Back To Top
Ankara çıldırmış olmalı

Ankara çıldırmış olmalı

 - Son Güncelleme: 22.08.2019 Perşembe 11:02
- A +

Belediye başkanlarının görevden alınmasıyla yaralı Türk demokrasisine bir ağır darbe daha vurulmuştur. Türkiye’nin Güneydoğusu’nda demokrasi kurallarının geçerli olmadığı adeta ilan edilmiştir.

1980 yapımı bir Güney Afrika komedi filmi bir dönem gişeleri alt üst etmişti. Kalahari çölünde yaban bir kabilenin uçaktan atılan, ilk kez gördükleri bir kola şişesiyle tanışmasının hikayesini anlatıyordu film. Kabile şişenin kendilerine gökten zihinlerinde ürettikleri ve inandıkları tanrılar tarafından gönderildiğini düşünmüşlerdi. Ne işe yaradığını çözmeye çalışmışlar, bir süre sonra şişe için aralarında kavga etmeye başlamışlardı. Dirlikleri bozulunca, şişeyi, tanrılara geri göndermeye karar vermişlerdi. Film, “Tanrılar Çıldırmış Olmalı” başlığını taşıyordu.

Zaman zaman, kimi devlet adamlarının örneğin bir dönem Bush’un, şimdilerde Trump’ın aldığı bazı akıl almaz kararlar ve tahrip edici sonuçları aklıma bu filmin başlığını getirir. Bugünlerde daha sık oluyor. Kendilerini milletle özdeş gören, oy meşruiyetini yegane meşruiyet kaynağı kabul eden, kanun ve kurallara meydan okuyan, buna karşı olanları itham edip dışlayan popülist düzenlerde, lider ve karar, hatta lider ve kitlesi arasındaki ilişki kendi küçük iç mantığı dışında anlam taşımayan tam “irrasyonel” bir görüntüye bürünebiliyor. Bu tür siyasi iktidarlar sık sık çıldırıyor.

Geçen hafta, “Kürt sorununda siyasete dönüş beka gereğidir” başlıklı bir yazıda sorduğum sorular şunlardı: “Kürt siyasetini, Ortadoğu’daki oluşumlara, içeride sivil ve siyasi alana yönelik yasaklara, baskıya indirgeyen, bu sorunu diyalog, uzlaşı, çözüm anlamında siyaset dışı ilan eden bir politika, beka tehdidini ortadan kaldırır, sorunun çözülmesi bakımından bir sonuç verebilir mi? HDP’li belediyelere kayyım atamak ya da kaynaklarını sınırlayan bir politika gütmek, dokunulmazlıkların kaldırılmasını meclisteki ‘söz hakkı’ için bile tehdit haline çevirmek, Demirtaş’tan, Önder’e pek çok siyasiyi cezalandırmak ve benzerleri adımlar Türkiye’nin Kürt sorununu çözer mi?”

Bu sorulara yanıtı siyasal gelişmelerin verdiğini hatırlatmıştım:

“Türkiye’nin 10-15 ilini kuşatan bu sorun bugün Suriye’den İstanbul’a uzanan bir hat üzerinde ülkenin ve bölgenin belirleyici bir dinamiğine dönüşmüştür. Ortadoğu’daki Kürt egemenlik alanı hiç olmadığı kadar büyümüş, Türkiye kendi Kürt sorununu bu alandan koparıp demokratik bir entegrasyonun kapılarını açabilecekken, izlediği siyasetle kendi meselesini Ortadoğu’nun tam parçası kılmıştır. HDP’nin oyu yüzde 10 üzerinde sabitleşmiş ve ülke sathına yayılmıştır.”

İki hafta önceki “Çıkışı olmayan labirent” başlıklı yazı ise siyasi iktidarın devletçi-beka blokunu pekiştirme hamleleri yaptığını, Kürt meselesinde sert alan kontrolüne dayanan politikanın devam edeceğini söylüyordu.

Çok geçmedi, önceki gün Kürt meselesiyle ilgili, bugüne kadar adımların, demokrasiyle her anlamda çelişen en keskinlerinden birisi atıldı. Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları, İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla görevlerinden alındılar, yerlerine, o ilin valileri kayyım olarak atandı.

n Bu kararlarla bir yandan Kürt meselesinde ipler bir kez daha ciddi olarak gerilmiş, diyalog ve normalleşme umutları yok olmuş, dahası bu meselenin zemine sonuçları ileride ortaya çıkacak yeni kötü tohumlar ekilmiştir. 

n Öte yandan bu kararlarla zaten ağır yaralı Türk demokrasisine bir ağır darbe daha vurulmuştur. Türkiye’nin Güneydoğusu’nda demokrasi kurallarının geçerli olmadığı, istenmeyen siyasi partilerin temsiline müsaade edilmeyeceği, yönetimin her yönüyle devletleştirileceği, bölgede 1940’ları andıran “parti-devlet” modelinin fiilen uygulamaya konulduğu ilan edilmiştir.

Başka bir izah mümkün olabilir mi?

Daha bundan 4.5 ay önce her biri yüzde 50’nin üzerinde oyla (Diyarbakır yüzde 63, Mardin yüzde 56, Van yüzde 54) belediye başkanı seçilen üç siyasinin (ki yine her biri milletvekili seçilmişti), bu görevi yapmalarının, “idari bir karar”la, daha doğrusu “siyasi kararla” sakıncalı bulunmasını nasıl açıklayabiliriz. Bu başkanların atadığı 300’ü aşkın personelin istihbari bilgilere dayanarak görevden alınmalarını, onların görevden aldıklarının göreve idade edilmelerini nasıl anlamamız gerekir?

Bu kişilerin kanunlar nezdinde belediye başkanı seçilmeleri için bir engel yoktu. Süren soruşturma ve kovuşturmaların masumiyet ilkesi karşısında anlam taşımadıkları açıktır, diğer ifadeyle adli süreçler sonunda suçsuz bulunmaları pekala mümkündür ve hüküm giyene kadar masum sayılmaları hukuk gereğidir. Buna rağmen suç işlediklerine dair İçişleri Bakanlığının iddia ettiği kuvvetli delliler bulunsaydı, mahkemelerce tutuklanmaları gerektiği ancak bunun da söz konusu olmadığı ortadadır.

Bu kararlar keyfiliğe doğru ve mevcuda göre ileri bir adımı da temsil eder.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal döneminde de benzer uygulamalar yapılmış, tüm HDP Belediye Başkanları görevlerinden alınmış, yerlerine kayyımlar atanmıştı. O kararlar tanımı itibariyle demokrasiyi askıya alan olağanüstü hal kararnameleriyle çıkarılmıştı. Gerekçe olarak da Hendek olaylarındaki HDP’li belediyelerin tavırları gösterilmişti. Bugünküler ise, yasalar ve hukuk mantığıyla çelişkili gerekçeleri bir yana bırakılacak olursa, karşılıksızdır. Ahmet Türk gibi PKK’ya mesafesi son derece açık olan bir ismi bile bu örgütle iltisaklı ilan eden siyasi bir bakışla ele alınmıştır ve bir olağan dönem uygulamasıdır.

Bu durumun en basit anlamı şudur: Olağanüstü hal idaresi ve anlayışı tabiileşmesi, yasa yorumlarına yansımakta, bu yorumlar keyfileşmektedir.

Olup biteni anlamaya çalışırken, Olağanüstü Hal dönemi ile olağan dönem arasındaki bu geçişi mümkün kılan kimi yasal araçları da ihmal etmemek gerekir. Olağanüstü Hal döneminde 674 sayılı kararnameyle, Anayasa’nın 127’nci maddesini aşan, keyfileştiren bir biçimde İçişleri Bakanlığı’na seçilmiş belediye başkanını görevinden uzaklaştırma, yerine belediye meclisinden seçim yapılmaksızın kamu görevlisi atama, belediye meclisini de bütünüyle etkisiz kılma yetkisi verilmişti. Bugünkü  işlem buna istinaden yapılıyor. Aradaki bağ budur.

Bunların faturaları ağır olacaktır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 16:23
Kürt sorunu var,yazısı yazmak kolay.Ama çözüm göstermek şimdiye kadar hiçbir yazar çizer ve bilim adamı tarafından başarılamadı. Boş boş laflar dan bıktım.
İbrahim Erdoğan 22 Ağustos 2019 15:27
Olsun... Faturayı bu kararları alanlardan çok halk ödedikçe bu böyle gider!..
Ehl-i İrfan 22 Ağustos 2019 15:14
"Düşen tutunacağı dalı seçemez."sözü doğrudur.Ama düşerken tutunduğumuz dalı, sürüklenirken sarıldığınız kütüğü,kaçarken saptığımız sokağı,saklanırken sığındımız bankayı,dönerken uğradığımız nedamet menzillerini idealize etmemiz yanlıştır.Sayın A Bayramoğlu.... Liberalizm merdiveninden inerken, düşerken tutunduğunuz,sarıldığınız, saptığınız,sığındığınız menziliniz Yasin Börülerin katline sessiz kalanların yeri mi olacaktı? Türkiye'deki bir kısım aydınların kısa tarihinden hüzünlü bir örnek.... Terörü redetmeyen,rededemeyenlerin bu ülkedeki savunucuları müzmin muhalif muhassım muharrirler ....
KARAR OKURU HMürsel 22 Ağustos 2019 14:11
Bayramoğlu'nun kafa karışıklığı bitecek gibi değil.Sanki başka ülkeden buraya konuşuyor.
hikmet catkin 22 Ağustos 2019 13:28
Bu ülkede barışı en çok isteyenlerdenim bu baglamda çözüm sürecinden çok umutluydum devlet her türlü eksikliği geçmişte yapılan yanlışları düzeltiyor kardeşlik mesajları verip halkı tek vatanda birleşmeye çağırıyordu peki sonuç 2 polisimizin ensesine kurşun sıkarak cevap verdiler domokrasi barış deyip Hatay'da 52 insanımızı katlettiler domokrasi barış kobanee deyip onlarca insanımızın canına kastettiler yasin boruyu ve arkadaşlarını diri diri yaktılar bunlara en büyük desteği bu belediyeler verdi bunların domookrasisine barışına inanmıyoruz eğer demokrasi varsa oda budur haini bul yok et.
Karar okuru 22 Ağustos 2019 14:41
3
Kim yaptiysa bul hukuk icerisinde cezasini ver… Bu kafa ulkeyi ic savasa goturur... Kimlerin demokrasisine inanmiyorsun? Demokrasinin tek bir tanimi vardir ve nettir… Sucluyu bulmak hukuk devletinin gorevidir, yok etmek kismini anlayamadim... Burasi Mafia yada asiret devleti mi?
Muhtefi. . 22 Ağustos 2019 13:29
Sn Bayramoglu hep Bayramlarda kalmak icin bu Vatanın Bölünmez Bütünlüğü Tek Millet Şuuru ile olur. Bu Etnik Mesele İç siyaset, Partiler, Siz Gazteciler üstüdür. !..Oylar PKK Tezgahında Tehdit, Suistimal, Talan, Yıkım, Fitne, Fesada dönüyor.Biz Balkan kokenli,Komşum Doğulu, Bakkal G.Doğulu, Manav D.Anadolulu Arka komşum Egeli, yan komşum Trakyali, diğer sıradaki B.Karadeniz eeee nasıl olacak bu TÜRK MİLLETİ olarak ancak ve ancak haa şarkılar, türküler, mutfak, kültürümüz kendimize fakat Toplumda Sadece TÜRK MİLLETİ.
İnsan Başlı Antilop 22 Ağustos 2019 13:20
Ali Bayramoğlu'nu nasıl bir devlet sistemi tatmin ederdi acaba?
Okur 22 Ağustos 2019 18:45
8
Benim gibi,Federasyon
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 13:19
Lafa bak faturası ağır olacak miş Kürtlerin %99 dindari,dinsizi,laik olanı,zazasi,kirmsncisi sırf Kürt olduğu için HDP ye oy veriyor.Erdogan akıllı İstanbul secimlerinde artık Kürtlerden oy alamiyacagini Kürtlerin CHP yi destekleyeceğini iyice anladı ve artık cuma cematine ,mhp, ortalama müslüman dindar laik türk seçmenine yöneldi zaten bunların toplamı seçimi kazanmaya yetiyor.
Karar okuru 22 Ağustos 2019 14:58
1
Kedimi girdi trafoya son Istanbul secimlerinde?? Milyona yakin farki marslilar atmisdir herhalde…
Haldun Barkas 22 Ağustos 2019 13:06
ÇÖZÜMÜNÜZ NEDİR? Biz de birlikte uyum içinde yaşayalım diyoruz onlar ne istiyor? özerklik verelim 2 gün sonra da alın ülkenin bu parçası sizin diyelim..yeter ki insanlar ölmesin öyle mi .. AKEPE bunu denedi çözüm süreci yaptı devasa gaflet ve aymazlıkla da olsa..sonra NE OLDU EFENDİ NE OLDU? bırakın bu romantikliği elbette romantik iseniz başka birsey degilseniz.. Allah Allah ya..
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 12:34
Bayramoğlu; millet terörse, terör diyecek noktaya gelsin istiyorsun...
METİN P 3 22 Ağustos 2019 11:47
İŞTE O DÖNEMDE SAVAŞ TAMTAMLARI ÇALAN HDP MİLLETVEKİLİ VE SİYASİLERİNİN AĞZINDAN DERLEMELER:PKK SİZİ TÜKÜRÜĞÜYLE BOĞACAK.....LEYLA İMRET:İÇ SAVAŞ ÇIKACAK....DEMİRTAŞ:ÖYLE HENDEK ÇUKUR DEYİP KÜÇÜMSEMEYİN....YİNE DEMİRTAŞ:HER YER KOBANİ HER YER DİRENİŞ.SONUÇ 53 İNSAN HDPLİLERİN BARBAR SALDIRISI SONUÇU ŞEHİD EDİLİDİ.YİNE DEMİRTAŞ:APONUN HEYKELİNİ DİKECEĞİZ.YİNE DEMİRTAŞ:SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ MİLLLET SENİ SEÇSE BİLE...ALLAH AŞKINA HERKESE SORUYORUM:BÖYLE KONUŞAN SİYASİLERİN HAKLA,HUKUKLA DEMOKRASİ VE ÇÖZÜMLE NE ALAKASI OLABİLİR?
METİN P2 22 Ağustos 2019 11:39
YOK EĞER BU SİLAHLI MESAJ ORADAKİ HAZIRUNA DEĞİL DE DEVLETE YÖNELİK İSE İŞTE TAM DA BURADA ONLARIN GERÇEK YÜZÜ AÇIĞA ÇIKMAKTADIR.ÇÖZÜM SÜRECİNİN DEVAM ETTİĞİ O DÖNEMDE BİNDE BİR BİLE OLSA ÇÖZÜM SÜRECİNİN AKAMETE UĞRAMASI İHTİMALİNİ GÖZÖNÜNDE BULUNDURURSAK BU ADAMLARIN TÜRKİYEYLE BARIŞMAK GİBİ BİR DERTLERİNİN OLMADIĞINI RAHATLIKLA SÖYLEYEBİLİRİZ.ONLARIN AJANDASI CİA MOSSAD VE AVRUPA İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİNİN AJANDASI İLE AYNIDIR.HEPSİNİN AĞZINDAN ATEŞ PÜSKÜRTÜLÜRKEN HALA ONLARI BİR SİYASİ SİVİL KURLUŞ GİBİ GÖSTERMEK NE ANLAM GELİYOR.
Suat 22 Ağustos 2019 14:20
4
Ne siyasi kuruluşu Terör örgütünun kendisi. Bunlara mecliste milletvekili maası verenler yargılansin. Bank Asyada hesabı olan onbinlerce insan tutuklandı , memuriyetinden kovuldu. Bunlara devlet hala maas ödüyor.
metin p 1 22 Ağustos 2019 11:36
LA HAVLE ali bayramoğlu;Siz hala hdpnın siyasi çözüm peşinde olan bir sivil kuruluş olduğunu mu düşünüyorsunuz?Binlerce kez HAYIR.ÇÜNKÜ bunların öteden beri güttükleri siyaset bunu doğruluyor.7 haziran veya 1 kasım seçimlerinden birinde demirtaş bir mitingte konuşurken arkasındaki büyük bez afişte kaleşnikof ve apo resmi vardı.BU NE ANLAM GELİYOR BUNUN ÇÖZÜMLEMESİNİ VE SİYASİ,MANTIKİ TAHLİLİNİ YAPALIM:Eğer orada toplana insanlar onu desteklemek için gelmişler ise o silaha ve silahlı örgütün başkanının resmine ne gerek vardı?
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 11:35
1938 de Dersimde çıldırmayan devlet "düz ovada siyaset yapma, çözüm imkanı sağladığı halde" ısrarla ve Devlete REST ÇEKEREK, DEMOKRASİ NİMETLERİNİ İĞFAL/İSTİSMAR EDEREK tasmasını 35 yıllık dışarıdaki efendilerine ve sapıklık merkezi Kandile teslime edenleri kendine getirecek ŞEFKATLİ ANAYASAL TOKATI atınca mı çıldırmış oluyor....çözüm sürecinde, hendek içsavaş provasında, 6-8 Ekim AYNEL ARAP(kobani) katliamlarında, ortada görünmeyen sözde liberaller, müttefik zıt kardeşler:) yine çıldırmış olmalı
AHMET FARUK 22 Ağustos 2019 11:33
Terörü ve teröristi destekleyen siyasilere de bir kaç kelam etmek istermisin? Hayır bu benim görevim degil diyorsun değilmi? Siz tarafsız değilsiniz. Gezide her şey sandık demek değildir diyeceksiniz. Teröre destekten görevden almalara herşey sandık diyeceksiniz!!! Yemezler.
KARAR OKURU2727 22 Ağustos 2019 11:07
Çıldıran falan yok. Terörle arasına mesafe koymayan er geç ettiğini bulur. O belediyeler pkklılaŕin hizmetine girsin diye değil milletin hizmetine girmesi için varlar. Bugün KÜRT SORUNU fln yoktur. Kimse kimseyi kandırmasın. Bizim KÜRT kardeşlerimizle bir sıkıntımız yok 1000 YILDIR berabersiz 1000 yıl daha beraber olacağız. Bugün ortalama türk vatandaşının sahip olduğu haklara kürtlerde lazlarda çerkezlerde alevilerde sahipler. Ayrımcılık yok bu MEMLEKETTE bunu anlayın artık. KÜRT SORUNU KÜRT SORUNU diyenleri kesinlikle SAMİMİ bulmuyorum artniyetli buluyorum. Bu ülkede PKK SORUNU VARDIR!
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 10:54
Bankasya'nın önünden geçenin tutuklandığı, seçilmiş belediye başkanlarının keyfi tutumla görevden alındığı, muhaliflerin şiddetle veya hapisle cezalandırıldığı, halkının kahir ekseriyetinin yargıya güveni kalmadığı bir ülkede hukuktan nasıl bahsedebiliriz?! Erdoğan, Bahçeli ve Perinçek ile ittifak kurarak, partisine ve ülkeye yazık etti.
karar okuru. 22 Ağustos 2019 09:42
Allah aşkına neyi tartışıyorsunuz. Adamlar ( Devletine bağlı kürt kardeşlerimizi tenzih ediyorum ) kimliklerindeki Türk bayrağına dahi tahammül edemiyorlar. Bırakın saygı duymayı, bayrağımızdan nefret ediyorlar. Ne demokrasisi, ne hukukundan bahsediyorsunuz. Dünyanın hiçbir ülkesinde terör örgütü sempazitanlarına bu kadar hoşgörü, bu kadar tahammül gösterilmez.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 10:47
4
Adamlar dediğin yüzde 63 mü?
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 09:42
Asil çilgınlık nedir yazın yazar, biliyor musunuz. Terör örgütüne tamamiyle bağlı bir partinin - ki binlerce örnek verilebilir- Türkiye'de olabilmesidir. Askerime vatandaşıma silah sıkan eli kanlı bir örgütün dünyanin hangi ülkesinde partisi olabilir. Amerika da mı Fransa da mı İngiltere de mi... Ve benim sözde 3. dünya aydınım bunu savunacak ha... Yazik...
aklı selim 22 Ağustos 2019 15:28
5
Osmanlı zamanında bazı şehirlerde ihanet eden ermeni azınlık ta %63 idi
Camoka 22 Ağustos 2019 09:16
Önümüzdeki yılların getireceği sorunlari düsününce gayet normal. Belkide devlet dahada sertleşmeli kendisine karşı olanlara.Pkk ve hdp türkiye ile tek bir şartla anlaşır ortadoguda kesin bir türk hakimiyeti olursa. Halen tanzimat dönemi aydınlarısınız. Ama yeni roma varisini arıyor.
Mustafa 22 Ağustos 2019 08:59
T. C. Belediyesinin geliri ile pkk'yı besleyip T. Cumhuriyetini bölmeye çalışacaksın ve sana dokunulunca ama kardeşim demokrasiyi hiç ettiniz, kürt sorunu nu çözümsüzlüğe ittiniz gibi cümleler kurup milleti kandıracaksınız yok öyle dava. İspanyada ayrılıkçı teröristlerin siyasi partisi nasıl kapatıldı? biz buna rağmen partilerini kapatmadık ve onları besliyoruz. Başka bir ülke teröristin siyasi ayaklarını bu kadar beslemez.
Karar düşünürü 22 Ağustos 2019 08:47
Bir yıl sonra İstanbul ve Ankara belediye başkanlarının da görevden alınma ihtimali ufukta göründü.Sudan bir bahane ile alınıp belediye gelirleriyle beslenen milislere bütçe ayrılmalı. Çünkü belediye bütçeleri PKK ve AKP gibi illegal harcama ihtiyacı olanlar için için en uygun zemini oluşturuyor.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 13:26
12
Haddini bil densiz. pkk ile %52 oy almış partiyi bir tutuyorsun.Sonucuna katlanirsin.Karar bu yorumu mu inşallah yayinlarsin.
Mustafa Soylutürk 22 Ağustos 2019 08:36
Sizi bu hükümet ''Akil adam''diye sorunu çözün diye yetki verdi ne yaptınız... hala havanda su dövmeye devam....seçilmişlerin hangi ülkede teröre yataklık yapmak parasal kaynak aktarma yetkisi var!..Ülke sahipsiz değil...Teröre terör yanlısına anladığı dille konuşulur sade bizde değil medeni dünyanın her yerinde...
mutlu yücel 22 Ağustos 2019 08:28
3)Bir PKK militanı Ahmet Türk ün odasına girmiş, ayağa kalmasını emretmiş ve Türk’ ün cebinden sigarasını almış ve yakmasını söylemiş. Allah aşkına bu örnek, Ahmet Türk ün PKK emrinde olduğunu mu açıklar? Militan kendi emrinde olan ve kendisine her yönüyle destek olan(!)bir başkana böyle saygısızca davranır mı? Bu olsa olsa, kendi emrine girmeyen bir başkana sözde gözdağı vermek demek değil midir?
Okur 22 Ağustos 2019 11:31
5
Sanırım sen de yanlarındaydın. Bari Ahmet Türk'e yardım edip teröristi kovsaydın. Hiç ses etmedin mi sahiden teröriste.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 08:23
yuzyillik kurt sorunu Erdogan tarafindan cozulmustur. Sorun "emperyalist-siyonistlerin kullanisli kaatil taseronu", bolge kurt/arap/ turk/suryani vs halkinin ve ekonomik kalkinmasina dusman olan irkci terorist pkk/pyd/sdg vs sorunudur. bunun disindaki demokratiklesme, adalet, trafik, ekonomi, issizlik, orman yanginlari, soroscu mankurtlar, darbe vs tum turkiyenin ortak sorunudur! pkk=kurt halki abd/nato algi yalani ve alcak iftiradir...
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 08:15
Çok doğru tespitler , ellerinize sağlık
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 08:10
Devletin uygulaması çok yerinde ve takdire şayandır. Çıldırmış olanlar içerdeki ve dışarıdaki TÜRKİYE düşmanlarıdır.
Karar Okuru 22 Ağustos 2019 08:09
Bu her öngörüsü yanlış çıkmış, vesayeti kaldırmaya destek veriyoruz diye bu günün otoriter rejimine yol açmaya katkı sağlamış güya liberallerin Kürt severliğide en çok Kürtlere zarar veriyor. Geçmişteki güya ceberut devletin yerine ortaya devlet bile olmayan bir ucubenin çıkmasına hiç katkıları yokmuş gibi ahkam kesmeleri ayrı bir komedi. Biri aranan teröristi TV ye çıkarır sonra terör der, diğeri sütten çıkmış ak kaşık gibi gazel okur. Bizim orta doğunun temel sorunu her sıkıntının temelinde aslen ciddi bir zeka sorunu var. Bunların kimi kendi kazdığı kuyuya düşmüş hapiste kimi, yurtışında.
KARAR OKURUz 22 Ağustos 2019 07:51
Ak parti nın anayasa değişikliği çalışmasını yapan Ergün Özbudun bile konuyla ilgili ülkede hukuk mu var ki hukuki analiz yapalım diyor.Ak parti eski mvekili ve anayasa mahkemesi rapörtörü Osman Can: Hukukun imkânları siyasal muhalefeti yok etmenin aracı olarak kullanılıyor diyor.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 07:49
Sayın yazar, bugün yaşanan her kötülüğün ve olumsuzluğun müsebbiplerinden biri de sizsiniz. İnsanların yaşadıklarının vebalinin ortaklarındansınız. Siz akp'ye verdiğiniz desteği unutmuş olabilirsiniz ama bu millet hiç unutmadı. Bugün insanların yaşadığı tüm zulümlerin vebali siz liberallerin de omuzlarınızda ....
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 07:33
Dunya kime kalmis ki? Bu devran da biter elbet.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 07:03
Peki görevden almayıp PKK'nın vatandaş ve askere attığı kurşunun parasını devlet eliylemi ödeseydik. Seçilmişlerin suç işlemeye hakkı yoktur. Keşke suça bulaşmasalar da makamlarında kalsaydılar.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 08:22
1
peki ahmet türkün neden tekrar aday gösterilmesine izin verildi?daha önce görevden alınmamışmıydı?Hakkında hiç bir işlem yapılmamış demekki..
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 07:06
Peki görevden almayıp PKK'nın vatandaş ve askere attığı kurşunun parasını devlet eliylemi ödeyelim. Seçilmişlerin suç işlemeye hakkı yoktur. Keşke suça bulaşmasalarda makamlarında kalsaydılar.
Karar okuru 22 Ağustos 2019 15:13
1
Tum dosya ya hakimsiniz bakiyorum... Baska neler yapmislar bu makamdan alinanlar?? Hitler in Iletisim Bakaninin dedigi gibi, “Bir yalani ne kadar tekrar ederseniz insanlari o kadar cok inandirirsiniz” Beyefendi yandas kanallardan, gazetelerden duydugunuz her propagandaya inanip gunah islemeyin... Buranin birde obur tarafi var… Baris herkese lazim… Sehitlerin, sehit ailelerinin nerelerden geldigini hep beraber goruyoruz carsaf, carsaf... Bana savas cigirtkanligi yapan bir devlet adaminin oglunun sehit oldugunu soyleyin disimi kirayim …
karar okuru 22 Ağustos 2019 06:26
4,5 ayda suç işlenemez mi Sayın Bayramoğlu? Anayasa'nın 127. maddesini nasıl zorlamışlar açar mısınız? Kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyiniz.674 sayılı KHK değil artık 6758 sayılı Kanun'la belediye Kanunu'nun 45. maddesinde yapılan değişiklikle düzenlemeyi TBMM yapmıştır. Siz hiç şehit evi ziyaret ettiniz mi?Bugün üç şehit verdi bu Millet. İstanbul'da yaşamaya benzemiyor oralarda olmak. Burada toplanan vergileri Kandil'e aktarmaya devam etselerdi daha mı iyi olurdu. Usul yönünden eleştiri olabilir, ama esasbakalım
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 08:02
4
Mahkeme kararı neden yok hiç düşündünüzmü. Yarın Ankara belediyesi için benzer uygulama yapılsa ne düşünürdünüz.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 04:18
secmen seriat isterse o da gelmeli, devlet once demokrasi demeli, saygi duymali ve engel olmamali, özliberaller de bu demokratik hakki savunmali...
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 01:41
Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır. Teröre destek verenlerle sorun çözülmez.
Karar okuru 22 Ağustos 2019 15:18
2
Peki… Alinan belediye baskanlari terore destekmi vermis?? Ver mahkemeye, sun delilleri, ispat edilsin sonra geregini yap … Dedikodulara inanarak sucsuz insanlara camur atiyorsunuz birilerinin gaziyla... Obur tarafda bu yaptiginizin cezasinin ne oldugunu unutmayin… Biraz sagduyu…
AKP VE MHP AYRIŞMADAN ÇATIŞMADAN GERİLİMDEN BESLENEN PARTİLER ÜÇ BEŞ AY SONRA EKREM İMAMOĞLU VE MANSUR YAVAŞI GÖREVDEN ALIP ÜLKEMİZİ KAOSA SÜRÜKLEMEKTEN ÇEKİNMEZLER
musto 22 Ağustos 2019 01:29
Sahi ne kadar iyimsersiniz demokrasinin kuralları işlesin karşında radikal bir örgüt ve örgütün temsilcisi var okadar iyi niyete rağmen sorun çözülemedi.Tüketilen bir örgüt birazda bizim yanlış Irak ve Suriye politikarımız ile tekrar canlandırıldı.Şu anda Amerikanın yandaşları Suudi arabistan ve Emirliklerin maddi desteği ile güçlendiriyorlar.Rahatsız olan halk başka bir ülkeye gitmiyor ülkenin batısına göç ediyor.Bizim boğaziçi solcuları bu radikalleşmeyi körüklemese belki sağduyu hakim gelecek.
Mutlu Yücel 22 Ağustos 2019 01:04
4)Şayet bu olay için yine de Ahmet Türk vs. başkanlar PKK vesayeti altındadır a örnek teşkil eder derseniz, sorarım. Vesayet altında olan(!)Türk’ü görevden alarak ona baskı yapan PKK yı ödüllendirmiş olunmuyor mu?Asıl yapılması gereken görevde tutarak vesayet karşısında direnmesine destek olmak gerekmez miydi?
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 03:56
3
Olmadı ama, şimdi 3 numarayı merak ettim!
Suat 22 Ağustos 2019 14:22
2
Yetti bu Kürt meselesi, onlarda kuyruk acısı, bizde evlat acısı var. Batıda olan Kürtlerle ,doğuda olan Türkleri bir mubadele yapalım bu işten kurtulalım. Tak sepeti koluna herkes yoluna
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 00:40
HDP ya da PKK adına ne derseniz, eğer sadece bu ülke sınırları içerisinde hareket eden, kendinden müteşekkil bir örgüt olsalardı, silahlı olmalarına rağmen yine bir çözüm yolu bulunabilirdi. Fakat dış güçlerin yönlendirdiği ve kararları da yine bu güçlerin verdiği bir ortamda çözüm neredeyse imkansız. Hele Suriye’de devam eden iç savaş varken kısa zamanda bu işin çözülmesi hiç mümkün gözükmüyor. Savaşın gidişatı ve sonucu, Türkiye’deki Kürt sorununun belki de bambaşka bir zeminde tartışılmasının belirleyicisi olacaktır.
Mutlu Yücel 22 Ağustos 2019 00:28
2) Zira PKK biterse kendi var oluş sebepleri de bitecek ve halkın demokrasi istekleri karşısında çaresiz kalacaklardır. Şu sonuca varılır ki derin devletin ve sözde Kemalist faşistlerin var olduğu düzenlerde PKK bitirilemez, bitirmek te istenmez. PKK yı asıl bitirecek HDP olduğunu bildikleri içindir ki tüm güçleriyle HDP üzerlerine gitmektedirler. Dün Posta Gazetesinde Nedim Şener makalesinde ”Kayyum atamalarını haklı kılmak için,HDP nin PKK nın sevk ve istikametinde gittiğini güya açıklama babından şu örneği vermiş.
Cidden mühim şahsiyet 22 Ağustos 2019 07:57
0
Avukat babanın oğlu hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra ilk davasını kazanır koşa koşa babasına gelir Baba senin yirmi yılda bitiremediğin davayı tek celsede bitirdim Iyi halt yedin zibidi biz ordan yirmi yil daha geçinirdik
Mutlu Yücel 22 Ağustos 2019 00:27
1)Her olumsuzluğun ilacı demokrasidir. Haliyle Kemalist faşistlerin ve içindeki derin devletçilelerin de panzehri demokrasidir. Bu şer gurupların, düşmanları olan demokrasiyi durdurmaları için tutunacağı argümanlara gereksinimleri vardır. Bunlar; evvelsi gün sözde komünist, dün şeriat bugün PKK, bölünme ve beka meselesidir. Onun için argüman olsun diye PKK yı da kuran ve bitirmek istemeyen de onlardır.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 00:28
Esitsiz sartlarda yapilan bir referandumda, baskanlik sistemi denilen rejim degisikligi %50 + 1 oy aldi. O gun Turkiye'de hukuk da, demokrasi de, insan haklari da rafa kaldirilmisti zaten. Artik iktidar her istedigini yapabilir ve yapiyor da. Sasilacak birsey yok.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 00:28
Adalet için PeKaKa ya da bir şeyler deseydiniz. Akp karşıtlığı için her yol mubah mı?
Gönül gözlü 22 Ağustos 2019 00:12
Hukuksuzluğun kitabını yazacak hale geldik.Kürtlerin onurlarını kıracak bir adım atıldı. Çünkü yapılan işlem hukuki dayanaktan yoksun.Kürt ler aracılığı ile tüm muhalif düşünenlere göz dağı verilmek isteniyor.Ancak ne kadar hazırlıklı olursanız olun, milisleriniz bile sizi yarı yolda bırakabilir. Çünkü güvenilmez olduğunuz hissediliyor.Cehalet paçalarınızdan süzülüyor.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 08:13
1
Hukuksuzluk mu? O da ne yav? Hukuk var mı ki, hukuksuzluk olsun?
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 00:11
Sanki bütün faturalar hafif de , kayyım ataması ağır olacak. Doğdum doğalı fatura ödüyorum. Herşey inceldiği yerden kopsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN