Back To Top
Diyarbekir küçeleri…

Diyarbekir küçeleri…

 - Son Güncelleme: 12.09.2019 Perşembe 09:58
- A +

Diyarbekir küçeleri/Yâr doldur şişeleri (yahud da Yâr kaldır peçeleri…)

Celâl Güzelses’in türkülerinden biri olarak aklımda kalmış, onun okudukları arasında bulamadım, meğer daha sonra derlenmiş. Bir halay havası, ritmi de ona göre…Nakaratça zengin bir türkü:

Uy amman uy amman yâr yaman le le cane/ Uy amman yâr yamman le le cane…

Türkünün bir kıt’ası var ki yakıcı:

Diyarbekir sarayım/Seni kimden sorayım/Yüzüne hasret kaldım/Gel cemâlin göreyim

Diyarbakır anneleri Diyarbekir küçelerinde…

“Küçe” yol, sokak demek. Farsçadan geçmiş olmalı. Azerbaycan’da yaygın olarak kullanılıyor. Bizde sokakla ilgili deyimler, orada küçe üzerinden söyleniyor: Küçe kadını, küçe uşağı (çocuğu). Küçe küçe. O küçe senin, bu küçe benim…vs.

Diyarbekir anaları sevgili çocuklarını kimden soracağını biliyor. Çünkü bu şehirde yaşıyorlar, neyin ne olduğunu biliyorlar ve işleyişin farkındalar.

Çocukların dağa götürülmesi sürecinin ilk halkası malûm “parti”. Eğer belediyedeki hâkimiyetlerini tekrar kurabilselerdi, belediye teşkilatı da bu işe hizmet ediyor olacaktı.

Diyarbekir annelerinin bildiğini cümle âlem biliyor, Mısır’daki sağır sultan işitiyor. Fakat bazıları bilmezden, görmezden geliyor.

Efendim, bu annelerin gideceği yer polismiş, jandarma imiş, devletmiş!

Elbette bu polisiye bir vak’adır, devleti ilgilendirir. Bir noktadan sonra onlar devreye girer. İşte o nokta, konunun alenileşmesidir, şikâyetin ayyuka çıkmasıdır. 

Mezkür parti gerçekten bir siyasi parti mi?

Bir yan kuruluş mu, yoksa bir uzantı mı?

Görevden alınan belediye başkanı konuşuyor: “Bu provakasyondur!”

Diyelim ki provokasyon! Bu hangi gerçeği değiştirir? Çocukların terör örgütü elemanı olmak üzere dağa çıkarıldığını mı? Bu işlerin organizasyonunda partinin rolünün olmasını mı? 

En çok hayretimi celbeden parti başkanı hanımın beyanı oldu.

Delilleri çok kuvvetli!

İkna olmamak mümkün değil.

Kendisi daha önce içişleri bakanlığı yapmış. Yani bu işlerin ustası!

Siz içişleri bakanı iken dağa çıkarılan çocuklarla ilgili ne yaptınız? Sizin kapınıza birileri dayansa idi ne yapacaktın?

Tuzu kuru bir siyasî parti başkanı olarak değil de annelerin acısını yürekten duyan bir anne olarak konuşmayı becerebilse idi keşke. Tek çocuklu bir anne olarak kader seni Diyarbakır’da yaşatsa idi…Ve o tek çocuğun dağa kaldırılsa idi…

Seni nerede görürdük?

Sabık içişleri bakanına sorumuz şu: Bir siyasi partinin il merkezine polisin, jandarmanın hangi vesile ile olursa olsun girmesi nasıl bir resim verir?

Annelerin tepkisi devletin alacağı tedbirler için de bir mesned olacaktır. Annelerinin haklı tepkisinin Türkiye’de siyasetin dönüşümünde bir dönüm noktası olabileceğini düşünüyorum.

Bu anneler şunu da diyorlar aslında: “Parti iseniz, parti olun. İsminizle cisminiz bir olsun. Parti görünümlü terör destekçiliği yapmayın!”

Bazı Diyarbekir anneleri böylece çocuklarına kavuşacak belki. Bazıları kavuşamayacak, bunun da farkındalar. Kavuşamayanlar da memleketin geleceği için güçlü bir talep ortaya koyuyorlar. Bu yüzden her türlü desteği hak ediyorlar.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KaRaRSıZ 15 Eylül 2019 16:41
Kürtçe'de küçe diye bir kelime yok. Bilmediğiniz bir şeyi bir gerçek olarak lanse ettiğinizde yalancı durumuna düşersiniz. Şimdi Tenezzül edip kelimenin aslını yazmayacağım, umrunuzda da olmaz biliyorum. Ben sizin dilinizi sizden daha iyi bilmeye gayret ediyorum, ama kalkıp ta kardeşlikten dem vurmuyorum. Siz kardeş halk olarak andığınız Kürtlerin dilini bile tahammül edemiyorsunuz. En iyinizin bildiği Kürtçe kelime sayısı parmakla sayılır.. ya kardeş halk değilsiniz yada dünya hayatınızı müthiş bir cehalette geçiriyorsunuz.
KaRaRSıZ 15 Eylül 2019 13:47
Küçe mi?? Bir şeyi düşünce veya tahmin olarak beyan edebilirsiniz. Ama bir şeyi bir gerçek olarak lanse ettiğinizde bundan emin olmanız gerekir , aksi halde yalancı olursunuz! Kürtçe'de KÜÇE diye bir kelime yoktur, Farsça veya herhangi bir dildende girmemistir. Sizin kulağıniza öyle girmiş olabilir. Kürtçe'de "Keç" vardır. KIZ anlamina gelir. Keçe, şahsı çağırma eşliğinde bükülür ve Keç , Keçe olur. Mesela "gel kız" demek için, "were Keçe" dersiniz. Bakınız, size Kürtçe'yi , Türkçe öğretecek kadar yüreklidir Kürt insanı. Ama siz kardeş halkın dilini tahammül edemiyorsunuz bile. Yazık !
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 10:56
Acaba bu anaların eylemi yeni bir açılım başlangıcımı olacak
ramazan koç 12 Eylül 2019 20:15
sayın doğan 99 da melikgazi belediyesi şiir yarışmasında sizide davet etmişti kızım 1 ci olmuştu fotoğrafımız var saklarım yalnız okadında kibir yok kin yok ben yaşadım il başkanlığı iş bulma kurumu kocasinanda arsam var 35 senedir ev yapılamadı 900 mt arsamdan evimin altında 76 mt kalmış arsamı kaydırmış belediye bir zenginin arsasını cadde kenarı olduğu için benim evimin altındaki arsama sokmuşlar arsamda parsel var ama arsam kalmamış bumu sizin zihniyet doğan bey yazılarını hep okurum türklüğü ayak altına alıp arsamı peşkeş çeken o
Valla %1000 bütün samimiyetimle katılıyorum. Çocuk bu ya ben 10-11 yaşındaki çocuğumu Bakkala zor gönderiyorum. Korkuyorum. !..Her durumunu Çaktırmadan Kontrol ediyorum. .asla Politik olmayı, asiriliklardan (Teo yobaz .ida yobaz vb ) koruyorum,Zihnini Vatan,Millet,Tarih bilinci ve şuuru ile Sevmeyi.Zorluklarını Yenmeyi Öz irade ile olacağını söylüyorum.Kafasında yok Şekil, Semal. Sadece Şuurlu ve Ahlak,Edeb,Adalet ile İnsan olabilirsin.İlim iyi bir yardimcidır. ANNELER ahhh ANNELER sesleriniz siyasetin mahzenlerinde kayboluyor. !
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 17:04
Mehmet Bey, Kurt sorununun cozumu icin onerileriniz var mi? Kurtler bu ulkede kimliklerinden dolayi haksizliga ugramislar midir sizce? Kurtce anadil egitiminin yasaklanmasi sizce dogru bir karar midir yoksa Allah'a karsi islenmis bir gunah midir?
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 16:14
Mehmet Bey, cumartesi annelerinin eylemleri yasaklandi. Bu konuda ne zaman bir makale yazacaksiniz? 17 bin faili mechul cinayet. Bu insanlarin nerede gomuldugunu bile bilmiyoruz hala.
Hergün Karar Okuru 12 Eylül 2019 16:09
Yazı traş. Ama ondan daha rahatsız edeni yazıya "Diyarbakır Küçe'leri" ile başlamış olması. Bu ne demek? Yani bakın ben "küçeleri" biliyorum, Diyarbakır'dan anlıyorum, bu yüzden yazdıklarıma inanın diyor. Ama merak ediyorum şu Diyarbakır mütehassısı yazar tek bir kelime Kürtçe biliyor mu? Hayatı boyunca devletin anlattıklarının dışında tek bir kaynağa bakıp "yaw arkadaş nedir bu Kürtlerin derdi?" diye meraklanmışmıdır? Neyin ne olduğunu bilmeden işkembeden sallamak kolay yazar efendi.Merak ediyorum mesela hiç bir faili meçhul annesiyle görüşmüşmüdür?Sığ,basit, komik kalıyor HDPye vurma modası.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 15:08
Cumartesi anneleri için iki laf ettiği görülmüş değildir. Yazsaydı; hakkı gözetiyor, mazlumdan yana derdik. Amacı zaten mazlum çocuk ve anneler değil, HDP'ye vur, milliyetçi oyları devşir. Ama yemiyorlar işte, kabak gibi ortadasınız.
İbrahim Kanyılmaz 12 Eylül 2019 13:43
Yazar. Diyarbakırlı Anneler in haklı davasını bahane ederek bir Parti Başkanı anneye çatmak için sineğin yağını çıkartıyor. Bir konu bu kadar sakil bir açıdan ancak bu kadar ele alınabilir.Sayın parti Başkanının bakan oldsuğu dönemde kaç vatan evladı dağa çıkarıldı? Sayın yazar lutfedip bunları da yazabilseydi tenkidini haklı kılacak delili belirtmiş olurdu. Her konuyu siyasete bulamanın neticesi . Yazar anlaşılan muhalefet yapacak konu bulamamış. Biraz daha ciddiyet ve kariye saygı.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 16:03
2
Mehmet Bey'in yazilarinda delil yok.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 13:07
Yazarın bu yazısına gerçekten itiraz ve tarafgirlik atfedenler, mutlaka bir doktora görünsün! Ya da kendisine Avrupadan bir vicdan yedeklesin!
Aynen hemde COKKKK ACILLLL. .İnsanlık sos veriyor. !...
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 10:27
Bu eyleme karşı çıkanlar ile, Cumartesi anneleri eylemini ve bir başka parti başkanına tırnak düşürten yürüyüşünü göğe çıkartanlar aynı, ilginç bir çakışma doğrusu !
Karar Okuru 12 Eylül 2019 08:13
Komşu yazar bu konuyu daha bilinçli ve siyasi malzeme yapmadan ele alan bir makale yazmış. Propaganda yapmak yerine olumlu katkı için çaba göstermek değerli.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 06:49
Parti başkanı hanım doğru söylemiş. Vatandaş gidip partilerin önünde hak aramaz. Hükümetin, devletin önünde hak arar sayın yazar.
KARAR OKURUMehmet atay 12 Eylül 2019 11:11
0
Yani bireysel olarak kamüfe edilir Dünyada ki eylemler de sana göre illegal
Terörle kol kola ol. Sırtımı dayarim. Tükürükle boğar falanlar,filanlar Teröristlere siyasi maske ile takil..Dağda Vatana Kast etmiş sonra da İNDİRİLMİŞ. olanın Cenazesine katil.!..sonra da Havaya bakıp Turku soyle..Bizden ne.istiyorsunuz de. Dalgamı geciyorsunuz sizler. Cooook geç kalındı bile. TÜM TÜRKİYE her turlu yardım yapmalidir..BAĞIŞ HESABLARİ AÇILMALI. ..Odullendirilmeli bu Cesur yürekli ANNELER. .
KARAR OKURU DEDE 12 Eylül 2019 06:17
Olaya ne kadar kolaycı ve sığ bakmışsınız.mesele bu kadar basit değil malesef.sizin gibi insanların bu bakışıyla da hiç cozulmez.hic bir şey göründüğü gibi olmayabilir.ve istanbuldan oturup ıdeolojik beslenmenize böyle yorumlarsanız da kutuplaşmayı arttırmaktan başka bi ise yaramazsinuz
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 00:52
Gecenin birinde uyandım, yazar neden bu yazısında Atatürk'e çatmadı bunu düşünüyorum. Nasıl böyle bir şey yapar, aklım almıyor. Niye böyle yaptı? Allah Allah! Var bir terslik. Sabah ola hayır ola. Acaba normal bir yazı yazdığında ne kadar okunduğunu mu görmek istiyor? Belki de.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 10:38
2
00:52 ve Türkoğlu, yahu siz mazoşist falan mısınız, geceyarıları günahınız kadar sevmediğiniz adamın ne yazıp ne yazmayacağını düşünüp havaleler geçiriyorsunuz ? Demek yazarın her yazdığı yerini buluyor, netekim !
Aslında tam Mustafa Kemal Paşa Karakteri yazısı olmalıydi. Sayın yazar ikinizinde ORTAK NOKTASI olurdu şüphesiz, fakirinde.! Terore son vermek...Biraz fazla takıntılı Tarihe Sayın Yazar(yakın tarihe).:))). .Rahmetli MUSTAFA KEMAL PAŞA hayatta olsa Askeri Zeka,Cesaret ve Disipliniyle. .ASLA TAHAMMÜL ETMEZDİ, . EDEMEZDİ. .Bunca zaman bu Teröristlere ve uzantilarina. .bir yere,sonuca bağlanırdi. Şüphesiz. !.
Türk oğlu ! 12 Eylül 2019 07:56
4
Gece gece bir anlık gaflete düşüp Atatürk'ün öldüğünü, üzerinden nerdeyse yüz yıl geçip ona sövünce bir işe yaramayacağını fark edip, hatası sevabıyla o bir şeyler yapmışta, bugün biz ne yapabiliriz diye düşünmüştür belkide. Sabah olunca gaflet uykusundan uyanır ve kaldığı yerden devam eder, sen merak etme. Çünkü kendileri onulmaz bir zihniyet.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN