Back To Top
Amerikan tezgâhı!

Amerikan tezgâhı!

 - Son Güncelleme: 29.08.2019 Perşembe 09:50
- A +

Türkiye’de Amerika, yani ABD düşmanları hızla azalıyor. En aşırı ABD karşıtları son yıllarda Amerikan kuzusu oluverdi! Bizim gençliğimizde şehirlerimizin sokaklarında “Kahrolsun Amerika!” sloganları çınlardı. ABD aleyhdarı bazı grupları bizzat ABD istihbaratının örgütlediği zamanla ortaya çıktı.

Samimi ABD karşıtları kimlerdi? Yine fikirleri, idealleri bu toprağa basanlar!

Suriye meselesinin gelişme seyri her aşamada Amerikan tezgâhını deşifre ediyor. ABD’nin bölgedeki aracı, terminatörü İsrail’dir. İsrail’in bölgedeki varlığı önce İngiliz stratejisinin, şimdi de ABD siyasetinin esasıdır. İki bloklu dünyada bir denge vardı ve İsrail bu denge içinde varlığını sürdürüyordu. Sovyet sistemi çökünce, İsrail’in güvenliği endişesi ABD’yi harekete geçirdi. Filistin konusunda etkili yakın destek Irak lideri Saddam’dandı, uzak destek İran’dan.

ABD önce bu iki gücü çarpıştırdı. Irak savaşı uzun sürdü (8 yıl) ve yenişme olmadan, fakat güçler harcanarak bitti.  Ardından Baba Buş’un Irak işgali geldi. Bölgeye demokrasi getirmek için Irak seçilmişti. Neden Suudi Arabistan değil?

Irak’ın ABD öncülüğünde Batı tarafından işgali, medeniyet mirasının tahribi kime yaradı?

Önce İsrail’e yaradı, sonra İran’a. Irak’ın fazla görünür olmayan şiîlik resmi tazelendi ve İran cilâsı ile cilâlandı. Irak’ın kuzeyinde Kürt bölgesi oluşturuldu. Bu esasında Kürtlere ihsan değil, İsrail’e bağıştı. Türkiye ile Irak arasındaki akışkanlık böylece ortadan kaldırılmak isteniyordu.

İkinci kademe Suriye…

Suriye “baharı” başlamadan kısa süre önce vizesiz sınırdan geçip, bugün harp sahası olan beldeleri görerek, Halep’de ve Şam’da konakladıktan sonra Amman’a kadar uzanmıştık.

Ortak coğrafya on yıllar sonra müşterek bir siyasî bütün olmasa bile iktisadî bütün olmak yolunda ilerliyordu. Türkiye’nin Suriye’de, Lübnan’da ve Ürdün’de gücü yükseliyordu. Türkiye’nin bölgede siyasî değilse bile ekonomik ve psikolojik görünümünün bu şekilde değişimi İsrail için en ciddî tehditti. İsrail bölgede büyük askeri güçtü, onunla baş edebilecek tek güç de Türkiye idi. Bu iki gücün hesaplaşması er veya geç mukadderdi.

Bölge ülkelerinin Türkiye’nin yanında saf tutmaları Kudüs ve Filistin üzerinde İsrail operasyonlarını imkânsız kılabilirdi…

Şimdi geriye bakınca, Suriye meselesinin ABD tarafından ve Türkiye’nin gücünü sınırlamak için çıkarıldığını veya tahrik edildiğini düşünebiliyoruz. Bu tezgâhın içine İran’ın, Rusya’nın katılması ABD oyununun bir parçası olmalıdır. Amerika tek başına hareket etse idi, ABD düşmanlığı tavan yapacaktı. İşin içinde Rusya var, hatta İran var. Çoklu bir çatışma sözkonusu görünüyor. Ama ABD planı işliyor.

Şimdi nerede duruyoruz? “ABD-Rusya mutabakatını ihlal eden bir durum var mı?” Sorusunu cevaplamadan şu soruya cevap veremeyiz: “Suriye’nin önümüzdeki yıllarda bağımsız bir ülke olabileceğine emin miyiz?”

Hele hele İsrail’in başını ağrıtacak bir devlet sözkonusu olabilir mi?

ABD Golan’ın işgalini Kudüs’ün başkentliğini işte bu dumanlı havada İsrail lehine çözüyor. İslâm dünyası lal olmuş. Çünkü bu satışta Suudlar ve Mısır da var!

Türkiye ile Arap dünyası arasına ABD himayesinde Irak’da özerk Kürdistan giriyor, Suriye’de henüz belirsiz görünen ABD garnizon devleti projesi var.

Suriye’de savaşanların Kürtler için savaştığına hangi babayiğit beni inandırabilir? ABD orada kendi vatandaşını zayi etmek istemiyor, çünkü onların kanı kıymetli; düşük maliyetli terör örgütü “savaşçı”larını kullanıyor!

Resme dikkatli bakarsak, Türkiye’nin sınırlanmasının, etkisizleştirilmesinin esas mesele olduğu rahatlıkla görülebiliyor. Oyun kurucu, karşı hamlelere göre bazı değişiklikler yaparak hedefine doğru yürüyor. Türkiye oyunu bozmak için içte ve dışta tedbirler alıyor. Şimdiki oyun güvenli bölge…

Müttefik güvenilir değilse, bölge güvenli olabilir mi?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
aklı selim 29 Ağustos 2019 16:04
Şimdi tabloya bütünlüklü bakalım: Zamanının anti-emperyalist solu bugün basbayağı Amerikancı bir çizgide savrulmasını devâm ettiriyor. CHP’nin sözcüsü sıkılmadan Türkiye’nin NATO yükümlülüklerini hatırlatıyor. Stalinist Kürtçü örgüt ABD’nin ileri karakolu gibi çalışıyor. Sağa gelince, vefât eden, bir zamanların keskin anti-komünist büyüklerini hürmetle toprağa veriyor; diğer taraftan, ezberlerinin “Zâlim Moskof” dediği Rusya ile yakınlaşıyor ve ABD ile terletici bir mücadele veriyor.. Gözünü sevdiğimin diyalektiğ Süleyman seyfi Öğün
KARAR OKURUMürsel 29 Ağustos 2019 14:56
Bindiğin eşek altında ölmüşse ne yapmak lazım?-Eşekten inmeli. Esad'ın durumu bu misal.Görene köre ne.
Muhtefi. . 29 Ağustos 2019 14:30
Almanya cook mu sever Beyaz Evi (bizde Beyaz Saray deniyor ) Fransa, İngiltere, İsrail.severmi? niye beraber gözüküyorlar. :))..Bir Alman Abd Bayrağı resimli kıyafet giymez! .Sıkıntı Kendi göbeğimizi,Kendimiz kesemiyoruz.Dünya Gundemlerinde Güçler arasında Dolaniyoruz.Mecburen. Başka çare gelistiremiyoruz.Sizde Yakın tarihin labirendlerinde öyleymiş te, böyleymiş,falanlar,filanlar Somut bişey yok.Bir Adam yetiştirin İç barışı olsun. Topluma Yasantisyla örnek Zihniyet ile Vizyon olsun.Pratikte bu geçerli. Düşmanlar bitmez. :))
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 13:46
irak tezkeresini tayyip cok istemisti davutoglu suriyedeki muhaliflere destek verdi bop esbakani bir siyasal islamci bunu elestiren yazar sadece abdyi gozumuze sokuyor abd karsiti solu sizler mezara gomdunuz islamci bir nesil yetistirdiniz
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 12:54
Türkiye oyun bozuyormuş.ideolojik körlük dedikleri bu işte.turkiye Israile hizmet ediyo açık açık.israilin en büyük düşmanı idi suriye.
Karar Okuru 29 Ağustos 2019 12:41
Sen kendini tezgah olarak piyasaya koyar fiyatini belirlersen herkes gelir, fiyatini oder, dokumasini dokur gider.
Kamil 29 Ağustos 2019 12:41
Değerli yazar, diğerlerinin hepsinin başarısı tartışılır ama ABD emperyalizminin en başarılı olduğu konu komünizme karşı yeşil kuşak, yani siyasi islam projesidir. Biraz aynaya bakmanız anlamak için kafidir...
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 12:25
Galiba korkuyorsunuz ya da bilmiyorsunuz. Suriye'nin çöküşünde AKP'nin rolünü neden ıskalıyorsunuz. AKP'nin Suriye'deki temel politikasını bir babayiğit anlatabilir mi bu millete? Hem ABD hem de Rusya ile düşüp kalkan bir garabet. Suriye diye bir devlet yok artık, yeni güney komşumuz Rusya. Madem İsrail bu kadar tehlikeli bizim için, Esat devrilmeye çalışırken çanak tutmasaydınız. Şimdi ahlanmak fayda etmez. Türkiye maalesef çok büyük kaybetti sayenizde. İsrail'e bu kadar büyük iyilik yapılmazdı, kendinizle ne kadar övünseniz azdır! Ölen milyonların da vebali üstünüzde.
ERKAN DOĞAN 29 Ağustos 2019 11:18
Sayın Yazar 45 yaşındayım. İyi kötü bizde üniversite tahsili gördük.İyi de bir okurumdur. Bu memleketin gazete, televizyon vs gibi ortamlarında yazma imkanı bulan bu arkadaşların hepsinin entresan bir şeklide dünyadaki her komplodan haberi vardır. Her şeyi bilirler ama bir türlü de engel olamazlar. Bizim okuyucumuzun da bağım gibi israil ve Abd adını geçti mi her şeye inanası vardır. Bu gazetecilik ne güzeldi mi. Sana cevap yazarım ama satırlar yetmez. Sadece şunu söylemek bile kafi nerede belge ve bilgi. Sadece kişisel kanaat. Bir de acınası durum şu ki aslında biz beceriksiziz diyorsunuz.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 09:31
Ha şöyle aklı selim basiret iç siyaset te bunun için düzenleniyor valdo sen neden burda değilsin teşekkürler mehmet hocam
musto 29 Ağustos 2019 09:04
Cemaat ve tarikatlarda yetişenler özgürlük nedir bilmezler onlar bunun peşinde koşanlara ayak bağı olmuşlardır özgürlük onların idam fermanı hasta adam olan parçalanmış bir ülkeden dinamik bir devlet kuranlara karşı çıkan bir yapıdan geliyorsunuz.Cezayirin bağımsızlığını tanıyamayan bir ekolün çocuklarısınız hikaye anlatmayın gücünüz ancak IRAK LİBYA ve SURİYE parçalamak isteyenlerin mezar kazıcılığını yapmak olur.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 11:31
4
Hasta adam o dönem Rusların söylemi... Sen de aynen aldığına göre siz Rusların o dönemdekini halini bir araştır istersen. Biz o dönemde hastaysak siz Ruslar yoğun bakımdaydınız. Tarihini öğren. Atasını tanımayan it peşinde koşar. Kurduğunuz dinamik devleti de gördük, konuşturmayın şimdi bizi, her tarafınız dinamizm olsa ne yazarsınız.
musto 29 Ağustos 2019 14:17
2
18 yıldır o dinamik devleti yandaşlarınızla yoldaşlarınızla tarikatlarınızla cemaatlarınızla yiye,yiye sonunda paylaşma kavgasına düştünüz Duyunu umumiyeyi tekrar getirdiniz emekliyi işçiyi bir paket sigara parasına çalışır hale getirdiniz. İşte eseriniz ortada birde utanmadan arsızlığı ele almış cevap yazıyorsun.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 16:52
4
Ahahaha. O dinamik devletin başbakanı 18 yıl önce IMF'den birkaç milyar dolar borç alabilmek için Duyun-u Umumiye memurlarının önünde ceketini ilikliyordu. Yat kalk da Tayyip için dua et, Duyun-u Umumiye'den seni o kurtardı. Nankör olma, yalan atma. Rahmetli Ecevit'in Derviş'in önündeki süklüm püklüm görüntüleri youtube'da bile var. Kimi kandırıyorsun? Hiç utanmadınız mı Ecevit gibi değerli bir ismi Derviş gibi bir memur önünde o durumlara düşürmeye???
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 23:49
0
IMF'den büyük tefeci var ultra-avarel?? :):) Trollüğü bile yüzüne gözüne bulaştırıyorsun. İnternetten araştırdım Tayyip öncesi 230 milyar ekonomik büyüklük 130 milyar borç, bugün 800 milyar ekonomi 450 milyar borç. Borcu anlatıyorsun da ekonominin büyüklüğünü niye söylemiyorsun. Sen beynini kullanmansan böyle koyun gibi güderler seni güzel kardeşim. Arada bir yazmadan beynini de kullan.
musto 29 Ağustos 2019 18:28
0
Rahmetli Ecevit haza beyefendidir 5 yaşındaki çocuğun karşsında saygısını gösterir kimse Ecevite beyzbol sopası gösteremedi Avareller bunu anlayamaz.Ecevit Amerikanın planını bildiği için direniyor vazgeçirmeye uğraştı.Çok şükür memleketi tefecilere muhtaç etmedi.130 milyar dolar borçla devretti okuman yazman varsa internete gir bak şu anda hazine garantileri hariç dış borcumuz 500 milyar dolara ulaşmış.
musto 30 Ağustos 2019 01:08
0
Dünyanın 17 büyük ekonomisi iken şimdi 18 düşmüşüz kağıt kalem oyunları ile milli gelirimizi 11.000$ çıkarttık gayri safi hasılayı 800 milyar $ gösterdik yersek nerde bu paralar 1,5 paket amerikanın Türkiyede ürettiği sigara parasına emekli talim ediyor.Anavatan partisini kurmuş birisine yazıyorsun şantiyelerimde 1.000 lerce adam gibi adam çalışır.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 08:51
Bu yazarın yazılarını okudukça siyasal İslamcılığın filizlendiği her yerin neden viraneye döndüğünü daha iyi anlıyorsunuz. Amerikan tezgâhı varmış. Siz Saddam'ı indirmek için tezkere oylarken, Kaddafi linç edilirken, Esad'a bırak git resti çekilirken ABD tezgâhı yoktu ama şimdi var öyle mi? Saydıklarım İslamcıların marifeti. Yazarda ne pişmanlık var ne özeleştiri. İslamcılar eskileri aratır hâle geldiler çoktan. Şimdi de yazar aklınca bulanık suda balık avlayacak. ABD karşıtlığı azalıyormuş Türkiye'de. Öyle buyuruyor. Aklınca hükümetin yanlış dış siyasetine destek atıyor.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 18:26
2
08:51, yazar taa baştan alıp kendi içinde mantıklı bir analiz yapmış, ona aynı dilden cevap yazmaya ne bilginiz, ne de ideolojik kapasiteniz yetiyor ama kasaba kurnazlığı içinde laf kalabalığı yapıyorsunuz.
külyutmaz 29 Ağustos 2019 08:45
Ülkemle gurur duyuyorum.En medeni ülkede bile sanattan anlayan bu kadar adam bulamazsın.Herkes resim uzmanı.Hele hele büyük resme bakıp kimsenin göremediği şeyleri gören o kadar adam var ki.Ağlayasım geliyor.
Takipci 29 Ağustos 2019 08:34
Tesekkurler sn yazar, BOPu anmadan BOP planini anlatmissiniz. BOP bir ABD/Israil projesidir.
Karar Okuru 29 Ağustos 2019 08:25
Tarih mi anlatsak, geçmişi mi hatırlatsak bilemedim! Bu “aya otoyol yapıyoruz desek inanırlar” dedikleri zihniyete ne anlatılırki. Amerikan tezgahının en önemli ürünü siyasal islam olup, ABD ve İsrail’in tüm hedeflerini hayata geçirmekte rol almıştır ve alıyor. Eskiden İngiliz emperyalizmine hizmet ederdi. Onu bunu suçlayacağımıza kendi akılsızlıklarımızla uğraşsak daha iyi olur. Böyle boş ahkam kesmeyi
Amerika tezgahı kurarken ecevit hükümetinden istifalar ve ortaya çıkan beyaz fırka zamanlama manidar
ibrahim diri 29 Ağustos 2019 01:23
Maç bittikten sonra sonuca göre yorum yapan spor yazarları gibi bildik komplo teorilerini kendi istediğin gibi sıralamışsın,esasında 1300 yıllık bir sünni/şii ayrılığı yok,sağa sola saldıran saddam yok,el kaide yok,şam bizim,musul bizim diye bakıp 15 güne şamda namaz kılarız diyen emperyal projelerimiz yok,hele en başta abd karşıtlığı numarası!bu ülkede seküler kesime avrupa yolunu gösteren,mezarlıkları ayırmayı,musalla taşını yazanları görmeyip yaşam biçimi endişesiyle hele hele işid den sonra acaba dedirtirken hiç kusurunuz yok.Herkes suçlu siz AK PAK sınız
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 01:10
Bu yazidaki yanlis tespitlerin birkacini duzelteyim: 1) Irak -iran savasi Saddam'in buyuk lider olma hayaliyle yaptigi bir is. Bu savasta saldirgan ulke Irak'ti...2) Baba Bush'un 1990da Irak'i bombalamasinin sebebi Saddam'in Kuveyt'i isgal etmesiydi. Irak'i demokratik bir ulke yapmak icin degil... 3) Suriye'de Esad'i dervirmek icin ABD ile muttefik olduk. Suriye meselesinde Turkiyeyi gucsuzlestirmek diye bir plan veya amac yoktu... 4) Turkiye israille savasmaz. Delilik olur. israille savasmak ABD ile savasmak demektir cunku...
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 09:01
0
Vay sana göre ABD melek yani.Hem bizimkileri Suriye de hem de saddami İran'a savaş açmada gaza getirip İsrail'in önünü açmadi yani diyorsun.O zaman bırakalım büyük İsrail kurulsun yeni siyonist Yahudi devletiyle sinir olalım Araplardan daha medeniler sonucta.Kürtlerde İsrail devleti içinde güzelce yasasinlar Batıdaki Kürtleri de oraya gondeririz.hep beraber güzelce yaşarız diyorsun yani
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 18:32
0
01:10, Saddamı İran’a saldırtan, Kuveyt’e girmesini el altından teşvik eden kimdi ? İkinci Irak savaşını niye iç ediyorsun ? Trol olmanın da bir raconu var yahu....
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 18:38
0
09:01...Yorumumu yanlis anlamissin. Yazarin yanlis tespitleri hakkinda yazdigim bir yorum. ABDnin melek oldugunu iddia eden bir cumle mi var yorumumda? Bilakis, ABDnin dunya barisi icin en buyuk tehdit olduguna inaniyorum. Saddami gaza getirdiler deyip isin icinden cikamazsin. Saddam gaza gelmeseydi... Siyonistlerin "buyuk israil" diye bir ruyasi olabilir ama Yahudilerin buyuk cogunlugunun boyle bir amaci yoktur. Bizde de Turan imparatorlugu ruyasi gorenler var ama devletimizin boyle bir amaci yok, olamaz da...israil'in Kurt sorunuyla bir alakasi yok.
Karar Okuru 29 Ağustos 2019 00:59
Ortada merkep olursa semer vuran çıkar. Ağlamak, sızlanmak boş. İslam dünyası emperyalizme hem yem olur hem hizmet eder. Amerikan donanmasını protesto eden gençlere din ağırlıklı guruplar saldırdı. Bugün FETÖ dahil komünizm aleyhtarı amerikan organizasyonlardan türedi islamcı kesimin tamamı. Şimdi kendini var eden efendisine dikleniyor güya. Amerikan karşıtlığı öylemi? Hadi canım sende! Bugün karşıt olduğu her şeyle kolkola idiler. Neyine güvenelim bu anlayışın. İnceldiği yerden kopacak her halde
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 00:36
Bu ulkede muhafazakar yoneticiler Amerika sempatizani, buna karsilik solcular hep Amerika aleyhtari olmuslardir. Bir olayla ornek vereyim: bugun 1969 Kanli Pazar olayini bilen cok azdir. 1969 yilinda istanbul onlerine gelen Amerikan 6. filosunu protesto eden solcu gencler, Amerika sempatizani muhafazakar, dindar kisilerin saldirisina ugramis ve 2 solcu genc hayatini kaybetmisti. Saldiriyi duzenleyen kimdi dersiniz? O gunlerde Turk Talebe Birligi baskani ismail Karaman. Onceki Meclis baskani, AKPli Karaman'dan soz ediyorum.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 23:59
Biz Mahsuni'den "Amerika katil katil" türküsünü dinlerken, conileri İstanbul'da denize atarken siz ne yapıyordunuz? Amerika'nın bu bölgedeki adamları önce İsrail sonra da Eygi'li zihniyetin ürünü sizler değil miydiniz? Bırakın 'Kahrolsun Amerika' demeyi diyenleri öldürüyordunuz. 65 yıldır ABD'nin düşman olduğuna sizi bir türlü inandıramadık.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 23:47
Bu bölgede her zaman ABD'ye karşı olan, 6. Filo'ya karşı çıkan, Irak'ın işgaline karşı çıkıp Özal'ı uyaran, 1Mart tezkeresini reddettiren, Suriye'nin karıştırılmasına karşı çıkan, milli fabrikaların satılmasına karşı çıkan, madenlerin peşkeş çekilmesine karşı çıkan kim bir bak istersen. Kim hangi safta gör sayın yazar. Bu oyunları biz gördük de sizin gözünüzü bir türlü açamadık.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN