Back To Top
Atatürkçülük ideoloji mi, kült mü?

Atatürkçülük ideoloji mi, kült mü?

 - Son Güncelleme: 03.09.2019 Salı 09:29
- A +

Önce “kemalizm” vardı! Bu adla kitaplar yazıldı, hem de Atatürk’ün sağlığında, fakat kemalizm esas olarak onun ölümünden sonra ideoloji muamelesi gördü. Çünkü adına ideoloji inşa edilen şahsiyet yaşıyordu, dolayısıyla ideolojinin oluşumu tamamlanmamıştı. Mustafa Kemal Paşa’dan Gâzî’ye, oradan da Atatürk’e geçiş, bu değişimin isim değişikliğine kadar yansıdığını gösteriyordu.

Millî Mücadele’den sonra Mustafa Kemal Paşa on yıl “Gâzî” olarak anıldı. Diğer asıl isimleri neredeyse kullanılmadı. Esas olarak “Gâzî”, “Gazâ eden; din uğruna, İslâmiyet için savaşan kimse” demekti. TBMM bu unvanı Mustafa Kemal’e Sakarya zaferinden sonra verdi. O zaman Gâzî, bir fâninin ulaşabileceği en büyük unvandı.

Gâzî’den Atatürk’e geçerken, bir de isim gerekti. Çünkü nihayetinde Atatürk soyadı idi. Mustafa tamamen bırakıldı. Arapça ve dinî bir kelime olmaktan öte, İslâm Peygamberi’nin isimlerindendi Mustafa. Kemal kaldı, fakat “Kamal” olarak! Türkçe “Kamal”ın Arapça Kemal’le bir alâkasının olmadığı, anlamının “kale” olduğu iddia edildi. Bütün bunlar yapıldı fakat, zaman bu ciddiyetsizlikleri sildi, Mustafa da kullanıldı, Kemal de.

Peki, “Kamal” ne oldu? Bu soruya cevap vermesi gerekenler bu fikriyatı benimseyenlerdir!

Mustafa Kemal’den Atatürk’e büyük değişimin esas olarak dinî görüşlerle, hassasiyetlerle ilgili olduğunu söylemek zorundayız.

Kemal Paşa Erzurum Kongresi’nde (geçenlerde 100. Yılı kutlandı) sözlerini şöyle bağladı: “En son olarak niyazım şudur ki, Cenab-ı vacibülâmâl (hareketlerimizin sahibi, Allah) hazretlerinin Habib-i Ekremi (Hz. Peygamber) hürmetine ve bu mübarek vatanın sahibi ve müdafaii ve diyanet-i celile-i Ahmedi’nin (Yüce Muhammed dininin), ila yevmilkıyame (kıyamete kadar) haris-i asdakı (sadık bekçisi) olan millet-i necibemizi (asil milletimizi) ve makam-ı saltanat ve hilafet-i kübrayı masun (yüce hilafet ve saltanat makamını dokunulmaz) ve mukaddesatımızı düşünmekle mükellef olan heyetimizi muvaffak kılsın!… Âmin.”

Bugün rahatlıkla şunu söyleyebiliriz: Zamanımızın din bilginleri, hatta mevcut Diyanet İşleri Başkanı dahi böyle bir dua yapamaz!

“Gâzî”den Atatürk’e geçilirken Âfet İnan’ın Medeni Bilgiler kitabı için el yazısı ile yazdıkları, 15 yıl içinde köprünün altında nasıl sular geçtiğini ortaya koyuyor: “Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arapların dinini kabul ettikten sonra bu din Arapların (..) Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilakis Türk milletinin millî rabıtalarını gevşetti; millî hislerini, millî heyecanını uyuşturdu.(..) “Türk milleti bir çok asırlar, (..) bir kelimesinin mânasını bilmediği halde Kur’an’ı ezberlemekten beyni sulanmış hâfızlara döndü. (..) Türk milletini Allah için, Peygamber için topraklarını, menfaatlerini, benliğini unutturacak, Allah’la mütevekkil kılacak derin bir gaflet beşiğinde uyuttular.(..) “...Din hissi, dünyanın acısı duyulan tokadıyla derhal Türk milletinin vicdanındaki çadırını yıktı, davetlileri, türk düşmanları olan Arap çöllerine gitti. (..) Artık Türk cenneti değil, (..) son Türk ellerinin müdafaa ve muhafazasını düşünüyordu. İşte dinin, din hissinin Türk milletinde bıraktığı hatıra...” (Can Dündar: “Atatürk’ün sansürlenen görüşleri” Milliyet, 30.10.2016)

Atatürk öldüğünde, Ankara’da idare mevkiinde olanlar cenaze namazının kılınmasını gerekli görmediler. Bu cümlelere bakarak bir sonuca varabiliriz belki. Fakat, Türkiye devletinin reisi öldüğünde cenaze namazının kılınmaması millet vicdanında kabul edilebilir değildi. Cenaze törenini yönetmeye memur Fahrettin Altay Paşa cenaze namazı kılınmaması halinde görevi bırakacağını bildirince, Dolmabahçe Sarayı müstahdemlerinin katılımıyla âdeta namaz kerhen eda edildi!

Erzurum kongresinde o duayı yapan şahsiyetin İstanbul’un en büyük selatin camilerinden birinde cenaze namazı kılınmalı değil miydi?

Bütün bunlar bugünün Atatürkçülerini ilgilendirmiyor. Neden?

Artık Atatürkçülük bir ideoloji değil, daha doğrusu Atatürkçülük ideolojisinin bugüne söyleyeceği bir şey kalmadı. O yüzden kimse Atatürk’ün fikirleriyle filan ilgilenmiyor. Atatürkçülük artık külte dönüşmüştür, bir inanç sistemi olmuştur. Atatürk konusunda gösterilen tepkiler de bu yüzden düşünce ihtiva eden tepkiler değil, inanca müteallik tepkilerdir, daha açık söyleyelim: Dinî tepkilerdir!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 12:04
Bir fıkra ile gülümsemeye ne dersiniz?Patagonyalı bir turist Hindistan'da tren ile seyahat ediyormuş.Yanındaki Hintli ile sohbet ederken tren durmuş ve beklemeye başlamış.Uzun süre beklemeden sonra sıkılan Patagonyalı Hintliye sormuş.Niye tren bu kadar bekliyor,sorun ne demiş.Hintli,merak edilecek bir şey yok bir kutsal öküz trenin önüne yatmış,kalktığında tren yoluna devam edecek demiş.Patagonyalı derin bir iç çekerek,Siz yine de dua edin,bizde ölmüş bir kutsal var,uzun süreden beri Patagonyanın önüne yatmış,kutsal olunca kaldırmak ta zor.Ne olacak bizim halimiz demiş
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 00:16
Şüphecilik çağdaş olmanın yegane şartı diye dayatılan bir zamanda yaşıyoruz... Her şeye şüpheyle bakmak lazım. Dine, imana, Tanrıya... Böyle yaparsan ancak çağdaş olursun. Ama bir tek Atatürk'e şüpheyle bakarsan yandın. O vakit gerici olursun.
Mustafa ALSANCAK 04 Eylül 2019 13:49
Cumhuriyetin yakında 100 senesini dolduracağını herkes bilirken hala sağdan soldan Arap hayranları, Abdülhamit hasreti mi çekenler dersin ama bir türlü içlerine sindiremedikleri bir Atatürk bu dincilerin gözüne devredikeni gibi batmaktadır.İstiklal savaşını bu fakir ulusun ne büyük yoksulluk ve imkansızlıklar içinde kazandığını dünya alem bilip dururken hangi ideolojiye hizmetse Diyanet koltuğuna oturanların çoğunun içlerindeki Atatürk düşmanlığı ve Halifeliğe beyitler düzmeleri bir son bulmuyor. AKP sözcüsü Ömer Çelik bile Ali Erbaş’ı nasıl savunacağını bilemediği için kıvırdıkça batıyor.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 10:41
Sözcü, Hürriyet gibi gazetelerin okur yorumlarında Kemalist olmayanları kovan zihniyet, burada cevap yetiştiriyor...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 21:49
Atatürk ün fikirlerini Doğu Perinçek kendi el yazılarından 2000 e doğru dergisinde ortaya koymuş ve Atatürkçü olduğunu iddia edenlere meydan okumuştu. Atatürkçüyseniz bunları kabul edeceksiniz ya da en azından göz ardı etmeyeceksiniz demişti. Nedir bunlar. İslamın Arapları ulus haline getirmek için uydurulmuş bir din olduğuna yönelik söylemler. Meraklısı her yerde bulabilir. Ancak dindarları Atatürk sopasıyla hizaya sokmak isteyenler için kullanışlı değillerdir. İnançlı Atatürk severler için ise mutlaka yalan olması icap eden şeylerdir. Yazar haklıdır.
Murat Doğrusöz 03 Eylül 2019 21:17
Daha önce de aynı şeyi yaptınız,yapmaya devam ediyorsunuz.Buraya yazdığım yorumu yine yayınlamamışsınız.Halbuki 3 dakikada yazdığım yorumu,sizleri de zora sokmasın diye 5 dakika kontrol ediyorum .Ama siz,biz okuyuculara saygı göstermiyorsunuz.Böyle önemli tartışmaların yapıldığı bir ortamda,keyfi olarak bazı yorumları yayınlamayıp bizleri hiçe sayıyorsunuz.Burada birileri gerici,yobaz deyip,İslam'a hakaret edip,herşeyi serbest yazıyor,bazılarına ise küfür,hakaret etmemesine rağmen,izin yok.Köpekleri salıp,taşları bağlıyorsunuz.Bu kabul edilemez
Şanlı Tevhid sancağını yeryüzünde ilk dalgalandıran Urfalı Hz İbrahim, Anadolu Fatihi Türkistanlı Sultan Alparslan, Kudüs Fatihi Kürdistanlı Sultan Selahaddin, Konstantiniye Fatihi Sultan Mehmet, Uluhakan Sultan Abdulhamid, Şeyh Şamil ve anti-Anadolu gavur kırıntısı Balkan muhacir çakma Türk azınlık emperyalizmine karşı  savaşan 1924 Hilafet Ordusu komutanı Şehy Said, Bediüzzaman, İskilipli Atıf Hoca, Mehmet Akif, Erbakan, İzzetbegoviç ile Yeniden Osmanlı reisimiz Prof Ahmet Davutoglu'ndan başka ATA İbrahim tanımayacagiz her karışı şehid kanlarıyla sulanmış bu mübarek toprakların dahililind
--- SAYIN EDiTOR, YORUMUMA YER VERDiGiGiNiZ iCiN TESEKKURLER FAKAT ALTTAN iKiNCi SATIRDA BiR HATA VAR, DUZELTiRSENiZ COK SEViNiRIM. SOZKONUSU SATIRDA GORULEN İbrahim ISMiNi KALDIRMANIZI DiLiYORUM Ki DOGRU CUMLE ORTAYA CIKSIN. YANi: Davutoglu'ndan başka ATA tanımayacagiz. BUNA BENZER COK DAHA UFAK BiR HATA DA EN ALT SATIRDA GORULEN dahilind KELiMESiNiN SONUNA e HARFi EKLENMESI GEREKiYOR Ki dahilinde KELiMESi TAMAMLANSIN.
Muhtefi. . 04 Eylül 2019 11:58
2
Vay. Vay tam TÜY DİKMİŞSİN. .:)))..Oryantalistler bile Ağlar bu Cehalete. :))..Parti Siyaseti (günlük, donemsel soslu) yüce İSLAM Dini beridir..Okyanusları fincana sığdırmak gibi bişey. :). Senin karamalarin .merdiven altında fesli, fessizlerden Ütopya ezberletmisler .Hz İbrahim a.s En Yakın Tarihin Bir yüce Peygamberi ondan Evvel KUR'AN da Bilmiyorsun. Binlerce Nebi, Resul var Hepsi TEVHİD ehlidir. Sonra Muhacir ki değil Osmanlı Devleti o zaman. Gönlümüzde yine öyle Balkanlar Ayrı değildir. Yazık bu ayrılık,gayrilik ne İslamidır ne de İnsanlıktir ne de Bilimseltir. Kimse takmaz bu ayakları. !
Mehmet 03 Eylül 2019 18:18
Amerika bizi nereden yakalıyor dinden yakalıyor bunu nereden biliyoruz Amerika bir Fetullah Gülen yüzünden Türkiye yi gözden çıkarttı bunadamı itiraz edeceksiniz.. Din iman dediniz vaaz verirken camilerde ağladınız doğudaki köylere kurban eti dağıtıyoruz diye örgüt kurdunuz Deniz Fenerini Kimse Yokmu İhlaszedeler Kombassan endüstri holdink i yediniz içtiniz şimdide Atatürk e hakaret ediyorsunuz sizin yaptıklarınız çok ayıp
Çerkez Ethem 03 Eylül 2019 18:01
Tek kült var t.c. de oda ataputçuluk kültü! Adamı insan üstü görenler, o ne sallamışsa inanıyolar! Mu kıtası masalları, arı dil saçmalıkları, lise tarih kitabındaki masallar, 1 gecede alfabe değiştirek ilerliycez masalları. Bunlara inananlar sadece kültlerde bulunur!
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 18:55
16
Çerkez Ethem'in torunu musun yoksa ruhu musun bilmiyorum ama, konu Mustafa Kemal olunca, seni böyle viyaklatan, malum kuyruk acısı olmalı.
Muhtefi. . 03 Eylül 2019 19:21
3
Çerkezler Mert olur. ! .Veresiye fikirle taksitli yarınlar satmaz. !.Mustafa Kemal çoğunluğun görüşü ile BAŞKOMUTAN seçilmiş. Çizmeleri giymiş İşi Bitirmiş. Aması, maması, danasini Bilmem. Sonra Hatay İçeri alınmış. Bunlar LAFLA olmuyor. 300 senelik perisanlik var .Adam Asker yapilmayacak demis yapilmamis..Derdi ne TURK MILLETININ istiklal ve istikbali..Yoktu yanında Hz Hacı Bektaş, Ahi Evran, Hacı Bayramlar vb BILGELER.
KARAR OKURUMehmet atay 03 Eylül 2019 20:30
0
Alfabe değişim hazırlığı 1860 larda tasarlanmıştı Rus savaşı çıkınca uygulanamadı
musto 03 Eylül 2019 17:40
Beyler biraz saygılı olalım ömürleri sıcak yatak görmemiş çoğumuz gibi hazıra konmamış kahramanlara biraz saygı lütfen.Kepir Ahmet adında ki komşumuz arap cephesinde atların bakımından sorumlu atlara arpa verir bekleriz at arpayı dışkı yoluyla diri olarak atar toplar kahve değirmeninde çeker çorba yapar içeriz derdi.İngilize esir düştük savaş sonuna kadar Mısıra götürdüler bitten tifüsden kurtulduk temiz elbise ve banyo gördük der.Bu ülke kolaylıkla kurulmadı kıymetini bilelim.
Atatürk milleti Sakarya diye gaza getirip sonunda Adapazarı kurdu. İşin özeti budur... Yakın tarihimiz üzerine kırk cilt kitap yazılsa işin doğrusu bundan ibarettir. Yüz yıllık Cumhuriyet tarihimiz de bu Sakarya-Adapazarı kavgasıdır...
Muhtefi. . 03 Eylül 2019 20:42
1
Sakarya ilin adı. Adapazarı Sehrin yerel dilde Ada derler. )))...Tüy dikmeye Coook zorlamışsın. Softa. Kirkbin Cilt Yazılsa Softaliginiza yine Azdir..Fikir(veresiye) Zihniyet Kole oldumu zor tabi..:)))...ama olacak gari takıl buralara Aydinlanacaksin.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 16:47
0
Muhtefi, sen ne dediğimi anlamamışsın ama görüşüme karşı veya taraf bir çok arkadaş ne dediğimi anlamıştır.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 15:01
Ya siz bizim butun inandiklarimiza herşeyi soyluyorsunuz sesimiz çıkmaz sizin putunuza bir laf ettikmi cildiriyorsunuz ondan sonra fikir huruyeti nerede Atatürk ozaman vazifesini yaptı gitti tapmanin bir anlı yok o olmasa bir başkası olurdu on artık tarihe gömün 1900 lere takılıp kalmayın ileri bakin
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:54
Sn. Doğan Atatürk'ü putlaştiranlarda küfredenlere tanımıyor. O bir beşer bize bir vatan bıraktı. Selam ve dualarımla
Mustafa ALSANCAK 03 Eylül 2019 14:51
Yahu arkadaşlar nedir bu gerici yazarların Aziz Atatürkle alıp veremeyecekleri diye sormamız lazım. Sahte dincilerin oyunlarını bozduğu için fırsat buldukça Atatürke saldırmaktalar.Koskoca Diyanet işleri başkanı Ali Erbaş denen adam Atatürk'e hutbelerde dua ettirmemek için türlü bahaneler uyduruyor.Bu adamlar nasıl olmuşda ta Diyanetin başına gelebilmişler? Ama deli Kadir Mısırlıyı gidip sağlığında evinde arabaya doldurduğu hediyelerle ziyaret etmeye bayılıyorlardı.Bu dinciler Atatürkün ismi duyunca feleklerini şaşırıp kan kusuyorlar.Eğer Meydanı boş bulsalar ANITKABİRE falan GİTMEYECEKLER.
Murat Doğrusöz 03 Eylül 2019 19:30
2
Her insan fanidir,fani birisi de putlaştırılmamalıdır.Fani biri her zaman hata yapabilir.Nitekim M.Kemal'de doğruları yanında,bir çok hata da yapmıştır.Oysa bir faniyi putlaştırdığınızda onun hatalarını kabullenmez,tepki gösterirsiniz.İşte Kemalistler de Atatürk'ü putlaştırınca,en ufak bir eleştiride tozutuyorlar.Kararcıların bu platformunda Kemalistler 31 Mart'ta Chp'ye oy toplamak için Karar yazarlarına methiyeler düzdüler,Kemalistlerin ve Chp'lilerin ne kadar İslam'a saygılı!!! olduğunu vurguladılar.Ama seçim bitip,M.Kemal azıcık eleştirilince Karar yazarları oldu GERİCİ!Oldumu şimdi ya
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:19
Ataturkle neden ugrasiyorsun ataturku seviyorum ve ona her zaman ulu onder diyorum 30 agusto zafer bayraminda ataturku anmamak istanbulun fethinde fatihi malazgirtte alpaslani anmamaya benzer bizim beyinlerimizde ataturk ulusal bur kahramandir ona saygi gostermek her tc vatandasinin boynun borcudur
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:44
Asıl rahatsızlık konusunu ben yazayım. Atatürk dinin çıkarlar için, insanları aldatmak için kullanılmasına engel olduğu için hedefte. Rahatsızlığın esas sebebi bu. Bazılarının din üzerinden insanlar üzerine egemenlik kurma düzenlerini yıktığı için , yazar dahil, pek çok kişi Atatürk'e düşman.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:23
Birazcık Allah'tan korkunuz varsa Şeyhülislam Dürrizade'nin Kuvayı Milliye'ciler hakkında verdiği fetvaları bir okuyun. Padişahın da onayladığı o fetvalar sonucunda kaç yerde isyan çıkmış ve kaç kişinin kanı akmış bir bakın. Bu bir saf seçme meselesi. Yazar safını belli ediyor. Bu zamanın sorunlarına en küçük çözüm yolu olmadan sürekli geçmişi suçluyor.
Tarık Selim 03 Eylül 2019 15:14
2
Tarihi bile saf seçme meselesi olarak görenlerin ülkesinde tarih ancak tekerrür eder, ders alınmaz. Kutsalın alanını mümkün olduğu kadar daraltıp, düşüncenin alanını genişletmek lazım.
faruk aydın 03 Eylül 2019 12:53
Hoş geldin fessiz Kadir!
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 11:31
Bence yanlış, esas sizin dindar kindar cenahın söyleyecek sözü yok, her türlü fikriyatınızı götürüp götürüp İslam'a, sonra da saltanata dayıyorsunuz. Mesela ortamlarda kuvva-i milliyeci görünen ama aslında damat feritçi olan sizlerden biri cesurca çıkıp çıkıp da milli mücadele yanlıştı, aslında şöyle yapılsa daha iyi olurdu, daha iyi sonuç alınırdı, 12 adaları da, Libya ve hatta balkanları da geri alırdık fikrini delille ve belgeyle ve hesap kitapla ve akıl izanla ortaya koyduğunu göremedik.Varsa yoksa slogan. Yalan mı.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:19
5
Gördük dindarlarınızı çok şükür, tarih hasbelkader bize o fırsatı verdi. Kupon arazi simsarı dindar başbakanla tanıştı bu ülke de, kitaplarda okuduğumuz, filmlerde gördüğümüz "dindar" ete kemiğe bürünmüş oldu. Dindarız diye siyasete girenler meğer Aziz Nesin'in pek güzel resmettiği zübükten öte bir şey değilmiş. Siyasal İslam denen hikaye de çıkar eksenli bu zübük ittifakını bir arada tutmaya yarayan tutkaldan başka bir şey değilmiş. Millete de ders olsun, bir daha aynı yanlışa düşmesin. Elhamdülillah dindarlar eliyle bu memlekete din geldi, ahlak gitti. Buyrun eserinizle övünün.
musto 03 Eylül 2019 15:12
1
Sn editör alaylı miralayın hakaretlerini yayınlıyorsun benim yazdığım tarihi gerçekleri yayınlamıyorsun.Tavşana kaç diyorsun tazıyı bırakmıyorsun lütfen haddini bilmez hadsize sansürlediğin yorumu yayınlarmısın.
musto 03 Eylül 2019 17:30
2
Bizzat Çanakkalede vay anam taburunda çapışmış bir kaç parmağını şarapnel parçaları ile kaybetmiş gazi olarak dönen kurtuluş savaşında tekrar cepheye dönen Rıfat çavuş ve Rus cephesinden dönüp tekrar cepheye dönen Bebo dayını anlattıklarının bire bir şahidiyim.Evladım biz sadece keferelere karşı savaşmadık müslüman kisvesi altında yerli keferelerle savaştık.Atatürk mani olmasaydı Demirci Mehmet efe ile Çerkez Ethem bu keferelerin neslini kurutacaklardı.
Murat Doğrusöz 04 Eylül 2019 02:07
0
Dindar İnsanların söyleyecek çok sözü var da,bugüne kadar engellendi.Ama bilesiniz ki bundan sonra GERÇEKLER söylenecek ve canınızı çok sıkacak.GERÇEK1:Kemalistler yıllarca ders kitaplarında,M.Kemal Samsuna Hain! Padişah'tan kaçarak,kırık dökük! Bandırma vapuruyla,gizlice! Samsuna çıktı diye okuttu.Bu Cumhuriyet Tarihinin en büyük yalanlarından biri.M.Kemal Samsun'a Padişahın fermanıyla,Halkı işgalci ve çetelere karşı örgütleme göreviyle,kendisine ve mahiyetine o günün şartlarına göre en iyi ödenek verilip,en iyi gemi Bandırma vapuru verilerek gönderildi.Kaynak:Osmanlı Arşiv Belgeleri
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 11:19
Kemalist yorumlara bakıyorum da insanların tarihten, din devlet ilişkilerinden, Kemalizmden habersiz olduklarını üzülerek görüyorum.Mehmet Doğan'ın son cümlesi, yani Kemalist tepkilerin dini içerikli olduğunu ifade eden cümlesi böylece kendini burada gerçekleştirmiş oluyor. Bu din islam falan değil bizatihi kemalizmdir.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:23
10
Tarafin damat feritten yana iskilipki atiftan yana yani islam dusmanlarindan yana gun gelecek gene kemalist duzen gelecek o zaman bu ataturke hakaret edenler ne yapacak osman gazinin turbesine yunan ayak bastiginda halife yunanla is tutuyordu
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 15:54
4
Cesur olun birader. Kuvva-i inzibatiyeci olduğunuzu itiraf edin rahatlayın. Millici gibi görünmeye çalışırken verem olup gideceksiniz mazallah. Takiyye de bir yere kadar.
Karar Okuru 03 Eylül 2019 10:57
İnsanda biraz vefa, biraz hakkaniyet, biraz izan olur. Ortadoğu'nun kör bataklığında debelenip duracaktınız, bir birini yiyen kukla yönetimler gibi. Yazık...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 12:14
4
e zaten öyle...
Elham 03 Eylül 2019 10:55
Çok değerli bir özet, bir kitaba bedel!
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 10:41
Otuz sene once yazilsaydi bir anlami olurdu bu yazinin.
Mehmet 03 Eylül 2019 09:57
Biz CIA ajanı denince çatpat Türkçe konuşan sarışın bir insan aklımıza geliyor O eşikler çoktan geçildi Türkiye de öyle büyük şeytanlar var ki Nas Felak surelerini yüzlerce defa okusan gitmiyor.. En iyisi alacaksın sazını eline gurbetelde bir hal geldi başıma ağlama gözlerim Mevla kerimdir türküsünü söyleyeceksin paçayı kaptırmışız başka çaresi yok. Eskiden anayasanın 163.maddesi vardı irtica tehlike sayılıyordu Bakın adamlar bize ot yolduruyorlar bunlar böyle yaparlar yarın birisi gelir 163. maddeyi anayasaya koyar başlarlar bunlar ağlamaya.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 09:56
Mehmet Doğan, daha, adının başında “D.” yokken başladı Atatürkçülükten ekmek yemeye. Dile kolay kırk dört yıl. Yıl 1975. Batılılaşma İhaneti ile sahnede yazarımız. Gördü ki, muhafazakarlar nezdinde, Atatürk’e küfretmekle para kazanılıyor; o gün bugündür, Atatürk’ün sırtından ekmek yiyor. Aslında bunun için, Gazi’ye minnettar olmalı. Bu arada, fesli Kadir gibi, Doğan da Kemalizmi din düşmanlığına indirgeyerek, Kemalizmin asıl cabbar yönünü, ulus devletçiliğini, es geçiyorlar.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 09:12
Kemalizm, bugün olanca hoyratlığı ile iktidarda iken, yazar, “… kimse Atatürk’ün fikirleriyle filan ilgilenmiyor.“ diyebiliyor. Keyfiyet itibariyle iktidarın büyük ortağı MHP, günümüz CHP’sinden çok daha radikal Kemalist bir partidir. Kemalizmin alamet-i farikası, olmazsa olmazı, 9 umdenin de, 6 okun da özü, ÜNİTER ULUS DEVLET tezidir. Erdoğan üniter ulus devletçi bir Kemalisttir.
BRAVO ! 04 Eylül 2019 03:31
0
@2019 09:12 -- En Kral, en harbi yorum .....!
Karar Okuru 03 Eylül 2019 09:09
Ataturkculuk kult mu, ideoloji mi bilemem. Bildigim bir sey var Atataurkculerded kadinkatili, hayvan iskencecisi, cocuk tecavuzcusu cikmaz. Butun bu saydiklarimin kaynagini nereden aldigini herkes biliyor.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:42
7
Yapma yaw!!!
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:15
3
He canım onlar nefes bile almazlar...
musto 03 Eylül 2019 14:44
2
Atatürk'ün hatası bırak tekkelerde ne yaparlarsa yapsınlar karşı çıkmadıklarına göre.Bir, kereden bir şey olmaz dediklerine göre alan memnun satan memnun demek'ki hoşlarına gidiyor.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 17:27
0
Musto, işiniz gücünüz ayrımcılık. Üstün insansınız değil mi?
Takipci 03 Eylül 2019 09:04
Bir 'kok sebep' var: Geri kalmislik. Maalesef Islam ulkeleri geri kalmistir. Genel olarak Musluman toplumlar bu olguyu henuz tam olarak kavrayabilmis degillerdir. Gecmiste cok az kisi bu olguyu kavrayabilmis, M.Kemal bunlardan biridir, belki de birincisidir. Bugun, herseye ragmen, musluman ulkeler arasinda hala en iyi durumda olanTurkiyemizdir, bunu M.Kemalin ustun kavrama ve uygulama yeteneklerine borcluyuz.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 12:25
3
Hayır. Bunu Batı'ya coğrafi ve ekonomik yakınlığa, Avrupa'nın Rusya'ya karşı sürekli Türkiye'yi desteklemesine borçluyuz.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 09:01
Bilimin temeli eleştiridir. İlerlemek için herşeyi eleştirmek zorundasınız. Kemal'in düşüncelerini eleştirmeyi bir deneyin isterseniz. Hakaret yağmuruna tutulur, yargılanırsınız.Kemal'in manevi mirası bilim ve akılmış. Hadi ya. Bilim ve akıl Kemal'in tapulu malı mı ki miras bırakıyor? Şimdi Erdoğan çıkıp benim mirasım aklınızı kullanmanızdır dese, aklını kullanan herkes Tayyipçi mi olacak? Ben hayatımı bilim ve akıl doğrultusunda yaşayacaksam Bacon'ın, Descartes'ın izinden giderim, Kemal ne alaka? Bırakın bu gerici kafayı.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:25
4
Mustafa Kemal'in manevi mirasının akıl ve bilim olmasının sebebi aklın ve bilimin önündeki engelleri, özellikle de din görünümlü şeytanları, kaldırmasıdır. O, bize okumayan insan lazım demedi. Eğitimden korkmadı, yaygınlaştırmak için çabaladı. Senin anlamadığın nokta burası.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:28
6
Ataturke hitap ederken saygisiz kemal demeyeceksin ulu onder diyeceksin sevmiyorsan ulkeyi terkedebilirsin ataturk vatanimizi kurtaran kisi o olmasa olmazdik ne turkluk kalirdi ne de islam anladin mi utanmaz adam
Kaptan Kusto 03 Eylül 2019 17:24
1
Bir de bu "Olmasaydı olmazdık"çılar var. Yahu, Atatürk olmasaydı olmazdık derken, dünyaya yaklaşımını beğenmediğiniz adamların kainatın yaratılma sebebi olarak peygamberlerini gördüğüne ne kadar benziyor sözleriniz.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 13:02
0
14:28 Kendine benzemeyen insanları ülkeden kovmak dünyadaki bütün faşistlerin ortak noktasıdır...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 08:39
Çok şükür ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk var. Çok şükür... Rabbim bu milleti yeni Gazi Kemallere ihtiyaç durumuna düşürmesin. Değil mi Mehmet Doğan Bey.
ERKAN DOĞAN 03 Eylül 2019 08:33
Sayın Yazar Sabah akşam 100.yıl önceki konuları bugünün hırsı ile yazmanın anlamı yok. Sizin cenah 3000 yıl önceki insanın düşünme ve yaşama biçimini bu topluma uygulatmaya kalkınca sorun olmuyor da bunlar mı sorun. Elbette zaman ve şartlar değiştikçe geçmişte değişecek.Bizim ne Kemalizm ne de İslamcılık veya başka bir ideoloji ile kaybedecek vaktimiz yok. Erdoğan Atatürk Orman Çiftliğine karşı Beştepe'yi yaparken, Anıtkabir'e karşı Çamlıca Cami yapılırken, O devlet kurdu ben de yeni devlet kuracağım diye gezinirken sorun yok dimi. Benim ki daha iyi yapıyor. Yazdığınız gazeteye yazık.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 08:21
Soruyu yanlış sormuşsunuz: İslamcılı bir din midir yoksa ideoloji mi?
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 08:24
Kemal olsa ne olur Kamal olsa ne olur, Atatürkçülük diye bir ideoloji varmış yokmuş ne değişir? Atatürk'ün tarihsel rolünü değişir mi? O yetenekli bir komutan. Nerdeyse herkesin teslim bayrağı çektiği dönemde teslim olmamış, en iyisini yapmış. Örgütleyebildiği güçlerle kurtarabildiği kadar toprak kurtarıp bize ve sizin gibi onun düşmanlarına bırakmış. Ben sultanım bu da benim mülküm dememiş. Saltanat ve hilafeti kaldırıp demokrasinin temellerini atmış. Bunlar zamanına göre büyük başarılar. Sizin derdiniz hilafet meselesiyle ilgili ama cepheden yürüyemediğinizden çevreden dolanıyorsunuz.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 08:10
Ne kadar günümüzü ilgilendirmeyen gereksiz bir yazı olmuş.
Muhtefi. . 03 Eylül 2019 07:58
Tarihler Boyu Bul Karayı Al,Parayı Oynanmistir.:)Züğürt Serseri Avanesiyle kart vb Tezgah kurar sokağa.Firavun vb yine Avanesiyle Tanricilik Tezgahı ile Toplumun sırtında.Şimdi Tanrı tezgahı Hindularda veya Afrika Ormanlarinda pazarı var. :)).Bizde ise Yobaz,Softa Zan, Hayal ile Tezgah Açmış Müşteri peşinde.Kemalist Yobazda Utopik hezeyanlarla Müşteri peşinde.:) Beyler İyi,Samimi, Dürüst olanlar hariç,Yok öyle bir dünya Kült,izim falan, filan. **İki Elinde var Başının Çaresi. **.iki el Başına yetmiyorsa Sana Kim yardim edebilir.?
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 07:50
Atatürkçülük yapanların hepsi değil fakat bir kısmı Atatürk üzerinden tüccarlık yapıyor.Bir kitabını çok fahiş fiyatla insanalara satıp malı götürüyorlar.
ATACAN 03 Eylül 2019 07:53
Madem Atatürk yukarıda belirttiğiniz gibi bir insan neden sizler sahip çıkmıyorsunuz da Atatürk'çü geçinen din düşmanı koministlere meydanı bırakıyorsunuz.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 11:36
1
Komünisttir o. Kominist olsa duramazsın.
Karar Okuru 03 Eylül 2019 07:18
Bu ülke külliyen zaman kaybı! Dünya Mars kolonisine hazırlanıyor. Bizim aklı evveller tarih ile boğuşuyor.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 06:29
Ben Atatürkçülükten bilim rehberliginde akılın ve irfanın hür olabileceği bir toplum anlıyorum. Elbette hataları vardır ancak günümüz bakış açısıyla değerlendirirken devrimci durumlarda aşırılıkların da olabileceği göz ardı edilmemelidir. Yoksa ķöleliği ve cariye sistemini kaldıran bir kadroya aşırı yüklenmiş oluruz.
Mazlum kurbanlarının kalbine nesiller boyu derin korku salmayı başaracak kadar dehşet dolu bir Mankurt ideoljisidir bu. Öyle olmasaydı Dersim-doğumlu Kılıçdaroğlu, kemalist/Atatürkçü ırkçı Balkan muhacir CHP yöneticisi arkadaşlarının korkusundan "Ben Tunceli'li değil, aslen Akşehirliyim" gibi hikayeler uydurup her fırsatta Dersimli Alevi-Kürt kimliğini inkar etmesi yetmiyormuş gibi, Dersim Katliamı'nda akrabalarını ve Alevi halkını soykırıma uğratan CHP'nin lider koltuğuna celladına aşık misali otururmuydu bugün ??
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:30
4
Tarihte bazı hatalar yapılmış olabilir. Bunların yapılış amacını iyi tahlil etmek lazım. Aleviler bu ülkedeki en bilinçli kesimdir. O açıdan sen hiç merak etme. Alevileri Mustafa Kemal'e düşman ederek ekmek yemek isteyenler çok oldu. Ama onlar kimin ne niyette olduğunu çok iyi biliyor.
Muhtefi. . 03 Eylül 2019 14:07
4
Tunceli Insani ile PKK Asla özdeşlesmez. Imkan ve Ihtimali de yoktur..Son Seçimler ŞAHİD !. .geç bu IRKÇI, FASİZAN Ayakları. .Rahmetli Kamer Genc Tunceli İnsanı Horasandan gelmedir demiştir.Aksine Balkanlarda cook var Tuncei Insanin Fikrinde insan..PKK vahşeti ve uzantısı ile A-LA-KA-Sİ yoktur. 6:26 baştan aşağı Ayrilikci, Irkçı, İtici yorum yapıyorsun. Kendi Mağarandan .:)))..Çıkmaz Sokaklarda geziyorsun. :)).
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:37
5
Sacma sapan konusma bir yerde isyan varsa o isyani devlet bastirir hic kusura bakma butun dunyada bu boyledir turkiyede dersim diye bir yer yoktur oranin adi tunceli
Murat Doğrusöz 04 Eylül 2019 02:50
0
Muhtefi'ye:Bazen ciddi yazılar yazıyorsun da,bazen ortam yumuşasın!diye olsa gerek gırgır kabul edilecek yazılara imza atıyorsun. 'Tunceli İnsanı ile PKK Asla özdeşlesmez. İmkan ve İhtimali de yoktur' demişsin.Pkk sınır bölgeleri dışında,Anadolu'da en büyük eylemlerini Tunceli'de gerçekleştirdi.Hdp oyu Tunceli'de %50'nin üzerinde,Tunceli Belediye Başkanlığını geçmişte Hdp kazandı.Tunceli nasıl Pkk'dan kopuk oluyor???
Muhtefi. . 04 Eylül 2019 16:48
1
Murat Bey. Sinek Beyni kadar Idrakim var. (Mutavazi olayim) Var ki **Bilmediğimi Biliyorum**.Tunceli Ovacikli bir Aileye Misafir oldum Yemek ,Cay Muhabbet ara, sıra Lisan ı Munasiple Sorular sordum Alevilik, Politika vb. Çocukları ile tanışıyordum. Mubarek Kadin evin Annesi Başörtüsü Aynen Horasana Özgü. Kültür, Adet, Neşe, Tarihi vb kendine özgüler..İllagalitede (terör tehditi) zorlama ,propaganda vb bizleri Kandırmasın. !.Hdp'nin en güçlü zamanında basarılı olamadı orada. Ya hu gayet açık değil mi. ??.;))..Bizim, Biziz hepimiziz ayrılık, gayrilik yok, olmamali. !.
Murat Doğrusöz 05 Eylül 2019 09:14
0
Muhtefi Kardeşim;Her ne kadar çatışmaya ve kapışmaya yönelik yorumlar yazma durumunda kalsam da,Birlikte Yaşama Çağrına kayıtsız kalamam,kalmamalıyım.Batı iki dünya savaşında birbirlerinden milyonlar öldürmüş,geçmişte de hep kavgalı olmuşlar,birbirlerini hiç sevmezler,Ama birlikteler,AB'ni ayakta tutmak için büyük mücadele veriyorlar(Bizim de Türk-Kürt,Alevi-Sünni kavgamız için her şeyi yapıyorlar)Beynim çok küçük! ama,hiçte yok değil,Birliktelik Çağrına teşekkür ediyorum,İnşaallah,Türkiye İnsanlarının,birlikte yaşama zorunluluğunun tartışıldığı bir ortamda da yazışırız,Saygılarımla
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 06:09
Yazari elestiren yorumum yayinlanmadi. Kufur, hakaret yoktu yorumumda. Dindar bir yazarin Ataturkculeri yerden yere vuran yazilari yayinlaniyor ama cevap olarak yazilan yorumum yayinlanmiyor. Siz bu ulkede dini kullanarak insanlari kandirabilir, milletvekili veya zengin de olabilirsiniz. Ama dusunce ve ifade ozgurlugune saygi gostermediginiz surece bir arpa yol gidemez bu ulke.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 12:27
2
Benimki de yayınlanmadı. Saygılı bir eleştiriydi.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 05:57
"MHP ile iyi partiyi; kemalistler ile komunistleri' aynı görüşte buluşturdu. Olayın özü, sen onların istediği olursan çok güzel ama kendin olursan çok kötü. Bu sadece basit bir isim meselesi değil, Tunc Ellerin korkusu. Onlarda biliyorlarki DERSİM diyince akla gelen Alevilik, kürtlük, boyun eğmeyen asla zulme insanların mücadelesi var ..." BU FAŞiST iDEOLOJiNiN iÇ YÜZÜNÜ AZ ve ÖZ OLARAK ÇOK iYi İFADE EDEN YUKARDAKİ SÖZLER, YILDİRAY OĞUR'un "Komünist başkan nasıl neo-liberal başkan oldu" BAŞLIKLI MAKALESiNiN ALTINA YORUM ATAN BiR "KARAR OKURU"na AiTTiR
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 05:36
"Laikçi Kemalizm bitti, yeşil Kemalizm başladı" Tırnak içindeki acı ama gerçek sözleri New York City University öğretim üyesi Prof Dr Müchait BiLiCİ'nin "Beyaz kefen, siyah önlük" başlıklı makalesinden alıntıladım. Bu makalesiyle ülkemizin demokratikleşmesine en büyük engel ideoljiyi gündeme getiren eli öpülesi Mehmet Doğan hocamız keşke sözkonusu makalesini Erdoğan'ın bu askeri darbeci ideoljiyi yok edecğine, kendi iktidarını TEK ADAM olarak sürdürebilmek için nasıl yeşillendirip geliştirdiğini de yazsaydı
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:41
4
Kemalizm hicbir zaman yikilmaz sarsilmaz bunu unutma aklini basina topla ataturk ilke inkilap ve deveimleri uygulansaydi ulkemiz su anda dunyanin sayili guclu devletlerinden biri olurdu
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 05:00
Bu makale ve Malik Bin Nebi rumuzlu yorum; Atatürk/CHP rejimi tarafından gerçekleştirilen Dersim Katliamı sırasında akrabalarını kaybeden HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü'nün Mayıs ayında mecliste AKP+MHP÷CHP(Tkp)=KEMALiZM denklemine karşı haykırdığı acılarla dolu konuşmasını hatırlattı ...
Muhalif 03 Eylül 2019 04:53
Atatürkçülük demek akil demektir. Fikir demektir. Din değildir. Fakat Osmanlı o kadar iyide Yunan nasıl Ankara'ya dayandı. Trakya, Batı Anadolu elden çıkıyordu. Beşik uleması nedir? Din bireyle Allah yani yaratıcı arasındadır. Kimsenin dindarlığını ölçemeyiz. Atatürk'e kadar Türk kelimesi Osmanlida ne anlama geliyordu bakin. Birde burakin dil devrimi bizi geriye götürmüşmus. Madem o kadar ileriydiniz niye kaybettiniz 1. Dünya savaşını ? Yunan atlarini nereye bağladı. İstanbulda kimin bayrakları dalgalanıyordu.
Murat Doğrusöz 04 Eylül 2019 03:14
0
Vay uyanık muhalif vay;500 yıllık Osmanlı İmparatorluğunu,eksikleri olsa da,çağ açıp kapayan,3 kıtada hüküm süren bölümlerini görme,çöküş ve yıkılışını göstererek,'madem o kadar ileriydiniz niye kaybettiniz' demek,ne kadar basitlik.Ben de o zaman sorayım,madem o kadar akıllı,fikirliydiniz de,Büyük bir mirasın üzerine kurulmuş Türkiye'yi bütün dünya dolu dizgin gelişirken,niye yerinde saydırdınız???
Atatürk konusunda doğru tespitte bulunmuş.... İlk kez bir fikrine iştirak ettim Bu derece
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 03:44
Artık kimse Atatürk’ün fikirleriyle ilgilenmiyormuş. Boyunuzdan büyük laflar etmeyin. Fikri hür vicdani hür nesiller yetişecek. Bütün korkunuz o.
Karar Okuru 03 Eylül 2019 07:27
1
Yazarın haklı olduğu bir önerme Atatürk’ün fikirleri ile ilgilenmeme. Acı gerçek şu ki o fikirleri idrak kalitesinden çok uzak geri kalmış toplumumuz. Sağcısı, solcusu, dincisi, liberali hepimiz aynı kalitesiz hamurdanız. Medeni dünya yeni ve ileri bir insan türüne yönelirken gelişmenin gerisinde kalanlar da bir alt kalite insan türü olarak kaldı. Medeniyeti sevmeyiz, kötü olduğundan değil beceremediğimiz ve ezik kaldığımız için! Kedinin erişmediği ciğer misali
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 03:09
Mehmet bey konuyu uzunca yazma şansı yok. Kısaca etki tepki olayıdır. Onyedi yıldır dayatma Müslümanlık ile varılacak nokta buraya kadardır. Şu diyanetin haline bir bakın, içler acısı.
Karar Okuru 03 Eylül 2019 02:46
Ataturkculuk karanliga karsi panzehirdir, insanca yasamanin anahtaridir. Siz sevsenizde sevmeseniz de milyonlar seviyor, minnet duyuyor ve gururla izinden gidiyor. Siz vurdukca Ataturk daha da devlesiyor. Tesekkur ederiz.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 09:13
6
Hayallerde yaşıyor bazı okurlar :)
Malik Bin Nebi 03 Eylül 2019 02:44
Kemalizm gerçekte bir anti-Anadolu ırkçı ve ayrıcalıklı Balkan/Avrupalı muhacir azınlık sömürge idoljisidir ... Doksan yıllık TC tarihinde bir siyasi parti (AKP) sözkonusu idelojiyi devreden çıkardığı için her bölge ve her kesimden büyük kitlelerin desteğini alarak muazzam sosyal, siyasi, kültürel ve ekonomik başarılar elde etti ilk 15 yıllık iktidar döneminde. Son 5 yılda Erdoğan kemalizmi islamcılıkla harmanlayarak Türkiyeye kemalist sağ ve sol cenahtan bile çok daha fazla zarar vermiştir
Karar Okuru 03 Eylül 2019 07:11
1
Bu kış görürüz başarıyı. Devleti çökertip, cehaleti parlatmak ve ülke kaynaklarını hortumlamakla yürüdü işler. Cehalet öyleki Burhan Kuzu gibi bakanlık yapmış biri Abdülhamit’in tahtan inmesinden yıllar önce ölmüş Mithat paşaya “Abdülhamit’i indirdik sonrasını düşünmedik” dedirtiyor. U dönem rihe cehaletin yükselişi olarak geçecek.
Muhtefi. . 03 Eylül 2019 08:15
2
Breh, Breh ama ne Zeka. :)..İSLAM bir Partiyle ozdeslesecek kadar ..Okyanusu Bir Bardak suya Sığdırmak gibi en basit tabir. :)).Tebrikler Valla. ! Bak Yavrum Ekonomi nasildir..BORCTAN YERSEN. ..sonra Birgün O Borcu isterler. !..Veremezsen Batarsın. 1000 yıl evvelde böyle 1000 yıl sonra da böyledir. İşin TÜRKÇESİ budur. İstersen bi dene. Bayramda süper tatil 12 ay kredi kartına var. :)).3 gun tatil sonra 362 gün çile.Balkan demişsin Sen ya Anadolulu değilsin, ya da Ütopik Vehhabi vb. ANADOLU ile BALKAN Farklı değildir. !.Avrupa ise başka bişey. !.
musto 03 Eylül 2019 02:23
Anlaşılan trol desteği alan yazar hızını alamamış eskiden Tercuman gazetesinde pehlivan tefrikaları yayınlanır tam tuş edecekken tefrika biter arkası yarın dört gözle yarını beklerdik.Heyacanla devamını bekliyoruz ATATÜRK'Ü Başkomutanlıktan ne zaman azledeceksiniz.
Karar Okuru 03 Eylül 2019 07:27
2
Güzel yorum
HEMSINLI 03 Eylül 2019 02:05
Fikirleriyle yaptıklarıyla ilgileniyoruz ama , sen yine magazindesin..Atatürk Allahsız mıydı? Fatih sultan içki mi içerdi? Sanane, bizene .. çok iyi mi bir müslümandı? banane kardeşim. Biz erin yaptığına bakıyoruz. Alni secdeye deger miydi, degmezmiydi diye bakmıyoruz. Adam Çalıyor muydu ? yok, adam mı kayırıyordu? yok. Korkak mıydı ? Yok. Onursuz mu yaşadı ? yok. Milletin malını mı hor kullandı ? O da yok. Hatasıyla sevabıyla aslanlar gibi yasamış bir devlet adamı, ve lider, fikirleri de yasayacak.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 09:14
6
Cahillik en kötüsü değil, yarı cahillik en kötüsü.. bakın kamalin sectirdigi il başkanlarından milletvekilleri atamalar hepsi kayırma. Milletin maliki yedi içti: bakınız her ilde köşkler. En önemlisi dini yok etmek için yaptıkları. Tabii siz ateist iseniz saygı duyarım sizin lehinize çalıştı
Karar Okuru 03 Eylül 2019 01:20
Öyle bir ideoloji yoktur ve olmadı? Ancak medeni dünya ile iletişim kuramayan ve bu yüzden de hayatla kuyruk acısı yüzünden dogmalara, inançlara sarılan kitlelerin kendinden kaynaklı yetersizliklerine kılıf arama çabasıdır Kemalizm diye bir şey uydurup onun güya engellemelerinden mağduru oynamak! Bu özellikle din eksenli siyasetçi, ham solcu ve soldan türeme liberal zevat arasında yaygındır. Oysa basit ilkelerdir hayata geçirilmeye çalışılan. Bilim ve akıl olmadan dua ile hiçbir iş yapılamaz, ayağını siyaseten yorganına göre uzat ve kendi yönetimine sahip çık. Bunun neresi ideoloji?
bir önceki yazısından sonra doğan abimiz, ters köşe yapmıştır... bir edebi edebiyattan misal sunmuştur...Atatürk değil, çıkarcılığa dayanan Atatürkçülüğü tenkid etmektedir. son kelimemiz atatürkün büyük taaruzda ettiği dua olsun...( ey settar ı ALLAH, sen TÜRK ordusunu muzaffer eyle. TÜRK lüğü ve İSLAMI , düşmanın esaret zincirinde kalmasına müsaade etme...)
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 00:39
Bu ülkede iki şeyin ticareti çok kolaydır:Atatürk ve Din.Sözcü'nün malum yazarının M.Kemal kitabını okuma şansı buldum.Kitapta geçen şeylerin çoğu gerçek değil.Alanlar yalan olup olmadığına bakmıyor,güya Atatürk'ü anlatıyor ya ona bakıyor.Mehmet Doğan Bey'in Batılılaşma İhaneti ve Bir Savaş Sonrası İdeolojisi Kemalizm kitabı,Atatürk hakkında gerçekleri anlatıyor.Atatürk'ü tek cümle de anlamak isteyen Aziz Nesin'in Atatürk hakkındaki görüşünü incelesin.Aziz Nesin bir ateist idi ama Atatürk'ü seven birçok müslümandan daha akıllıydı.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 00:38
“Türk milleti bir çok asırlar, (..) bir kelimesinin mânasını bilmediği halde Kur’an’ı ezberlemekten beyni sulanmış hâfızlara döndü.” Doğru mu değil mi? Arapça bilmeden okunan Kur’an’ın mucizeler getireceğine mi inanıyorsunuz hala?
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 09:16
3
İyi de Arapçayı yasaklayan Atatürk.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 15:55
4
Uydurma. Arapça yasaklanmadı. Türkçenin arap harfleri ile yazılmasına son verildi. Dil başka, alfabe başka şey.
TÜRK tarih devrim kürsü kurucusu merhum afet inan (salihat ı nisvandan) doğru yazmış. 8 yaşında hatm indirerek Selanik Mevlevi tekkesine devam eder, validesi hanımefendi çok etkiler onu. dede hafız Ahmet efendi, amcası hafız m.emin efendidir. Rumeli kazaskeri halid efendi annesinin akrabası, 2.abdülhamit dönemi şeyhüslamı h. zade cemaleddin efendinin babasıdır. ayrıca Atatürk, hafız yaşar okur hocaefendi ile hatmler bitirmiş TÜRKÇÜdür. evet, milliyetçi bakış ağır basmış,Osmanlıda TÜRK için idraksız(akılsız)sözünü reddeder.
ibrahim diri 03 Eylül 2019 00:32
Atatürkçülük/Kemalizm bir idoloji değil bakış açısıdır,akıl,mantık,bilim eksenli yanlışlandığı zaman gelişmeye açık bir düşünce biçimi evet kült olmuştur ama yapan islamcılık hareketinin saldırılarıdır Hz muhammedin ahlaki rehberliği,kuran ve içtihatlar kendini resetleyememesi neticesinde Atatürk ekseninde yazılabilen,Hz muhammed ekseninde şimdilik yazılamayan bir kırmızı hat oluşturmuştur.Kamallı,padişah efendimli bel altı vuruşlarınız bu günü hazırlamıştır.Geç modernleşmenin tabi sonucu bu ama Atatürkün karşısına peygamber,osmanlı,Kuran,Allahı koyanlar neticesinede hazır olmalılar
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 00:30
Mehmet Doğan gerçekleri haykırıyor,Atatürkçüleri anlamak mümkün değil.Niçin size saldırdıkları ortada.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:36
8
Mehmet Doğan kulaktan dolma duyduklarını aktarıyor. Ondan duydum, bundan duydumlarla yol alan biri.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN