Back To Top
Avrupa Avrupa dedikleri

Avrupa Avrupa dedikleri

 - Son Güncelleme: 05.01.2020 Pazar 11:35
- A +

Bir Almancı çocuğuyum. Babamın 70’li yıllarda -çocukluk yıllarım- üç sene kadar süren Almanya macerası var. İyi kötü banoflarını, çikolatalarını, Türklerin maceralarını bilirim. Amcam, dayım, bir kardeşim hala Hamburg’ta, Münih’te, Berlin’de. Kardeşimin olağanüstü Almanya hikayeleri var bir gün anlatırım, nasipse.

Birkaç günlüğüne Almanya’ya gideceğim nasipse. Önceki gün eski notları karıştırırken Almanya, Fransa, Hollanda günlüklerini buldum. Fazla değil birkaç yılı öncesinin notları. Bu pazarın muhabbeti olsun, gönlünüz neşeyle dolsun.

* * *

Bugün İngiliz milletinin bir kısmı Alman kökenlidir, Fransızların neredeyse tamamı öyledir, Hollandalılar hakeza… Hepsi yeni bir siyasi kavramın içindeler ancak bir yandan da hepsi Avrupalılar ya da daha üst bir adlandırmayla Batılılar…

Avrupa demek çalışanların ülkesi demek. İşçilerin, fabrikaların, güzel evlerin, yeşil sahaların ülkesi. Hayat düzenli, trafik düzenli, tebessümler vakitlere ayarlı.

* * *

Bilinçaltlarında “Avrupa merkeziyetçiliği” denen bir kavram var. Sizin kişiliğinize ve kültürünüze saygı duyuyormuş gibi gözükebilirler ama bir ara öyle bir cümle gelir, satır arasında öyle bir imayla karşılaşırsınız ki yani ‘Sen iyisin hoşsun da yüksek medeniyeti yine biz temsil ediyoruz’ derler. Sanat tarihi kitaplarına bakın, yalnızca Orta Avrupa’nın mimarisi, plastik sanatları vs. anlatılır. Bizim sanatımızı, hatta yalnız bizim sanatımızı değil, Mağrip sanatını, Çin mimarisini, Hint sanatını, etnik folklorik kitaplar başlığı altında bulabilirsiniz kütüphanelerinde.

Rahibe Teresa üçüncü dünyanın yoksul ve cahil insanlarına gider,  ellerini nasıl yıkayacaklarını, nasıl besleneceklerini, nasıl uyuyacaklarını, nasıl düzenli disiplinli hayata sahip olabileceklerini parmağını sallayarak onlara öğretir. Yabancılarla ilişki içinde olan hemen her Avrupalının içinde bir Rahibe Teresa vardır. Bu feci bir simgedir.

* * *

Birey sözünü ve otomobili çok seviyor Avrupalı. Tek kişilik otomobil çok yaygın. Sıradan bir Avrupalı, çalışmanın en yüksek erdem olduğuna inanır. Kendi hayatını çalışmaya adar ve sosyal ilişkiler anlamındaki boşlukları da ülkedeki zenginler tarafından finanse edilen kurumlar doldurur. Yılda bir ay ucuz bir yere, paket bir tatile gitmek ve sene içerisinde de çalışmak… Hepsinin yüzleri derin bir acıyla kasılı. Gerçeksiz, inançsız ve hiç ara vermeden refah peşinde koşan insanlar.

* * *

Onların kafasındaki Türk üçüncü dünyalıdır. Birçok nedenden ötürü Türkiye’nin geçmişte ve bugün sahip olduğu değerler Avrupa’nın bilinçaltında bir tedirginlik yaratıyor. Sizi överken bile satır arasında ‘Evet ama sizde demokrasi yok, siz iyisiniz hoşsunuz da henüz Türklerden bir tanesi Nobel almadı’ derler. (Orhan Pamuk’u kendilerinden sayıyorlar sanırım) Oysa Nobel kim, davulu kim çalar, tokmak kimin elindedir... Ayrıca yabancılar hep koyu tenlidir, yabancılar hep kokarlar, yabancılar hep kamuya açık yerlerde yüksek sesle konuşurlar. Yabancılar çok çocukla yaşar.

* * *

Milyonlarca yabancı yaşıyor Avrupa’da. Gördüğüm şu: İranlısında, Mısırlısında, Yunanlısında veya Hintlisinde görülmeyen memleket, sıla bağlılığı sadece Türklerde var. Almanya, Hollanda ya da Fransa fark etmez,  bu böyle. Otuz senedir, kırk senedir Almanya’dadır, Belçika’dadır, hâlâ Türkiye ile yatar kalkar bizimkiler. İkinci üçüncü kuşak Almancılar dahi Galatasaray’ın İstanbul’da bir semt adı olduğunu bilmeksizin Galatasaray taraftarıdır. Aynı özelliği bir Mısırlı veya Hintli göçmende göremezsiniz. Bu bizim imparatorluk geleneğimizden kaynaklanan bir durum da olabilir. Karşıdaki insanın “Sen yabancısın kenetlen bana” şeklindeki talebine karşı bizimkilerin bir emperyal duruşu var. O anlamda memlekete dönük bir özlemi var, bu özlem zihinde, anıda, bir yerlerde cereyan eder, hiçbir zaman gerçekleşmez. Kırk senedir kesin dönüş yapılacaktır, yapılmaz, ama Türkiye ile yatılır, Türkiye ile kalkılır. Bütün evlerde çanak antenler var ve bütün Türk televizyonları izlenir. Yozgat’ın hava durumu Münih’ten önceliklidir.

Avrupa bundan mı ibaret? Değil elbet.

Tadımlık işte…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 23:56
Aynen böyle
HAasan 05 Ocak 2020 23:25
Kuzey avrupada yasayan microelectronics alaninda uzman olarak bir calisan olarak yazdikalrinizin Altina aynen imzami atarim ama sadece burdaki tutucu (yada dini inanci agir basan TUrkler icin bu gecerli) aksi halde PK li Feto cu ve solcu (genelde CHP taarftarlari) icin bu dedikleriniz pek gecerli deyil ZIra onlar ulkemiz ama temelde islam dusmanligi ile ulkemiz aleyhine vede bati hayranligi ile pek cok eylemde bulunmakta buralrda… yani Turkiyede var olan gosterinin aynisi burda da var (turkler icin).
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 21:29
Anlaşılan orada yaşayan Türkler de hallerinden memnunlar ki dönmüyorlar ülkelerine. ‘Tadımlık’ görüntüler, seyirler ve uzaktan ilgiyle yetiniyorlar. Daha iyi bir hayatları olacaksa neden dönmüyorlar? Zorlayan mı var ülkelerine dönmesinler diye, özlemle yaşayacaklarına gelsinler o zaman.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 23:57
0
Geçinebilmek, çocuklarını dönmeye ikna etmek. Hiç kolay değil.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 21:08
Avrupalılar çok kötü onu anladım da sen çok mu iyisin? Türklerin, Suriyelilere davranis şeklinde biliyoruz burada. Kendinin ne olduguna bakiver örn ne kadar eğitimisin, ne kadar başkasına saygilisin?
KARAR OKURUMürsel 05 Ocak 2020 20:31
Harika ve gerçekçi tahlil.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 15:26
Avrupada yasayan biri olarak yazdiklarinizin büyük Bir kismina katilmiyorum. Burada yasayan insanlarimizin yüzde 90 lik bir kesimi burada alt tabakayi olusturdugu icin Böyle yalnis bilgilerle donatiomissiniz. Biraz daha arastirirsaniz cok sevinirim. Saygilar
Evet sayın Fuat Yorumları okudunuz Kendi fikrinizi asla yazmamalısınız ((!)
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 18:34
0
İsteyen istediği gibi fikrini söyler/yazar. Kimseden icazet almak zorunda değil. Katılırsın katılmazsın, karşı fikir söylersin o ayrı konu.
e.k 05 Ocak 2020 07:13
Sn yazarımız Turkıye lehıne on yargılı bır kısı.Dolasıyla goruslerıde subjektıf ve yanıltıcı. Avrupa yı bır kac gunluk gezılerle tanıyamazsınız. Orası ınancsız gergın yuzlu ınsanların yasadıgı yerlerde degıl. Hayır butun yabancılarda memleket ozlemı vardır. Kullıyen palavra. Hıc durmadan refah pesınde kosuyormus oradakıler. Ya bız? Turkıye dekı maddıyatcılık Avrupayı katlar. Hulasa sn yazar hıc Avrupayı gormemıs ınsanlara ahlak dersı verıyor kendınce. Ben 30 yıldır Avrupada yasıyorum ve yazarın dedıklerı dogru degıl.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 15:28
2
Aynen katiliyorum, Türkiyede bilende bilmeyende yaziyor. Ohhh gazetwcilik ne kolay ondan sonra altina birde avrupa bizi kiskaniyor yazsaydi:)
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 03:47
inanilir gibi degil. Almaya'da milyonlarca Alman vatandasi Turk var. Giderek de Turkler'in sayisi cogaliyor o ulkede. Turkiye'de kac gayrimuslum vatandas var, bilir misiniz Bekir Bey? 82 milyon nufusun icinde 100 binden az !! Yani bu ulkede nufusun binde birinden az gayrimuslum vatandas var. Sayilari giderek daha da azaliyor. NEDEN? Ustelik gayrimuslum vatandaslar bu ulkenin kadim halklari. Esit vatandas sayilmadilar, mallarini gasp etti devlet, goce zorlandilar. Oysa Alman vatandasi Turkler'in o ulkede gecmisi sadece 50 yildir. Hepsi esit vatandastir ama size gore hep Turkler hakli.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 18:17
1
Sadece Ermeni kacak göcmen var Turkiyede
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 23:03
0
Avrupa'daki kacak Turk gocmenler burdaki kacak Ermeni gocmenleri 100e katlar.
Haklısın hocam İyi tespit ve soft Ayrıca İnsanımıza olan gıcıklığım biraz hafifledi ..tşk ederim
Karar Okuru 05 Ocak 2020 01:28
İmparatorluk geleneği değil, uyum sağlayamamak, gelişmiş dünyadan uzak durmak ve tilki üzüm hikayesi. Bırak gel memlekete desen gelmez bilir içten içe her anlamda oralar iyi.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 00:42
Sen Avrupada birkac nesil yasayip Avrupa kulturune entegre olamadiysan veya entegre olmak istemiyorsan, onlar da sana yabanci gozuyle bakar. Adamlar sana esit vatandaslik hakki vermis ama sen hem benim Irkim vatandasi oldugum ulkeden daha onemlidir diyeceksin hem de hala bana yabanci gozuyle bakiyorlar diye sikayet edeceksin. Olmaz arkadas. En onemli sey vatandir, vatandasi oldugun, ekmegini yedigin ulkedir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN