Back To Top
Ayasofya nasıl açılmalı?

Ayasofya nasıl açılmalı?

 - Son Güncelleme: 16.04.2019 Salı 08:52
- A +

Bir kere Ayasofya gerçekten açılacak mı, yoksa bir seçim vaadi miydi?

Seçim kampanyalarında vaad edilenlerin kataloğu yapılsa, bayağı hacimli bir kitap olur. Vaadler gerçek olsa, çözülmedik meselemiz kalmaz. 

Neler vaad edilmez ki?

Ayasofya’nın gündeme gelmesi bu seçime mahsus değil. Geçmiş yıllarda da 1970’lerden itibaren Ayasofya konusu siyasilerin gündeminde olmuştur. “Ayasofya açılsın, zincirler kırılsın” mitinglerini bizim nesil hatırlar. Hatta ANAP (bu harflerin açılımını bilen fazla yoktur: Anavatan Partisi!) kendi açısından Refah Partisi’nin konuyu istismarını önlemek için Ayasofya’nın bir bölümünü 1980’lerde ibadete açmıştır. Muhtemelen imam ve müezzin de tayin edilmiştir. Belki de Hünkâr mahfeli hâlâ bu şekilde kullanılmaktadır.

Bu evinize bacadan girmek gibi bir şeydir. Gerçek anlamda açılmış saymak mümkün değildir. Ayasofya’nın müzeliği bir belirsizlik halidir. Batı kamuoyuna “kiliseye tahvil edemezdik, müze yaptık” denilmek istenmiştir. Batılılar için nihai hedef kilise olmasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler, Sevr’de açıkça telaffuz edilen, Lozan’da muhtemelen perde gerisinde öne sürülen bir yükümlüğü 1935’te yerine getirdiler.

Ayasofya üzerinde tasarruf bu anlamda bir hükümranlık meselesidir. İstanbul’un Fatih’i fetihten sonra şehir üzerindeki hükümranlığını Ayasofya’yı camiye tahvil ederek ortaya koymuştur. Bilahire Fatih Ayasofya’nın da içinde olduğu bir vakıfname tanzim ettirmiş ve miras bıraktığı eserlerin yönetimi ile ilgili konular bu vakfiyede kayda geçirilmiştir.

Yapının mülkiyeti konusunda problem yoktur. Vakıf olan bir mülkün herhangi bir şekilde vakıf şartları dışında tasarrufu mümkün müdür?

Hukuk devletinde mümkün olmamalıdır.

***

Ayasofya’ya hukuk açmalı, hukuk devleti açmalı!

Ayasofya’nın bir vakıf eseri olduğu hatırlanmalı, Vakıflar idaresi yapının vâkıfının arzusu hilafına kullanılmasından şikayetçi olmalı ve aslî konumuna döndürülmesini talep etmelidir.

Bir vakfın asıl amacına uygun kullanılmasını talep etmek, elbette adaletin icabıdır.

Türkiye’de Ayasofya’nın vâkıfının iradesine uygun şekilde, yüzyıllardır olduğu gibi camiliği bir hukuk meselesi olarak görülmelidir. 1935 tarihli Bakanlar kurulu kararı vakıf şartlarının üstünde olabilir mi? Eğer bunu kabul edersek bütün vakıf sistemini yok sayıyoruz demektir.

Vakıf mülkleri bugünün idari sistemi içinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sahasındadır. Bu emlâkin vâkıfın iradesine uygun şekilde kullanılması kurumun en esaslı işidir.

Fatih’in 1462 tarihli vakfiyesinde “eğer bu vakfiyeye uygun hareket edilmezse Allah’ın, peygamberlerin, meleklerin lâneti üzerine olsun” bedduası da hatırdan çıkarılmamalıdır

Ayasofya meselesinin hukuk yoluyla çözümü yönünde hareket geçmekte geç kalınmamalıdır, siyaseten çözüm yerine hukuki çözüm doğru olandır. Bütün dünyaya söylenecek sözümüz de bu olmalıdır: Hukuk bunu gerektiriyor!

Kitap Hattı:
Necip Tosun’dan Edebiyat Atlası.
Hikâyeden sinemaya kadar geniş bir ilgi alanına sahip olan Necip Tosun, aynı zamanda önemli bir hikâyecimiz. Teori ile uğraşanlar genellikle işin uygulamasından uzak dururlar. Eleştiren daha mükemmel olmak zorunda, Necip Tosun bunu bilerek hikâyeciliği de sürdürüyor. Genç yaşlarda yazmaya başladı, bu yüzden tecrübesi önemli. Edebiyat Atlası, hem okurlar için hem de yazma meraklısı gençler için tam bir kılavuz kitap. Kitabın son bölümünde yer alan okunacak eserler listeleri de bilhassa önemli. Edebiyat Atlası’nın kütüphanelerimizdeki müracaat kitapları arasına seçkin bir yeri olacağını söyleyebiliriz. (Dedalus, 0212 513 03 43)

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 20:32
Dine kafayi takarsan Mehmet Bey gibi akli selimle dusunemezsin. Hep ayirimcilik, hep dusmanlik. Halbuki Allah insanlari birbirine dusman olsunlar diye yaratmadi. Hristiyanlarin kutsal mekanini cami yapacaksin, "zafer" kazanacaksin, tatmin olacaksin. Sonra? Alevilik de din degil diyorsunuz; cemevlerine de birer minare koyun. Oldu olacak Istanbul'da birkac kilise var, onlari da cami yapin. Zaten 100 bin gayrimuslum vatandas ya var ya yok. Evlerinde dua etsinler. Sonra?...
karar okuru 23 Nisan 2019 23:08
0
Bu yorum değil hezeyan. Bravo editör.
İskender Çayla 16 Nisan 2019 20:07
Türkiye'nin en önemli döviz girdisi turizm. Hele bugünlerde turizmin getirisini tartışmak bile gereksiz. Ayasofya'nın müze olmaktan çıkarılmasının sonuçlarını bu açıdan da görün bence. Türk Milleti olarak bu önemli kültürel mirasa sahip çıkmamız, bakımını yapmamız , herkesin ziyaretine açık tutmamız dahi tüm dünyaya verilmiş güzel bir mesajdır.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 18:30
İki şey iğrençtir.yağcıların methiyeleri korkanların gerçeği bükmeleri. "Bir kere Ayasofya gerçekten açılacak mı, yoksa bir seçim vaadi miydi?" Açmayacağını bile bile söylemek "seçim vaadi"mi oluyor yalan mı ? O halde yalana neden seçim vaadi diyeceğizki. Açılırsa seçim vaadi olur ,açılmazsa yalan
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 18:01
Ayasofya'yi Cami'ye çevirince tam olarak ne elde etmiş olacağız? Ülkemizin, İslam dünyasının yada insanlığın hangi sorununu çözmüş olacağız? Koca İstanbul'da namaz kılacak yer mi kalmadı? Bence Ayasofya meselesi, muhafazakarlarin Din istismarından başka birşey değil!
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 21:16
2
Madem sizin nezdinizde bu kadar önemsiz bir mesele Ayasofya, şu soruyu sorun kendinize: Ayasofya bu kadar önemsiz ise bir devletin özgürlüğünü elde edebilmesi için nasıl oluyor da hakim devletler tarafından ön şart olarak sunulabildi? Ve birileri nasıl oluyor da Ayasofya'yı müze yapma sözü vererek siyasi rant elde edebildi? Malum bir sofrada, iki yudum arasında verildi emir, Ayasofya Camii oldu size bir müze... Siz en iyisi "muhafazakar" takıntısı yapmaktan vazgeçin.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 16:33
Acin ibadetede coksun ayasofya . Iktidar problemide kalmaz. Dunyaya niz veriririz. Ayasofyanin muze olarak kalmasi turkiyenin elini kolunu bagliyor. Ayasofya camii olursa dunyaya meydan okumus olucaz edebiyati. Kime metdan okusak tokadi yiyoruz ama onempi olan meydan okumak galiba. Putin ne olur geri don demek sonradan onemli degil. Rus turist duasina cikariz AYasofyada yakinda... eyyler eyyi
E.K 16 Nisan 2019 14:10
Istanbul'daki yapi stokunun %80ni depreme dayaniksiz. Hatta kendi halinde cokenler bile var. Kent beton yigini. Talan ve rant kenti olmus. Ama derdimiz Ayasofya. Ayasofya memleket meselesi degi. Hatta mesele bile degil. Binlerce camii var, isteyen oralari kullansin. Sag partiler eskiden beri insanlarin dini duygularini kullanarak oy somurusu yaptiklari icin, ( bu akp'de hat safhadadir) Ayasofya'yi durmadan gundeme getirdiler. Hemde esas sorunlarin ustunu ortmede kullanilan bir ortu. Issizlik, carpik kentlesme, trafik kazalari vs. hepsi zor konular. Kim ugrasacak. Ayasofya'yi acariz daha iyi.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 09:54
1
Sol partiler zaten geldi bütün sorunları çözdü. Eğrisi doğrusuyla bu ülkeye güzellikler, kalkınma hamleleri hep sağ iktidar döneminde olmuştur, menderes özel erbakan hatta demirel.sol belediyeleride görüyoruz ilk işleri heykel yıkamak, tabela, resim asmak, ha ak parti sütten çıkmış ak kaşıkmı tabiki değil.
Muhtefi. .. 16 Nisan 2019 13:44
Ayasofya açılması için ....Herkesin ama herkesin dil,ırk, renk,etnik koken farketmeksizin Açların, Mazlumların,Mahzunlarin vd Sığınağı olunca zaten Açılmış demektir. Kimsede bişey di-ye-mez ! .lafla değil! ...Dünyada Hakimiyet ve Refah. .İMANLA değil ADALETLE olur. ..İman zaten bunu emreder. Önce ADALET. ..Sonrası kolay. .!...Bazı siyasilerin ve yobazların laf kalabalığı (sivri.kelimeleri) SAZAN AVLAMKTİR. ..:))))....
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 13:25
Bu konuyu isitip isitip gündeme getirmek malayani ile istigaldir. Ne kuranda ne sünnette kabe disinda bir binaya kutsiyet atfedildigine delil yoktur. Fatih in sözlerininde ne islam nede kanunda bir karsiligi yoktur. Sadece bir temennidir ve kendisini baglar. Fatih kundaktaki sehzadeleride bogdurdu bunuda bugüne tasimamiz gerekiyor mu? Kendisi sonucta bir ademogludur dogru ve yanlislariyla. Ayrica ecdadin bircok camiisi eseri hala gayrimüslim memleketlerde ayakta dururken gereksiz ve tamamen duygusal bir istir.
karar okuru 16 Nisan 2019 13:06
Hz Ömer (ra) in Kudüsü Fethinden sonra on maddelik ahdini okusaydınız veya okudu iseniz burada belitseydiniz neyin ne olması gerektiği çok net şekilde anlaşılırdı.Her Hz Ömer(ra) deyince timsah gözyaşları döken sizler Kudüs ahdini ortaya koysanız Ayasofyanında ne olması gerektiğini millete daha iyi anlatırdınız.O adaletinden kimsenin şüphe etmediği Halife Hz Ömer yaşasaydı sizlere çok sözleri olurduda neyse. Bunu insanlara açıklayın ve Hz Ömer(ra) ortaya koyduğu müslüman ahlakının ve anlayışının ne olduğunu herkes görsün.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 13:01
ya 1500 - 2000 yıllık roma eserlerin üstüne kepçe vuran anlayişın. Tarihi hassasiyetleri bile samimi olamıyor malesef. hipodrom var orda mahkeme binalarının altında. milyon taşi var dunyanin merkezi, romada 0 noktasi olarak koyulmuş taş. bunlarda tarih. içinde çöpler duruyor bir aciklama bile yok yanında. zamaninda bu ulkeden calinan bergama var onu geri alalım. O hepsinden degerli. Ama sizin kafa baska. Fatih fethettiği o güzel istanbulun bu halini görse kaç bela okurdu acaba.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 12:10
Eger gercekten buyukseniz baskalarinin eserlerine saygi gosterirsiniz. Ayasofyayi biz yapmadik (Keske daha gorkemlisini yapabilseydik). Biraz saygili, medeni olun lutfen.
Mehmetabi; Ayasofya 8 ağustos 1980 de ibadete açıldı.Hünkar Mahfili'inde namaz kıldım.Minarelerden ezan okundu.12 eylül ihtilalcileri kapattı.2.MC hükümetinin başbakanı rahmetli Demirel'di.O günün Kültür bakanı Rıfkı Danışman'ın hatıralar kitabına göre; rahmetli Erbakan'ın erkenci sahiplenmesi ve tekelciliği olmasaydı tamamı açılacaktı..
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 11:23
Ayasofyanın 1980 de bir bölümünü özal değil Demirel açtı .demirel demek bu kadar mı zor geliyor birkere özal 1983 de geldi
iyildiz 16 Nisan 2019 10:16
"Refah Partisi’nin konuyu istismarını önlemek için"... diyorsunuz ama MİLLİ GÖRÜŞ asla ANAP ve benzerleri gibi istirmarcı değil, her konuda olduğu gibi, Ayasofya konusunda da en samimi topluluktur... Size de teessüfler...
karar okuru 16 Nisan 2019 10:12
Tarihi yanıltmayalım. Mekan, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ve Kültür Bakanı Tevfik Koraltan imzalı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün 14.07.1980 gün ve 5224 sayılı yazısı ile “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti devlet büyükleri ve İslam ülkeleri devlet başkanlarının namaz kılmaları için” ibadete açılması uygun görüldü. Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün 05.08.1980 tarih ve 6126 ile 6158 sayılı yazıları ile 08.08.1980 günü mescit ibadete açıldı- 1980 darbesinden önce ibadete açıldı. Anavatan Partisi (kısaltmas
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 10:02
Ayasofya meselesi bazılarınız açısından bir put haline geldi, amaç iman olmaktan çıktı. Bilmem farkında mısınız?
Sinan 16 Nisan 2019 09:44
Diyelim ki günün birinde İstanbul Yunanistan'a geçti ve tekrar Byzantion oldu. Sizce Sultan Ahmet'i ve Süleymaniye'yi kilise yaparlar mı?
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 08:29
Ayasofya'nın değil cami, müze olarak gezilmesi bile tehlike içeriyor. Restorasyon sırasında orada bulunan mimarlara göre kubbedeki çatlaklar çökme riski oluşturuyor. Cami mi olsun müze mi tartışmasından önce Ayasofya VE Topkapı raylı sistem titreşimlerinden nasıl etkileniyor, beklenen büyük depremi atlatabilecekler mi? Samimi iseniz bunu tartışın.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 07:57
Ben sizin iyi niyetinizden şüpheliyim Mehmet bey. Dün İSTANBUL bugün AYASOFYA nasıl kurtulur yazdınız. Bizler memleketi ateşe atan, bu şehre ihanet eden KAFADAN nasıl kurtuluru tartışıyoruz. Onlardan kurulunca İstanbul da Ayasofyada nispeten özgürlüğüne kavuşur. Bizim derdimiz ekmek, aş, iş, özgürlük derdi. Hak, hukuk konusunda kalem oynattiginizi görmedik. Milletin derdiyle hemhal olmadiktan sonra elinizdeki kalemin ne anlamı kalır.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 21:22
1
Senin gibi özgür (!) insanlar mı karar veriyor kimin ne yazacağına :)))
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 07:35
Ayasofya görkemli bir kilisedir. Fethetmekle tarihi gerçekleri silemeyiz. Mimar Sinan’la gelişen klasik Osmanlı cami mimarisi bile Ayasofya kilisesinin kubbeli mimarisinden etkilenmiştir. Bu gerçek değişmez. Başka kültürlere saygı bizi yüceltir. Endişe etmeyin.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 20:17
0
1300 sene once insa edilmis bu kilisenin kubbesi 900lu yillarda buyuk bir zelzeleyle yikilmis ve Ani sehrinden getirilen Mimar Drtad tarafindan tekrar yapilmistir. Sinan vaktinin buyuk bir kismini Ayasofya'nin kubbesini inceleyerek gecirmistir. Bugun bile mimarlarin hayranlikla inceledigi bir sanat saheseridir. Kilisenin duvarlarindaki mozaiklerin bir kismi tahrip olmustur. Ayasofia tum insanliga ait bir hazinedir.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 05:41
Trump denen ruh hastasi Kudus'u Israil'in baskenti ilan etti. Dogru muydu bu yaptigi? Bunun buyuk bir bedeli var. Dunyada zaten yaygin olan Yahudi dusmanligi daha da koruklendi. Dindar Yahudiler haric, bu sacma sapan isin Israil'e buyuk zarari dokunacagini soyleyen akli basinda Yahudilerin sayisi hic de az degil. Bizde de Hristiyanlarin kutsal mekani Ayasofiayi cami yapalim diyenler var. Bunun da bedeli buyuk olur. Bir kere Avrupa'da yasayan Muslumanlar'in durumu daha da zorlasir. Putin'in de buna tepki gosterecegi kesindir. Rusyayla iliskilerimiz de bozulur. Neresinden bakarsan akla zarar.
musto 16 Nisan 2019 01:03
1.500 Senelik tarihi eseri tekrar cami olarak açıp ne yapacaksın Allah muhafaza etsin gözümüz gibi koruyalım bak Paristeki kos koca katedral yandı kül oldu. Başkanımız ne dedi Sultan Ahmedi doldurun yetmedi gelin Fatih ve Kanuninin yaptığı camilerin alasını yaptığım manzarası daha güzel özel metrosu ve 6 minaresi olan 60.000 kişilik camiyi doldurun.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 00:57
İsmi Ayasofya mi kalmalı? Ayasofya bir hristiyan ismi değil mi? Fatih Sultan Mehmet neden kubbedeki resimleri ortadan kaldırtmamıştır da üzerini zarar vermeden kapatmıştır?
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 00:27
Durdugunuz yerde, baska derdiniz yokmus gibi Hristiyan alemine bir gicik daha verin. Secimde milliyetci oylar artsin diye hic geregi yokken Almanya'ya, Hollanda'ya gicik vermeniz yetmedi. Neymis efendim, Fatih'in bedduasi varmis...Siz once bu ulkede Cumhuriyet tarihimiz boyunca devletin gayrimuslum vatandaslara uyguladigi IRKCI politika ile yuzlesin. Varlik Vergisinden, 20 Kura Kanunundan, 6-7 Eylul pogromundan, Trakya pogromundan, 1964 Rum tehcirinden, Rum ve Ermeni vatandaslarin vakiflarina ait mulklerin 70 sene gasp edilmesinden bahsediyorum. Tarih kitaplarina neden yazmiyorsunuz bunlari?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN