Back To Top
Washington Post nasıl tokatlanır?

Washington Post nasıl tokatlanır?

 - Son Güncelleme: 05.07.2019 Cuma 09:54
- A +

Heveslisine bir örnekle anlatayım...

Gazeteci Mehmet Sanrı, Yılmaz Güney’in içinde ‘Kürdistan’ sözcüğü geçen bir konuşmasını, sosyal medyada paylaştığı için yargılanıyordu. Avukatı, 2 hafta önceki duruşmada, Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’daki seçim propagandasını örnek gösterdi. “Yakın tarihte başbakanlık yapan kişi de aynı kelimeyi kullanmıştır” dedi. Ve suçlama düştü, dava beraatle sonuçlandı.

Yeterince açık olmadı mı?...

Mahkeme, “Binali Yıldırım da söyledi” savunması üzerine ya Yıldırım’a da suç duyurusunda bulunacaktı. Ya da Sanrı’ya açılan davayı düşürecek... Davayı düşürmeyi seçti.

‘Kürdistan’ ifadesinin “Üst düzey yöneticiler tarafından da kullanıldığı” gerekçesiyle beraat verildi. Yoksa aynı ‘Kürdistan’ lafı yüzünden yanacaktı az daha Sanrı’nın başı.

Bilmem anlatabildim mi?...

O dediğinde bölücülükse bu dediğinde de bölücülük olmalıydı. O yaptığında terör örgütü propagandasıysa bununkine ‘değil’ muamelesi yapılamazdı.

“Teröristbaşı” Öcalan’ın siyasete ‘yerli ve milli’ müdahale talimatlarını taşımak, legal muhataplarını da talimatlara uymamakla suçlamak serbestse... Örgüt propagandasına aracılık, üye olmadan yardım ve yataklık, adeta aynı amaç doğrultusunda ağız birliği yapmak gibi yasaklardan kimi tutabilirdiniz ki içeride?

Yürüyen birçok davayı etkileyeceği, baştan düşünülecekti. Yarın mahkemelerde ‘o bile suça girmiyorsa bu nasıl giriyor, hepi topu bir bildiri imzalayarak barış istedik, bir haber yayınladık, terör suçlusundan talimat getirip uygulatmaya mı çalıştık sanki’ diye savunmayacak mı kendini yargılanan akademisyen ve gazeteciler?

Demem o ki...

Terörden aranırken kardeş Öcalan’ı devlet televizyonuna çıkarıp konuşturanlara seçimin yüzü suyu hürmetine tek kelime etmediysen, örgüt şefi Bayık’a sayfalarını açan elin Washington Post’una seçimden sonra edecek bir çift sözün de kalmaz.

Edersin etmesine ama tesiri olmaz, havada kalır. ‘Basın özgürlüğü ile terör propagandası arasındaki ayrımı kime öğretiyorsun, elinin altındakine gözün kesmiyor da sözün bir bana mı geçiyor, sen önce kendine bak, vereceksen göz yumduğun TRT’den başla o dersi vermeye, o bitti de sıra ta bana mı geldi’ derse var mı cevabın? Haklı tepkinde haksız duruma düşmez misin?

ABD’nin kara listesindeki başına ödül konmuş azılı bir teröristi muhatap almak, Kürtlerin meşru temsilcisi gibi göstermek, en başta Kürtlere hakaret, çok doğru. Ama ya Washington Post, ‘Biz değil Trump başlattı Osaka’da, ona da çıkıştınız mı’ derse? “Türkiye Kürtlerin düşmanı, Erdoğan Suriye’de onları haritadan silecekti, bir lafımla ben durdurdum” şeklindeki skandal sözlerini ya hatırlatırsa?...

Boş mu versinler Trump’ı, zaten ne dediğini bilmeyen patavatsızın önde gideni mi, torba değil ki ağzını büzesiniz, almayın kaale gitsin mi?

Kendi mahkemelerimizde kabul görmeyecek bir mazereti, elin gazetesi niye geçerli kabul etsin, iyi de!

Terörle mücadeledeki ikiyüzlülüklerini, çifte standartlarını, tutarsızlık ve pişkince yalanlarını Batı’nın utanmaz yüzüne tokat gibi vurmak mı istiyorsunuz?

İstismarcıların hayasız suratına kulak çınlatan şöyle okkalı bir Osmanlı şamarı patlattığınızda,  gözlerinde şimşekler mi çaksın, öyle kızartsın ki çarptığınız yerde beş parmağın beşinin de izi mi çıksın?

Sırrı şudur; tokatlamaya kalktıklarınızı tokatlama gerekçeleriniz sizden fersah fersah uzak olmalı, civarınızdan bile geçememeli.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
borego 05 Temmuz 2019 15:55
Sayın Beki; bu iktidar milletin aklını başından aldı.. Millet paranoyak oldu.. Bir konuda söylediklerinin 1 gün sonra tam tersini söylüyorlar.. Ve bir de zeytin yağı gibi su yüzüne çıkıyorlar.. Ama artık millet akıllandı.. Yemiyor bu yalanları..
Süheyl CALISKANOGLU 05 Temmuz 2019 12:38
Kirmizi bültenle aranilan terorist Osman Öcalan TRT'de demec veriyor,bunu kendimize dert etmiyoruz,Washington Post'un bir yaziyi yayinlamasini protesto ediyoruz.Ne ekersen onu bicersin..
ahmetmehmet 05 Temmuz 2019 11:06
İlk paragraftaki örneğe ilişkin olarak şunu söyleyebilirim: Bir hukukçu olarak bu tip örnekler karşısında tarifi imkansız utanç duyuyorum. Gelişmiş ülkelerde hak ve özgürlüklerin teminatı olan hakim ve savcılar bizim ülkede hak ve özgürlükler bakımından en büyük tehlike!
Gazete okuru 05 Temmuz 2019 11:01
İstanbul seçimini almak uğruna iki malum terörist ile yapılan son hamle çok yanlıştı. Devlet ciddiyeti ile bağdaşmadı. 30-40 yıldır yaptığımız terörle mücadelede ilkesiz bir ülke konumuna düştük. Bundan sonra dünya ülkelerinden terör örgütlerine karşı ilkeli davranmasını (zaten de yoktu) bekleyemeyiz.
KARAR OKURU DEDE 05 Temmuz 2019 10:01
Kominist parti kurulacaksa onu biz kurariz.siz kim oluyorsunuz.yazi yayinlanacaksa biz yayınlarız.fetoyle biz konuşuruz.baskasi konuşamaz.
Süleyman d. 05 Temmuz 2019 10:00
En basit Aristo mantığından aciz tutarsız insanların gudubet dünyasında aklına mukayyet olmak bile büyük başarı bence. ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN!
Musto 05 Temmuz 2019 08:16
Boyle bir yaziya şapka çıkarılır. Teşekkürler.
? 05 Temmuz 2019 06:27
Abd ekseninde siyaset böyle oluyormuş.Bağımsız siyaset izledikçe saldırıların dozu artıyor.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 12:58
0
neren bağımsız?
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 01:01
Hürriyet Gazetesi, İŞİD'in kolpa lideri Bağdadiye makale yazdırsa nasıl olur?
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 20:13
0
Çünkü Bağdadinin demeçleri ABD resmi kanllarında yayınlanabiliyor...
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 00:35
Amazon’a erişimi engelleyerek. Washington post ve Amazon Jeff Bezos’un.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 00:29
Kendini akıllı âlemi sersem görmek buna denir. Omurga nedir.? Omurgasızllığı hep rakipte aramak sizi omurgalı kılar mı? Bir de bunu anlatsanız. Ben çok cahilim de kandırılmak istemiyorum. Güzel yazı...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN