Back To Top
Tebrikler güzel de kim kazandı?

Tebrikler güzel de kim kazandı?

 - Son Güncelleme: 26.06.2019 Çarşamba 09:12
- A +

23 Haziran gecesi Twitter mesajıyla "Seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu'nu tebrik ediyorum demişti" Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Dün AK Parti Grubu'na haftalık konuşmasında bu kez "CHP adayı Ekrem İmamoğlu"nu tebrik etti.

İktidar medyasının seçimden sonraki ilk manşetlerinde ise galip gizliydi, galibiyet eyleminin faili meçhul bırakılmıştı. Üç kalıpta başlık kullanmışlardı; ya "Demokrasi Kazandı" ya "Demokrasi Zaferi" ya da "İstanbul Seçimini Yaptı" şeklindeydi.

Kazananlar arasında ne İmamoğlu'nun adı geçiyordu ne CHP'nin. Ne de zafer, Millet İttifakı'na mal ediliyordu.

31 Mart'tan önce İmamoğlu 'Zillet İttifakı'nın adayıydı. Fakat o kampanyada adıyla sanıyla anılırken 31 Mart'tan sonra artık adı ağza alınmıyor, rakip adaydan sadece 'CHP adayı' olarak bahsediliyordu. Strateji değişikliğine gidilerek arkasındaki ittifakı saklamaya ve unutturmaya oynanmıştı.

Amaç, CHP adaylığına vurgu yaparak öldürsen CHP'ye oy vermeyeceklerin kemikleşmiş önyargılarını tetiklemekti.

Fakat çalışmadı o strateji, kutuplaştırma hesabı tutmadı. Sadece İYİ Parti ve Saadet'ten değil AK Parti'den de o tarafa oy kaymasını önlemeye yetmedi. HDP seçmeninin belirleyici rolünü de koyun üstüne...

Kılıçdaroğlu, particiliği arka planda tutarak başı çekti, kutuplaştırma siyasetinin tekerine çomak soktu. Akşener'in desteği, Karamollaoğlu'nun direnişi ve Demirtaş'ın oyun değiştiren dokunuşuyla da bu yeni mimari etkili oldu.

Kimlik kavgasının gölgesine sıkıştırılamayınca milliyetçi-muhafazakar seçmen ezberlerinden ve korkularından özgürleşti, baskı ve klişelerin prangasından kurtuldu. 

Alan açılınca, başka duyarlılıklar öne çıktı. Ve tehlikede gördüğü sandığa, demokratik iradesine ve yarışma hukukuna sahip çıkma azmi, CHP alerjisinden daha ağır bastı oy değiştirenlerde.

Kimliği ve değerleri düşman saldırısı altında hissi uyandırarak taraftar toplama, safları sıklaştırıp savunmaya geçirme siyaseti, çöktü böylece. Bakın, tarihi bir kırılmadır bu.

O yanılsamadan uyandı seçmen. Ne kadar basılsa da o damar depreştirilemedi, eski korunma güdüleri canlandırılamadı, o reflekslerle sonuç alma dönemi geçti.

'Nasıl olsa bizimkilerin CHP'ye eli gitmez, ömür billah oy vermezler' inancı üzerine kurulmuştu iktidar kampanyası. O kurgu bozuldu, buna güvenen propaganda, ömrünü tamamladı.

'Sisi mi Binali mi' diye, bu ikisi arasında bir tercih yapma davetini onaylamadı İstanbullular. Bilakis, 'Sisi mi Binali mi' ikilemine düşmeyi onaylayıp onaylamama arasında bir oylama yaptılar.

Fakat iktidar cenahı, sonuçtan bunu çıkarıyor mu, pek öyle görünmüyor. Dayandıkları en temel kabulün ağır bir yenilgiyle sarsıldığı, bir sandık depreminde yıkıldığı kanaati orda da hasıl olduysa bile çaktırmıyorlar.

Kaybeden tarafın kimin, neden kaybettiği üzerinde pek durmadığı, durmak istemediği anlaşılıyor.

Kazananın kimliğini nasıl gizleyeceklerine ve manipüle edeceklerine daha çok kafa yoruyorlar sanki.

Yani denenmiş, başarısız olduğu görüldüğü halde tekrar denenmiş ve daha kötü ters tepmiş bir stratejiden vazgeçeceğe benzemiyorlar.

Milletle inatlaşmadan, sandıkla zıtlaşmadan bunu nasıl sürdürecekleri, siyaset tarihinin en büyük muammalarından biri olmaya devam ediyor.

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, zaferlerini CHP oylarının üstüne ilave oy çekebilmelerine borçlu olduklarının farkında. Yeni gelenleri geri kaçırtmama, emanet oyların gözünü korkutmama, haklarını teslim ederek ellerini alıştırma dikkat ve özeniyle ilerliyorlar.

Ne erken zafer sarhoşluğu işaretleri veriyorlar, ne 'ne oldum delisi' buldumcuklukları, ne şartlı oyları ürkütecek taşkınlıklar, ne pişman edecek sevindiriklik halleri, ne de açılan krediyi şımarıkça havaya savurma belirtileri... 25 yıldan sonra gelen bu ayakları yerden kesecek ödülün omuzlarına yüklediği sorumluluğun da bilincindeler.

Miladı 23 Haziran olan yeni bir dönem başlıyor. Kıl aldırmadan, burnun dikine giderek, isim ve kelime oyunlarıyla, salt algı yöneterek atlatmak zor gibi.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK 27 Haziran 2019 09:33
Medeni bir toplumun bireyleri olarak hangi partiden olursa olunsun olgunluk gösterip ezici bir oy sayısı ile seçim kazanmış İmamoğlunu candan tebrik etmelisiniz. Dün Bahçeli’nin parti meclis grubu toplantısında yapmış olduğu konuşma stili bir devlet adamlığına hiç yakışmadı. Akp son günlerde akıllılık edip Bahçeli’yi İstanbul’da kalma işine sonverdirmişti. Propaganda konuşmalarını sürdürseydi fark iki milyon oyu geçebilirdi. Apo ve Osman Öcalan Akp propagandası için rol aldıklarında Bahçeli’nin hiç sesi çıkmamıştı. Şimdi horozlanmaya başladı. Koskoca MHP Bahçeli sayesinde bitmeğe yüzdürmüştür.
Karar Okuyucusu 26 Haziran 2019 23:38
Fazla karıştırma Akif Beki. Diyen dedi seçimden önce. "Ankara'yı da biz kazandık, İstanbul'u da diye.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 23:11
Belediye kaynaklarından beslenen malum medya kuruluşları ve sözde gazeteciler için hayat bundan sonra zor olacak. Mamaları kesildi ...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 16:29
Sayin beki bende sizi Tebrik ediyorum cok mutlusunuz Farkindayim basardiniz da siz Bugünlere sana söhrete kim sayesinde kavustunuz? Ve size kardesim diyen Erdgan sayesinde Niye böyle keskin bir fikir ayriligina düstügünüzü biliyorum dilim varmiyor size chpeyle mutluluklar dilerim
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 18:41
2
Herşey çok güzel olacaktı oldu. Üzülmeyin sizin içinde güzel olacak. Sadece iktidarın nemalandırdıkları için tabiki güzel olmayacak. Harama alışmışlar için tabiki olmayacak.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 21:29
6
Chp zihniyeti denilen zihniyet böyle bir yorum yazabilirdi
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:41
0
Ben istanbulda yasamiyorum devleten tek kurusta gelirim yani icerde adamimda yok Aramizdaki fark siz parayi düsünürsünüz Ben davayi ve müslüman kardeslerim icine düstügü bu akil almaz halleri düsünürüm ve biz nasil bu hale geldik ve chpye calisan dindarlar olduk bu beni bitirir Sizin icin kariyer para güc hirsi bunlar önemli simdi baska kapiya
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 15:37
0
Sayin yazari elestiren yorumculara bakarken su soru aklima geliyor? Siz CHP'yi nasil goruyorsunuz? Eger dinle ilgili bir degerlendirme yapiyorsaniz CHPyi destekleyenler icin lutfen dusunun Allah ile kulun arasindaki iliskiyi sadece Allahnin bildigini. O yuzden kendinize gelin.
KARAR 'da KARARLI ADAM 26 Haziran 2019 16:25
HACI MURAT'tan bir şey daha lutfetmesini istemiştim fakat yazdıgımın son kısmı çıkmamış. O da şuydu:"İSTANBULLULAR DA KAYBETTİ"demiş .Ben de.Neden İst lular kaybetti,İzah et,ikna olalım demiştim.Ikna et ki,bir dahaki srmeçimlerde muhaliflere oy verillmesin.Yüksek farkla kazanmasınlar. Bekliyorum HACI MURAT bey.
KARAR OKURU SİVAS 26 Haziran 2019 16:23
S. Beki;yazının her satırı her kelimesi kullandığınız her kavram sadece tarafgirlik veya taassupla izah olunamaz.bulunduğunuz yerde kendilerini CHP ve İmamoğlunun yanında konumlandıranların gazete ve televizyonlarından yapılan programlardan, zafer sarhoşu kalemlerin kibirli ve incitici öç alıcı ifadeler içeren yazılarından haberiniz yok. AK Parti karşısında genetik kodları tutmayanların bir araya gelmelerini "Demokratik Olgun" kavramıyla izahınız ise oldukça manidar .KISACA bu oluşumun tek amacı "Recep Tayyip Erdoğan " nefreti üzerine oluşmuş PEKİ sizin VE bulunduğunuz konum NEYE DÜŞMAN
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 23:33
0
Bende merak ediyorum gerçekten ama ne tevafuk ki arkanızda durduğunuz hic bir kusurlarini yazmadığınız o mahalle sizin çamaşırlarınızı karıştırmaya basladi ama siz drsenizki ben ogunun şartlarında o gazetecinin fotoğraf makinesini aldım biz size inaniriz
Okur 27 Haziran 2019 01:25
0
Ben de bu toplumsal tepki, siyasal tercihlerin “Erdoğan nefreti”i ile açıklanmasını anlamıyorum. Ne demek bu? Erdoğan Cumhurbaşkanı; seçmenin pek azıyla kişisel ilişkisi var. Seçmen kişisel ilişki içinde olmadığı bir siyasetçiyle durduğu yerde duygusal ilişki kurmaz; ancak siyasetini beğendiği, ya da beğenmediği için duygusal bağlılık ya da uzaklık hissi duyar. Yani işin temelinde siyaset var; neden olduğu belirsiz kişisel duygular değil. Siyaseti beğenen oy verir, beğenmeyen de oy vermez- bu kadar basit.
tunca 26 Haziran 2019 16:21
Aklıma bir tv proğramında; "ekrem ima..... pardon CHP adayı" diyen mehmet metiner geldi.. Yahu bu adamların yönettiği ülkeden ne çıkarrr.. Bir cümleyi bile kendi istediğin şekilde telafuz etme özgürlüğüne sahip değilsen, alemi cihan olsan bu ülkenin gençliğinden oy alamazssın.. Alay konusu olursunn.
Süheyl CALISKANOGLU 26 Haziran 2019 15:52
Asagidaki bir yorumda Mehmet Metiner adi geciyor,bu sahis bir tarihte RTE'yle "ters düstü'bakti,isler kötüye gidiyor,önce E.Erdogan'a vicik vicik yalakalik,sonra da RTE'ye,bütün basarisi TV'de CHP'ye satasmak bulasmak,bu adam nasil milletvekili olmus hayret etmisim dir,her defasin da TV'de gördügüm zaman..
Demircan 26 Haziran 2019 18:44
1
Bu adam Allahını ayetlerini bile kendi çıkarı için tefsir eden biridir. Erdoğana ters düşmüş ne olacak.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 15:14
Yazık oldu İstanbul'a.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 14:23
Belediye baskanı yeni kararla yöneticilerini secemeyecek.Övülen Ak parti nin demokratlığı bu kadar.44 0y bile çok fazla
Okur 27 Haziran 2019 01:32
0
Mahkeme yasal bir düzenleme genelge ile ortadan kaldırılamaz demiş. Şimdi İstinaf Mahkemesi´nden karar bekleniyor; o da genelgelerin yasaya aykırı olamayacağını onarsa, belediye başkanlarının yetkisi Belediye Meclisi’ne devredilemeyecekmiş.
KARARLI KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:13
Eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, CHP'nin İstanbul BBB adayının ismini bilmediğini söylemişti. Biz de Karar yorumumuzda şayet öyleyse ya cahilsin ya da yalan söylüyorsun yorumunu yapmıştık. Merak ediyorum Eroğlu ismi öğrenebildi mi yoksa hâlâ öğrenemedi mi? 7. Gün adlı programda Mehmet Metiner, İmamoğlu’ndan bahsederken, “Efendim Ekrem İmamo… pardon CHP adayı” diyerek 'konuşmasını' düzeltmişti.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:05
AKP yöneticilerinin çoğunun seçim döneminde sergiledikleri davranışlar devlet adamlığına yakışmıyor. Seçimlerde muhalefeti böyle düşük profilli cümlelerle itham ve tehdit etmek ülkemize hiç yakışmadı. 'Siyaseten söylenmiş' gibi laflarla geçiştirilecek gibi değil. Rakiplerine Merkel'in, Trump'ın yalancı, Sisi, çöp, terörist dediğini düşünün, ne rezillik olurdu değil mi?
E.K 26 Haziran 2019 12:23
Akp'ye cok insan umut bagladi..Inandi..Ulkeyi bir ust lige tasiyabilecekler sandik..Olmadi...Bu vizyon ve kadro ilede olmaz...Ilkesiz ve rasyonel olmayan siyaset her zaman cikmaz sokaktir...Siyasetin seviyesini asiri dusurduler...Iktidarlari icin kullanmadik deger birakmadilar...Hain dedikleriyle iki gun sonra ittifak kurmaya calistilar..Olcuyu, hayayi kaybettiler...Inandiriliklarini perte cikardilar...Yeni vizyon, yeni soylem, yeni kana ihtiyac var siyasette..Akp' mevcut lider kadrosuyla ve vizyonuyla ulkeyi ileriye tasiyamaz..Bagirip cagirmakla olmuyor iste..! Gelinen nokta ortada..!
HACI MURAT 26 Haziran 2019 12:09
CHP kazandı,İmamoğlu kazandı,İyi Parti kazandı,HDP kazandı.En büyük rakiplerini tökezlettiklerini düşünen Saadet kazandı.Muhalif medya kazandı. Daha başka kazananlar da var ama onları geçelim.Ak Parti kaybetti.Fakat hakiki kaybeden daha başka: İSTANBULLULAR KAYBETTİ.Seçimin en önemli ve hayata dönük sonucu budur.Kaybetme hakları var,o ayrı mesele.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:57
3
Kaybeden istanbullular degil istanbulun rantini kendi aralarinda bölüşen, iktidara sirtini dayamiş bir avuç asalaktan baskasi degildir..kendinizi kandirmayin..
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:14
3
İstanbul'da yaşamayan Hacı Murat, İstanbul'la neden bu kadar ilgileniyor? Taşının ve değişiklikleri görün. Uzaktan atıp tutmakla olmuyor böyle.
KARAR 'da KARARLI ADAM 26 Haziran 2019 13:50
2
HACI MURAT bey;yine karalar bağlamışsın,yine yastasın,yine tasalısın.(İnşéallah hasta değilsindir). Neden bu kadar tasalısın,daha önce de tavsiyede bulunmuştum,tekrar edeyim.Fazla tasa ve yas, insanın ruhuna ve bedenine zarar verir.Insanı çabuk yıpratır hatta çökertir.Ne demişler:"Neş'eli ol ki, genç kalasın".Tadında bırak diyeceğim ama,yine dinlemeyeceksin.Belli ki bu sana çok dokunmuş ve de koymuş İşte partizanlığın ve de tarafgirliğin kaçınılmaz sonu...'Daha başka kazananlar vardemişsin,fakat değinmemişsin.Kimmiş onlar acaba.Ben tahmin edyorum da,bir de sizden duymak isterim.Tabi ki lutfede
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 14:37
1
Nereden biliyorsun? Ne bu kibir?
karar okuru 26 Haziran 2019 19:03
2
Hacı mesela şunu unutmuşsun Bebek Katili Terörist APO ve Askerimizin katili kardeşide kaybetti.Hatırlatayım dedim.Ben en çok ona sevindim.Herhalde sende sevinmişsindir.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 23:24
0
Belediyeden bağlanan hortumları kesildi, kaybedenlerden biri olan havuz medyası çalışanlarının maaşları bundan sonra örtülü ödenekten ödenir artık.
Kim ne derse desin,.kim nasıl tebrik ederse etsin,kim bu başarıyı(milletin iradesini)görmemeye veya göstermemeye çalışsın,kim kazananı ve kaybedini net bir şekilde söylemeye yanaşmasın,kim ne yaparsa yapsın ezici bir oy farkıyla Millet İttifakı'nın adayı,güleç ve gökçek yüzlü E.İmamoğlu alnının akıyla ikinci kez IBB.başkanı seçilmiştir.Evet,İstanbul ikinci kez seçimini yaptı ve bu defa 8 bin degil,80 bin değil,800 bin(küsuru da var atlamayalım,bir oy bir oy)gibi büyuk bir farkla tekrar ve yine BAAAŞŞŞKAN seçildi.Duymayanlara ve duymak istemeyenlere duyurulur,görmeyen ve görmek istemeyenlere...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:24
Ak partinin barutu bitti. Şimdi yeni bir şeyler söyleme zamanı. Ak parti defalarca tekrar edilen eski Amerikan filimleri gibi, sadece meraklısı seyreder artık. Sahneler yeni jönler ve farklı rejiler bekliyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 16:19
0
Yoruma bayıldım
Hüseyin Şenel 26 Haziran 2019 11:22
“..Sadece İYİ Parti ve Saadet'ten değil AK Parti'den de o tarafa oy kaymasını önlemeye yetmedi...” Kimdir bunlar? Sıfatları var mı? Var.Küskünler!......... ………. “..Kazananın kimliğini nasıl gizleyeceklerine ve manipüle edeceklerine daha çok kafa yoruyorlar sanki…” Kimdir bunlar? Sıfatları var mı? Var.Küstürücüler!........... …… Geleceğe bakın,dağılmaya bakın,hiç oy vermeyeceklerin hiç söylemedikleri eski ve yeni takdir hislerine bakın vs.Yani son 3-4 seçim sonuçlarına kafayı kaldırıp bakın,sosyologlara incelettirin,kim haklı çıktı? Küskünler……
Hüseyin Şenel 26 Haziran 2019 11:16
2/ Olayda basit,çözüm için,tedavi için yapılacak İLK!! iş de basit..Alırsınız Bayrağı “Küstürücülerden” verirsiniz “küsenlere”..(Alırlarsa) E gerisi mi? Onu bilmem..Öyle çatladı ki testi.Tamir olur mu bilmem ayrıca “gıbgıcır” testiler de taze taze Niğde pazarında piyasaya sürülmüşken.O testileri kullanılmadan,almadan kim bilebilir ki?
Ali Desidero 26 Haziran 2019 11:10
halkla inatlaşmaya devam.Önce 6 mayısta seçmen iradesini YSK ile gasp ettiler.Sonra, RTE'nin Ticaret Bakanı ÇIKARDIĞI GENELGE ile Belediye Başkanına YASA ile verilen yetkisini çalıp,belediye meclisine veriyor.Amaç çalıştırmamak, hem de yandaşa peşkeş!Seçmen iradesini,başkan yetkisini,kamu malı ve hakkını çalmaktan ve HALK ile uğraşmaktan bıkmadılar. Sonra da ders aldık diye halka YALAN söylüyorlar.Akif bey bunlar adam olmaz. Ülke ve topluma bedel ödetmeye devam edecekler.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:01
Politikacı dediğin insanın yüzünde meymenet olmalı, nur olmalı. İmamoğlu'nda var o nur.
Faruk 26 Haziran 2019 12:40
14
Doğru söylediği he yalan nur olarak yüzüne yansımış, kuzum siz hangi gözle bakıyorsunuz da o nuru görüyorsunuz? "Hoş bakışa la büd olur hoş nüma, eğri bakan eğri görür daima". Netekim şair doğru söylemiş, o yüzde meymenet görmek için eğri bakmak gerekiyormuş. Allah basiret versin.
Mustafa ALSANCAK 26 Haziran 2019 12:58
0
Su akplilerin yalan konusundaki hassaiyeti gozlerimi yasartiyor..senelerdir bi dediği ertesi gunkunu tutmayan sayisiz konusmasi olan cumhurbaskanini senelerdir destekleyen insanlardaki yalan hassaiyeti takdire şayan gercekten..
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:48
Antrikot tiyatrosu bile oldum delisi davranıştı.
karar okuru 26 Haziran 2019 10:36
Yandaş medyada Kekeç soyadı ile yazan bir arkadaşımız var.Dünkü yazısını okumuşsundur belki.Arkadaşımız diyor bak ekrem şimdi sana aşağıya beş madde yazıyorum bunları yaparsan ne ala yapmazsan sen bilirsin.Bu arkadaşın haddi kibri dağları aşmış semaya ulaşmış erişilemez bir noktaya gelmiş.Ayıptır be arkadaş.Arkadaş sanki memleketin sahibi benim yüceliğinde kendini konumlandırmışsın.Şimdi bu kalpleri kin öfke yalan dolu insanların İmamoğlu na çok takoz koyacaklarına inanıyorum.Şunada inanıyorum halk görüyor duyuyor artık bunları.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 14:40
1
eskiden chp böyle şeyler yapardı. Onlardan öğrenmiş kekeç.
karar okuru 26 Haziran 2019 18:20
0
CHP en son ne zaman tek başına iktidardı ben hatırlamıyorum.Bir zahmet bir hatırlatsana.Ciddi söylüyorum şaka değil.Amma bir sürü sağ iktidar sayabilirim sana istersen.
Karar Okuru 26 Haziran 2019 10:31
Görüntüde CHP bildiğimiz kodlarıyla siyaset yapma taktiğinden vaz geçmiş, olması gereken ve daha önce Adalet ve Kalkınma Partisinin uyguladığı seçmeni adam yerine koymayı önceleyen bir yöntem uyguluyor ve kazanıyor. Kılıçdaroğlu bu siyaset biçimini bozacak bir numaralı aday ve konuşmalarında da zaman zaman bunu belli ediyor. Şimdi muhafazakar sağ kanadın bir imaj değişikliğine ihtiyacı var ve bu imaj BABACAN’la mümkün. Problem Cumhur başkanının bu süreci doğru analiz edip Babacan’nın yolunu açıp açmayacağında düğümleniyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:13
Bu kadar yıl iktidarda kalmış olan bir partinin yipranmasindan daha doğal ne olabilir. Evet ne söylesiniz, yazsaniz haklısınız. Çok da güzel şeyler yaptılar be. İktidar da kim olursa olsun calisirda hata da yapar. Göreceğiz yeni başkanı. Beş Benzemez payitahti nasıl paylasacsklar. Sayın Beki muhalefette bizim iktidarda. Başka Türkiye yok. Türk insanı parti ve siyaset üstudur.Artık çok güçlendi. Canını yakanin canını yaktı iyide yaptı.
İSKENDER 26 Haziran 2019 09:44
bütün bu haberci ya da yazar olarak geçinen güruh hükümet yanlısı ve muhalefet yazar çizerleri dahil.Hiç tanımıyorusnuz yaşadığınız toplumu ve o topluma ait olan coğrafyayı.AKP nin MHP ile ne işi olur diye sormuyorsunuz.AKP yapı itibariyle ümmet çizgisinden vazgeçmicekti.Bütün büyük şehirleri MHP yüzünden kaybetti.Bunu idrak edemiyorsunuz.Bu cumhur ittifakı acilen bitirilmeli.Her parti kendi gerçekleriyle seçimlere girmeli.Mesele bu kadar basit.Uzatıyorsunuz yılan hikayesine çeviriyorsunuz meseleyi.Hepiniz işinizi bırakın bu yazdıklarımı dile getirin.Para pul da istemiyorum sizden.Esen kalın..
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:39
Erken secim 2020’de.
Sürmeneli Faruk 26 Haziran 2019 09:34
AK Parti ticaret bakanlığı, 20 Mayısta apar topar yayınladığı kanuna aykırı genelge ile, belediyelere bağlı şirketlerin yönetiminin belediye başkanınca atanmasını engelledi, meclis seçecek. Örneğin 2018'de İSPARK 350 milyon para toplayıp 1 milyon kâr etti, para nerede bilen yok. Sorumlusu İSPARK yönetimi, ama belediye başkanı buna dokunamayacak. Allah'tan tüm ibb toplantılarını canlı izleyeceğiz ve belediyedeki kötü niyetli parti tutumlarını göreceğiz. Ankara için de geçerli.
Yurdumun İnsanı 26 Haziran 2019 09:18
EY AKP/RTE HODRİ MEYDAN.AZDAN AZ ÇOKTAN ÇOK GİDER! bUNLAR DERS ALMAZ. RTE'in Ticaret Bakanı çıkarılan genelge ile Belediye Başkanların belediyenin şirketlerine müdür atama yetkisini kaldırmış. Demek,sen beni nasıl seçmesin diye millet ve temsilcileri ile kavga ve inatlaşmaya devam diyorlar. Demek bu iş inada bindi.Halk başkanını seçecek ama kendi için hizmet yaptırmayacaksın.Önce YSK ile seçmen iradesini,şimdi seçtiği adamın yetkisini gasp ediyorsunuz. RET değişmez.İnadının bedelini kendi,ülkesi ve toplum olarak ödeyeceğiz.
Süheyl CALISKANOGLU 26 Haziran 2019 08:36
RTE malum futbol oynamis bir zamanlar (!)Oyun esnasinda rakibin nefesini ensende hissedersin,bu cok rahatsiz eder,kontrolu zorlastirir sinirlendirir.RTE bu defa Ekrem Imamoglu'nun nefesini ensesinde hissetmeye basladi !Biliyor ki gelecek secim de Ekrem Imamoglu ensesinde degil tam karsisinda cephe alacak,RTE'nin isi her gecen gün zora girmeye basladi.Sittin sene sarayda kalacagini saniyordu,zaman RTE'nin aleyhine calismaya basladi..
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 14:41
0
Okuyanda Fenerbahçe’de oynadı sanır.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:45
İyi de kutuplaştırma tek seçenek. Normal bir ortamda ekonomiyi, eğitimi, tarımı, dış politikayı, Suriyelileri nasıl izah edebilirsin ki?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:23
Sayın Beki Türkiye’yi en çok Kılıçdaroğlu ve o cenah kutuplaştırıyor yıllardır insanlara bidon kafalı vb şeyler diyenler onlar.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:33
1
Haddini bilmez bir kaç köşe yazarının lafıdır, o lafı alıp Kılıçdaroğlu ve cenahı diye genellemeler yapmak iftiradır, günahtır hem de kutuplaştırma denilen münafıklığa hizmet eder. En az o kadar sayıda köşe yazarı da yandaş basında var. Önce Türkiye'nin normalleşmesi lazım.
Abuzer 26 Haziran 2019 06:49
Bu sefer Aya dört şeritli yol yapıyoruz. Öcüler sizi yiyer. Martavalını yemedi seçmen. Geriye, dağları deldi, su altından geçtik, havalara çıktık. Övünmesi.. Millet lan bizi kışta, karda domates, soğan, patetes kuyruğuna sokup sonra hadi hadi iyisiniz. Varlıklı olmak bele bişe diye kafa buldun. Rızkımızı Suriye'lilere yedirdin.İş aş yok. Üstüne damadını çıkarıp Talk Show yaptırdın. Bizle eğlensin. Bize nankör dedin.Seçmenin karnı guruldayınca aklı başına geldi. Burnunun dikine gidiyorlar. Bunlar milim değişmez. Çay, Şeker, Akaryakıta % 15 zam yaptılar. Ama enflasyon yerinde sayıyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 03:55
Asıl mesele bundan sonra başlıyor. İmamoglu calıştırılmaz ve sürekli aleyhte propaganda yapılırsa ve seçmen tercihine saygı duyulmadığı kanaatine kapılırsa bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçiminde yine tepki verebilir. Kibirli değil akıllı olma zamanı.
KaRaR oKURU 26 Haziran 2019 02:19
Erdoğan da Bahçeli de Soylu da değişmez. Birkaç hafta rölantide giderler. Sonra S400, ekonomi, zamlar, konuşuldukça yine avazı çıktığı kadar bağırıp muhalefeti susturmak isteyecekler. Yine Kılıçdaroğluna saracaklar. Bu dil bu üstenci anlayış devam ederse, millet artık diyecek ki mesele sadece İstanbul değil mesele Beştepe diyecek. Yanılmayı çok istiyorum. Milli birliğin korunması için ortak paydada buluşacağımız sevgi dilinin kullanılmasını çok istiyorum. buna karar verecek olan da iktidar sahipleridir.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:29
0
Ağzınıza sağlık kardeş aynen dediğiniz gibi olcak. Sizin gibi düşünen çok emin olun.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:54
0
Hafta mı? Ne kadan da iyimsersiniz :-) Bahçeli bugün aslina rücu etti.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 01:35
Adını anmayın, CHP adayı deyin diyordu, Reis. Bence de İmamoğlu demeyelim. Geleceğin başkanı diyelim.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:07
2
O kadar hasretiz ki sevgi diline, adam hemen başkan olsun istiyoruz. Ben de istiyorum içten içe yanlış anlamayın; ama önce bir iş yapışını görelim değil mi?
KARAR OKURU ahs 26 Haziran 2019 08:00
2
Başkan seçilene kadar, geleceğin başkanı İnşAllah
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 01:32
Bu başarı İmamoğlu'nun olduğu kadar Kılıçdaroğlu'nun da. Kemal bey hem kendi tabanını kısmen dönüştürdü, hem merkez denilebilecek adaylar çıkardı. Böyle devam etmesi halinde İHL'li, başörtülü biri olarak yine kendisini gönül rahatlığıyla önümüzdeki seçimlerde de destekleyeceğim. Demokrasi ittifakının diğer bileşenlerinin katkısını da unutmamak lazım.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 16:56
4
Evet bence de. Hdp yi de unutmayın. Selahattin Demirtaşı da unutmayın. Sırtını ypg ye yaslayan Figeni de unutmayın. Haklarını verin. Fetöyü Kandili abd yi avrupayı da unutmayın. Özerklik isteyen Kandil ve Hdp nin isteklerini kabul ettiğinizi şimdiden deklare edin yoksa bunlar desteklerini çekerler. Selahattin Demirtaş ile beraber aponun heykelini nereye dikeceğinize karar verin. Dhkpc Marksist komünist vb örgütleri de unutmayın. Herkese istediğini verin. Herkese özgürlük verin.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 21:16
0
Yorumlari okurken, yazanlarin hep erkek oldugunu düsünüyor insan. Sizinkini okuyunca icime mutluluk doldu. Dürüstlük, ahlak, hak yememek, insana saygi, adalet duygusu samimiyet, alcak gönüllülük vb. kavramlar, basimiza takip, takmadiklarimizla degil, kafamizin icindekilerle ilgili, sizin sözlerinizden bunu bir kez daha anladim. Tesekkürler, demokrasi icin hep birlikte..
Okur 27 Haziran 2019 01:56
0
16:56 Şu saydıklarınız neredeyse dört yıldır binlerce, belki yüzbinlerce kez tekrarlanmaktayken HDP´nin ilgili tek sözü medyada yok; hep arkadan konuşuluyor. Ama isteyen, neyin ne zaman hangi bağlamda söylendiğini araştırıp bulabilir. En azından HDP´nin basın açıklamalarına bakıp “ortak vatan”, “barış”, “demokratik siyaset” sözlerini de duyar. Bu yapılmıyorsa, bir nedeni olmalı...Benim aklım TBMM´de yıllarca teröristlerin maaşla yasama görevi yürüttüklerine yatmıyor; öyle olaydı, HDP çoktan kapanırdı.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 01:31
Sayın Beki,bazı tv ve gazetelerin başköşesini tutanların halleri içler acısı hâlâ bu milleti güdülecek koyun(kendi güdülme dürtüleriyle) zannından vazgeçmemeleri çok anlaşılır diye düşünüyorum.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 01:25
AK Parti tek adam yönetiminden,havuz medyası ve trol tayfasından kurtulmadığı müddetçe hiç bir zaman eski AK Parti olamayacaktır..
Bence sorun toplumsal beklentilerin gereğinin yapılmamasına bağlı.Ekonomik sıkıntılar her dönem oldu.Fakat hic kimse şu 1-2 yıllık dönemde ki kadar haksızlıktan,mağduriyetten, yargının durumundan bahsetmedi. Özellikle feto konusunda nasıl ki vatan hainlerinin cezasız kalmaması bir elzem ise,bu yargılamalarda beraat eden insanlarinda sağda solda bekletilmeden mesleklerine geri dönmeleri o kadar elzemdir.Bu ülke, bu devlet, bu millet hepimizin birlik ve beraberlik içinde olmak zorundayız.Hainlerin nifaklarina fırsat verilmemeli bunun yolu ise Haktan, Hukuktan, Hukukun üstünlüğünden geçer.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN