Back To Top
Suriye çıkartması: Ülke geleceği siyaset masasında

Suriye çıkartması: Ülke geleceği siyaset masasında

 - Son Güncelleme: 10.10.2019 Perşembe 09:33
- A +

Türkiye’nin, Suriye’nin doğu sınırında uzun ve derin bir koridor oluşturmak için kendi başına harekete geçmeye hazırlanmasının, en azından bu konuda kuvvet tehdidiyle güvenlik şeridi talebini etkili kılmaya çalışmasının birden çok nedeni var gibi görünüyor.

Bunlar arasında özellikle ikisi dikkat çekiyor.

Dış politik gerekçe ya da Kürt politikası

İlki, Erdoğan’ın izlediği Kürt politikasının kimi kurucu unsurlarıyla ilgilidir.

Türkiye’nin güvenlik şeridi politikasıyla sadece, sınırda PYD’yle arasında tampon bir alan oluşmasını hedeflemediği muhakkaktır. Böyle bir güvenlik şeridi, Türkiye ile Suriye Kürtleri arasında bir mesafe koyar, ancak bu durum, siyasi iktidar nezdinde, şeridin güney yakasında PYD’nin varlığını ve alan kontrolünün dolaylı olarak tanınması anlamına gelir. Erdoğan, bir süre önce oluşacak “güvenlik koridorunun PYD için bir koruma kalkanı haline gelmesi” ihtimalini bir tuzak olarak gördüğünü açık olarak vurguluyordu.

Görünen o dur ki, Ankara’nın güvenlik koridoru üzerinden temel hedefi, PYD’nin denetimindeki geniş alana müdahale ve bu alanı dizayn etme imkanlarına kavuşmaktır. Nitekim, Türkiye ile ABD’nin uzun zamandır anlaşamadığı temel konulardan birisi, güvenlik koridorunun nasıl yapılanacağı oldu. Ankara, 480 kilometre uzunluğunda, 30 km derinliğinde bir alanı sadece PYD’den arındırmayı değil, aynı zamanda o alana Suriyeli sığınmacıları yerleştirmeyi istiyor. Bu talebi aslında savaşın başından beri tekrar ediyor. Ancak zaman içinde, özellikle bölgede PYD’nin güçlü bir siyasi yapı haline gelmesiyle, söz konusu talep başka bir ağırlık kazandı. Bu ağırlık, o bölgenin demografisinin değiştirilmesi, diğer ifadeyle Araplaştırılması ve Kürtlerden olabildiğince arındırılması arayışını ifade ediyor. Ayrıca, bu arayış, Afrin’e kaymakam tayin edilmesi, YÖK’e bağlı üniversite açması gibi örneklerle, Türkiye’nin bölge üzerinde vesayet kurma niyetini de ifade ediyor. Vesayet ve demografik değişiklikle Suriye’deki ile Türkiye’deki Kürtler arasındaki köprüleri atmak, PYD’nin o bölgede, hatta daha Güney’de gücünü kırmak hedefinin benimsendiğini söylemek pek yanlış olmaz. Fehim Taştekin, Duvar sitesinde yayınlanan son yazısında bu durumu şöyle tarif ediyor: “Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda tarif ettiği güvenli bölge sınırları, temelde M-4 otoyolunu esas alıyordu. 30 km derinliğinde, 480 km uzunluğundaki bu hatta Kobani, Tel Ebyad, Serekaniye (Ras’ul Ayn), Dırbesiye, Amude, Kamışlı, Tirbespiyê (Kâhtaniye) ve Derik (Malikiye) bulunuyor. Erdoğan’ın 2-3 milyon mültecinin dönüşü için ikinci aşamada gözünü diktiği yer Deyr el Zor ile Rakka’ya kadar iniyor...”

Trump’un, IŞİD’le mücadeleyi ve IŞİD kamplarının denetimini de Türkiye’ye bırakma istikametindeki tweetleri, Türkiye’nin bu işe hevesli olması da bu arayışla paralel değerlendirilmelidir. Şu anda SDG-PYD siyasi sahasında Rakka’ya kadar uzanan bölgede, ABD’nin denetiminde, IŞİD’li ailelerin ve militanların ayrı ayrı tutuldukları birçok kamp var. IŞİD’in nüve olarak ve siyasi olarak yaşadığı bu yerlerde 100 bine yakın insan bulunuyor. Sadece El Hol Kampı 55 farklı ülkeden kadın, çocuk 73 bin kişiyi barındırıyor. Ayrıca hapishanelerde 12 bin militan var. Bu kamplarda hâlâ IŞİD bayrakları çekilebiliyor, IŞİD’e aidiyet havası esiyor. Kamptakilerin ezici çoğunluğu ise Arap, yani kalıcı. Esas olarak ABD-SGD-PYD sorumluluğundalar. Türkiye, PYD’nin etkisini kırmak için bu sorumluluğa aday olduğunu söylüyor. Büyük bir belayı talep ediyor.

Özetle Türkiye’nin arzusu, Suriye’nin doğusuna ve güneyine inen büyük alanda Kürt etkinliğini kırmak ve dolaylı bir vesayet düzeni kurmak. Bunun riski ise kısa vadede, IŞİD’i satın almak, Trump bir yana ABD kongresi, İngiltere ve AB’yle karşı karşıya gelmek, NATO’dan dışlanmak, Rusya ve İran’a biraz daha itilmek, Suriye’yle çatışma sürecinin içine girmek ve sonunda kaybetmek demek. Bu, büyük bir siyasi oyun. Doğruluğu, yanlışlığı bir yana, Türkiye’nin bu oyunu sürdürecek, bu bedeli ödeyecek imkanlara sahip olup olmadığı ciddi olarak tartışmalı.

İç politik gerekçe ya da kumar masası

Askeri aktivist bu tutumun nedeni iç politikayla da ilgilidir. Erdoğan, kimsenin yapamadığı yapmak, ABD’ye ve başka güçlere gerekirse kafa tutmak, büyük bir güç gibi hareket etmek, bunun mimarı olmak meselesini belli ki siyasi olarak çok önemsiyor.

Şöyle bir mantık yürütmek abartlı olmaz: Erdoğan’ın seçimlerden sonra izlediği seçim öncesine oranla daha keskin politikalar onu hızla güç kaybına itiyor. Nitekim Bekir Ağırdır, geçenlerde “AKP, çekirdek oyunun en düşük noktasında bulunuyor. İktidar bloğunda AKP’nin etkisi azalırken MHP’nin etkisinin göreceli olarak artıyor” diyordu. Aslında bu tablo, Cumhur İttifakı için de geçerli. Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi’nin yakın zamanda yayınladığı, 6 farklı anket şirketinin veri ortalamasını hesaplayan rapora göre, Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 50’nin altına düşerek 47.8 seviyesine gerilemiş durumda.

Erdoğan’ın içinde bulunduğu siyasi kapanda, ilk seçimde MHP’nin ve diğer milliyetçi oyların desteği üzerinden başkanlık seçimini kazanmayı ummayı düşünmek dışında ‘hamlesi’ yok. Bu düşünceyi fiili duruma çevirmek, kamplaşma politikasını derinleştirmek, bunun merkezine, bu kez uygulamalı bir biçimde yüksek risk alarak askeri harekat üzerinden beka konusunu, Kürt meselesini koymak anlamına gelir.

Ancak veriler bunun da yetmeyebileceğini gösteriyor. Bu durumda ‘başkan’ın iki hamlesi daha bulunuyor:

1- Meydan okuyan, dik duran lider imajıyla, yeni ‘Karaoğlan’ havasıyla kendi kampına katılımı artırmak.

2- İYİ Partili bir grubu Kürt meselesi kamplaşması üzerinden yanına çekerek, bunu sağladığı an erken seçim yapmayı hayal ederek yol almak.

Elbette, Suriye’de hükümetin izlemeyi düşündüğü yolu alması kolay iş değil, ufukta daha çok dar alanda sınırlı harekatlar görünüyor. Ancak buna rağmen yukarıdaki değerlendirmeler doğruysa, siyasi kazanç masasına Türkiye’nin geleceği de konmuş bulunuyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. 16 Ekim 2019 18:41
Zaten geleceğimiz ne zaman Kalktı SIYASI MASALARDAN. .1000 yıldan (Haclilarla vd ) fazla. ! :))..Fatih Sultan bile Anlatamamis. Istanbulu..! Konstantin,Konstantinopoils. .................( Ortodokslar Carigrad derler )..EL AN Böyledir. .hiçbirsey yapamadiysak KAĞITLARI ŞİMDİ BIZ DAGİTTİK. ..Bakalım oyun nasıl gidecek. .:)))..Korkmayın size vb bişey olmaz .nasıl olsa MEHMETÇİK var. Sizlerde Elde Coffee atın, tutun. .;)))..
Ali bey, yazdığınız diğer yazılarda olduğu gibi burada da birileriyle aynı cepheye su taşıdığınızı o kadar belli ediyorsunuz ki... Biraz insaf lütfen. Ülke olarak büyük bir güç olmanın altında Başkan olarak kimsenin yapamadığını yapmak isteğinin yattığını nereden çıkardınız? Bu müneccimlik mi yoksa bilmediğimiz bir analiz yönteminiz mi var?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 00:13
Ali Bey yazılarınızı objektif analizler yaparak değil hafif Kürt milliyetçiliği ve Erdoğan düşmanlığı sosuyla veriyorsunuz diye düşünüyorum. İnsan ister istemez sizin de siyaseten bir talebiniz oldu da ret cevabının kızgınlığıyla mı bu şekilde yazıyorsunuz diye düşünmeden edemiyor. 8 yıldır devam eden ve maddi manevi yükü üzerimizde çok ağır olan bir savaş var. Salt siyasi saiklerle savaşa girdiğimizi ima etmek başka mesele, kaçınılmaz olan bir askeri müdahalenin iç politikada da kullanılması başka mesele. Arada uzun kalın bir çizgi olduğunu düşünüyorum. Hayırlı geceler.
Muhtefi. 16 Ekim 2019 18:46
0
100% doğru. Çok şey anlatıp , birşey Anlatmamak gibi Bey Abi. :))..flu takılıyor. ;))
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 23:21
Anladık ali bey nasılda zorlanıyorsuz bu sosyolojik bir analiz bile değil sevdiğiniz alanıda artık inkar ediyorsunuz
Muhtefi. . 10 Ekim 2019 18:26
Bu yazı sanki Başka Yerlere ait. Türkçe ama manası Başkaca. !..hiç anlaşılmıyor. :))..Hayret. Entellektüel olucam diye bu kadar zorlamasaydin kendinizi. .Git bi koy kahvesine daha Aydın Entelektüeller bulursun Anadolumuzda. .Oturduğun /muz bu Topraklar öyle atma, tutmayla olmadı Sn Yazar Efendi. ..aynanın karşısına geçelim ve soralım kendimize Türk Milletine ne katkımız oldu. Aldığımız ne? ?.Verdiğimiz ne.?..Dürüst olalım kendimize. !.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 21:09
4
Sen anlamadin cunku onyargilarin var. Ben cok iyi anladim ve yazarin her cumlesi gerceklerle ilgili. Sayin Bayramoglu bu ulkenin onde gelen aydin ve akademisyenlerinden biridir. Ustelik yurekli bir insandir. Sen kimsin? Yazdigin yorumda bile kac tane cumle dusuklugu var. Senin gibileri tanirim. Milliyetcilikle vatanseverligi ayni sey sanirsiniz. Mangalda kul birakmazsiniz ama bedelli askerlik yaparsiniz.
Muhtefi.. 11 Ekim 2019 02:03
3
21:09..Yaşamadığım seyi yazmam..;)) İŞLETİM SİSTEMİM kendime acizane aittir.Samsun'a gidersen Bafrada Şehid Arkadasimin İsmi var Parkta K.irak'ta Bedel ödedi o gün bende Şehid Olabilirdim. İşkembeden Sallamıyorum hiç sevmem. !..Vatansever ol, Yurtsever ol/olalım Eyvallah. Yok farkımız. Herturlu irkciliktan ve ustunluk vesilesi saymaktan Nefret Ederim fakat .TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN istiklal ve Istikbalı amasiz,mamasiz,lakinsiz Ilken ise Canız, Candaniz.hepsi bu. Saygılar.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:42
Yazınız ikna edici değil. Askeri harekatlar her zaman risklidir, fakat gereklidirde. 40 yıldır uğraştığımız terörü bitirme amacına değinmemişsiniz. Oy avcılığı önyargınızdan sıyrılıp daha derin düşünerek, araştırarak bizi daha kaliteli yazılarla aydınlatmanızı bekliyoruz. Örneğin İsrail bayrağındaki iki mavi çizginin anlamını araştırılmalıdır. İsrail ve ABD deki siyonist lobinin PKK desteğinin nedeni nedir? Kısaca daha kapsamlı düşünmelisiniz. Bütün bunları dikkate alarak yazmalısınız.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:17
Yazını hiç beğenmedim, Erdoğan karışıtlığına dayalı muhayyel suçlamalar, sanki önemli noktalara parmak basıyormuş gibi çok cılız sebebler sıralayan, bugünlerde yayınlanması hiç doğru olmayan bir yazı. Halil İbrahimYelkaya HATAY
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:38
12
Asil bugunlerde yazilmasi ve yayinlanmasi gereken bir yazi. Sen istemiyorsan okumazsin. Savasa girildi diye dusunce ve ifade ozgurlugu ortadan kalkmaz bu devirde. 21. yuzyilda yasiyoruz.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 15:32
4 sene zaten iktidar niye erken seçim için böyle bir şey yapsın ki?
okur 10 Ekim 2019 14:49
amerikan uslerini kapatmanın tam zamanı,incirlik ve kurecik acilen kapatılmalıdır.feto,pkk ,isidin patronu amerikaya ve diktator trumpa verilecek en guzel cevap usleri kapamaktır.niye geciktiriliyo acaba?!
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:26
0
niye acaba?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:24
3
bizim kapatmamıza gerek yok, bu gidişle NATOdan atılacağız zaten. kendileri gidecekler. putin sürekli halay halinde.
Ali baba 10 Ekim 2019 12:43
Kibris tûrkleri için ne istiyorsak, Kûrd kardešlerimiz içinde istersek, sorun çôzûlûr, p k k de biter, bu kadar basittir ÇÔZÛM,
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:56
Sayın Bayramoğlu, IŞID militanları YPGPKK saflarınsa savaşırken, canlı bomba olurken mesele yokmu? Neden o zaman bu yorumunuz gelmedi.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:48
Erdoğan ne yaparsa yapsın bundan sonra seçim kazanması çok çok zor.
Sayın Bayramoğlu, lütfen siz cevap verin... Davutoğlu'nun Esed ile görüşmesinde "cezaevindeki ihvan üyelerini serbest bırak ve onlara 3 bakanlık ver" demek suretiyle -olmayacak bir talep ileri sürerek- iç savaş tezgahladığı iddiası doğru mu...? Bu konuda bizi aydınlatabilir misiniz?
Mehmet 10 Ekim 2019 10:22
Suriye de bop ile yapılan ve devam eden hataların bedelini herkes ödüyor.Secim mi bitmiştir.Ip e oy vermez millet çünkü babacan ve davutoğlu bizim için bir umut oldu.Ip oyun sağ kesimin yüzde 20 lik kesiminden geldiğini,chp yerine ip serdiğini biliyor.Op şuanda yüzde 3,4 tür.Ne yapacak ak partiye yanasacak
1517 10 Ekim 2019 09:39
sürungenleri ezmek icin harekat başladığı andan itibaren bazı "aydın" kisvesi altına bürünmüş gafiller boyle aciklama yapabilir..sıkıntı yok..siz kendi cibilliyetinizi gosterirsiniz..pyd teröristleri tarafından kamışlida, doğu fıratta yerlerinden zorla cıkarttırılan,iskenceye maruz kalan, tecavüz edilen ve zorla askere alınan insanlardan bahsetseydin keşke. bundan haberin yok degil mi !! bundan bahsetseydiniz keşke edemezsin çünkü siz busunuz..ELHAMDULILLAH, karşıda herkes tek saf olmuş, bağırıyor..olsun onların da üstesinden geliriz Allah'ın c.c. izniyle..
Totoloji ile yazı yazmak. Duanı ya da beklentini analiz diye satmak.
Adem Saracoglu 10 Ekim 2019 09:07
Mesele Kürt alerjisi! Kürt olmaya Türkiyede izin verilmedihi gibi komsu ülkedede izin verilmiyor! PKK, YPG sadece bu politikanin ürünleri! Bu politikalar devam ettikce PKK biter, yenileri kurulur, bizde döner dolasir hep ayni yere geliriz;(
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 08:34
Şeytanın avukatlığını yapalım: Acaba ülke kritik bir atmosfere sokulup seçimlerin ertelenmesi düşünülebilir mi?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:58
1
hangi seçim?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 08:15
Erdoğan gelecekte yaptıklarıyla hiç iyi açılmayacak
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 07:10
Peki ne yapılmalı bi söyler misiniz? Seçimi hiç karıştırmadan ülkenin güvenliği için neler yapılmalı bi fikrinizi söyleyin bilelim. Ne olsun istiyorsunuz orada bi terör devleti mi? O zaman herşey güzel mi olacak. Şu yazdıklarınız her yönüyle tartışılır ama bi kerede şöyle yapılmalı deyin. Hadi diyelim ki yanlış yapılıyor peki ne yapılmalı. Komşunuz terörist olursa huzurlu olacak mısınız nasıl yapalım hadi bizi aydınlatın
Adem Saracoglu 10 Ekim 2019 09:28
3
Yapilmasi gereken ordaki olusumla oturup anlasmak desteklemek. Karsilikli ticareti ve isbirligini artirmak. Bunu anlamak bu kadar zormu? Kuzey Irakdaki Kürt bölgesinede karsi cikilmisti, ama su anda Irak da en güvenli bölge. Erbil e gidip Divan Otelinin terasindan sehre bakin, o zaman dedigimi anlarsiniz
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:00
6
Türkiye'nin karşı olduğu şey terör değil, Kürt kimliği ve bir Kürt siyasi oluşumu. Mesala Barzani'ye de aynı düşmanca tutum gösterildi bağımsızlık istediğinde.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:45
6
Eli kanlılarla ticaret yapalım diyorsunuz yani. Değişik bir bakış açısı. Bunun neresini anlasam bilemedim. Barzani konusu bunla aynı sıklette mi. Suriye’de teras bile kalmadı.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 06:52
Tarafgir yazi olmuş....Erdogan düsmanligi kaniniza işlemiş.... Erdogan olmasa da Toplum un % 80 i bu harekati destekliyor.... Suriyeli kardeşlerimizi o bölgelerde yerleştirip ekmek ve aş a kavusturmak niye kötü olsun...Hani Suriye topragi bir bütün dü.. araplaştirma ve kürtleştirme kelimelerini reddediyoruz.Türkiye den örnek verecek olsak...Diyarbakira 50 000 batidam insan gitse Türkleştirme mi oluyor.....Global dünya....
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 05:31
ic siyasette mutlaka kazanmak arzusunun basimiza sardigi bir bela.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 04:46
Bir Kurt olarak boyle birine oy verdigim icin Allah beni af etsin.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:31
2
affetmez bence. üzgünüm.
Okur 10 Ekim 2019 18:00
4
Allah seni Affetsede bir TÛRK olarak kûrdlerin agirlikda oldugu bir partiye oy vermedigin için seni hiç bir zaman affetmiyecegim, bulgaristandaki tûrkler bulgar partilerinemi yoksa tûrk partilerinemi oy veriyor, kendi agacin kurdu olma,
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 01:47
O bölgede demografik mühendislik çoktan yapıldı. Işid ile mücadele bahanesiyle arap yerleşkeleri yerle yeksan edildi, araplar, türkmenler ve hatta pyd çizgisine muhalif kürtler sürüldü, tapu kayıtları yok edildi. Suriyenin üçte bir toprağı ve bütün doğal zenginlikleri suriye nüfusu içinde oranı yüzde onu geçmeyen kürtlere tahsis edildi. BM raporlarını okuyun. Şimdi bu tersine çevrilecek. Eksik bilgiyle yazıp çizmek yakışmıyor.
fikir 10 Ekim 2019 00:05
pkk kaybederken; Ülke geleceği siyaset masasında'' !? senden farkli bir fikir beklenmez zaten.
Karar okuru 10 Ekim 2019 01:09
12
Bu yapilan savasla Pkk birsey kaybetmez hatta kazanir... Tum ulkeleri karsisina alan bir Turkiye bunu ne kadar surdurebilir? Asil soruda bu zaten… “senden farkli fikir beklenmez” yorumu cok dogru, sayin Bayramoglu gercek bir entellektueldir ve bunu fikri ile de aciklamistir burada…
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 12:13
9
Bu savaşın sonucu ne olursa olsunKürtler duygusal olarak Türkiye'den kopacaklar, ki PKK'nın asıl istediği bu. Ayrıca Kürt meselesi yerel bir mesele olmaktan çıkıp bütün dünya kamuoyunun gündemine girecek. Bizi IŞİD belasından kurtaran Kürtleri Türklere ezdirmeyelim duygusu güçlenecek.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN