Back To Top
İki öykülü nefis bir derbi

İki öykülü nefis bir derbi

 - Son Güncelleme: 26.02.2019 Salı 09:51
- A +

İlk yarıda öyle bir Beşiktaş izledik ki Fenerbahçe’yi sahadan sildi attı. Hele bir ilk çeyrek vardı ki Fenerbahçe İnönü’ye çıkan 10 yıl öncesinin çaresiz Anadolu takımları gibiydi. Lens ve Güven’in kanatlardan bindirmeleri, Kagawa’nın akıl dolu yönetimi, orta alanda genç-olgun uyumunun mükemmel örneği Dorukhan-Atiba’nın dinamizmi ve ileride Burak’ın hareketliliği Fenerbahçe’yi bırakın rakip alana geçmeyi, kendi ceza alanından çıkamaz hale getirdi.

Gökhan Gönül’e bu yarı için özel bir parantez açmak lazım. İlk golü atan, kendisine yapılan faulle penaltı kazandırıp skora bir katkı daha yapan Gönül, Fenerbahçe’yi yıllar sonra bile pişman edecek performansıyla parmak ısırttı.

Tersine bir trafikle Beşiktaş’tan Fenerbahçe’ye geçen Tolgay’a da bir parantez açmak gerekiyor. Ersun Yanal, büyük risk alarak Jailson’un yerine onu sahaya sürdü ama ayakları dili kadar etkili değildi. Mehmet Topal-Tolgay-Zajc üçlüsü orta sahanın kaybedilmesine ve maçın kontrolünün de Beşiktaş’a geçmesine etki etti. Fenerbahçe ilk yarıda ancak 40. dakika civarında kendine gelebildi ve rakip kalede baskı oluşturabildi ama burada da ileri çıkan savunmasının geniş alandaki zaafları ortaya çıktı. Sadık-Tolgay’ın büyük hatasında topla hareketlenen Burak’a, savunmanın sigortası olan Skrtel’in yetişememesi de Fenerbahçe’de tüm sigortaların attığının açık göstergesiydi.

Ersun Yanal ikinci yarıya Ayew-Valbuena hamlesi ile başladı. Ve öykü tamamen değişti. Beşiktaş’ın ilk çeyrekteki baskısını bu kez ikinci yarının ilk çeyreğinde Fenerbahçe yaptı.

Zajc’ın golünü Sadık’ın kafası ve Hasan Ali’nin füzesi takip etti. Şoka giren Beşiktaş kilitlenmiş gibiydi. Şenol Güneş, Yanal’ın kanatları rakipten kazanan oyuncu değişikliği hamlelerine geç karşılık verdi ama skor tabelası çoktan 3-3’e gelmişti. İlk yarı takımını çaresizce izleyen Ersun Yanal, orta alanı alamayacağını düşünerek kanatlar üzerinden geliştirdiği strateji ile ‘henüz ölmediğini’ göstermiş oldu.

Her bakımdan ilginç bir derbiydi. Uzun bir aradan sonra böylesine müthiş bir geri dönüş izledik. Beşiktaş bu beraberlik ile şampiyonluk yarışında önemli bir kayıp yaşadı. Fenerbahçe ise hayata döndü.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK 27 Şubat 2019 22:31
2) Nedense önüne gelen BJK’den FB’ye transfer olan Tolgay ARSLAN’a çengel atmaya devam ediyor. Oysa genç oyuncuyu A takımı ile antrenmana bile çıkarmayıp devamlı surette MOBBİNG taktiği uygulayıp moralini bozmak için çırpınıp duruyormuştu BJK’nin teknik heyeti. Esasında bu gibi sistemli mobning yapanların ceza görmesi gerekirdi. Tolgay FB’ye gelir gelmez hemen ilk onbirde yer buldu. Oğlanın moralinin düzelmesi yönünde YANAL çok anlayışlı davranmış oluyordu. Belki birkaç maç sonra daha yararlı olabilecektir.Takım ölü toprağını silkinip attığ
Mustafa ALSANCAK 27 Şubat 2019 22:08
BJK’nin ilk devredeki oyununu seyrettikten sonra ikinci devre FB için yıkım olacak korkusuna kapılmıştık. Hatta en az 6-0 biter demeye başlamıştık.Ama şükürler olsun ki korktuğumuz başımıza gelmedi. Sanki bir saat önceki FB gitmiş yerine yeni bir takım sahaya sürülmüş gibi istekli, BJK’Yi bunaltan soluk aldırmayan FB vardı sahada.Oysa BJK’li arkadaşlar da birinci devre bittiğinde en az dört daha atarız diye havaya girmişlerdi. Ne hikmetse A. Kocaman ve COUCU zamanında da W.Buenayı yedekte tutma hastalığı vardı. Buena oyuna girer girmez FB birden c
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN