının üzerine kaldı.Bu gariban insanların suçu neydi liyakat bizdeydi sadce paramız yoktu .Sahi para her kapıyı açardı değil mi
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 11:26
Sayın Yazar, ne demek istediğinizi hiç anlamadım. Yazının gövdesini oluşturan "ETS'yi aramak, fetö ile bağlantı sayıldı" cümlesini biraz açıp altını doldursaydınız. Bu cümle çamur at izi kalsın gibi olmuş... ETS'yi aramak nasıl suç olur, ilgilinin tutuklanmasında başka hiç gerekçe veya belge yok muymuş yani.
Adalet Piyadesi 29 Ağustos 2019 09:48
Her cuma hutbesinde imam inerken ne diyor hangi ayeti okuyor? "Allah, ""ADALETİ"" iyilik yapmayı ve yakınlarınızda olanlara yardım etmeyi emreder. Haddi aşmaktan, kötülük ve zorbalık yapmaktan men eder. Umulur ki bu uyarıdan öğüt alırsınız." Nahl 90.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 09:34
Tamince daha ortada 15 temmuz yokken açık açık fetullah ile ilişkisini kestiğini ilan etmiştir. bu yönüne de bakın . bazıları hala kim galip gelecek diye bekliyordu o zaman.
karar okuru 29 Ağustos 2019 12:18
3
15 temmuzdan bir gün önce feto okulları yurtları açıktı faaliyet sürdürüyordu bakanlık izniyle açılmış
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 09:04
Bir cemaat devleti de insanları da ne hale getirdi işte. Devlet vatandaşına güvenemiyor, vatandaş devlete güvenemiyor, vatandaş vatandaşa güvenemiyor. Ve bizde daha onlarca cemaat, tarikat var. Şeyhlerinin bir emriyle yatırıp adam kesecek milyonlar var. Devleti ele geçirilmesi gereken bu yapıların çoğaldığı bu ülkenin geleceği var mı sayın yazar?
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 11:53
7
Devleti; cemaat, aşiret, terör örgütü, mafya vs. ile karıştırma. Vatandaşın vergileri ile idame ettirilen ve meşruiyetini kaybetmemesi gereken devlet; karşısında kim olursa olsun, anayasal çerçevede, hukukun gerekleri uyarınca hareket etmek zorundadır. İtalya'da mafya var diye İtalya'nın devleti, mafya gibi hukuksuz davranamaz yani.
musto 29 Ağustos 2019 08:40
El birliğiyle besleyip büyüttükleri fidanlara nasıl kıysınlar daha meyvelerini yeni toplamaya başladılar. Musa kart zaten yaşlı yeni fidanların sağlıklı yetişmesine mani acıma vur baltayı.
Karar okuru 29 Ağustos 2019 08:33
Makbul kişilerin akçeli işlerine aracılık eden kişiler önemlidir. Arkaları da bayağı, bayağı sağlamdır. Ama orta doğulu kalitenin çenesinden başka sermayesi olmadığından anlatır durur. Allah acısın diyeceğim ama acımıyor aksine kahrediyor. E hakediyoruzgibi
karar okuyorum 29 Ağustos 2019 08:30
adalet öldü selâsını okuyoruz
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 07:43
Dertleri F Tamince değil Erdoğan. Yoksa onlar da biliyor neyin ne olduğunu.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 08:38
4
Dertleri Erdoğan da değil. Erdoğan'ın işine gelince bir türlü gelmeyince başka türlü olan ikircikli davranış ve söylemleri.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 07:23
Fettah Tamince bu ülkeye lazım bir adamdır. Kampanya yapanlar ayıp ediyor.
Pori 29 Ağustos 2019 03:31
Allah'ı laneti ve gazabı bile bile insanlara zulmedenlerin üstüne olsun...
KARARcengaver OKURU 29 Ağustos 2019 03:27
Teşekkürler insaf irfan ve vicdan kokan anlayış ve haykırışınız için Tarih birgün haksızlıklar karşısında çıkan yiğit ve tutarlı seslerin duruşunu yazacak ve gelecek nesiller siz ve sizin gibi bir avuç mert ve yiğit sesten yazı cemil ile bahsederken havuz medyasında köşeleri tutmuş cukkalarını doldurmakla meşgul ve haksızlıkları pompalayan zavallılarıda yazıklar olsun diyecek ve belki çocuklarının yüzüne başlamadan dünyadan utanç sayfalarıyla ayrılacaklar selam haktan yana olanlara ve zor zamanda konuşan kararlı duruşu taşıyan yığitoğlu yiğitl3re
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 02:17
O zaman kim bu işleyişin böyle olmasını istiyor. Bir gazeteci ortaya konuşmaz. Yargıysa yargı daha ötesiyse ötesine bu böyle olmaz diye yüksek perdeden itiraz eder. Ben söyledim sen veya siz anlayın. Bu gazeteciliğin hazin sonu demektir. Trajlar ortada... Ortaya söylersen ortada olur yüksekten söylersen yükseklerde olur. Sayın Beki FOX haber en iyi örnek,ne dersiniz? Saygılarımla...
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 00:40
Çoğu insan kamudaki idarecilerin, yargıdaki hakim ve savcıların "riske girmeyeyim sonra benim başım yanar" demeleri yüzünden mağdur oldu.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 00:16
sağduyunun sesi olmuşsunuz. ne yazık ki bu karambol ortamını, diğerlerinin de hayatını karartmak için bir fırsat olarak görenler çok. birbirimizi yemeğe çalışmaktan başka ne yapabilirizki biz?
N.Öztürk 29 Ağustos 2019 00:11
Mahkeme kararında okudum, adam öğrenci iken ( 1999-2000 civarı ) Zaman gazetesi dağıtıcılığı yapmış, gazete üzerinden sigortası da var. Mahkeme Zaman gazetesinde o dönemdeki çalışmayı "terör örgütü üyeliğini gösteren" delillerden biri ( ileri sürülen başka delillerin yanında ) kabul etmiş.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 11:36
1
vatandaşa milat yok
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN