Back To Top
Ben dememiştim!

Ben dememiştim!

 - Son Güncelleme: 25.06.2019 Salı 08:56
- A +

Birinci yazıyı yazmıştık. Beklenmedik sonuçların ortaya çıktığı zamanlarda söylenen bir sözdür: Ben demiştim! “Ben demiştim” veya “ben yazmıştım” demeyi hiç sevmem.

Ne yapacağız şimdi? Keşke dememiş olsaydım!

“Seçim nasıl kaybedilir”in kitabı AK Parti tarafından yazıldı. 31 Mart’da sunuşu yazılmıştı. Sunuş yeterli görülmemiş olmalı ki, girişi, gelişmesi, sonucu yazıldı. Hatta haşiyeler, zeyller eklendi. Ansiklopedi çapında bir eser ortaya çıktı.

23 Haziran işte budur!

Belediye seçimlerine kadar mahalli bir belediyenin başkanı olan Ekrem Bey’i piyasaya süren Kılıçdaroğlu ise, onu meşhur eden, İstanbul’u aşan bir şöhrete kavuşturan, memleket ölçeğinde tanıtan ve geleceği ile ilgili ümitler beslenmesini sağlayan AK Parti’dir.

Ak Parti Ekrem Bey’in heykelini dikti, hem de altından!

31 Mart’dan sonra yapılması gereken şuydu: “Millet böyle takdir etti! İtiraz ettik, sonuç değişmedi. Genel bir iptali gerekli görmüyoruz.”

Bunu demek yerine sonuna kadar hukuku, kurumları zorlamak, taraftarlar nezdinde (çoğu İstanbul dışında) beklenti oluşturmak ilk yanlış adımdı. Arkası geldi.

Milletin aklı şunu almadı: Sandık kurulu başkanları kamu görevlisi değildi, peki. Seçim iptalinin en kavi gerekçesi bu. Öyleyse neden sadece büyükşehir belediye başkanının seçimini sakatlıyor bu?

“Efendim Yüksek Seçim Kurulu sadece itirazla sınırlı karar verir!”

Bir ek itirazla sınırı genişletip İstanbul’un bütün seçimleri iptal ettirilmeliydi. O zaman bütün seçilen başkanlar, meclis üyeleri, kadroları ile yeniden seçilmek için çalışmak zorunda kalacaktı. Oysa sadece büyükşehire odaklanıldı. Bu milletin mesajını anlamamaktır: İstanbul’da ve Ankara’da halk alt belediyelerde iktidar partisi adaylarını seçti. Büyükşehirde kuvvetli adaylara rağmen oyunu esirgedi.

Neden? Niçin? Niye? Sebep?

Bu iktidara verilebilecek en zarif mesajdı: “Aklınızı başınıza alın! Bundan sonra cumhurbaşkanlığı seçimi var, kendinize çeki düzen verin. Gücünüzü kendiniz sınırlayın. Safralarınızı atın, prangalarınızdan kurtulun!”

Birinci mesaj alınmadı veya alınmak istenmedi.

Şimdi mesaj şiddeti artırılarak tekrarlandı: Titreyin ve kendinize dönün!

1970’lerden beri oy kullanıyorum. Siyasetin bu kadar dibe vurduğu bir seçim hatırlamıyorum.

Bir tarafta mitil atanlar, öbür tarafta etnik ayarlı bombalara fitil atanlar! Beride bütün ilkeleri bir kenara atanlar…Seçim kazanmak için etnik ayran kabartmalar…Resmi literatürde “Bebek katili” olarak anılan şahsı sahneye sürmeler, karşı tarafı terör örgütleriyle kolkola gösterirken kendileri sarmaş dolaş olanlar…

Pontuslar, Makariyoslar, Sisiler, pisiler!

Bu ağır zihin hasarları nasıl tamir edilecek?

En ağır imtihanı basın geçirdi. Üniversiteye giriş sınavında sıfır çekenlerin oranı, basın sektörüne göre çok düşük olmalı.

Sıfır ne kelime, eksilerin eksisi, dibin dibi…

Yalakalık, dalkavukluk, tabasbus, kaselislik tavan yaptı. Tayyip Bey, etrafındaki bu çemberi kırmak zorunda. Kendisine her şeye rağmen doğruyu söyleyenleri dikkate almazsa, gidilecek bir yer yoktur.

Mağlubiyet zaferden daha öğreticidir. Hatta Ak Parti sürekli zaferine mağlub olmuştur.

Şimdi durup düşünme zamanı.

Türkiye başkanlık sistemine neredeyse sorgusuz, sualsiz geçti. Geçen zamanın muhasebesini yapmalıyız.

Türkiye’nin bir hükümeti olmalı; göstermelik değil, sahici. Cumhurbaşkanı bu hükümetin üstünde hakim/denetleyici bir konumda bulunmalı. Ona hesap veren bir baş vekil ve vekiller olmalı. Meclis’e Meclis’liği iade edilmeli. Çoluk çocukla, temsil kaabiliyeti olmayan sıradan liste mahsulleriyle şişirilmek yerine milletvekili sayısı azaltılmalı. 

Cumhurbaşkanı Parti ile yolunu ayırmalı, Ak Parti kendi şahsiyetini bulmalı ve kendi ayakları üzerinde siyaset yapmalı.

Bunları niye yazıyoruz?

“Ben demiştim” demek için mi?

Böyle bir derdimiz yok. Doğru olanı yazmak, hakkın ve hakikatin hatırını yüksek tutmak boynumuzun borcu.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru 27 Haziran 2019 17:37
Şahsi küçük çıkarlarından dolayı muhalefete geçenlerin görüşlerine Erdoğan ın ihtiyacı yok.hayatta kazanmak da var kaybetmekte .ayrıca kime göre neye göre kaybetmek, Bedirde kazanır Uhud da kaybedersin sabreder sin Allah daha fazlasıyla tekrar kazandırır.
Ömer nuri çağlar 26 Haziran 2019 23:38
Sevgili Mehmet abi sizi tanıyorum Allahın birliği peygamberin risaleti dışında herşey tartışmaya açık tir insanları ve kurumlari putaktırmak şaşmaz yanılmaz görmek kutsal değerleri siyasete alet etmek ancak menfaat şebekesi mafyatık ilkel tek adam rejimlerinin işidir artık yeter insanca birarada ozgurce yaşayalım üretelim hukukun üstünlüğü adaletin bağımsızlığı demokrasi
Abdullah hasan 26 Haziran 2019 14:57
Doğruları yazmaya çalışmak güzel okuyucu için de ümitlendirici bir vakıa. Meclis güçlendirlmeli, bunun en etkili ve kolay yönü Millet vekillerini parti başkanlarından kurtarmak. M.Vekilleri kendine yetki verecek secmene karşı sorumlu olmalı ve bunun da önünü kesecek hiç bir unsur olmamalı. hiç kimse kontenjandan millet vekili olamayacak. Secmeni de anlamak zor ankaranın sectiği(atadığı) m. vekili adayına oy veriyor. Hiç mi kendine düşünmüyor, '' Ben sizin kadar düşünemiyormuyum'' demezmi anlayamıyorum. Partiler yasası ve seçim yasası insanca düzeltilmeden kimse oy kullanmamaılı aslında.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 19:55
Elinize sağlık hocam
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 13:40
Sabahattin benim lafım o günün şartlarında parlementer sistemi kuranlara, sermaye birikimi olmadığı için devletçilik gereği ülkeyi fabrikalarla donatıp kalkındıranlara laf edenlereydi. Tabi ki eksiklikleri olabilir. Bir onların o zor şartlarda yaptıklarına bak, bir de bugün yapılanlara. Her şeyi sattık savdık. İyi mi oldu? Çok mu refaha verdik? Ayrıca dünya devletçiliğe yöneliyor. Liberalizm çöküşte. Kendini bu kadar heder etme.
Hüseyin YILMAZ. 25 Haziran 2019 12:53
Değerlendirmelerinize bütünüyle katılmakla birlikte, şu da tarihi bir realite değil mi? Her kemalin bir zevali vardır. Bu iktidar partisi için de geçerli değil midir? Bu partinin çıraklık ve kalfalık dönemi iyi idi. Ustalık dönemi için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Bırakalım tamiratı. Yeni ufuklara, yeni söylemlere ve ehil siyaset adalarına doğru kürek çekelim. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler demiş İbrahim Hakkı hazretleri.
E.K 25 Haziran 2019 12:52
Sn yazarin goruslerine buyuk olcude katilmamak mumkun degil..Siyaset dipte bile degil, ekside...Ancak, bu durumun en buyuk sebeblerinden biri Sn Erdogan'in ta kendisidir..Sn Erdogan Akp'nin kurumsallasmasinin onunde engeldir...Orada kaldigi surecede bir sey degismez...Es, dost, sinif arkadasi, sofor, damat vs. ile olan listelerdende ancak bu olur. Fazlasi olmaz...Kalifiye ve kabiliyetli kisilerin yonetimde olmadigi dogrudur..Ancak, yetkin kisilerin yonetimde olmasi Sn Erdogan'in orada olmamasini gerektirir...
Efedamat 25 Haziran 2019 11:55
Aynen tesbit ettiğiniz gibi acilen başbakanlık sistemine dönülmesi cumhurbaşkanı tarafsız olmalı.milletvekilı sayısı 300 e inmeli.dar bölge sistemi ile millet kime oy verdiğini bilmeli.siyasi partiler yasası değiştirilerek siyasi parti başkanlarına verilen padişahlık yetkisi ellerinden alınmalı.
karar okuru 25 Haziran 2019 11:53
Cumhurbaşkanı Parti ile yolunu ayırmalı, Ak Parti kendi şahsiyetini bulmalı ve kendi ayakları üzerinde siyaset yapmalı. Sadece bu kadarmı sizce! Hak için hukuk için vicdan için bir daha düşünün bence.
karar okuru 25 Haziran 2019 11:48
Bu arada yanlış analiz var.AKP Ekrem İmamoğlunu küçümsedi kibirleri aşağı görmeleri Allahın tokatını suratlarına patlattı.Bu bu kadar basit.Bugün Yusuf Kaplanoğlu Mehterci Erkan Tan a "Paçoz" dedi biliyormusunuz. Nedenmi dedi peki.Halkımız Ordu valisini istanbul belediyesine kayyum atanmasını istiyormuşta ondan.Hadi hayırlısı bakalım.Demekki neymiş herşeyde bir hayır varmış.Hadi şimdi isterseniz paçanız yiyorsa ordu valisini istanbul belediyesine kayyum atayında görelim.Söz sizde bekliyoruz beş yıl dediğin nedirki.
Sabahattin 25 Haziran 2019 11:30
MV sayısı 300 olmalı. Siyasi partiler yasası kalkmalı. Dar bölge ve ön seçime geçilmeli. Seçilen cumhurbaşkanı partisinden istifa etmeli. Parti esas olarak yasama ile ilgilenen, yürütmeden uzak olan bir yapı olmalı. Yürütme ile ilgisi seçim kampanyası ile sınırlı olmalı. Belediye başkanları da partilerinden istifa etmeli.
Kabineden kaç kişiyi sayabiliriz? Olumsuzlukta milletin başvuracağı bakanlık makamı yok...Sadece Reis'e taltif için açılış ve sempozyumlara. Ayrıca trt dahil, bakanlıklar ve parti üst teşkilatı sakallı kişi doldu ... Yani işbaşı yapan hemen " 657" ye tabi değilse sakal bırakıyor..T.futbol federasyonu başkanını takip edin .
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:34
1
TRT özelleşmeli
miralay 25 Haziran 2019 22:08
2
ne var sakalda? korkutucu mu geliyor? sakal bırakmak için herkesin kendince sebebi olur. memura sakalın yasak olması acaip ve anlaşılmaz aslında..
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 08:19
Demek ki parlementer sistem en güzel yönetim şekliymiş. Bir kişiye bel bağlanan sistemlerin sonu felaket oluyormuş. Ülkemize yöneticileri seçme ve seçimle değiştirme sistemini getirenlerden Allah razı olsunmuş. Zenginliğin yolu üretmekten geçiyormuş. Ülkemize onlarca fabrika kuranlardan da Allah razı olsunmuş. Değil mi sayın yazar?
Sabahattin 25 Haziran 2019 11:39
5
Değil. Kuvvetler ayrılığını sağlayan bağımsız milletvekilleridir. Milletvekilinin bağımsız olması ise parlamenter ya da başkanlık sistemi ile ilgili değildir. Parti başkanından bağımsız olarak, önce parti tabanı, sonra seçmen tarafından seçilebilmesi ile ilgilidir. Ülkeye fabrika kurmak benim vergimi kafasına göre harcayan, sıfır risk alan memurun işi değildir. Memurun işi ortak alandaki idari işleri görmektir. Fabrika/ofis risk alacak girişimcinin işidir.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 08:10
Sizin önerdiğiniz parlamenter sistem ve acilen dönülmesi gerek. Başkanlık sistemi en başta AKP'ye yaramadı. Koalisyonlar kalkacak derken bir tek oya bile muhtaç duruma düştü. Her parti kendi adına seçime girseydi AKP şimdi kaybettiği bütün belediyeleri kazanmış olacaktı. Muhalefet de koalisyonun tadını aldı. Rüyasında göremeyeceği yerleri kazandı. Parlamenter sisteme dönülse bile koalisyonlar artık devam eder.
salih 25 Haziran 2019 06:47
Sayın yazar hatırlıyorum daha önce de ak.partiye yönelik bu tür uyarı yazıları yazdınız.başkaları da yazdı konuştu. sanırım bu uyarılar artık dikkate alınmıyor ..yazık..Ak Parti bu durumlara düşmemeliydi.ADALET Terazisi bozulunca güven duygusu da bitiyor
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 06:41
Tesbitler doğru ,öneriler de...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 04:08
Sayin yazar, 16 Mayis tarihli makalenizde "secimin tekrarlanmasi halkin iradesinin tecellisinin kabulu anlamina geliyor" demistiniz. Bu yazinizi okuyunca acaba yalis mi hatirliyorum diye baktim. Hafizam beni yaniltmamis...Bu gazetede yazmis oldugunuz her makaleyi okudum. Bugunkunde yazdiginiz dogru tespitleri daha once neden hic yazmadiniz? Muhalefete destek veriyormus gibi gozukmemek icin mi? Dindar bir insan olarak - kim yaparsa yapsin - haksizliklari elestirmeniz, haksizliklar karsisinda susmamaniz gerekmez mi? Saygilarimla
? 25 Haziran 2019 02:37
Ak partisi kaybetti.İstanbul da kaybetti.Büyük şehir belediye başkanının üç temel görevi var.Su,Ulaşım,Kanalisyon,bunlardan ikisi belediye bütçesine katkı sağlar.60 yıllık su garantilenmiştir alt yapıları tamamdır.Buradan kazanılanla personelin maaşını ödersiniz.Ulaşım içinse yedeklerine kadar araçlar temin edilmiş,5 yıl boyu hiç bir araca ihtiyaç duyulmayacak şekilde.Suyu ucuzlattın,taşımayı ucuzlattın.personelin maaşını nasıl ödeyeceksin.Nasıl metro yapacaksın.Usul usul şu olacak,İstanbul İzmire dönüşecek.Hiç bir arıtma tesisi olmayan kokudan burun kapatılan yer gibi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:24
2
Istanbul Belediyesinin 27 milyar borcu var; haberin var mi? Sadece 2018de 4 milyar borc artisi olmus. Belediyenin yillik geliri 18 milyar, gideri 22 milyar. Bu yil 436 milyon lira faiz odenecek. Dolar arttikca faizin miktari da artacak. Bu ozel bir sirket olsaydi coktan iflas etmisti. Binlerce ne is yaptigi belli olmayan es, dost, akraba var belediyede. Once kim ne is yapiyor, kim bir is yapmadan maas aliyor ortaya cikarilacak. Luzumsuz masraflar durdurulacak. Belediyeye ceki duzen verilecek.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:40
2
Görelim.
....... 25 Haziran 2019 20:18
1
Neden hizmet yapılmayacak İstanbul'a? Yoksa belediyecilik işlerini ülkede sadece ak Parti'ye mensup olanlar mi biliyor? Başkaları gelirse hizmet elden gidiyor? Bu tuhaf bir anlayış.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 02:24
Reis benim gözümde, damadını bakan yaptığında bitmişti.
AKP bitti... 25 Haziran 2019 01:09
Bak sen... 17 Yıldır Tayyip sizin verdiğiniz akıllarla kazanıyordu?... Bir kere sizi dinlemedi, bak başına gelene... Ya hu demokraside her seçimi kazanmak şart mıdır? Madem her seçimi Tayyip kazanacak o zaman neden seçim yapılıyor... CHP 50 senedir kazanamıyor... Ama bir türlü CHP'nin sonu gelmiyor... AKP bir ili kaybetti ya iş tamam, AKP bitti...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:42
2
sen olan biteni anlamamışsın. yaşayarak anlayacaksın.
Krr 25 Haziran 2019 00:17
Tekrar tekrar baktım bunu yazan kişi Sözcü yazarı mı diye. Yok her zaman eleştirdiğimiz Mehmet DOĞAN beymiş. Şu yazıyı yazmak için koca iki seçimin geçmesini / hezimetin yaşanmasını beklemeseydiniz keşke. Yazınızın tespitleri ve teşhisleri bizlerin aylardır avaz avaz söylediklerimizin aynısı. Sizi tebrik ediyorum. Hakikati ve doğruyu haykırın bundan sonra. Bu ülkenin bağımsız meclise, yargıya ve basına ihtiyacı var. Aynı mantıki doğrularda birleşirsek daha güçlü oluruz. Birbirimize güvenmek zorundayız...
Timur 25 Haziran 2019 00:15
Parlamenter sisteme geri dönülmesi sart. Mevcut sistem insanlari tipki 70li yillardaki gibi birbirine düsman yapti.
Sabahattin 25 Haziran 2019 11:43
1
Sorun sistem sorunu değil. MV bağımsızlığı sorunu. Dar bölge ve ön seçim şart. Daha önce de parti başkanları oligarşisi vardı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN