Back To Top
Eğitim insan tabiatına uygun değildir!

Eğitim insan tabiatına uygun değildir!

 - Son Güncelleme: 13.07.2019 Cumartesi 09:39
- A +

Ben eğitime karşı bir insanım.

Zorunlu eğitime ise tamamen karşıyım.

İnsanların kendilerini ve çocuklarını hangi alanda ve nasıl bir müfredatla yetiştirmek isteyeceğine kendilerinin karar vermesi gerektiğini savunuyorum.

Müfredatı beğenmediğim için böyle düşündüğümü zannedebilirsiniz.

Fakat müfredat meselesinden ziyade eğitimin insan tabiatına pek de uygun olmadığını düşünüyor ve savunuyorum.

Belki bebek bakımı ile ilgili bilim insanları ve pedagoglar bebeklerin ve küçük çocukların mutlaka eğitilmesi gerektiğini savunmakta kendilerini haklı görüyor olabilirler.

Bir bebeğin tuvalet eğitimi mecburi midir zaruri midir, bunu ben pek bilemem Fakat ben sizlere eğitim kelimesi nereden gelir, eğitim kelimesinin eklerinde ve kökünde nasıl bir mana vardır, eğitime neden karşıyım, bunu biraz açmaya çalışacağım.

Eğitim kelimesi uydurma bir kelime, nesebi biraz gayrı sahih. Eğmek kelimesinden geliyor. Kelime köküne ettirgenlik “t”si geliyor. Eğitmek kelimesinin sonuna 1930’lara kadar pek başvurulmamış bir yola gidilerek “im” diye bir ek getiriliyor.

“M” sesinin normalde kelimeye katacağı anlam sahiplik ile ilgili bir anlam. Sahipliğin 1. tekil şahıs ile ilgili olanını ifade ediyor.

Fakat “m” sesine zamanın Türk Dil Kurumu görevlileri 1930’lu yıllarda isim yapma anlamı yüklemişler.

Bu doğru bir tasarruf mudur? Kanaatimce doğru demek çok kolay değil.

Fazla ayrıntıya dalıyorsun diye kızmayacaksanız “M” sesinin sahiplik anlamını bulunduğu kelimeye nasıl kattığını biraz anlamaya çalışalım: “M” sesini telaffuz ederken ağzımızı tam olarak kapatırız. Başka hangi sesleri çıkartırken ağzımızı kapatırız? B, M ve P. Ağzımızı kapatarak adeta bahsettiğimiz şeyin başkaları tarafından kullanılmasını engellemeye çalışıyor gibiyizdir. 

Sahiplik ekinin “m” ile, ben kelimesinin ise “b” sesi ile başlamasının sebebi biraz da bu belki.

Patlama kelimesinin “p” ile başlarken kapatma kelimesindeki “p” sesi ve kapatma eylemindeki “p” sesi tam da peşinde dolaştığımız kapalılık ile sahiplenme, sahiplendiğin şeyi başkalarına kapama arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor değil mi?

Şimdi gelelim tekrar eğitim kelimesine. Eğitim neden kötü bir şeydir, eğitime neden karşıyım ve insanların eğitime karşı çıkmasını neden istiyorum?

Eğitim kötüdür çünkü bu uydurma kelime sinesindeki “t” sesi ile insanların iradesini hiçe sayma anlamını taşımaktadır.

Eğitim kötüdür çünkü bu kelimeyi icad edenlerin tam da yapmak istedikleri bu idi. İcad edenler dememeli idim, bu kelimeyi uyduranlar demeli idim. Hatta uydurmasını bile beceremeyenler demeli idim. İşte görüyoruz, 1936 yılında uydurulmuş bir kelime. O kelimenin anlattığı mana dünyası nasıl da kadük çıktı. Düzeleceği de yok. O kelimeyi kullandığınız sürece de düzelmez. Zira ne demiş büyükler biliyorsunuz; “kem âlât ile kemâlat olmaz.”

Eğitmek birisine bir şeyi zorla yaptırmak anlamına geliyor. Zorla erdirmek, boyun eğdirmek. Ne demişti Akif: “O rükû olmasa dünyada eğilmez başlar”

Eğitim kelimesi iğdiş kelimesi ile de aynı kökten geliyor. İğdiş etmek, iğidiş, iğitiş, eğitiş... Hayvanın iğdiş edilmesi, hadımlaştırılması.

Koca koca adamlar bize eğitim şart diyedursunlar, biz de onlara hayır diyeceğiz hayır! Eğitime karşı çıkmak şart! 

Bosna’dan edebiyat dolu selam!

13 Temmuz Cumartesi akşamı sayfadaşım Mevlana İdris Bey ile Bosna’da Blagay Tekkesinde Sarı Saltuk’un makamında Saltukname okuması yapacağız. 14 Temmuz Pazar sabahı Mostar köprüsünde Ahmet Efe Şiirleri Şiir Dinletisi yapacağız. Şiirleri Türkiye’den ve Bosna’dan genç dergiciler okuyacak. Grup Sancaktar’dan Erkam Aslanoğlu Ahmet Efe’nin bestelenmiş şiirlerini yorumlayarak. En son Ahmet Efe kendi şiirini okuyacak.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru 31 Temmuz 2019 12:37
Karar okurlarının Eğitim ve Öğretmen ikilemi için Jan Jack Rousso nun emile (terbiye) eserini okumalarını öneriyorum. Sekuler eğitim dayatmasının sonucu batılı bireylerin nasıl vicdansız hale dönüştüğü yorumlanmıştır. 12 Eylül 82 İhtilali sonrasında bütün üniversite öğrencilerine dayatılan eğitim amaçlı 32 dersi hatırlayalım. (Beden Eğitimi-Resim-Müzik)(8)- Atatürk İlkeleri Tarihi(8)- Türk Dili(8)-Yabancı Dil(8) toplam 32 ders üniversite öğrencilerini eğitebildi mi?
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 00:35
Sayın Yazar, eğitim kelimesinin sonundaki ek, iyelik eki değil fiilden isim türeten ektir. Alım, satım, dağıtım örneklerinde olduğu gibi. Okurlar, yanlış bilgilenmesinler diye yazmak istedim.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 14:04
Boş yazı
Sami Güven 14 Temmuz 2019 00:06
Sayın Gültekin, arkadaşınız Sayın Doğan ile sözleşmiş gibi 1-2 gün arayla "eğitim" sözcüğü konusunu ele almışsınız. Denk gelmiş gibi gelmedi bana. Bu saçma sapan dil çekişmelerine mi dönüyoruz yine. Bunun ne gibi faydası olabilir topluma, olmadığını gördük geçmiş yıllarda. İtişip kakışmanın gereği yok, gündemden düşen tartışmalarla yeniden gündem oluşturmaya kalkmak sadece enerji kaybettirir topluma.Su akar yatağını bulur. Dili toplumu kutuplaştırıcı bir enstrüman olarak kullanmaktan kaçınalım. Bilimsel platformlarda tartışılabilir ama genele yaymayalım genelde tartışma değil "çekişme" olur.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 22:12
İŞİD'in eğitim kampları hakkında ne düşünüyorsunuz acaba?
H.K. 13 Temmuz 2019 22:00
Bu, yazar beyin 1hafta sonu polemiği olmuş! “Eğitim”e karşı olmayı kelime anlamı olan eyleme karşıymış gibi algılatmanın alemi ne? "fırça yemek mi". Eğitmek kelime olarak 1laftır "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz". Sn yazar eyleme/aksiyona karşıysa o daha da kötü. “Ağaç yaş iken eğilir”se “eğitmek” de normaldir. Eğitmek normalse “eğitim” de normaldir. “Öğretmek” normalse “öğretim”in de normal olduğu gibi. Eğitim işinde disiplin şart. Disiplin, ciddiyettir, bu olmadan insan yeni beceriler kazanamaz. İtirazla 1likte alternatif sunmak önemli; sonuçta dil zenginlemiş olur!
Uydurukçu başı ! 13 Temmuz 2019 19:55
Desene Cumhuriyet seni ve kankanı eğitememiş.Bundan sonra görev Rise düşüyor.Söyleyelim de sizi talim ve terbiyeden geçirsin.Artık reis sizi öğütürmü yoksa eğitirmi orasını o bilir. Yok efendim uyduruk kelimeymiş de, aman da aman ne çok bilirmiş beyimiz. Sade sen mi uydurabiliyorsun pek böyyük kök ses teorisyenimiz.Adam uydurmuş tutmuş mu tutmuş sizene kardeş. Ne bu arap ve fars sevdanız. Sen daha güzelini bul.Ama Türkçe olsun. Ne de olsa Türkçe alimi böyük teorisyensin ya.Bir de ben uydurayım "usukturun" ne dersin.Hem sen hemi kankin uslanır belkim.Yada dur"erin" olsun belki kemale erersin
Egitimsiz yazar 13 Temmuz 2019 18:23
Bu yazar kadar sacmalayan birini daha gormedim. Karar gibi bir gazetenin buna izin vermesi ilginc.
Kararsız 13 Temmuz 2019 17:40
Allah akıl fikir versin ne diyelim
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 15:14
Her kelime uydurmadır. Zamanla kültür harmanıyla içselleşir ve benimsenir. Artık o kelime duygularımızın meramımızın yansıması belki aynı meramımız olur. insan iradesi elbette bir yöne yönelecektir. Önemli olan cebir ve şiddet olmamasıdır.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 14:01
Yazıyı beğendim, yorumlara üzüldüm. Karar okurunun felsefi derinliği daha fazla diye umardım. Yahu, yazar kimse bir şey öğrenmesin demiyor, eğitmek kelimesinin otoriter, buyurgan çağrışımlarından dem vuruyor. Günümüzün değerleriyle gayet uyumlu bir yazı. Keşke yazar okuyucunun yanlış anlayacağını hesaba katıp biraz açıklamaya girseydi. Ama cesaretinden dolayı da kendisini tebrik etmek lazım.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 13:27
Bir köşe yazısında bu kadar sacmalamayida ilk defa gördüm. Siz niye bu kadar okudunuzki?
Seyithan 13 Temmuz 2019 12:54
Sizleri tebrik ediyorum. İkinizin de yazılarını okuyorum. Bundan sonra daha dakik olmaya gayret edeceğim. Dil konusundaki hassasiyetiniz için de ayrıca tebrik ediyorum. Bosna’ya selam olsun.
Eğitim kavramı bana da "soğuk" gelir..zorunlu eğitim ise çok başka amaçları olan şeydir.İnsanlık Ur,Uruk,Lagaş'tan beri "şehirde" yaşıyor ama zorunlu eğitim 6 bin yıllık bilinen tarihte sadece 200 yıllık geçmişi var.Prusya devleti Napolyon'a 1806'da Jena'da yenilince,eğitimi zorunlu hale 1819'da getiriyor ancak eğitim var lakin gönüllü olarak insanlıkta.Eğitimde tek tipleştirme ve yaratıcılığı "öldürme" vardır,ama esas olan öğrenimdir.Akıl yürütme,sorgulama ve analiz etme yeteneğini geliştirme vardır.Bu bağlamda "parasız eğitim" talebi en olumsuz bir taleptir.Öğrenim hakkını konuşmak gerek.
Kökeni yanlış olabilir ama, eğitim öğretim kusurlarını kelimeye yıkmak; şaka gibi.Ama 70 yıldır kalıcı ve verimli bir eğitim uygulaması olmayınca, bu eğitimi reddetmek düşüncesi anlaşılabilir bi şey.Dünya görüşü( ideoloji) üzerinden yürüyen ülkede ancak bu olur.
MUHAMMET APAYDIN 13 Temmuz 2019 12:19
Sayın yazar, -ım/-im eki Türkçede işlek bir ektir: bak-ım, dik-im, gör-üm (-ce) ...gibi. Türetme ve yorumlama mantığınız tutarsız. Keşke daha iyi bir eğitim alsaydınız, diyesi geliyor insanın.
A. Ç. 13 Temmuz 2019 11:37
Asım kardeş, imam h. lisesi ve ardından Türkçe öğretmenliği okumuşsunuz. Keşke daha analitik yaklaşım gerektiren şeyler okusaydınız, lafla insanların duygularına, inançlarına seslenebilirsiniz, manipüle edebilirsiniz, ama lafla peynir gemisi yürümüyor.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 11:22
1930'lara kadar zaten Türkçeden kelime türetme diye bir kavram yoktu. Osmanlıca ne güne duruyor? Denizaltı yerine tahtelbahir de gitsin. Ama Araplar denizaltıya Ğavvasa diyorlar. Eğitim yerine terbiyeyi kullanalım o zaman. Gitar terbiyesi alıyorum diyelim mesela. Ya da terbiyesiz bir gitar talebesi sahneye çıkmamalı da diyebiliriz. Eti zaten pişirmeden önce terbiye ediyoruz, eğitmiyoruz.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 16:10
0
Terbiye değil de talim kullanılabilir. Tabi ki eğitim daha yerleşmiş dilimize.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 10:48
Ülkemize gelen Suriye'lilerin büyük kısmı eğitimsiz. Kural yok, saygı yok, ülke, millet bilinci yok, bol bol şiddet var. O zaman bu kitleden memnun olmalısın. Eğitim seviyesinin yükseldiği ülkelere gittikçe hayatın daha yaşanılır olduğunu görmüyor musun? Eğitimin olmadığı ülkelerden eğitimin yüksek olduğu ülkelere bu göç isteği neden?
Murat124 13 Temmuz 2019 10:49
Dil zaten insan uydurmasıdır, çoğunlukla kurallı bazen kuralsız, bazı sözcükler halk tarafından benimsenir dile yerleşir, bazıları benimsenmez. Arap uydurunca sorun yok, Türk uydurunca sorunlu mu? Nedir bu ecnebi hayranlığı? İki basamaklı iki sayının çarpma işlemini neden bir çok insan yapamıyor, buna yoğunlaşsak daha iyi olmaz mı? Gelişim de "im" ile bitiyor, buna takılıp gelişmeyelim mi?
okur 13 Temmuz 2019 10:37
teklif ettiğiniz şey ne, uygulamada başarılı olması mümkün değil, insanlık hep bir eğiticiye ihtiyaç duydu, peygamberler de eğiticiydi, tanrı da öyledir, insan hamdır, her daim ham, yoğrulması gerekir...
Özay İbrahimbaş 13 Temmuz 2019 09:48
Kardeş, sen ne diyorsun. Arapça Farsça Türkçe sözcüklerle bir çorba yapmışsın ki, içenin kusası gelir. Sadece bu günkü köşe boşluğunu boş şeylerle doldurma kurnazlığı bu. Ama gazetenin yayın yönetmeni buna nasıl izin verdi. Bilgisi olmayan konularda parlak fikirleri olmak bizim Müslüman Türk toplumuna özgü Allah vergisi bir kabiliyet sanırım....
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 09:27
Anadolu’daki halkta cumhuriyetten önce Anadolu’da kendi çocuklarını tam da senin arzuladığın gibi eğitmeyip bilim ve sanayide çığır açacak buluşlar yapacakken Cumhuriyet kuruldu ve bu değişim durdu maalesef.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 08:23
Valla bence sen başka konular hakkinda yaz ama eğitim olmasın. Meselâ sek sek nasıl oynanır.
EMG 13 Temmuz 2019 08:15
Mükemmel. 1930'lu yıllarda yapılanlara tenkit getirenleri her zaman tebrik ediyorum.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 06:33
İcad edenler,uyduranlar,uydurmasını... bu ne? Lise kompozisyon seviyesi bile değil. Lütfen kelimeler üzerinden oynayarak yazı olmaz. M,B,P yok ağzımızı... ben kelimesinin b ile... kesin değil belki. Şaka mı bu! "Dil bir milletin ses bayrağıdır." Sözlük koleksiyonu ile bu işler olmaz. Bu seviyede bir yazıyı KARAR'da istemiyorum. Daha sert yazacaktım kardeş hukukumuz engel oldu.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 06:24
hahaha, dogru demissiniz ama egitim gerekli. egitimin olmadigi toplum gormek istiyorsak, afrikadaki ve okyanusdaki adalarda yasiyan kabilelere bakabiliriz. sonra karsilastirma olsun diye de avrupa ve amerikaya. bence egitim toplumdaki insan kalitesini belli bir seviyeye getirir. haa egitim sadece matematik, fen mi? hayir. matematik, fen, tarih, dusunme ve problem cozme metodu, ahlak, durustluk, karar verme, vs. bunlar da aile+ toplum+ devlet beraberligi ile cocuklara kucukken verilmesi, sonra buyuklerde de degisime ayak uydurmak icin devamli edilmesi. yani spor=kas, egitim=beyin :)
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 06:17
Şiir tedâvi eder. Aykırı olmak için fazla zorluyorsunuz ve de yoruyorsunuz. Bundan sonra sizi okumayacağım. Bir yakın geçmiş düşmanlığı ile neyi iyileştireceksiniz. Tedâviye dönük yazılar lütfen! Yanlışları duymaktan yorulduk. Eski gazetenizdeki dil ve refleksler zaten bölücü aynı şekilde devam ediyorsunuz. Bir"KARAR" verin.
Kral çıplak 13 Temmuz 2019 02:57
Zorunlu eĝitim konusunda çekinmeden kral çıplak diyenler de var sizin gibi. Kelimenin nasıl da ardındaki gerçekliĝi eleverdiĝini de ne güzel anlatmışsınız. Şaşmaz bir metafiziĝi vardır dilin... Zorunlu kamu eĝitimi... Yeni dünya düzeninin diĝer bütün yüzükleri baĝlayan tek yüzüĝüdür o; nesiller arasındaki bilgi aktarımını, yürek baĝını koparan, Allah'ın yarattıĝı hayat ve tabiatı yok etmeye çalışan sinsi zorbalık: "...ekinleri ve nesli tahrip etmeye çalışırlar..." (Bakara 205). Evladınızı kendiniz yetiştirin ki kendinizi yetiştiresiniz.
muraD 13 Temmuz 2019 18:01
0
Tebrikler! Tam isabet...
Samsunlu 13 Temmuz 2019 01:34
Bu yazı şaka mı ciddi mi anlamadım. Kusura bakmayın ama mandıra filozofu gibi olmuş.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 01:05
din eğitimi olsa bakalım karşıyım diyebilecek misin? kafanı orada gövdenden ayırırlar.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 00:03
Yazıyı sonuna kadar sabırla okudum. Konuyu nereye bağlayacağınızı merak ettim. Ama sadece kelime oyunu yapmışsınız. Felsefi ve tarihsel temellendirmesini yapabilseydiniz şayet; oturup makale haline getirip, bilim dünyasına sunmanızı teklif ederdim ancak yazı bu haliyle çok kadük kalmış.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN