Back To Top
Eğitim ete, kemiğe, zamana bürünüyor

Eğitim ete, kemiğe, zamana bürünüyor

 - Son Güncelleme: 21.05.2019 Salı 10:02
- A +

Geçtiğimiz hafta MEB uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni tatil düzenlemesini kamuoyu ile paylaştı. Önümüzdeki yıl devreye girecek düzenleme eğitim öğretimden kısmadan Kasım ve Nisan aylarında birer hafta ara tatil getirdi. Birinci yazılılardan sonra “çocukların ara tatillerde huzurevleri ziyaretleri, yardımlaşma faaliyetleri, aile ziyaretleri, okul kulüp çalışmaları gibi toplumsal fayda çalışmaları yapmalarına imkân tanınmasını” gerekçe gösterdi. 
Öğretmenler içinde “ara tatillerde veli toplantıları, zümre toplantıları, mesleki gelişim çalışmaları, kişisel ve sosyal gelişim etkinlikleri, okulların fiziki yenilenmelerin yapılmasına” imkan sağlamayı öngörüyor 

Halihazırda, ülkemizde azınlık okulları ve bazı özel okullar öngörülen tatili uyguluyor. 

Avrupa ülkelerinde ara tatiller dışında yaz tatili ortalama 45 gün. Eğitim öğretimin yapıldığı gün sayısı Avrupa ortalaması 220, Japonya’da 240, ekonomik yıldızı parlayan Güney Kore’de 170 gün. Ülkemizde 180 gün. 

Her tatili ülkelerin kendi coğrafya ve toplumsal yapısı ile birlikte değerlendirmek lazım. Avrupa ülkelerinin mevcut serin iklimi yaz tatillerinin uzun olmasında bir rehavete neden olmuyor. Bilakis kısa yaz tatili Avrupa eğitiminde öğrencilere avantajasağlıyor. Davranış disiplini, okula uyum, öğrenme kaybına engeli, okul ile bağların kopmaması öğrencilerde yeni eğitim öğretim dönemine yüksek motivasyon ve bilgi birikimi ile girmelerini sağlıyor. 
Avrupa ülkeleri içinde yaz tatilini en uzun yaşayan ülkelerden biri Türkiye.Türkiye coğrafyası, iklimi ve sosyo ekonomisi itibari ile Avrupa ülkeleriyle ortak yanları olduğu gibi farklılıkları daha fazla. Akdeniz ikliminin erken sıcaklıkları, Anadolu’da öğrencilerin yaz dönemlerinde ailelerine ekonomik katkıları, ailelerin eğitime bakış açıları, geçmişten gelen kalıcı alışkanlıklar uzun yaz tatili yapmamızı sağlıyor. 
 
Ayrıca ara tatiller dışında ülkemizde eğitim süreci devam ederken milli ve dini bayramlarda okulların tatil edilmesi ile ülkemiz eğitim tatili konusunda bonkör bir ülke. 

Ülkemizde uzun yaz tatilleri eğitimde birçok dezavantajı beraberinde getiriyor. En önemli sorun, bilgi kaybına neden olması. Öğrencilerin uzun süreli okuldan uzak kalmaları, unutkanlığa, okula adapte olmada zorlanmaya, zihinsel dağınıklığa, derse yoğunlaşma sorununa gibi birçok soruna yol açıyor. 

Selçuk Şirin Bey’in şöyle bir tespiti vardı:” Türkiye’de yaşanan uzun yaz tatilleri, bir öğrencinin tüm eğitim öğretim hayatı boyunca bir eğitim yılı kaybına neden oluyor.” 

Tatil düzenlemesi daha geniş bir açıdan ele alınabilirdi. Bölgelere göre tatil düzenlemesi yapılabilir. Her bölgenin iklimi, coğrafyası, iş mevsimi, çocukların ekosistemleri göz önünde bulundurularak tatil düzenlemesi yapılabilirdi. Hatta bir adım sonrası okullara görede tatiller farklı olabilir. Akademik yoğunluğu fazla olan fen liseleri, nitelikli Anadolu liselerinde tatil kısa tutulabilir. Meslek liselerinde ve taşradaki okulların yaz tatili bulunduğu coğrafya ve akademik yoğunluğu fazla olan okullara göre daha uzun tutulabilir. 

Kişiye göre eğitim ideal bir eğitim ise 
Bölgeye, okulun niteliğine, bulunduğu işlevine göre tatiller farklı zamanlara ve zamana göre değerlendirilebilir. Tek tip eğitim, tatil, ders... gibi kısıtlamalardan eğitimimizi kurtarmak doğru olandır. 
Geçtiğimiz hafta eğitimin gündemi yoğundu. 
Tatil açıklamasının peşinden yeni eğitim modelinde liselerde okutulacak dersler ve ders sayıları da belli oldu. 

Ziya Selçuk Hoca, araştırmalar sonucu dünya eğitim modellerini inceleyerek Türkiye’ye özgü bir eğitim modeli belirledi. Yıllardır durgunlaşsan, yenilmeyen, zamana uygun eğitimin gerisinde kalan sitemi düzenledi. Doğruları ağır basan bir çalışma. Sosyal medyada, basın yayın dünyasında ekseriyetle yeni eğitim modelini anlamayaların yersiz eleştirileri var. Akademi dünyasının yetkin insanlarına baktığımda onlar eğitim modelini taktirle karşılıyor. Dilerim uygulamada bir aksaklık olmaz. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 17:00
Sanırım sayın yazar bu yazıya "Eğitim ete, kemiğe, zamana bürünüyor 1" deseydi daha yerinde olurdu sayın yazar yeni modelin öğretmen boyutunuda bizimle paylaşırsa memnun oluruz.
sabri ayçiçek 21 Mayıs 2019 12:26
Beğenilmeyen Osmanlı(!) bile bu alanda 3 farklı kavram kullanırken,(terbiye,tedrisat,tahsil) biz her şeyi bir torbaya sokup"eğitim şart,eğitim şart" diye feryat figan etmekteyiz.Bu manzara beni "acı acı "tebessüm ettirmekte...Önce Bakanlığın adı değiştirilmelidir! "Tedrisat"ın karşılığı niye "eğitim" olsun ki?Bu "öğretimdir".
Köroğlu 21 Mayıs 2019 10:24
Şimdiye kadar Türkiye'de gördüğüm modeller arasında en iyisi. Din dersinin zorunlu kalması bir insan hakları ihlali. Ayrıca müslümanların ayıbı. Hiç bir müslümanın bu insan hakları ihlaline ses çıkarmaması ve bütün müslümanların bu utancı paylaşmaya razı olması garip. Bunun dışında iyi bir model. Öğrenciye esneklik tanınmasını ve ders sayısının azaltılmasını doğru buluyorum. Tatilleri yıla yaymayı da.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 07:25
Ete kemiğe bürünmüş deyince ben de ciddi bir şeyler yazacaksınız sandım okudum.Genel ifadeler ...
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 03:43
Sayın yazar bu düzenleme eğitim düzenlemesi değil öğretim düzenlemesi, ayrıca Türkiyede sadece öğretim liselerde mi yapılıyor neden ana,ilk ve ortaokullarda bir düzenleme yok liselerde ders yoğunluğunu azaltacaksınız oyun çocuklarının gittiği ilk ve ortaokullarda hiçbir değişiklik yapmayacaksınız siz dünyada bir inşaatın çatıdan başladığına şahit oldunuz mu cvbnzı hayır olduğunu duyar gibi oluyorum o zaman temelden başlamak lâzım bugün bu sisteme alkış tutanlar yanlış olduğunu yarın söyleyecekler bize herşeyden evvel öğretim değil eğitim
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN