Back To Top
Yeni komşularımıza el sallayın

Yeni komşularımıza el sallayın

 - Son Güncelleme: 20.02.2019 Çarşamba 09:38
- A +

Yabancıya konut satışında rekor, tarihin en iyi Ocak ayı rakamı, hızlı başlangıç” gibi başlıklarla duyuruldu.

‘Konut alan yabancıya vatandaşlık bedava’ kampanyasının semeresi bunlar.

Yerlilere konut satışı tersinden rekor kırmış gerçi aynı ay, fakat ne önemi var.

Veriler resmi, TÜİK açıkladı. Ocak ayı satışları bir önceki aya göre yüzde 46.7, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 24.8 gerilemiş.

Sadece sıfır dairede değil, ikinci elde de daralma kaydedilmiş.

Zaten tanzim satışların önünde biber, patlıcan kuyrukları uzarken konut satışlarının yükselişe geçmesi beklenemezdi. Emlak pazarlamacılarının yerli vatandaşlardan yüz bulmaması normal.

Yabancıların kapış kapış rağbet göstermesi de bir o kadar normal. Daha uygun fiyatları yakalayamazlardı.

Tenzilatsa tenzilat, ekstra indirimse indirim, pazarlığa tabi. Piyasa paraya sıkışmış, takviye arayışında. Ucuza konut, üste de bonus olarak vatandaşlık alıyorsun, daha ne!

Boşuna revaçta değil yani yabancılar arasında emlakimiz. Ocak’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 81.9 artarak 3 bin 168’i bulmuş satışlar.

Fiyatlar cazip miktarlarda düşerken satışlar fahiş oranlarda artmış.

Yabancının teveccühüne yine İstanbul, Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova mazhar olmuş.

İzmir de çekim gücünü koruyor, gözde hala.

İştah çeken iller değişmemiş ama iştahı kabaranlar sıralamasında ufak bir değişiklik göze çarpıyor.

Liste başı yine Irak vatandaşlarında. Sonra İran, Rusya, Afganistan ve Ürdün vatandaşları geliyor.

2018’de Suudlular ve Kuveytliler ilk beşteydi, yerlerini İran ve Ürdünlülere bıraktıkları görülüyor.

Suud liderliğindeki Körfez hanedanlarıyla yaşadığımız kriz, gözlerini korkutmuş olmalı. Suudlular frene basmış, orası anlaşılır da Katarlılardan akın yok.

İzole edilip gırtlaklarına çöküldüğünde yardımlarına Türkiye koşmuştu. Yalnızlıklarını biz gidermiştik. Daha fazla güven duyacakları bir ülke çıkmadı bölgede. Katarlılar neden gaza basmadı, ayrı muamma.

Suriyeliler o zaman da ilk beşte değildi ama listeye girmeye devam ediyorlar.

TÜİK, tarihinde ilk kez geçen Eylül yabancıya konut satışı istatistiklerini paylaşmıştı.

“Vatan elden gitmeden, Cumhuriyet el değiştirmeden değişen komşularımız” diye yazmıştım.

‘Konut alana vatandaşlık’ teklifinde alt sınırın bir milyondan 300 bin dolara çekilmesi, beklenen etkiyi yapmışa benziyor.

Vatandaşlık bedelinde iskontoya gitmek talebi patlattı, sektörün öngörüleri haklı çıktı.

Vaktiyle topraklarımız İngilizlere, Almanlara, emperyalistlere peşkeş çekiliyor, parsel parsel satılıyor diye az yaygara koparılmadı.

Halbuki, 2003’te bir milyar dolara ancak dayanıyordu yabancıya satış hasılatı. Bugün 4 katından fazla. Yıllık 5 milyar dolarlara ulaştı.

Fakat 2003’ten bu yana, bizden konut ve vatandaşlık alan yabancıların dağılımını bilmiyoruz. Ne kadarı Avrupalı, ne kadarı Ortadoğuluydu; bize komşu ve vatandaş gelen ecnebilerin profili nasıl değişti, nedenini kestirmek zor olmasa da kıyas imkanına sahip değiliz.

Yine de yabancıların ülkemizde mülk edinmesi eski paranoyaları tetiklemiyor artık, bu sevindirici.

Alan memnun satan memnun...

“Ev alma komşu al” demiyor muydu atasözümüz? Yabancılar da sadece ev değil yaşam standardı almaya geliyorlar. Kime beğendirdikse onlar bizimle komşu olmayı seçti, hoş geldiler!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Gökhan 20 Şubat 2019 21:13
Katarlılar Bedava(!) uçak verdiler ya daha ne istiyorsunuz? :)
binme ali gel ali 20 Şubat 2019 23:19
0
uyanık katarlılar bir tane uçak verdiler milyon dolarlık Türkiye'nin bütün topraklarını satın aldılar çok ilginç bir koyup 1o aldı Araplar
kararlı okur 20 Şubat 2019 20:22
bu gidişle kendi ülkemizde azınlığa düşeceğiz
türk 20 Şubat 2019 23:32
0
düştük bile Beleşçi Suriyeliler 1. sınıf vatandaş olurken Biz 3. ve 6. sınıf vatandaş olduk Türkler AKP sayesinde AKP deki bu Arap aşkı olduğu sürece biz daha çok azınlık olacağız Suriyeliler 24 Saat doğum yapıyorlar bizden daha çok çoğalıyorlar her şeyleri bedava vergi dahi vermiyorlar elektrik bedava su bedava Bir de üstüne üstlük devletten maaş alıyorlar adamların keyfi yerinde Tabii ki Suriye'ye geri Dönmezler burada Ekmek elden su gölden yaşıyorlar Bir de Suriyelilere dikkat edin Suriyeli kadınlar hiçbir Türk ve evlenmiyorlar benim ülkeme kaçıp
Mehmet 20 Şubat 2019 17:42
Bahçeli derinlerden olmasın.Derinler belli localara bağlı.Suriyedeki oyunlar israil icin
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 15:11
Milliyetçilikte mangalda kül bırakmayanların, vatandaşlığı ve mülk alımını bu kadar ucuzlatmaları önemli bir çelişki değil mi? Ama neremiz doğru ki diyeceksiniz belki de.
ÖTÜKENLİKURT 20 Şubat 2019 10:49
Konu demografik dengenin bozulması sorunudur! Suriye krizi kasten çıkarılmıştır, dışgüç ABD ile elele! Bu sayede Araplar yurda doldurulmuştur! Hatu-ırlayınız ilk göç dalgasında halkın gazını almak için 200 bin kırmızı çizgmiz daha çoğunu alamayız dediler! Halbuki AKP sözcüsü Ömer efendi ne demşşti hatırlayınız; ÜLKEMİZDEN GÖNDERİLEN ERMENİLER, RUMLAR, YAHUDİLER, ARTIK TOPRAKLARINIZA DÖNEBİLİRSİNİZ ESKİ DÖNEM BİTTİ! Htırlamadıysanız google elinizde! Vatandaşlık bu sebeple ucuzladı, burası Türk yurdu olarak kalmasın! Birçok yorumcu s
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 15:33
2
Erdoğan'ın böyle bir hesabın içinde olması muhtemel. Peki, Başkurt, niye ona koltuk değnekliği yapıyor, sence, Ötükenli ?
göktürk börü 20 Şubat 2019 10:46
AKP Vatan toprağını Araplara satıyor katarlılara satıyor ülke toprağı Parsel Parsel Araplar sürülüyor AKP'nin bu Arap hayranlığı o kadar çok yükseldi ki artık ülkenin bütün kaynaklarını bütün fabrikalarını bütün topraklarını Araplara peşkeş çekme derdindeler ve yapıyorlar da savaşla kanla kazanılmış toprakları parayla satan bir iktidardır AKP ve tarihe de böyle geçecektir
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 12:24
14
yok artık ya. birazcık insaf...
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 14:23
11
Börü ayrı bi dunyada yasiyor :) sen vatan domatesini rusyaya sation muteahhitte ev satiyor.chp hdp iliskisine bu kadar vatancilik yapmadiniz.
karar okuru 20 Şubat 2019 14:50
3
Üsluba bak...
Karar Okuru 20 Şubat 2019 08:34
Basortulu veya ortusuz hic bir kadina ve erkege hic bir erkek ve ozellikle de polis boyle igrenc davranmamalidir. Medyaya dusen o fotograf ulkenin bittiginin resmidir. Yasalari uygulamak yerine kendi basina isguzarlik edenlerin ve onlara goz yumanlarin allah cezalarini versin.
karar okuru 20 Şubat 2019 09:13
7
Eleştir. Ben de kınıyorum. Ama bu beddua merakı hoş değil. Sonra başa dert açıyor biliyorsun...
Selim 20 Şubat 2019 09:21
16
Hiçbir polis böyle davranmaz. İftira etmekten utan bari. Hayatında hiçbir olaya müdahale etmemişsin polislikten zerre anlamıyorsun ama yorum yapmışsın.
realist 20 Şubat 2019 11:04
2
taciz yapan döven öldüren AKP nin polisi olunca nurlu Ak ve tak oluyor AKP lilere göre ama iktidarda CHP olsaydı aynı olayı CHP polisi yapsaydı islamcının bir tanesine Dinciler dünyayı ayağa kaldırır lardı eziliyoruz iye İşte böyle iktidara gelince Zalim olan Dinciler bunlar
ati 20 Şubat 2019 13:00
11
keşke, size, bombalanarak paramparça edilen özel harekat polislerinin resimlerini de gösterebilsem. keşke onların ailelerinin acılarını da. taciz diye gözümüze soktuğunuz şey sadece bu ise, bu kadar tantana sadece o polisin eli ise... yazıklar olsun... başka bir iddia var mı?
sabır! 20 Şubat 2019 18:31
1
Realist,taciz büyük günahlardandır.Bunu hiç bir müslüman kabul etmez.Onaylamaz.Biraz sabret,gereği yapılır.Yalnız şunu belirteyim bu polislerin yaptığı kaçıncı vaka!Bu işlerin arkasında da fetö çıkarsa şaşırmayın!
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 08:30
Bazı beyaz türk ler arap komşu istemiyor çarşaf li ya ondan
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 11:12
0
sende araplaşma hastalığı var dostum Biz senin gibi araplaşma hayranı değiliz Sen her sakallıyı deden her çarşaflı dan inen zannediyorsun bu kafandaki beynindeki Arap hayranlığını sil at artık ülkene dön halkına dön.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 08:02
Salak bu yabancılar. Türkiye'nin BEKA SORUNU varken, geliyorlar; yatırım yapıp, vatandaş oluyorlar. Yoksa Reis'e inanmıyorlar mı ?
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 07:09
Ankarada taciz edilen başörtülü kız ile ilgili bu duyarsızlığınız nedir sayın Beki. Bu gün bir kişi bile yazmamış. Soylunun polislerinin bu aymazlığı yanına kar mı kalacak.
okur 20 Şubat 2019 08:15
21
ne tacizi kardeşim. adam arabaya bin diyor binmiyor direniyor yerlere yatıyorlar. nasıl bindirecekler arabaya?
Okuyucu 20 Şubat 2019 09:36
0
Buna şaşırmamak gerek çoluk çocuğuna yönelen istismara neredeyse alkış tutacak bağnaz bir anlayış var. Hakim savcı sanki yarın bizde bu işe bulaşabiliriz ona göre davranalım neme lazım diyor.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 14:51
3
08:15 Kardesim bu kafayla gidersen bir gün senide özel yerinden tutup arabaya atarlarsa hic sasirma.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 15:53
1
Taciz eden polis açığa alınıp, vatandaştan özür dileneceğine, babası Fetö'cü diye açıklama yapıyor Ankara Emniyet Müdürlüğü. Tüy dikiyor yani !
evin 20 Şubat 2019 05:30
savaşmadan araplar tarafından işgal edildik...istanbulda bazı semtlerde türkçe konuşan bile kalmadı..
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 12:47
1
Türk ırkına faşist deyip Arap ırkını kutsayan siyasal islamcılar yüzünden ülke cehenneme döndü yaşanmaz oldu siyasal islamcılar da ki bu Arap hayranlığı Arap putperestliğe sürdüğü sürece Biz Türkler ezilmeye mahkumdur
Zor tercih! 20 Şubat 2019 19:26
1
Nerden biliyorsunuz Arap olduğunu,Irak ve Suriyedeki Türklerin büyük çoğunluğu Türkiyeye göçtü.Gönül bağı olmasa niye ev alsınlar Türkiyeden?Bunlar Turizm cenneti olduğu için ev almıyorlar!Bizler karşı değiliz!Dünya Türklerinin çekim merkezidir ülkemiz!
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 04:27
Avrupanin en baba ulkelerinde bile belli bir miktar paraya yabancılara vatandaslik veriliyor.güzel bir uygulama.yabanciya konut satışında vatandaşlik yokken bile konut satışı artış trendindeydi.gelenler zengindir.ev alan mobilya beyaz eşya vb de alir vergi de verir.bunlar zengin komşu.AB bu taktigi bizden erken cozmuş.
Okur 20 Şubat 2019 01:40
Çok ilginçtir karar yazarlarinin 99+1 i kızım sana söylüyorum gelinim sen anla yazıları yazıyor, anlamadığım neden doğrudan geline söylenmiyor:)..oysa çok güzel türkülerimiz vardır; mesela geline bak geline ,kına yakmış eline:) kınalar hazır seçimi kaybetmesini bekliyoruz:.. kıral çıplak..... değil ....iç çamaşırları var:)... Umarım bu yorum RTÜK den veya en azından nöbetçi editörden geçer:)..guldureyem dedim biraz 80 milyon asık surat dolaşıyoruz.." bari sıraya girin" ..surata bak:).." yalnız Ulkemin hüzünlü insanları". Sayende ağam..!! ağa
Okur 20 Şubat 2019 18:11
0
08:15 okur Ile ayni rumuzu kullanmaktan baska ortak noktamiz yoktur; dusunceleri benim genetigime aykiridir." Polis destan yazmistir" demedigine sukredin.
m.t 20 Şubat 2019 00:33
1.hepsi yokluk içindeki ülkeler nereden para bulup satın alıyorlar .....? 2.gelen 5 milyar doların tamamına yakını inşaatlarda kullanmak üzere satın alınan malzeme parası olarak almanya ve italyaya çoktan gitti bile dolayısı ile ne kazandık birisi anlatsın anlayalım
karar okuru 20 Şubat 2019 09:20
0
1* Para onlarda da icat edildi. 2* Kum çakım bizim derelerde de var.
musto 20 Şubat 2019 00:14
Boşuna kıskanma biz ümmetciyiz,biz gidemiyoruz onlar buraya geliyor.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 12:25
0
Laf ümmetimi, Parti ümmetimi ? Hangi ümmet ! Millet birbirini tekfir ediyor,DİB Başkanımız Hükümetin dini propaganda aracı gibi .
musto 20 Şubat 2019 16:33
0
Önce islamcı,gömleğimizi çıkardık dediler sonra rabia, işaretine başladılar o kesmedi suudi,kralına, 3gün yas tutturdular arada bir feslilere,hasta ziyareti yaptılar son olarak bozkurtcular, ile katarı ,birlikte idare ediyorlar.
sabır! 20 Şubat 2019 19:14
0
Katarla alıp veremediğin ne,Türkiyenin sanayisini geliştirmek için yatırım yapması kabahat mi?Boyner lere kadar her tarafla ortaklık kurmuş,Erbakan zamanında,Suidi Arabistana ağır sanayi yatırımları için ortaklık teklif edildi ozaman suudiler bunu kabul etseydi Türkiye uçardı!İşsize iş bulmak için yabancı yatırımcı düşmanlığı yapma!
musto 20 Şubat 2019 21:39
0
Ya sabır katarlılara, niye kızayım daha çok yatırım yapsınlar katarın, ve ortak olduğu gurubun elinde hangi teknoloji, var kendini ispatlamış modelini,yaptırdığın bir gurubun, elinden alıp tank palet, fabrikasını'da hediye ediyorsun bu kin niye.
sabır! 20 Şubat 2019 22:44
0
Eski model kafa ben sermaye koyuyor diyorum.sen katarın hangi teknoloji var diyorsun!Sen paradan haber ver.Teknolojide satın alırsın.Teknolojide geliştirirsin!Türkiyeyi küçümseme,Füze yakıtı ve füze üreten,elektronik teknolojisi ileri,iha üreten,dünyanın en büyük uçak üreticilerine parça üreten,uçak, helikopter, tank, yapan geliştiren nadir ülkeler arasında!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN