Back To Top
Trump neleri sulandırdı?

Trump neleri sulandırdı?

 - Son Güncelleme: 15.11.2019 Cuma 11:26
- A +

Erdoğan-Trump zirvesi üzerine iki tahminimden biri tuttu.

Baş başa görüşmeye, programda yarım saat ayrılmıştı. Bir saat 15 dakika süreceğine dair gazeteden bir arkadaşla iddiaya girdim. Ve bu bahisten bir Casio Retro kazandım.

Çocukluğumun fenomen Japon saat markasıydı Casio. Ucuz ve popüler eski modellerini yeniden üretiyor. Son yıllarda tekrar moda olan o modellerden birinde gözüm vardı. Dakikası dakikasına bilerek ben ödülü hak ettim, kaybedense teselli ikramiyesi olarak tecrübe kazandı. Mahcubiyetten saklanıyor, istemediği için adını yazmıyorum.

Oysa öbür tahminimde de ben fena yanıldım.

Aslı Aydıntaşbaş bir tivitinde, senatörlere Beyaz Saray'da verilen randevunun bizim heyetin ziyaret süresiyle çakıştığını paylaşmıştı.

Belli ki Trump'ın kafasından, senatörleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'la buluşturmak geçiyordu. Kongre'de Erdoğan karşıtı son kampanyaların başını çeken Lindsey Graham da aralarındaydı. Parlak bir fikir miydi?

Bence iyi denemeydi. Riskini almaya değerdi. Ama ateşle barutu yan yana getirmeye benziyordu. Tatsız bitebilirdi de...

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a avantaj sağlayan bir yüzleşme havasında geçti.

Amerikan tarafı, Barış Planı Harekatı'nın hedefinden yine 'Kürtler' diye söz etti. Tepki ve eleştirilerini münasip dille, diplomatik adap içinde tekrarladılar.

Cumhurbaşkanı ise 'Kürtler'le 'terör örgütünün Suriye kolu YPG' arasındaki ayrımı bir daha anlatma fırsatı buldu.

Senatörlerle ya da yönetimle görüş ayrılıklarını gidermedi gerçi. Taraflarda bir kanaat değişikliğine yol açmadı bu karşılaşma. O yönde bir işaret yok.

Yine de tezlerin çatışmasından bir patlama çıkmadı, ortam elektriklenmedi, kötü senaryo yaşanmadı.

Bilakis, basın toplantısında Trump'ın ağzından espri ve ironi kılığında gazetecilerin başına patladı gerilim. Hiç umar mıydınız!

Sakındığı bütün lafları, soru soran misafir gazeteciler üzerinden sokuşturdu.

Evsahibi Başkan'ın, manalı gülücüklerle güya yumuşatarak yaptığı kaba göndermeler, yakışıksız ve alaycı imalar yenilir yutulur cinsten değildi.

İnceden yerme, aşağılama sanatındaki maharetini Sabah yazarı Hilal Kaplan üzerinden konuşturması, her şeyin önüne geçti.

Varsa yoksa...Trump nasıl 'yandaş' demeye getirdi, ne biçim 'gazeteci olduğundan emin misin, memur olmayasın' diye alaya bozdu, nasıl da anladı, rezil etti bıraktı...

Zirvenin aradaki keskin ihtilafları çözüp çözmediğini, olumlu ve verimli görüşmenin somut ne sonuçlar verdiğini, başarılı geçip geçmediğini meyveleriyle tartışacakken dikkatler başka yöne kaydı.

Şimdi, Trump'ın şov performansını tartışıyoruz. Kamuoyunu eğlendirerek oyalamayı beceriyor, daha boş meşgaleyle saptıramazdı.

Ankara'yla Washington'u karşı karşıya getiren, ilişkileri inceldiği yerden kopacak kadar geren kriz konularını unutturarak zor günü kurtardı bile. Sonrasına Allah kerim, planlanır kıvrak bir hınzırlık...

Baştaki açıklamalarında, Erdoğan'ın bütün rahatsızlık bildirimlerine rağmen Trump, bildiğini okudu. 'Konuştuğu Kürtlerin de ateşkesten memnun kaldığı' gibi laflar etti.

Sondaki basın toplantısında da pozisyonundan dönmedi. 'General Mazlum'la çalıştıklarını' söylemeye devam etti, ezberinden şaşmadı.

Cumhurbaşkanı, giderken çantasında ne götürdüğünü muhataba duyurduğu, aynı serzenişi orada da yinelediği halde...

Rusya da ABD de YPG'yi güvenli bölgeden çıkarma sözlerini tutmamıştı. Mutabakatın gereğini yerine getirmemişlerdi.

Türkiye'yi durdurdukları için YPG'den uzatılan teşekkürleri çekinmeyip kabul etmişlerdi bir de.

Yine de 'ey' ihtarını onlardan esirgeyip Avrupa'ya çekerek gitti Erdoğan.

En azından Trump, kıymetini bilip sözünü tutacak mıydı? Cıvıtarak geçiştirmese öğrenecektik ama nerede!

Akif Beki ve Yıldıray Oğur ile 'Reşitpaşa Yokuşu'nu izlemek için: 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Murat söylemez 18 Kasım 2019 13:20
Trump nasıl 'yandaş' demeye getirdi, ne biçim 'gazeteci olduğundan emin misin, memur olmayasın' diye alaya bozdu, nasıl da anladı, rezil etti bıraktı... Cümlenizle l, Hilal Kaplan' ın sorduğu bu ciddi soruyu sizde sulandırıyorsunuz Akif bey.
KARAR OKURU Mürsel 15 Kasım 2019 19:32
Hilal Kaplan'ın şahsında tüm Türk gazetecilere Turump ayna tuttu. 1-Soru sormayı bilmiyorsunuz. 2-Kısa veciz konuşma sorma öğrenin. 4-Sorunuza çalışın gelin. 5-Taraftar basınsan adam gibi ol. 6-Hüküm cümlesiyle soruya başlanmaz( Obama'dan enkaz devraldınız!). 7-Hiç bilmiyorsanız yabancı eşlerinize bakın.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 19:29
Demek ki Bay Trump da Karar ve Akif Beki okuyucusu!!!!
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 18:02
Şu mektup nasıl verildi, bizzat Trump'a mı, yardımcılarına mı, verirken ne söyledi, Trump'ın yanıtı ne oldu, çok merak ediyorum. En azından basın toplantısında Erdoğan mektubu takdim ettiğini (!) Söylediğinde, Trump , mektuptaki kaba ifadesinden dolayı Özür dileseydi ama hiç oralı olmadı, umursamaz bir tavır içindeydi. Keşke orada Erdoğan hiç olmazsa, mektubu iade ettim, deseydi yüzüne karşı.
Süheyl CALISKANOGLU 15 Kasım 2019 15:35
Trump neleri sulandirdi?..Herseyi sulandirdi,biraz gaz verdi,cok sorulara cevap bile vermeye luzum görmedi,devamli pas gecti ve gönderdi.. Elimiz "dolu geldik,mektup getirdik'elimiz bos döndük..
Süheyl CALISKANOGLU 15 Kasım 2019 15:02
"Pelikan Gelini'ben cok sevdim bunu (!)Kim bu sözde gazeteci (?)..
Süheyl CALISKANOGLU 15 Kasım 2019 12:31
Mektup "takdim edildi'faturasi 82 milyon TL..Yazik bu ülkeye..
Karar Okuru 15 Kasım 2019 09:39
Ortalama Amerikan vatandasinin bu gorusmeden haberi bile olmadi, cunku haber degeri yok. Butun hersey bizim kamuoyuna oynamak ve algi duzeltmek icin.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 19:31
1
Müthiş bir tesbit. Kültür ve tesbit seviyeniz göz kamaştırıyor!!!(Sahi sizinkileri kaç kişi tanıyor?)
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 01:47
Herseyden once Turk basinini Beyaz Saray'da Hilal Kaplan'in temsil etmesi buyuk bir skandaldir. Anladik o basin toplantisinda yandas gazetecilerden baskasina soru sorma hakki verilmez ama Hilal Kaplan'dan baskasini bulamadiniz mi?
hamza akyol 15 Kasım 2019 01:41
"amerika bizi kıskanıyor" diyorlardı da inanmıyordum. dün bunun bir gerçek durum olduğunu gördüm. gazetecilerinin devlet başkanına, izin almadan soru soramadığı bir ülke trumpı hasetten çatlattı. trumpın nasıl bizi kıskandığını gözlerimle gördüm. hilal kaplanın düşman çatlatan tavrına hayran kaldım. işin türkçesi: hilal kaplan utanmamış olabilir fakat ben utandım. hilal kaplan düştüğü durumdan gurur duyabilir fakat ben, aşağılanmış hissettim.
hamza akyol 15 Kasım 2019 12:19
2
Galiba Hilal Kaplan, benim yorumuma olumsuz tık vermiş.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 01:25
Trumpla Erdogan arasinda carpici benzerlikler var. ikisi de otoriter egilimli liderler ama Erdogan bunun yapabiliyor; Trump yapamiyor cunku ABD yargi sistemi tarafsiz. ikisi de elestiriden nefret ediyor. Erdogan'i elestiren gazeteciler tutuklaniyor; Trump'i elestirenlere kimse dokunamiyor cunku begenmedigimiz ABDde dusunce ve ifade ozgurlugu kutsal sayiliyor....Erdogan'in ucaginda Ahmet Hakan da var artik. Fotograflarda pek mutlu gozukmuyor.
Birol 15 Kasım 2019 12:51
2
Trump'la Erdogan'in karsisindaki guc ayni guc Feto'nun sahibleri. Para ve silah taciri Sionistler ve onlarin gonullu köleleri Evanjelikler baba Bush'dan beri ABD"de tamamen hakimler
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 15:15
1
illuminati, tapınak şövalyeleri ve yakuzayı unutmuşsun.
Susuz kuru 15 Kasım 2019 00:27
Gazeteci; Sayin Trump azil sorusturmasi ......'' Trump; Cadi avindan mi bahsediyorsun? Yok, ilgilenmiyorum, bir dakika bile seyretmedim. Cunki burada cok daha onemli bir isim var, sayin baskan Erdogan'i agirliyorum''
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN