Back To Top
Ortadoğu bataklığı

Ortadoğu bataklığı

 - Son Güncelleme: 13.02.2020 Perşembe 13:57
- A +

İdlib’de işler zora girdi. Diğer bir ifadeyle siyasi iktidarın Suriye’nin batısında izlediği rota Türkiye’yi çıkmaz bir sokağa getirdi. Bu sokaktan bugün itibarıyla tek başına ve zarar görmeden çıkması kolay görünmüyor.

Cumhurbaşkanı, dün partisinin grup toplantısında meydan okuyucu bir dil kullanıyordu: “Gözlem noktalarındaki veya diğer yerlerdeki askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi halinde bugünden itibaren İdlib ile Soçi muhtırası sınırları ile bağlı kalmadan rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum.”

Cumhuriyet dönemi Türk siyasetinin temel korkularından birisi “Ortadoğu batağına saplanmak” olarak tanımlanırdı.

Bugün bu batağın tam ortasındayız.

Türkiye, Suriye’nin batısında 12 askeri gözlem noktasına, 5 bin askere sahip. Esad rejimi ile muhalif güçler arasındaki çatışmada açık taraf, fiilen bu güçleri destekliyor ve kullanıyor.

Neden bunu yapıyor?

Yanıt şu: Suriye’nin yeniden yapılanmasında etkin, kurulacak masada kuvvetli bir pozisyonda olmak, pazarlık gücünü artırmak için...

Peki buna neden ihtiyaç duyuyor?

Basit: İzlediği Kürt politikası yüzünden...

Afrin, Cerablus ceplerini, güvenlik koridorunu bu şekilde muhafaza edebileceğini düşünüyor. Suriye’nin fiilen üçte birini kontrol eden SDG-PYD’nin siyasi olarak güçlenmesini bu yolla engelleyebileceğini varsayıyor.

Erdoğan ve müttefikleri, Türkiye’nin Kürt politikasını Ortadoğu’ya, dış politikasını ise Ortadoğu’da Kürt hareketlerini askeri yollarla denetlemeye indirgediler. Türkiye içinde Kürt aktörleri baskılayarak, Kürt meselesini hatta telaffuzunu kriminalize edip bu sorun ile siyaset arasındaki tüm köprüleri atarak, ağırlık merkezini dışarıya taşıdılar, askeri aracı yeganeleştirdiler.

Çıkmaz yolun başlangıç noktası aslında burasıdır.

Duruma, ipliği, son ilmikten, İdlib’den geriye sararak bakalım.

Türkiye’nin Suriye’nin batısındaki varlığı Rusya’yla kurduğu ilişkiler ve denge sayesinde oldu. Devamı bu ilişiklerle yakından ilgili. Afrin’e giriş, Türkiye’nin Esad rejiimi konusunda yumuşaması, İdlib bir paketti. Türkiye bu bölgeye, rejim muhalifler çatışmasını siyasi yollarla halledeceği, göçmen akışının böyle duracağı iddiası ve angajmanıyla geldi.

Bugün gelinen aşamada, İdlib’de denge halinin sona erdiği görülüyor. Türkiye, oradaki askeri konumunu ve muhalif varlığı bir pazarlık unsuru haline çevirmek isterken, Rusya bunun karşısında başka bir tutum evresine geçmiş bulunuyor. Türkiye’ye yönelik “muhalefetteki radikal unsurları tasfiye et çekil, bölgenin rejime devri siyasi olsun” beklentisini, Türkiye işi uzatınca, Suriye’ye askeri olarak yol verme politikasına çevirdi. Suriye, bu işaret sonucu İdlib’de ilerlemeye başladı.

Velhasıl, Türkiye, Suriye’yle doğrudan ve Rusya’yla dolaylı olarak karşı karşıya durumda.

Durum Ankara için siyasi açıdan sıkışık.

Askeri açıdan da tablo farklı değil.

Suriye’nin ilerlemesi sonucu Türkiye’nin 12 askeri noktasından 6’sı rejim bölgesinde kaldı, kuşatma altına girdi. Gözlem noktalarında kara gücü dışında, havada hiç gücü ve imkanı yok. “Şubat sonuna kadar Suriye girdiği yerlerden geri çekilsin, yoksa askeri olarak devreye girerim” iddiasının da bu durumda karşılığı pek yok.

Akar’dan ABD ve Batı’ya çağrı, ABD’li yetkililerin açıklamaları, Rusya’yla görüşmeler işi nereye götürecek, birlikte göreceğiz.

Ama mevcut politika iflasın sınırında.

Umarız körlük Türkiye’yi felakete götürmez.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru 13 Şubat 2020 23:17
bütün bunların sebebi bay kemaldir
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 17:59
Harika bir analiz. Kürt anası görmesin.
mehmet 13 Şubat 2020 17:48
Tamamda bayramoğlu esad ı bu duruma getiren abd ve özellikle biz değilmiyiz.Neden bop projesinin temsilcisi olduk,bize ne suriyenın demokrasisinden.Bence israil kullanıyor bizi.Suriye ile savaşta tek karlı pkk yani israil olacak.Siyasi aklı erbakandan almak lazım yoksa bitiyoruz sıra bize geliyor.Sahi fıratın 900 km doğusu ne oldu.Neden göçü içimize taşıdık,sınırlarımız dışında ağırlasaydık suriyelileri
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 17:09
Alman Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre; silah satış izinlerinin Türkiye'ye 18 bin 600 avro, değerinde silah ve teçhizat satılacak. Hani rte bir zamanlar silah yerine iş ekmek alınacaktı analar ağlayamayacaktı.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 13:46
... “bataklık” tanımlaması eskidendi, artık “yeryüzü cehennemi” oldu...
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 13:39
KUTLARIM sayın yazar tamda olan bitenleri yazmışsın, bu ülkedede komşu ülklerimizdede yıllardır kürtler bir hakka sahip olmasın korkusundan çözüme gidileceğine hep silaha sarıldık. Daha dün barzani referandumu bu gün suriyedeki kürtlerin kazanımlarını yok etmekle meşguluz. Uğrunda kan döküyorüz hani kardeştik ümmettik? esat araplar komşu olsun ama kürtler olmasın, yıllardır tc de GENÇLERE kürt karşıtlığını enjekte ettik. kürtleri tekrar kazanırız büzümle et tırnak olmuşlar ama cihatçılar başımıza bela olacak onu göreceğiz
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 11:41
Durum çok sıkıntılı. Tarih ülkeyi buraya getirenlere “yetmez ama evet” diye destek verenlerin gaflet, dalalet ve hıyanetini yazacaktır
Köroğlu 13 Şubat 2020 12:51
12
Tarihin 1913’den beri ülkenin kanını emen İTC zihniyetinin ipliğini pazara dökmesi daha büyük olasılık. 20.yy Anatolya’nın kaybedilmiş karanlık yüzyılı olarak yazılacak. Kemalist rejimin tek bir başarısı yok. Ne ekonomik kalkınma, ne hukuk, ne demokrasi, ne eğitimde atılım. Hiç bir şey yok. Sadece yağma, yasak, baskı, dezenformasyon, endoktrinasyon. RTE’ye tepki de sizin yolunuza girdiği için. Sizi yendiği için değil.
Beberuhi 13 Şubat 2020 14:01
17
Köroğlu rumuzlu yorumcu gibileri tarihten silinip gidecek. Hatırlanacaklarını bile sanmıyorum. Hatırlansalar bile nasıl hatırlanacakları da belli. Buralara gelip yazdığınız yorumlar(!) ve yaptığınız algılar sadece sen senin gibilerin nasıl büyük bir korku ve hezeyana kapıldığını gösteriyor. Seçimlerde görüşürüz.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 15:53
3
Bu ülkenin kanını kendi toplumundan başka kimse emmedi. Maceracı ittihatçılar, Bağnaz islam ve ırkçılık aynı cahil kaynaktan beslenir.
Köroğlu 13 Şubat 2020 10:26
Artık çok geç. Geri dönemezler, dönerlerse iktidar koalisyonu dağılır. İnceldiği yerden kopacak.
Karar Okuru 13 Şubat 2020 10:17
Güzel yazı, ama tüm resmi göremiyoruz. İktidarın amacı, ihvancı bir yayılmacılık, osmanlı coğrafyasında sözünü dinleyen iktidarlar yaratmak..filistin, mısır, libya, yemen, sudan da yapılanlar milli görüş kızıl elması= pan ihvanizm, sünni islamcılık..yetişebilseydi ırak tada aynı şeyi yapacaktı. Türkiye ne yapmalıydı; PKK ve diğer terör örgütlerini Bekaadan çıkardığı gibi kandilden ve üslendikleri diğer yerlerden çıkarmak için ırakla ve suriye ile işbirliği yapmalıydı. Bizim politikamız savunma amaçlı ve ülkemizi ve sınırlarımızı koruma amaçlı olmalıydı. Şimdi hem meşru değil hem çok maliyetli.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 08:09
iktidara gore biz Suriyenin toprak butunlugunun saglanmasindan yanayiz. Idlib'te cihatci teroristler var. Bunlar temizlenmeden Suriyenin toprak butunlugunu saglamak mumkun degil. Rusyayla yaptigimiz anlasmaya gore teroristlerin temizlenmesine yardim etmek icin ordayiz. Oysa biz cihatci teroristleri Suriye ordusuna karsi korumaya calisiyoruz. Bunlara kalkan oluyoruz. Suriye teroristleri vururken arada kaliyoruz ve askerlerimiz sehit oluyor. Peki, neden Idlib'ten cekilmiyoruz? Cunku Suriye politikamiz iflas etti. Cekilirsek iktidar bu gercegi kabul etmek zorunda kalacak. Mesele bu.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 21:21
0
12:35e cevabimdir: Suriye'de ic savasi baslatan ABD idi. Amac Rusya'nin ve Iran'in muttefiki olan Esad'i devirip yerine ABD yanlisi kukla bir iktidar getirmekti. Biz bu savasta mezhepci amacla taraf olduk. Suudiler de mezhepci amacla isyancilara destek verdi. Isyancilarin yani "Ozgur Suriye Ordusu"nun icinde cihatci teroristler de var, hem de sayilari az degil bunlarin. Hatta AL Kaide uzantisi teroristler de var. Bizim acimizdan komsu bir ulkenin ic islerine karismak, Esad'i devirmek icin icinde teroristlerin de cirit attigi isyancilari desteklemek buyuk bir hataydi. Rusya'nin buna izin vermey
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 12:35
13
Cihatçı terörist dediğin kim. Sünni olunca terörist şii olunca milis gücü oluyo dimi. Suriye suriye halkınındır halkta sünni. Şii esadda sünni halkı ülkeden süpürüp suriyeyi şiileştirme peşinde bizimde buna sessiz kalmamız isteniyor. Türkiyenin tek yanlışı var öso su suriyede kontrolün çoğunu ele geçirince işid denen bir örgüt peydahlanıp öso üzerine sürüldüğünde türkiye ösoyü savunmasız bıraktı işid alan kazandı ve biranda suriye muhalifleri terörist damgası yedi. Bu bir oyundu ve biz o oyunu göremedik.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 03:09
Mesele sadece Kürtler değil, Suriye'deki Sünni Arap mevcudiyetini korumaktır aynı zamanda. Hatta ikincisi daha önemlidir belki. Bu mevcudiyet Türkiye için her açıdan hayatidir. Suriye savaşında Türkiye'nin iki hatası oldu: muhaliflere zamanında kararlı ve bitirici bir destek vermemesi yahut verememesi ve Nusra, Daeş gibi radikal örgütlerin palazlanmasına göz yumması. Görülen o ki dersler alınmıştır. Bundan sonra durumu düzeltmek her ne kadar çok daha zor olup uzun bir süreç gerektiriyorsa da, bundan başka yol yoktur.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 10:28
15
Sünni Araplar, Türkiye için değil İhvan için hayati. Türkiye İhvan değil.
UÇUR BİZİ AKEPE 13 Şubat 2020 02:54
ALİ bey TÜRKİYEMİZİ BATAKLIĞA kimler sürükledi? hayata oy verdiği partinin penceresinden bakan HALKIMIZ bunu idrak ediyor mu? şüpheliyim bu ülkeyi 18 yıldır CHP yönetiyormuş gibi suriye de ŞEHİT düşen ASKERİMİZİN cenazesine gönderdikleri çelengin parçalanması belki küçük bir detay ama sizce de TUHAF bir olay değil mi?????
Orhun 13 Şubat 2020 01:36
Felâketin eşigindeyiz zaten,ıonetilemeyen bir ülke ve aciz kalınan bir dışpolitika,degerli bir yalnızlığımız var,daha ne istiyoruz,insallah ülkeyi işgal ettirmez
Karar Okuru 13 Şubat 2020 08:46
10
Bu anlayışı desteklemiş olan yazar ve benzerlerinin halleri zaten ülkenin toplumsal düzeyini de durumunu da ortaya koyuyor.
Karar Okuru 13 Şubat 2020 01:01
Bir zamanların hevesli bir destekçi olarak iktidarın bugün geldiği yerden pek memnun değil yerel liberaller. Ancak siyaseti içi boş demokrasicilik oyunu, kolaycı kürt sorunu savunuculuğu ile sınırlı sanmak akıl ve bilim gözüyle bakmayı bilmemek neticede ciddi yanılgılar getiriyor. Her şeyden önce konunun sosyal kalite ile ilgli temelini dikkate almadan, yetersizlikler görmezden gelindi. Demokratik kalite bilinç, donanım ve çaba gerektirir yoksa olsa olsa başıboş çoğulculuk olur. Sorun özde , kırık dökük çalışan düzenin ergen heyecanı tavırlı destekle vahim ve liyakatsiz bir sisteme evrilmesi!
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 00:47
icinde yasadigi topluma, yerli-milli-tarihi degerine yabancilasmanin, tipik oryantalistligin adini liberal koymuslar...keske gercek liberal olsalardi, pkk/pyd nin adini bile PKK yi anmadan ABD/NATO tercihleriyle ifade etmek budur, tarihi-kulturel baglarimiz ve kaderimiz olan cografyaya bataklik tanimi budur. Derinligi olmyan Libyadan ve siyonist hedeflerden ayrilmasi imkansiz konularda bunlarin yok sayilmasi yakismamis bir aydina. Acik toplum hedefi ayri, ulkenin ic-dis guvenliginin onemi ayri.
Karar Okuru 13 Şubat 2020 08:52
12
Hangi aydından bahisediyoruz. Hiç bir öngörüsü tutmamış, içi boş hamaset dışında elle tutulur bir şey görmedik. Bu çağda gelişmemiş bir anlayıştan demokrasi hele ortadoğulu kültür içinde bunu aramak akıl tutulmasından başka bir şey değil.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 15:22
2
00:47 haberin yok galiba ruslar suriyedeki bir rus üssünde esed ile ypg yi aynı masaya oturttular. aynı şeyi abd yapsa yıkardın ortalığı.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 00:43
Umarız körlük Türkiye’yi felakete götürmez. diyorsunuz da sizin körlükleriniz ne olacak yıllardır... hiç bir özeleştiri yok!
Karar Okuru 13 Şubat 2020 08:59
24
Evet özeleştiri yok çünki durumu kavrayabilecek bir zemin yok. Geçmişte eleştirdikleri ne varsa bin beter oldu ama sorsan biz ilkeleri destekledik derler. İktidar aldatılmış, sözde liberal aydın aldatılmış, sol aldatılmış! Bu kadar aldanan olunca işin zeka boyutunu da ihmal edemeyiz. Liyakat diyoruz ya bu zevatın liyakati de ortada işte! Aydınmış! Hadi canım
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN