Back To Top
Hangi yolun sonuna çıkmak istersin?

Hangi yolun sonuna çıkmak istersin?

 - Son Güncelleme: 25.08.2019 Pazar 11:20
- A +

Her şeyin bir şeye bağlı kılındığı çağda yalın ayak yürümek zor. Çünkü ayaklarımıza değil çarıklarımıza bakıyorlar. Nasıl yol aldın, bu yara nereden geldi diye soran yok. Çünkü dert dinlemek artık insanların menfaatine uygun gelmiyor.

***

Dinlenecek dert kaldı mı? Yaşıyorsak da sadece gevezelik olsun diye yaşıyoruz artık. Cam çerçeve insana çekici gelmiyor. Elimizden gelse de kırsak tüm aynaları, indirsek bütün camı çerçeveyi. Çünkü baktıkça yoruluyoruz fakat insanlar eleştirmekten, didişmekten, çekişmekten hiç yorulmuyor.

Gönlümüz yorgun. Çerçeveler, vitrinler, camlar ve birbirine bakanlar yersiz ve dahi yetersiz.

Dünya telaşı diye bir yangın çıkardık. Hadi hep birlikte yanalım. Bir sürü olalım ve diğerlerine bir şekilde galip gelelim.

İçinde gönül olmayan hiçbir şey değerli değildir. Gönlümüzü de katıyor muyuz bulunduğumuz ortamlara, dilimizdeki sözcüklere, evimize... Gönüllü var mı ki etrafımızda? Yok! Peki, bizi böyle çepeçevre saran ne? Gecemizi kuşatan, bizi biz olmaktan alıkoyan nedir bu denli?

Sorularımız ve cevaplarımız... Sıra cevaplara gelince, acaba onlar gönlümüzden gele gele ve dürüstçe mi?

***

Dağlar, yollar, uzaklar...

Merak ettiğimiz onca şey. Gözümüzün önündeki güzellikler. Uzakların şarkısı, bir de garipliğimiz. Üzerimizi toprakla örtseler, ille de garipliğimiz. Sonunda hiçbir kavganın aslı olmadığını anladığımız biricik garibanlığımız. Üzerimizi çok şeyle örtmeye çalışmayı bırakmalı, yalınkat garibanlığımızı örtünmeliyiz. Aşikâr olan gönlümüzü, hakikati, sesimizi ancak garibanlık örtümüz ortaya çıkarabilir.

Gece, korku, şüphe...

Yaşıyorum. Korkularım elbette var. Dahası ayırt edemediğim, şüphelendiğim birçok şey var. Ancak daraldığım yerde gecenin rabbine, gönlümün rabbine, sadece rabbime sığınırım.

Rabbim katından bize serinlik ver. Yoksa sersemlemiş ve yetinmemiş olarak, bu hayatı tartmış, yüklenmiş ancak yaşamamış olarak öleceğiz. Oysa garibanlığı anlamış, sesi gariban, gönlü gariban, özü gariban olarak yaşamaktan nasiplenmiş biri olmayı çok isterdim.

***

İşte bütün yollar bir sona çıkar. Peki, sen hangi yolun sonuna çıkmak istersin dostum?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Okur ve Sorar 25 Ağustos 2019 20:56
Evet, gönlümüz yorgun. Bu nasıl bir yorgunluk? Yıllarca beraber olduğumuz, aynı tastan su içtiğimiz, iyi günde, kötü günde sarmaş dolaş olduklarımız bizi anlamaz duruma düştüklerinde gönül onlara karşı yorgundur. Bu anlamda yorgunuz. Ama diğer tarafta, alın secdeye vardığında, eğer ferahlık duyuyorsak, bizi bir duyan olduğuna, bizi bir bilen, bizi bir gören olduğuna inanıyorsak önceki yorgunluk nedir ki ?! Çöldeki bir kum tanesi. Alın secdeye vardığında gönül yorgunluğu gider, çöldeyken serin rüzgarlar eser, buz gibi sular dökülür yüzümüze, içimize... Hangisini istersiniz ?
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 10:04
Sayın yazar evet bütün duygularımızı hissiyatımızı vicdanımızı kaybettik malesef ruhsuz bir şekilde öylesine sizin de belirttiğiniz gibi zaman öldürmekteyiz çok azımız hariç hala vicdanlılarımız allah korkusu olanlarımız mevcut ama onlarda kabuğuna çekildi istesekte kimseyi değıştiremiyoruz kendi çocuğumuz dahil herkes kendi düşüncesinin davranışının en doğrusu olduğunu körü körü ne inanarak yaşıyor evet malesef herkes bir yol tutmuş gidiyor ama çok azı nereye gittiğinin hangi yolu tuttuğunun farkında rabbim yolumuzu niyetimizi en güzel yola ulaştırsın
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 09:56
İçinde gönül olmayan hiçbir şey değerli değildir. Yüreğiniz dert görmesin.
a. kutlutaş 25 Ağustos 2019 03:27
yolun kabul olsun Ebuk.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN