Back To Top
CHP’nin dâveti!

CHP’nin dâveti!

 - Son Güncelleme: 09.09.2019 Pazartesi 09:17
- A +

Üzerinde altı oklu CHP alameti olan dâvetiye masamdaydı. Israrla sordum “bana mı geldi” diye. Bundan beş sene önce olsa idi dâveti Şükrü Karaca’dan bilirdim. İyi bir şair, romancı ve kültür adamı olan Şükrü Karaca beş yıl önce vefat etti. Meğer o sıralar Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı imiş…

Şükrü Karaca CHP’li mi idi? Asla!

CHP’li olsa, Kılıçdaroğlu onu danışman olarak istihdam etmezdi. Ülkücü kökenli Karaca, bir süre DYP’ye de danışmanlık yapmıştı. Demek ki, bu sahayı geçim kapısı olarak seçmiş.

CHP’nin 1950 seçimlerinden bugüne süren iktidarsızlığını yenmek ihtirası galiba en yüksek seviyede Kemal Kılıçdaroğlu’nda var. Ancak ana muhalefetliğe yeten CHP kitlesini aşarak iktidara ulaşmak için ne yapmak gerektiğini düşünüp böyle bir yola girmiş olmalı. Merhum Şükrü hem ülkücülerin, hem sağcıların kodlarını bilerek, dindar kitlelerin hassasiyetlerini dikkate alarak bir danışmanlık yapmaya çalışmış olmalıdır.

Buna rağmen CHP’nin sağa, dindarlara açılımı çok hızlı seyretmedi. Fakat, laik, dinsiz CHP imajını kırmak için yaptıkları dikkatten de kaçırılmamalı. Siyaseten girilen bu yolu genişleten şimdiki İstanbul Büyükşehir Belediye başkanıdır. Onun Eyüp Sultan’da Yâsin okuması bir imaj yumuşamasına yol açmış olmalıdır.

İstanbul seçimlerinin tekrarı ve oyların beklenmedik şekilde yükselmesi… Bununla açıklanabilir mi? Elbette tek başına değil, bunun da dolaylı bir etkisi olduğu tahmin edilebilir.

Beklenmedik dâvetiye ayak üzeri bana bunları düşündürdü.

Kendimize yakın bulduğumuz siyasi teşekküllerden bile dâvet almazken, bu neyin nesi? CHP hakkında yazdıklarım kitapları doldurur. CHP zihniyetini en keskin eleştirenlerden biriyim. Bu dâvetiye buna rağmen gönderildiyse, şapka çıkarmak lazım!

Tabiî CHP’nin 9 Eylül toplantısına katılmayacağımı bildirdim!

CHP 9 Eylül’de mi kuruldu? Dâvetiye’de böyle yazıyor, zaten toplantının sebebi de kuruluş yıldönümünü kutlamak! Fakat CHP’nin gerçek kuruluş tarihi 11 Eylül 1923’tür. İlk kitabına uydurma burada başlıyor: İzmir’in kurtuluşu ile CHP’nin kuruluşunu aynı güne denk getirmek!

Kurulan CHP değildir aslında, “Halk Fırkası”dır. Cumhuriyet adı, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ortaya çıktıktan sonra alınmıştır. “Fırka” kelimesinin öztürkçecilik döneminde terk edilerek galiba Türkçesi (!) olan “parti”nin tercih edildiğini görüyoruz!

Aslında Kemal Paşa, daha 1922 sonunda Halk Fırkası’nı kuracağını açıklıyor. Meclis’teki Müdafaa-yı Hukuk Grubu “Halk Fırkası”na dönüşecektir. 1. Meclis feshediliyor, çünkü Lozan’a çok sert tepki göstermiştir. Lozan’ı kabul edecek bir Meclis oluşturulması gerekiyor. Paşa bunun da çaresini buluyor. O zaman seçim tek dereceli değil. Her ilde ikinci seçmenler vekilleri seçiyor. Bunların bir kısmı memur, bir kısmı şehrin eşrafı, ileri gelenleri. Paşa bu ikinci seçmenlere şöyle bir taahhütname imzalatıyor: “Müdafaa-yı Hukuk Grubu Başkanı Mustafa Kemal Paşa hazretlerinin ve adıgeçen grubun göstereceği milletvekili adaylarına kayıtsız ve şartsız oy vereceğimi açıklar ve taahhüt ederim”. Meclis’e bu şartları taşımayan bir tek vekil giriyor: Zeki Kadirbeyoğlu!

Lozan müzakereleri sürerken Halk Fırkası nizamnamesi (tüzüğü) görüşmelerinde din karşıtı yaklaşımların dillendiriliyor. Türkiye İslâm kaldıkça barış yapılmayacağı iddiası ortaya atılıyor. Lozan’dan dönen İsmet Paşa M. Kemal Paşa ile birlikte K. Karabekir’i evinde ziyaret ediyorlar. “Hocaları toptan kaldırmadıkça hiç bir iş yapamayız.” diyor… Din karşıtlığı, bu partinin özünde var!

Neyse, Lozan Meclis tarafından tasdik edildikten kısa süre sonra Fırka kuruluyor.

Davetiye’nin şiarı (şimdi “motto” diyorlar) “Benim iki büyük eserim var, biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi”.

Atatürk böyle bir söz söylemiş olabilir mi? Olabilir. Tabiî bağlamına da bakmak lâzım. Fakat bugün bu söze bel bağlamak iki seviyede sıkıntılı. Cumhuriyet’le parti denk tutularak adeta Cumhuriyet hafifseniyor. Cumhuriyet vaz geçilmezdir ama parti vazgeçilmez değildir. Eğer partide ısrar edilirse, cumhuriyetin vazgeçilmezliği de sorgulanır!

İkincisi, Atatürk’ün aynı zamanda CHP’nin başkanı olduğu gerçeği böylece gözümüzün içine sokuluyor. Partili cumhurbaşkanı istemeyen CHP’nin daha bugüne hitab eden bir şiar bulması gerekirdi. “Yok gerekmez” derseniz, yarın CHP genel başkanı nasıl “Cumhurbaşkanı tarafsız olsun, parti başkanlığını bıraksın” diyebilir?

“Biz CHP’yiz tutarsızlık bizim karakterimizdir” mi dediniz?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Evet,lozandan donmusde,k.karabekirle görüşmusde vs vs,bu uydurmalari nerden buldunuz sayin dogan,hicmi kendinizi ıenilemiyorsinuz,nasil aydinsiniz hayret dogrusu,bende 50 yillik ülkucuyüm,ama ulkem için artik chp yide dikkate alip oy verebiliyorum,birde dünya gercekleri var,bilim teknoloji eğitim,liyakat.demokrasi ve hukuk,islam devletlerinde bunlarin hangisi ileri derecede,birbirini yiyorlar ancak,islamı demokrasi ve hukukla bezersen ülke kalkinır,azicik kafanızı yukari kaldırin,hep ayni kalmayın
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 21:26
Yazar ne yapsın? CHP'nin icraatlarından bahsetmek için mecburen 70 yıl öncesinden bahsetmek gerekiyor. CHP çok partili döneme geçeli iktidar olamadı ki...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 21:10
Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi'nin (AKAM), 23 Haziran seçiminde, İmamoğlu'nun oyu için tahmini % 53'tü. Oldukça başarılı bir tahmin. Aynı merkezin 1-7 Eylül tarihleri arasında yaptığı anket çalışmasında ise, BİRİNCİ PARTİ CHP. AKP ikinci, MHP üçüncü, HDP dördüncü, İyi Parti beşinci. Yorumcuların tepkisini görünce, katkılarından dolayı teşekkürler, D.Mehmet Doğan, demek istedim. :)
karar okuru 09 Eylül 2019 20:36
Sayın yazar beş sene önce vefat etmiş kişinin ardından GEÇİM KAPISI diye laf etmek size yakışmadı.
Habele-Hubele 10 Eylül 2019 10:59
1
Bence yakıştı, Mehmet Doğan zaten bu. Kendi ölünce de biz Atatürkten geçindi diyeceğiz. Evet, doğru okudunuz çünkü Atatürkten geçinmenin tek yolu yoktur.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 19:19
Sanırım mahallenizde aydın olarak konumlandırılıyorsunuz. Fikirleriniz ,öngörüleriniz ,toplumsal konulara yaklaşımınız vs dikkate alınıyor. Kendi toplum ve değişiminden nedendir bilmiyorum ama uzak kalmış benzer konularda kalıplaşmış ezberleri tekrarliyorsunuz. Kaldiki kendi mahallenizdeki değişimi ,yaklaşım tarzlarındaki farklılıkları bile sezemiyorsunuz. Mahalleniz sakinleri karşı mahalle için tutum değişikliğine gitmiş bihabersiniz. Veya bir ideolojik körlük derdiyle muzdaripsiniz. Allah sağlık selamet versin .
karar okuru 09 Eylül 2019 19:06
Okumuş, yazar, aydın insanlar sıradan rutin bir davete böyle cevap verirse ; sade vatandaşın kahvede ,köyde ,mahallede işyerinde birbirine nasıl davranmasını beklersiniz? Sanırım Anadolu insanının engin ferasetiyle daha müsamahalı ,daha candan daha samimi olur.
İbrahim Erdoğan 09 Eylül 2019 18:06
Sayın Doğan, Tek parti dönemindeki aynı zamanda parti başkanı olan cumhurbaşkanı ile bu günkü durumu kıyaslayabilirmiyiz!.. Döne döne aynı yere geldiysek; bu kadar demokrasi yolunu boşuna mı yürümüş olduk?..
Menderes YILDIRIM 09 Eylül 2019 17:40
Mehmet Bey; Lozan Öncesi Osmanlı toprakları İSLAM Düşmanları (İNGİLİZ - FRANSIZ - İTALYAN - YUNAN - Vb.) İŞGALİNDE değil miydi? Yoksa siz bu devletleri İŞGALCİ ve İSLAM düşmanı olarak görmüyor musunuz? Rahatsız eden, ATATÜRK' ün, İşgal Kuvvetlerini Ülkemizden Kovması mı? İSLAM Düşmanlarının gemilerini sarayın karşısına demirleten, ATATÜRK müydü? ATATÜRK Sizin İSLAM dışında yetişmenizi isteseydi zaten ülkemiz İSLAM DÜŞMANLARI tarafından işgal edildiğine göre neden CANINI ortaya koyup, İSLAM DÜŞMANLARINI ÜLKEMİZDEN KOVDU? Saygılarımla
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 19:11
7
Hayır rahatsız eden şeyler, saydığınız İslam düşmanlarını kovduktan sonra peygambere "arap uşağı", kutsal kitaba "arap uşağının yaveleri" denmesi, din eğitiminin okullardan çıkarılması, dinsiz bir Türk toplumu yaratılmak istenmesidir. İslam Düşmanlarını ülkeden kovanlar da halkın gözünde başka türlü bir İslam düşmanı olabilirler pekala. İngilizi Yunanı kovdun diye, din bizi geri bıraktı diyerek milletin dinini toplumdan silmeye çalışırsan böyle olur... Anladın??
Karar Okuru 09 Eylül 2019 21:52
2
İslam dünyası toptan kendi çukurunda debelenirken ülkenin farkı Atatürk’ün pek de haksız olmadığını gösteriyor. İslamın öz yurdunda durum ne ki burada şikayet ediliyor. Allah akıl sağlığı versin. Neyseki din tüccarlarının durumu ve yobaz vahşeti her gün daha a ortaya çıkıyor
Menderes YILDIRIM 09 Eylül 2019 17:30
Mehmet Bey; Yazınızın içerisinde Türkiye İslâm kaldıkça barış yapılmayacağı iddiası ortaya atılıyor. Lozan’dan dönen İsmet Paşa M. Kemal Paşa ile birlikte K. Karabekir’i evinde ziyaret ediyorlar. “Hocaları toptan kaldırmadıkça hiç bir iş yapamayız.” diyor… Din karşıtlığı, bu partinin özünde var! demişsiniz. Mehmet Bey, Yazınız da GAZETECİ olarak değil ama yıllarca kendisini yalanlar ile avutmuş birisi olarak içinizdeki yalandan kurtulmanızı istesem de boşa olacaktır. Kim Duymuş? Kim Söylemiş? Aynı şekilde size de birileri böyle demiş derse ne olacak? Saygılarımla
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 18:47
7
Ne o Menderes bey, yazar bir iki tarihi gerçeğe dokundu diye hop oturup hop kalkıyorsun. Atatürk’ün Kurtuluş savaşı öncesi ve sonrası demeç ve söylemlerini karşılaştıran ortalama bir orta okul öğrencisi bile onun Dine ve dindara yönelik nefretini rahatça görebilir. At gözlüğü takan Profesör de olsa ortalığı göremez.
Menderes YILDIRIM 09 Eylül 2019 17:16
Mehmet Bey; Bugünkü yazınız da CHP nin davetini eleştirmişsiniz. Karar Gazetesinde Sanırım, GAZETECİ olarak yazıyorsunuz? Ben de CHP gibi Sizi ve Tüm GAZETECİLERİN TARAFSIZ olduğunu sanıyordum. Bir partiyi, bir bireyi sevmeyebilir, Hoşlanmaya bilirisiniz, Ama Gitmediğiniz - Görmediğiniz Konular ve partiler hakkında nasıl GAZETECİLİK yapacaksınız? Siz benim GAZETECİ olmak gibi bir derdim yok diyorsanız, o ayrı. CHP için söyledikleriniz ile YARADAN ALLAH' ın huzurunda Umarım RAHAT YÜZLEŞİRSİNİZ? Umarım yorumlarımı yayınlarsınız? Saygılarımla
Mehmet 09 Eylül 2019 17:05
D.Mehmet Doğan sen bir gayrimüslim cenazesi giderken ayağa kalkmış bir Peygamberin Ümmetindensin bu kadar dar düşünme bu kadar kindar olma bu kadar bölücülük yapma Chp seni davet ettiyse icabet edersin etmezsin o senin sorunun..
Karar Okuru 09 Eylül 2019 16:33
Sizi aklınızdan çok öfkeniz yönlendiriyor. Komşu bir yazarın güzel bir makalesi vardı hırsını dava sanmak üzerine. Merak etmeyin yalnız da değilsiniz, ham solcularda, kürtçülerde uyumsuz hınçlarından dolayı aynı tavırda olmayan bir kemalizme saldırır durur. Yetersizlik zor iş durmadan düşman bulup, mağduriyet gerek. Olmadığında cehalet ve yokluğun arkasında kendi sorumluluğunu görmek çok acı verir. Adamlar Marsta koloni kurarken biz sakızın orucu bozup bozmadığını merak ederiz
Eğer partiler üstü bir görüşe ve bir Vizyona sahibseniz orada Konuşma izni verecekler ise ben olsam giderdim. Fakat sadece Figüran olarak kenarda bir yerde oturmak için elbette gidmezdim. .niye onlara malzeme olsun ki. .!..particiler bunu kullanır. .:)))
F. Ada 09 Eylül 2019 16:24
Gözümüzün içine baka baka 1923 ile bugünü karşılılaştırmak çok trajikomik bir durum. 1920, 30 hatta 40'larda açalım okuyalım, dünyada hangi ülkede bugünkü anlamda çok partili demokrasi var? Bugüne gelelim, tank palet fabrikamız neden %50 Katar Ordusu ortaklı olan bir şirkete 25 yıllığına kiralanmak istiyor? Fabrikadaki Aselsan'ın teknolojik sırları neden başkaları ile paylaşılmak isteniyor?
Karar Okuru 09 Eylül 2019 22:02
0
Muhtemelen fabrika işinde yüksek seviyeli yöneticilerin gizli ortaklığıda söz konusu. İyi yere tezgah açtılar ver gazı yağmala memleket malını
Mehmet Ş. 09 Eylül 2019 15:54
1950'lerin Demokrat Partisi ile bugünkü demokrat parti birbirine ne kadar benziyorsa, CHP de 1930'ların CHP'sine o kadar benziyor. Bir de şunu unutmamalı, bir ülkenin kuruluşunda yer alan tek parti ile kurulduktan 100 yıl sonra tek parti olmaya çalışan partiyi aynı kefeye koymamak gerekir.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 18:12
8
CHP tek parti iken başka parti kurmak yasaktı. AKP ise elli tane partinin arasından 18 yıldır iktidar olyor. Seçim kazanamayan eblehler de AKP yi tek parti sanıyor.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 20:02
2
Bu saate kadar neredeydin trol kardeş? Mehmet hocayı sahipsiz buldular, aldılar aralarına. İyi ki yetiştin.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 15:40
Sizin davar bizim hıyar tarlasına girmişti..senin deden de bizim davarı vurmuştu...senin deden de benim dedemi furmuşti...vs..vs..
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 18:17
3
Mevzu öyle değil. Birileri diyor ki sizin davar aynı davar. Öbürler de diyor ki, yok bizim davar değişti.
Ramazan Topoğlu 09 Eylül 2019 15:36
Medeni bir davet almışınız. Tu kaka yapmak için, küçümsemek ve yadırgamak için bin dereden su getirmeye çalışıyorsunuz. Ruhunuzu gönlünüzü yüce tutunuz lütfen biraz.
karar okuru 09 Eylül 2019 15:25
"Fakat, laik, dinsiz CHP imajını kırmak için yaptıkları dikkatten de kaçırılmamalı.".bu 17 yılda olanlardan sonra dinli akp imajını doğru noktalara oturtmak için geçen 60-70 yıl değil herhalde 300 yıl çalışmak gerekecek.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 13:45
Bana ne gelmiyorum işte. Sizin dedeniz benim dedemi 90 yıl önce köy kahvesinde dövmüş. Sizin sülaleden bir tek iyi adam çıkmaz, bu kan davası da kıyamete kadar sürer.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 13:38
90 sene once partili Cumhurbaskani varmis da onun icin bugun CHPliler partili Cumhurbaskani istemiyoruz dedigi icin tutarsiz olmaktaymis. Yani yazar diyor ki 90 sene once yapilan bir seyi bugun de yapanlar var diye elestiremezsiniz...Hayret.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 15:02
3
90 Sene sonra da AKP liler senin söyleyler ödeşirsiniz.
Muzaffer 09 Eylül 2019 16:20
1
Bahsettiğiniz 90 sene öncesi cumhurtiyet kurulmadan önce de babadan oğula geçen padişahlık vardı.Yazar eleştirmek için o dönemleri niye atlar...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 18:09
4
16.30, Evet vardı. Ama Devletimizi kurtaracağız diye yola çıkıp devletini yıkan paşslara sormak lazım. Ne oldu?
O davetiye her gazetenin bütün köşe yazarlarına gönderildi. Emin olun ki, siz kişi olarak akıllarından bile geçmemişsinizdir.. Ayrıca Google ile CHP kuruluş tarihi nedir diye tarayın hepsi 9 Eylül'de kurulduğunu yazıyor.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 14:19
1
Biz de Mehmet Beye değerine binaen özel olarak gönderildi sanmıştık.
ismail duman 09 Eylül 2019 15:12
2
ah be yazar !!! seni davet etmiş insanlar,içinden gelmiyorsa gitme nedir bu düşmanlık yerden yere vurmalar.Sevimsiz görünüyorsun inan...
Hikmet 09 Eylül 2019 13:01
Sn.yazar sürekli geçmişi eleştiriyorsunuz. 17 yıldır tek parti iktidarı var. İktidar her istediği kanunu çıkarıyor. Parlamenter sistemi bile değiştiren bir iktidar var.Peki niçin istenilen seviyeye gelemiyoruz. Niçin ekonomimiz 1 ayda doğalgaza 2 kez zam yapacak kadar kötüleiti. Tarım ve hayvancılığın durumu ortada.ele muhtaç durumdayız. Dış borç 500 milyarı bulmuş.iç borç ikiye katlanmış. Adalete güven yüzde otuzlara inmiş, demokrasimiz iyice gerilemiş,ama varsa yoksa sürekli eskiyi eleştirme.Biraz da bugünü eleştirseniz.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 15:04
6
13.01, Yeni zamanlarda CHP yok. Uzun süre muhalefette kalmak aynı hataları tekrar yapmayacak anlamına mı geliyor.
Karar okuru 09 Eylül 2019 12:57
Kindar ve dindar nesil zaten sizlere bakarak yetişecek herhalde.Zatı alileri örnek olarak sizi gösterseydi, cuk otururdu.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 18:19
8
Gece gündüz AKP ye kin kusanlar utanmadan başkalarına kindar diyor.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 12:26
Atatürk’ü gündemde tutma yarışında olanlar varken, CHP’nin çalışmasına ne hacet. Kim onlar : 1) Biri fesli, ikisi fessiz üç dinci. Ekmeklerini Atatürk’e sövmekle kazanan bu üçlüden fesli olanı malum. Fessizler, M. Doğan, H. Albayrak. 2) Bir taka reisini, çapını ölçüp biçmeden, Atatürk’e alternatif yapmaya çalışanlar. Atatürk’e denklik, alternatiflik, fotoğrafını, fotoğrafının yanına asmakla olacak şey olsaydı işleri kolaydı. Tarih bu iki zatın isimlerini bir arada anacak ama şöyle : Atatürk, devlet kuran, Reis, devlet batıran adam.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 19:42
3
Kimileri tam aksini iddia ediyorlar. 700 yıllık koca devleti, onun dilini, alfabesini yok eden adamdır dediğin. O yüzden 90 senedir sersem tavuk gibi dönüp duruyoruz...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 21:59
1
Nereni düzelteyim 19:42 ? 1. Koca devlet dediğin, içi çürümüş bir kalastı. Dünya kadar borcu vardı. Vergi dairelerinde yabancılar haciz memuru olarak bekler, gelene el koyarlardı. Cumhuriyet o borçları da ödedi. 2) Devletin dili olmaz, milletin dili olur. Milletin dili o gün neyse, bugün de o. 13.yüzyıldaki Yunus’la, 17, yüzyıldaki Karacaoğlan'la benim kullandığım dil aynı. 3) Sesli harfi olmayan Arap alfabesi, 8 sesli harfi olan Türkçeyi yazmaya yetersizdi. Alfabe değiştirme düşüncesi, Atatürk'ten yüz yıl önceye dayanır.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 12:09
Mantık örgünüz hatalı. Bunlar CHP eleştirisi değil, hele daveti reddetmenin gerekçesi hiç değil. Mesela ben de gitmezdim ama 4-5 saatimi harcamaktansa twitter youtube dan öğrenirim diye.. Acaba bu şekilde devam ederseniz, 'ne bitmez kininiz varmış be' dedirteceğinizin farkında mısınız?
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 12:09
Mağduriyet edebiyatıyla bu güne kadar iyi geldiniz. Ama şu son 20 yıl siyasal İslamcıların dinle ilgjli gerçek anlayisina öyle turnusol olduki. İşin içinde mağduriyetin değil başka şeyler olduğu ancak bu kadar güzel anlaşılırdı. Allah rahmet etsin Atatürk un sayenizde bir kez daha haklı ve öngörülü olduğu ispatlandi. Bu saatten sonra davete gitseniz ne olur gitmeseniz ne olur. Tarih sizleri gerekli yere koyacaktır.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 12:53
1
Birkaç tanesi hariç bu dönemin İslamcı aydınlarının hepsi tarihin çöplüğünü boylayacak.
Candaroglu 09 Eylül 2019 11:35
Sayin Mehmet bey, CHP`nin davetin sapka cikarmanizi iyi budum. Demokrat Parti geleneginden gelen bir vatandas olarak (halen de böyleyim) gecmis CHP zihniyetine her ne kadar karsi olsam ve CHP`ye halen daha ihtiyatla yaklassam da bunu düsmanliga, ötekilestirmeye, dislamaya varacak bir hale dönüstürmemek lazim diye düsünüyorum. Size bir el uzatilmis ama sizin eliniz yumruk halinde. Gerginlige gerek yok. Öte yandan CHP`nin de gecmisi ile iyice hesaplasmasi lazim.
musto 09 Eylül 2019 10:54
Yani diyorsun'ki okuduğunu anlamayan ezberci hafızlarla yola devam.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 15:07
6
Hep Arapçayı yasakla hem okuduğunu anlamıyor diye hafızlığı aşağıla.
musto 09 Eylül 2019 19:17
0
700 senedir kendi dilinde öğretmedin rakiplerin latinceyi, bıraktı kendi dilinde,öğrendi bilgiyle seni tarihe gömdü.Eline fırsat verildi geri teptin ezberciliğe kaçtın Bakara, makara ile idare ettin inşaallah tarih tekerrür etmez.
Umut Emiroğlu 09 Eylül 2019 10:36
Hz.Mevlana Divan-ı Kebir'de şöyle buyuruyor: "Tarhana çorbası içmem ben, can yemeği yerim, içerim can şerbeti" Bunu mutasavvıflar şöyle tefsir etmiştir; Tarhana, tarih ile aynı köktendir. Ona bu ad; yapıldıktan sonra bekletilmesi, yani üzerinden bir tarih geçmesi sebebiyle verilmiştir. Rumi'nin "tarhana çorbası içmem"den kastı; tarihte olup bitenlerle beslenmem, can yemeği yerim, içerim can şerbeti. Yani; şu ana, canlı olana bakarım. Tarihe gömülüp kalmayın. "An"ın tazeliğine gelin. Şimdi kim ne yapıyor biraz da buna bakın.
selman 09 Eylül 2019 10:31
Vallahi çok komiksiniz Mehmet bey! Hani böyle tikli adamlar olur, böğrüne parmak uzatılınca "tıss" diye kasılır ya, CHP denilince de size bir haller oluyor. Ne yapalım, tıp daha buna çare bulamadı :))
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 10:05
Hocam bir Yahudi cemaati cagirsa veya hristiyan cemaati davet etse gidermisiniz. Tahminim gidersiniz. Çünkü siyasal İslamcılarin liderleri gidiyor. Ya Allah bismillah deyip kilise açanlar bile var. Ama CHP cagirirsa gidilmez. Dinden çıkılacağını sanıyorlar sanırım.
Z. Yardım 09 Eylül 2019 10:05
Aşağıdaki yorumlara katılıyorum. Siz zaten gitseniz bu önyargı ile iyot gibi açığa vururdunuz.Bu ülkede Tayip Erdoğan devlet başkanı oldu ise tuvalet bekçisi olamıyacağı padişahlık sayesinde değil ulu önder Atatürk ün bu ülke insanına layık gördüğü eşit vatandaşlık sayesindedir. Biline.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 16:59
4
Atatürk zamanında demokrasi mi vardı? Osmanlının son dönemindeki kazznımlar bile yok edildi
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 09:59
Sanki davetiyeyi Kandil göndermiş.
Kazım TANRIVERDİ 09 Eylül 2019 09:58
Aferim, chp yi elestirilerim bir kitap kalinligin da olur diyorsun,Demekki chp hayati boyunca bu memleket icin hic bir sey yapmamis.CHP sizi saygi gostererek davet etmis,oyle chp düsmanligi icindesinki davete tesekkur bile etmemissin souguncu siyasetcilere yillarca alistiginiz icin durust siyasetcileri sevmiyor olabilirsiniz ,
Karar Okuru 09 Eylül 2019 09:16
Sürekli geçmişi eşeleyerek, hatalar bulmaya çalışarak bir yere varamazsınız. Anakronik bir yaklaşımla şimdi yapılan hataları meşrulaştırma gayretiniz nafile bir çaba. Aşın artık bunları. Kim yaparsa yapsın, yanlışa yanlış diyebilmek erdemdir...
Raşit 09 Eylül 2019 12:21
1
1) Sn yazar sürekli olarak 1930 lu yılları eleştiriyor. Yani yeni kurulmuş olan cumhuriyeti.Peki Cumhuriyet öncesi ne vardı.Padişahlık. Padişahlıkla ilgili yazarın bir eleştirisi var mı yok. Padişahlıkla yönetilirken demokrasi mi vardı.Kadınlar seçme seçilme hakkını mı elde etmişlerdi. Vatandaş sokakta Padişah aleyhine yürüyüş .Padişahın emrine karşı gelinebiliyor muydu.Yeni kurulmuş cumhuriyeti daha önce başka bir yönetim biçimi olmadığından ancak padişahlıkla mukayese etmek gerekir.
KARAR OKURU DEDE 09 Eylül 2019 09:10
Ideolojik saplantı yazarın iliklerine kadar işlemiş.kurtulmasi çok zor.hala 20 ler den dem vuruyor.birakin bunları artik
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 15:08
8
Beceriksizlik şarap mıdır ki eskiyince değerleniyor. CHP yaptığı hatalardan pişman değil ki. Kılıçartığı bile kendi inancına yapılanları tenkit edemiyor.
Kadir Sarı 09 Eylül 2019 09:10
İyi niyetten uzak, bilgiden yoksun, tarihi bağlamından kopuk değerlendirmeler, davete saygısızlık ve akılsızca akla uydurmalar. chp size davetiye göndererek hata etmiş.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 08:51
1930'larda vefat etmiş adamların modası geçmiş fikirlerini papağan gibi tekrarlayan, gerici ve yobaz bir partinin davetini kabul kabul etmemekle en doğrusunu yapmışsınız, hepimiz karanlığa karşı hiç değilse bir mum yakmak zorundayız. 21.yy ve CHP'yi birlikte düşünmeye çalıştıkça bir gülme geliyor... Şu partiyi kapatıp neden müze yapmıyorlar hiç anlamıyorum. 21.yy'da her alanda inovatif olmak ve global düşünmek zorundayız. Atalarıyla birlikte Mu kıtasına gitmek, kafatası ölçmek isteyenler yallah 1930'lara...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:02
2
Belliki sende 1400 yıl önceki çöllerde kalmışsın. CHP li değilim ama sırf senin gibiler yüzünden sempati duyuyorum.
Karar Okuru 09 Eylül 2019 11:20
1
Dünya düzdür. Sen bu kafa ile inovasyon mı yapacaksın? Reklam ingilizcesi ile. Helal bu orta doğulu kafaya. Sütçü beygiri yarış atı olduğuna inanırmış? Sokmuşlar yarışa tabi nal toplamış! Ne dese sonra” ötekileri nasıl önüme katıp kovaladım, hepsi kaçtı benden. Bu arada almanlar da bizi kıskanır
Melek Gürmeşe 09 Eylül 2019 08:33
Yaşanmış geride kalmış ve tarihsel açıdan demokrasinin emekleme dönemine ait bir ders hükmünde tecrübe: partili cumhurbaşkanlığı. Peki, CHP olanı olmamış gibi mi yazsın. Kurucusu aynı zamanda CB diye karalar mı bağlasın. Bence büyük tezat CHP nin açmazları üzerine kurulu siyasi ikbalin dönüp CHP’nin dahi sadece vakıa olarak kabul ettiği ancak günümüzde meşru görmediği bir durumu mazeret göstermek. AK Parti, Erdoğan ve köşe kadılarının umurunda mı? Yazarın bugüne hiç seslendiğini duymadım. Her şey yerli yerinde kalsın, kalmazsa da kalmış gibi yaz. Yoksa yazıların çöp sn. yazar!
Habele-Hubele 09 Eylül 2019 08:18
“Hocaları toptan kaldırmadıkça hiç bir iş yapamayız.” cümlesinden anladığınız: din karşıtlığı! Halbuki kurumsal dine ve örgütlere karşı çıkmak dinin kendisine karşı çıkmak değildir. Bu dediğimi laikliğe değil Türkiye tecrübesine itiraz ediyoruz diyenler iyi anlatacaktı(r). CHF, davetiye göndermiş siz gitmeyince hamlesi karşılık bulmuş oldu. Çok sevindim.
Karar Okuru 09 Eylül 2019 11:25
1
O nedenle bugün harıl harıl FETÖ hocası peşindeyiz cezalandırmak için. Adamlar doğruları o zamandan görmüş. Cahil ve yağmacı toplumların düzeninde önemlidir hoca; hem cep doldurur hem siyaset yapar.
Fikret 09 Eylül 2019 08:08
CHP de akıl olsa senin gibi birini davet edermiydi?
CHP TUTARSIZ DİYORSUNUZ SABAH AK DEDİĞİNE AKŞAM KARA DİYENLERİN PARTİSİ AKP ÇOK MU TUTARLI? İŞİNİZ GÜCÜNÜZ MUHALEFETE ÇAKMAK 17 YILDIR ÜLKEYİ AKP YÖNETİYOR EKONOMİ BERBAT DURUMDA ADALETSİZLİK ZİRVEYE ÇIKMIŞ MİLLETİN OYLARI İLE SEÇİLMİŞ ANKARA VE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINIP YERLERİNE KAYYUM ATANACAĞI SÖYLENTİLERİ AYYUKA ÇIKMIŞ BUNLAR SİZİ HİÇ Mİ RAHATSIZ ETMİYOR?????
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 07:46
Davet edilmiş, cevap verecek, tabii nezaket de önemli...Bu kadar becerebilmiş. Nezaket sonradan kazanılan bir haslet değil, olmayınca olmuyor.
Nuh 09 Eylül 2019 01:56
Sevgili yazar sizin cenahın cahilliği ve cehaleti eğitilemez noktaya gelmiş...Bu dünyanın gercekleriyle yüzleşme zamanı gelmedimi....
Araştırmacı 09 Eylül 2019 10:32
3
Bizim cenahın cahilliği ne yazık ki CHP'den kaynaklanıyor.Halk Fırkası adı dillendirilince mecliste kanun çıkarılırken tabancalı adamlar ortaya çıkıyor, Menderes'in karşısına 27 Mayıs ihtilali ve idamlar, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat .İmam-Hatip ve Başörtüsü kısaca İslami Hayata müdahale ve meclisten milletvekili dışlama. vs. vs. vs.Ve daha önemlisi hala devrim kanunları da devrim kanunları.Zihniyet ortada; biz hala cahiliz, yobazız, mürteciyiz vesselam!
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 01:43
Partili cumhurbaşkanlığina ilişkin tespitiniz için tebrik ve teşekkür ederim.
Karar Okuru 09 Eylül 2019 00:56
Tutarsızlık sizlerin anlayışında. Orta doğu ve onun din esaslı anlayışını savunanların zaman mekan kavramından haberleri yok değil ama tahayyül sorunu var. Bu kafa birinin 2 yaşında iken altına kaçıran çocuğa 20 yaşında bunu hatırlatıp eleştirmesine benziyor. Laf anlatmaya çalışmakta ilk okul talebesine yüksek cebir anlatmak gibi. En iyisi senin dinin sana benimki bana deyip bırakmak.
Türk oğlu ! 09 Eylül 2019 00:24
Ayrıca onların ki yalan da senin ki çok mu doğru. Kendini inandırdığın yalan tarihi dogmalarınla atıp tutmak yerine, insan nezaketen de olsa bir teşekkür eder. Nasıl bir saplantının içindesin be yazar.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 12:44
10
Sen nasıl saplantının içindesin?Yazarı okurken senin beyin dışarıda kalmış.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 13:27
6
Gerçekler maalesef acıtır
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN