Back To Top
Yazgının rengi

Yazgının rengi

 - Son Güncelleme: 31.08.2019 Cumartesi 23:39
- A +

Kavak ağacı, söğütler, gecekokan çiçeği, hardal sarısı, gök mavisi, hayal pembesi... Annemin sesi, ninemin neşesi, arkadaşlarımın düşleri. Çocukluğum. Her şeye binbir güzellikle yaklaştığım, herkese samimiyetle bakındığım, hayata kapıldığım zamanlar.

İnsanın hayata düştüğü ve kendini dünyayı kurtarma rüyasına kaptırdığı saflıktan söz ediyorum.

Kafanı kaldırıp bakmazsın, aç kaldığını anlamazsın, oyuna dalarsın, bir yerlerde uyuklarsın. Kapı önünde beklersin eve birileri gelecek diye.

Üşürsün, üşümek kıymetlidir. Ağlarsın, koşarsın, kahkaha atarsın, hepsi kıymetlidir.

Nefes nefese bir dünya. Kucak dolusu rüya. Yetişemezsin.

***

Sonbahar, kış, ilkbahar.

Bir ilkbahar gecesi. Damda oturuyoruz. Katip dedem cigara tüttürüyor, türkü söylüyor. Yanı başındayım.  Dibinde. Her şeyi bir kenara koyduk. Ne güzel rüzgârın ve dedemin sesi. Alemin nefesi ne güzel. Efsunlu bir dünya…

Herkesin evinde her şey olmazdı, sırf bu yüzden misafirliğe gitmek kıymetli olurdu. Bazı çocuklarla karşılaşmış olmak, hiç unutamayacağınız anılar biriktirmek demekti.

Efsunluydu dünya ve biz oraya düşmüştük.

***

İpe asılan çamaşırlar, bir torba buğday, ahşap pencereler...

Her şey kötüye gitmiyor aslında. Alternatifler arttıkça insan yolunu şaşırmaya başladı. Balona, şekere, çikolataya hayret eden bizler ün, para, ego bir araya gelince sevinçten uçan koca çocuklar olduk. Süt dişlerimizin yerini takma dişlerle doldurma çabasındayız artık. Yeter ki kötü görünmesin.

***

Yaban meyveleri, dağ kuşları, hafif soğuklar...

Yürek çarpacak, yol da yolculuk da devam edecek.

Yola ve yolumuza çıkan insanlar olacak.

Milyonlarca insandan bize düşen, kaderini bize ekleyen ve aynı kaderde yoğrulduğumuz insanlar olacak. Aynı hikâyeyi yazdığımız insanlar…

Birlikte ve ayrı ayrı yazgımız olacak.

Göremediğimiz bir rengi var bu yazgının.

Göremediğimiz bir menzili var.

Sözün başında demiştik ya, üşürsün kıymetlidir. Ağlarsın, koşarsın, kahkaha atarsın kıymetlidir.

Bilir miyiz o kıymeti yeniden?

Nefes nefese düşer miyiz o yazgıya yeniden? Yeniden kucak dolusu rüyalara düşer miyiz, ne dersin?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hafız'ın kabri olan bahçede bir gül varmış; Yeniden her gün açarmış kanayan rengiyle. Gece; bülbül ağaran vakte kadar ağlarmış Eski Şiraz'ı hayal ettiren ahengiyle. Ölüm asude bahar ülkesidir bir rinde; Gönlü her yerde buhurdan gibi yıllarca tüter. Ve serin serviler altında kalan kabrinde Her seher bir gül açar;her gece bir bülbül öter. YKB
KARAR OKURUMürsel 01 Eylül 2019 12:08
Sen çocukluk hatıralarını yaz ben kendi çocukluk hatıram gibi okuyorum dostum.Cennette sınırsız müdahale imkanıyla bu hatıraları oyunları süresiz yaşayacağımıza inanıyorum.Çünkü orada yok yok.Çocukluğun isteğe bağlı olarak kalıcı hale getirilmemesi, kocaman bir yoktur.Cennet sahibi buna müsade etmez.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 10:40
Bir gün KHK ekli listesinde adımı görünce eşyaları toplayıp çocukları hazırlayıp tahta pencereli tezek kokulu köye geri döndük.Anladim ki bir kez daha ne yazılan tezler ne doktoralar ihtiyacım olan toprak kokusuymus şimdi itibarımı geri verebilirlermis çokta tin ben huzuru bulmuşum geri döner miyim
Hayat bir yanılsama diyenler haklıdır belki atı alan üsküdara geçmeden mutlu mutlu yanılsak
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 07:01
Zor derim söz etme eskiden artar kederim.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN