Back To Top
Kur’an Türkçesi, Kur’an harfleri ile Türkçe

Kur’an Türkçesi, Kur’an harfleri ile Türkçe

 - Son Güncelleme: 02.02.2019 Cumartesi 09:49
- A +

Geçen haftaki yazımızda kullandığımız Kur’an Türkçesi ifademi Arapçayı savunmak zannedenler olduğunu gördüm.

Tek kişiye tapınmacı eğitim sisteminden geçip o tek kişiye tapan kimselerin çok cahil olduğunu bilirdim ama bu derece cahil olduklarını bilmezdim. Tek kişiye tapma işinden nefret etmeyenlerin zihninde dahi o hastalıklı, faşist bakış tarzından etkilenip ufuk körleşmesi yaşandığını zaten gözlemliyordum. 

Arapçayı savunuyormuşum, Arapçı imişim, daha neler neler. Köşemizi düzenli takip edenlerin güleceği herzeler. Herze demiş iken geçen hafta Üsküdar Baraka Kültür Evi’ndeki Saltukname dersimizde herze yemenin zehirlenmeye iyi geldiğini okuduk. Sarı Saltuk bir yahudinin kendisine zehir içirmesi sonucu divane olup diyar diyar dolaşırken yolu Ejderhan isminde bir yere varır. Orada bir Tatar karısı buna “zübde-i herze yedirseler” yani herze tohumu “yedirseler halas olurdu” der. Bu herze yemek bildiğimiz herze yemeye benzemese gerek dedik, peşine düştük kelimenin. Bildiğimiz herze farsça beyhude, faydasız söz manasına kullanılıyor. Güzel he ile değil de noktasız he ile yazılırsa edebe mugayir bir manaya bürünüyor kelime. Eski metinlerde silah anlamına da gelen bir kelime anlamına geliyor o herze. Sarı Saltuk’un yemesi tavsiye edilen tohumun herze değil herse tohumu olduğunu fark ettik biraz sözlük karıştırınca. Keşkek lapası manasında Arapça herise kelimesinin Konya, Niğde, Rize yörelerinde herse şeklinde telaffuz edildiğini Derleme Sözlüğünden görüyoruz.      

***

Arapçı olduğum iddialarına döneyim. Düşündüm, bu herzeleri yiyenleri (noktasız he ile olan herzeyi kast ediyorum) böyle bir ithamda bulunmaya iten bir ifadem mi var diye kendimi, yazdıklarımı bir hesaba çektim. Onları bu çıkarıma “Kur’an Türkçesi” ifademin götürdüğüne kanaat getirdim. Oysa yazımda Arapçayı yüceltmek bir tarafa; çocukları Arapça inmiş Kur’an ile ilkokuldan önce tanıştırmada bir yanlışlık olduğunu belirtmiştim. Bilmediği bir dilde inmiş olan Kur’an ile hemen tanıştıktan sonra ilkokula gönderildiklerinde okulun onları hayat kitabımız Kur’an-ı Kerim’den uzaklaştırmakta olduğunu dile getirip bunun önüne geçmenin yolunun çocuklara anaokulunda Kur’an okumayı öğretmeden önce Kur’an harfleri ile Türkçe okumayı öğretmek olabileceğini savundum. Kur’an harfleri ile Türkçe yazılmış hikaye ve masallar okutmamız gerektiğini hem de bunu harekeli harflerle yapmamız gerektiğini savundum. Bunun neresi Arapçacılık? Bunun neresi Arapçılık?

Kur’an’a düşman olanları, çocukların Kur’an-ı Kerim ile tanıştırılmasına “Ayy, hiç pedagojik değiiil” diyecekleri zaten zerre ciddiye alacak olmadığım gibi, kendilerine Sarı Saltuk hamleleri kılmanın sevap bile olduğunu düşünüyorum.

Arapçanın Türkçeden mukaddes, mübarek bir dil olduğuna hiçbir zaman inanmadım. Zira yeryüzündeki tüm dillerin Allah’ın muhteşem bir emaneti olduğuna inanırım. Bir dili diğerlerinden yüceltecek tek şeyin Allah’ı zikretmek olacağını, o dili Allah için kullanmak olacağını düşünür, buna şeksiz şüphesiz inanırım. Neden böyle inanırım? Zira emanet doğru yolda kullanılmıştır da o yüzden böyle inanırım.

***

Kur’an Türkçesi demek Arapça demek değil. Kur’an harfleri ile Türkçe yazmak demek. Ben bunun en azından ilk yıllarda harekeli olması gerektiğini savunuyorum. Kur’an harfleri ile Türkçe yazmanın yaygın eğitim kurumlarında mutlaka herkes tarafından öğrenilmesi gerektiğini savunuyorum. Türkçenin Kur’an harfleri ile öğrenilmesinin Üstad Sezai Karakoç’un İncil harfleri dediği harflerden önce olması gerektiğini savunuyorum. Türkçeye hiçbir alfabenin uymaması meselesi ayrıca tartışılacak bir konudur.

Önünü açmaya çalıştığım Kur’an harfleri ile Türkçe yazma konusunun bizden öncekilerin yanlış isimlendirmesine kurban gittiğini düşünüyorum. Osmanlıca öğretimi şeklinde isimlendirip okullara sokulmak istenmesini yeni zamanlar Atatürkçülerinden Dücane Cündioğlu gibi kimi zevat gargaraya getirmeye çalıştı. Yanlış eğitim hamleleri ile de Osmanlı Türkçesi seçmeli ders olarak konulmuş gibi yapılarak bürokratik bir abra kadabraya maruz kalındı.

Tıpkı dersanelerin kapatılması doğru hamlesinin Belediyeler eliyle gençlik merkezlerinde, bilgi merkezlerinde dersane açmaya çevrilmesi gibi.

Kütüphanelerin 24 saat açık tutulmaya çalışılması hamlesinin insan kabiliyetlerini iğdiş eden test sistemi aşıklarınca yani test çözenlerce kütüphanelerin işgal edilmesi ile boşa çıkartılması gibi…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 13:47
Değerli Mehmet rumuzlu kardeşim, timur-yıldırım rekabetinin konuyla ne alakası var? Avrupa, yüzyıllar boyu, Arapların, Osmanlınin, Tatarların ve Sovyetlerin akın ve fetihlerine maruz kaldı. Ama Avrupalılar ve batı kültürü yok olmadı. Onlar bize saldırdı, biz de yok olmadık. Sence Arap harfleriyle yazsak ne değişir? Bunu bı düşün bence.
mehmet 08 Şubat 2019 16:38
0
“Maalesef, tarihimizin kaynakları olarak bildiğimiz eserlerin yüzde 99’u hala neşredilmemiş durumdadır. Bu vazifeyi Türk Tarih Kurumu’nun (TTK) yapması gerekirdi. TTK kendi tarihimizle uğraşan bir müessese olmaktan çıkmış, adeta bir arkeoloji kurumu haline dönüşmüştür. Bu üzücü gelişme neticesinde o müessesenin mâlî imkanları haksız yere yabancı kültürlerin araştırılmasına harcanmıştır.'' Prof. Dr. Mehmed Saray
mehmet 08 Şubat 2019 16:35
0
''Zannederim dünyada bu kadar zengin tarihi mirasa sahip olan başka bir millet yoktur. Yine bugün dünyada bu zengin hazinesinden kendi genç nesilleri için istifade ettirme mücadelesi vermeyen yegane millet biziz. Bu kaynaklarımızı, kültür hazinelerimizi neşretmemenin ıztırabını son yirmi, otuz senedir çekmekteyiz. Bilhassa genç nesillerimizi adeta diğer milletlerin kültürlerini ve eserlerini okumaya itmişiz.''
KARAR OKURU 06 Şubat 2019 16:08
Arap harfleriyle yazmanın bir faydası olsaydı, Arap ülkeleri dünyanın en ileri en modern ülkeleri olurdu.
mehmet 06 Şubat 2019 18:30
0
Hiç rönesansın kaynağı 835 yıllık Endülüs'ü duymadın değil mi? Timur ile Yıldırım savaşmasaydı ve Osmanlıya çelme takılmasaydı belki İstanbul daha erken alınacaktı. Endülüs'ün yıkılması engellenecek ve doğudan Osmanlı, batıdan Endülüs, Avrupa diye bir medeniyet olmayacaktı. Ama biliyoruz ki hiç bir şey sonsuz değildir ve hakkında yazılmış kaderi vardır. (Şüphesiz biz her şeyi bir kaderle yarattık-Kamer 49)
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 10:25
2
Endülüs'un ileri seviyede bir medeniyet olmasının alfabeyle ilgisi yoktur. Bugün ABD Latin harflerini, İsrail İbrani harflerini, Rusya kırık alfabesini, uzak doğu ülkeleri de kendine has yazılarını kullanıyorlar. Hepsi de bizden ileri.ilerleme alfabeyle değil, çalışmakla olur. Ayrıca bizim mili alfabemiz, Arap alfabesi değil, Göktürk yazısıdır.
KARAR OKURU 06 Şubat 2019 14:09
Su halimize bakin. Dunya fezalarla ugrasirken biz Arap alfabesiyle , Turk alfabesiyle gecmisimizle ugrasiyoruz. Turkcenin yaninda gecmisimizi iyi anlamak icin Arap alfabesi kullansak ne olur. Ataturku mu unuturuz? Ama bizim bazi kart kafalar degistirip gecmise donmeye calistikca daha cook konsuruz, gecmisimize nefretle bakariz.
mehmet 05 Şubat 2019 17:28
Voltaire haklı olmalı: “En büyük acı, artık acıtmaz olmuş zincirlerin acısıdır.”
mehmet 05 Şubat 2019 16:59
Yapılan devrimler milliyetçilik maskesine ile perdelendi. İmkanım olsaydı bu dünyada yapmak istediğim tek şey eski alfabemize geri dönmek olacaktır. Bu aziz milleti öyle bir kör ettiler ki kendisine ne yapıldığının hala farkında değil.
mehmet 05 Şubat 2019 13:28
Mohiz Kohen adlı bir yahudi Munis Tekinalp adı ile Türkçülük yazıları yazmıştı. Türk Dili de Agop Dilaçar adlı bir Ermeniye emanet edilmişti. Onun döneminde Türkçe’de ne kadar başka dillerden Türkçe’ye geçerek Türkçeleşmiş veya Orta Asya Türkçesi olan kelimeler atılıp, yerlerine uydurukça kelimeler konmuştur. Onların derdi konuşamayan, konuşsa da anlaşamayan nesiller.. Günümüzde 100 yıl önceki Türkçeyi değil, 30 yıl öncesi kitaplar okunamıyor.
Niğdelinin yorumu ne oldu sayın yönetici...
ali namlı 02 Şubat 2019 22:28
Kuranı kerimi öğrenmek ve anlamak için Arapça bilmeye hiç gerek yoktur,Türkçe mealini ve tefsirleri incelemek yeter.Bu günkü Araplar bile 1400 sene önceki dili bilmiyorlar,biz nerden bileceğiz !
Düşünce 02 Şubat 2019 21:13
Arap alfabesi tarihsel oluşum süreci boyunca çok sayıda değişimler geçirmiştir. Arap alfabesinin aslen Aramice alfabesinin bir varyantı olan ve Fenike alfabesinden evrilen Nebati alfabesinden evrildiği düşünülmektedir. Diğer taraftan Fenike alfabesinden İbranice ve Yunan alfabesi, bunlardan da daha sonra Kiril ve Latin alfabesi ortaya çıkmıştır. (Şimdi söyle incil ve kuran alfabesi hangisi beyim) benim bildiğim incil aramice değilmiydi.
Fatih Yurt 02 Şubat 2019 23:01
2
Ay ne zekiii.. Dücane stili bir Kemalist daha...
mehmet 05 Şubat 2019 17:10
1
Yorma kendini latin alfabesi için. Kapı gibi güneş dil teorisi varken ''düşünülmektedir'' nedir yahu? Bütün diller Türkçeden türemiştir demiyor mu atanız? Yunanlılarda kardeşiniz oluyor o zaman. İnönü ne diyordu: ''Padişah düşmanınızdır. Yedi düvel düşmanınızdır. Bana bakın, dedim. Kimse işitmesin millet düşmanınızdır.”
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 20:35
Biz ne zaman islamla Arap kültürünü birbirinden ayıracağız. Bizim islam sevgimizi suistimal ederek Divan edebiyatıyla Türkçeyi yok etmeye kalkismadılar mı? Ne olduğu belirsiz bir dil girdabı yaratmadılar mi ? İşte bu girdaptan Türklüğü ve Türkçeyi ATATÜRK çekip çıkardı. Siz neyi anlatmaya çalışıyorsunuz
mehmet 05 Şubat 2019 12:39
1
Güneş Dil Teorisi saçmalığını hiç okumamışsınız anlaşılan. Gerçi Kamalizim tornasından geçirilip iğdiş edilmiş zihinlerden fazla da bir şey beklemiyorum.
Muhtefi. .. 02 Şubat 2019 18:32
Çocukken 80'li yillar çikolata, bisküvi vb ambalajlarında Arab Alfabesiyle yazilan içerik yazılarını Kuran Yazısı diye yerlerde olmasin Duvarların arasına sokardım eminim birçok kişi yapmıştır. :)))..Elbette Arab alfebesi hikaye vb ile Çocukların veya Dile merakli olan ileri yaştaki kişilerin kurslarda ÖĞRENMESİNDE SAKINCA YOKTUR. .harikadır. Destekliyorum çevremde anlatıyorum bazıları anlamıyor. Yunan ,Rus,Gürcü ,Ermeni, Çin, Japon ve İsrail hepsi kendi alfabesini ve Latince bilirler. .birtek bizmiyiz Akili :))))..Harika bi yazı. Teşekkürler.
türkoğlu 02 Şubat 2019 18:03
türk milletinin çocuklarına elin arablarının alfabesini önermek arabcılık değilde nedir ?
Muhtefi. . 02 Şubat 2019 22:25
2
Ne ZEKA var sende. Galiba taşmış ..herhalde taşmış zeka buraya kadar gelmis..tebrikler. her tarafimizi yirtiyoruz ingilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Çin öğrenmek için. Galiba fazla gelir Arab alfabe ile Türkçe Okuyup, yazmak. .sen onları öğren bizde ek olarak Arab alfabesini öğreniriz. Fazla Bilgi göz çıkarmaz. !..:)))..saygılar.
mehmet 05 Şubat 2019 12:48
0
Türk milletinin çocuklarına elin Latin harflerini öğretmek haçlı zihniyeti değil midir? Sen Latin misin? Ya yahudi şapkasını idam pahasına milletin kafasına geçirtmek nedir?
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 13:47
Bu çağın aklı değil bu zaten geri kalmış durumdayız bu kafayla Osmanlı gibi tarihin çağlayanında kayboluruz. Dünya ve medeniyet bu anlayışla yetişecek gençler için ulaşılmaz mesafede kalır
Dede 02 Şubat 2019 12:47
Dile bak.ducane için "yeni zaman Atatürkçüsü zevat".atıp yahu ayıp.sen nasil dinciysen birisi de atatürkçü olur ne var bunda.bir insan dindar ve atatürkçü olmaz mi.sizin tekelinizdemi.bu dilden utanmalısın
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 12:13
Harekeli Arap harflerini « Kuran harfleri » olarak tanımlamanız zorlama olmuş. Fikirlerinizi çekinmeden ifade edin. “Çocuklarımız Türkçeyi, latin alfabesine ek olarak ,harekeli Arap harfleriyle de okumayı öğrensin” deyin, net olsun.
Mehmet 02 Şubat 2019 12:11
Önemli olan bir dilin hangi harflerle yazıldığı değil yazılanla konuşulanın örtüşmesi. Osmanlı döneminde kullanılan harflerin tamamı Arap harfleri değil. Çünkü Türkçede Arapçada olmayan harfler var. O-Ö-Ç gibi. Osmanlı döneminde bu harfler konulmuş. Latin harfleri konusu Osmanlıda da konuşulmuş ancak bir neticeye varılmamış. Arapça harflerle Kur'an meali yazmanın Latin harfleri ile yazmaktan hiç bir farkı olmaz. Zira önemli olanın söylenen kelimenin Türkçe olması. O yüzden söylediğinizi tekrar düşünmenizde yarar var
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 11:00
Türkçe'nin, kendi öz dilimizin, kıymetini ve kalitesini ne zaman anlayacaksınız?
Muhtefi. . 02 Şubat 2019 22:39
0
Yobazlar anlamaz çift taraflı olanlar İdeolojik ve Teolojik. Olanlar .:)))..Fakat Manevi ve Maddi,Tarihi değerlerine saygılı ve bilgili kişiler icin TÜRKÇE şarttır. Yanı sıra Arab Alfabesi, Latince, hatta Kiril yapabiliyorsan Çince öğrenmek Dünyada İddialı Bir TÜRK İNSANI için mükemmeldir. Acizane Kiril alfabesini biliyorum. Bu bana artı değer. Keşke Tembelim (bahane aramayayim) Arab alfabesini keşke bilsem diyorum ve şiddetle tavsiye ediyorum cevreme. .!
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 10:49
Sanskritçe harfleride uygun olabilir. Dünya bilgisayar dilini konuşurken biz bunları okuyoruz. vay
Habele-Hubele 02 Şubat 2019 09:17
İncil harfleri ne yahu? Türkler tarih boyu farklı alfabeleri kullandılar, bunlardan biri de herhangi bir din ile irtibatlı olmayan mevcut alfabe. En nihayetinde bir araç ve kolay ifade etmeye en müsait olan. Elbette Türkçe farklı harflerle ifade edilebilir ancak başka alfabeleri ve tercihleri birine kutsiyet atfederek ikincil kulmak doğru değil. Öte yandan DİB’in sabilere Kuran öğretmesi fuzuli. O yaşta çok basit insani iyiye güzele bakan şeyler kazandırılabilir. Çiçek böcek anne baba arkadaş sevgisi saygısı, adabı muaşerete dair kazanımlar vs. Ancak şekilci
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 09:09
"Kuran harfleri" de ne oluyor beyim ? Arap harflerini, Kuran harfleri diye kutsayan birini "Arapçı" olarak görenlerin, herze yediğinin ispatı ile uğraşacağına, tutulduğun bu illete şifa olur, diye, zübde-i herse yesen, halas olursun. :))
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 08:44
"Osmanlıca öğretimi şeklinde isimlendirip okullara sokulmak istenmesini yeni zamanlar Atatürkçülerinden Dücane Cündioğlu gibi kimi zevat gargaraya getirmeye çalıştı." Şu dil ve tavıra bakın.Ayıp. M.K.Atataürk"Bu milletin şimdiye Arapların,Acemlerin din kılıklı iğfalleriyle aldatılmış olduğunu ispat etmek isteyen adamım" der.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 08:35
Türk hem bir ulus,hem bir anlayış,yaşayış,devamlı değişen, dönüşen,dönüştüren,ama özünü koruyan bir kültürdür.Farklı coğrafyalardaki formu ile Anadolu'da ki formu farklı ise de ÖZÜ değişmeyendir.Dışlayıcı değil,uyum ve adaptasyon yeteneği olan hayat anlayışı vardır.Organiktir.İtici,çatışmacı değil,yapıcı, paylaşımcı ve yardımlaşmacıdır.Bu sayede gittiği yerde kalmıştır.İşte bu uyum yeteneğini esas alarak olgu ve olaylara bakar,hayatı dönüştürür.AKP bu özelliği aşındıran yanlış tutum ve anlayış içinde.Bunu anlayın ve
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 04:39
Arapçı olmasan kuran'a hayat kitabımız demezsin..
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 08:00
6
Kur'an tüm müslümanların hayat kitabıdır. Bu arapçılıksa sana yazıklar olsun.
Can Kazım 02 Şubat 2019 19:58
3
Daha neler duyacağız. Kur'an Hayat rehberi değil de nedir? Bazıları Kuranı sadece okunan, içinde hiç bir anlam ve mesaj taşımayan bir metin mi sanıyor? Sübhânallah.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 02:08
" Türkçeye hiçbir alfabenin uymaması meselesi ayrıca tartışılacak bir konudur." Bu ifade yanlış Türk ün öz alfabesi Türkçeye gayet uygundur. Bir gün her şey aslına dönecektir
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 01:44
Türkçeye arap alfabesi hiç uymaz. O kadar çok ses ve harf farkı varki dilimize asla uymayan, haddi hesabı yok. Grameri ise başlı başına bir felaket. O Grameri ancak fransızcada, latincede görürsün. Bırakın bu işi dil bilimciler yapsın, filologlar yapsın. Halkın arap alfabesi ile yazma düşüncen ne kuran öğrenme nede osmanlıca öğrenme isteğidir. Apaçık arapçılıktır. Zaten o harflerle yazsanda ne arapça, ne kuran, nede osmanlıca öğrenebilirsin. Sadece oraya kapı aralarsın ve de içimize fitne sokarsın. Bu iş milletin değil, akademisyenlerin işi. Ne i
mehmet 05 Şubat 2019 12:57
0
Kazım Karabekir'in harf devrimine karşı İzmir İktisat Kongresi'de “Latin harfini kabul edemeyiz" başlığıyla gazetelere intikal eden konuşmasını okumanızı tavsiye ederim. Kütüphanelerimizi dolduran binlerce cilt kitap, Cemil Meriç'in deyişiyle tuğla yığınına dönmüştür. Bugün 5 Şubat. Hemen yarın Çin yada Kiril alfabesine geçiş yapsak neler olurdu hiç düşündün mü? Gözlerinizi açın. Size göre muhalif kaynaklara da bakın. Bu devrimi yapanlar neden yapmış idrak edin.
mehmet 05 Şubat 2019 13:02
0
''....En anlayışı kıt bir köylü çocuğuna bile biz bir ila üç ay arasında kendi harflerimizi ve gazetelerimizi okutabiliyoruz. Dolayısıyla bizim harflerimiz okunmaz değil, belki dünyanın en güzel şeklidir. Sonra bizim dilimizi ifade edecek hiçbir Latin alfabesi yoktur. Bugün Fransızca alfabe o kadar karışıktır ki bizim dilimizi kabil değil terennüm edemez." K.Karabekir
EMG 02 Şubat 2019 01:20
Mükemmel bir yaklaşım. Evet Türkçeyi Arap alfabesiyle öğretmek. Yazın Kur'an kursuna gidip elifbadan Kuran okumaya geçenlere "hadi şimdi bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde... " veya "Bir gün Nasreddin hoca...." gibi bilinen hikaye ve fıkraları okutmak veya yazdırmak. Çocukları müthiş ısındırırdı Kur'an'a. En azından imamhatib ortaokuluna gidecekler için süper bir ön hazırlık olurdu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN