Back To Top
Andımızı okutun, tutarsızlık olmasın!

Andımızı okutun, tutarsızlık olmasın!

 - Son Güncelleme: 23.05.2019 Perşembe 09:14
- A +

Çok “Millî eğitim bakanı” gördük, yok hükmündeydiler! 

Çoklu, fakat yoklu bakanlar zaman zaman neler neler yaptılar. Birçoğu tarihin karanlık sayfalarında kaybolup gitti. Ne adları kaldı ne sanları. Ne de nam ü nişanları. 

Bunların tarih umurlarında değildi. Hepsinin günâhını almak doğru olmayabilir, fakat sonuncusunun öyle olduğundan şüphemiz kalmadı.  

Bir kalemde tarih dersini kaldırdı!  

Böylelerini tarih yazar! Kendileri tarih yazmasa da!  

Tarih sadece kahramanları, büyük şahsiyetleri yazmaz. Gafilleri, hainleri, zalimleri de yazar.  

Tarihte onlar da vardır; bazen yerleri daha geniştir. İşte mesele onların rağmına var olmaktır. Ki onlara kahraman denilir.  

Mevcut bakanla bir alaveremiz, dalaveremiz, müşaveremiz, muhaveremiz yoktur. Bilmeyiz, tanımayız; sırf görmüşlüğümüz vardır. İşinin uzmanıymış, sahasının ehliymiş. İşinin uzmanı olan birinin ülkenin kimlik meselesi hakkında fikri yoksa, tarih şuurundan yoksunsa, ona maarif vekaleti emanet edilemez.  

Tarih zamanın matematiğidir. Geçmişten bugüne gelişimizin ilmidir. Tarihsiz toplum, talihsiz toplumdur. Türkiye uzun süre tarihsizleştirildi, bu demektir ki talihsizleştirildi.  

Siz tarih kurumu neden kuruldu, tarih kongreleri neden yapıldı, biliyor musunuz? Milleti sürmekte olanı tarihten koparmak için, köksüzleştirmek için! 

Derler: İnsanda derin bir yaradır köksüzlük; 

Budur âlemde hudutsuz ve hazin öksüzlük 

Orta Asya kurudu, bütün dünyaya göçtük! 

Bu fasarya uzun süre tarih dersi diye okutuldu. Orta Asya ancak Anadolu kadar kurumuştur! Batıya doğru ilerleyişimizin sebebi kuraklıktan filan değil, bir misyon uğrunadır. 

Tarihten Osmanlı’yı silerseniz, en azından modern döneme gelemezsiniz. Tarihin akışını inkârın tezahürü, öncesiz İnkılâp tarihidir. 

Şimdi lisede tarih dersi seçimlik, fakat inkılâp tarihi mecburî! 

1919’da doğduk, 1923’de ana mektebine başladık, 1938’da liseyi bitirdik. Tarih 1938’de bitti! Lisansa bile gelemedik! Lider ölümsüzse, onun tarihi de ondan sonrasına yürümez! 

Gelinen nokta: Matematik zorunlu, tarih sorunlu! Tek tarih inkılâp tarihi! Var mı itirazı olan? İnkılâp tarihine tarih demeye bin bir şahit yetmez. Çocuklarımız tarihin 1919’da başladığına inandırılacak. Bir daha görüldü: Maarif meselesi Türkçe fakiri millî eğitim bürokrasisine bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir. Geniş ve kapsamlı istişare şart! 

Tarihi seçimlik yapanlar, bir millet olarak varlığımızı yok sayanlardır. Felsefeyi, mantığı seçmek neyin nesi? Bilme, düşünme test çöz sade! 

Maarifte reform bekliyorduk, mankurtlaştırma projesi geldi.  

Öğretim matematiksiz olmayacağı gibi, tarihsiz de olmaz, felsefesiz ve mantıksız da! 

“Mağlubiyet ideolojisi” iki binli yılların başında topu attı. Kemalist ilkelerle değil Türkiye’yi Patagonya’yı bile yönetmek mümkün değil. Bundan şüphe yok. Fakat Atatürk “kült”ünü inkılap tarihi dersleri ile din gibi körpe zihinlere zerk ederseniz, geleceğinizi karartmış olursunuz. Anıtkabir kültten medet umanların mekânı olur.  

Bu iktidar, farkında olarak veya olmayarak tarihsiz öğretimle geleceğin iktidarına geçiş yolunu açıyor. Genç nesillerin başka gidecek yeri kalmayacak. Gençler inkılâp tarihi ile alternatifsiz CHP zihniyetine yönlendiriliyor. 

Bari geriye dönün, andımızı okutun, tutarsızlık olmasın! 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 21:09
Bu yazarı, kitaplarında kaynak göstermeden yazdığı ve doğruluğu belirsiz, manipüle edici bilgilerle tanıyoruz. İnkılap Tarihi, yalnızca bir yıl (12. sınıfta) zorunludur. Keşke bu bilgiyi de verseydi.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 16:20
“İnsanın doğası yokmuş tarihi varmış”... Tarihsizliğiniz talihsizliğinizmiş veya tersi... Neyi esas aldığınız gitmek istediğiniz yeri gösterirmiş... Bizim tarihimizi Yunus ne güzel söyler “enbiyaya varmazsa yolun kaldın dağlarbsşında”. Tarih konusuna katılıyor andımıza şerh koyuyorum sayın hocam: İmparatorluklar ortadan kaldırılırken ulus devlet kaldırıcı devredeydi ve bugün ulus devletler dağıtılmak isteniyor dolayısıyla onun enstrümanlarıda imha ediliyor... Mesele Türkiye’nin haritadan silinmesiyle ilgili...
Mustafa ALSANCAK 24 Mayıs 2019 13:22
Yusuf Hallacoğlunun o günlerde basınmensuplarına üstü kapalı devleti elllerinde tutanların hangi kökenden geldiklerini incelediğimizde Türkiye’de huzursuzlukların neden bitmediğini daha iyi anlayabiliriz. Bu gizli dosyalarda ismi geçenleri açıklamak isterdim .Fakat Bu açıklama yapma düşüncem devlette çok önemli yerlere gelmiş insanları perişan edebilirdi. Bu meseleye çözüm işini beni derhal Türk Dil Tarih Kurumu başkanlığından istifa ettirmede buldular; demişti Hacaloğlu. Ama bir insanın liyakatı kökeninden de daha önemli olmalıdır. Mesela: Londr
ali 24 Mayıs 2019 11:49
konu tarih, milli değerler olunca, önceki yıllarda bu değerler üzerinden yürütülmek istenilen olumsuz uygulamalar karşısında direnç gösteren siyasiler, yazarlar hatta gençler olurdu. Sahi bunlar nereye gittiler..onlar neden suskun ki
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 23:56
Tarih dersinin niteliği ayrı,tartışılır...Bana göre bu ülkede tarih bilim olamadı.Ama herşey e rağmen tarihi seçmeli yapmak... Önce milliyetçi, ulusalcıları rahatsız etmeli. Bu konuda yazar dan Allah razı olsun.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 23:56
Adam gibi adamsın yaz da çatlasınlar.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 23:26
Sayın Hocam Karar gazetesinin yazarları bugüne kadar okuyordum çoğu nefsinden konuşuyor ve hala da öyle dusunuyorum. Bu yazınızın altına imzamı atarim. Tebrikler zerre eleştirilecek yanı yok. Eleştiri dediğin aynen bu yazıdaki gibi olur. Helal olsun diyorum.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 23:04
Andımız sizce tarihmi?
Karar Okuyucusu 23 Mayıs 2019 22:37
Maşallah. Yazıya bakarmısınız, yazıdaki derinliğe, engin fikirlere! övündüğünüz Osmanlı var ya, Balkan Savaşı'nda Ordu komutanı Kölemen Aldullah Paşa sabah kahvaltısında ekmek bulamadı,mısır koçanını kemirdi. Askere "Türk müsün" dendiğinde cevapları "estağfurullah" dı. Sizler bunu istiyorsunuz, istiyorsunuz ki, Türk adını silelim. Nafile, gücünüz de yetmez, zekanız da. Sizin zihniyetinizin tek özelliği var, emperyalizmin emirlerini harfiyen yerine getirmek. Sizin bundan gayrı neyiniz var?
Atıf Dedebey 26 Mayıs 2019 07:14
1
O devirde sen de yaşasaydın aynı cevabı verirdin birader. Önce Türk kelimesinin kaç anlama geldiğini hele hele o devirde ne anlama geldiğini bilmek, daha doğrusu bilecek seviyede olmak gerek. Acı ama Osmanlı Türktür ve Türk Osmanlıdır. Bunun dışındaki her türlü Türkçülük beşinci kol faaliyetidir. Bir tarafta Alisiz Alevilik, diğer tarafta İslamsız Türklük. Bunlar başka tarlaların tohumları, başka tavukların yumurtaları. Kesinlikle bizim değil.
istanbuloğlu 23 Mayıs 2019 21:32
Bizim kusagin dusunce yapisini Sizin Hareket dergisindeki yazilariniz onemli olcude sekillendirdi.Bizim donemimizde batililasma ihaneti adli eseriniz bir efsane idi.Kemalist tabunun yikilmasina en etkili tokadi bu eserle siz vurmustunuz.Abicigim Bu gunku Milli Egitim bakanini elestiriyorsunuz; Bu konuda size sonuna kadar katiliyorum.Peki; bu bakani bu koltuga oturtan, ve bu bakan eliyle;gelecek nesillerimizin yanlis sekillenmesine musaade eden, siyasl ikdidari ve liderini nicin elestirmiyorsun.Asil suclu bu siyasal iktidar ve lideri degilmi. Bu bakan bu koltuga gokten zembille inmedi yaaa!.
Gencparti 23 Mayıs 2019 19:22
iste adalet yok: Oyuncu ve yönetmen Mahsun Kırmızıgül, kendisi için "Eski Türkiye artığı" ve "Terör örgütlerinin son dönemdeki gözdesi" ifadelerini kullanan Yeni Akit'e açtığı davayı kaybetti. Mahkeme, Yeni Akit'in bu ifadelerini düşünce ve fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirdi. ve CHP'li Muharrem İnce, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle açılan davada, 20 bin lira manevi tazminat ödeme mahkum eti. yazi da chp cihniyeti yazmis yazar yakismadi
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 18:24
Abdullah Hasan! Bizim tarih müfredatı kadar Osmanlıyı yücelten bir müfredatı istesen de yazamazsın. İlkokuldan üniversiteye kadar öven, yücelten bir müfredattı. Hangi haksızlık yapılmış. Dersleri işlerken bizi cenge çıkacakmış gibi bir müfredattı. Boş boş sallaması ne güzel oluyor değil mi? Ben tarihçiyim ve bunları iyi biliyorum.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 16:55
Sizce ideal İnkılap tarihi şöyle olmalıydı sanırım: İngilizler Mustafa Kemal'e sen Anadolu'ya geç, birkaç göstermelik savaş yap, sonra laik bir cumhuriyet kur, biz arkandayız dediler. Ya da, Vahdettin Kurtuluş Savaşının gizli beyniydi. 40 kilo altınla Mustafa Kemal'i git ülkeyi düşmandan kurtar diye Anadolu'ya gönderdi ama o sonra padişaha ihanet etti.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 22:20
5
Boşuna kendinizi yormayın. Buradaki zevatların hemen hemen hepsi Atatürk düşmanlığından besleniyor. Bunların istediği yakında geberen çakma tarihçi fesli gibi Kurtuluş Savaşı'ndan intikam almaya çalışanlardır. Bunlar İngizil Muhipleri Cemiyeti başkanı Sait Molla'cı, Mustafa Sabrici, Mendebur Kürt Mustafa Paşa yanlısı.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:53
3
sizin gibi Allah ve peygamber düşmalığından beslenmiyorlar hiç değilse.Peygambere arabın oğlu diyen ikra safatsatı diyen ayetlere dogma diyen, 1000 yıllık kültürüne ihanet edip batı dil ve medeniyetini zorla dayatan adamı başına taç etmiyorlar. fesliden bi farkınız yokki. zıt kutbusunuz sadece. al sizde fesli yokmu. yılmaz özdilde sizin fesliniz işte
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 16:07
D. Mehmet Doğan, bir millet tarihden de, matematikten de, felsefe ve mantık da yoksun bırakmak, milleti köleleştirmektir. Ne güzel ilk kez sizden akli ve akli olduğu kadar ahlaki bir yorum duydum. "Kesin Tarih kurumun milleti tarihten koparmak için kurulduğunu iddia etmeniz aynen "Batılılaşma İhaneti" diye yazdığınız saçma sapan fikirlerden hala kurtulamadığınızı gösteriyor. "Kesin inanç" lılıktan hala kurtulamamışsınız.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 15:48
SAYIN YAZAR, ONİKİ SENE ÖNCE GENELKURMAYDA ATATÜRKÜN KİLİTLİ BİR KASASI BULUNDU. Türk tarih kurumuna içi açılmadan devredildi.tarih kurumu Başkanı YUSUF HALACOĞLU ANKARA SULH HUKUK MAHKEMESİ KARARI İLE BU BELGELERE YAYIN YASAĞI GETİRTTİ.Akşam televizyonda basın mensuplarının sıkıştırması üzerine şu tarihe geçecek sözü söyledi. BU BELGELER YAYINLANIRSA TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİ YENİDEN YAZILIR.Bu belgelerinin içeriğini iki kişi biliyor yusuf HALACOĞLU ve Tayyip Bey.ama açıklamıyorlar.yayın yasağınıda kaldırmıyorlar.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 18:17
3
Lozan da 100. yılında son bulacakmış, yok kilitli kasalar bulunmuş. Şu uydurmaları geçin artık. Öyle belgeler olsaydı Erdoğan kırk defa açıklardı. Bu konuyla ilgili yayın yasağı alınsaydı sizin yandaş medya kıyameti koparırdı. Bırakın şu saçmalıklara inanmayı artık. Sahi on iki adayı da Atatürk vermişti değil mi?
sabri ayçiçek 23 Mayıs 2019 15:31
1957'de okula başladım.Demek ki yarım yüzyılı geçmiş!Hiçbir tarih öğretmenim ve tarihe ait ders kitabı Atatürk'ün Samsun'a kaç kişiyle çıktığını demedi/yazmadı; hele hele Bandırma vapurunun 1925 'te jilet yapımı için kullanımdan kaldırıldığından bihaberdik!Dolayısıyla yeni bir tarih anlayışına ve yazılımına ihtiyaç olduğu gün gibi ortada.Ben buna "analitik tarih anlayışı" diyorum ve acil olan da bu...
Adam olmak 23 Mayıs 2019 14:49
Sayın Üstad, çok güzel yazmışsınız. Elinize sağlık. Hani bir söz vardır,"Tarihini bilmeyen millet, hafızasını yitiren insana benzer". Milletimizi imha etmenin yolu geçmişle bağları koparmaktır. Başka bir deyişle gençleri "mankurt"laştırmaktır. Bize öğretilen tarih, rahmetli Özalın ifadesi ile % 70 yalan tarihtir. Hem osmanlı, hemde cumhuriyet tarihi. Ermeni yazarların Emin Oktay vb tarih kitaplarını okuyarak büyüdük. Gerçek tarihi vatan evlatı tarihcilerden kendi çabamızla öğrendik. Senaryo tarih kitaplarında Sultan Vahdettin vatan hainiydi.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 13:31
Sayın yazar, ben tarih öğretmeniyim. Yazdıklarınız dogru değil. Artık sizde Feslinin noktasına gelmişsiniz. Ayrıca sizin korkunuz gençlerin cumhuriyet tarihini öğrenince Atatürk'ü daha çok sevecekleridir.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 15:27
4
ööörtmenim Atatürk gökten zembil ile mi indi? Bu eğitim sistemi öyle inanmamızı istiyor. yorumculara bakarsanız çoğunluk öyle.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:48
TC' de öteden beri şizofren bir ikilem var eğitim alanında. Bir yanda Osmanlı'yı yerin dibine batıran aşağılık kompleksi ile yoğrulmuş batı hayranlığı, bir yanda ise Haçlıları püskürtmüş Selçuklu ve Viyana kapılarına dayanmış Osmanlı'nın verdiği benliği okşayan milli gurur. Ìkisinin bir arada olması ise haliyle açıkça bir "şizofren" durum.
Karar Okuyucusu 23 Mayıs 2019 16:19
2
Aynen dediğiniz gibi. Bunların bütün sermayesi Atatürk düşmanlığıdır.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:56
1
niye düşmalar peki. tipinimi beğenmemişler. en azındsan aziz nesin kadar dürüst olun
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:44
Yazarın "Atatürk “kült”ünü inkılap tarihi dersleri ile din gibi körpe zihinlere zerk ederseniz, geleceğinizi karartmış olursunuz." görüşü çok yerindedir. Adeta bir din veya ideoloji gibi okutulan bu uygulamadan artık vazgeçmenin zamanı çoktan geçmiştir.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:02
Fanatik cumhuriyetçilerin sevdiği ; "- Güzel yurdum ellere bir mal gibi satıldı, “Atamın gür kaşları birden bire çatıldı… “Binerek bir hamlede şahlanan kır atına, “Haykırdı ‘alçak’ diye sultanın suratına. “Çarpsaydı damarında eğer halis Türk kanı, “Satar mıydı Vahdettin keyfi için vatanı.-" türünden şiirler anlatıyor "tarih bilincini ve de herşeyi.
ramazan 23 Mayıs 2019 10:46
Millî Eğitim'imiz daha Osmanlı çökmeden Amerikalıların elindeydi. Cumhuriyet'le birlikte bu katlanarak devam etti. John Dewey diye dünyada çok iyi bilinen bir fílozof, bizim millî eğitimimiz hakkında karar veren insanlardan biridir. Talimat veriyor Dewey, "Uzman yetiştirmeyin, genel kültür seviyesinde kalsınlar." Çünkü Türkiye'de uzman yetiştiği taktirde başlarına belâ olacak. | İsmet ÖZEL
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:15
1
Ramazan bey! 1950 yılına kadar uygulanan eğitim sistemi o kadar kaliteli ki dünyada ilk 5 içindeyiz. Liseyi bitirip Amerika'ya giden ve üniversitede iki sınıf birden atlatılan, dünyada en genç yaşta profesör olan Oktay Sinsnoğlu'nun kitaplarını keşke okusan. İlk beşteyiz diyor, lisedeki sınıfımı getirselerdi en az yarısına sınıf atlatırlardı diyor. 50'den sonra eğitimi Amerikalılara teslim ettik.
Abdullah Hasan 23 Mayıs 2019 11:26
2
Sinanoglunun; Osmanlı kadar iftiraya uğrayan tarih yok dediğini de okusaydin keşke.
külyutmaz 23 Mayıs 2019 11:53
2
Hoca'ya sormuşlar dünyanın ortası neresidir diye.O da eşeğimin ön ayağının bastığı yerdir ,inanmazsan say demiş ya...Bu da öyle;Dewey demiş ki...John Dewey öyle bir laf etmemiş. Hakkındaki bilgiyi google'dan hemen öğrenebilirsin. İsmet Özel ,Attila İlhan gibi adamların (anında yalana konuşurlar.yaratıcılıktan olsa gerek)şiirlerini okuyalım ama düşüncelerine hmmm deyip geçelim.Yorumunuza cevap yazan KARAR OKURU da "50'ye kadar iyiydi, sonra bozdu"diyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:28
1
Müslümanlar da dâhil olmak üzere günümüzün bütün toplumları temelleri Hıristiyan ortaçağında atılmış ve çeşitli çevrelerden geçerek bugün endüstri ötesi karaktere sahip olmuş bir medeniyetin atmosferinde nefes almaktadır. Bizim düşünme biçimimiz, zevkimiz ve algılama seviyemiz içinde yaşadığımız kültüre olumlu veya olumsuz tarzda gösterdiğimiz tepkiden oluşuyor. İyi düşünüyor muyuz? Zevkimiz yüksek seviyede mi? Dünyayı doğru algılayıp algılamadığımızın bir ölçüsü var mı elimizde?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:46
Feslinin tarihi ders diye okutulsun mu? Lozan hezimetti , yunan gelse bundan alaydi denilsin mi? Ingiliz dunyanin en guzel cografyasini bize bedavadan birakti yazilsin mi? Kurtulus savasi saraya darbeydi diye okuyulsun mu ? Turkuz dogruyuz degil , Osmanli soyuyuz denilsin mi? Hepsi olur di mi hocam?Fuat kopruluden bu yana butun tarihcilerimiz yalan tarih uydurmus densin mi? O zaman icinize siner degil mi ? Bir kaynak gosterin belgeli bulguluda su iddialarinizi biz de okuyalim , tarihi tekrar ogrenelim.
yunus 23 Mayıs 2019 09:46
devamlı taraf oluyorsun artık alışın 50 ye 50 yiz
murat 23 Mayıs 2019 09:30
son 20 yıldır ülkeyi muhafazakârlar yönetiyor. .gelinen noktaya bak..yazık..sonra da şikayetçi oluyoruz gençler değerlerimizden habersiz yetişiyor diye..Adalet ve eğitim güven vermiyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:21
Liselerde Osmanlı tarihi ayrıntısına kadar tıka basa öğretiliyor. Sizi okuyan Orta Asya'dan Cumhuriyet dönemine atlandığını sanır. Bari birkaç tarih öğretmenine danışsaydınız.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 10:49
4
Yeni düzenlemeden haberin yok galiba
Aliiiii 23 Mayıs 2019 08:51
demek ki hala bir yeri yapmaya çalışırken bir yerleri bozuyoruz..yok mudur bir finlandiya, güney kore, bilmem ab ülkeleri eğitimlerini araştıran.. syn nurettin topçu'nun dediği gibi eğitim sistemimizde iki sorun vardır : 1) eğitim 2) sistem.
Habele-Hubele 23 Mayıs 2019 08:06
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi zorunlu olmalı mı? Olabilir ancak bu içerikte değil.
Habele-Hubele 23 Mayıs 2019 08:05
Yazar haksız değil ancak İnkılap tarihi seçimli olsaydı aynı tepki göstermeyeceğini biliyoruz. Öte yandan şahsen Selçuklu tarihi bugüne kadar layıkıyla okutulmadı. Osmanlı tarihinin gölgesinde kalması günümüze daha yakın olması ile izah edildi. Oysa Cumhuriyet kopuş iddialarının aksine kurumları ve siyasi kültürü bakımından ne kadar Osmanlı ise coğrafya bakımından o kadar Selçukludur. Hatta Osmanlı vurgusu Güneydoğu’daki Selçuklu zamanı beylikleri ve bıraktığı mirasına rağmen 17.yüzyıl Osmanlı varlığı ile Kürtlerden sonrasına atılan b
Adı Lazım Değil!.. 30 Mayıs 2019 15:45
0
İşte aradığım yorum!
Hakan PAMUK 23 Mayıs 2019 07:33
Mehmet beyi ilk defa okudum. alttaki yorumların tamamını da an itibarı ile okudum. Hiç kimse neden uluslararası alanda matematik ve fen de geri kaldığımızla veya yapay zeka, kuantum bilgisayarı, uluslararası patent başvurusu, robot kontrolü, yenilenebilir enerji gibi konularla ilgilenmiyor, umursamıyor, düşünmüyor. Din, sanat, tarih, edebiyat, coğrafya bunların hepsi matematik ve fen olmadan anlaşılamaz, mantıklı yorumlanamaz, bence insanlığa fayda da sağlamaz. Sadece Selçukluyu Osmanlıyı değil Sümerleri Hititleri tanıdığımızda tarihimizi öğrenmiş oluru
MAHZUN MUHAFAZAKAR 23 Mayıs 2019 07:23
Eğitim bir millete şu 3 şuuru vermelidir: 1. Dil Şuuru, 2. Din Şuuru, 3. Tarih Şuuru
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:14
Şu Atatürkle mağaradan çıktık türü zavallı yorum yapanlar. Tarih dersleri bize cumhuriyet öncesini de cumhuriyet dönemini de en ince ayrıntısına kadar öğretti. Muhteşem bir geçmişe sahip olduğumuzu bu dersler sayesinde gördük. İftira atıyorsunuz. Osmanlı'yı yok sayan tarih öğretildi diyorsanız bizim okulda gördüğümğz neydi o zaman? Ha sizin derslere gözünüz yoktuysa onu bilemem. Ama ilgilenen için harika bir tarih vardı.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 10:00
10
Hangi muhteşem geçmişse sahipmişsiniz? Atatürk gelmeden önce Anadolu'da okuma yazma oranı %1 bile değildi, köylüler traktörün önüne ot kuyuyordu yesin diye. Medeniyet batı medeniyetidir ve Atatürk'ten önce Osmanlı ülkesinde bu anlamda medeniyet yoktu. Mağaradan çıkma son derece isabetli bir benzetmedir. Atatürk'ümüzün yaptıklarına bu kadar nankör olmayın. Yazık, o canını bile hiçe saydı sizin için.
10:00 a hitaben 23 Mayıs 2019 10:54
4
vah canım
Abdullah hasan 23 Mayıs 2019 11:23
1
10;00 mağaradan çıkmak nasıl oluyor kendinden önceki bütün tarihi inkar ederekmi, Atatürkle sorunu var dediklerinizin en büyükmüsebbibi Atatürk ardına saklananlar, bilgi gizleyelim ve kendi bildiğinizi mutlak kabul etmek isteğinizden Atatürk bile usandı artık.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:27
0
10.00 Kastamonu ili Budamış Köyünde (bizim köyde) bir hadise anlatılırdı; Köye ilk defa traktör gelmiş. Köylünün biri -“Bu çok yoruldu” diyerek ekmek vermiş, ot ve su uzatmış traktörün önüne.. Çabalamalarına traktör ilgi göstermeyince; -“Ekmek vedim yimeya, su vedim içmeya, hır hır deya başka bişey demaya!” demiş. Bu hadise muhtemelen bir tevatürdü. Hiç olmamıştı, ama anlatılırdı. Traktörün onca ağır işi yapmış olmasına üzülmüş olmalı emmim!. (e-a harfleri birbirine yakın telaffuz ediliyor)
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:56
0
10.00 Demokrat Parti, yeni kurulmuş. Ülkeye demokrasi gelecek, ülkeye demokrasi gelecek sözü dillerde. Kaymakam ve ilçe protokolü Jiple köyün birine ziyarete giderler. Bütün köylü köy meydanına toplanır o zamana kadar hiç görmedikleri jipe büyük şaşkınlıkla ve hayretle bakarlar. Ne olduğuna bir anlam veremezler. Köylülerden biri biraz da kasılarak, bilgiç bilgiç konuşur: “Bu olsa olsa demokrasi dedikleri şey olsa gerek.” Devir Atatürk sonrası ama değişen bir şey yok üstad.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 13:00
2
Koca Anadoluda acaba hangi şirket veya şahıs anket yapmış da okuma oranı %1 imiş?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 21:24
0
10:00, Atatürk'ten sonra daha da aşağı düştü okur yazarlık oranı. Özellikle harf devrimi denen ve bütün bir nesili okur yazar olmaktan çıkaran, böylece Selçuklu artı Osmanlı toplam 1000 yıllık birikimi bir daha okunamaz kılan bu kültür katliamı ile Türkiye'de yapılan şey, Mao, Stalin vs zamanlarında bile yapılmadı. Ezbere konuşmayın !
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:30
0
sen bi günde 1000 yıllık alfebeyi değiştir sonrda millet okuma bilmiyor diye Aşşağıla. kemalizmin tarifi bu kadar güzel yapılamazdı. mağra diyor. atatürk askerliği ugandada yaptı dimi. yaa dağda ceylanlar yetiştirdi atatürkü. hey Allahım yaa. bide millete yobaz demiyorlarmı
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:12
2000 yılında üniversiteden mezun oldum. Eğitimin her aşamasında milletimizin tarihini çok güzel bir şekilde öğrendik. En çok da Osmanlı'nın tarihini gördük. Atalarımızı yakından tanıdık. Sizin Cumhuriyet, Osmanlı'yı yok saydı görüşü Allah'ıma, kitabıma iftira. Her yıl Osmanlı'yı da öğrendik diğer atalarımızıda. Meraklı olanı tam doyuran bir tarih müfredatı vardı. İnsanları yanlış bilgilendiriyorsunuz.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 22:44
1
Şayet okuma-yazmayı herkes senin gibi biliyorsa bilmese daha iyi olur. Neyi okuyabilorsun, ne kadar anlıyorsun yazdığın yorumdan belli. Cehalet paçandan akıyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:59
Hocam ben tarihe ilgi duyan biriydim ve eğitim müfredatımız Osmanlı, Selçuklu ve daha öncesi dahil, çok iyi bir tarih bilinci kazandırıyordu. Her yıl Türk milletinin, milletimizin, neler yaptığını, nereleri fethettiğini, nasıl yüce bir millet olduğunu sindire sindire öğreniyorduk. Beğenmediğin eğitim sistemi yapıyordu bunu. Yine haksızlık yapıyorsun. İlgi duyan için harika bir tarih müfredatı vardı. İlgi duymayana ne yapsan boş.
"Şimdi lisede tarih dersi seçimlik, fakat inkılâp tarihi mecburî! 1919’da doğduk, 1923’de ana mektebine başladık, 1938’da liseyi bitirdik. Tarih 1938’de bitti! Lisansa bile gelemedik! Lider ölümsüzse, onun tarihi de ondan sonrasına yürümez! İşinin uzmanıymış, sahasının ehliymiş. İşinin uzmanı olan birinin ülkenin kimlik meselesi hakkında fikri yoksa, tarih şuurundan yoksunsa, ona maarif vekaleti emanet edilemez. Atatürk “kült”ünü inkılap tarihi dersleri ile" kült; mezhep' demektir. Mehmet bey, bize tercuman olmussunuz, tesekkur ederiz.
Mustafa Arıkan 23 Mayıs 2019 03:34
Sayın Yazar, Bahsettiğiniz şekilde bir tarih anlatımı ben görmedim, görmüyorum. Yıllardır o dersi de okutuyorum. Fantezi yapmayınız. Tenkit ettiğinizi kendiniz yapıyorsunuz. Bu üslup gençliği kendi tarihine düşman eder.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:25
tarihi bırak .. gönderdiğimiz okullarda çocuklarımıza mecburi bir din dersi okutulacak ise .. bu din islam mı olmalı. islamın bizzat araplara ne gibi bir faydası var ki bizim çocuğumuzun geleceğine ne gibi bir yararı olacak? milli eğitim dünyadaki tüm din ve inanç sistemlerini araştırmalı. hangi din insanı "dürüst , ahlaklı ,adaletli ,saygılı, iyi kalpli, çalışkan, üretken" yapıyor ise çocuklarımıza mecburi din dersi olarak o din öğretilmeli .. yok eğer illa islam dini öğretilecek ise din dersi zorunlu değil seçmeli olmalı. isteyen kişi çocuğuna
Turk milletine saygin olsun 23 Mayıs 2019 04:11
15
"bu din islam mı olmalı.''? Bu dunyaya ait olmadiginiz kesin, siz hangi gezegen sakinisiniz? Biz, Musluman/Turkler; Malazgirt'ten Canakkale'ye, Dunlupinar, Kibris'tan Afrin'e Turk ve Musluman olarak yasabilmek icin kan, can veriyoruz. Turkiye Cumhuriyetinde yasiyorsan bunu bileceksin ve buna saygi duyacaksin! Ya da ait oldugun gezegenine dogru yol alacaksin!
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 06:49
4
Demokrasiye ve hukuka saygili bir devletin oldugu bir ulkede zorunlu din dersi olmaz. Devletin gorevleri arasinda dindar veya Irkci nesiller yetistirmek yoktur. Boyle bir yetkisi de yoktur. Her Turk musluman olmaya mecbur da degildir. Dinin insanlari ahlakli yapmadigina her gun sahit oluyoruz bu ulkede. Muslumanlarin cogunluk oldugu ulkelerin de durumu ortada. Irkcilik zaten lanetlenmis bir ideolojidir bugun dunyada.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 06:57
5
03.25 Mazhar Osman da öldü seni ne yapacağız arkadaş.
HÇGO 23 Mayıs 2019 02:28
Din dersi sekiz yıl zorunlu. Ahlaki değerini yitirenler en çok dinden bahsederler nedense. Bir yıl inkılap tarihi zorunlu olması niye zorunuza gidiyor. Ama sizin derdiniz başka. Atatürk ve Cumhuriyet alerjisi var. Yuzyillik cumhuriyet kurumu kafanızdaki utopyaya ters. Gerçekten terakki etmek istiyor olsaydınız bilimden, ahlaki degerlerden daha çok bahsederdiniz.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 10:21
7
Benim gördüğüm 90 yıllık tarihte hukuksuzluk ve hırsızlık yapanlar daha çok Kemal ve avanesinini arkasına sığınıyorlar. Yazıyı da pek anlayamamışsınız bir daha okuyun isterseniz. Kemalistin tipik özelliklerinden biri de ekseriyetle yarı aydın olmasıdır, okuduğunu pek anlayamaz.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 17:40
0
HÇGO Israrla ahlaki değer vurgusu yapıyorsun çok güzel. Peki bu ahlaki değerleri nasıl oluşturacak ve vereceksin biraz da bundan bahsetsen.
Zafer Kıran 23 Mayıs 2019 01:13
Hem andımızı okutun deyip dalga geç hemde Tarih dersi nasıl seçmeli olur de. Atamız ile sıkıntısı olanın Tarih istemesi de garip.kimin Tarihinin istiyor acaba.
Abdullah hasan 23 Mayıs 2019 11:18
1
Atatürkten önceki tarih ile sorununu değinmeden sadece karşı tarafı irdelemek ne iş? Atatürkle sorunu yok anlamak istemiyorsan da işin aslı Atatürkle ilgili tarih bilgilerine değiştirmek istenmesi olabilirmi?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 00:59
Matematik Türkçe ve Felsefe zorunlu olmalı. Tarih tabiki Lise de de ögretilmeli .
külyutmaz 23 Mayıs 2019 00:59
Bu arada...Tarih dersinin kaldırılması çok iyi olmuş.Belki gelecek nesiller şimdikiler gibi hasta zihinlerle büyümezler.Şu anda Türkiye coğrafyasında yaşayan 80 milyon insan Orta Asya'dan geldiği saçmalığına inanıyor.En uçmuş tarihçi bile göçlerle gelenlerin Anadolu nüfusunun 1/4ü olduğunu söylüyor ki böyle bir şey mümkün olamaz.(göçmenlerin yaşayışları büyük nüfuslara izin vermez).Gen haritaları yapılıyor bunların hiçbirinde yoğun bir Asya izi çıkmıyor.Ne yaptı bu gelenler ? Anadolu'dakileri yediler mi ? Kendi genlerini mi değiştirdiler.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 06:59
7
Bu yorumun altina imzami atarim. Hatta bir sey de ben ekleyeyim: Defalarca yapilan DNA arastirmalarina gore Orta Asyalilarin toplam nufusumuza orani % 3. Orta Asya'dan geldik iddiasi Irkci bir masaldan ibarettir. Son bin yilda bile Anadolu'da halklar surekli birbirine karismistir.
TEZAT 23 Mayıs 2019 07:10
0
göçmenlerin yaşayışları büyük nüfuslara izin vermez. Kavimler Göçüne sebep olan ve Avrupa Hun Devletini kuran Hunların kaç çadırdan oluştuğunu tahmin ediyorsun? Gen haritalarında yoğun Asya izi çıkmıyor diyorsun gelenek, görenek, örf, adet ve ananelerde niçin ve nasıl Asya etkisi çıkıyor azizim izah edebilir misin?
külyutmaz 23 Mayıs 2019 10:41
2
@TEZAT.Askeri güç başka bir şeydir,nüfus başka bir şeydir.Zaten nüfusları az olduğu için kısa sürede Avrupa Hun Devleti dediğiniz güç (bildiğimiz anlamada bir devlet değildi bu) kısa sürede yok oldu. Benzer şekilde kültür,dil yayılması ve nüfus yayılması her zaman üst üste gelmez.Amerika'ya göçenlerin çoğu İngiliz değildi ama Amerikalılar İngilizce konuştu.Almanlarla Ruslar genetik olarak bir Erzurumluyla Edirneliden daha yakındır mesela...
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 13:14
0
10.41 İslam yazarları Anadolu’yu Memalik-i Rum ve Diyar-ı Rum diye adlandırmışlardır. XII. Yüzyıldan itibaren Batılılar, Turkia (Türk ülkesi) olarak nitelendirmişlerdir.
Atıf Dedebey 26 Mayıs 2019 07:22
0
Tarih bilmek gerek Anadolu'da kaç kişi vardı ki? Dünyanın nüfusu ne kadardı? Anadolu'da kimse olsaydı gelenlere hiç olmazsa nereye hemşehrim diye sorardı. Malthus diye biri var iyi mi? Nüfustan bahsediyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 00:49
Orta Asya'dan bir misyon ugruna mi goc etmis Turkler? Neymis bu misyon Sayin yazar? Misyon kelimesinin Arapcasini neden kullanmadiniz?
Acun-dünya-cihan hakimiyeti için. Mefkure, ideal, ülkü, nizam-ı alem, kızıl elma, ilayı kelimetullah (Allah'ı adını yayma davası)
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:19
0
@07:12 diyor ki MS 4 ve 9. asırlar arasında devam eden kavimler göçüne Türklerin i'lâ-yı kelîmetullah için Orta Asya'dan çıkmaları neden oldu. Yani Kur'an nâzıl olmadan 3 asır önce. Bu tarihi nereden öğrendiğini paylaşsa da istifade etsek keşke.
08.19 1. Orta Asya Türk göçleri; M.Ö. I. Bin yılın başlarından Orta Çağ'ın sonlarına kadar devam etmişir.(M.S. 15.Yüzyıl) 2. Vahyin başlangıcı yani Kur'an’ın nazil oluşu Miladi 610'dur. (7. Yüzyıl) 3. Türklerin müslüman oluşu 8. Yüzyıl- 12.Yüzyıl arasındadır. Nasıl tatmin edebildim mi? Üniversite ve fakülte adı yazmayayım enaniyet olmasın.
HÇGO 23 Mayıs 2019 13:11
1
07.12 tüm bunlarla uğraşacağınıza enerjinizi sadece iyi ve faydalı insan olmak için harcasaydiniz. Allah Kızılelma hayali kuranlara değil yaptıkları amel ile razı olacağı kullarına müjdeler veriyor. Bu sizler için daha hayırlısıdır...
13.11 enerjinin iyi ve faydalı insan olmak için harcanmadığını nereden çıkarıyorsun. Allah’ın, yaptıkları amel ile razı olacağı kullar sayesinde zaten böyle büyük ideallere ulaşılabilir. Bütün ideali emekli olmak olanlarla değil. Büyük ideal sahibi olmaktan niye bu kadar korkuyorsun anlamadım, elin adamı "yeni dünya düzeni" adıyla düzensizlik ideali kurarken......
külyutmaz 23 Mayıs 2019 00:44
Sayın Doğan; Atatürkçülük dersinin ,din dersine gelecek tepkileri azaltmak için koyulduğunu siz de biliyorsunuz.8 yıl boyunca insanlara zorla din dersi okutulması konusunda hiç derdiniz yok.Zorunlu din dersinin yanında taşrada peygamberin hayatı v.s gibi zorunlu seçmeli derslerle haftada 6 saat "eğitim" yapıldığını da biliyorsunuz.Bunun yanında kaçışları tıkayarak İ.H.L' lerine zorlanmalarını da, bütün okul yöneticilerinin ilahiyatçı olduklarını da... Yazıda tek kelime geçmediğine göre memnunsunuz.Benim param var çocuğu özel okula gönderiyorum.
MANGAL 23 Mayıs 2019 07:21
5
Robert, Saint Benivouit, Saint Joseph, Notırdam de sion heee hangisi ne?
Karar Okuru 23 Mayıs 2019 09:50
0
Haklısınız bu coğrafya ve zihniyet vakit kaybından başka bir şey değil
külyutmaz 23 Mayıs 2019 11:06
1
@MANGAL.Yaşadığım yerde o okullar yok.Olsa gönderirdim. Bu dindarlaştırma çabasının arkasındaki siyasetçi ,bürokrat,parti yöneticisi ,sermayedar v.s çocuklarını hangi okullara gönderiyor hiç merak ettin mi? Çocuğu Fen Lisesi kazandığı halde İ.H.L 'ye gönderen bir tanıdığın var mı ? O adamların çocukları iyi eğitim alarak iyi mesleklerde olacak.Varoş da onlar için çeşit çeşit dua eder artık.Hazır öğrenmişken.
Karar Okuru 23 Mayıs 2019 00:43
Çok enteresan beğenmediğiniz dönemlerde okuduk Osmanlıyı da okuduk, cumhuriyetide sizin bu Osmanlı takıntısının kimlikle alakası yok geçmiş tabiki silinmez ama geçmişde de yaşanmaz. Atatürk de tarih oldu ama Osmanlı takıntısı gibi bir takıntıda burada var. Ancak gerçek rahatsızlığımız gelişmiş hayatla baş edemiyor, sanki geçmişe kaçmaya çalışıyoruz. Mevlana’nın “dün dünle geçti cancağızım şimdi yeni bişey söylemek zamanı” sözü bunu anlatır. Dünya aldı başını gidiyor biz nal topluyoruz.
EMG 23 Mayıs 2019 00:34
Hocam Bağrı yanık yazıyorsunuz. Ve bizlere de tercüman oluyorsunuz. Şu TC tarihinin en hain insanları Milli eğitim kurumlarından gelip geçenlerdir. 1919’da doğduk, 1923’de ana mektebine başladık, 1938’da liseyi bitirdik. Tarih 1938’de bitti. Aynen. Binlerce kez aynen
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:49
4
Tarih Osmanlıcı kafa için hala 1453 te kalmış!
musto 23 Mayıs 2019 00:27
17 senedir bir arpa boyu yol gidemediniz.Gerçek tarihi bırakıp afaki dedikodularla tarih bakara makara türü yaşantınız ile gençlerimizi dinden imandan soğutup başka arayışlara yönelttiniz.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 00:18
Inkilap tarihini okutmaya gerek yok, ben özetleyeyim: M.Kemal tek başına yedi düveli yendi, sonra devrimler yaptı bizi mağaralarımızdan çıkarıp medeniyetle tanıştırdı. Sonra öldü (ışıklar içinde yatsın, amin). Bütün dünya arkasından ağladı. Yüzyılda bir geldiği ve o da bize geldiği için İngiliz, Alaman, Frenk bilcümle küffar bizi kıskandı. Keşke bizim de öyle liderimiz olsaydı dediler. Kemal olmasaydı hiçbirimiz olmazdık, herşeyimizi ona borçluyuz. Amin. Milli Eğitim bu kıyağımı da unutmasın.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 01:08
11
Sizin derdiniz tarih değil sayın yazar Atatürk hazımsızlığı
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN