Back To Top
Çocuklarla kartopu oynayamayan büstler!

Çocuklarla kartopu oynayamayan büstler!

 - Son Güncelleme: 17.02.2020 Pazartesi 08:04
- A +

Bir zamanlar, bir gazeteciler cemiyeti başkanı telefonla konuşulan bir Atatürk heykeli yaptırmıştı. Telefonu kulağına götürdüğünüzde, heykelin nutkunu dinleyebiliyordunuz. 1980’li yıllar, 12 Eylül darbesi sonrası…

Telefon tek taraflıydı…

Heykel sizi dinlemiyordu! (Belki dinliyordu da belli etmiyordu! Muzip birisi heykelin telefonunu alıp saydırsa idi, işte o zaman telefonun dinlenip dinlenmediğini anlayabilirdik!)

Yıllardır bekledik, bizi gerçekten dinleyen bir heykel yapılır diye…Hani heykelperestler dinlemiyor, heykel dinler belki!

Aslında bir gazetecilik hilesiydi bu. Gazeteciler cemiyeti başkanı Antalya’nın Kaş ilçesine yerleşmiş, orada Meis’in karşısında bir yarımadaya yazlığını dikmiş, birçok ünlü gazeteci için de yazlıklar yapılmıştı. Orada inşaat yapmak, tabii sit alanı olduğu için ihtilaflı bir konu idi. İhtilaflı konuların çözümünde 12 Eylül darbesi sonrasında başvurulan bir yoldu, büstçülük ve heykelcilik…

Türkiye yeryüzünde heykeli ve büstü en bol ülke. Ona rakip olacak ülkeler çoktan havlu attı. Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra Türkiye’nin bu unvanı şüphe götürmeyecek ölçüde kesinleşti… Sovyet dünyası heykel zenginliği bakımından bir numara idi, fakat yıkılıştan sonra, evvela Stalin heykelleri çöpe atıldı, sonra Lenin ve Marks. Eski Sovyet dünyasına yolu düşenler nadiren bu heykellerle karşılaşırlar. Birkaçı saklanmışsa, ibret için dokunulmamış olmalıdır.

Heykeller üzerinden ideolojiyi sürdürmek… İdeolojiler çağı olan 20. yüzyılda yaygın bir uygulama idi. Türkiye’nin bu konudaki şöhreti daha 1935’lerde Avrupa basınının dikkatini çekmişti. Cumhuriyet gazetesinin 5 Ağustos 1935 günkü nüshasının manşeti bu konuyu övünç vesilesi olarak sunuyordu: “Atatürk yarım bir ilâhtır; Türklerin babasıdır. Hiçbir devlet şefi için hayatında bu kadar heykel dikilmemiştir ne Musolininin, ne Hitlerin ne de Leninin anıdları onunkilerle ölçülemez.”

20-02/16/ekran-resmi-2020-02-16-222702.png

O devrin imlâsına bile dokunmadık: Aynen böyle!

Atatürk’le övünmek için heykel sayısına bel bağlamak, onun zamanın eşedd diktatörleri ile kıyaslanmasını dahi sineye çekmek…

Bu bir zihniyet tezahürüdür.

İşte bu zihniyet tezahürü Türkiye’yi buraya getirdi. Kartopu oynayan çocukların “eğitimsel linç”e tâbi tutulduğu bir ülke burası.

Bre “eğitimci”ler! Zaten çocukları eğip büküyorsunuz. Bir de suçluluk baskısı ile hayatlarını karartmayın!

Söz temsili, Atatürk sağ olsa ve orada bulunsa ve çocuklardan biri ona kartopu atsa idi…Ne olurdu?

Kartopu oyununa o da katılmaz mıydı? Siz olsanız katılmaz mısınız?

İşe bakın, Atatürk’e kartopu atmak serbest, büstüne atmak suç!

Çünkü o bir büst veya heykel değil, kutsal bir nesne!

Kutsalı büste, heykele indirgemek…

Çocukları heykellere ve büstlere saygı göstermeye zorlamak…Hangi akla, hangi iz’an’a ve pozitif ilme sığar?

İdeoloji bitti, geriye kaldı kült. Çin’deki virüs salgınından kurtarılan ve iki haftalık karantina sürecinden çıkan birisi ne yapar? Anıtkabir’e gider ve “şükürler olsun Atam, bizi ölümden kurtardın diye dua eder.”

Abartmıyorum, aynen böyle!

Şehir içi ulaşıma fâhiş zam yapan ve ufuksuzluğu zahir olan büyükşehir belediye başkanı ne yapar? CHP’li olmayan belediye başkanının ilçesindeki heykeli Atatürk’e lâyık görmez. Mesaj şudur: “Ben zam yaptım, ama bakmayın ona, sıkı Atatürkçüyüm!”

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
S.KAYA 17 Şubat 2020 23:41
Sayın Mehmet Doğan hocam bu mevzuyu gayet güzel ve net yazdığınız için teşekkür ederiz. Yazılarınızı ilgiyle okuyoruz.
Murat Doğrusöz 17 Şubat 2020 21:41
H.Aktaş'ın 50 yıl önceki kitabındaki trajikomik bir hikaye idi.Bir öküz,bir köy okulunun bahçesindeki M.Kemal büstünü boynuzlayarak kırmasından dolayı,Köylülere yapılan eziyeti,bir zamanlar yapılan faşistlikleri hicvederek anlatılıyordu.50 yıl geçmesine,Kemalizmin Bürokratik gücünün epey gerilitilmesine rağmen,Türkiye'nin hala bu tür ilkellikleri yaşaması çok üzücü.Ama esas üzücü olan tarafı bu faşist kafanın daha hala yoğun taraftar bulması.Ondan da üzücü olan ise,dün en kötü şartlarda bu Faşizme direnme varken,bugün tek tük direnen Yazarlara kendi evinde! dahi yeterli destek gelmemesi
nb 17 Şubat 2020 18:45
Allah uzun ömür ve yazı gücü versin. BU milletin ahvali pek iç açıcı değil... Yazar insanın insana yaptığı bir kötülüğü yazmış.... gocunan gocunana... Hepsini bir yazardan beklemeyin; başka kalemler de işbaşına bakalım...
Murat Doğrusöz 17 Şubat 2020 17:58
Yazar belgelerle,M.Kemal'in putlaştırılmasını eleştiriyor.Kaldı ki Kemalistlerin bu konuda sicili epey bozuk.Haşa ,M.Kemal'i Tanrılaştıran yazılar Cumhuriyet tarihi boyunca bolca yazılmış(bir örneğini Yazar vermiş)Kemalistlerce tepki bir yana,sahiplenilmiştir.Peki Karar'da cirit atan Chp'li ve Kemalistler ne yapıyor.R.T.E.yi ve İktidarı niye eleştirmedi diye M.Doğan'ı linç etmeye çalışıyor.Bre uyanıklar!!!Karar'ın diğer yazarları isteklerinize uygun eleştirileri bolca yapıyorlar,M.Doğan da Kemalizm eleştirisi yapıyor.Eleştiriye cevap vereceğinize,bu yüklenme niye?Memleketin ağası sizmisiniz?
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 07:28
0
Sayın M Dolgugoz BU saldırgan sözleri hangi okulda öğrendin diye merak konusu olmaya başladı. Yorumculara mütemadiyen hakaretler yağdırarak günlerini harcamak neye yarıyor ki? Şöyle otorup yapılan diğer yorumları dikkatle bir incelersen hakaret etme yeteneginle(!) kimsenin boy olcusemedigi heremen meydana. çıkar. Mesela ;:bir yorumunun sonunda da birilerine YAMYAMLAR gibi Afrika usulü yakıştırmalar da bulunmuş olman senin bu olgun yaştaki muhterem ağzına hiç yakışmamış oldu. Senin hitap şeklin bu şekilde ise yapacak bir şey yoktur sanırım.
Murat Doğrusöz 18 Şubat 2020 12:43
2
7.28;Ha,ne olursa olsun,sadece geçmiş kavgasıyla bir yere varılamayacağının bilincindeyim.Farklı düşünsekte,TÜRKİYE ORTAK PAYDAMIZ.Türkiye'nin geleceği için ileriye bakalım,farlı düşüncelerde olsak ta,birarada yaşama kültürüne kavuşmalıyız.Hiç bir grubun,zümrenin,inancın,despot fikrin hakim olamayacağı,ÖZGÜRLÜK(Tabii İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ DAHİL)ADALET,İNSAN HAKLARI ve GERÇEK DEMOKRASİ yaşanan bir TÜRKİYE için birlik olalım.Geçmişin o ağır travmalarına,zulmüne,Kemalistlerin'Biz Ülke'nin Beyaz Adamıyız'iddiasından vazgeçme eğiliminin pek görünmemesine rağmen en azından kendi adıma ben hazırım,Ya siz!
Murat Doğrusöz 18 Şubat 2020 14:27
2
07.28;Zannediyorum Merak içinde olanlar,Karar'da cirit atan Chp'li ve Kemalistler.Diğerlerinin merakı olduğu kanısında değilim,Onlar gerçekleri zaten biliyorlar.Sert üslup kullanmak,birleştirici olmadığından doğru değil.Ama bu zulümleri yapanların bugün de özür dilemeden,kaybettikleri gücü tekrar elde etmek için ''Hoca oğullarını çok severim!!!RİYAKARLIK ve TAKİYELERinde fren tutmuyor.Örtüsünü çıkarmak kafa derisini yüzmekle aynı olan bir BAŞÖRTÜLÜYÜ İKNA ODALARINDA AĞLATMAK FAŞİSTLİKTİR.İkna odalarını savunan,mimarını ödül olarak Chp başkan yardımcısı yapanlara Faşist sıfatı yanlışmıdır???
Murat Doğrusöz 18 Şubat 2020 14:29
2
7.28;Ha,ne olursa olsun,sadece geçmiş kavgasıyla bir yere varılamayacağının bilincindeyim.Farklı düşünsekte,TÜRKİYE ORTAK PAYDAMIZ.Türkiye'nin geleceği için ileriye bakalım,farlı düşüncelerde olsak ta,birarada yaşama kültürüne kavuşmalıyız.Hiç bir grubun,zümrenin,inancın,despot fikrin hakim olamayacağı,ÖZGÜRLÜK(Tabii İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ DAHİL)ADALET,İNSAN HAKLARI ve GERÇEK DEMOKRASİ yaşanan bir TÜRKİYE için birlik olalım.Geçmişin o ağır travmalarına,zulmüne,Kemalistlerin'Biz Ülke'nin Beyaz Adamıyız'iddiasından vazgeçme eğiliminin pek görünmemesine rağmen en azından kendi adıma ben hazırım,Ya siz!
Mustafa ALSANCAK 19 Şubat 2020 14:28
0
Muhterem Kemal DOĞRUSÖZ BEY! Sahi aklıma takılmışken şunu da sormadan edemeyeceğim: Mesela her görüş bildiren yorumcunun şu bu partinin sempatizanı olabileceğini düşünmek de biraz hatalı gibi gelir bana.Ama Memleket meseleleri hakkında fikir açıklamak ve Türkiye sevdamız damarlarımızdaki kanımızda olduğu müddetçe doğruluktan ödün vermeyiz. Değişik fikirleri tartışmak zenginliktir, En büyük günah insanların vicdan ve düşünce özgürlüğüne müdahale etmektir. Bu işler parti meselesinden ziyade insanların kafa yapısı ile bağlantılıdır diye düşünüyorum.
beşer abdullah 17 Şubat 2020 17:14
hocam putçular heva ve heves , zevkü zefa girdabına almış...onlar görmezler ve duymazlar hakikati.
Mustafa ALSANCAK 18 Şubat 2020 17:24
0
Muhterem Kemal DOĞRUSÖZ Bey! Şöyle bir gelen yorumlara bakarken birden bire ne göreyim ? Evet;sayın Kemal beyin kendisine yakıştığını düşündüğüm bir olgunluk içinde ve yapıcı bir tutumla etrafta kırılmış olan insanlara doğru daha dostane bir dillen yaklaşmış olması ile ne yalan söyleyeyim hepimizin bu vatanın ayrılmaz birer parçası olma gerçeği ile içimi rahatlattı. Kemal beye de bu olgunluk yaraşır demekten kendimi alamadım.Kimsenin parti sempatisini hor görme bir lüksümüz yoktur.Önemli olan Ulusumuzun dimdik ayakta durabilmesidir.Selamlarımla.
Murat Doğrusöz 18 Şubat 2020 18:19
1
17.24;Biz sözümüzde doğru ve gerçekleri gözetiriz,basit hesapları değil.Türkiye Ortak Paydasında buluşmak,çok açık bir doğru.Bu doğru için basit hesaplar düşünülmemeli.Ha,geçmiş kızgınlığım ve nefsime göre değerlendirsem,deşarj olmam için kavgayı yeğlerim.Ama şunu da biliyorum ki;Batı,2 dünya savaşında ve geçmişte birbirlerinden on milyonlar öldürmüş,birbirini hiç sevmez,ama sınırları kaldırıp bir olmuşlar,bana da ayrışın diyor.Ben onlardan aptal değilim.Muhataplarım ukalalık yapmada ısrarlı olsalar da,uzlaşmak nefse ağır gelse de bu böyledir.
efedamat 17 Şubat 2020 16:14
sn.yazar heykelden girip ulaşım zamlarından çıkmışsınız. ibb nin araçları suylamı çalışıyor.ibb yi bu kadar borcun altına kim soktu. ibb yi kaybedenler o vakıfa şu vakıfa o derneğe bu derneğe istanbul halkına ait değerleri bol kepçe dağıtmasaydı. zam da makul bir seviyede olurdu. ibb meclisinde çoğunluk olan iktidar yanlısı meclis üyleleri seçilmiş başkana kredi kullanma yetkisi bile vermiyor. şöyle düşünüyorlar ibb başkanı istanbula hizmet vermesin istanbul halkıda seçtiğine pişman olsun. yok öyle mama. istanbul halkı uyandı neyin ne olduğunu açık seçik biliyor.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 17:45
1
Seçim yatırımı diye giderayak yüzlerce insan almışlar belediyeye, gösteri yaptırıyorlar ya her yerde... Madem bu kadar insan var işsiz, 17 yıldır bulduğunuz tek yöntem, üretime yönelik işyerleri açmak yerine vatandaşın vergi vereniyle mi doyurmak onları?
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 18:21
5
16.14;Karar'ı Chp'nin arenası görerek,efelenmişsin!İbb'nin araçları tabii suyla çalışmıyor,zam da yapılması normal.Ama normal ve etik olmayan,dün yapılan zamlara veryansın edip,seçimden önce indirim için elinden geleni yapıp.İktidar olduktan sonra,olağanüstü bir durum olmamasına,enflasyon azda olsa düşmesine rağmen,enflasyonun 4 katı fahiş zam yaparsan,tabii ELEŞTİRİLİRSİN.Ortaya koyduğu performans,E.İ.nun balon olduğunu ortaya koydu,bundan sonra çok daha fazla eleştirilecek,şimdiden alışın.1989-1994 mamalarını özlediğiniz kesin ama,bakalım nasıl yiyeceksiniz
Mustafa ALSANCAK 19 Şubat 2020 05:02
0
Bakın sayın 18.19) Kemal bey;Karar Gazetemizdeki şu andaki ılımlı İlkbahar havasının farkında mısınız!!Tarafınızdan kırgınlıklara sünger çekmeye yönelik yıkıcı hırslarınızı kenara atıp daha mülayim bir hitap etme ağırbaşlılığının Türkiye gibi her Allah’ın günü birbirlerine saldıkları uyuşmazlık inatları ile vatandaşı geren politikacıların icatları içimizi karatmaya devam ederken huzur kalmıyor.Bizler de fikir açıklamada özgürlük fakat hakaret yanlısı olmamaya özen göstermeliyiz diye naçizane düşünmekteyim.Şu üç gülnlük dünyamızda yaşarken yaşadığımız günlerin tadını çıkarmalıyız. Selamlar.
Muhtefi.. 17 Şubat 2020 13:31
Paşamizi severim. Ne yobazin Lakırdılar,ne de Paşayı öveyim derken yapilan absürd soylemler beni ilgilendirir..Bizim gibi Insandi Akilci,pragmatist,.Dunyayi anlayan insandi..hatalarida olabilir.Beserdir.cunku.!.yine Mesela Hz Ali (k.v.) Tanri diyenler cıktı..Halk mitleri sever..:))..Ne.var ki Dinbaz.Yobazlar Islam diye utopyalari ile Ensemizde Boza pisirmek istediler/isterler Dinbaz POLITBURO.! olarak..yemezler.!..Hz Mevlana,Seyh ibn i Arabi vd sevmezler..bizde yobazları. Vesselam..!.
Mustafa ALSANCAK 17 Şubat 2020 12:20
Sayın yazar yine bugün baltayı taşa vurdu. Atatürk heykeline çocukların attığı kartopu ile bir dalış yaptı ki sonunu hiç düşünmemiş. Elin oğlu da ayağa kalkıp sayın Doğan; eğer birisi sokak duvarlarında asılı REİSİN RESMİNE birisi kartopu atsa soluğu hemen polis KARAKOLUNDA almaz mıydı sanıyorsunuz? Bir kuaför kadın Ege’de Reis konvoyuyla geçerken kolunu yukarı kaldırıp salladığı İçin beş polis işyerine koşup kadını hemen savcıya götürmüştü. Saygı ve hayranlıklarını göstermek için Anıtkabir’e koşan milyonlarca insan sadece saygıduruşunda bulunup Fatiha okuyorlar Atanın ruhuna.Negüzel birşeydir
3. Şefik 17 Şubat 2020 12:06
Muarızlarınızın sinirlerini bozacak kadar meseleyi net ortaya koymuşsunuz. Lakin söz konusu atatürk mahallesi olunca keskinleşen kaleminiz, kendi mahalleniz olunca pek ürkek. Kemalizm'in güncel versiyonunun din soslu son sürümü hakkında yazmazsanız; bu yazdıklarınızın bir anlamı ve faydası olmaz bence.
elvan 17 Şubat 2020 12:54
1
sen de haklısın...
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 11:25
Mehmet Bey! gözünüz aydın. Bugün Medeni Kanunun kabulünün bilmem kaçıncı yıldönümü. Naçizane size Karar köşesinden muaf olabileceğinizi haykırıyorum, "boş ol, boş ol, boş ol".
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 12:29
1
Sağ olsun, hep karıştırmayla meşgul... Bize medeniyete ne gerek var. Biz medeniyet denilince “Medine” anlıyoruz. O da peygamber döneminden kalma. O, o tarihte kızlarını kuma gömen Arab’ı medenileştirmiş, 1400 yıl sonra bizim yazar da medeniyetten, olması gerekenden söz etse, kadınlara kızlara çocuklara yapılan kötü muamelelerden söz edip toplumun yarısı kadınlar, onlar olmasa biz olmayız, onlar da aile kuzusu, analarımız, bacılarımız, kadınlara iyi davranın dese kötü mü olur?
Murat Doğrusöz 17 Şubat 2020 20:14
6
11.25-12.29;Medeniyet sizce nedir?Masum insanları vicdansızca asmak mı?Devrimi,faşist fikirleri ve kendi yaşam tarzını kabul ettirmek için,dünyanın yalanını söyleyip,fırıldaklar çevirmek mi? Zorla şapka giydirmek mi?İnançlı insanlara gerici yaftası vurmak mı?Millet'in iktidarını darbeyle devirmek mi?Başörtüsü ikna! odaları kurmak mı? LGBT özgürlüğü! için mücadele etmek mi?Müslümanların eksikleri maalesef çok.Ama medeniyet bir İNSANLIK ÖLÇÜSÜYSE,Sizler Müslümanların yanında,YAMYAMLARA RAHMET OKUTTURURSUNUZ
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 23:55
0
Sizdeki bu nezaket! varken o sıfatlar bize kalmaz Sn Doğru...
Murat Doğrusöz 18 Şubat 2020 00:39
4
23.55;Faşistliklerinizden inim inim inlemiş bu Millet'in kullanabileceği en yumuşak tepki onlar.İkna odalarında nezaket mi sergiliyordunuz!28 Şubat'ta Halkın seçtiği bir bayan bakana 'gelirsem oraya jopu ...... sokarım'diyebilmek nezaketinizin ürünü değil mi!Kibarlık uyanıklığı yapacağına,söylediğin şu yanlış,bu yalan diyebilsen ya.Ama despotluk tarihinizin kapağı açılacağını bildiğinizden,demagojiyle işi götürmeye çalışıyorsunuz
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 10:30
Bir çocuk heykele kartopu attı diye biri “işgüzarlık” yapmış... Memlekette o kadar çocuğa dinci vakıflarda! neler neler yapıldı da gıkınız çıkmadı. Anası çöp kamyonunun peşinde evin lokmasını kovalayan perişan ve sahipsiz çocukları, dini kullanarak kovalayan, suistimal edenleri de yazın... Milletin kursağından alınıp sağa sola saçılan paraları da yazın da hiç olmazsa dindar biri yazmış desin de az kulak kabartsın insanlar... Kimsenin kimseye taptığı falan yok! Var olan, yolsuzlukları gören çocukların dinden uzaklaşması...
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 12:28
13
Bu ülke yıllarca diktatörlükle yönetildi sesini çıkarma bir eleştiri getirme, çağdaşlık adına bu millete yapılan baskıları görme, ortak değerlerimizin tahrip edilişine sırtını dön, bir asırdır ülke zenginliğinin bir avuç aç gözlüye peşkeş çekildiğini es geç sonra da dinci vakıflar diye ötmeye başla. Olayı işgüzarlık diye geçiştiremezsin. O kadar basit olsaydı bu kadar yaygara kopmazdı.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 13:43
3
Nereden biliyorsunuz yıllarca sesimi çıkarmadığımı? Sizin gibiler için uğraştım yıllarca haberiniz var mı? Şimdi de yine sizin gibi bulunduğunuz zamanda gözünü kendinden ve eteğine yapıştığından başka her şeye kapatıp bir gram başkalarını da düşünmeyenler için, kamuda şeffaflık, vatandaşın devlete, ülkesine ve birbirine güvenebilmesi, düşüncelerine saygı göstermesi için, dinin ulviyeti ve saygınlığının korunabilmesi, mikropluklara perde yapılmasının önüne geçilebilmesi için çaba sarfediyorum...
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 14:42
4
''Var olan, yolsuzlukları gören çocukların dinden uzaklaşması... '' eskiden olan da, mantığı zorlayan bu iddiaların o nesil insanları sistemden soğutması, uzaklaştırması belki de... bu gün iktidara taşınmış olmaları bu sebepten olabilir mi? hem halifeliği kaldıracaksınız, hem de yaşayan ilah ilan edileceksiniz! bunu o dönemde anlatabilir miydiniz?
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 15:27
0
Daha önce özgürlük içinde yüzen, her talebine muhatap bulan, vergisinin hesabını soran vatandaş mıydık? Teba deniyordu bize. Hilafet kalsaydı ne değişip ne olacaktı? Daha o tarihte müslümanların büyük bölümü İngiliz hakimiyetine geçip bizimle savaşmış. Kimin halifesi olacaktı? Saltanatla birleştirilip koltukta/tahtta ölene kadar kalınacak mıydı? Velev ki oldu, köylü çocuğu işçi Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olabilecekmiydi yoksa asalet mi aranacak, hanedandan biri mi oturacaktı tahtta?
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 17:57
3
Çocuk istismarını da yazsın. Atatürk istismarını da. Neden rahatsız oluyorsunuz ki. Eğer toplumun her kesiminde bir yozlaşma varsa bu Kemalist eğitim sisteminin meyvesi. Bunu da yargılasana ? İhdas ettiğiniz eğitim sistemi demek ki bir işe yaramıyor
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 10:30
Ülkeye derhal heykel yasağı getirilmeli. Avrupa'da 30 yıldan beri yaşıyorum hemen hemen son 70 yılda dikilen hiçbir heykele rastlamadım, kimse heykelle uğraşmıyor. Mevcut heykeller de cankilerin işeme alanı
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 10:20
Belediye başkanları ülke ekonomisini mi yönetiyor? Bir zam var, o da sadece İstanbul’un ulaşım ücretlerine yapılanı mı? Ekonomiyi kim çıkmaza sokmuşsa zamları kim yaptırıyor, kime pazardan kalan çarık çürükleri alın diye fetva verdiriyorsa zamları ona sorun. Yemiyor tabi... Yemeyen! çok olunca millet zam kazığını yiyor...
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 10:00
Kişi müslüman olduğunu söylüyorsa zaten m kemali sevemez sevmemeli. Gökten indiği iddia edilen hurafe. Arabın oğlu. Kuran öğretme yasaklama. Ezanın Türkçeye. Hocalar idam. Medrese kapatma.. hâlâ nasıl savunuyorlar çok tuhaf. Aslında hikâye aynı. Kemal'e laf kondurmayan şimdi reise kondurmuyor
Taptuk 17 Şubat 2020 13:09
5
Müslümanim M. Kemal i seviyorum. Kuran-i Kerimi mealinden senede en az bir kere okurum. Ezanin türkce okunmasina karsiyim. Bir Imamin ogluyum. Babami kimse idam etmedi. Hak edenin imam olmasinin makdüle bir ayricalik getirmesine karsiyim. Özel okullari zamanin medresesi olarak görüyorum ve onlarada karsiyim. Egitimde Firsat esitliginden yanayim. Insanlarin Dini ve Milli Duygularini istismar edenlere külliyen karsiyim. Yazara Heykeller konusunda maalesef katiliyorum. Sizce ben kötü bir Müslüman miyim. Cevabiniz ne olursa olsun bundan Size ne Kardesim.
Mustafa ALSANCAK 17 Şubat 2020 18:21
2
Muhterem TAPTUK Bey! Bu yaptığınız yoruma karşı kim negatif bir şey diyebilir ki? Önemli konulara parmak basmışsın. FIrsat eşitliğini desteklemeyen düşününebilir mi hiç! İmam’ın oğlu olmanız sizin bir bakıma Onur meselenizdir diyorum. Yazdıklarınıza göre içinizde Atatürk’e karşı sevgi ve saygınız olması şeref verici bir niteliktir. Heykelleri sevip sevmemeniz de sizin kendi tasarrufunuz dahilindedir. Kur’an’ın mealini okumakta olmanız çok güzel. Okuduğunuzdan anlama şansınız oluyor.Avrupa üikelerinde Hristiyanlar İNCİL’i kendi dillerinde okuyup dinleyebiliyorlar.Sayın yazar Doğan’ın şahsına k
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 00:26
3
18.21;Bu kadar Riyakarlığı ve Takiyeyi nasıl becerebiliyorsunuz,pes doğrusu!YaHu bir Kemalist ''İmam’ın oğlu olmanız sizin bir bakıma Onur meselenizdir diyorum''nasıl diyebilir.Daha 10 sene önceye kadar İHL'lere öcü muammelesi yapan,onlarla dalga geçen,Askeri Lise mülakatlarında Hoca çocuklarını kafadan eleyen,Allah diyeni,Cumaya gideni TSK'dan atan Uzaylılardı değil mi?Bürokratik gücünüzü kaybedince,dün aşağıladığınız Hocalar can simidiniz!oldu.Bazı saftorikler belki yer,ama ŞUURLU MÜSLÜMANLAR BU ZOKAYI YUTMAZ
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 09:28
Yazar yine sözüm ona Atatürk ve otoriterlik karşıtı moda almış kendini :) Oyun oynayan çocuğa sahip çıkmalar filan.
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 03:47
0
Doğrucular Kralı (0026) yoksa aynaya akseden durumundan mı dem vuruyorsun?
Türk oğlu ! 17 Şubat 2020 08:54
Sen Kemalizm'i felan boş ver de, şu Erdoğan hakkında ne düşünüyon bi de hele.Şeyh'ine,gavs'ına tapınan tarikat müritleri hakkında ne düşünüyon.Bak şu an kimse M.Kemal'e tapınmıyor, sadece sevgi ve saygı duyuyor.M.Kemalin yaptıklarını Osmanlının son 150 yılında Padişahlar eliyle yapılanlardan ayrı düşünemezsin.Yapılanları osmanlı kadroları yaptı, Kemal gökten adam getirmedi.Gerçi kime ne anlatıyorsam.Aslında her şeyi çok iyi biliyorsunuz da işinize geldiği gibi davranıyorsunuz.Bi soruyla bitireyim, aynı kartopuyla Erdoğanın resmine vurup eğlensen başına ne gelirdi ?
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 12:58
12
Ben namazda Allah'ın huzurunda kıyamda duruyorum. Atatürk heykeli veya büstünün önünde kıyamda durmanın anlamını izah edersen sevinirim.
Türk oğlu ! 17 Şubat 2020 15:33
4
12:58 Eminmisin sadece namazda kıyamda durduğuna, iyi düşün.Erdoğan'ın önünde, bırak onu kıytırık bir memurun önünde yada zengin kodamanın önünde durduğun kıyamın anlamını izah edebilirmisin abidin.Yada tarikatların La ilahe illallah deyip te Şeyh ve Gavslarına Allah'ın vasıflarını yükleyip ilahlık mertebesine çıkarmasını izah edebilirmisin.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 21:50
5
Ey Türk oğlu ! kılığına bürünen! Kendine başka bir isim bul. Milletime mensup olan bir Türk, niyet okuyuculuğu yapmaz. Hele tanımadığı bir kişiye peş peşe böyle iftiralar sıralamaz. Kişi karşısındakini kendi gibi bilirmiş, bir aynaya bak istersen. Çok net ve kibarca bir soru sordum. Erkek gibi cevaplayacaksan cevapla, yoksa milletimin izzetini zedeleyecek kaypaklıklardan uzak dur. En büyük malzemeniz Erdoğan. Beni kimse ırgalamaz, ne siyasi kişilik ne de cemaat lideri. Ben yalnız Müslümanım. Ama siz bunları malzeme yapmadan bir hiçsiniz.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 21:57
3
Devam: Ben soru sorma mercii miyim tarikatları bana soruyorsun. Sen, kimse M. Kemale tapınmıyor, dediğin için cevap vereceğini umarak gayet ciddi bir soru sordum. Cevap veremeyeceksen sus. Neden işi gargaraya getirip sulandırıyorsun.
Serkan Ayaydın 17 Şubat 2020 08:25
Şu an toplumda olan Atatürk sevgisinin bahsettiğiniz şeyler ile alakası yok. Kime sorsanız durum böyle. Bunlar şaçmalık. Sizde biraz kafanızı kaldırıp geleceğe bakarsanız Atatürk den öğreneceğiniz çok şey var.
fizyolog 17 Şubat 2020 10:09
12
Atatürk'e olan sevgi vs yok bence sadece Atatürk'ü sevenlerin sesinin çok çıkması bir . Kemalist eğitim iki. Atatürk'ü arşivlerden uzak bir şekilde sevdirmek üç. Şimdiki hükümet ve havuz medyası nasılki Abdülhamid güzellmesi yapıyorsa Kemalistler de devamlı Atatürk güzellemesi yapıyor.Artı bu güzelleme böyle 5 yıl felan değil 85 yıldır. İnsaf...
Türk oğlu ! 17 Şubat 2020 08:17
N'o şeyh-gavs yatır mezarlarına gidip medet ummak mübahta M.Kemal'e gitmek mi değil.Bu ölüden medet ummanın şahikasını sizin çevreniz yapıyorken, aynını sizden olmayanlar kopyalayınca zorunuza mı gidiyor.M.Kemal sizin istediklerinizi yapsaydı şimdi mezarından çıkmazdınız.O yüzden M.kemal karşıtlığı iki yüzlülüktür.Sizin ki sadece böyle bir Kahraman neden bizden çıkmadı hazımsızlığıdır.Kültürel-hadis islamının izdüşümüdür Kemalizm beyim.Kur'an İslamını savunmadıktan sonra boş konuşursunuz vesselam.Ha Atatürkçüler Kur'an'a sizin çevrenizden daha yakın onuda diyeyim.
M.Ahlatcı 17 Şubat 2020 07:43
Ağzınıza sağlık Mehmet bey
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 06:20
Liderleri, ideolojileri, dinleri elestirmek dusunce ve ifade ozgurlugunun kapsamindadir. Ataturk de, Erdogan da, islam da, Hristiyanlik da, peygamberler de dahil. Mehmet Bey, Ataturk'u sevmiyor. Sebebi de basit: Ataturk dinle devlet islerini birbirinden ayirdi. Halifeligi kaldirdi. Yaptigi reformlarin cogu dinin etkisini azaltmaya yonelikti. Bence de hakliydi. Batili ulkelerle aramizdaki farki kapatmanin baska caresi yoktu. Mehmet Bey halifelikten, seriattan yana. Nefretinin sebebi de bu zaten.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 10:30
8
Kadir Mısıroğlu'na niye kızıyorsunuz o zaman bilader. Batılı ülkelerle aramızdaki fark frakla, silindir şapkayla kapanacaktıysa neden kapanmadı. Dini olan herşeyi kaldırmak ise amaç, neden İngiliz mandası olmadınız, daha hızlı çağ atlardınız. Japonlar geleneklerinden taviz vermeden gelişmede bizi kaça katladı. Hoş siz tam çağ atlıyordunuz ki müslümanın sakalına, başörtüsünün ipine takıldınız. Yazık. Hilafet, İngiltere istedi, lozanı imzalamadı diye kaldırıldı.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 22:04
0
10:30...Batili ulkelerle aramizdaki fark hemen kapanmaz. Ataturk'un yaptigi reformlar da yetmez. Ama hic olmazsa kadin haklari konusunda yaptigi reformlar, kadinlarin secme secilme hakki, kiz cocuklara egitim zorunlulugu, karma okullar, medeni kanunda yapilan reformlar, cok esli evliliklerin yasaklanmasi, cocuk yastaki kizlarin evlendirilmesinin suc sayilmasi, vs...Allah Ataturk'ten razi olsun...Biz japonlar gibi olamayiz. Onlarin ahlak anlayisi bizde yok. Japonlar cok caliskan bir millettir ayni zamanda.
18 yıllık iktidar hakkında ne düşünüyorsunuz merak ettim, belki bir fikriniz vardır, bugüne ve geleceğe ışık tutması anlamında. Mustafa Kemal ne problemlerimizi cozebilir su an, ne de misal 50-100 yillik plan yapabilir ulkede adalet, refah ve huzurun yerlesebilmesi icin. O yok artik, onu belli bir amac dogrultusunda canli tutan sizlersiniz. Tarihin bir donemine bozuk plak gibi takilip bariz nefret kusarsaniz ulkeye tehdit olusturan bugunun gercek meselelerinden dikkati almis olursunuz ve saniyorum yaptiginiz da bu, provokatif tonlamalarla. Ama yanlis yerdesiniz, methiye alacaginiz yerler cok?
Incezeka 17 Şubat 2020 07:57
4
Alkisliyorum
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 05:07
abdülaziz dışında heykeli olan padişah yoktur.roma ve bizansta 6.y.y başından15.y.y a kadar heykeli olan sadece herakliusdur.19.y.y sonuna dek14. ve 15. louis ilki beş ikincisi 1 heykel,napoleon sergilenmiyen bir heykel,habsburg imp.1.lepold bir heykel dışında heykel yoktur.mussolini ve hitlerin özel koleksiyonlardaki birkaç eser dışında heykelleri yoktur.abd de washington dışında yaşadığı dönemde heykeli dikilen kimse yoktur.SSCB de lenin stalin heykelleri ile doludur.ingilterede sadece 1838.1901 de yaşamış victoria heykeli vardır.KEMALİSTLER BİLGİ OLMADAN FİKİR OLMAZ.ELEŞTİRİ GELENEĞİ Nered
Mustafa ALSANCAK 17 Şubat 2020 04:37
Tanyeri ağarmadan ve sayın yazarın koruyucu melekleri Atatürk sevgisi ile dolu insanlara yaylım ateşi açmadan önce birkaç satır yazıp yazarın artık Atatürk karşıtlığının tavan yapmaya başladığı ve bu 2020 senesinin milletin üzerine getirdiği hayat pahalılığı,zamlar işsizlik ve birçok doğa felaketleri altında ezilirken sayın yazar bunların hiçbirini ele almayıp bütün enerjisini Atatürk’e karalar çalmaya ayırması çok düşündürücüdür. Şimdi de Atatürk büstlerine takmış kafayı. İnsan sormadan yapamıyor: Büstlerin kime zararı var ki ? Avrupalıların heykel yapımına çok kıymet verdiğini bilmeyen var m
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 10:35
8
04:37 Büstlerin kime ne zararı var ki. Bana. Her hafta başı ve sonunda heykelinin veya büstünün önünde ibadet edercesine zoraki saygı duruşunda bulunmak istemiyorum. Yetmez mi?
3. Şefik 17 Şubat 2020 12:31
5
neopagan ayinlerine katılmak istemiyorum. bir heykelin varsa eğer ancak sanatsal yönü muteberdir. bunun dışında heryeri büstlerle heykellerle doldurmak ilkellikten başka bir şey değil.
Mustafa ALSANCAK 17 Şubat 2020 23:05
0
Sayın (10.35) rumuzlu yorumcu arkadaşımıza!!Lütfen meseleyi başka yönlere kaydırmayalım.Atatürk heykelleri esas olarak sembolik ve Atatürk’ün hatırlanması İçin yapılmıştır. Büstün karşısında sanki bir ilahın karşısında duruyormuş şeklinde bir saçmalık olabilir mi? Dinini ve yolunu iyi bilen insanlar ibadetin nasıl ve nerede yapılması gerektiğini çok iyi bilirler. Senin de ifade ettiğin gibi Heykel kültürünün hoşuna gitmediğini açıklamışsın. Zorla güzellik olur mu? Burada esas olan çekirdek konu sayın yazarın alerjik bir şekilde mütemadiyen Atatürk hakkında menfi propaganda yapması hastalık hal
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 01:26
0
Sayın Mustafa Alsancak, galiba hatırlama algımız farklı. Ben özlediğim kişiyi ayakta put gibi dikilerek değil, genelde oturduğum yerde, başım göğsüme düşmüş, gözlerim kapalı, kalbimde hüzün ve gözlerim nemlenerek anarım. Ayrıca diğer insanları yaptığım şeye zorlamam. İsteyen istediği gibi yapsın. ilkokulda beden dersi cuma günüydü, ben de öğlenciyim. Yanımızdaki ortaokulda 15:30 da istiklal marşı söylenirken oyuna dalıp duymadığım için bir kaç sefer beden hocasından tokat yedim. Bu şekilde ancak nefret ettirilir.
okur 17 Şubat 2020 04:01
ilginç... yazarı sadece muhalif görüştekiler okuyor galiba. hatta sanki yorum yazarak onu/konuyu manipüle etmek üzere bir kampanya yürütüyorlar. anlaşılan o ki d. mehmet doğan ve görüşleri bazı çevrelerce hayli önemseniyor.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 03:48
Adamın heykel takıntısı var.durum psikolojik bence.surekli bu konuyu gündeme getirdiğine göre bilinçaltında öyle olma isteği mi var diye düşünüyorum.ama senin gibiler iki gün sonra unutulur.heykelin falan dikilmez.ortaya bi siir bile koyamamışsın.Ataturk koca bi ülke kurmuş.capsizlar böyledir.gep taslarlar
Jakobenizmi anlamak lazım. 17 Şubat 2020 12:41
5
Doğan'ın ki 'takıntının takıntısı.' Bir tane abidevi estetik heykel olsaydı yazar bu kadar karşı çıkmazdı. Mesele her yerde gözümüze sokulması. Müslümanlık heykelciliğe giden yolu kapatmıştır. Müslüman bir ülkede her yerde heykel olması o ülkede inanca ve insanlara saygı olmadığının en bariz göstergesidir.
Mustafa ALSANCAK 18 Şubat 2020 04:19
0
Muhterem 0126 rumuzlu yorumcu arkadaşım! Sizin de ifade ettiğiniz gibi insandan insana değişen ve ayrı ayrı algılama yetenekleri olmasını normal karsilamak gerekir. Gayettabii saygı ve sevginin de kendine göre bir usulü olmalıdır.Lutfen dikkatinizi çekerim ben Atatürk büstü önünde put gibi durulmalı şeklinde bir söz söylemiş değilim. Sizin bedenegitimi dersinde öğretmenden İstiklal marşını duymamış olduğunuzu bahaneyle tokat yemiş olmus olduğunuzu okumak esef vericidir. Bu olsa olsa bu kabaligi yapan öğretmenin isguzarligindan başka bir şey olamaz.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 03:41
Tanırım bu yazar gerçekten çıldırmış olmalı.o kadar ciskiki yazılar yazıyor ki.dunyada en fazla heykeli olan ülke biz misiz.dunyadan bi haber.avrupada bir çok küçük kasabada bile onlarca çok güzel heykeller var.ama tabi her ilinde ilçesinde kirleticilerin heykeli yok.peki bunu Atatürk mu istedi.buradan da istanbul belediyesinin zammına gelmiş.tam bir aktrol.ya kardeşim ona gelinceye kadar doğalgaza elektriğe her şeye zam yaparken reisin gikin cıktı mi.de git.hadi oradan
KARAR OKURUMehmet atay 17 Şubat 2020 15:18
2
Atatürk sağ iken heykelleri dikildi Buna cevaz verdi
musto 17 Şubat 2020 02:11
Anlaşılan Atatürk senin aklını almış.Kimlerin aklını almadı.Çörçil kendini alkole vurdu,20 yıl sonra kendini topladı, hatalarından ders aldı,ülkesini kurtardı.
Jakobenizmi anlamak lazım. 17 Şubat 2020 12:45
6
musto şimdiye kadar yorumlarının bir değeri vardı. bu, her yere iliştirilen sözde Atatürk deyişleri gibi çok ucuz olmuş.
musto 17 Şubat 2020 13:35
1
Haklısın baydı be kardeşim nedir bu her Allahın günü ülkenin önemli meseleleri çözülmüş memleket güllük, gülüstanlık olmuş sıkıntıdan patlıyoruz,Hakkın huzuruna çıkmış bir insanı diline dolamış mezarında dahi rahat bırakmıyoruz.Yorumcu arkadaşlardan da ricam bırakın sn yazara yorum yazmayı kendi çalıp kendi oynasın.Ben bu günden sonra bu arkadaşa yorum yazmayacağım.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 13:44
5
musto: Kim, çörçil mi? Kendini alkole mi vurmuş? 20 yıl sonra kendini toplayıp hatalarından ders mi almış? Hem de ülkesini mi kurtarmış? Hindistan'dan herhalde. Bu neydi şimdi ya, güldür güldür şov mu, ha tamam o zaman, ben de sandım ki...
musto 17 Şubat 2020 16:08
0
13.44 Tarih bilmezsin yorum yazıyorsun.Çanakkale savaşının mimarı İngiliz bahriye,nazırı Lord,Winston Chucill kendisini ne kadar savunsa da Çanakkale yenilgisi onun üzerine yıkıldı siyaseten dışlandı.Tarihe not düştü yüz yılda bir dahi çıkar oda Türklerden çıktı.Hitler Dan Kİrk'te 300.000 İngiliz askerini muhasara altına aldı 5.000 kişilik tugaya ben size ölmeyi emrediyorum geçen zaman zarfında 300.000 askeri kurtarabilirim yoksa İngiliz imparatorluğu tarih sayfasından silinecektir.Bu sözü kimden öğrenmiş dersin.
Karar okuru 17 Şubat 2020 01:51
Sayın yazar, hiç Sayıştay raporlarını okudunuz mu? Okuyucunuzu bu konularda aydınlatmak isterseniz faydalı bir iş yapmış olursunuz.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 06:31
1
Ohoo, karıştırmayın Sayıştay"ı, ne gerek var.?
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 01:45
Düşük profil yazarlar Kararda yazmak zorunda mı? #mehmetdoganahayır
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 03:42
9
Aynen katılıyorum.bir de ne yaziyo.don dolaş Ataturke chp ye sola çak.isi gücü bu olayları çarpıtıp duruyor cahil
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 14:02
5
Çok istemiyorsan okumazsın biter.Sen çöplüğüne defolsana!2500 Tl ye kitap satan zihniyetin yazarlarını oku!
Karar Okuru 17 Şubat 2020 01:38
Atak başlamış gene. Ne çok mağdur olma ihtiyacı oluyor gelişmiş dünya ile denge kuramayınca! Mazeret, mağduriyet, haset ve hamaset ortadoğu ruhunun denklemi
Misafir 17 Şubat 2020 01:33
Atatürke hakaret ettikçe okurunuz artıyor herhalde. Bu yüzdenmi habire aynı minvalde yazılar yazıyorsunuz.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 03:44
5
Hayır.ondan değil.adam içindeki kini bastiramiyo.ben artık okumadan yorumlara bakıyorum.ayni nakarat cunki
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 06:31
6
Plak çizik, takılıyor. Yapacak bir şey yok.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 08:18
5
Çünkü yok, başka bir şey yok. Dikkatleri üzerine nasıl çekecek, nasıl okunacak başka. Boş teneke hep aynı sesi verir işte.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 10:48
11
Tabi tabi, Cumhuriyet gazetesi gibi Atatürk Yarı İlah diye övgüler düzseydi hoşunuza giderdi, değil mi.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 01:24
En radikal tavrı muhattap kabul edip milyonlarca insanı töhmet altında bırakmak nasıl bir kafanın ürünü,badelemeci şeyhten veya istanbul yılbaşı katliamından yola cıkarak ülkenin mütedeyyin müslüman kesimini suçlamak gibi.Neyseki yurdum insanı herkesimden radikal tavırlara mesafeli
Karar okuru 17 Şubat 2020 01:24
Anıtkabir’e gider ve “şükürler olsun Atam, bizi ölümden kurtardın diye dua eder.” cümlesinin ne anlam taşıdığını bilerek yazdığınız bu yazıda Karar okuruna saygısızlık yaptığınız kanaatindeyim. Atatürk'e sizin pencerenizden bakmayan, Allah'a inanan imanın ve islamın şartlarını bilen mümin bir müslümanın inanç değerleriyle alay mı ediyorsunuz onları tahrik mi etmek istiyorsunuz, anlamadım.
Karar okuru 17 Şubat 2020 09:04
2
Atatürk'ü Tanrı yerine koyanlar olduğunu söyleyerek haddini aşmış. Türk toplumunu bu akılla analiz ettiği için yazılarında gelecek tassavuru yapamıyor.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 10:56
7
09:04 Atatürk'ü tanrı yerine koyanlar olduğunu söyleyerek haddi aşmış, ne demek. Kör müsün? Cumhuriyet gazetesi atıyor manşeti, yarım ilahtır yazıyor, yazar söylemiyor bunu. Ha cumhuriyet gazetesine diyorsan haddi aşmış diye, haklısın, yazar da haddi alanlardan bahsediyor zaten.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 01:18
Mehmet Bey Italyaya hic gitmemis olsa gerek. Saheser heykellerle dolu bir ulkedir. Muslumanlarin heykele tahammulsuzlugu bilinen bir seydir. Sadece heykele degil, resim sanatina, bati muzigine de tahammul edemeyen muslumanlar coktur. Bilime de pek saygilari yoktur. Evrim teorisine inanmazlar mesela...Mehmet Bey'in Ataturk dusmanligi bilinen bir sey. Son paragrafta AK Partili adaya 800 bin oy fark atan Belediye Baskani Imamoglu'na da bir elestiri var. 25 yildir Istanbul Belediyesinde olup bitenleri gormemezlikten, duymamazliktan gelen birinin CHPli Belediye Baskanini elestirmesi trajikomik.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 06:32
1
Ama kendisi Müslüman
Jakobenizmi anlamak lazım. 17 Şubat 2020 12:57
3
Fabrikasyon seri imalat büstler ve heykellerin sanatsal bir değeri yoktur. Saçmalamayın. İtalya'nın heykelini bizim hüsni hatla karşılaştırmak belki anlamlı olurdu. Sanatsal açıdan ikisi de tarihi seyir içinde oluşmuş ve gelişmiştir. Bizdeki ideolojik seri üretim heykelcilikle Floransa'yı karşılaştırmak ancak tahsille mümkün olur!
Jakobenizmi anlamak lazım. 17 Şubat 2020 13:12
3
Öğrenemediniz gitti, evrim teorisi bilim değildir, adı üstünde teoridir. 150 yıldır ispatlanamamış bir teori. Bir gün ispatlanabilirse o zaman bilim olur. Balık kabağa çıkınca ispatlanır belki.
Jakobenizmi anlamak lazım. 17 Şubat 2020 13:17
5
Siz de Türkiye'yi şaheser heykellerle doldursaydınız ya. Onun heykellerinin yanında cesaret edip yapılabilen başka heykellerin sayısı kaç tane?
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 20:56
0
13:12...Evrim "teorisi" derler. Adi teori ama evrim teori degildir. Bilimsel olarak hicbir supheye yer birakmadan ispatlanmis bir gercektir. Evrim cogu canlilar icin milyonlarca sene zarfinda gerceklen bir degisimdir. Buna karsilik Galapagos adalarinda 50 sene gibi cok kisa bir zamanda tur degistiren kuslar da gorulmustur. Dindar arkadaslarimiz kusura bakmasin ama EVRiM BiLiMSEL OLARAK iSPATLANMISTIR.
Murat Doğrusöz 18 Şubat 2020 01:01
2
20.55;Hadi ya.Efendin Batı dahi Evrim Teorisi mutlak doğrudur diyemezken,sen hangi bilginle ispatladın!Tamam canlılar dünya yaşamı süresince değişiklik yaşamış olabilirler.Ama bu yaratılış teorisini çürütmez ki.Evrim teorisi bir Aslanın pençelerini vura vura geliştirdiğini söyleyebilir,Ama evrim teorisi,Amazonda 800 V elektrik üreten,bu günkü teknolojiyle ulaşılamayacak batarya sisteminin yılan balığının vücudunda nasıl evrimleştiğini! açıklayamaz.İNSAN GÖZÜ ve İRAN ÖRÜMCEK KUYRUKLU ENGEREĞİNİ Evrim yönünden incelemeni öneririm
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 01:04
Ataturk için bu sözleri eden fransız bir muharir. Cumhuriyet gazeteside işgüzarlık yapıp yayınlamış. Putperestlik var içinde insanımızın. Liderini tanrılaştırma onu dokunulmaz,eleştirilmez bir put yapma egilimi var. Bu kez bir vekil Erdoğana Allahın bütün sıfatlarını taşıyor deyiveribiliyor hala, yine ses cıkmıyor. Hiç bir işin derinliğine inmeyen bir toplum. Lider kültü peşinde, semboller üzerinden bürbiriyle catışan insanlarız. Yazar gibileri de bu konuları kaşıyarak geçinen tüccarlara dönüşmüş
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 10:59
3
Erdoğan yapılan kendi heykellerini kaldırttı, dikkatinizi çekerim.
Karar okuru 17 Şubat 2020 00:54
O kadar taraflısınız ki gözünüz Türkiye'de neler neler oluyor bir türlü göremiyorsunuz, yada görüp de görmemezlikten geliyorsunuz. Mesela İBB'nin yaptığı zammı yazarken TCDD'nin YHT bilet ücretlerine fahiş zammını yazmamışsınız. Pahalılık, geçim zorluğu, işsizlik, Suriyeliler vs. vs. konular ilgi alanınıza girmiyormu?
Karar okuru 17 Şubat 2020 13:59
0
Ülkeyi belediye başkanlarının yönettiğini sanıyor, ondandır. Çarşı pazarda ki fiyat artışlarını da, akaryakıt zamlarını da, issizlikteki artışında, her kalemdeki vergi artışlarını da, ilaç zammını da, doğalgaz zammını da, elektrikteki zammı da, hatta Suriye'ye ordumuzun girişini de belediye başkanı yaptı. Değil mi sayın Mehmet bey.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 00:49
geç bunları hocam şu mevzulardan amma ekmek yedin yaa…
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 00:19
Bir insanın bu meselelere bu kadar takılıp da günümüzde kendi tayfasının parayı nasıl ilaha dönüştürdüklerini görmemesi acınacak bir durum. O zamanlar ideolojilerin millet bilinci oluşturmada çok önemli olduğu yıllar. Hitler ideolojisiyle dünyayı felakete, Stalin bir milleti cepheye sürdü. Beyim de bizdeki heykellere takmış. Millet olmayı en son başarmış bir milletin kenetlenmesi için yapılan işlerden bazıları onlar. Bunları bu şekilde eleştirmek kalitenin ne seviyede olduğunu gösteriyor.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 00:40
13
Sen heykellerden besleniyon heralda bukadar sevdiğine gore
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN