Back To Top
Liselerde Osmanlıca çok geç!

Liselerde Osmanlıca çok geç!

 - Son Güncelleme: 26.01.2019 Cumartesi 09:52
- A +

Osmanlıca derslerinin okullarda lüzumuna dair gündemde pek bir talep yok. Neden yok? Çünkü liselere Osmanlı Türkçesi dedikleri ders seçmeli olarak kondu, oldu bitti.

Ben Osmanlı Türkçesi dersinin liselerde seçmeli olarak verilmesine taraftar değilim. Esasen bu konuda birçok hususa taraftar değilim. Lise çok geç bir kere. En az ilkokulda bu ders verilmeli. Seçmeli değil zorunlu. Ama verilen ders Osmanlı Türkçesi dersi olmamalı. Çocuklara, liseler dahil şu anki usul ile Osmanlı imlası öğretilmemeli. O imla ile karşılaşan genç hem de harekesiz bir Osmanlıca ile bu işten bir hayli soğuyacaktır.

O yüzden bu dersler mutlaka harekeli olarak işlenmelidir. En azından iki üç yıl. En geç ilkokul birinci sınıftan itibaren 2-3 yıl çocuklar Kur’an harfleri ile, harekeli, Türkçe metinler okumalı. Okudukları metinler 100-200 yıl öncesinin metinleri değil, günümüzde yazılmış öyküler, şiirler, yazılar olmalı. Mesela Cahit Zarifoğlu’nun Katırarslan’ını, Küçük Şehzade’sini, Ahmet Mercan’ın Zürafil’ini, Ahmet Efe’nin Küçük Deli’sini veya Hançer’ini, Mevlana İdris’in Hayal Dükkanı’nı, Bestami Yazgan’ın Gülü İncitme Gönül şiirini Osmanlı imlasına göre değil, okunduğu gibi, duyulduğu gibi yazılan bir imla ile ama mutlaka harekeli olarak görebilmeli.

En geç ilkokul birinci sınıf diyorum zira çocuklar birçok anaokulunda zaten Arap harfleri ile Kur’an okumayı öğreniyor. Dikkatinizi çektiyse ilkokullarda Kur’an harfleri ile harekeli Türkçe dersleri olmalı diyorken anaokullarındaki Kur’an derslerine Arapça harfleri ile Kur’an dersi diyorum. Neden böyle diyorum acaba? Zira ne kadar hürmet ediyor olursa olsun Arap harfleri ile Kur’an okumayı öğretirken kullandığımız harfler esasında çocuk için Arap harfleridir. Yabancı bir dilin harfleridir. Ama anaokullarında eğer önerdiğimiz yöntem uygulanabilirse yani Kur’an harfleri ile Türkçe okuyup yazma harekeli olarak verilmeye çalışılabilirse hissetmenizi, fark etmenizi dilediğim nokta kendisini gösterebilecektir. Kur’an harfleri ile Türkçe masallar okuyabilen bir çocuk Kur’an okumaya geçişte de zorlanmayacaktır. Ama Arap harfleri ile Kur’an okumaya başlayan çocuklarımızın çoğunluğu Kur’an okumayı söktükten sonra, okulların açılması ile Kur’an okuma ile münasebetini adeta yok edercesine azaltmaktadır.

Çocuk Kuran okumayı öğrendiği harfleri Kur’an dışında bir yerde okumamakta, okuduğunu da doğal olarak anlayamamaktadır. Zira Arapça bir metin okuyor. Öğrendiğini olumlu transfer edebilme imkanını bulamamaktadır yani.

Ben liselerde Osmanlı Türkçesi dersi uygulamasını hem liseli genç için çok geç kalmaya mahkum bir iş hem de okul idarecileri ve öğretmenlerin elbirliği ile seçmeli muamelesi görerek yok olmaya şimdiden mahkum edilmiş bir adım olarak görüyorum. Üstelik bu adımı yok etmeyi en çok da kültürel meselelere duyarlılığı zayıf olan dindar idarecilerin başardığını görüyoruz. Hepten idareciye yüklenmeyeyim, çocuğum Kur’an dersi, Osmanlı Türkçesi dersi alacağına Matematik, Fen dersi alsın demeye şartlandırılmış ufuksuz dindar görünümlü veli yığınlarını da hesaba katmak lazım.

Pek neden Osmanlı imlası ile değil de okunduğu, duyulduğu gibi yazılan harekeli bir Kur’an Türkçesi öneriyorum? Yıllardır Osmanlıca metinlerle meşgul olan klasik zihinlere göre bu önerimiz çok yanlıştır. Onlara göre Osmanlı harekesiz yazmıştır. Oysa ben de diyorum ki, o dediğiniz daha ziyade 18. 19. yüzyılda yazılan kitaplar için geçerli. 13. 14. yüzyıllarda yazılan kitapların ve halk kitaplarının ağırlıklı olarak harekeli olarak yazıldığını görürsünüz.

İsterseniz çocuğunuzla, torununuzla buyrun deneyiniz. Yazma Eserler Başkanlığının veya Büyüyenay yayınlarının herhangi bir 14. 15. yüzyıl Türkçe kitabını elinize alınız (mesela bu linkten Şadi Meddah’ın Kısmetnamesini buyrun  http://www.ekitap.yek.gov.tr/Home/Show2?BOOK_NO=51 ) zorlanmadan okuyabileceksiniz. Tabii Kur’an okumayı çok ihmal eden biri değilseniz.

İlkokulda, hatta anaokulunda başlayan harekeli Kur’an Türkçesi derslerinden sonra orta kısımda Osmanlı metinlerine ve Osmanlı imlasına yavaş yavaş geçilebilir. Lisede ise artık şu an üniversitelerde zorunlu Osmanlıca dersi gören gençlerden çok daha Osmanlı eserleri ile barışık gençlerle karşılaşma imkanı bulmuş oluruz.

Az bir seviye midir bu?

Eğitimde her şeyi deneyenler bunu deneyebilir mi? Zor!!!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 03 Mart 2019 22:12
eski anadolu türkçesiyle yazılan eserler yani yaklaşık 15. yüzyıla kadar osmanlı sahasında yazılan eserler kuran imlasını korumuş, hareke kullanmışlardır klasik osmanlıcada hareke ortadan kalkmıştır
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 21:13
Asım hocam, çok yerinde ve güzel bir tespit. Değişik mecralarda gündeme getirilmesi ve tatbik edilmesi için gayret göstermeye değer.
karar 30 Ocak 2019 16:48
Anaokulunda arapçamı öğretiliyor? vah vah ....
Mevüt Ağahasan 30 Ocak 2019 01:51
Birader sen daha "dükkân" yazmayı bilmiyorsun, ahkâm kesiyorsun.
Sena Yalçın 31 Ocak 2019 04:21
1
şapkanı da şapka inkilabını da, harf inkilabını da al da başına çal ve mutlu ol inkılaplarınla..
KARAR OKURU 28 Ocak 2019 14:09
"Hepten idareciye yüklenmeyeyim, çocuğum Kur’an dersi, Osmanlı Yazınızı pür dikkat okudum. Doğrusu Osmanlıca ve Arapça mesleğim ve aynı zaman da ilgi alanımdır. Gerçek tarihin ortaya çıkması açısından Osmanlıcanın eğitimi son derece önemli olduğunu ben de düşünüyorum. Başka amaçlar için öğretilecekse bunda herhangi bir fikrim yoktur. Arapçanın eğitimi, Hz. Kur'an-nın anlaşılması için her Müslüman için elzem olduğunu düşünüyorum. Ancak "ufuksuz dindar" ile Osmanlıca dersleri arasındaki ilişkiyi anlayamadım. Selametle....
KARAR OKURU 28 Ocak 2019 09:49
Osmanlıca. Boş laf. Asım beyden beklendiği gibi. Şaşırmadım. Millete katacağı hiç bir şey yok osmanlıcanın. Sadece uzmanı olmak isteyenlere verilmesi gereken bir ders. Millet ne teknolojiler üretiyor bizimkiler Osmanlıca öğrenince kurtulucaz sanıyor. Şu an bütün muhafazakâr kesimler meleklerin kanadını tartışan Bizanslılar gibi.
Moshe 26 Ocak 2019 23:04
Ben cicuklara din ogretilmesini istemem. Lisede secmeli olabilir. Devlet Kim Ki Benim cocuguma ahlak ogretiyor.
Yüksel dinçer 26 Ocak 2019 22:41
ne diyem bu devirde bu kafayla nereye
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 19:30
Kerameti dilde arayan sayın yazar. Dilde keramet olsaydı Araplar uzaya giderdi. Şu Arapçanın üstün dil olduğu saplantısından kurtulun. Yüce Allah peygamberimizin geldiği toplum Araplar olduğu için Arapça indirdiğini söylüyor. Bırakın kitabımızı kendi dilimizden anlayarak okuyalım. Böylece ruhban sınıfı da oluşmaz.
Fatma S. Ünal 26 Ocak 2019 20:10
6
Asım Beyin yazılarını takip etmeden yorum yazdığınız fazlaca anlaşılıyor. Arapçaya kutsal dil muamelesi yapılmasına itiraz eden ve Türkçenin köken yapısı üzerine yıllarını veren bir yazara Arapçanın üstün olduğu saplantısında olduğu iftirasını atmanız ilginç olmuş. Okuduğunuzu anlayamadığınız görülüyor.
bir not 26 Ocak 2019 20:49
5
valla sn yazarin hayatini bilemeiz. yaziya gore yorum yerinde sn unal.
Fatma S. Ünal 26 Ocak 2019 22:01
4
bir not yazan kişi; yazarın hayatını bil demedim, yazısını okuduğunuz yazarın köşesindeki başka yazılarına baksanız iftira attığınızı anlardınız dedim. yazarın yazılarını takip etmeden yorum yazdığınız anlaşılıyor bile demedim, fazlaca anlaşılıyor. bu sizin kusurunuz. bu kadar kusurlu dalmayın bir mevzuya demeye çalıştım o yorumu yazan kişiye. dikkatli okursanız yazıyı, yazarın arap harflerini olumlamadığını ama Kur'an harflerini olumladığını fark edebilirsiniz ama siz de pek dikkatli ve titiz değilsiniz anlaşılan. İftira etmeyi seviyor
Bir Not: 29 Ocak 2019 16:51
3
Sadece okurun yorumunun yerinde oldugunu soyledim. Yazarin gorus cizgisini bilmiyorum ve takip ettigim bir yazar degil. Insanlar farkli goruslerde olabilir, burasi bir yorum platformu. Bu kadar atarlanmayi pek anlayamadim dogrusu.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 19:30
yetti artık! alem gider mersine biz gideriz tersine...
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 18:17
Osmanlı Türkçesinin öğrenilmesine ne kadar karşı olan var inanılacak gibi değil. Çocuklar ikinci sınıfta İngilizceye başlatılıyor. Bütün öğrenim hayatları boyunca İngilizceyle uğraşıyorlar. Sonuçta iki kelam edemiyorlar ama kimseden gık çıkmıyor. Osmanlı Türkçesinin öğrenilmesindeki hazımsızlık anlaşılır gibi değil. Bazıları da üniversitede alınsın demiş gördüğüm kadarıyla o bölümlerdeki arkadaşlar Metin çözümlemede çok zayıf kalıyorlar. Ağaç yaşken eğilir..
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 20:04
4
Hazretin ne kadar eğildiği alçaklığından belli oluyor.
karar okuru 26 Ocak 2019 20:06
0
Dostum; yorum ortamını Türkiye'nin kamuoyu mu zannettin yoksa?
Yüksel dinçer 26 Ocak 2019 22:55
3
osmanlıyı öğrenmek lazım çok gerekli nede olsa ticaret yapıyoruz bu büyük inparatirluk'la
Moshe 26 Ocak 2019 23:16
5
Ingiluzce dunya dili. Osmanlica olmus bir kulturun dunyada konusmadigi bir dil. Ikisini mukayese akil disi
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 09:34
0
Osmanlı türkçesine karşı olan mi diyorsun..Ne diyorsan gadasını aldıgim...Bi dur sakinmiş..
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 17:52
sizin dünyadan haberiniz yok. önce okulları bir ziyaret edin. fiziki şartlara bakın sonra ders getirin. akilli tahtayı geçtim okulumuzun çatısında su akiyor. 1. sınıftaki oğlumla ödev yapmak helak olduk maaile. gelmiş osmanlicadan bahsediyorsun. bize kodlama lazım teknoloji lazım. isteyen hafta sonu osmanlica kursuna göndersin efendi.....
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 17:47
Güzel bir yazı olmamış. Osmanlıca öğrenmek çocuklara hiç bir şey kazandırmaz . Kuranı- Kerim için diyorsanızda Hz peygamberimiz Muhammed SAV e kendi dilinde yani Arapça gelmiştir Kuranı Kerim’de de bu şöyle dile getirilmiştir başka bir dilde olsaydı diyeceklerdiki biz arabız araba başka dilden bir kitap bizlerde mealini öğrenmemiz bizim için daha uygundur .hem başkalarının bizi kandırmasının da önüne geçeriz bazıları çıkıp dinde olmayan şeyleri varmış gibi gösteriyorlar ama isteyen Arapçada öğrenir dünyanın üçüncü büyük dilini öğren
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 17:44
bence de osmanlıca bir an önce öğrencilere öğretilsin, öğretilsin ki harf inkılabı niye yapılmış öğrenciler yaşayarak öğrensin.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 17:41
İlk okuldan itibaren çocuklara iyi bir İngilizce eğitimi verilmeli . Kullanılmayan ve işlerine yaramayacak bir eğitim verilmesi akla ve mantığa aykırıdır
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 15:47
Ben ilkokul öğretmeniyim ve senin ilkokul birinci sınıftan itibaren verilmeli fikrin çok saçma. Zaten ilkokulda çocukları çok görüyoruz üzerine bir de bunu yüklemeyelim. Dahası bizim dilimiz gayet zengin, öğrenilmesi kolay bir dil. İllaki Arapçacılık merakınızı Osmanlıca teklifi ile gündem yapmayın. İhtiyaç duyan gider dışarda öğrenir. Aynı düşünceye diğer diller için de sahibim. Okullarda laboratuvarı, kütüphaneyi geçtim hizmetli yok hizmetli. Velilerden toplanan aidatlarla hizmetli tutuyoruz. Hem de öyle kıyıda, köşede kalmış bir okul deği
E.K 26 Ocak 2019 15:16
Okullarimizda kutuphane yok, labaratuvar yok, brans ogretmeni eksik, fiziki olarak binalar yetersiz, siniflar kalabalik, dunya standartlarina gore egitimde yerlerde surunuyoruz. Ve sn. yazar anaokulunda bebelere Arapca ogretme pesinde. Medeni ve hukuki bir yurttaslik harciyla toplumun yasayabilmesi imkansiz herhalde bu kafa yapisina gore. Illa din referansli olacak. Iyi de, guya din harciyla bagli oldugu varsayilan toplumlar her anlamda dokuluyor: Afganistan, Pakistan, Iran, Suriye, Irak, Arabistan vs. Cogu Arapcayida bizden iyi biliyor. Sonuc ortada...! Isteyen Kuran'i Turkce okuyabilir.
Halil 26 Ocak 2019 15:13
Ne kadar ham bir tartışma! Yazarın bu teklifi tarihe alerjisi olanları hareketlendirdi.Eyvahlar olsun...
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 13:31
Hayatini dinden imandan yaygın gerilikten kazanan yazar için yaptığı önermelerin içinde kazandığı bir ekmek parası gerçeği de var.. Bu gerçekliği için halkın ve çocuklarının geri kalmasını istemesi ise vicdansızlığı...
karar okuru 26 Ocak 2019 12:57
Bir İspanyol'a Don Kişot'u aslından okuyup okuyamadığını sorduğumda, niye okuyamayayım gibisinden soruya şaşırarak cevap vermişti. Japonlar üç alfabeli yazılarını (tabii ki büyük bir gayretle) öğreniyorlar. Orta yaşı geçtim, Osmanlı dönemindeki özellikle şiirleri aslından hem okuyup hem anlamak isterdim. Bunun eğitimi verilmeli bence; dindarlaşmayı hiç etkilemeyeceğini; ama çocuklarımıza -özellikle kelime dağarcığı bakımından- önemli katkı yapacağına inanıyorum.
Muzaffer 26 Ocak 2019 14:08
3
12.57 olabilir de ama Osmanlıca isteyene verilsin.Yani seçmeli olsun.Şimdiki gibi. Yazarın Osmanlıca seçmeli değil zorunlu olsun görüşü yanlış.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 11:11
Muhafazakâr gevreği...
saçmalama kardeşim, okullarda ders çeşidi fazla çocukları neredeyse delirttik birde osmanlıca çıkarma. bu ders ancak üniversitelerde tarih bölümlerinde işe yarar başka yerde hele ilkokulda tam bir işkencedir. akademik çalışma yapmak isteyen üniversitede öğrenir hepsi bu
ibrahim 26 Ocak 2019 11:45
22
sen saçmalama! tarih öğretmeni (??) öyle zihniyete sahip; daha senin gibileri çok bulunur, vah ki vah olsun muallimi sizin gibi olan nesillerimize! Evlatlarımıza atasını, ceddini kendileri okuyup anlayabilecekleri yolu öğretmek, tahkik edip eserler verdirmek ancak o asil yazıyı, yani Osmanlıca`yı iyice öğretmekle başlanabilir efendi...!
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 12:45
11
Tarih öğretmeninin dediğine bakın. Tüylerim diken diken oldu. Bu ortaçağ karanlığındaki zihniyet nasıl 21.yy'in insanını yetiştirebilir? Ben de öğretmenim uzun süredir Finlandiya'daki modern eğitim yöntemlerinin geleneksel kültürümüzle harmanlandığı (massedildiği) yeni bir eğitim modeli üzerinde çalışıyorum. Böyle insanları gördükçe medeniyete olan imanım zedeleniyor. Bir de Tarih öğretmeni olmuş... Çok yazık...
E.K 26 Ocak 2019 16:35
2
Sn Ramazan Balkan Hoca yorumunuz icin tesekurler. Aslinda, Osmanlicanin ders olarak okutulmasi meselesinin onemli bir boyutunu olusturuyor soyledikleriniz. Bu konuda ben sizinle hemfikirim. Ibrahim Muttefferika'dan harf devrimine kadar olan surede toplam matbu kitap sayisi 417. Osmanlicanin gunluk hayatta kullanimi yok. Mezar taslarini okuma falan...bunlar hikaye. Mezar taslari Sulus'tur. Osmanlica bilen okuyamaz. Isteyen ogrenebilmeli. Universitelerin tarih bolumlerinde ders olarak okutulmali. Zaten Osmanlica bilen birisi bile bir cok Osmanlica yazilmis eseri anlayamaz. Arapca ve Farsca tamla
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 00:22
2
beni iki kişi eleştirmiş.her ikisi de eğitime çok uzak. belli. ilkokulda hüseyin çelik zamanında başlatılan el yazısı çocukların yazma kültürünü mahvetti. 8-10 yıldır öğrencilerin sınavlarda yazdıklarını okuyamıyoruz. yazmakta zorlanan öğrenci okumakta istemiyor. şimdi sen kalk ilkokulda bir de osmanlıca koy. tam akla sakat bir uygulama. osmanlıca ancak üniversitelerin tarih bölümünde edebiyat bölümünde öğretilecek bir alfabedir. eleştirrenlerde benim cahilliğime hükmetmiş. bilmedikleri şey ben 30 yılı aşmış bir öğretmenim osmanlıca okur-ya
Nurettin 26 Ocak 2019 10:45
Yok canım osmanlıcanın mecburi olması kesmez..Öğrenmeyene kırbaç cezası da uygulamak gerekir..
Turgay 26 Ocak 2019 10:16
Kısaca Türkçe eğitimi kaldırıp necip,cennet lisanı Arapçayı yerine koysak daha iyi olur desenize. Osmanlıca diye bir dil mi vardı halk nece konuşuyordu. Osmanlıca öğrenince başımız göğe mi erecek Osmanlının başı göğe mi ermişti.Bırakın artık bu saçmalıkları. Çok meraklı iseniz yazılmış eserleri günümüz Türkçesine çevirirsiniz insanlar da okur olur biter.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 09:14
Ilkokuldan itibaren Göktürk alfabesi ve dili ögretilsin en azindan gerçek bir dil. Osmanlica osman bürokrasisinin bir dilidir. Halkla alakası yoktur.
Uğur Baş 26 Ocak 2019 06:19
Günlük gazete okumayan ,yemek proğramları ve yarışmaların el üstünde tutulduğu toplumda Osmanlıca eğitim Geçiniz efendim ,öğrenmek isteyen üniversitelerde eğitimini alır.ne işine yarayacaksa,,,, ,
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 04:51
işiniz gücünüz milletin çocuğunu zehirlemek.. osmanlıcayı yalandan arabçanın önünde paravan olarak öneriyorsunuz.. arabça olsun da, arabı hatırlatsın da gerisi önemli değil sizin için.. ilk okul çocuğu arabça öğrenicek ne olacak .. arabça bırak bir çocuğu yetişkinin dahi ne işine yarıyacak.. ayıp yahu. bu ne arab hayranlığıymış .. çocuklarımıza " kodlama , bilgisayar aksamı, teknoloji gelişimi " ile alakalı dersler önereceğinize şu yaptığınıza bakın .
Karar Okuru 26 Ocak 2019 04:29
Osmanlica diye bir dil mi var? Osmanlica dediginiz sey Arapca, Farsca ve Turkce'nin karisimidir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN