Back To Top
Taş atanlarla karşılayanların yer değişimi

Taş atanlarla karşılayanların yer değişimi

 - Son Güncelleme: 11.09.2019 Çarşamba 10:20
- A +

CHP dün, ‘21 Nisan Çubuk Linç Girişimi Raporu’nu açıkladı.

Ne ki, Kılıçdaroğlu’nun canını zor kurtardığı korkunç saldırı hala hukuki sonuç doğurmuş değil.

Saldırganlardan birinin ‘Osman Amca’ lakabıyla kahramanlaştırılarak ödüllendirilmesi, meyvelerini veriyor oysa. Son üç günde iki mahsul daha alındı.

Kuşadası’nda konuşmasına ezan arası verdiği sırada Kılıçdaroğlu’na yumurta atıldı. İsabet etmedi gerçi ama gerekçesi çok daha isabetsizdi; saldırgan, işsiz kalıp bunalıma girdiği için yaptığını söyledi. Savcılıktan serbest bırakıldı, orayı ıskalamayacak kadar becerikli...

İşsizlikten anamuhalefeti sorumlu tuttuğu için akli denge muayenesi isteyebilirdi savcılık. Muvazenesi yerinde mi diye baktırmaya dahi gerek görmedi.

Zaten muhalefeti hedef alan saldırılarda iktidar yaklaşımı açık; saldırıya uğrayan taraf, saldırganı neden kızdırdığını, nasıl olup da maruz maldığı şiddeti davet ettiğini oturup bir düşünmeli, suçu saldırganda değil kendinde aramalı...

‘Üstüne saldırtmasaydı o da, hem masum vatandaşı kendiliğinden agresyona kışkırtıp hem de bundan şikayet etmek ikiyüzlülüktür’ teorisi diyelim.

Yarın öbür kendini dövdürtüp suçu yine demir sopalı suçsuzların üstüne atabilir. Halbuki suçlu daima mağdurdur, sorgulanması gereken ne yapıp edip de kendine vurdurttuğudur yani.

Hal böyle olunca yetmedi tabii, Mardin Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva’nın Ankara’daki cenazesinde de öfke yine Kılıçdaroğlu’nu buldu. Şehit yakını, Kılıçdaroğlu’na, “Sizin ortak olduklarınız bu şehide sebep oldu. Hangi yüzle buraya geliyorsun” diyerek tepki koydu.

Çubuk’taki de şehit cenazesiydi, bu sefer bir linç hadisesi yaşanmadan atlatılması bile büyük teselli.

Fakat Kılıçdaroğlu’nun rahat duracağı yok, aklını başına alıp uslanmıyor da. Hani iktidar, ‘olacaklardan kendi sorumludur, günah bizden gitti’ dese yadırganmayacak neredeyse.

Peki ya HDP, Öcalan’ın seçim talimatlarına uysaydı? Ya Öcalan üstünden söylettirilmek isteneni söyleseydi? ‘Millet İttifakı hain ve emperyalist uşağıdır, terörle işbirliği projesidir, düşman oyununu gördük ve reddediyoruz, CHP ve ortaklarına karşıyız, aynı tarafta değiliz’ deyiverselerdi?...

Belki yine işsizlikten dayak yiyebilirdi CHP lideri. Ama şehit cenazelerinde  teröristlerin ortağı olmakla da suçlanabilir miydi?

Ceza Kanunu’nun 216. maddesinde suç olarak tanımlanan ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ kapsamındaki nefret söylemlerine muhatap edilebilir miydi yine?

Dolduruş ve karalamalar, Çubuk’taki gibi linç girişimlerine ve o girişimleri haklılaştırmaya, mazur ve meşru göstermeye, hatta teşvike vardırılabilir miydi hala?

Çocukları dağa çıkarılan aileler, haklı evlat nöbetini Diybarbakır HDP önünde başlatma ve büyütme imkanı buldular.

Fakat seçim kazandıran ittifak politikasının bedelini, sadece gittiği yerlerde göğüslüyor Kılıçdaroğlu.

Hazır punduna, kertesine getirmişken...’Adil değil, madem HDP’den oy desteği aldı, CHP’nin de kapısına neden dayanılmıyor’ diyecek aklıevvellerin eksikliği dikkatinizi çekmiyor mu sizin de?

Hayret, bütün o boy gösterme merakına rağmen arzıendam etmediler hala.

Bir de eskiden Erdoğan’a taş ve yumurta atanlara ‘eylemci’ diye anlayış ve tahammül isteyen, ‘saldırı’ ve ‘saldırgan’ gibi sert tanımlardan kaçınan muhalifler vardı...

“Cisim fırlatmak demokratik bir hak ve tepki biçimi değildir, onlar da kendilerini böyle ifade ediyor denemez, ifade özgürlüğüne ve sarsıcı eleştiriye hoşgörü kapsamında sevimlileştirilemez” dediğim için hop oturup hop kalkıyorlardı...

Yumurta Kılıçdaroğlu’na atılınca da aynı şeyi söylüyorum, ama artık karşıma onları aratmayan karşıtları çıkıyor. Yok mu şu zıtların kardeşliği!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ali Osman 11 Eylül 2019 19:02
Yüz karası bir durum şeytanın yükselişimi izliyoruz
Biz,Bizler TÜRK MİLLETİ olarak.Taraf Olmalıyız, Ahlak,Edeb,Adalet,Sevgi, Saygıda elbette Hoşgörüde.Önce Vatan demeliyiz. ve İSPAT ETMELİYİZ..Iddia edenleri de İspata Davet etmeliyiz. ve Gozlemlemeliyiz.Muhafazakarlık veya Demokratlık vb Görüşler degil .VATANIN BİRLİGİNE en güzel katkı yapanı Alkislamaliyiz.Kimse şuan Ak kaşık değil. Koltuk kapma hipnozlari bizleri aldatmamali.!..Zihnimizdeki Partileri değil Ahlak ve Adaleti Objektif olarak öne çıkarmalıyız Empati yaparak. !..(eski defterleri karıştırmadan ) güncelde kalarak. !
Süheyl CALISKANOGLU 11 Eylül 2019 17:11
0
Annelerle beraberiz,oldu anlastik,Kuran kurslarinda tecavüz edilen erkek cocuklarinin da anneleri var,bu korkunc vakalar neden saklaniyor,hasir alti ediliyor?Bu talihsiz cocuklarin da ,annelerinin de yardima ve destege ihtiyaci oldugunu unutmayalim,ne dersiniz?
Adem yolcun 11 Eylül 2019 19:00
0
20 senedir Cumartesi anneleri sokakta ne yaptınız ahlak namuslu insanlar
Süheyl CALISKANOGLU 11 Eylül 2019 10:32
Bir vatandasin RTE'ye degil yumruk atmasi,cok uzaktan yumurta atmasi dahi mümkün degil,her tarafi "Koruma Ordusuyla cevrili,RTE'nin.. Diyelim ki yumurta atti,ne olur(?)O sahis önce orada bir güzel dövülür,özene bezene bu konuda RTE'nin korumalari oldukca ünlüdür! Bu sahis hastanelik olur,orada uzun müddet "misafir edilir'biraz iyilesirse,dogru kodese,hakim,savci ve avukat görmeden,sonu nasil biter bu filmin bilmem fakat Happy End olmaz..Inek hirsizi Osman'da ki Happy End olmaz bir daha (!)..
musto 11 Eylül 2019 00:52
Ana muhalefet partisi liderine bu yapılanlar hangi vicdana sığar.Adam şerefiyle yıllarca devlete hizmet etmiş bir kuruş şaibeye bulaşmamış.PKK suikast düzenledi tınmadı hayvan hırsızına, linç girişimi yaptırıldı korkmadı. Şehit cenazelerinde ,mermiler, gösterildi hakaretler yumurta ,atmak adalet yürüyüşünde geçtiği yollara, dışkılar döktünüz burnunu kapamadı.300 kişinin öldüğü kazada bir kişi protesto etti tekme, tokat dövdünüz.Zannetmeyin millet bu yaptıklarınızdan hoşlanıyor küçüldükçe,küçülüyorsunuz.
musto 11 Eylül 2019 02:29
0
Nuh aleyhisselamın kıssasına döndü adam halkını uyarıyor bu gidiş hayırlı bir yere çıkmaz küfürler hakaretler geçtiği yollara dışkılar dökülüyor. Yarın kıssada olduğu gibi yaptıklarınızdan pişman olsanızda iş işten geçmiş olur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN