Back To Top
Ey Türk titre ve kendine dön

Ey Türk titre ve kendine dön

 - Son Güncelleme: 20.10.2019 Pazar 12:03
- A +

Bu toprakların türküsünü söylemeye çalışan bir adamım. Bu topraklarda yaşayan insanların ortak bir kaderi paylaştıklarına, mazlumların dayanışmasına inanırım.

Büyük davamız, büyük Türklüğümüz için hüzünlenir yine onun için sevinirim.

***

Topraklarımızda kaynakların çok sağlam ve yerinde kullanılmadığını görüyorum. Başımı hafifçe soldan sağa doğru çevirdiğim vakit de bombalar görüyorum kendi topraklarımızda.

İçim acıyor.

Bu toprakların çocukları alnı açık, başı dik yaşamalı. “Hakkı ayakta tutan şahitler” olarak yaşamalı bu ülkenin çocukları.

H H H

Dünyanın zalimleri ruhumuzu ve topraklarımızı işgal etmek istiyor.

Haçlılar savaş açmış bu toprakların çocuklarına.

Peki, haçlı seferleri bizi titretip kendimize getirebilir mi?

***

Şehirlerimizin içinden nehirler akıyor, ancak bu güzel nehirler denize kavuşmuyor, çölün ortasında kayboluyor. Biz de tarihin ortasında, Batı medeniyetinin ortasında, Batı’nın kıyılarında bir yerde kayboluyoruz, çölde kayboluyoruz. Önümüzdeki otuz kırk yıllık zaman içerisinde bu toprakların çocukları olarak çok önemli bir sorumluluğumuz var:  Batı, ilkesiz ayak oyunlarıyla bizi sürekli tahrik ediyor, zihinlerimizi bulandırıyor, birbirimizle konuşturmuyor, iç savaşlara sürüklüyor. Silkinmeli, ön yargılarımızdan arınmalı, özgürlüğü, kültürü, sanayii kendi aramızda yeniden tartışmalıyız. Gençliğimizin Batı uygarlığının teknolojisinin kurbanı olmaması, kültürünün içinde kaybolmaması için el ele verip kendi kurumlarımızı kurmalı, tarihimizi yeniden üretmeliyiz.

Suçu günahı dışarıda aramıyorum. Kendimize gelebilmenin çarelerini konuşmaya çalışıyorum.

Titreyip kendimize dönebilecek miyiz?

***

Bizim imanımız mayamıza işlemiş, Orta Asya bozkırından getirdiğimiz mayayı Anadolu’ya çaldık.  Türkistan’dan, Horasan’dan gelen erenler ve dervişler yoluyla da bu toprağı vatan yaptık.

Türkiye’nin gücünü yeniden duyabilecek miyiz?

Tarihin gücünü duyabilecek miyiz?

Türkiye derken, coğrafi bir terimi kastetmiyoruz. Türkiye bir karşı duruşu, madde ile mananın çarpışma zeminini ifade eder. Türkiye, Türk milletinin ‘buradaki’ oluşumunu, kültürünü, bu toprakların kültür ve muhtevasını ifade eder. Tüm bu tarihi-kültürel oluşumun, şuurun, sevginin ifadesidir. Bunların hepsini birden ifade eden bütünün adıdır Türkiye.

Türkiye, sınır değil kalkış noktasıdır. Pergelin sabit ayağıdır. Diğer ayağı dilimiz ve mezar taşımızın olduğu coğrafyalardır.

Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi temsil ettiği ve edeceği tüm değerlerle ve bu değerler coğrafyasıyla yeni bir medeniyet başarısına ulaşması mümkündür. Ve bu kaçınılmazdır. Tarihimizde bu ‘birlik’, yaşanılan bir gerçeklik olarak bu coğrafyada merkezi bir role sahipti. Tarih bize, o geçmiş ile buluşmanın bu coğrafyada mümkün olacağını söylüyor. Dolayısıyla bizim ‘birlik’ idealimizin zeminini, Türkiye’den yeşeren ve ‘iman hareketi’nden beslenen büyük çıkış oluşturacaktır.

Meselemiz Türkiye meselesinin sağlamlık kazanmasıdır. Türkiye bizim birliğimizin, varlığımızın her bakımdan temelini oluşturan bir vakıa. Türkiye çınarını yeniden yeşertmekle sorumluyuz biz. Bir de tarihin gücünü duymak diye bir şey var. O gücü duymak zorundayız. Bu anlayışta çıkış noktası zorunlu olarak Anadolu’dur.

***

Türk, “kötüler dünyayı yönetmesin” diye kavga vermiş insanın adıdır. Bir yere kadar başardı, sonra takati yetmedi ama şunu hatırlayalım ki gâvur ayağının işgalinde kalmamış yegâne topraktır burası. Kavganın göbeği yani!

Şimdi soru şu: Titreyip kendine gelebilecek mi bu ülkenin çocukları?

Kapitalizmin dilenci haline getirdiği medeniyetimizin varisleri, Türkiye ile yeniden insanlığa hizmetkâr olabilecek mi?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru 21 Ekim 2019 00:12
Gelişen dünya ile dengeli ilişkiler kuramayan, yarışa katılamayan insan ya da toplumlar acıları azaltmak için gerçeklerden kopup, paralel bir hayal dünyasında yaşarlar. Bu basit bir savunma mekanizmasıdır vr gerçeği, örter acıya karşı uyuşturur. Bu vaziyette gerçekler çarpıtarak uyuşmak yüzünden de kısır bir döngüye girer. Uyuşur, üretemez-uyum sağlayamaz, daha geride kalır. Geriledikçe acı artar daha çok hamaset, daha çok kandırmaca ve daha uyuşma. Sonra hep dış güçler, öyleki bunu söyleyerek ülkeyi ve halkı şamar oğlanı ve önüne gelen hırpalıyor sanki. Bilim ve akıl yoluna gelemeyen geriler.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 23:19
Bu kadar şoven bir yazı okumadım. İnsanı ülkesinden soğutur.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 08:37
4
Sen Fransa'dan soğumamışin ama... Belli ki ülken Türkiye değil!!
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 14:04
2
Ülkesini sevmek ne zamandan beri şovenlik oldu
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 23:14
Hay Allah razı olsun . "Çırpınırdı Karadeniz bakıp Türk'ün Bayrağına" geldi aklıma şimdi. Aşağıda ' ırkçılık" vs şeklinde saçmalayan arkadaşlar bu aziz şarkıyı ve neden yazıldığının hikayesini öğrensinler önce "Türk" ne demektir biraz anlarlar belki. Neredeyse bütün dünya Türk'ü yok etmek isterken, bunu açık açık utanmadan sıkılmadan yaparken bu yazı ırkçılık oluyor öyle mi! Hadi oradan!!! Sağ olun var olun Hocam. Gavura inat yazın siz. Ha bu arada " gâvur" Türk'ün varlığına tahammül edemeyen her kimse odur!!
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 23:48
2
Ne içtin de bu yorumu karaladın?
Muhtefi. . 22 Ekim 2019 19:04
0
Anadolu saf şirasi içtik .:))..Şalgam içtik, Ayran içtik. :)..Tertemiz TÜRK MILETI Çocuğu yazan Arkadaş. !. Ayri kaldin galiba. Gel Sende 23:48 ..saf Anadolumuza gıdanı değiştir. O zaman yabancilamiyacaksin. Bizleri. !.Saygılar. .
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 23:11
Karar gazeteside irkciligin silahsorlugune soyunuyor galiba. Boyle irkci yazarlar baska gazelerde yazarsalar iyi olur bence cunku karar gazetesinin bazi yazarlari insancildirlar. Boyle irkci kose yazari diger yazarlarin kiymetli ve insancil dusuncelerini berhuda ediyor. Saygilarimla.
Ali rıza 20 Ekim 2019 22:13
Neden önce titreyip sonradan kendimize geliyoruz, bunun müsbet bir açıklaması varmı ? Bilen lütfen bir şekilde söylesin ikincisi titremeden dierk kendimize gelelim ? Bu şekilde olmuyormu ? Üçüncüsü biz kendimizde degilmiyiz , toptan müskirmiyiz yani sarhoşmuyuz aklımız başımızda değilmi? biri açıklasın bu titreme işini
musa 20 Ekim 2019 17:48
evet ya..işte bu...biraz öze ilişkin yazın..bir sonraki yazınızın ADALET üzerine olmasını bekliyorum...
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 17:09
Sayin yazar, süslü kelimelerle irkciligin alasini yapmissiniz. Ayrica, bravo Karar gazetesi! Yandas medyada bolca bulunan irkci ve hamasetci kisileri buraya toplamissiniz. Farkli bir ses diye yola cikip amacina ulasmamis bir gazete
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 22:08
2
Haklisiniz. Dupeduz Irkcilik yapan, Irkci oldugunu gizlemeye bile gerek duymayan, hatta ovunc duyan bir yazarin makalelerini yayinlayarak ne yapilmak isteniyor? Bu makaleyi okuyan Kurt asilli veya gayrimuslum vatandaslarimiza bir mesaj mi veriliyor? Yoksa Turk asilli vatandaslar kiskirtilmaya mi calisiliyor? Bu zihniyet yuzunden onlarca yildir insanlarin cektigi cile yetmedi mi bu ulkede?
Muhtefi. . 20 Ekim 2019 23:46
3
Gayrimüslim Çoğu kendini Turk Sayar."İstisna kaideyi bozmaz"..Bütün Etnik **(Zaza, Bosnak,Kürt, Arnavut,Kafkasli, Arab,Pomak vd bunlarin yöresel lehceleri) ** kökenlerde %80-90 TÜRK MİLLETİYİZ der. .TÜRK TARİHE MAL OLMUŞ ..Bir isimdır. Kafatascalik Batı Mantığı değil. ANLAYIN ARTIK BUNU. ..Milletiz biz TÜRK MİLLETİ. ..Millet, ırk manası taşımaz. Kaldır TÜRK ismini herşey CURCUNA olur. :))..Ne Kürtu Arnavut kabul eder.Ne Boşnak ,Arnavutu kabul eder.Arab bilmez Kafkası. Kürt tanımaz Balkani.vb. HEP BERABER .*KÖLE* olup YOK OLURUZ. .Allah Muhafaza. TÜRK MİLLİYETCİSİYİM. .Bu yüzden. Saygılar.
BOZOKLU 20 Ekim 2019 16:25
Bu toprakların çocukları başı dik yaşamalı derken, yalnız Türk çocuklarını kastediyorsunuz galiba. Sizi türklüğün bas basa bırakıyorum sn yazar. Ben bu ülkenin birliğinden, dirliginden yana bir Türkiye sedalisiyim ama etnik olarak türk değilim.
kağan külteginin sözünü tam olarak aşağıdaki gibi yazsaydınız yazınız daha çok anlqamlı olurdu/EY TÜRK ÜSTEKİ GÖK ÇÖKMEDİKÇE, ALTAKİ YER YARILMADIÇA SENİN İLİNİ VE TÖRENİ KİM BOZABİLİR,TİTRE VEKENDİNE DÖN/
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 19:36
4
BiR TURK CiHANA BEDELDiR. TURK KANI ASiL BiR KANDIR. TURK'UN TURK"TEN BASKA DOSTU YOKTUR. TURK'UM DOGRUYUM CALISKANIM. HER TURK ASKER DOGAR ( bedelli askerlik yapanlar haric)...
Muhtefi. . 20 Ekim 2019 16:09
Aynen öyledir TÜRKLER. ..Gavurlar ile Mucadele ettigi için Sevilmez. :)))..OKSİJEN CADİRİNDAYİZ şimdilik ANADOLUDA. ..Nefes almamıza izin vermezler ANADOLU OLMAZSA. .....OKSİJEN ÇADIRINDA. ..Olduğumuzu UNUTMAYALIM. ...Çadırda senlik, benlik olmaz. ..Anlayan zaten anlar..anlamayanlarda kendileri bilirler. .!...!...
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 14:08
Hayırlı
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 13:24
Ne yaptınız siz!Şok ettiniz !!!Şaşırttınız !!Türk bu mu?Neye gitti o milletler ,hani Osmanlıdan bakiye kalan ...Vatandaşlık bağı yetmedi mi?Yetmez mi Türk olmak için?Bu dil MHP dili...Kapitalizm değil dilenci olmamıza sebep ...Anlatmak için başa dönem gerek ...
Kuddusi Eker 20 Ekim 2019 12:51
''Türk ,kötüler dünyayı yönetmesinler diye mücadele eden insanın adıdır''Bu cümlenizi okumak müstesna bir mutluluk vesilesi.Allah'ım gayretinizi arttırsın.Selam ve muhabbetler.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 15:45
2
komik
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 11:55
Sayin yazar, irkcilik, ulusalcilik, hamaset,tarihi carpitmaktan baska bir fikriniz varmi ? Batinin, telefonunu, arabasini, ucagini, icatlarini kullanma !! Degerleriniz ...idealleriniz ....en son ornek olarak,belediye secimlerinde oldugu gibi, bizden olmayanlar hain... ve zillet itiffakindandir !! Biraz da demokrasiden , hukukun ustunlugunden, toleranstan, saygidan, kadim halklardan sevgiden, saygidan bahset..... Ucuz militarizm, hamaset, titremeyi ?? biraz birakta , humanist ol !!
Şinasi 20 Ekim 2019 11:36
Ben onu bunu bilmem. Türkiyeliler, Türkçe ve matematik bilmiyor. Türkçe ve matematik bilmeyenden ne kendine hayır gelir ne insanlığa.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 11:16
Türkiye demiş yazar, açmış içini anlatmış güzelce! Şu yazının neresinden ırkçılık vb. çıkardınız? Adam, medeniyet diyor, sevgi diyor, şefkat diyor, millet olmak! diyor, ayağa kalmak diyor, dirilmek diyor... bazıları bunlara öfkesini ve nefretini kusuyor.. Türk diyor ama kandan değil, candan: kötülerin dünyaya hükmetmesini engelleyen diyor! Türkiye diyor, toprak değil, temsilidir insanlığa hizmetkârlığın! dünyada değerlerin yeşerdiği medeniyet diyor. .... Yaz üstad yaz! anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az!.. Yaz!
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 17:11
3
Suslu kelimelerle irkciligin alasi yapilabiliniyormus demek
Yunus DÜMEN 20 Ekim 2019 10:52
Kaleminize yüreğinize sağlık... Türkiye gerçeği ancak bu kadar anlaşılır anlatıla bilir... Teşekkürler...
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 10:44
Çığırdığınız bu sıkıcı türkü birçok insan için demode olsa da maalesef çoğunluk için değil. Hatta mevcut iktidar ortaklığının fon müziği bile denebilir. Bu saldırgan masalların ikinci ya da üçüncü şahıslara bir zararı olmasa hâlinize yalnızca merhamet duyabilirdim. Şu durumda kafa yapınızı, mücadele edilmesi gereken bir şey olarak görüyorum. Gururla söylüyorum ki asla aynı yerde ve cephede değiliz.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 10:34
Sn. Yazar bir daha sizi okumayacağım. Çok fazla derinsiniz, kaybolacağım diye korkuyorum.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 10:29
Hala bu "orta Asya'dan geldik, var mi bizim gibisi, heyyyt dagilin gayri" safsatasini dinliyor, okuyoruz. Masallarla, yalanlarla buyutuyoruz yeni nesilleri hala. 21. yuzyildayiz, Bati almis basini gitmis. Biz hicbirsey icad edememisiz, edemiyoruz. Bize silah satin diye yalvariyoruz. Hastalaninca onlarin icad ettigi ilaclari yutuyoruz. Butun icadlarini kullaniyoruz, Bati medeniyetinin bize verdigi nimetlerle yasiyoruz. Ama ikidebir Batiya nefret kusmaktan da geri kalmiyoruz.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 09:26
Gec bu hamasetleri de kotu kullanilan kaynaklsr falan deyip pas gectigin konulara egilde dogru durudt karsi cikarak su insanlari uyarma gorevini yetine getir.zamani bosa harcama.
Ümmetin ferdi 20 Ekim 2019 09:04
Yaw bi gidin kendinize gelin kardeşim!!! Hala aynı terane!!!
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 07:54
Sayın yazar ne içtiniz?
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 04:52
Yapmayın yazar bey böyle derseniz işte doğudaki kürt de diyor ki orta asyadan gelip torağımızı işgal edip dilimizi örfümüzü değiştirip medeniyet kuruyorlar. Diyorlar ki biz ırkımızı millet İbrahim kıldık Alparslan nın yanında bunun için savaştık ,osmanlının yanında bunun için durduk. Birileri ümmeti ulus sevgisi ne çevirir de ulusçu olursa biz orda olmayız... Duyguları kuran ın önüne geçirmeyin, ernlerin, anlayışı bu değildi....
Milliyetcilik 20 Ekim 2019 01:33
''Haçlılar savaş açmış bu toprakların çocuklarına. Peki, haçlı seferleri bizi titretip kendimize getirebilir mi?'' Dogum oranlari 60-70 yil sonra kendi oz vatanimiz Anadolu'da azinlik olacagimizi isaret ediyor. Titreyip kendimize gelebilmenin ilk sarti insan yetistirmektir. Asya, Rusya, Avrupa ve ABD nufusu geriliyor. Afganistan, Paskistan, Arab yarimadasi ve Afrika cok hizli artiyor. Turkler Anadoluda azinliga dusmemek icin en az 5 cocuk ve uzeri uremek zorundalar. Milliyetciligin ilk sarti asgari 5 cocuk ve uzeri dogurmak, buyutmektir.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 01:33
Genel yayin mudurune ve editore sesleniyorum: Bu gazetede bazi yazarlarin "gavur" kelimesini kullanmasina daha ne kadar zaman izin vereceksiniz? Irkcilik sizin inandiginiz, onayladiginiz bir ideoloji midir? Bu sozum de bu Irkci kufuru kullanan yazara. Bu ulkede gayrimuslum vatandaslara "gavur" diye kufur etmek hem ahlaksizlik hem de kanuna gore suctur. insanlardan utan, Allah'tan kork.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 01:20
Taha Akyol’un bugunku yazisi sizin gibi dusunenler icin... Okuyun diyecegim ama okusaniz da degisecek bir sey yok. Emperyal sevdalarinizi dava zannetmeye devam edeceksiniz.
Davamiz 20 Ekim 2019 04:04
8
emperyal sevdamiz yoktur, hic olmadi! Keske olsaydi: Kendi oz vatanimizda bize/Turke/Muslumana gavur eziyeti yapan hadsizleri koruyup bin kusur yildir yasatmazdik! Ya asimile ederdik anadilleri Turkce olurdu ya da hic olmazlardi! Bizim sevdamiz haktir, adalettir, insanlarin insan gibi yasamasi, yasatilmasi davasidir. Soykirimlara, somurulere, kolelige dur deme davasidir! Daglarda birbirlerini avlayip yiyen soykirimci yamyam Batinin bize insanlik dersi verme kustahligina, inege, taşa tapan kafir Dogunun hadciz curetlerine dur deme davasidir
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 10:05
12
04:04...Cerkesler, Bosnaklar, Araplar, Arnavutlar, Lazlarin cogu, Gurculer asimile edildiler bu ulkede. Anadil egitimleri yasaklandi, hala da yasak. Bir tek Kurtler'i asimile edemediniz. Kurtce anadil egitimini de yasakladiniz ama Kurtler kimliklerine bagli insanlar. Soykirimlara dur mur demediniz. 1915de 1 milyon Osmanli Ermenisi kadin coluk cocuk katledildi. 500 bin Suryaniye de soykirim yaptiniz. Sizin davaniz haksizlik, adaletsizlik, gasp, zulum, katliam.
Muhtefi. . 21 Ekim 2019 00:05
0
10:05 ...YALAN. ....YA-LAN. ..YA-LAN...! Balkanliyim. Çatır, Çatır KONUŞUYORUM. ..Gramerine kadar. Oraya gittim mi .Söylemesem Türk Olduğumu Coook zor anlar...:))..Tam %100 Etnik kokenim. Balkandaki Hiristiyanla Kültürel bazda Daha cook ortak(Dil,Müzik, Mizah,Tiyatro vb) yonlerimiz var..TÜRK MİLLETİNE göre. :))..ama Onlarla RUHUMUZ ayrı. Onun icin TÜRK MILLETI ve MİLLİYETÇİSİYIZ. .600 yıldan beri. Her Cephede vardik.varız. .Yolu, Yolumuz, Düşmanı, DUSMANİMİZDİR. ..Kıyamete kadar böyledir. Milim geri dönmeyiz. !.Saygılar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN