Back To Top
Asıl kaybımız: Edeb!

Asıl kaybımız: Edeb!

 - Son Güncelleme: 10.06.2019 Pazartesi 09:48
- A +

21. yüzyılda az zamanda çok kazancımız oldu. Maddî şartlarımız iyileşti; refah arttı, millî gelir yükseldi. Daha geniş yollar, daha büyük köprüler yapıldı, yüksek hızlı tirenler devreye girdi. Memleketin her yerinde üniversiteler, yüksek okullar açıldı…

Maddî gelişmeye, genişlemeye, büyümeye muvazî bir manevî gelişme oldu mu? İmam hatipleri çoğalttık, ilahiyatları artırdık, büyük camiler yaptık…Örtü meselesini hallettik…

-Bu bir mâbedse, çırçıplak yakışmaz, sonra gâyet loş;

Gelen: Mâbud; ışık bul, yaygı bul, git başka yerden, koş!

Hemen bir kandil aldım komşulardan, bir de seccade;

Dedim: “Gel şimdi mihmanım, saâdetgâhın âmâde.”

Âkif bu…Hicran şiirinde Rabb’ini karşılama telaşında; ışık buluyor, yaygı temin ediyor, ibadet yerini hazırlıyor. “Ey misafirim saadet yurdun hazır!” diyor.

Ya sonra?

Ne yanlışmış hesabım: Hiç kapımdan geçmez oldun bak!

Maneviyat cephesinde durum nasıl peki? Daha âdil miyiz? Daha hakkaniyetli miyiz? Daha mütevazı mıyız? Emaneti ehline verme konusunda ne haldeyiz?

“Önce ahlâk ve maneviyat” şiarını ne yaptık?

En büyük kaybımız edeb!

Ramazan var, edebi yok. Bayrama eriştik, edebinden yoksunuz. Ya edepsizliği edep sanmamıza ne demeli? Büyük şehirlerde insanca yaşamak kanun, nizam, tüzük, yönetmelikle olmaz. Edeble olur. Edeb bir haldir, ilânı gerekmez.

Biz bayramlarda yaşayan büyüklerimizi olduğu gibi geçmiş büyüklerimizi de ziyaret ederiz. Ankara’da kabristan maaşallah dolu, hiç olmazsa bunu unutmamışız. Geçen yıllarda eski başkanın büyük kıt’ada resimleri gözümüze çarpardı, bu defa rastlamadık. Eşimizin memleketine yöneldik, onun büyüklerine bir Fâtiha okumak için.

Çamlıdere, Ankara’nın hayli yeni ilçelerinden. Ormanlık alanda bir bucak iken 1950’lerde ilçe yapılıyor. Osmanlı döneminde “Şeyhler karyesi”, yani köyü. 1907 Ankara Salnamesi’nde burada “Hazreti Ömerülfaruk Radyallahuanh efendimizin sülale-i tahirelerinden Şeyh Ali Semerkandî kuddise sırrullah hazretleri”nde söz ediliyor. Yani burada onun yatırı var. Şeyh Ali Semerkandi ile tanışıklığımız 1967’de, Çamlıdere’nin bir köyünde bir yıl vekil öğretmenlik yaptığımız günlerdedir.

Kasabının bir kenarında ağaçlıklar içinde üstü kiremit örtülü bir kabir. Yolumuz düştükçe bir Fatiha okurduk. İşte 21. Yüzyılda birileri bu kabri keşfetti. Yeni definler başladı, göz boyamak için sun’i su kanalları yapıldı, su şelale gibi elektrik gücüyle akıtıldı. Bir süre sonra Ankara Büyükşehir belediyesi buraya el attı. Mübalağalı kapılar, yapılar inşa edildi. Ali Semerkandi’ye vecizeler uyduruldu, sağa sola yazıldı. Tabii üç sene evvel görevden ayrılmak zorunda kalan başkanın büyük kıt’ada resmine selâm vermeden bu türbeye gitmek mümkün değildi. Ben bu manzaradan sonra “edeb yahu” diyerek Çamlıdere ziyaretini kestim. Yüksek yapılar-kapılar dedik de, aslında çevre rant alanına tahvil edildi. Dükkânlar, yeme içime mekânları…Neyse, “başkan gideli epey zaman oldu, bu bu edebe mugayir durum da düzeltilmiştir” diye, bu bayram uğrak verdik.

Ne gezer!

Eski başkanın resmini selâmlamadan ziyaret hâlâ mümkün değil! Milletin önemsediği manevi bir büyüğün kabrinin bulunduğu yere resimli reklam koymak edep dışı.

Şehirler başkanların reklam tasallutu altında. Bu edebe aykırı uygulama 1980’lerde başladı, Ankara’nın eski başkanı bu işi öyle ileriye vardırdı ki, Ankara’nın asırlık parklarına bile ismi yazılı ışıklı tabelalar koydurdu. San ki parkı o yaptırmış! Asfalt dökmek, kaldırım yapmak belediyenin olağan işlerinden. Bir de bakarsınız ki her tarafa “Asfaltınız Hayırlı olsun” pankartları. Tabii başkanın beşuş çehreli resmi ile beraber! Bu yetmez, sizin adınıza teşekkür pankartları da (tabii belediye tarafından) asılır. “Müthiş başkana teşekkür ederiz, filan sokak sakinleri”!

Can sıkıntısı içinde Ankara’ya döndüm. Şehrin girişinde büyük ilân tahtalarında bayram tebriklerine gözüm takıldı. “Bayramımız mübarek olsun” Resim de var. Biraz yüzüm asıldı. Meğer yeni başkanın resmi değil, şeker avuçlamış bir çocuğun resmi imiş…

İlla edeb, illa edeb!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Seyidhan. 11 Haziran 2019 00:32
Sanki toplum olarak edebi ebediyen kaybetmeye doğru ilerliyor gibiyiz. Maalesef.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 23:37
Amaç Şeyh Ali Semerkandi ye duyulan saygıyı göstermek olsaydı, Çamlıdereden yaylasına uzanan en uzun caddesine onun adı verilirdi... Kimin adının verildiği ortada.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 10:03
0
Amaçlar ancak 17 yıl sonra anlaşilabildi.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 19:14
Hocam, şu Konya’da Mevlana’nın yurdunda Fransız marşını ıslıklayıp yuhalayanlara edebi nasıl öğreteceğiz? Geçen seferde Fransa’da terörde ölenler için saygı duruşunu ıslıklamıştı Konyalılar. Mevlana’nın türbesi her gün tıklım tıklım ama bu edepsizlik niye? Misafire saygı hürmet emreder dinimiz ama dini bütün Konya’ya yakıştıramadım.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 15:46
vefa hangi devirdedir, /vicdan hangi revirdedir, / öğrenmedim suç bendedir, / affet beni anacığım,/ yolum düzdü dağa düştüm, / bir acayip çağa düştüm, /edepsiz batağa düştüm,/ affet beni anacığım,/ öğrettiğin oyun başka/ hayat denen okul başka/ değiştim ben baştan başa / affet beni anacığım.
Alper tunga 10 Haziran 2019 15:19
Aslında akp.iy.yaptı bize siyasal İslam'ın 'fan fini fon' ve birazda biz yiyelim den ibaret olduğunu gösterdi
Kültigin 10 Haziran 2019 15:17
Yani şimdiki başkan daha edebli
hakan 10 Haziran 2019 14:56
Çocukluğumda 10 sene çamlıdere de kaldık. Orada halk sadece türbe derdi. Bize de 'dede' diye öğretmişlerdi. Türbeye giderken ince bir patika yoldan zor yürürdük ama inanarak ve isteyerek giderdik. Ayrıca belirteyim Atatürk çü ve CHP li bir aileyiz. Sandukanın altından toprak alır memlekete gittiğimiz de bereketli olsun diye tarlaya serperdi büyüklerimiz. Herhangi bir koruma ya da bekçisi yoktu. Çamlıdere halkı saygı duyardı ama şimdiki gibi gereksiz bir yüceltme yoktu. çoğunlukla başında dua edilir, bilenler kuran ya da yasin okurdu. Sonrasın da Melih GÖKÇEK orayı panayır! yerine çevirdi.
iyildiz 10 Haziran 2019 14:22
“Önce ahlâk ve maneviyat” şiarı, MİLLİ GÖRÜŞ'ün temel umdesi idi... Bu AKP her şeyi olduğu gibi bunu da mahvetti...
salim 10 Haziran 2019 13:08
Kendini siyasi gelişmelere göre konumlandıran, ısmarlama yazılarla günü kurtaran köşe yazarlarının çok olduğu günümüzde, Mehmet Doğan yine kendine yakışan bir yazı yazmış. Liyakat, istişare, ahde vefa ve mütevazilik kaybettiğimiz önemli değerlerimiz.. edep ve adalet de hepsinden önce gelir
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 11:07
Sayın yazarın toz kondurmadığı adamlar yüzünden ülke, edeb açısından, en berbat günlerini yaşıyor. Yapılan rezillikleri görünce insanlar akın akın dinden uzaklaşıyor. Çok değil 20 yıl önce insanlar birbirini daha çok severdi, daha çok saygı vardı, utanma vardı. Yazarımız da bu gidişe ortam hazırlayanları eleştiremediği için gidiyor ta 1920'li yıllardan ekmek çıkarmaya çalışıyor. Oysa siz kabul etmek istemeseniz de sorun siyasal İslamcılarda.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 10:11
0
Çok haklısınız, Zaten 1920 lere atıf yapılmazsa (çalışmazsa) yazar olunamıyor. Yıllardır fetonun yazarlarını dinledik seyrettik, şimdi de bunların, ama yol bitti ışık görünmüyor. Allah yardımcımız olsun.
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 10 Haziran 2019 11:04
MUHALEFET YILLARINDA DİNİ BAYRAMLARDA TATİLE GİDEN VATANDAŞLAR ELEŞTİRİLİRKEN ŞİMDİ 2 AY ÖNCEDEN BAYRAM TATİLİNİN 9 GÜN OLACAĞI AÇIKLANIP SAHİL KENTLERİNİN DOLUP TAŞTIĞI,TURİZME NE KADAR KATKIDA BULUNULDUĞUYLA ÖVÜNÜLEN BİR ANLAYIŞTAN EDEP,TEVAZU.HAKKANİYET BEKLEMEK ABESLE İŞTİGAL.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 10:13
0
Aynen. Hiç bayram = tatil olabilir mi? Ama sayelerinde oldu...
HERMES 10 Haziran 2019 10:34
Benim de şahsen hep sorunlu bulduğum alanlar. Belediye yol yapar, kaldırım yapar, altgeçit-üstgeçit yapar, su-elektrik getirir vs...görevi budur. Görev olarak yaptığı şeyleri, lütufmuş gibi sunması, koca koca levha asması, reklam yapması edepsizliktir. Hele hele şehir girişlerine koca koca, kale gibi giriş kapıları yapmak tam bir ortadoğu kafasıdır, boşuna milletin parasını harcamaktır, hangi medeni ülkede bu tür harcamalar vardır?. Vergi ödeyenler çatır çatır hesap sorar oralarda. Edepsizlik dizboyunu geçti, boğaza dayandı bu ülkede, nefes aldırmıyacak az daha...
Beşir 10 Haziran 2019 10:24
Edeb bir tâc imiş nûr-ı Hudâdan Giy ol tâcı emîn ol her belâdan
Müslüman 12 Haziran 2019 10:18
0
O tacı giyemedikleri anlasilanlar ama giydiklerini söyleyenler bizzat tacı kirletti
Karar Okuru 10 Haziran 2019 09:46
Bu günki zihniyet ne liyakat ne adam bıraktı. Bu günleri de ararız. Bu devirde bu kafa ile gelinecek yer burası. Bu coğrafya göçler ile dünyayı da bozuyor. Edep aklın ve bilginin olduğu yerde yeşerir. O yüzden güya hacı-hoca takımı edebi ağzından düşürmez, bilgili insan çok da bahsetmez. E çok laf yalansız değil derler.
T.C. TÜRK Müslümanı 12 Haziran 2019 10:17
0
Çok doğru bir tespit. Dünyayı da bozdular edepsizce.
Kemal Nakıs 10 Haziran 2019 09:14
Önceden, show anahaber önü programını fazla ibtidai bulur izlemezdim. Şimdi ise haber önü programına rahmet okutacak ilkellikler, bayağılık ve ahlaksızlık Edirne'den Kars'a memleketin her yanını bir ur gibi sarmış, bir de buna göçmenlerin kaçakların taşkınlıkları eklenmiş... Yetkililer(!) camii, imam hatip açma telaşında... Vay benim güzel ülkem Türkiyem...
Karar Okuru 10 Haziran 2019 08:44
Mehmet Bey, Nazım Hikmet hakkında yazdığınız yazıdan sonra edep hakkında bu kadar ahkam kesmeniz biraz tuhaf ? Önce halinize bir bakın. Bir de biraz cesaret lütfen: Yazınızda "eski başkan" "yeni başkan" dediğiniz kişilerin isimlerini de zikredin. Öyle ya, koskoca Nazım Hikmet'i adını vere vere "vatan haini" ilan ettiniz. Ama belediye başkanının ismini vermiyorsunuz!
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 11:01
5
Nazım Hikmet kim,vatanseverlik kim?Rus emperyalisti bir şair mi vatansever?Stalin'i ilahlaştıran Nazım mı vatansever?
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 11:15
1
Eski başkanın kim olduğu belli değil mi?Melih Gökçek.Nazım Hikmet hakkında yazdığı yazıda anormallik yok.Nazım ile ilgili gerçekleri öğrenmek işine gelmedi,gelmiyor.Yazara resmen edep dersi vereceksiniz de önce kendiniz bir edep dersi alsanız nasıl olur?
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 17:52
0
17.02 Edepsiz sensin!Mehmet Doğan gibi birine nasıl edepsiz diyorsun?Edepsiz dediğin kişi bu ülkenin en cesur yazarlarından biridir.
T.C. TÜRK Müslümanı 12 Haziran 2019 10:23
0
Temkinlilik işte, ne olur ne olur...
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 08:39
Hayret yazar bugün Atatürk'ü anmamış.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 08:26
Edep hakkinda ornekler: Konya'da oynanan Fransa milli macindan once misafir ulkenin milli marsi calinirken seyirciler yuhaladilar. Konyada daha once oynanan Izlanda ve Yunanistan maclarinda da misafir takimlarin marslari calinirken seyirciler tekbir getirmislerdi...Beni sasirtan seyircilerin yaptigi degil. Futbol Federasyonumuz ve Disisleri bakanimiz neden bu olaylar olunca misafir ulkelerden ozur dilemez? Ve daha once Konya'da 2 kez bu tur olaylar olmussa neden hala milli maclar o sehirde oynaniyor?
KARAR 'da Kararlı 10 Haziran 2019 14:08
0
Seyircinin yaptığına şaşırmıyorum diyorsunuz.Neden acaba.Ben de sizin şasırmayışınıza şaşırdım.Yoksa siz şöyle mi düşünüyorsunuz:"Burası Konya,maniviyatı yüksek olan bir şehir.Karşılarında da yabancı bir takım(Üstelik Fransa yani gâvur!).Akif'in(rahmetullahi aleyh),safahatta:"Fransız'ın nesi var ,fuhşu bir de ilhadı...."dizelerinde bahsettiği edebsiz!bir millet,trübünlerde ise olabildiğine edebli! seyirciler.Onların bu şekilde(edeblice!)slogan atması gayet normal".Bu nu demek istiyorsunuz?Bence bu da edebsizlik.Yanlış anladıysam hakk.helál ...
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 17:09
0
14:08...seyircinin Fransa milli marsini yuhalamasina sasirmadim cunku ayni stadyumda daha once Izlanda ve Yunanistan maclarinda da bunu yaptilar ve bu olaylar sorusturulmadi bile. Edepsizlik yapip tepki gormezlerse yine ayni edepsizligi yaparlar bunda sasilacak birsey yok diyorum.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 07:47
Gayrimuslum vatandaslarimiza saygisizlik oldugunu bile bile ikidebir gavur kufurunu kullanan insanlarda edep mi olur? Gavurla ilgili atasozler de var: "gavuru oldurmek sevaptir...gavurdan dost olmaz...gavur icadi haramdir".
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 05:08
Melih başkan görevdeyken hiç eleştirdiğinize şahit olmadım.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 11:18
0
Mehmet Doğan,Melih Gökçek'i 2009,2010'lardan beri eleştiriyor haberiniz yok.Muhafazakar kesimde Melih Gökçek'i eleştiren bir babayiğit çıkmamıştır başka.Yazarın Gökçek hakkında yazdığı eski yazıları okuyun.
T.C. TÜRK Müslümanı 12 Haziran 2019 10:31
0
Tüzün koktuğunu ancak şimdi görüp anlamış olsa gerek
Hüseyin YILMAZ. 10 Haziran 2019 00:58
Bu sabık başkanın hiç iyi yanı-yönü de yok mu? Onca hayra yönelik hizmetleri de olmadı mı? "Öldür ama hakkını teslim et"
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 00:40
Mini etek, kolları omuzdan açık giyinen bayanlar edepsiz mi sizce?
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 11:08
3
Allah'ın emrine karşı çıkıyorlar yetmez mi?Allah Kur'an'da örtünmeyi farz kılmış.Şimdi bazı yobazlar sanane der milletin giyinmesinden.İşinize gelmiyor gerçeği öğrenmek.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:17
39
sana ne milletin giyinmesinden? elalemin mezarına sen mi yatacaksın? allahın sana kendi adına hesap sorma yetkisi mi verdi? sen kendine bak. ille laf edeceksen, allahın yalan söyleme, kul hakkına girme, hırsızlık yapma da diyor. var mı bir söyleyeceğin bu konularda?
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 16:15
0
14.17 "Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir." Hadis-i Şerif. Senin bana had bildirme yetkin yok.Ben Kur'an ve sünnet ne der ona bakarım.Senin gibi yobaza bakmam.Hırsızlığa,yolsuzluğa ve yalana karşı çıktığım gibi açık saçıklığa da karşı çıkarım.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 16:19
1
14.17 Sanane peki milletin yalan söylemesinden?Sana mı kaldı bunları sorgulamak ahlak bekçisi!
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 16:37
0
14.17 Arkadaş hesap filan sormamış.Sadece hakikati söylemiş.Yıllardan beri zihniyet anlayışınız hiç değişmedi.Hakikatin söylenmesinden çok rahatsız oluyorsunuz.Müdahale ve taciz etmek ayrıdır,günah olduğunu söylemek ayrıdır.İçki içen birine senin içtiğin günah demeyelim mi?
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 16:50
0
14.17 Allah Kur'an'da namazdan,tesettürden de bahsediyor.Var mı söyleceğin bu konuda?Sen kendine bak!
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 19:11
8
O Kur’an da yazan ayetleri, peygamberin hadislerini kendinize uygulayın, başkasının ne giydiği, nasıl davrandığı sizi niye rahatsız ediyor. Madem doğru yoldasınız başkalarına örnek olarak yaşayın. Beğenenler sizi takip eder. Baş örtülülere böyle giyinmeyin dendiğinde kıyameti koparıyorsunuz ama elinize fırsat geçince başkalarının giyim tarzına karışıyorsunuz.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 21:23
0
19.11 Tebliğ diye bir vazifeyi hiç duymadın mı?Tebliğ olmazsa ne olacak?Senin mantığa göre islam tüm dünyaya nasıl hakim olacak?Kimseye mini etek giydiği için bir hakaret bile etmedim.Hesabını rabbime verir.Ama tebliğ vazifesi yapmadan da olmaz.Yaptığının yanlış olduğunu münasip bir üslupla dile getirmek suç mu?Bugün mini etek derler yarın çıplak gezmeyi de özgürlük olarak sayarlar.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 21:31
0
19.11 Din 5 şeyi korur:Nefis,akıl,din,nesil ve mal.O zaman çırılçıplak gezenlere de karışmayalım.İsteyen istediği gibi giyinsin.Hatta dine sövmek bile suç olmasın.Bizi niye ilgilendirir ki?Ben bir müslüman olarak dinimi korumak zorundayım.Herşeye müsamaha gösterirsek işimiz var.İslamın aleyhinde olan ne varsa beni elbette rahatsız eder.Bir müslüman olarak bunlara sessiz kalamayız.Gerçeği haykırmak başkadır,mini etekli bir bayanı taciz etmek başkadır.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 23:13
2
Herkes senin hayalindeki Allah kavramina inanmaya mecbur mu? Muslumanlar Kuran'in, Hristiyanlar incil'in Allah'in sozu olduguna inaniyor. Bu kitaplara inanmayip sadece Allahin varligina inananlar da var, Allah kavramina inanmayip vicdaniyla yuzleserek yasayan insanlarda var. Herkesin inanci da yasam tarzi da kendi tercihi. ille benim inancim dogrudur, herkes benim inandigima inanmayan gunah islemektedir demek insan haklarina aykiridir.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 01:18
0
23.13 İnsan hakları ne der ona bakmayız.İSLAM ne der ona bakarız.Evet herkes benim gibi düşünmeye mecbur var mı?İslam bütün insanlığa gönderilmiştir.Bütün insanlıkta müslüman olmak zorundadır bu Allah'ın emri.Ama ben kalben istemiyorum,zorlamayın diyen olursa elbette zorla müslüman olmasını arzu etmeyiz.Bakara Suresinde "Dinde zorlama yoktur" ayeti de bunu açıklar.Ben bir müslüman olarak Kur'an ve Sünneti esas alırım.İnsan hakları beni alakadar etmez.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 00:00
Kısaca her şey çıkar sağlama aracı oldu. Bundan en çok zararı da dinimiz gördü. Çünkü en çok onu kullandılar. Ticarete alet edildi, siyasete alet edildi, hırsızlığı maskelemek için kullanıldı. İnsanlardaki idrak etmeyi yok etmek için, aklı kullanmayı engellemek için kullanıldı. Yaşar Hoca'nın 'Allah İle Aldatanlar' kitabı bunları ne güzel anlatıyor. Mekanı cennet olsun.
T.C. TÜRK Müslümanı 12 Haziran 2019 10:44
0
Yaşşa... Atışanların yorum kısmı yok farkindaysaniz. Trolll hesaplar herhalde. Yani kimi nasıl düzelteceksin (yazdıklarını tabii ki ) . Allah ile aldatanlar yolun sonuna geldiler bence .
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 23:54
Edep derken, hemfikir olmadiginiz degerli, yetenekli insanlara "vatan haini" diye hakaret edisiniz geldi aklima.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 11:05
4
Rus salatası Nazım Hikmet mi vatanperver?
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 17:06
10
Rus salatasi ne demek? Ruslar bu kadar kotuyse reisiniz neden Putin'le hasir nesir?
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 17:53
1
17.06 Sen beni galiba Ak trollerden zannettin?8 yıldır Ak Parti'ye oy vermiyorum.Nazım Hikmet'i onaylamadım diye Ak Parti'li mi olduk?Rus salatası tabirine mi takıldın?Nazım,Amerikan salatası değil ki.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 23:33
0
Rus salatasi ne demek diye sordum. Herhalde Ruslari ovmek icin kullanmadin bu sozu. Ruslar edebiyatta, siirde, sanatta, muzikte, bilim alaninda yaptiklari kesiflerle, icadlarla da dunyanin en onde gelen milletlerinden biri olmuslardir. Komunist Rusya, Kurtulus savasinda Ataturk'e silah cephane gondermese Izmir Yunanistan'in olurdu simdi. ikinci dunya savasinda Ruslar olmasaydi Turkiye Alman imparatorlugunun bir eyaleti olurdu simdi. Bugun ABDye kafa tutabilecek 2 ulkeden de biridir Rusya. Hosuna gitse de gitmese de gercek bu.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 01:14
0
23.33 Amerika karşıtlığı yapacağız diye Rusya destekçisi olmaya ne gerek var?Osmanlı ile 13 kez savaşan Rusya'dan ne hayır gelir?ABD ve Rusya'da emperyalisttir.İkisi arasında zorunlu tercih gerekirse ABD olabilir(Genel değerlendirirsek)
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN