Back To Top
Yarın bugünün bir parçasıdır

Yarın bugünün bir parçasıdır

 - Son Güncelleme: 17.08.2019 Cumartesi 11:18
- A +

Yarın kelimesini tahlilimize saygıdeğer Türk Bilim Kilisesinden çokça tepkiler geldi. Yok efendim, yarmak fiilinden yarın kelimesi gelemezmiş. Fiilden fiil yapan eklerimizin böyle bir adetleri yokmuş. Böyle bir adetleri olsa bile bunu bölmek, ayırmak anlamındaki “yarmak” kelimesinden değil de parlamak anlamındaki “yar” fiilinden yapabilirmiş.

Anadolu Türkçesinde parlamak anlamında böyle bir yarmak kelimesi yokmuş. İtirazlarını o yüzden yapmışlar imiş. “-ın, -in” eki şöyleymiş, böyleymiş. “Yarındası” kelimesini “yarındası” diye alamazmışız, “yarıntası” şeklinde almak gerekiyormuş. Neler neler.

Sonra da benden Türk Bilim Adamlarına saygı bekleyeceksiniz. Ben yine de genelleme yapmayayım. Dil aleminde yapılan yanlışların bile çok kıymetli olduğunu düşünen ben doğrunun ortaya çıkmasına vesile olma potansiyelini bünyesinde biraz daha fazla barındırdıkları için yanlışlara gerçekten teşekkür etme hissiyatı ile dolu biriyim.

Fakat şu Türkçe kelimeleri anlama çabamızı boğmaya çalışılması… İşte buna saygım yok. Yazdıklarım ile cehaletimi ortaya koyuyormuşum. Kendi formel yollarından gitmiyor oluşum onları öfkelendirmek için yetiyor da artıyor bile. Önüme öyle ön kabuller dayıyorlar ki… Fakat ön kabulleri çoğunlukla dayanaksız, çürük, bozuk, hatalı, yanlış ve hatta kimi ön kabulleri birer mefsedetten ibaret. Zihinlerini öyle kapatıyor ki o ön kabuller. Türkçe bir kelimeyi çözümleyebilecek bir zihin berraklığından çok uzaklara savrulduklarını fark edemiyorlar.

Yazıyı, harfleri değil sesi merkeze alıyor oluşum onlara göre ciddiyetsizlik. Yazının sese göre ikincil ve değişken bir konumda olduğunu kaçıran kendileri. Kelime köklerinin isim kökü oluşu ile fiil kökü oluşunun çok temel bir farklılık olduğunu körü körüne savunuyorlar. Benim daha isim nedir, fiil nedir, arasındaki farkı bilmeyecek kadar cahil olduğumu söylemekten bıkmadılar. Bir şey yapmaya çalışıyorum, anlayamıyor, fark edemiyorlar. Anlayamıyorsun bari edebinle en azından katılmıyorum, yolunuz hatalı de. Hakaretler, küçümsemeler…

Bu tiplerin birçoğu bugün doktor, profesör oldu. Ben akademinin tembel ve güvenli yolundan giden biri değilim. 29 yıldır kelimeleri anlama çabası yolunda yürüyorum. 44 yaşımı doldurmak üzereyim. Bu meselelerle meşguliyetimden dolayı birilerinden tonla para alıyor değilim. Evimdeki kitaplarım ve Dil Evi Etimoloji Topluluğundaki bir grup ilgili, meraklı, gayretli arkadaşımla, herhangi bir kurum ve kuruluştan destek almadan yolumuza devam ediyorum.

Yürüdüğüm yoldan kolay yürünmüyor titrinin tutsağı çok bilmiş beyler. Saygı duymalarını beklemiyorum ama hakaret etmeyi kesseler artık.

Bunlara çok takılmayıp biz işimize bakalım, “yarın” kelimesi ile ilgili eksik kalan kısmı tamamlamayı çalışayım: “Bugün” ile “yarın”ı bir bütün olarak düşündüğümüzde ancak “yarın”ın neyin yarısı olduğu ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum.

Geceden sonra gelecek olan sabah ışığına, gün ışığına parlamak anlamındaki “yar” kökünden yarın denebilmesini de bir miktar akla uygun görüyorum. Divanu Lugatit Türk’te yarın sabah anlamında kullanılır nitekim.  Fakat “yarın” kelimesi aydınlık anlamına gelir yaklaşımı doğruyu bütünüyle ifade etmiyor olabilir. Bu da hatırımızda bulunsun. Konu içinde bulunduğumuz zamanın, anın bir bütün olarak algılanması ile daha ilgili kanaatimce. Bunu bugün ve yarından oluşan bütün için söylüyorum. Dün ayrı bir bahis. Dün o bütünün kopup elden giden parçası. Elimizde bugün ve yarın var yarılmış bir biçimde.

Yarın kelimesinin olumlu manada, ümidvar olmayı ifade eder anlamda kullanılması daha çok şiirimizde görülen bir durum olmakla beraber böyle bir kullanımın yarın kelimesini doğuran tek sebep olmasını çok mümkün görmüyorum.  İsmet Zeki Eyüboğlu yarılmak ile ışığın yarıktan gelmesi, sızması irtibatını nitekim önceden kurmuş.

Üstad Necip Fazıl’ın şu meşhur mısralarında yarın kelimesi ümid edilen olumlu gelecek için kullanılır. 

“Yarın elbet bizim, elbet bizimdir

Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir”

Değerli sanatçımız Aykut Kuşkaya’nın o çok sevdiğim 30 yıl önceden gelen sesi, Erkan Mutlu bestesiyle söyleyeyim:

“Türküler söylenir cihad üstüne

Sabah yakındır gece üstüne

Dünya kıyama durur ezan sesine

Bugün olmazsa yarın bir gün mutlaka!”

Ben o yarını bekliyor, o yarın için çalışıyorum. Bilim kilisesinin de, putlarının da yıkıldığı, tüm putları yok edeceğimiz yarın gelecektir. Bir bugün varsa, biz “Biz” varsa o yarın da gelecektir. Karanlığın en koyu noktasında sabah özleyenler için gözü olana gün ışıyacaktır!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
EMG 17 Ağustos 2019 17:33
Türküler söylenir cihad üstüne Sabah yakındır gece üstüne Dünya kıyama durur ezan sesine Bugün olmazsa yarın bir gün mutlaka! ... Bu mısraları üniversite yıllarında söyleyen ve her daim yine söyleyebilecek her gence ve genç kalanlara selam olsun. Sana da Asım bey. Mükemmelsin
Candostum 17 Ağustos 2019 14:22
“Akademi niye tembel olsun ki demiş biri.” Akademiyi bilmediği belli. Uluslararası makale sayımıza bir bak bakalım. Genelleme yapmayalım. Çok değerli akademik ilim adamlarımız var. Ama, İlim üretme faaliyetini sadece akademiye bırakırsan bitersin.
Candostum 17 Ağustos 2019 14:15
Hocanın kelime dünyasında hatta evrenindeki yolculuğu inanılmaz ufuk açıcı. Sözcükler üzerinden aslında hayat felsefesine girmiş oluyoruz. Düşünce geliştiren birinin ön yargılarla karşılaşmaması imkansız. Yani yaşadıkları gayet doğal. Tüm ilim/bilim ehli elbette aynı değil. Ancak bilimi putlaştıran ve kendi tekellerine alan kitlelerin gelecekteki tepkilerini buradan lütfen ara ara ifşa edin. Bilelim. Ne diyorlarmış işitelim. “Bilim kilisesi”demek hakaret değildir. Metaryalist bilimciler zamanında kiliseyi dogmacı diye suçladılar. Ama kendileri kiliseden daha statikocu olup çı
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 14:13
Sen yaz ben okuyor ve yararlanıyorum.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 09:47
Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş. Akademi niye tembel olsun ki günde 16-17 saat alanına kafa yoran saygıdeğer hocalar var
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 13:49
0
O hocalar akademinin toplam hâsılasını kurtarabiliyor mu?
Türk oğlu ! 17 Ağustos 2019 08:45
Bilim Kilisesi'nden kastın Akademi galiba.Kilise yerine "Bilim Tekkesi/Tarikatı" desen daha doğru olur gibim.Gerçi senin de tabuların var.O tabulara dokunamıyorsun.O yüzden farkın yok aslında onlardan.Ben onlardan da senden de değilim.Garip, kendi halinde bir köylüyüm.Sadece merak edip, sual ettim.Niyetim kimseyi kırmak yada üzmek değildi.Yazına rast geldim.Kendimce kelimelere bakmaya çalıştım.Yar ile başlayan kelimeleri bölme ile ilişkilendirmişsin.Ben de yarın ve yarış bunun neresine oturuyor diye sordum.Sorma diyorsan, sormayız.Birini yaralamak ve yargılamak ne hadimize.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 14:06
0
Kiliseden kastedilen engizisyon katılığıdır.İlle de tekkelere , tarikatlere sallamasanız rahat etmeyeceksiniz.
Türk oğlu ! 17 Ağustos 2019 16:15
0
14:06 ben de onu kast ediyorum.Ha Tekke/tarikat ha Kilise bir birinin aynı yapılar.Tekkeler kendi mahallenden olunca zoruna gitmesin emmoğlu.Kilisede kafir/şeytan der giyotinde keserler, tarikatta tekfir edip kafir der kılıçla keserler. Sonuçta ikiside bağnaz.Kendinden olmayanı keserler.Karşı görüşe tahammülleri yoktur.Aklı yok sayarlar.Yazar güya müstehzi bir edayla karşı tarafa ecnebi algısı oluşturuyor.Sanki kendi tarafı çok masum gibi.Kendi kutsal alanından örnek veremiyor.Elin yapılarını hakir göreceğine kendi yapılarına bak.Kazan dibin kara senin ki benden kara, al birini vur ötekine.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 01:42
Aşağılama için kilise nedir? Kutsal sadece senin kutsalın değildir. Ben müslüman bir birey olarak bu dile karşıyım. Bu etnik ve dinsel aşağılama Avrupa'da aşırı sağın hastalığı... Bir müslümana hiç yakışmıyor. Bir de hakâretten yakınmanız var ya... Şaka gibi(!) Tekrarlıyorum: Eskiden yazdığınız gazetedeki dil eskidi,bir"KARAR"verip değişime ne dersiniz?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN