Back To Top
Türk müziğini şiir açacak

Türk müziğini şiir açacak

 - Son Güncelleme: 24.08.2019 Cumartesi 10:02
- A +

Yunus’un, Hacı Bayram’ın, Pir Sultan’ın, Aziz Mahmud Hüdayi’nin, Eşrefoğlu’nun ve daha nice büyük şairimizin şiirleri müziğe aktarılarak halkın diline, zihnine, kalbine daha da kuvvetli bir şekilde yerleşmiş...

Günümüzde Türk Müziğindeki durgunluğu ve son yüzyılda yaşadığı gerilemeyi Türk şiirinin güçlü şiirlerinin bestelenmesi ile aşabileceğimizi savunuyorum.

Ses ve anlam felsefesi üzerine özgün çalışmaları olan değerli düşünürümüz Hüseyin Rahmi Göktaş, Türkçenin sesindeki ve müziğindeki tıkanmayı ancak gerçek şiirle irtibatın açabileceğini söyler. 

1940’larda Necip Fazıl’la başlayıp 1960 sonrası daha da güçlenen yerli edebiyatın şiirlerinin müzik adamları tarafından fark edilmesi, bestelenmesi hayli sonra olmuştur. Popüler kültür bu açılan yolun fark edilmemesi için elinden geleni yapmıştır. 

Hangi şairlerden beste yapıldı?!

80’li yılları beklemek gerekmiştir neredeyse. 1987’de yapılan Ömer Karaoğlu ve Barbaros Ceylan’ın emekleri olan “Gün Batı’dan Doğmadan” albümünde; Mehmed Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Erdem Bayazıt ve Ahmet Mercan’ın şiirlerinin bestelendiğini görüyoruz. Sonrasında “Es Rahmet Rüzgârı”nda; Arif Nihat Asya, Sezai Karakoç, Edip Gönenç, Necati Aykan şiirlerinin bestelendiğini görürüz. Bu eserlerle şiir, Türk müziğindeki o güçlü yerini tekrar almış ve Türk şiiri müziğin yolunu yine açmıştır.

Sonraki yıllarda Osman Sarı, Süleyman Arif Emre, Mürsel Sönmez, Müştehir Karakaya, Alaeddin Soykan, Yusuf Özkan Özburun, Mustafa Özçelik, Cumali Ünaldı Hasannebioğlu, Arif Ay, Mehmet Efe, Nurullah Genç, Mevlana İdris’in şiirleri de bestelenmiştir.

Akif İnan, Ahmet Mercan’dan sonra şiirleri en çok bestelenmiş şairimizdir. Ömer Karaoğlu, Taner Yüncüoğlu, Ömer Tolgay, Akif İnan’dan şu besteleri yapmışlardır: Şafak, Yiğitler, Ey Beyaz Ela, Umut Gazeli, Yürek Gazeli, Şehir Gazeli ve Mescidi Aksa şiirleri… Akif İnan’ın bestelenmiş şiirleri arasında belki de en meşhuru Ömer Karaoğlu’nun bestelediği Şehir Gazeli’dir. Bu beste Ömer Karaoğlu’nun albümüne de adım verir: Doğ Ey Güneş. Karaoğlu sonradan bu besteyi İzler isimli seçme bestelerinin bulunduğu albüme de alır. Osman Eriş, Abdurrahim Karakoç’tan; Uğur Işılak, Necip Fazıl’dan besteler yapmıştır.

Ömer Karaoğlu Erdem Beyazıt’tan Sürüp Gelen Çağlardan isimli şiirini, Ahmet Mercan’dan Karayel, Gökyüzü Depremleri şiirlerini, Abdurrahim Karakoç’tan Sultanım şiirini, Cumali Ünaldı Hasannebioğlu’nun “Sevincin” şiirini besteledi.

Kendisi hem şair hem müzisyen olan Selçuk Küpçük, Müştehir Karakaya’nın Gelemem Ay Karanlık şiirini, Alaeddin Özdenören’in Cebimde Ölümüm şiirini ve Cahit Zarifoğlu’ndan Anılar Defterinde Gül Yaprağı şiirini bestelemiştir.

Aykut Kuşkaya Necip Fazıl Kısakürek’ten Kafesli Evler ve Kaldırımlar şiirlerini, Yalçın Gül, Hakan Albayrak’tan bir şiiri bestelemişti. MFÖ İsmet Özel’den Mazot ve Tahrik şiirlerinden hareketle iki eseri, Şafak Tavkul Asaf Halet’ten “İbrahim”i bestelemiştir. Asaf Ekin, sadece Cahit Zarifoğlu şiirlerinden yaptığı besteleriyle bir albüm çıkartan ilk sanatçımız. Asaf Ekin’in Cahit Koytak’tan, Suavi Kemal Yazgıç’tan, Sezai Karakoç’tan da besteleri bulunuyor. Mürsel Işık, Hüsrev Hatemi şiirlerini besteledi.

Şiirleri bestelenebilecek birçok şairimiz var: Osman Konuk, İbrahim Tenekeci, Hüseyin Atlansoy, Murat Güzel, Osman Özbahçe, Metin Önal Mengüşoğlu, Süleyman Çelik, Kemal Sayar, Hüseyin Kaya, Ali Tavşancıoğlu, Mustafa Akar, Zafer Acar, Celal Fedai, Fatma Şengil Süzer, Said Yavuz, Ahmet Edip Başaran, Ömer Erdem, Hasan Akay, Cafer Turaç, Turan Koç, Ebubekir Eroğlu, Hicabi Kırlangıç, Ali Emre, Ahmet Murat, Erdal Çakır, Kamil Eşfak Berki gibi şairlerden ve daha yüzlerce iyi şairden beste yapmak mümkün…

Şarkı sözlerini kendisi yazmakla yetinmeyip şiire başvuran bugün çokça müzisyen vardır. Dileğimiz şudur ki; müziğimiz, yakın bir gelecekte Büyük Doğu’nun açtığı çığırdan gelen şiirlerle daha da güçlenecek, gelenekle sağlıklı bir şekilde barışacak, halk şiirinden de, tasavvuf şiirinden de, divan şiirinden de istifade etmesini bilecektir. Bu güçlü yaklaşmakta olan müziğin önüne geçmek inşallah pek mümkün olmayacak.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar Okuru 24 Ağustos 2019 20:10
Dileğinizin gerçekleşmesine, her geçen gün bir güzel şiirin bestesinin yapıldığına şahit olmayı çok isterim. Ben ve benim gibi pek çok insan bu eserleri çok sevdi, dinleye dinleye ezberledi. Bu eserlerle sevindi, hüzünlendi, bu eserlerle yoğruldu. Bizim çocuklarımız da, gelecek nesillerimiz de en güzel şiirleri, en güzel bestelerle dinlemeyi ve onlarla yoğrulmayı hakediyorlar. Yazınız ses getirsin inşallah. Bu ihtiyacı dile getirenlerin artmasını ve sonuç getirmesini dilerim.
Adanalı 24 Ağustos 2019 14:52
Haberin var mı taş duvar? Demir kapı, kör pencere, Yastığım, ranzam, zincirim, Uğruna ölümlere gidip geldiğim, Zulamdaki mahzun resim, Haberin var mi? Görüşmecim, yeşil soğan göndermiş, Karanfil kokuyor cıgaram Dağlarına bahar gelmiş memleketimin... Ahmed ARİF
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 11:57
Biz marş dinlemeyi marş söylemeyi İsmet Özelin şiirindeki “İnsanın gölgesiyle tanımlandığı bir çağda marşlara düşer belki birkaç şey açıklamak” dizesiyle derdimizi kuş diliyle anlatmak zorunda olduğumuz yıllarda başladık.Niteliği ,niteliksizliği dinleyenin talebiyle orantılıdır,Evrilmiştir,keşke evrilmeseydi...(buradan şu tartışma başlar:eski(meyen) marşlar: -Ömer Karaoğlunun “mavi çizgili gri pop” tanımı içinde yer alanlar Ve -yeni ezgiler Söz uzun,Bu yorum da yazara ayrı bir yazı yazdırmak yükümlülüğü verir bir ihtimal Şiir deyince Rasulullahın (sav)şairleri Mute Şehidihatırları
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 12:20
0
Abdullah Bin Revaha ki Mute Destanı kasedinde(Es rahmet Rüzgarl 1-de bir marş şehide atfedilmiştir) Hassan bin Sabit aklıma gelir Ya da Uyan Ey Gözlerim der Sabah Namazına kalkamayan Padişah ,Ruhi Ayangil besteyle bize taşır Bu hamur çok su kaldırır Son Sözüm yine yazara olsun: Yazınız “zip” dosyası olmuş Herkesin bilgisayarında açılmamakta Detaylandırmak da sizin üzerinize borç...
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 11:26
Yazı birkaç seri olsa meram daha iyi anlatılırdı belki
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 11:24
Seninle Beklenen Andolsun Gizden Ezgiler Ömer Karaoğlu(Es Rahmet Rüzgarı ve devamında gelen marşların sözleri) M.Akif İnan Necip Fazıl Şiir örneği sorulan. Gençler marşı çok güzel okuyor Aydinlik Abdurrahim Karakoç Gergin uykulardan, kör gecelerden Bir sabah gelecek kardan aydınlık. Sonra düğüm düğüm bilmecelerden Bir sabah gelecek kardan aydınlık. Gökten yağmur yağmur yağacak renkler Daha hoş kokacak otlar, çiçekler Ardından bitmeyen mutlu gerçekler Bir sabah gelecek kardan aydınlık. Vurulup ömrünün ilkbaharında Kanından çiçekler açar yarında Cümle şehitlerin omuzlarında
Helmut Kohl 24 Ağustos 2019 11:16
Nacizane Turk muzigiyle cok yakindan ilgili ve binlerce eseri gufte ve besteci ismiyle bilen biri olarak bu isimlerin cok buyuk bolümünü ilk defa duyuyorum. Sanki zorlama ve pek de akmayan dereden su cıkarmaya calışan bir yazı olmuş. Ama gene de emeğe saygı, tesekkurler şiire müziğe ayrılmıs yazinız icin.
Volkan Yahşi 26 Ağustos 2019 21:18
0
Tanışmak için vesile bilmiyorsunuz da, bilmediğinizle övünür gibisiniz. Ne fena.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 09:23
O yukarıda yazdığınız isim kalabalığının toplamı dillere düşmüş bir tek düzgün şarkı etmez. İslamcı kesim iyi şiir yazabilir ama beste konusunda son derece kötüdür, beste yapacağım derken güzelim şiirleri de rezil eder. Türkiye'de şiirlere iyi beste giydirmek solun tekelindedir. Onlar dünyaya daha açık ve müziğin piri Alevi kesimle daha yakın ilişkiler içinde oldukları için çok daha yetkin eserler üretebiliyorlar. Biz daha musiki helal mi haram mı tartışmasını bitiremedik.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 11:25
2
Ruhi Ayangil-Uyan ey Gözlerim Hasan Sağındık-Benim Efendim(şiir Üstad Necip Fazıla ait)
Tuğrul Kavur 24 Ağustos 2019 13:25
3
İyi şiire beste giydirmek solun tekelindeymiş. Sizin kafanız solun tekeline girmiş, bundan da çıkamıyor. Özgünlükten anlamadığınızı bu kadar belli etmeseniz daha iyiydi. İsim kalabalığı demek kıymetli sanatçılara Kemalist bir ortamda sanatın kıymetinin ne kadar bilinebileceğine de bir gösterge.
Adanalı 24 Ağustos 2019 14:49
1
Tuğrul kardeş, sokağa çık yukarıdaki şairleri on kişiye sor birini bile tanıyan çıkmaz, Ama istersen Fatih'te medreseye git Nazım Hikmet veya Ahmet Kaya kim diye sor bilmeyen bir kişi çıkmaz. Acı ama gerçek budur.
EMG 24 Ağustos 2019 08:15
Yazının sonuna bir şiir de giderdi aslında.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 01:37
Bu yazıyı okumak zaman kaybı... isimler isimler nedir? Derinlik yok çok sığ...
Mehmet Aktaş 24 Ağustos 2019 10:44
2
Alttaki yorumcu arkadaş ve sen, ikiniz de haklısınız. Hep biz hata yapacak değiliz ya; bırakalım o hakkı yazarlarımız da kullansın.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 01:30
Bu kadar ismin bir yazıda kullanılması çok abartılı sanki dolgu malzemesi gibi... Müzik ve şiir üzerine yetersizliğin bu şekilde örtülmesi hissi veriyor. Doyurucu bir yazı değil. Bu seviyede bir yazı "KARAR" ın çok altında...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN