Back To Top
Patronun Politikası

Patronun Politikası

 - Son Güncelleme: 20.03.2019 Çarşamba 10:11
- A +

Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan açıklamada okul olma standartlarından çok uzak binalarda öğretim yapmasına izin verilen özel eğitim kurslarının, bu yıl son kez faaliyet gösterecekleri ve 2019-2020 yılında kapanacakları belirtildi.

Dershanelerden dönüşen ve binalarındaki fiziksel şartlara göre birkaç ders izin alan bu kursların belki de yüzde 60’ının kapısına kilit vurulacak.

Çok doğru bir karar olarak destekliyorum bakanlığı. Çünkü bu özel eğitim kurslarının geleceğini de parlak görmüyordum.

Birçok kaçak kurs açıldı ve kimin nasıl çalıştığı belli değil. Okullarda kaliteli bir eğitim olsa hiçte gerek duyulmayacak olan bu kurumlar, öğretmenlerine en azı vererek en fazla kazancı sağlamak, kendi cüzdanını şişirmek ekseninde hem çalışanını hem de öğrenci ve veliyi sömürmeyi düşünen kişilerin elinde. 

Patronun politikasının eğitim değil ticaret üzerine olduğu bu kurumlarda rehberlik de reklâm için çalışmaktadır. Öğrenciyi okumak istediği, hayalini kurduğu bölüme değil en karizmatik en yüksek puanlı bölüme sokmayı amaçlar. Puana göredir çünkü, en yüksek puanlı bölüme yerleşirse o kadar reklâm yapar ve o kadar para kazanırlar. Birincileri hep mühendis, mimar falandır. Birinci çıkıp arkeolog olan duydunuz mu hiç?

Devlet okullarının ezberci politikaları sayesinde çocukları psikopatça sınavlara hazırlayan bu kurumlar insanların umutlarından ve eğitim sisteminin tarifi imkânsız bozukluğundan yararlanmaktadırlar. Kendilerine sorarsanız olmayan eşitliği sağlıyorlar. Öğrencileri kendi içinde sınıflandırıp, bir de ‘işinize gelmezse gidersin!’ diyecek kadar da bitleri kanlanmıştı bunların. Nedir bu özel öğretim kursları diyorum ya? Nereden geldi de çocuklarımızın ve anne-babaların başına tebelleş oldu?  Eğitim nasıl sadece bir ölçme aracı olup sınav gibi bir canavar yarattı bu ülkenin başına? Nasıl bir acizliktir ki apartman köşelerine eğitim için para verir olduk?

2023 vizyonundaki planlamalarla birlikte kursları var eden koşullar yok edilerek üniversitelerle liseler birbiriyle tam uyumlu hale gelmelidir. Böylelikle öğretmenini çalıştırırken burnundan getirip, ders dinlemek için para veren çocukları sömüren en gereksiz ticarethanelere de gerek kalmaz.

Akademik eğitim okulda başlar, okulda biter. Okul dışında herhangi bir kursa, kuruma ihtiyaç duymayacak şekilde akademik eğitim okullarda verilmelidir. Okullar belirli kontenjanlar dâhilinde ve MEB kontrolünde ücretsiz kurs verebilir. Özel okullar kendi öğrencilerine halen yaptıkları gibi etütlerle destek olur. Özel öğretim kursları ihtiyaçtan doğmuştur. Öğrencilerin sınav sürecine ilişkin her türlü ihtiyacının karşılanmasıyla kan emici bu özel okulumsu kurumların kapatılması yerinde bir karardır.

İnşallah bir gün sınav ile öğrenci seçmenin de üstesinden gelebiliriz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 22 Mart 2019 18:45
Önce izin ver aç, sonra emir ver kapat! İyi de izin verilince umut bağlayan o baraka türü yerlere yapılan masraf. Milli servet heba oluyor. Tecrübe ve yönetimde isabet alkış hakkediyor yani. Önce etüt ve tespit yapılır sonra kararlar alınır. İsabet ve istikrar böyle olmalı ancak.
KARAR OKURU 22 Mart 2019 00:30
Bu köşede yazı yazar pozisyona gelmek için eminim bir dershanenin emeği vardır üzerinizde biraz vefa... Kafanızı kaldırıp bakarsanız dünyanın her yerinde destek kurslarını görürsünüz.. Eğitimle bu kadar alakasız olup kalkıp birde bu konuyla ilgili yazı yazmak!!!!!
Bu acziyet tamamen yönetim iradesinin eseridir.... Lutfen yazılarınızı muhataba yazabilme cesaretini ve okuyucuların anlayabildikleri erdemini gösterin..
KARAR OKURU 20 Mart 2019 18:41
birinci çıkıp ta, arkeolog olmayı tercih eden bir kişi gösterebilir misiniz! bir sürü sektör var ki, devletimiz ücretsiz bizleri sunuyor. kendimize bir soralım neden ücretlileri tercih ediyoruz?
KARAR OKURU 20 Mart 2019 17:49
Bakanlık zaten kararı verdi kapanacak diye. Dün izin verip bugün kapanacak denmesi tuhaf. Dün izin verirken yanlış olduğunu bilmiyorlar mıydı? Önce umutlandır onca kişi o kurumlarda ekmek kazanıyor sonra bu karar yanlış kapıya kilit vuracağız... İzin verilirken baraka türü mekanlara, bahçesiz, apartmanın iki/üç katına sıkışmış yerlerinin okula müsait olmadığını dağdaki çoban da biliyordu. Bu tuhaf apartmandaki okullar ticarethaneye dönüştü. Kapanma kararı geç bile kalındı. Yazık olan orda çalışana ve okuyan yavrularımıza oluyor.
KARAR OKURU 20 Mart 2019 10:31
Elinize sağlık burcu hanım. Hassas bir konu.
KARAR OKURU 22 Mart 2019 00:35
0
Sanırım hassas olan benim gibi 100 bin eğitimcinin işsiz kalması... Hepiniz ağzınız dolusu aşağılarsınız ama çocuklarımızı hangi kursa göndersek hangi hocadan ders aldırsak diye aylarca araştırma yaparsınız çok yazık:((
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN