Back To Top
Trump yapmıştı gene yapar

Trump yapmıştı gene yapar

 - Son Güncelleme: 09.10.2019 Çarşamba 09:13
- A +

Huyu kurusun, tipik bir popülist şarlatan. Aklına esen en olmadık şeyleri teklifsiz isteme, söyleme ve yapmayı hak görüyor kendine.

Ne o, Ankara yine de şaşırmış gibi mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ne kadar iyi anlaştığına dair tatlı sözlerinden sonra kendisinden beklenmezmiş şaşkınlığı mı?

Yahu bu kaçıncı; daha bu yaz Osaka'daki G-20 Zirvesi'nde Erdoğan'la ne iyi arkadaş olduklarını, nasıl dostane geçindiklerini örneklerken yıktığı perdeyi unuttunuz mu?

Hayır, görüşmelerinin başında bizim heyeti gösterip "Baksanıza ne güzel insanlar, bunlarla anlaşmak dünyanın en kolay işi, Hollywood kastlarında bile bulamazsınız onlar gibisini" mealindeki beyanlarını kastetmiyorum.

Gurur verici bir iltifat mıydı, gurur kırıcı bir aşağılama mı diye epey tartışıldı, unutulmuyor o sahne.

Ama aynı zirveden ayrılırken saçtığı yenilir yutulur olmayan hezeyanlar, nedense yeterli ilgiyi çekmedi.

Oysa, 2018 Aralık'ında Fırat'ın doğusuna yine 'bir gece ansızın' başlayacağı davulla zurnayla ilan edilen operasyonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir ricasıyla durdurduğunu iddia etmişti.

Dahası, durdurduğu şeyi bir terörle mücadele operasyonu değil, Kürtlere katliam hazırlığı olarak tanımlamıştı.

Yer yerinden oynamalı, nota üstüne nota verilmeliydi.

Fakat tek bir resmi tepki yükselmedi. Ne 'lafını bil, ne biçim konuşuyorsun, ağzını topla' dendi. Ne de bunların adi, yakışıksız birer iftira ve çarpıtma olduğu söylendi, derhal düzeltilmesi istendi.

Güya Erdoğan'la işleyen bir uyum yakaladıklarını anlatırken her zamanki gibi böbürlenmeden duramıyor, bir sözüyle Türkiye'yi durduran kudretli başkan cakası satıyordu. Ama onu bile beceremeyip anlatım bozukluklarıyla yüzüne gözüne bulaştırıyordu.

Tam bir diplomatik skandaldı. Fakat ne sansasyona ne ilişkilerde çalkantıya yol açtı.

Değil hop oturup hop kaldırmak, Ankara'yı kızdırmadı bile. Kızdırdıysa da kaale almadan, mesele yapıp büyütmeden geçiştirme yoluna gidildi.

Aman ara bozulmasın, Trump'ı küstürmeyelim diye yutkununca geçmiyor ama işte...

ABD Büyükelçiliğinin kabul edilemez bir Twitter beğenisi için 'sehven oldu, özür dileriz' açıklamasını dahi tatminkar bulmayanlar, Trump'ın yavelerinin üstüne gitmedi. Nazik bir yalanlamayla ithamlarını reddetmedi bile.

Haliyle o da yol yaptı. Ne zaman sıkıştırılsa, tepkileri yatıştırması gerekse aynı çizmeyi aşmayı alışkanlık haline getirdi.

Sorsanız, YPG'yi satma pahasına Türkiye'yi kayırdığı algısına ince ayar çekiyor. Twitter'dan Ankara'ya parmak sallayarak Suriye'den çekilme kararını hesapta dengeliyor.

İkram var dövmekten beter...

Türkiye'yi uyarmış da, koyduğu insancıl sınırları aşarsa ekonomisini mahveder gazaba uğratırmış da, bunu daha önce yapmış yine yaparmış da, zaten Kürtlerle yüzyıllardır aralarında doğal düşmanlık varmış bitmeyen bir savaştalarmış da...

Trump, dahiyane bir eblehlikle çıkardığı krizi yönetirken, ekibi de el altından medyaya aslında Erdoğan'la konuşmasında operasyona onay vermediğini, yeşil ışık yakmadığını, tersine IŞİD esirlerinin sorumluluğunu hatırlatarak caydırıcı bir tehdit savurduğunu üfürüyorlar.

Ankara'nın 'terörle mücadele operasyonu' dediğine hala 'Kürt düşmanlığı' diyor, katliam imasında bulunuyorlar.

Baştan kendimizle oynatmayacaktık. 'Kolay lokma' sandığında, olmadığımızı gösterecektik.

"Erdoğan'ın Kürtlerle bir problemi var. Birlikte IŞİD'i yendiğimiz Kürtleri haritadan silecekti. Onu aradım, bunu yapamazsın dedim ve o bunu yapmadı. O yüzden bir ilişkimiz var" zırvalığını, daha o gün ağzına tıkacaktık.

Alıştı, tutamaz dilini daha.

 

MUSTAFA KARAALİOĞLU VE AKİF BEKİ İLE KARAR GÜNDEM'İ İZLEMEK İÇİN:

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 14:41
Bu yazınıza şaşırdım. Salı günkü yazınızda, Esata bırakacağımız yerlere niye harekat yapıp ele geçiriyoruz, diyordunuz. Bugün chp nin tezkereye onay vermesine kızanları eleştiriyorsunuz. Bu çelişkinizin farkında mısınız?
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 21:47
IPhone kullanıyorsan bunu yazmaya hakkın yok abicim.
musto 09 Ekim 2019 14:46
Bizim Dışişleri bakanımız eleştirilere cevap vereceği yerde Saddamın bakanları gibi giydiği asker kıyafetleri ile twetler atıyor sn Bakan, siz önce asli görevinizi yapın savaşmaya, çok meraklıysan istifa, et cepheye, git seni tutan yok.
Suriye Harekati öncesi zam "bombardimani'gece gündüz devam ediyor, vatandas farkinda degil ,halk arasinda söylenir "gargaraya'geldi denir,iktidar mutlu sessiz ve sakin zamlara devam,yilbasi yaklasirken bu bombardiman daha da artacak,vatandas farkina vardiginda 2019 yilina sözde tek rakamli enflasyonla veda edilicek.2020'ye nasil girecegiz orasini hic düsünmeyelim,ne derler beterin ,beteri vardir!..
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 13:48
Kahraman Türk Ordusu belki Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonuna hazırlanıyor. Ona moral vermek yerine, habire tın, tın, tın. Kimin tarafındasınız bilmem ki? Birlik olma zamanı. halâ uykudamısınız yoksa?
Karar Okuru 09 Ekim 2019 17:47
1
Bu çap harekatlar oldu. 30 km kuşak yerine tüm fırat doğusuna yayılsa belki ama ABD orada frene basar. Kış ortasında yine böyle bir harekatı yarıda kesip dönmüştük yaşar paşa idi genel kurmay başkanı.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 18:29
1
Aldirma, ne yazikki bazilari mutasyona ugramis
Günün fotografi;Disisleri Bakani'nin askeri üniformali resmi(!)...
Donald Trump Türkiye'ye "tweet' yagdiriyor,bizde " tik'yok.Gecmisteki eyy lere "hasret kaldik'!...
zeliha 09 Ekim 2019 10:25
tramp ne adam be keşke tayyip bey abd nin tramp bey bizim başkanımız olsaydı
Süheyl CALISKANOGLU 09 Ekim 2019 15:05
1
Al birini ,vur ötekine,bugünler de bir M. Kemal Atatürk'müz olabilseydi,bu belalar basimiza gelmezdi..Yurtta baris,Cihan'da baris..
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 10:18
SAVAŞ naralarının yükseldiği yerde BARIŞ demek tehlikelidir, siz gazeteciler de bundan uzak duruyorsunuz bu sebeple.."Trump öyle dedi sonra dönüp bunu dedi,ne demek istedi acaba!! Bir delinin kuyuya taş atması gibi, dünyayı Normal adamların yönetmedigini biliyoruz, aman ha yanı başımızdaki kürtlerin bir statü sahibi olmasından, üniter yapımız bozulur hastalığından kurtulup neden baska bir çare arayıp bu sorunu ilelebet çözmenin yolunu aramıyoruz, neden bir nakaratın hep tekrarını yapıyoruz.hep denedigimiz şeyler değil mı bugün yapmaya kalktığımız..??
Karar okuru 09 Ekim 2019 09:23
Türkiye devleti ile, ekonomisi ile sosyal yapısı ile hiç bir düzlemde güvenilşr değildir. Seçim kaybedince sandık deviren, Muhalefeti işbirliği yapıyor diye suçladığı terör örgütünün tescilli teröristlerin mektup alıp, Devlet televizyonuna çıkaran bir zihniyetten her şey beklenir. Siz ve sizin gibi bir zamanın hararetli destekleri sayesinde bugün AKP kendi tabanının oylarına dahi ihtiyaç duymayacak şekilde devleti parti devletine dönüştürdü. Bundan sonrası allah kerim. Dürüstlük işin ucu kendine de dokununca dürüst kalmaktır. Bu ucubede sizinde payınızı unutmayın.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 09:05
Akif Beki, Türkiye'nin tek derdi oradaki Kürtlerin bir devlet kurma olasılığı değil mi? Bunu bir beka meselesi olarak görmüyor mu? Kürtlere sahip çıksak her bakımdan kazançlı çıkacağımız açık değil mi? Türkiye'nin içi niye karışsın suriyeli Kürtleri destekleyince. Hatta Türkiye'deki Kürtler de devletimize daha fazla bağlanmaz mı? Ama korkuyoruz ve korku bize hata yaptırıyor. Devleti ve halkları böyle böyle kaybediyoruz işte.
Sayın Beki, Davutoğlu'nun Esed ile görüşmesinde "cezaevindeki ihvan üyelerini serbest bırak ve onlara 3 bakanlık ver" demek suretiyle -olmayacak bir talep ileri sürerek- iç savaş tezgahladığı iddiası doğru mu...? Bu konuda bizi aydınlatabilir misiniz?
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 07:06
Dostlar arasına girmemek lazım
Ak Troll 09 Ekim 2019 03:40
BİZ TRUMP'A MECBURUZ FİLMİ ABD filmlerinde hep iyi polis(TRUMP) ve kötü polis (SENATO, PENTOGON) vardır. Bu ABD nin ilişkilerine yön veren zihniyeti ifade eder. Dolayısı ile ABD ilişkilerinde bunu sadece bize degil, AB, Irak, Mısır,Çin, Rusya ya da yapıyor. Ama en çok da vızıt diye bize yapmayı seviyor. Çünkü her zaman yutturacağını biliyor. Tipinizde müsaitse! Adam da buşt olunca! Tarzan Rıfkı gibi, dahilde herkese posta koysda deplasmanda enseye tokat, het, höte ses çıkaramıyor modundayız. Ne yapalım içerde işler kötü, izinli savaşa ihtiyaç olunca Trump çatlağına katlanmaya mecburuz.
okur 09 Ekim 2019 02:25
Zırvalıkları gününde ağza tıkamak çok meşakkatli bir iştir Sn. Beki. Biz isimsiz yorumlarımızla siz isimli alttan almalarınızla bunu çok iyi biliyoruz. Türkiyede HDP li olmayan Kürtler ve Suriyede Ypg li olmayan Kürtler. Geriye Kürt kalmıyor Sn. Beki. Bu belli oldu artık. Bu gerçeğe göre politikalar varsa onları desteklemeliyiz. Ve bu gerçeği artık çoğumuz biliyoruz. Ama ne var ki, korku da bir insan duygusu. Tabi ki yerlisi var yersizi var. Herkes kendine birini seçecek artık. Size bugüne kadar 4 yorum yazdım. Diliyorum bu yayınlanır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN