Back To Top
Cumhuriyeti halkla konuşarak kurmuş!

Cumhuriyeti halkla konuşarak kurmuş!

 - Son Güncelleme: 09.07.2019 Salı 08:58
- A +

Bazı gazeteler ciddiymiş gibi gösterip bayağı bayağı mizah yapıyor! Bu gazetelerin bazı yazarları, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük mizahçıları kimlerse, onlara birkaç tur bindiriyor.

Gazete adı vermeyeceğim, tahmini güç değil. Türkiye’de birinci sayfasını mizaha tahsis eden gazeteyi okuyucularımız keşfetmekte güçlük çekmez. Yazar adı da vermeyeceğim, en mizahilerinden biri Atatürk ticaretinde zirve yapmıştı. Ivır zıvır bir kitabını bilmem kaç bin liraya Atatürk kültçülerine kakalamıştı. Gazetenin birinci sayfasında “Atatürk cumhuriyeti halkla konuşarak kurdu” haberini görmeyeyim mi!

Makaraları koyverdim! Hiç de güleceğim yoktu!

Hem de resimli haber. Beş tane “halk”la konuşan Atatürk resmi! Gel de inanma!

Fakat hiçbiri cumhuriyetten önceye ait değil.

Nereden mi biliyoruz? Hepsi şapkalı, yani 1925’ten sonraya ait. Hatta büyük ihtimalle 1930 sonrasına ait resimler.

Bu durumda Atatürk’ün cumhuriyetten sonra halkla “cumhuriyeti ilan etmekle iyi mi ettim” mevzuunu konuştuğunu tahmin edebiliriz. Böyle söylemememiz halinde arkadaşları yalancı çıkarırız ki, yakışık almaz!

Gazetecilik pek eğri oturup doğru konuşmak mesleği değildir. Zaten doğru oturmak meslekte alışılmış bir hal değildir. Eğri oturmak en hafifi, çoğu gazeteci amuda kalkar da en doğruyu gördüğünü iddia eder. Ya doğruyu söylemek?

O bahse hiç girmeyelim!

Hele tarih ve bilhassa yakın tarih sözkonusu olduğunda bazıları için gerçeğin semtinden geçmek bile mümkün değildir. Atatürk onların oyuncağı olmuştur, istediklerini söyletirler, sıkıştı mı vecize uydururlar. Bunu da delil olarak öne sürerler. 

Geçenlerde bu gazetede basın hürriyetinin Atatürk zamanında en ileri seviyede sağlandığını iddia eden bir haber vardı. Doğrusu cımbızla bile bulunmayacak bir haber. Esası şu ki, Atatürk devrinde basın kanunu iki kere sıkılaştırıldı. Gazete çıkarmak neredeyse imkânsızdı, muhalefet asla mümkün değildi. Yine bu palavracıları kızdıracak bir şey hatırlatalım: Türkiye’de En çok gazeteci cezalandırılan dönem Atatürk dönemi idi!

Ağır cezalar, sürgünler bu döneme aittir. Siz Nâzım Hikmet’in, Kemal Tahir’in Demokrat Parti döneminde cezalandırıldığını mı sanıyorsunuz?

Gelelim cumhuriyetin ilanına…

Şimdi bu yavrular, Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkar çıkmaz halka “ey ahali cumhuriyet kuracağım peşime düşün” dediğini de yazarlar. Mustafa Kemal Paşa, hem Erzurum Kongresi’nde, hem Sivas Kongresi’nde hem de Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin açılışından hilafete ve saltanata bağlılığını defalarca ifade etmiştir.

Peki o sıralar bize “cumhuriyet” teklif eden kimdi? İngiliz Hariciye Nazırı adına İngiliz temsilcisi Yarbay Rawlinson. Özeti şu: “Cumhuriyet idaresine geçin, İstanbul’u başkent olmaktan çıkarın, Ingiltere size yardım edecektir.”

“Zaten krallığın modası geçti” diyen Rawlinson, 27 Kasım 1919’de Erzurum’da Kâzım Karabekir’le görüşmesinde yaptı bu teklifi.

Gelelim, cumhuriyetin ilânına…

Cumhuriyet öyle inkılâp tarihi kitaplarında yazıldığı gibi güle oynaya ilan edilmedi. Hatta diyebiliriz ki, cumhuriyet darbe şeklinde ilan edildi.

Mustafa Kemal Paşa, Milliî Mücadele’nin birinci derecede kahramanlarından Rauf Orbay, Kâzım Karabekir ve hatta Harbiye’den sıra arkadaşı Ali Fuat Paşa’ya bile haber vermek lüzumunu görmedi.

Şimdi bu uydurma tarih pazarlamacıları köpürecekler; “bizim Atatürk imajımızı sarsma” diye. Onlara söyleyeceğim şu: Baylar, hiç olmazsa Nutuk okuyun. Bakın Mustafa Kemal Paşa Nutuk’ta ne diyor:

“Efendiler, görüyorsunuz ki, Cumhuriyet ilânına karar vermek için Ankara’da bulunan bütün arkadaşlarımı davet ve onlarla müzakere ve münakaşaya asla lüzum ve ihtiyaç görmedim.”

Yok canım, arkadaşlarını bir tarafa bırakın, o yine de ne yapıp yapmış, halkla konuşmuştur!

Peki cumhuriyet nasıl ilan edildi?

Ankara dışında bulunan milletvekilleri bilhassa davet edilmedi. Peki Ankara’dakilerin hepsinin katılması istendi mi?

Elbette hayır! Katılması uygun bulunmayanların kapısına silahlı polis dikildi. Ve cumhuriyet 291 üyeden 158’inin katılmasıyla ilân edildi!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 00:58
sanki padişahlık halka soruldu. halkı kul olmasını istiyorsun hala...
KARARLI 10 Temmuz 2019 01:19
Bir dakka Cumhuriyet ten önce memleketteki okuma- yazma oranı nedir??? Neden Halk&Divan Edebiyatı vardır???. Karatürk Beyaztürk hangisini daha iyi anlıyordu acaba??? Şuanki sınırların dışında Misakimillinin içerisindeki Osmanlı tebaasına okutun bakalım Fuzuliyi Bakiyi anlayan çıkarsa M.Kemal kötü bir iş yapmıştır.
senin o savunduğun Yere göğe sığdıramadığım Vahdettin ler padişahlar İngiliz gemisi ile İngiltere'ye tüymüş lerdi senin beğenmediğin Atatürk ve Kuvayi Milliye askerleri Anadolu'da Türk köylüsü ile beraber bir olup emperyalizme karşı savaştılar cephelerde ellerinde kazmayla kürekle sen de burada kalkmışsın Cumhuriyeteve Mustafa Kemal Atatürk'e laf atıyorsun.
türkücü berkan 10 Temmuz 2019 02:49
4
Ingiltere tukenmis bir Vahdettini ne yapsın? O tarihi yutturanlara karsi biraz akıllı olun, hemen kanmayın. O dönem bir karambol devri. Hanedana dis bileyen ittihat ve terakki derin devleti is basinda faili mechul cinayetler cok. Vahdettini takan dinleyen mi var. Sen olsan dururmusun acaba. Bugun hayati riskli gorenler ve durumdan memnun olmayanlar nasil gidiyorlarsa o da tehdit altinda gitmis yani. Emperyalizm ideolijiye uysun diye daha bir kahraman etmek icin sonradan ortaya atilmis bir tabir. Bu arada senden ancak bir turkucu olur, o da kazma kurek gibi ses varsa..
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 21:11
Çok iyi yapmış
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 23:11
4
Evet çok iyi yapmış! Mehmet Doğan gerçeklerin savunucusu. Özdil ve Meydan örnek alsın.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 20:34
işin gücün atatürke cumhuriyete saydırmak
Sade Gerçek 09 Temmuz 2019 23:17
3
Bu ülke ne zaman adama olur ve kalkınır? El cevap: Atatürkün hatalarını savunmak yerine eleştirebildiği zaman... Yazıda Cumhuriyete saydırı yok. Cumhuriyeti çarpıtanları ifşa var.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 18:54
Sıkıntı gazete ile mi Cumhuriyet ile mi Atatürk ile mi ilgili ? Yoksa sıkıntı bu üçlüyü beğenmemeniz mi ?
Sade Gerçek 09 Temmuz 2019 21:09
7
Sıkıntı tarihin yutturulmağa çalışılan palavraları.Hakikatler yazılabilmeli Atatürkte insan eleştirilebilmeli.Yasağın kaldılırılması AKP iktidarının gitmeden önce mutlaka yapması gereken bir iştir. Asker M.Kemal'in savaş yıllarında bir Osmanlıyken milletin bütünüyle birlikte yaptığı büyük iş milli görev.Ancak, sivil hayatta yaptıkları hatalı.Milletin tamamı değil bir avuç Batı hayranı mutlu azınlıkla oldu bittiye getirilmiş.Bu iki M.Kemali birbirinden ayırarak birini tarihten iptal etmek lazım.Dualarımızı bekleyen asker M. Kemaldir! Bilim teknikle yola aynen devam.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 21:27
0
M. Kemal ortak değer değil yani?
talebe078 09 Temmuz 2019 22:25
1
21:09, Sivil hayatta yaptıkları hatalı diyerek, tüm yapılanlara çizik atmışsın. Dönemin koşullarına uygun, daha iyisini yapacak kim vardı? George Washington da askerdir, Amerika'nın kurucusudur, ama orada hiç bir aklı evvel, haydi Washington'ın sivilde yaptıklarını eleştirelim diye ortaya çıkmaz. O dönemin gerçekleridir, kabul edilir, saygıyla anılır. Ülkenin kurucuları ve kurucu değerlerini aşındırmaya çalışmak, sinsi ama sonuçsuz bir çabadır. Atatürk, dünya, Osmanlı ve Fransız tarihini çok detaylı okumuş iyi de bir entelektüeldi, Türk Devrimi, Fransız Devrimi'nden çok daha yumuşak ve akılcıd
Sade Gerçek 10 Temmuz 2019 08:01
2
22:25, Niye tüm yapılanlara olsun. Okuduğunu anla. Dönem koşullarında ne var? Kurtuluş savaşı kazanılmış birlik beraberlik süper, millet büyük ümitle geleceğe bakıyor. Kolları sıvamış kazma kürek herşeye hazır. Durduk yere sen gel bu milletin diniyle uğraş,alfabesini değiştir. Şapka devrimi vs yap. Niçin; bize hasta adam diyen Batı’lıya benzesin diye. Washington tarihini, o da böyle boş işlerle uğraştıysa, bilmem. Bilenler varsa yazar. Atatürk tarih, devrim okumuş entel olmuş olabilir ama giriştiği işlerin sonuçlarına bakılırsa sosyoloji ve toplum psikolojisi bilmediği veya bilse bile aldırış
H.K. 10 Temmuz 2019 23:00
0
G.Washington’un askerliği döneminden sonra Başkan’lığında bizdeki gibi dine-kültüre dokunan herhangi 1değişiklik yok. Kendi kültür (heritage.org) sitelerindeki (political-process/report/american-statesman-the-enduring-relevance-george-washington) bilgilere göre, inancı "episcopalian=protestan-katolik". Hürriyet, kuvvetler ayrılığı, din & ahlak ve aile değerlerine önem veren biri olarak anlatılmış. Şartlar çok faklı. Bizde geri kalmışlığın faturası “DiN’e çıkarıldığı için bu algıyla aşırıya kaçılmış.Oysa ki Kuran böyle bir algının kesinlikle yanlış olduğunu bildiriyor.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 17:05
Cumhuriyet Kuvay ı milliyenin iradesinin tecellisidir. Gerisi dedikodu gıybet ve çekememektir. Cumhuriyet fazilettir.Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Yasanan devrimci bir sürectir. Sormadi desen ne olur millet meclisinin cogunluk iradesi temsili demokraside millet iradesidir. Yani 50 arti 1. Yoksa istanbul secimleri gibi bastan mi yapsinlar.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 21:32
1
Amiiin
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 23:26
1
Neymiş cumuriyet kimsesizlerin kimsesimiş. Cumhuriyet varken kimsesiz evsiz sokakta yatan insan yoktu. Devrim bir halk hareketidir. Üç beş eli sopalının yaptıkları Batıya Benzetme hareketi ne zamandan beri devrim olmuş.. Nesi var da çekememezlik olarak telakki ediyorsun?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 16:35
Atatürk Partisini kurarken ve yolunu çizerken,acaba bu milleti okumadımı ki,ancak tek parti olarak ve açık oy,gizli tasnifle iktidarını devam ettirdi.Ayrıca sandık başındaki askerlerle.İlk serbest seçimlerde niçin hezimete uğradı.Bu millet 25-30 sene gibi kısa bir zaman diliminde niçin Ata'sını ve partisini cezalandırdı?Düşünün.Düşünecek akıl ve beyniniz varsa elbetteki!
Mustafa G. H. 09 Temmuz 2019 22:35
2
1946 seçimlerinden hicap duyan İsmet İnönü, 12 Temmuz 1947 beyannamesi ile 1950 dürüst seçimlerinin yolunu açmıştır. Bu beyannameyi okumak gerek. "Düşünecek akıl ve beyniniz.." cümleniz çok yakışıksız ve hangi dine mensupsunuz bilmiyorum ama hiç bir din böyle kindar ve kaba insanlar yetiştirmek istemez sanırım, Allah size sabır ve hidayet ihsan eylesin.
Serkan 09 Temmuz 2019 16:33
Cumhuriyet halkla konuşularak kurulmadı, haklısınız. Cumhuriyet, 600 yıl monarşi ile yönetilerek kul ve teba yerine konulan halka rağmen kuruldu. 17 yıldır iktidar ettikleri siyasi iktidarın, cumhuriyeti yoketmek için eylemlerinin ve söylemlerinin peşinden giden halka rağmen hala ayakta. Siz buna bozuldunuz sanırım.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 21:31
0
Demokrasisiz cumhuriyet ne işe yarar?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 23:36
1
O teba Allaha kulluk uğruna canını seve seve verdi bu ülke için. Hükümdar için. Çünkü hükümdar da aynı ruh ve bilinçle bunu yapıyordu. Tarihine saygı duyanlar hükümdarlığı yıkmadı. Revize etti. Sembolik statüde olsa bile korudu. Bu işi rakip AB ülkelerinin çoğu yaptı. Örneğin, en büyüğü olan İngiltere yaptı. Bizdeki bir avuç aklı evvel ortalığı yıktı, kırdı; bir şey başardı sanmayın Cumhuriyet zaten kurulacaktı.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 16:30
Niçin 60 senedir Atatürk'ün partisi,istisnai durumları ayrı tutarsak(onlarda tartışmalıdır ya),muhalefete mahkum.Hiç düşündünüzmü?Bir asırdır bu millet cehaletten kendini kurtaramadı,onun içinmi?Atatürk Cumhuriyeti kurduğunda en başta cehalete savaş açmamışmıydı?Öyle ise bu konuda başarısız oldu,çuvalladımı dememiz gerekiyor.Ya da bu millet ileri derecede zekâ özürlü olduğu için,onu ve devrimlerini anlayamadımı dememiz gerekiyor,Kemalist arkadaşlar.Ne diyelim?Söyleyin.Niçin Bu millet Ata'sının partisin 50-60 yıl muhalefet olmakla cezalandırdı?
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 06:38
0
Sizi anlamak cidden çok zor isinize gelince akp den onceki donemi chp donemi dersiniz isinize gelmeyince 60 yildir neden muhalefetsiniz
Osman 09 Temmuz 2019 16:25
Atatürk dönemini anlatırken keşke ülkedeki ali kemallarden de bahsetseydin. gazeteci kılıklı ingiliz, alman ve arap sevicilerden de bahsetseydin. Yavan ve siyasi gözlükle yazılmış bir yazı olmuş.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 16:19
Nedir bu Atatürk bağnazlığı.Atatürk bir insan,beşer ve fani değilmi?Her yaptığı doğrumu?İnkılâpları gerçekleltirirken ona vahiy mi geliyordu.Onun icraatlarını mutlak doğru kabul etmek mantıklı bir yaklaşımmı.İnönü'de bu millete çok çektirmiştir.Fakat Atatürk kadar eleştiri almaz.Niçin?Çünkü katı lâik ve kemâlisler onu kendilerine kalkan yapamazlar.Kemalistler Atatürk'ü kalkan yapmaktan vaz geçtikleri gün,Atatürk ile ilgili tartışmalar makul seviyeye inecektir.Atatürk'ü tartişmanın merkezeni pazarlayanlar bizzat Kemalistlerdir.Karşı tarafa bu şekilde baskın geldiklerini sanıyorlar.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 16:12
Mehmet Bey eskiden İslamcı kanaat önderleri cumhuriyeti yerden yere vuran kitaplar yazar biz de okuyup kurucu kadroya düşman kesilir, Müslümanların iktidarını beklerdik. Ama gelen gideni arattı. Eski türden bir yazı yazınca artık alkış yerine tenkit alıyorsunuz ve bu yeni duruma uyum sağlayamadınız. Sizi eleştirenler CHP’li filan değil hayal kırıklığına uğramış muhafazakârlar. Kaleminizi bugünün meseleleri için kullansanız daha faydalı olur. Yoksa kültür edebiyat tarihi yazın. O da olmuyorsa illa ki yazmak zorunda değilsiniz.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 06:39
1
Siyasal Islam turkiyeye hic bir sey katmadi
Sayit Karabulut 09 Temmuz 2019 16:04
Benim bu yazıdan ve yorumlardan Karar yazarları ve okurlarının akit okur ve yazarlarından pek de farklarının olmadığını anlamış oldum. Cumhuriyetle ne alıp veremediğiniz var ? Her hangi bir yönetimin kurulduğu anda mı kemale ermesini bekliyorsunuz.? eğer böyle bir beklentiniz varsa tarihte bunun örneği yok bilesiniz.
Sade Gerçek 09 Temmuz 2019 22:47
1
Güya anlamış oldun ama yanlış anlamış oldun. Yanlışlıkların kemale ermesini beklersen daha çook beklersin. Millet artık herşeyi sorguluyor. Yanlışlara parmak basan böyle yazılar ve yorumlar ana akım gazetelerde neden yazılamıyordu bir düşün. Çünkü Cumhuriyetten çok atatürkçü/kemalist sansür vardı. Örnek mi ararsın; al sana Güney Kore. Al sana İran. Al sana Rusya. Bunlar yapılan hataları gören ve hatadan dönen ülkeler.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 15:46
Siyasal İslamcılar, dini temsilde gösterdikleri seviye ve siyasetteki başarısızlıkları ile, iki önemli sonuç ürettiler : 1) İnsanlar dinden soğudu. 2) Atatürk sevgisi, tarihinin en zirve noktasına çıktı. Onu yıkıp yerine başkasını koymaya kalkanlar, ÇAP HESABINI doğru yapamadılar.
.....bakış..... 09 Temmuz 2019 21:17
3
tebrikler.
Halil 09 Temmuz 2019 14:25
Bu yazıyla hiç kimse öfkelenmesin."Yerine ne getirecekti?" demeden önce, ülkemizde nelerin vuku bulduğunu hiç gocunmadan doğru öğrenelim.Doğru bilgiden zarar gelmez!
CEVDETT 09 Temmuz 2019 14:20
FALİH RIFKI'NIN ÇANKAYA, HALİDE EDİP'İN TÜRKÜN ATEŞLE İMTİHANI NI OKURSANIZ HER ŞEY AYAN BEYAN ORTAYA ÇIKAR SEVGİLİ OKURLAR. YAZARIN HAKKINI TESLİM EDERSİNİZ.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 06:40
1
Her ikisinide okudum nerden cikardin bunu
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 14:18
Kurtulus savasi yoktur. Koca bir yalan kurtulus savasi. M . kemal ingilizle anlasmis. Ingilizde bize birakmis ulkeyi. Ha bir de hilafeti kaldirmis. Hilafet gidince cok guc kaybi yasamisiz. Halbuki bak araplara para icinde yuzuyorlar. Ahh mustafa kemal ah ne geldiyse onun yuzunden geldi basimiza.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 16:44
0
Kurtuluş Savaşı İngilizlerle yapılmadı. Yunanlılar ile yapıldı.
Giray ERGİN 09 Temmuz 2019 14:14
Türk siyasetinde esas dönüm noktası cumhuriyetin ilanı değildir, saltanatın kaldırılmasıdır ki cumhuriyetin ilanının tam 1 yıl öncesine tekabül eder ve saltanatın kaldırılmasında herhangi bir mutabakatsızlık yoktur. Cumhuriyetin ilanı her bakanın ayrı ayrı oylandığı meclis hükümeti sisteminden, cumhurbaşkanının atadığı başbakan aracılığı ile bakanlar kurulunu onayladığı parlamenter sisteme geçişi öngören bir anayasa değişikliğidir sadece. Tartışma da bu değişikliği savunanlarla, meclis hükümeti taraftarları arasındadır. Zaten arada tam 1 yıl olmasının nedeni de budur.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 15:37
0
Her ironide bir gerçeklik payı vardır...
karar okuru 09 Temmuz 2019 14:10
padişahlar halka sorup da mı yönetiyordu açılan mebusan meclislerini bahanelerle kapattılar
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 17:07
1
Doğru da konu ile ilgisi ne?
Çerkez Ethem 09 Temmuz 2019 13:41
Tabiki halklara konuşarak cumhuriyeti kurdu, Yalnız bu topraklardaki halklarla değil hayranı olduğu/taptığı batılı halklara/liderlere, hitler, mussolini, ingiliz kraliyet ailesi ve diğer kraliyet aileleri gibi ! Önemli olan konuşmuş yane, bu topraklarda olmasada ! Aynı, Halklara kurtuluş savaşını laiklik ve alfabe değiştirilsin diye savaşıldığını konuşmuş olduğu gibi ! Bu topraklarda olmasada birileriyle konuşmuş önemli olan bu! Önemli olan cumhuriyet kuruldu ve avrupada kraliyetlikler hepsi geriledi,yıkıldı ve Sayesinde avrupadaki gibi geri kraliyet ülkelerinde yaşamıyoz.Hepsi t.c. den geri.
karar okuru 09 Temmuz 2019 15:43
1
osmanlı bitmişti nereden anlıyoruz osmanlının subayları osmanlıyı yıktı
talebe078 09 Temmuz 2019 16:46
4
Görüntü farklıdır, ama gerçekte İslamcıları hep İngiltere ve İsrail desteklemiş. İngiliz Muhipleri Cemiyeti neden kuruldu? Rıza Nur neden yazdığı iftira kitabını yayınlanması için İngiltere müzesine bıraktı? Kadir Mısıroğlu neden başka ülkeye değil İngiltere'ye iltica etti? Alfabe değişti, cumhuriyet kuruldu, İngiltere'nin desteklediği halifeliği ve saltanatı yıktık. Yumuşak devrim diyebiliriz buna, oldu ve bitti,100 yıl sonra hazmedemeyen varsa, sinirlerini teskin etmek için ıhlamur içsin.
Daha "objektif" bir tarihe ulaşmak için geçmişle yüzleşmemiz şart!Mesela "fahri yaveri hazreti şehriyari" sıfatı M.Kemal Paşa'ya kim tarafından ve neden verilmiştir ?Bir tür "asrı saadet" olarak anlatılan 30'lu yıllarda Kazım Karabekir'in kitabı hem de 3 bin adet neden ve kim tarafından yakılmıştır?Ya da "Her şey A'dan Z'ye bozuk efendim" sözünü C.Başkanı İnönü'ye kim ve neden söylemiştir ! Bu sorulara net ve doğru cevaplar bulursak,geçmişimizi daha "objektif" anlayabiliriz,diğeri Çetin Altan'ın yıllarca yazdığı gibi,"Türk'ün Türk'e propagandasıdır."vesselam.
Adım Yokki 09 Temmuz 2019 13:08
Mehmet Bey, dikkat ediyorum, arada sırada Atatürk hakkında yazı yazmazsanız olmuyor. Ve her yazdığınız yazı provoke edici nitelikte. "Yazdıklarımın hepsi doğru" söylemi adı altında toplumda hassas konuları kaşımak hoşunuza gidiyor. Bakın şu yazınızın kime ne faydası var? Sizin kendi egonuzu ve bilmişliğinizi göstermek dışında birine yardımcı mı oldu bu yazı şimdi? Bırakın bu konuları artık. Aşın bunları. Önümüzde bir Türkiye geleceği ve bunun temeli olması gereken bir gençlik var. Buna yoğunlaşın. Olmaz mı? (Yok olmaz. Size uymaz)
Kararli okur. 09 Temmuz 2019 15:53
2
Tabbi tabii 100 yildir saklanan mizrak cuvala sigmaz olup artik mizrakmi eskidi cuvalmi ama bir seylerin artik saklanamayacaginin ilk okul talebeleri bile farkina vardi.
KaRaR oKURU 09 Temmuz 2019 16:39
0
Kesinlikle katılıyorum
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 22:00
0
Tarihi objektif tartışmadan geleceği kuramazsın. Çünkü bu tartışmadan geleceği üzerine kuracağın değerler çıkar. Mesala yalancılık kötüdür gibi.
Adım Yokki 09 Temmuz 2019 22:48
0
Sayın Kararli okur. Ben ne diyorum sen ne yazmışsın. İşte tam da bahsettiğim bu. Sen bu kafayla mızrakla çuvalla oğraşırken geleceğimiz çuvallayacak senin gibiler yüzünden. Bak yazar ne güzel provoke etti bizi yazısıyla gördünmü? (yok görmezsin.). Biz bpş bpş tartışalım sayın yazar gülsün dursun.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:52
öyle birinden söz ediyorsunuz ki adını bir millet(Türk) ten almış. Milletin kendisi olmuş biri neyi milletle danışacak
Kararli okur. 09 Temmuz 2019 21:27
0
Adini millet vermedi. onceki ismi "MUSTAFA KEMAL" daha guzeldi ve oyle taninmisti. Neden degistirme ihtiyaci duydu. Veya duyuldu. Tarihte adinda TURK kelimesi gecen baska biri var mı acaba. Mehmet Hocaya sormak lazım gercekten merak edilen bir konu.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 23:55
0
Haha benden almadi mesala. Türkmenistandada Türkmenbasi vardi
Hermes 09 Temmuz 2019 12:44
Anlatımınıza göre, söylemek istediğiniz: Atatürk, ısrarla "hilafete bağlı olduğunu söylemiş", sonra sinsice davranarak birden Cumhuriyeti ilan etmiş, kimseye danışmadan, öyle mi?. Peki, bu günün siyasal islamcıları da "Cumhuriyete bağlıyız" deyip durmuyorlar mı?. Bunlar da sinsice "hilafeti mi getirecekler" sizce?. Bunu beklemeli miyiz?. Hatta "reklam arası bitti" falan diyenlere bakılırsa, epey mesafe de alınmış gibi mi?. Uyutuyorlar mı bizi?. Uyandığımız da birden hilafet mi gelmiş olacak? Evet sayın Yazar, yorumunuz?
Kararli okur. 10 Temmuz 2019 14:58
1
Olsa fenami olur. Hiristiyan alemi papalik etrafinda birlesebiliyor da islam alemi de hilafet etrafinda birlik olsa bizde kiyamet kopmaz ama yahudi ve hiristiyan aleminde cokseyin kopacagi kesin.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:29
Sayın Doğan sen ne diyorsun Cumhuriyet değil de saltanat mı devam etmeliydi? Allah'ın kulu olmak yerine padişahın mı kulu olmalıydık? Sen sözlük çalış. Mehmet bey orada bile bazı kelimelerin anlamını saptırıyorsun Selam ve selametle.
Karar okuru 09 Temmuz 2019 12:23
Hocam cemaatlerin dindarlara kakaladığı kitap ıvır zırın yanında Atatürk kitapları devede kulak. Hele Almanyada filan din tüccarları aynı kişileri döner döner dolandırırlar. Yimpaş, Kombasan falan filan. Ama Atatürk hazımsızlığı gözleri kör etmiş. Aslında bizim islam coğrafyası dolandırımaya çok müsait. Ama varsa yoksa Cumhuriyetle uğraşalım. E iyi olur kendini kandırmak
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:24
Yılmaz Özdil kitabını kısa bir sürede nasıl o fiata satar? Polis ve jandarma bu sorunun cevabını almak için ifadelerine başvurmalıydı
mehmet turgut 09 Temmuz 2019 12:17
küçümsediğiniz gazete ile kendi yazdığınız gazetenin trajlarını kıyaslamayı düşündünüzmü.adını anmadığın gazeteciyi kaçkişi okuyor ve tanıyor,sizi kaç kişi okuyor ve tanıyor? unları bi araştırın bence. bu arada birazda yakın tarih okuyun.bilginiz yetersiz.örneğin ben günlük beş gazete okurum 60 yaşındayım bu yaşıma kadar yaklaşık 2000 kitap okuyan biri olarak sizi inanın tanımıyorum.bu durumda yukarıdaki yazınız gülünç oluyor..
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:59
Osmanlı Kanuni dönemini hayal ederek yıkılmış. Şimdi bu kadar maziperestlik iyi bir şey mi? Sanki daha geçen hafta olmuş gibi heyecanla cumhuriyeti, Lozan'ı, devrimleri tartışıyoruz. Harf devrimi oturmuş, bir sorun yok ama vah güzel eski yazımız sızlanmaları bitmiyor. Devrinde bütün aydınların karşı olduğu Abdülhamit neden hep gündemde? İyi kalpli bir istibdattın aslında kötü olmadığını ispatlamak için mi? Günümüze iki çift laf edemeyenlerin 90-100 yıl öncesini eleştirmeleri hiç de inandırıcı değil.
karar okur 09 Temmuz 2019 14:18
2
meslisi kapatan abdulhamit nerde kaldı milli irade
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:54
Ee napican çözüm önerisi olarak Siyasal İslamı mı sunucaksın bize :)
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:19
2
Demokrasiye ne dersin?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:24
8
Kemalizmden çok iyidir. Hiç değilse demokrasi sınırları içinde hareket edebiliyorlar. Halk ne anlar, zorla uygularız demiyorlar... Bu ülkede Kemalistlerin konuşacak yüzü yok... Yüzleri olmadığı için boş boş konuşuyorlar...
DoğrucuDavut 09 Temmuz 2019 11:52
Son cümleniz, yalnızca ".. kapısına silahlı polis dikildi.", 1930 doğumlu olan Yılmaz Öztuna'nın 2011 yılında bir gazeteye verdiği röportajda yer alır. Başka hiç bir kaynakta böyle bir bilgi yer almaz. Tarihçi ünvanı olmayan Öztuna, konservatuvar mezunu olup, Fransa'da medeniyet ve siyasi bilimler okumuş, ama devam etmemiştir. Cumhuriyet'ten şüphe duyan milletvekillerinin protestosunu bu şekilde anlatmak hiç yakışmıyor.
A. Akgün 09 Temmuz 2019 12:22
0
Tarihi, dedikodu gibi, o öyle dedi, bu böyle söylemiş düzeyinde değerlendirince ortaya garabet çıkıyor. Cumhuriyet karşıtlarının kaynakları, Tıp doktoru Rıza Nur, Avukat Kadir Mısıroğlu. Buradaysa bir müzisyenin gazeteye verdiği yazıdan kaynağı belirsiz iftira yer alıyor. Hiçbirinin diplomasında tarihçi yazmaz. Hezeyanlarını anlattıkları kitaplarda, mahalle dedikodusundan öte gitmeyen "duyumlar" yer alır. Cumhuriyet, kendine karşı olanları yüzlerce yıl sürecek bir depresyona sürüklemiş, prozac kullansalar bir şeyleri kalmaz, kolayca hazmederler.
karar okuru 09 Temmuz 2019 11:52
sultanlığın saltanatın (babadan oğula geçen seçimsiz) devamını istiyorsak neden sandık sandık seçim secim milli irade deniliyor bu paradoks değil mi
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:31
Ortadoğu ülkelerinin keşke bizde de bir Atatürk çıksaydı diye hayıflandığı bir durumda bitmiş, tükenmiş bir harabeden yeni bir devlet kuran Atatürk'e dil uzatıyorsunuz ya.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:18
Cumhuriyet iyidir. Ne olursa olsun. Saltanat kötüdür. Kapı kulluğu kötüdür. Kapıya kul olmaya, eteğe yüz sürmeye özenmek akıl alır şey değildir. Padişahımız efendimiz, Allah'ın yeryüzündeki gölgesi!! Hadi ya :) Kendinize entellektüel diyorsanız yazık.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:15
2
Cumhuriyet ilan edildiğinde rejim saltanat değildi. Askeri diktatörlüktü. Cumhuriyet ilan edlince rejimin niteliğinde değişiklik olmadı. Egemenlik kayıtsız şartsız askerin olmaya devam etti
Harun 09 Temmuz 2019 11:17
Tarikat babaları İslamcılar İngiliz Muhipleri Cemiyeti üyesi hepsi milli mücadeleye Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşuna karşı idi eski çoban -koyun( Reaya) düzeninin devamı için.Halife Vahdettin Ali Fuat Cebesoy'a der ki " Bu millete bir çoban gerek o da benim " Onlar koyun sürüsü gibidir akıllarını kullanmazlar.Furkan suresi 44. ayet Atalarım kurt gibi imiş düşmanları koyun sürüsü gibi imiş. Bilge Kağan ...Koyun sürüleri cumhuriyete karşı ...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:04
Sayın yazar, Türk hakı ile konuşarak demiyorlar. Belki başka halklarla konuşarak kurdular...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:59
Sayin yazar Ataturk cumhuriyeti okuma yazma bilmezlere mi soracakti!
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:03
6
Yazar diyor ki cumhuriyetin halka sorularak ilan edildiğini söyleyen gazete yalan söylüyor. Bırak halkı silah arkadaşlarına sormamış diyor. Okuma yazma bilmeyenlere sorsaydı demiyor.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 13:53
3
10:59 sen okuma yazma biliyorsun da ne oluyor? Okuduğunu anla(ya)mıyorsun ki?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:55
Kemalistler diyor ki: "Biz, bize göre doğruları, zorla da yapabiliriz ama siz, size göre doğruları demokrasi ile de yapamazsınız..." Göreceğiz...
A. Akgün 09 Temmuz 2019 12:33
1
Arkadaşım, Kemalist diye sanal bir çuval yaratmışsın kafanda, aklına gelen herkesi o çuvala atıyorsun. 17 yıldır siyasi İslam iktidarda, neyi istediler de yapamadılar? Milyar dolarları cebe indirmek, haksız ihalelerle milletin parasını israf etmekten başka doğru bildikleri ne var?
Hangisi hayal... 09 Temmuz 2019 23:12
0
12.33, "Hilafeti kaldırırken halka sormaya ne gerek vardı, zaten halk cahildi" diyen yok mu?... Yoksa ben hayal görüyorum. Varsa sen hayal görüyorsun...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:52
Bunlar shackesper in musluman oldugunu, adinin da , seyh pir oldugunu da bilmezler hocam. Amerika kesfedildiginde kuba da bir musluman kubbesi oldugunu o yuzden adinin kuba oldugunu da bilmezler hocam. Lozanin gizli maddeleri var bi de hocam. Kimde gizli nerde gizli hala bilemiyoruz ama oldugunu biliriz di mi hocam. Biraz su dunya tarihini de duzeltin hocam , dunyaya sizin gibi tarihi bilgisi kendinden secmece adamlar lazim.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:49
Mustafa Kemal Ataturk dogru ve yanlişlariyla bu cumhuriyeti kurdu. ve gerekliydide. Yoksa bugun bu guzel vatanimizda bulunmayabilirdik. Bu demek degilki Ataturk putlaştırılıp bir ideoliji haline getirilsin. Butun tarihimiz guzeliyle cirkiniyle bizim. kabullenmekten baska caremiz yok. Ne zaman ayri dusuncedeki ve inancdaki insanlari kabul edersek iste Turkiyede o zaman her sey daha guzel olacak.
H.K. 10 Temmuz 2019 02:08
1
Sn 10:49, Atatürk putlaştırılmasaydı keşke, bu nokta iyi güzel de önemli bir şey daha var. Bu güzel vatanımızda bulunuyorsak bunu M.Kemal kadar, köylü Seyit Onbaşı'lara da borçluyuz. Zaten görevini yapan asker M. Kemal'e kimsenin itirazı yok. İtiraz varsa sonradan yapılan hatalara o itiraz. İşin halkın tabanına inen 1güzelliği var mı? Bunu ideoloji haline getiren CHP’nin tarihi kamburu büyük! “Her şey güzel olacak” sloganıyla Belediyecilikten sahneye sürülen Sn İBB’nımızın genç yaşta 5 milyar TL serveti olduğunu öğrendik. Suistimalsiz 1şekilde kazandıysa helal olsun!
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:49
"Kertenkeleyi bir vuruşta öldürene 100 sevap var" diyen cübbeli gibi, "6 yaşındaki kız çocuğu evlenebilir, 9 yaşındaki cinsel ilişkiye girebilir" diyen onlarcasının olduğu bir devri kapatıp güzelim cumhuriyeti kuran Atatürk ve devrin siyasetçisi, alimi herkesi saygıyla selamlıyorum.
H.K. 10 Temmuz 2019 02:28
1
Sn 10:49; O devir kapandıysa bu tür adamlar niye hala var? Görüşünüz tutarsız. Tutarlıysa, din adına ezbere konuşan o tür kişiler halen var diye bugünkü hasbel kader Cumhuriyet devrini de kapatalım o zaman. Başka bir deyişle, öyle kişilerin olması bir devri kapatmak için gerekçe olamaz. Ancak, "işin bahanesi" olmuş derseniz haklısınız diyen çok olur! Değişim ve kalkınma için bize daha uygun, daha yakışır bir yol vardı şüphesiz. Bugün çok da gelişmiş bir ülke olabilirdik. Hala daha şansımız yok değil!
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:48
Yazı Kemalistlerin kimyasını bozmuş..
karar okuru 09 Temmuz 2019 10:44
cumhuriyeti vahdettin mi kurdu
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 13:51
1
demokrasiyi m.kemal mi kurdu?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 18:37
1
Kim kurdu? İnönü olabilir mi? Aklına hiç geldi mi? Demokrasi dediğin sadece 5 yılda bir oy vermekten ibaretse tabii.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 21:27
0
İtalyan faşist partisine övgüler yağdıran İnönü mü? Olamaz. ABD baskısı olabilir ama.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:43
hocam biraz okusan cok yakinda bu bilgiler. Kazim karabekirin anilarinda var Mustafa kemalin artik cumhuriyeti dusunmeye baslamamaiz lazim dedigi bahsettiginiz tarihlerden cok onceki bir bulusmada. Palavralqrdan olusan feslinin belgesiz tarihini tarih kabul etmek ne de cahilce.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:14
Kaynaklar ortada Taha akyol a sor anlatsin sana tarihi. O gunun zor kosullarinda istanbul milletvekillerinin kacabilenler katilimlariyla ve Ankaraya gelebilen her gorusten millet temsilcisinin onayiyla alinmis bir karar var ortada. Fesliden dinledigi belgesiz bilgisiz kahvehane tarihini kosesine tasimis yazar. Bunlar derlerki ingilize cumhuriyet verildi ingilizde dunyanin en onemli cografyasini bize birakti. Kurtulus savasida yalan dolan bunlara sorsan. Belge nerde sor, belge yok. Dedeleri anlatmis.
Krr okr 09 Temmuz 2019 10:12
İyi yapmış Atatürk, mis gibi cumhuriyetimiz var. Kendi kendimizi yönetebiliyoruz. Saray ahalisinin ülkeyi ne hale getirdiğini damatlardan görüyoruz. Islah edilmiş laik düzene bile eyvallah derim artık. Atatürk ellibin beleşçi sözde tarikat şeyhinin akçesini kesip Diyanet İşleri ile bütünlük sağlamıştır. Bu bile başlı başına büyük bir iştir. Unutmayın çürümüş bir ağacın dibinden yeni bir filiz çıkarmıştır bu millet o da Türkiye Cumhuriyetidir. Sağlıklı büyütüp yaşatmak hepimizin görevidir.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 13:57
0
Yanlış. kendi kendimizi henüz yönetemiyoruz. 1908'de, m.kemalden önce başlamıştık kendi kendimizi yönetmeye, ama 1913 askeri darbesi ile bu kesintiye uğradı. 1950'ye kadar da askerler doğrudan yönettiler ülkeyi; 1950-2010 arasında da kah doğrudan kah perde arkasından. 2013'de de derin devlet yönetimine geçtik.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 18:39
0
Sence 2013 den sonraki yönetim çok mu başarılı peki.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 21:25
0
değil
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:01
Sayın yazar bir kez olsun açık yüreklilikle yaz. Padişahlıkta mı yaşamak istiyorsun, cumhuriyete mi? Bunu açık bir şekilde belirtirsen insanlar da neyle uğraştıklarını bilirler. Burada gayet bilinçli ve en az sizin kadar okumuş bir kitle senin Fesli Kadir'den gelen iddialarınla uğraşıyor. Yoksa ilgi çekmek, daha fazla okunmak için böyle yazılar yazdığını düşüneceğiz.
Herodot 09 Temmuz 2019 09:57
1920-30lu yıllarda dünyada iki tür rejim hakimdi: 1) ABD, BK, Hollanda, Fransa gibi liberal demokrasiler 2) Japonya, Almanya, İtalya, İspanya, SSCB gibi totaliter rejimler. Tek parti CHP'nin yönetimindeki Türkiye ikinci grupta idi. CHP yayın organı Cumhuriyet gazetesinde sık sık NAZİleri, faşitleri, falanjistleri öven yazılar çıkıyordu. 1913'deki askeri darbe ile yönetim askeri bir diktatörlüğe dönüşmüştü. 1950'ye kadar aynı rejim, isim ve kadro değiştirerek devam etti. Cumhuriyet ilanı şekilsel bir değişimdi, rejim değişmedi.
Karar Okuru 09 Temmuz 2019 09:50
Kendisi ile konuşulacak halk iradesine el konmasına müsaade etmez ne eskiden ne de şimdi. Geri kalmış toplumlar böyle konuları tartışır. Batıyı beğenmez batı olmasa hastalığını da tedavi edemez, teknoloji üretemez ancak boş hamaset ile şişinir. El alem marsa yerleşme hazırlığı bizim az gelişmiş yapımız adeta “ bizim yetişmemiz mümkün değil dünya gelişmeyi durdursun” diyor. Maalesef az gelişmiş toplumlar artık misafir bu dünyada. Her şeyi eleştirip kendi yetersizliğimizi göremiyoruz ama gerçeğin tokadı her zaman kendini gösteriyor
Dusunen 09 Temmuz 2019 09:44
Dinci ve militarist guc odaklari ulkeyi istedikleri gibi yonetmekteler.... Beka sorunu.... hamaset... komplo teorileri..... icimizdeki haclilar..... hain komsular.....icimizdeki hainler.... edebiyati, medyanin yardimiyla gercekleri saptirmak gunluk menudur...Yedi duvele karsi kazanilan savaslar....destanlar.. sahte laikcilerin , irkcilarin, din tuccarlarinin menusunde hergun farkli porsiyonlarla devam etmektedir....Hukuk , adalet, katilimci demokrasi, anlayis, kadinlara saygi, ekoloji,ekonomik zorluklar ,farkli dusuncelere tolerans ve saygi istisnalar disinda yok hukmundedir !!
Karar 09 Temmuz 2019 09:42
Modern dünyada din kafası ile bir yere varmış ülke varsa bilsek iyi olur.
H.K. 09 Temmuz 2019 20:44
2
İşte ABD ve işte İsrail! ABD din inancını parasının üstüne bile yazmış "In God We Trust". O ülkenin ateistleri on yıllardır bu ifadenin değiştirilmesi için uğraşıyor. Ama o ülkeyi "din kafası ile" yönetenler. Nazikçe "Ateist git işine" diyor. "DiN kafası deyince, ya da Allah denince sizin dimağında ne oluşuyor meral ediyorum. Böylesine klişe söylemlerinizi bırakın kardeşim. Dolaylı olarak günaha giriyorsunuz.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 22:06
1
Bir yere varıp varmamak din ile ilgili değildir. Hukuk, demokrasi ve serbestiyet ile ilgilidir.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:17
Yahu bir kere de yandaş medyanın mizahı aratacak komedilerini yazın, yalan haberlerini, ütopik kurgularını.. Allah aşkına Adalet..! Kini olanın dini olmaz Mehmet Bey.. Bu Atatürk kininiz size hayır getirmez.. Kaçıncı Atatürk düşmanlığı kokan yazınız bu sayamadım..Geçmiş geçmişte kaldı günahıyla sevabıyla.. Allah'a hesap verecek herkes zaten.. Şu an, daha iyisi nasıl yapılır ülkemiz için, buna harcasak enerjimizi..
mizan 09 Temmuz 2019 11:52
6
İ.İnönü'ye, C.Gürsel'e, K.Evren'e, vd. o kadar yüklenen, bir şey diyen var mı ? Yok. Peki niye M.Kamal'a o kadar yüklenilip yazılar yazılıyor? Çünkü O bir rejim, bir inkilaPlar dizisi getirmiş ve millete müstebitane dayatmış. Bir de millet sanki onları kendi rızasıyla kabul etmiş gibi gösterildiğinden yalancılık ve sahtekarlık dolu yayınlarla halk uyutuldu. Asıl mesele bu! İş hakikatiyle bilinmeli ki kim neyi niçin sevip bağlandığını gerçeğiyle bilsin ve sevecekse öylece sevsin ..
Kararsız 09 Temmuz 2019 13:07
2
Atatürk’ü sevmezler hatta nefret ederler çünkü gelişmiş hayat yetersiz ve yeteneksiz toplumları ölümüne korkutur. O nedenle bağnaz geçmişleriyle vakit geçirirler
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 13:16
2
Nefret ve kin, psikiyatrik vaka.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 16:50
0
nefret ve kinden bahsedenlere bak :) Şu tepki, bir köktendincinin dininin sorgulanmasına verdiği tepki değil de ne?
ali demit 09 Temmuz 2019 09:09
sayın yazar, "ruh güzelliği önemlidir ama gel gelelim ruhlar aleminde de yaşamıyoruz" diyor bir büyüğümüz. Cumhuriyetin nasıl kurulduğu önemli tabii ama gel gelelim biz artık 2019 yılında yaşıyoruz. Biz tavsiyeniz, eleştiriniz varsa bunu 2019'un hükümetine yönelik yapsanız biz 2019'da yaşayanların daha çok işine yarar. Saygılar
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:43
3
Zekanın önünde saygıyla eğiliyorum arkadaşım intikam hırsı bunların gözlerini karartmis yok atatürk yok cumhuriyet nasıl kuruldu geçti artık o günler bugün o günlerden çok daha karanlık...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:55
Kemalist karındaşlar Karar AKP.'ye muhalif diye yazarların yazarların iman tazeleyip Atatürkçü olacaklarını sanıyorlar. Yazarlar muhalif bir duruş sergiliyor. (Yeterli olmasa da)Ama bu yüzyıllık ve hatalarla dolu sisteme muhalif olmayacakları anlamına gelmez. Kemalistlerin anlamadıkları nokta bu.
karar okuru 09 Temmuz 2019 15:16
1
seçim seçim diyenlerin saltanatı savunmasına ne diyorsunuz
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:57
Hay Atatürk kadar taş düşsün başınıza. Bugünü yazmamak için geçmişe saklanıyorsunuz.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:16
2
O gün atılan yanlış ilmek(düğme) bizi bu güne getirdi. O gün ırkçı/laikçi sistem zorla millete dayatıldı. Ş. Süreyya Aydemir anılarında Cumhuriyetin ilk yıllarında " Cezaevinde yatarken bir Müslüman şapka giydiği için tutuklanıp hapse atılır. Bir süre sonra diyor bu sefer şapka giymediği için insalar içeri atılmaya başlandı." Yani karar yönetici elitin iki dudağı arasındaydı. Bu arada Karar'ın çok renkli okuyucularınun olması sevindirici. Kemalistler dünyanın kendi etraflarında dönmediğini böylelikle anlamış olurlar.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 14:01
1
8.57, Sen de geçmişi örtmek için başını kuma gömüyorsun...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 23:53
1
@08:57; Şu söyeliğin lafa bak! Gerçekleri duymaya hiç tahamülün yok. Atatürk bünye olarak hafif sıklet biriydi, taş değil ki!. Düşse ne olur, bir tarafı kırılan o olur. Bu yazı geçmişe saklanırken bir de palavraları savunan bugünkülere bugün yazılan bir yazı. Doğrulara davet ediyor...
Takipci 09 Temmuz 2019 08:52
Osmanlidan Cumhuriyete kalan miras: Cahillik, Fakirlik, Salgin hastaliklar. Cumhuriyet bu kotu kaderi yenmek icin kuruldu. Cahillik yari yariya yenildi, bugun herseye ragmen Islam ulkeleri içinde hala en iyisi olmamizin nedeni budur.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:38
Siz Cumhuriyet’in kurulmasından memnun musunuz, yoksa sizi rahatsız mı ediyor. Saltanatı mı tercih ederdiniz. Bir yazın da bilelim. Kaçak güreşmeyin lütfen.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:22
3
Anlamak istediğin taraftan bakma.Bal gibi de yazarın neyi kastettiğini biliyorsun.
Köroğlu 09 Temmuz 2019 10:01
1
Cumhuriyet önemli değil, demokrasi önemli. Demokrasi olduktan sonra devlet şekli cumhuriyet olmuş, monarşi olmuş fark etmez. İspanya krallık ama demokrasi. Rusya cumhuriyet ama oligarşi. Rejim askeri diktatörlük olduktan sonra da devlet şekli cumhuriyet olmuş, saltanat olmuş yine fark etmez. Bir krallık olan Hollanda, her anlamda cumhuriyet olan İran'dan daha gelişmiş bir ülke.
Köroğlu 09 Temmuz 2019 10:01
1
Kaldı ki M.Kemal cumhuriyeti ilan ettiğinde ülke padişahlıkla yönetilmiyordu. Şeklen padişahlık vardı. Fiilen 1913 askeri darbesi ile iktidarı ele geçirmiş olan Enver-Talat-Cemal askeri diktatörlüğü yönetiminde idi ülke, 1.DS'ını hezimet ile kaybedene kadar. BK'nın kazanan taraf olarak kendi şartlarını kabul ettirmesi de normal.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:45
1
Yazar, Cumhuriyetin doğruluğunu tartışmıyor. Cumhuriyet doğru bir şeydir. Ama halk ile konuşarak ilan edildi lafı büyük palavradır. Halka sorulsaydı halk saltanatın devamını isterdi.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:22
Saltanat 1 Kasım 1922’de kaldırıldı. Yeni rejimin adı, saltanatın kaldırılmasından bir sene sonra ilan edildi. Perşembenin gelişi çarşambadan belli değil mi ? Kimi mebuslar gönüllü ya da gönülsüz oylamaya katılmamış. Katılmayan üyelerden kaç tanesi, ben bu rejimi istemiyorum, vekillikten istifa ediyorum, dedi ? Neredeyse yüz yıldır konuşulan bir alternatifti, cumhuriyet; bir gecelik operasyon mu ? Keşke şu başkanlık sistemi için de, cumhuriyetin ilanının arkasındaki kadar çaba, uzlaşı, ortak akıl olsaydı.
N'o Cumhuriyeti kurmasaydı pek mi mutlu olacaktın birilerinin tebası olmaktan. Yırtınsanızda bir M.Kemaliniz olamayacak. Onun için önce ölmeyi göze alıp savaşmalı ve muzaffer komutan olmalısınız. Biraz da zeka gerek. Önüne gelende sizi kadıramamalı. Çatlasan da patlasan da CUMHURİYET kuruldu ve yüz yıl oldu. Git yat uyu gari. Ve ağla dur Tarih geri işlemez. M.K olmasa da senin zihin dünyanın devri kapanmıştı. Kralınız gelse geri getiremez hayalinizi. Geldi gibi görseniz de nafile. Bak ilk İreis dönüştü ve dönültürüyor kitlenizi. Gerçi onu da sevmiyorsunuz ama gıkınız çıkmıyor çıkamaz da.
tashih bıçağı 09 Temmuz 2019 09:38
5
M. Kamalimiz olmasın zaten isteyen yok... Ama hakiki cumhuriyet, M. Kamalin rejimi değil, güzeldir...
H.K. 09 Temmuz 2019 07:53
Bu yazıyı okudukça şöyle 1düşünce aldı beni; Mustafa Kemal & arkadaşları o zamanlar CHP yerine AKP gibi, tabanı dindar ekseriyete dayanan 1partiyle işe başlamış olsaydı n’olurdu? Bu çok daha AKILlı bir hareket olabilirdi. Bu hal şehitlerimizin manevi beklentilerine de daha uygun düşerdi. Şekli yine Cumhuriyet olabilirdi & şüphe yok ki daha hızla kalkınmış olabilirdik. Böyle bir başlangıçla daha sonra istenirse liberal 1partiyle yola devam edilebilirdi. Ancak böyle olmamış, oldukça sert, kırıcı&şiddetli 1geçişle ülkeye kültürel 1travma yaşatılmak iştenmiş adeta, YAZIK!
H.K. 09 Temmuz 2019 22:31
1
Ah şu CHP'li troller yok mu?! haksız yere yine bir sürü kırmızı kart göstermişler! "Güya fikri hür, irfanı hür vicdanı hür" bunların. Doğru konuşana kızıl birer çamur at, sonra da kaç! Halbuki ülkede yeşile ihtiyaç var! Yeşil üretkendir. Kızıl kafalar çorak !!
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 07:40
Hocam sizi sözcü tayfasi daha çok okuyor, bu belli. İnşallah dil ve düşünceleri ıslah olur.
Sözcü 09 Temmuz 2019 14:37
1
Sözcü tayfası her düşünceye saygı gösterir ve okur. Sen git Acun Ilıcalı'nın programıňı izle kardeş.ıslah konusuna gelince Ahlâk, hırsızlık, kadın cinayetleri, çocuk istismarı, yolsuzluk gibi suçlarda dünya sıralamasına bak ve %99 müslüman olan ülkemizin hep ilk 10 da olduğunu göreceksiniz. Şimdi kimin ıslah olması gerekir.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 17:44
1
Sözcü'nün sitesine ilk defa girdim. Yorum bölümü yok. Niye yok? Yılmaz Özdil'in yazısına yorum yapmak istiyordum halbuki.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 06:17
Cok iyi yapmislar az bile yapmislar yasasın Cumhuriyet.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 07:29
16
Yaşasın Cumhuriyet derken sen bu Cumhuriyette yaşamıyorsun, belli! Kaçan kaçana... Sen de kaçıp gitmişsin zaten! Zorun ne senin, halk partisinin türk askerini kullanarak dindarlara karşı zülmüne mi yaşasın diyorsun?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:36
2
Günümüzde edile zulme iki laf edebilecek yüreğin var mı? Hem de dindarın dindara zulmü.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 05:48
Halka sorsaydı sonuç ne olurdu..? Tabi ki padişahımız efendimize kul olmaya devam...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 07:33
2
O zaman halka sordu zirvasina niye siginiyorsunuz? Asil konu bu?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:44
10
."Tanrı Uludur tanrı uludur Polistir babam Cumhuriyetin kuludur" İsmet Özel. İşte böyle oldu. Sevgili kemalistler.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:33
1
Halkın %80'i köylerde yaşıyor. Şeyhlerin ağaların ağızına bakıyor. Eğitim sıfır. Kime neyi soracaksın? Herkesin eline bir oy pusulası vermekle demokrasi olmuyor. Bugün bile durum kısmen öyle. Şu halkı kutsallaştırmaktan vaz geçin artık.
H.K. 10 Temmuz 2019 01:25
1
Sn 09:33, M.Kemal’in çok mu eğitimi vardı. Oxford’tan mı mezundu? Kurtuluş savaşı kazanıldıysa halk içinden çıkan o beğenmediğin şeyhlerle kazanıldı. Senin o tipik CHalkP kafan, sözde halkçı ama halkın %80nini küçük görür; köylü der bidon kafalı der…Halbuki halk okul yüzü görmemiş bile olsa yanlışı doğrudan ayırdedemiyen 1halk değil. Sezgisel kabiliyeti &pratik zekası yerinde. Seyit Onbaşı köylüydü. Kurtuluş savaşı onun gibilerin pratik zekası, iman gücü & cesaretiyle kazanıldı. Allah, (M. Kemal dahil) bütün askerlerimizden razı olsun. O ruh sonra da devam etmeliydi!
Karar Okuru 09 Temmuz 2019 03:23
Haa padişahlar ülkeyi halka danışarak yönetiyordu sahi unutmuşuz.!
....... 09 Temmuz 2019 08:44
6
İyi de padişahların yaptığı zaten malum..bu durum cumhuriyetin şiddet ve güç kullanılarak ilan edilmesini mesrulastirir mi? Ha belki o şartlarda böyle olması gerekliydi diye savunulabilir.bu gayet anlaşılır bir durum.ama gerçeği eğip büküp halka sordu romantizmine girmeye ne hacet?işte bu kutsallastirmaktir.akp ye kizanlarin da aynı yolda olması ne ironik ...
Karar Okuru 09 Temmuz 2019 09:38
1
Kimse halka filan sormadı ama devrimler sıkıntılı süreçlerdir ve bir kaç kişi istiyor diye olmaz arkasında ciddi siyasal, ekonomik, sosyal süreçler vardır. örneğin Fransız, Rus, Çin daha önceleri İngiliz vs. ama cumhuriyet ile ilgili asıl hazımsızlık modern dünyanın üreten, donanımlı kişiler olması gereğini yerine getirme becerisi gösterememek. O sebele besleme ümmet kültürüne yapışmak.
Karar Okuru 09 Temmuz 2019 03:04
İslam aleminin diğer üyeleri o yüzden modern dünyanın en gerisinde yer alıyorlar. 17 yılda kendi dilinde okuduğunu anlayamayan nesiller yetiştiren bu idarelerle nereye varacağız bakalım. Ulaşamadığı ciğere mundar diyen kedi gibi gelişmiş dünya ile uğraşalım duralım. Bizim sütçü beygiri kendini yarış atı sanırmış yarışa sokmuşlar tabi nal toplamış, ama dönüp ötekileri nasıl önüne katıp kovaladığını anlatmış. İlte bizim orta doğulu kültürümüz.
miralay 09 Temmuz 2019 02:24
O cumhuriyet devrinin idarecilerinin ne kadar müstebitâne zulümler irtikap ettiğini biliyoruz. Eskiden korku ve endişe vardı insanlar sesini çıkaramıyor, neşriyatlarda aşikâre yazamıyordu. Şimdi ise şükür milletimiz uyanışa geçti, korku yerine hakikate merak aldı. İnşallah hadiseler hakikatleriyle bilinecek ve yazılacak yakın vakitte..
Sade Gerçek 09 Temmuz 2019 08:33
7
Hakikatler yazılmalı. Bu iş AKP iktidarının gitmeden önce mutlaka yapması gereken bir iştir. Asker Mustafa Kemal'in savaş yıllarında bir Osmanlı iken milletin bütünüyle birlikte yaptığı büyük iş sadece alkışlanır. Ancak, sivil hayattaki halleri pek hoş değil. Çünkü milletin tamamı değil bir avuç Batı hayranı mutlu azınlıkla giriştiği hallerdir. Bu iki Mustafa Kemali birbirinden ayırarak birini tarihten iptal etmek lazım. Dualarımızı beklemekte olan Osmanlı Mustafa Kemaldir! Sonra da bilim teknikle yola aynen devam.
ramazan 09 Temmuz 2019 00:31
Sayın Doğan tarih konusunda yıllarca uyutulmuşuz. Kaynaklardan aktardığınız gerçek bilgi ve belgelerden bu anlaşılıyor.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 00:29
Kazım Katabekir'in cumhuriyet ve Atatürk'le ilgili görüşlerini kızı Timsal Karabekir'den öğrenmek mümkün. Atatürk'ü öven, onun doğru yaptığını belirten canlı yayın konuşmaları var. Atatürk'ün yaptıklarından bugün ne yanlış? Cumhuriyeti ilân etmesi mi, eşitliği getirmesi mi, çok partili hayatı planlaması mı, saltanatı kaldırması mı?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 00:10
Eski bir Mevzu.Bence atatürk ve din konusuna hiç girmeyelim,yorulduk vallahi.Modern devletin umdeleri ne olur onu konuşalîm.demokrasi,hukuk devleti,eşit yurttaşlık,insan hakları,eğitimde fırsat eşitliği gibi...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:41
3
Atatürk inanmazdı. Bence gayet mantıklı bir görüş.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 00:00
O beğenmediğin gazete bu zor zamanda muhalefet edebilen birkaç gazeteden biri. Yandaşlık yapmıyor. Yazarları yeri geldiğinde muhalefeti de yerden yere vuruyor. Okumadığın belli. İngilizler neden halifeliğin kalkmaması için uğraştı, onu da söylesene. Tek adamı kontrol etmek yerine niye halkın seçtikleriyle uğraşsınlar.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 00:18
15
Kılavuzu sözcü olanın hali böyle oluyor malesef coook var bunlardan şimdi ABD bayrağına sarılıp uyuyan cancik İran'la savassak İran'ı tutarım diyen eren erdem 2500 tl ye bu kerizlere kitap satan Özdil TL den sıfır atilsin Taksim'de anircam diyip ortalıktan kaybolan Çölaşan... Alın hepsi sizin olsun kardeşim.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 07:22
6
@00:00, İngilizlerin elinde halifelik gibi bir imkan olmuş olsaydı ne yapar yapar sonuna kadar kullanırdı. Ama bizimkilerde yeterince akıl yok! Madem İngilizlerin her halukarda daha sonra bir diktesi söz konusu olmuş, o zaman bir süreliğine suyuna git.Çanakkalede galip geldiğimiz İngiltere dediğiniz gibi madem Halifeliğin devamını istemiş, müslümanların petrol kaynaklarından pay alabilmenin hatırına “tamam” desene ya! Daha sonra, Halifelik te sembolik bile olsa terrardan işe yarar hale getirilebilirdi. İngilizlerle menfaat birliği ekonomik olarak işimize yarayabilirdi.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:09
3
İngilizlerin Çanakkeleye saldırmalarının sebebi hilafeti kökten kaldırmak değil miydi?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 00:03
Hayır yanlışınız var. 1923 yılında, Cumhuriyet referandumu yapıldı ve referandumda %53,68 evet çıktı. Evet tam 53,68... O zamanlar çok ileri demokraaaasiydik. Vallaha bak... Amerika'dan, Caponya'dan heyetler gelir ne kadar ileri demokraaaasi olduğumuzu onlar da tespit ve tasdik ederlerdi. Sonra Tayyip geldi tüm kazanımlarımız gitti. Aynen böyle oldu. (Saçmalama diyen sevgili okurlar, ben mi daha fazla saçmalıyorum yoksa Kemalistler ve onların uyduruk resmi tarihleri mi?)
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:32
1
Cumhuriyet ilan edilmese, Osmanlı hanedanının saltanatı devam etseydi, "Sonra Tayyip geldi" cümlesini kuramazdın, yeğenim. Bunu düşündün mü, diye sorsam, boş soru olur, sizin gibi düz akıllar için.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 13:42
1
Sivri akıllı, demokrasinin padişahlık ya da cumhuriyet ile alakası yok. Bak İspanya krallık, ama demokrasi. Osmanlı da 1908'de saltanatı kaldırmadan demokrasiye geçmişti. Bu yazdığım ile cumhuriyetten saltanata dönelimi önermiyorum. Boş işlerle uğraşmayalım, demokrasi kuralım diyorum. Kafan karışık biraz senin.
Demirkan Kıran 09 Temmuz 2019 14:18
3
Saltanat kötüdür.Saltanatın yerine istibdadı getirmek daha kötüdür.İstibdadı hürriyet diye pazarlamak daha da kötüdür.Halkın baskılara rağmen elde ettiği kazanımları o baskı düzenine mal etmek kötünün de ötesidir.Geçmişi bilmek istemeyenin,resmi ve 'kutsal' ideolojinin yalanların tav olanların,karalamaktan başka bir şey ellerinden gelmez.Ne de olsa olsa akılları düz değil,yamuktur.
KARAR OKURU10 08 Temmuz 2019 23:59
Hakikatler acıdır. Buyrun...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN