Back To Top
Millet bütünlüğünün teminatı Türkçe

Millet bütünlüğünün teminatı Türkçe

 - Son Güncelleme: 30.06.2019 Pazar 10:24
- A +

Yunus ki süt dişleriyle Türkçenin

Ne güzel biçmişti gök ekinini

       Cemal Süreya

 

Dilimiz derdimiz Türkçe için gönlümden, zihnimden geçenleri paylaşmak istiyorum bugün.

Hayatı Türkçeyle öğrendim. Yaratanı, yaratılanı ve onların arasındaki her şeyi Türkçeyle öğrendim. Onunla sevdim, onunla kederlendim, onunla âşık oldum. Şükürler olsun. Türkçenin söz coğrafyasında dünyanın en güzel rüyalarını gördüm.

***

Unutulmuş kelimeler bulmak, yeni kelimeler keşfetmek heyecan verir. Unutulmuş ifade biçimleri arasında gezersiniz… Dünyanın en Türkçe, en güzel şiirini keşfedersiniz… Bir metinle uğraştığınızda sizden yüzyıllarca önce yazılmış, dökülmüş bir mürekkebin ifade ettiklerini tekrar okursunuz. Onları yazanların hayatına dâhil olursunuz. Kelimelerin arka planlarını tanımaya başlarsınız. Onların adeta esrarını keşfedersiniz.

H H H

Türkçe dünyanın en kadim yazılı dillerinden biri. Türkler dünyanın çok farklı yerlerine dağıldı, Türkçe bu farklı yolları, farklı boyları bir arada tutan bir dil oldu.  Bütünlüğü temin eden vasıta oldu. Biraz da Türklerin yönetim kabiliyetlerinden dolayı Anadolu’daki macerasıyla Anadolu’nun ve Balkanların ortak dili olma kabiliyeti kazandı. Eğer Türkçe olmasaydı bugün Türk diye bir milletten, bir uygarlıktan bahsetmemiz mümkün olmazdı.

***

İslam medeniyetinin üç temel dili var; din ve bilim dili olarak Arapça, daha çok edebiyat olarak Farsça ve Türkçe… Türkçe bir yönetim dili olarak başlamış olsa da çok süratli bir gelişme kaydetti. Hızlı bir şekilde aktardığı, adapte ettiği, ürettiği metinlerle hem edebiyat hem din dili haline geldi. Anadolu’da milletin Müslümanlığı Türkçe iledir. Arapçadan, Farsçadan, Batı dillerinden birçok metin Türkçeye çevrildi, birçok metin Türkçe ifade edildi. Dualar Türkçeleştirildi. Ve Türkçe İslam’ın tebliğcisi oldu. İlahilerle, türkülerle, Mevlidiyle, Muhammediyesiyle çok geniş coğrafyaya bilgi taşıdı. Söz gelimi Gürcistan’a gidin, Batum’un köylerinde Mevlit okunur. Kosova’ya gidin, aynı şeyi görürsünüz. Namaz Arapça eda edilir, dualar Türkçedir. Gidin Bosna’ya, Üsküp’e, tekkelerde hâlâ Yunus’un, Sümbül Sinan’ın ilahileri okunur. Türkçe olarak okunur. Birçok müezzin ritüeli Türkçe gerçekleştirir. Dini anlatan metinler Türkçe üzerinden ulaşır. Türkçe, dinin tebliğ dilidir.

***

Büyük milletlerin, büyük uygarlıkların sentezleri olur. Biz Anadolu’ya geldikten sonra birçok kültürden etkiler aldık, etkiledik, sentezler yaptık. Dilimiz de aynı sentezi yaşadı. Onuncu yüzyılın başlarında Müslümanlaştık. On birinci yüzyılın ortalarında Kutadgu Bilig gibi bir devlet felsefesi kitabı yazdık.

Anadolu’ya geldiğimizde yüz elli sene kadar Türkçenin konuşulmadığı bir dönem vardır. Entelektüellerimiz Arapça ve Farsça konuşmayı seçtiler. Moğol saldırılarından sonra o dönemin bitmesine yakın dervişler ve halka hitap eden sufiler aracılığıyla hızla Türkçeye dönüldü, çünkü Türk nüfusu çoğalmıştı. Bu işte öncü isim elbette Yunus Emre’dir. Yunus’la beraber dua diline, muhabbet diline dönüştü Türkçe. Sesini Yunus’la buldu. Gücünü de büyük şairden alır.

**

Devam ederim nasipse Yunus’tan.

Mutlu pazarlar.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hami İstanbullu 16 Temmuz 2019 16:27
Bekir Bey "Entelektüellerimiz Arapça ve Farsça konuşmayı seçtiler." demek iftiradan başka bir şey değildir. Bunu iftira için yazdığını da sanmam. Bildiğin şeyleri yazsan iyi olur. Konuşma dili bizde hep Türkçe olmuştur. Bilesin diye söylüyorum. Münevverlerimiz ilimde kaynaklardan dolayı Arapçayı kullandılar, sanatta da Farsçayı icad ettiler. Masalları dinlemek güzeldir ama inanmak sağlıklı olmaz. Anlaşılan sen inanmışsın. Selam ile.
H.K. 02 Temmuz 2019 01:47
Türkçe güzel 1lisan. Kürtçe, Boşnakça, Arnavutça, Gürcüce, Abazaca & bilumum diğerleri de mutlaka ayrı ayrı güzelliktir kardeş dillerdir. Ancak 1imparatorluğu miras almış bizim gibi 1ülkeye bu kritik coğrafyada bütünlüğünü koruması için tek 1dil yeter.Şükür ki işin temelinde din birliğimiz var. Bu 2konu çok önemli. Gönül ister ki kardeş dillerin güzellikleri de bu ortak dilde kendi ifadelerini bulsun; bu ortak dili beslesin. İngilizcede % ile ifade edilen miktarlarda almanca, fransızca &diğer AB ülkelerinden kelime var. Bu 1zenginliktir, bütünlüğün teminatıdır
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 23:55
Karar'da ne isi var diyecegim bu luzumsuz hatta tefrikaya davetkar yaziyi , demeyeyim karardan niye farkli bir ses bekleyeyim ki diyeyim ... anadoluya en az lazim olan sey turkcenin guzelliklerini ovmektir , zira sistem menfi milliyetcilik uzerine kurulu
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 23:35
Yine çok önemli bir konuya parmak basmışsınız. Teşekkür ediyorum üstadım
Mustafa ALSANCAK 30 Haziran 2019 13:20
Muhterem Bekir FUAT BEYEFENDİ. 1 )Bu yazınızda güzel Türkçemizi güzel üslubunuzla anlatmış olmanız içimize gurur ve ferahlık getirdi.Yedek Subay okulundayken Kore!de görev yapmış olan subaylar anlatmıştı. Pek çok kelime Kore dilinde ve bizim Türkçemizde aynı anlamda kullanıldığını görmüşler..Balkanlardaki Türklerin bıraktığı unutulmaz hatıralar ve Türk ulusuna olan muhabbet devam ediyor. Aradan uzun seneler geçse de Arnavut ve Boşnak çocukları hala Türkçe dertlerini anlayabiliyorlar. Bilhassa Avrupa şehirlerinde karşılaştığımız Balkan kökenli insanlar Almancayı Fransızcayı
H. Muratoğlu 30 Haziran 2019 12:34
Dualarımızı anadilde okumak çok güzel. Bazı ecnebi hayranı din adamları ille de Arapça okunması gerektiğini söylüyor. Misal, bu ayeti yabancı dilde okuyan kulda, anadildeki etki oluşmaz: "Hem insanlara karşı (kibirlenerek) yüzünü yan çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü Allah, kendini beğenip çokça övünen kimselerin hiçbirini sevmez." Lokman Suresi 18. ayet
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 10:41
Bir Kürt çocuğu şöyle deseydi, yazarımız, ona, bölücülük yapma, derdi, büyük ihtimalle : Hayatı Kürtçeyle öğrendim. Yaratanı, yaratılanı ve onların arasındaki her şeyi Kürtçeyle öğrendim. Onunla sevdim, onunla kederlendim, onunla âşık oldum. Şükürler olsun. Kürtçenin söz coğrafyasında dünyanın en güzel rüyalarını gördüm.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 11:23
4
Sana demek gerek bölücülük yapma diye! böylesi enfes bir yazıyı alıp kürt milliyetçiliği bezeli siyaset hesaplı yaklaşımın için.. Tamamını okusaydın anlardın.. gürcülerin, kosovalilarin türkçe konuşmasından da bahsediyor.. bu kürtler için de geçerli.. türkçe nin butunlestiriliciligi üzerine yazmış zaten yazıyı.. kürtler, gürcüler,çerkesler, kosovalilar, lazlar ... vs.. türkçe nin sadece Türklere has olmadığını, ortak dil olduğunu.. Kürtler ve Türklerin birarada olabilmesinin hamuru..
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 11:43
2
Yüzde yüz katılıyorum.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 12:45
2
Halk: Yaratılmış, varlık, ontik, kendinden, en soi... Millet: Oluş, varoluş, kendi için (bilinçli), pour soi. Halkın dili, Milletin lisanı vardır. Halkın kelimeleri, Milletin kavramları vardır. Türk Milleti Türk’ünde dahil olduğu milletin adıdır. O dediklerinizi Kürt Halkı Kürtçe ile yapabiliyorlarsa buyursun yapsınlar bizde onlara dahil olalım!!!
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 15:41
7
Ne diyorsun 12:45 ? Kürtler, hayatı, Yaratanı, yaratılanı Kürtçeyle öğrenemez mi ? Kürtlerin dili yetersiz mi ? Kürt dilinde, edebiyatında, anaların çocuklarına söyleyebileceği Kürtçe ninniler yok mu ? DENGBEJ diye bir şey duydun mu ? Tavsiye ederim, ANTOLOJIYA DENGBÊJAN yayınlandı, incelesene, belki fikrin değişir.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 20:21
5
12:45, KÜRTLERDEN BAHSEDERKEN "ONLAR" DİYECEKSİN, SONRA DA GELİN TÜRKÇE BİZİ BİRLEŞTİRSİN MİLLET OLALIM. SİZ BU KİBRİNİZLE SADECE BÖLERSİNİZ; ELAN YAPTIĞINIZ GİBİ.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 22:38
3
Her lisan hazinedir. Siz nasil ki kendi anadiliniz Turkceyi seviyorsunuz, konusuyorsunuz, yaziyorsunuz Kurtlerin de, Cerkeslerin de kendi anadillerinde okuma yazma ogrenmelerine, siir roman yazmalarina engel olmayacak, yasaklamayacaksiniz. insanlarin anadil egitimini yasaklamak KULTUR SOYKIRIMIDIR. Hicbir lisan kaybolmasin. insanlarin dogustan sahip oldugu haklari yasaklamak Allah'a karsi islenmis bir gunahtir.
Muhtefi. . 01 Temmuz 2019 20:49
1
10:41.Eyvallah,,tabi ki Anadilini konus, fakat Bu Topraklarda (üç kitada)1000 yıldan fazla Türkçe Marka olmus.Irkçılık değildir.Birisinin salt TÜRKÜM dayatmasini EBEDİYEN kabul etmem müm-kün değildir.Fakat 1650 yılındaki Haritamizi açıp Gurur duyuyorsak Sn Ismet Ozelin dediği gibi biz biriz. !. Dayım Balkanlarda yaşayan bilmez Bizleri (dilimizi vb) pek Ama Türk Milletinin Guclu olmasını Satır aralarında Net anlıyorum. ;)).TÜRK MİLLETİ olursak,Bosnada,Tiranda, Hakkaride, Kibrista, Artvinde, Edirnede vd güvende oluruz..!.!.!
Muhtefi. . 01 Temmuz 2019 21:02
0
11:23 Hislerime Tercüman oldunuz. Ya Alllah Aşkına Turkcemiz olmazsa nasıl anlaşırız. Bana Kim-se Et-nik dili ko-nus-tu-ra-maz.bakıyorum yanımda biri 2.kanala bagladimi ben Alasini yapıyorum ondan sonra ortalık Curcuna kimse, kimseyi anlamıyor. :))..ben Tam Etnik kokenim,Balkanlardaki Hristiyan ile daha çok ortak özelliğim var Buradan, ama 600 yildir Türk Milletindeniz Müslüman RUH BİRLİĞİMİZ var. TURKCEMIZDE Bu Bağı Percinliyor .Kıyamete kadar.Beyler TÜRKÇE'den başka caremiz yok-tur. Acizane.Nokta. ...
Muzaffer Karacadağlı 16 Temmuz 2019 16:36
0
Kararın cahil ama iyi niyetli Kürt okuru kardeş. Bu yazıyı yazan kişi sandığın aksine Türk değil, Çerkes. E ne edelim şimdi. Bence sen git İflah olmaz Siverekli Mehmet Kagıp Karcı nâmıyla maruf Kürt Turancısından birşeyler öğren olmaz mı? Senin için iyi olur vallahi hatta bazı karar okurları için de... Selam ile.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 10:36
Çoğuzaman benzerlikler bizi yanıltır aynı şey zannederiz.Türkler ve Türkçe başka bir yerden geldiyse dönün oraya derler.Amcamız Hac’da Ezanı Türkçe okuyor,namazı Türkçe kılıyor konuşmaya gelince karıştırıyorlar diyesiymiş.Fatiha okuyunuz oradaki kavramların dilimize nasıl pelesenk olduğu görülür.Sosyolog sosyolojinin kavramlarını kullanır.Budur sosyolojinin lisanı.Türkçe bir halkın dili değil bir milletin lisanıdır.Akademik (İlmi)bir lisandır.Türkçe varoluşunun parçası olan Türk’tür
Takipci 30 Haziran 2019 09:19
Tesekkurler sn yazar. Bir tarihte Bulgaristanda Ruscuk'a bagli Erikli (Slivo Pole) koyune gitmistim, nufusu yari yariya Turktu. Muhtarla tanistim, Bulgardi ama güzel Turkce konusuyordu, onun anlattigina gore o koyde gundelik hayatta dil Turkce imis.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 08:19
Ne yazık ki günümüzde dükkânlarda ve bazı işletmelerde yabancı isimler boy göstermekte.Yetkililer keşke biraz daha hassas olsa.Gelecek nesile örnek olabilseler...
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 03:19
Dil bir insanin kimligi icin bu kadar onemliyse neden yasakladiniz Turk asilli olmayan musluman halklarin anadil egitimini bu ulkede? Kurt, Cerkes, Bosnak vatandaslarimizin anadil egitimleri neden hala yasak? Hangi kitaba, vicdana sigar bu?
Muhtefi. . 01 Temmuz 2019 20:29
0
Bizim Turkcemiz ile Geleceğimiz,Güvenliğimiz, Istikbalimiz,Ruyalarimiz Balkan kokenli olarak olmazsa, olmazimizdir. !...oğlum pek bilmiyor Anadilini ama öğrenir sıkıntı yok. Ama Türkçe olmazsa Balkanlarda asimile olmustuk, olabiliriz Allah Muhafaza. .asimetrik .strateji derler buna. Ben ısrarla gittiğim zaman Balkan Milletlerine TÜRKÇE Öğrenin diyorum ISRARLA. ..geleceginiz buna bağlıdır. ..!...bu ne faşistlik,irkcilik,bencilliktir .Tefekkür etmek lazım. .!..Zeki ve Hikmet sahibi olmak lazım. !.acizane
Muhtefi. . 30 Haziran 2019 00:34
Eyvallah Guzel insan. Aynen öyledir Turkcemiz,,Balkan Milletlerinde Hristiyan ve Müslümanda cok var Türkçenin izleri..Balkan kökenli olarak bizler Tamamen öyleyiz. Bir misal var gerçektir. Bosnada bir köye gitmişler Türkiye'den birileri,,sohbet, muhabbet etmisler.Giderlerken Nine ugurlamak icin kapiya cikmis dönmüş Tercumana nasıl Denir Turkce Allah Emanet. ..:))) Böyledir oralar. .;))..Türkçemiz Herseyimiz bizim. Tekrar Teşekkürler. :)))
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 00:01
Bu harika ve zengin dilin kıymetini bir türlü anlatamadık. Bütün dışlanmışlığına, zaman zaman hor görülmüşlüğüne rağmen kullanışlı ve işlevsel bir dile sahibiz. Karamanoğlu Mehmet Bey'in duyarlılığı devam etseydi bu gün çok daha mükemmel bir dilimiz olurdu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN