Back To Top
Greta, ‘Susamam’, Bahçeli, iktidar

Greta, ‘Susamam’, Bahçeli, iktidar

 - Son Güncelleme: 03.10.2019 Perşembe 09:25
- A +

Kapalı toplumlar, muhalifi, seçkini dahil, kendi dertlerine düşer, ufka, parçası oldukları insanlık ailesinin durumuna bakmazlar. İklim ve çevre sorunları karşısında Türkiye’nin hali bunun açık örneğidir.

15 Mart 2019 günü bir vesileyle Paris’teydim. Paris, o gün adeta 1968’e geri dönmüş gibiydi. Yüz bini aşkın lise öğrencisi Pantheon’da, Sorbonne’un önünde toplanmış, ellerinde pankartlar ve sloganlarla yürüyordu. Okulu boykot etmiş, sokağa çıkmışlardı. Hem gençler, hem eylem nedeni etkileyiciydi. O gün sadece Paris’te değil, İsveçli çocuk çevre aktivisti Greta Thunberg‘in çağrısıyla, 139 ülkede, dünyanın 1700 kentinde, özellikle açık toplum diyarlarında benzer bir manzara yaşanıyordu. Milyonu aşkın çocuk “geleceğimizi çaldınız, yalan söylemeyin, bir şeyler yapın” diye haykırıyordu. 20 Eylül tarihinde bu eylemlerin bir yenisi yapıldı.

Ne çare?

Kısa bir süre önce, New York BM İklim Zirvesi’nde Greta Thunberg’un yaptığı “para, para ve ebedi büyüme diyerek gençliğimi çaldınız, Ama hala umut gençlerde diyorsunuz. Bu ne cüret?” sözlerine, Trump küstah bir tepki verdi. Genç kızın asperger hastalığını da ima ederek, “çok neşeli genç bir kıza benziyor, parlak ve güzel bir geleceği var, bunu görmek harika” diyen alaycı tweeti attı.

Ne var ki, Greta ertesi gün Montreal’a gidiyor, 500.000 kişinin katıldığı bir mitingde tekrar konuşuyordu. Bu genç kız isyanına çok değil, bir yıl önce 2018 yazında başlamıştı. “Sekiz yaşında iken iklimin değişmesine insanların sebep olduğunu anladığını ama siyasetçilerin gezegenimizi bambaşka bir yer haline dönüştürebilecek bu krizi konuşmayı reddetmesinin onu şok ettiğini” söylüyordu. Bir süre sonra dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere çağrı yaptı, harekete geçmelerini istedi. Geçtiler. Geçen yıl kampanyaya dünyanın bir çok farklı yerinde milyonlarca öğrenci katıldı.

Bir tarafta Montreal’deki milyonlar, çocuklar ve temsil ettikleri gelecek var. Diğer tarafta çevre taleplerini alaya alan, çevreyi kirleten politikalarıyla, Amazon ormanları yakan kazanç güdüleriyle iktidar sahipleri ve temsil ettikleri imha hali var.

Sorun gerçekten büyük.

Dünya Meteoroloji Örgütü geçen yıl 2018 Küresel İklim Durumu raporunda, rekor düzeydeki sera gazı salınımının “giderek daha tehlikelileşen sıcaklık artışlarına” neden olduğunu belirtiyordu. Bu yıl açıkladığı verilere göre “2014-2019 arası beş yıl, kayıtlara geçen en sıcak dönem.  Deniz seviyelerindeki yükseliş aynı dönemde önemli ölçüde hızlandı ve karbondioksit salımı yeni zirvelere ulaştı...”

Ozon tabakası deliniyor, kuraklık artıyor, doğal afetler tetikleniyor, yaşam türleri yok oluyor.

Özetle insanoğlu evini imha ediyor.

Bizim bu konuda reflekslerimiz doğal olarak zayıf. Kapalı toplumlar, muhalifi, seçkini dahil olmak üzere kendi dertlerine düşer, ufka, parçası oldukları insanlık ailesinin durumuna bakmazlar. Otoriter düzenler çocukların, gençlerin tepki göstermesinden hoşlanmaz, onları tehdit eder, baskı altına alırlar.

Türkiye’de bu konuda en güçlü sesi, çevre meselesinden siyasal ve sosyal düzene uzanan eleştiri ve tepkileriyle, eski nesilleri sorumlu tutmaları ve talepleriyle, 17 rap müzisyeni yaptıkları “Susamam” adı ortak parçayla çıkardı. 

Devlet Bahçeli ise, parçaya “düzen” adına, Trump’kileri aratan şu tepkiyi veriyordu: “Bu şarkının paragraf paragraf ne amaçladığını biliyorum. Eğer o rapi yeni yetişen nesil bütünüyle parça parça kabul ederse her parçayı yönlendiren çevre, grup veya kişiler dış destek bulanlar Türkiye’yi karmakarışık hale getirirler. Rap adına Türkiye’de darbe yapmaya heveslenen insanlar türer. O rapi iyi okumak lazım. Yazacak başka şey mi bulamadılar. Haydi söylemede becerileri var, yazmadaki becerinin onlardan olduğu kanaatinde değilim. O kadar sosyolog, psikolog, sosyal ve ekonomik yönden birikimi olan insanlar o kavramları yan yana getiremez. Birileri hazırlamış vermiş. Sen de rap okuyorsun al oku demiş. Onlar çok tehlikeli şeyler. Bazıları sanat uğruna Türkiye’yi kurban etmeye çalışıyorlar. Onlara dikkat etmek lazım.” 

Bu işin bir de AK Parti tarzı rahatlık yönü var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda İklim Zirvesi’nde öyle bir konuşma yaptı ki, söyledikleri gerçekten inanılmazdı.

Bölgenin bu konudaki en etkili ülkesi olduğumuzu söylüyor, yapılan metroları, tünelleri, büyüme politikalarını, ağır sanayi ürünlerini, çevre politikası ve sera gazı salınımını düşürme hamlesi olarak lanse ediyor, dikilen ağaç sayısını veriyor, millet bahçeleri yaptıklarını, afet risklerini azalttıklarını(!) anlatıyordu.

İyi ama, 2015’in Aralık ayında Paris’teki iklim zirvesinde 184 ülke artı Avrupa Birliği temsilcileri tarafından kabul edilen, insanlık tarihinin en geniş katılımlı mutabakat metni olan, 2016’da yürürlüğe giren iklim anlaşmasını imzalamayı reddeden 12 ülkeden birisi, Türkiye.

New York’ta Rusya’nın anlaşmayı imzalayacağını duyurmasıyla bu rakam 11’e indi. İmzalamayan diğer ülkeler ise Angola, Eritre, Güney Sudan, Irak, İran, Kırgızistan, Lübnan, Libya, Umman ve Yemen.

Bu iklim anlaşması, sera gazı emisyonunu 2030’a kadar 56 milyar ton düşürmeyi ve bu sayede küresel sıcaklık artışını yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutmayı amaçlıyor. Türkiye anlaşmaya imza atmak için gelişmekte olan ülkelere verilen fondan yararlanmayı şart koşuyor. Gelişmekte olan ülke desteği istiyor, ama dünyanın en çok enerji harcayan ilk 20 ülkesi arasında bulunuyor.

Erdoğan doğal gaz kullanımını yaygınlaştırmayı, (Demirel’in köylere elektrik getirmesi misali siyasetçiden çok zamanın eseri) bir kaçınılmazlığı, büyük bir başarı olarak anlatıyordu New York’ta. Ama kullanım ömrü  sınırlı bir enerji projesi için 12 bin yıllık tarihi-kültürel mirası sulara gömen Ilısu Barajı bu hükümetin projesi. Kazdağları, Cerattepe gibi siyanür atıkları içeren, suları kirleten adımlar bu hükümet döneminin işleri. HES’ler, Anadolu’nun doğal dokusunu bozan, çaylarını kurutan politikalar ve betonlaşan şehirler, büyüme takıntısı, Akkuyu Nükleer santrali...

Gençler ve diğerleri, geçmiş ve gelecek…

Beka sorunu bu değil midir?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 07:50
Haklısınız
Muhtefi. . 04 Ekim 2019 17:09
Boş (perdeleme) muhabbetler bunlar :))...Kirliliği vb Materyalist Kodamanlar üretiyor ve Dünyayı da Onlar yönetiyor. Kalan herşey TİYATRO. .Sizler Medya,Gazteciler, Politikacilar ben de dahil bu yazı da hepsi Hikaye. Maalesef. O küçük kızda SEÇİLMİŞ İYİ BIR HATIP..ben olsam bende seçerdim. Egolar şişmiş daha çok, daha cok olmasi lazım Sadece Bizler üstünüz Materyalistler oldukça cok zor işimiz. Yine de yazalım. Körler pazarında AYNA Satıyoruz. :)))..
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 18:36
Çok güzel bir yazı olmuş yine
Süleyman d. 03 Ekim 2019 16:05
%40+1 Bahçeli'yi susturacak merak etmeyin.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 17:43
0
Nasıl? AKP'in oyu %30. Bahçeli'ye yine muhtaç.
Süleyman d. 03 Ekim 2019 23:03
0
Sanmam. Öyle olsaydı %30+1 isterlerdi :)
ati 03 Ekim 2019 13:09
'' Türkiye 2015’in Aralık ayında Paris’teki iklim zirvesinde 184 ülke artı Avrupa Birliği temsilcileri tarafından kabul edilen, insanlık tarihinin en geniş katılımlı mutabakat metni olan, 2016’da yürürlüğe giren iklim anlaşmasını imzalamayı reddeden 12 ülkeden birisi.'' ama, CB toplumun gerzek hafızasına sığınarak şov yapabiliyor yine de. hem nalına,hem mıhına! gerçi, belki de, kendinin de haberi yoktur valla o metnin imzalanmadığından! ne dersiniz?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 18:38
0
dediğiniz gibi bir ihtimal var. daha doğmadan chpnin tek parti iktidarı dönemindeki 45 kişilik sınıflarda okumayı becerebilen birisinin imzalamadığı sözleşmeyi unutma yeteneğinin de olması gayet mantıklı bir durum.
ÜMMÜLAŞEY 03 Ekim 2019 11:01
Sayın Bayramoğlu Diyarbakır caddelerinde elektrik direklerine asılan cumhurbaşkanımızın resimleri bizim gelişmişliğimizin bir göstergesi midir? Ben bir anlam veremiyorum. Lütfen bunu bir yazınızda değerlendirir misiniz?
serkan 03 Ekim 2019 09:09
Sayın Bayramoğlu Eleştirelerinizi saygıyla karşıladığımı belirtikten sonra size bir soru sormak istiyorum. Acaba biz tüketeçeğimiz elektrik enerjisini hangi yolla üretmemiz gerekir. Keşke HES lere Nükleere büyümeye vs. leri sorun olarak gördüğünüz gibi ne yapmalıyızı da yazınızın sonunda yazsaydınız.
zeze 03 Ekim 2019 08:51
Greta nasıl değindiği konu itibarıyla haklı ve önemli şöyler söylüyorsa bizim Susamamcılar da aynı nitelikte ve yanlı. Yanlı olmak bir süre sonra yancılığı da beraberinde getiriyor. Dürüstlük ve tarafsızlık yani sadece bir tarafı görmemek, hakkını vermek önemli hatta en önemli. O yüzden en önemli konular güme gidiyor, toplumun tabanında karşılık bulmuyor. aydınlanma, idrak, gerçeklerden taraf olmayı diliyorum hepimiz için.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:27
Greta kızımızın bu kadar geniş kitleleri mobilize edebilmesi, BM'de konuşması falan güzel elbette, çevre kirliliğine karşı uyarı oluyor. Ancak Suriye'de veya Afganistan'da hayalleri çalınan çocuklardan biri neden BM'de konuşamıyor acaba? Fransız sömürgelerinde, İngiliz sömürgelerinde hayalleri çalınan çocukları da bir duysak fena olmaz mı? Açık topluma, özgürlüğe katkı sağlamaz mıydı? Kızmayın sadece soruyorum...
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 06:57
Türk insanı kendi vatanına, çevreye gereken özeni göstermeyerek hıyanet içinde. Karadeniz de HES’ler bunun en iyi göstergesi. Durduk yeremi sel felaketi yaşanıyor!? Gündeme getirdiğiniz için sağolun.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 17:50
0
Karadenizli karadenizi. öncelikle kendisi tahrip ediyor. Hassaten kamu arazilerini.
Vatandaş bilal 03 Ekim 2019 06:36
İklim.csb.gov.tr/turkiye-ve-diger-ulkelerin-sera-gazi-emisyonlarinin-karsilastirilmasi-i-4410 Biraz öğreninde yazı yazın.
Engin SFCA 03 Ekim 2019 06:20
yayinlanmayacak lakin yayinlamayanin insanligina,Bayramoglu neden yalan yaziyorsunuz?
yalelli 03 Ekim 2019 06:20
Betonlaşan şehirler derken herhalde Bodrumu kastediyorsunuz...
M. S. 03 Ekim 2019 04:25
91 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rusların %8 oy alan bir Jirinovski'si vardı. Korkutucu söylemleri, tehditleriyle dünyayı gülmekten geçirir, Rus halkını da rezil ederdi. Hatırlıyorum, mikrofon uzatılan bir Rus "Jirinovski Rus halkının espri anlayışıdır" demişti. Biz de Bahçeli için böyle diyerek kızaran yüzümüzü gizleyebiliriz. Reddi imzacı takıma gelince, Türkiye'nin top çevirebileceği 11 artık budur. Hayır, oyuncumuz o ekibe yakışmadı diyenler, 'Avrupa, Avrupa duy sesimizi' diye bağırmaya devam edebilirler. Atış serbest.
Çerkez Ethem 03 Ekim 2019 01:33
Kolpa elit/politikacılar çürümüs sistemin parçası olduklarından çözüm üretemezler! Haliyle çözüm üretemeyince,Kim acizane bir fikir toplumların hayrı için sunsa hemen başlar suçlamalar, komplolar bunlar böyledir şöyledir sallamaya! Napsınlar kolpa sistemlerinde....
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 01:27
Cumhurbaskaninin BMde yaptigi konusmayi okuyunca ben de inanamadim. Gercekle uzaktan yakindan bir ilgisi olmayan sozler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN