Back To Top
‘Gezi’yi hatırlamak

‘Gezi’yi hatırlamak

 - Son Güncelleme: 20.02.2020 Perşembe 08:08
- A +

Gezi dâvası kararı, unutulmaya yüz tutmuş bir hadise ile ilgili zihin tazelemesine yol açtı. Aradan bunca zaman geçti, Gezi olayları da tabiatıyla unutuldu, en azından geri plana düştü. Büyük çoğunluk unuttu, biz de hatırlamayanlar safındayız.

“Gezi olayı” sırasında, bir tesadüf, Türkiye’de değildim. Türkiye Yazarlar Birliği’nin iki yılda bir düzenlediği Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni vesilesiyle Kırgızistan’da bulunuyordum. Şiirle, edebiyatla dolu günler geçiriyorduk. Bişkek’ten Burana’ya -ki büyük bir medeniyet merkezimiz olan Karabalgasun şehri harabeleridir-, oradan da Isık Göle gidiyor, kardeş bir ülkede başka ülkelerden gelmiş kardeşlerle hemhal oluyorduk.

Cengiz Aytmatov’un yurdunda olduğumuz için onun Gün Olur Asra Bedel romanı ve mankurtlaşma kavramı zihnimize arada bir takılmıyor değildi. Yine de tabiatın kucağında, dedikodunun uzağında bir hafta geçirmiştik.

Döndük ki ne dönüş!

Gittik geziye, döndük “Gezi”ye!

İşte o günlerde not aldığım intibalarım:

“Ortalık alan talan...At izi it izine karışmış. Meydanlar gaz kokuyor! Sokaklarda 28 Şubat’ı andıran tencere tava gürültüleri. Evlerde lambaya püf deme eylemleri... Tamam bir yolculuk yaptık ama, geriye doğru değil! Türkiye neredeyse 20 yıl öncesine dönmüş. Bir an tereddüt etmedim değil. Ashab-ı Kehf kıssasının içinden geçmişim gibi...

Uzun süren ve sinirlerimizi tahrib eden teröre rağmen vatandaşlar arasında çatışma çıkmadı. Ekonomi gelişti, milli gelir arttı. İstihdam yeterli olmasa da genişledi. Göstergeler iyi...Türkiye’nin iyiliği batının bin yıllık kâbusu...Türkiye gerçekten iyi olursa, bölge rahatlar. Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu üzerinde barış rüzgârları eser.

Oysa savaş dünya sisteminin vazgeçilmezidir. Bir yerde barış sağlanmışsa, başka bir yerde yeni savaşlar çıkmalıdır.

Türkiye bir cephede rahatladıysa, başka bir yönden sıkıştırılmalıdır. Yeni çatışma alanı demek ki şehirler! Dağda olup biten uzağımızda idi. Şehirde ise kucağımızda! Sokaklar, caddeler her ne amaçla yola çıkılırsa çıkılsın, çapulcuların hâkim olduğu yerler haline geliyor. Bir toplumun birlikte yaşama iradesi, kanunlar, örf ve âdetler...Bütün bunlar hiçe sayılıyor. Hepimizin parasıyla alınan otobüsler yakılıyor, duraklar parçalanıyor, kaldırımlar sökülüyor...

Şehre döndüm ki, savaş sonrası!

1970’lerden bu yana çok öğrenci, gençlik, eylemi gördüm. Çatışmaların içinde kaldım. Sağının solunun edebinin bu kadar düştüğünü, iptizale uğradığını görmedim. Bu kadar hayasızlığın, ahlâksızlığın nasıl revaç bulduğunu anlayamadım.

Küfürlerin en alenisi...Annelere, eşlere uzananı...

Utanmak kelimesi yetersiz kalır. Bunlar bu duvarlara nasıl yazıldı? Çevrecilik eğer bir duyarlıksa, ağaca ota duyarlıktan da öte bir aziz insan var. İnsanı hiçe sayan, onun bedenini veya ruhunu ayaklar altına alan bir yaklaşım böyle bir eylemde asla yer bulamamalı.

Küfürlerin, hakaretlerin bini bir para. Ne çevreciliği ne fikri ne zikri! Bu en müptezel zorbalık. Çoluk çocuk, dilinde küfürden başka söz olmayan bir güruh...

Şehri korumak, onun maddi varlığını korumak yanında sokakların, caddelerin meydanların nezahetini korumak aynı zamanda…”

Hukuk, adalet kötülüğü silmeli ve unutturmalıdır.

Nedense bende tazeledi!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 16:30
Sayın yazar, nedense mazoşistler sizden vazgeçemiyorlar, dönüp dönüp yazılarınızı okuyunca kendilerini kırbaçlanmış gibi hissediyorlar zahir!
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 23:37
0
16.30;Çok nefis tespit.Bu mazoşistlerin,diğerlerinden farkı,bilerek kırbaçlanmalarına rağmen,kırbaçlayana da 'bizi kırbaçlıyor'diye tepki göstererek,haketmediği eziyeti yapmaya çalışmaları.Bunun literatürdeki adı da SADOMAZOŞİZM
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 12:37
Yazik, çok yazik! ! Burda analiz yok! Sadece kutuplastiran, ayristiran bir bakis açisi, husumet üreten bir söylem..
Bircan Gülhan 20 Şubat 2020 23:47
BU KONUDA SÖYLEYECEKLERİNE NE ZAMAN BAŞLAYACAK DERKEN Aaaaa bir baktım ki yazı bitmiş. Eee bu muydu?
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 18:22
At izi it izine karşırken kaç kişi, yani insan öldü? Devletin görevi, vatandaşını sağ ve sağlıklı tutmaktır. Bu kadar sözümona eğitimli, diplomalı insanı olan bir ülkenin, vatandaşlarının sürekli ve yok yere ölmesi sizin için ne anlam ifade ediyor?
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 17:45
Sorosla hangi yöneticinin veya parti başkanının resmi var.bu yazar aynı reisi gibi uygunlaştırma ötekileştirme derdinde.bu ıdeolojik sallantiyla sizin gibi insanlarla nasıl bu ülkede barış içinde yaşanır ki.taaa soğuk savaş dönemi kafesi.bir milim değişmemiş.gittigi yurt disi gezisini kim Finanse etti acaba.oni da yazsana. Bu top insanlar hep bizim vergilerimizden beslenir ama bize nutuk atarlar.
KARAR OKURUMürsel 20 Şubat 2020 17:28
Gezi vakası Antalya'da 10 gece 10 gündüz sürdü.Her çeşit isyancı sembolleriyle meydandaydı. Yakınındaki Yivli Minare Camii'inde akşam namazı kılarken minare dibinde gençler toplu olarak marş ve şarkılar söylüyordu.Namazı nasıl kıldık ve az sayıdaki cemaat nasıl üzgün ve kızgındı gözlerinden okunuyordu. Ayrıca camii içduvarında kızıl boyalı sloganlar günlerce durdu ve medyada yer aldı Yine Cumhuriyet Meydanı etrafında ve Yivli Minare' ye giden dar sokaklarda özellikle akşamla beraber kızerkek öpüşüp seviştiklerini...ordan bulunan gezen herkes gördü şahit oldu! İyi uykular Türkiye...
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 20:21
4
Atma, din kardeşiyiz! diyeceğim ama, aması yok.
hüsnüçiftci 20 Şubat 2020 17:23
SANAAKİTTEYKENHAYRANDIMŞİMDİPİŞMANIM
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 23:26
0
oh neyse
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 15:10
Tabii ki herşeyin sorumlusu; İsmet İnönü, Evanjelikler, İllimünati, Siyonist Derin İsrail, İngiliz Lordlar Kamarası, Fransız Kadınlar Korosu, Rus Kızıl Ordu Orkestrası, Bolşoy Balesi ve kadronun olmazsa olmazları masonlar, farmasonlar, laikçiler...Say gitsin. İslam aleminde hele ki bizim iktidarımızda en ufak bir kabahat olur mu? Olmaz. Tek kusurumuz şimdilik Hollanda kadar ihracat yapamıyoruz. Bir gelirimiz Almanya'nın 6'da biri. Ha bir de adalette ve ifade özgürlüğünde, basın özgürlüğünde bayağı bir gerideyiz. Kadın haklarında da sanırım sonlardayız ama olsun bu kadarcık kusur da olsun yani.
Karar Okuru 20 Şubat 2020 15:40
5
Bunlar bu kafa ile siyasal islamı değil topyekün islamı zora sokarlar.
Murat Doğrusöz 20 Şubat 2020 16:22
12
Güzel!demagoji yapmışsın ama,eksik kalmış.Romayı'da Müslümanlar yaktı demeyi unutmuşsun.Tamam Müslümanlar! özellikle son 10 yılda iyi sınav veremediler,İnançlarına uygun iktidar olamadılar.Ama Batı kafalıların,bazan bürokratik iktidar olsa da 85 yıldır bu Ülke'ye ne verdiler?Yaptıklarını saymaya çalışsam,ciltler yetmez.Mesela söylediklerin;Batı tarihçilerine sorduğunuzda popolarıyla güldükleri İnönü Zaferleri komedilerini,bu Millet'e büyük savaş zaferleri diye yıllarca yalan olarak anlatmak büyük ilericilik,İkna odaları ile ,Kadın haklarına! yaptırdığınız zirveyi de,düşüren İslamcılar öyle mi!
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 18:24
2
Benim Dedem Sakarya Meydan Muharebesinde şehit oldu. Ne yani Murat sen buna yalan mı diyorsun. Kurtuluş Savaşı yalan mı? Allah size akıl, fikir ve bilgi ihsan eylesin.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 18:28
3
16:22, aman o eksik kalsın. Yaptıklarımız yeter. Haklı olmak için kendi cürümüyle başkalarını karşılaştıranlara bakın! “O beş kere hırsızlık yaptı, ben dört” diyenler gibi. Hakikaten çok ilginç bir mantık anlayışınız var.
Murat Doğrusöz 20 Şubat 2020 20:22
2
18.24;Deden'den Allah razı olsun.Onlar vesilesiyle bu Cumhuriyet kuruldu.Dedenle mesele yok.15.10 yazısında,Türkiye'deki tüm olumsuzlukları İslam'a ve Müslümanlara bağlayıp,içinde bir çok yalan ve yanlışın olduğu uydurduklarıyla,kendince ironi yapmış.Cevap ona.Evet söylediğimi tekrarlıyorum,1.2. İnönü zaferlerine!!! Batılılar popolarıyla gülüyor(Dikkat sadece 1.2.İnönü savaşlarından!bahsediyorum)Sen konuyu bi araştır da gel
Murat Doğrusöz 20 Şubat 2020 20:31
4
18.28;Kendin çalıp,kendin oynamana gerek yok.Burada benim zalimim,benim adaletsizliğim,benim yanlışım iyidir!!! diyen yok.Sen onu, bunları alışkanlık haline getirenlere soracaksın.Mantıksızlık ve dangalaklık yorumlarda,kendine uygun bir taraf görmeyince,kafasına göre senaryo uyduranlardadır
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 21:54
1
Neyse buna da şükür. En azından bugün hakaret etmemişsiniz. Yavaş yavaş terminolojiniz düzeliyor sayın Doğru...
Murat Doğrusöz 20 Şubat 2020 22:31
2
21.54;Korkmana gerek yok,hak etmiyorsan payına birşey düşmez.Sadece hak eden,karşılığını alır.Burada sadece fikir beyan etmeye çalışıyorum,karşıtlarımdan da fikir konuşmalarını bekliyorum.Yanlış,yalan varsa bunu cevaplamalarını bekliyorum.Ama heyhat,karşıtlar yalan,iftira ve demagoji'den başka yol bilmiyorlar.Sahi terminolojimin bozuk! olduğunu bile bile bu ilgi ve takip ne?Hayrola
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 10:48
0
İlgi ne alaka... Benim yorumuma yazmışsınız. Cevap verdim
Sayın Yazar Geziden bir şey anlamamışsın. GEZİ nin haklılığı, Tek adam ve parti devleti olmuş halimiz ,Yargı kararları hatta dinci cemsst 15 temmuz olayları ispatlamıştır. Her ilde yuzbinler sokaklara niye indi.Bu kadar büyük halk hareketinin içine ,tabiki sızmazlar provokatörler girer.Zaten gezinin son döneminde ,terörize guruplar çoğalınca gerçek halk desteğini kesti.İyi inceleyin
Gezi olaylari tamamen AKPnin hatasidir. O donemde AKP, Tamam cocuklar, biz sizin mesajinizi aldik. Bu projeyi yeniden degerlendirecegiz deseydi, hem olaylar yatisir, hem de AKP ciddi bir moral ustunluk kazanirdi. Ama tam tersini yapip, orantisiz bir siddet kullandiler. Sonra geziyi tamamen yanlis yorulayip, ulkeyi bugunku haline getirdiler. Batinin Turkiyeye verdigi 600 milyar dolar borc var. Siz borc verdiginiz adamin batmasini ister misiniz? Turkiye cokerse, milyonlarca Turk Batiya akar. AKP'nin en buyuk destekcisi, AKP'den nefret etse de, Batidir. Cunku AKP multecileri Bati disinda tutuyor.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 18:25
8
Çok doğru. Tamamen katılıyorum.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 12:59
Gezi olayına katılanların ve yönlendirenelerin çoğu Soros şeytanının Türkiye'deki maşaları ve vatan düşmanları. Ben olsam o dönemde güvenlik güçlerine bu sokak serderilerini ÇEMBERE alıp BİR GÜZEL coplattırırdım. Bakın bir daha hayatta sokak gösterilerine çıkamazlar. Kamu düzenini bozan bu tür hareketlere böyle müdahale adaletin bir gereğidir.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 13:25
7
Yalan söyleme. Ayıp.
Karar Okuru 20 Şubat 2020 15:44
13
Bugün CB Soros ile yemek yerken bir fotoğrafı çıktı
Köroğlu 20 Şubat 2020 12:51
İslamcılar, laikliğin bir tarihi kaza olduğunu sanıyordu. Kemalist rejimin hataları düzeltilirse toplum zorla yöneltildiği batılı hayat tarzını terkedecekti. İhvan desteği ile İslam aleminin lideri mesut bir İslam ülkesi olacaktık. Hak-Batıl savaşında Batı'ya (=şehirlilere) gününü gösterecektik. Gezi, kazın ayağının öyle olmadığını gösterdi. Şehirli laiklerin, zorlama değil doğal bir sosyolojik segment ve bir güç olduğu ortaya çıktı. Nihai olarak kazanamayacaklarını farkettiler. Öfke, nefret, reddiye ve şeytanlaştırma bundan.
Köroğlu 20 Şubat 2020 13:17
8
Şunu da eklemek isterim: Gezi, ortalama dindarı çok korkuttu. Erdoğan'ın laik yaşam alanını kısıtlayan tedbirler almaya başlamasından dolayı laiklerin gerildiğini farketmediler. Bunlar sırf çapulculuk yapıyorlar ve bize saldıracaklar diye korktular. Erdoğan bu korkuyu kullanarak eşitler arasında birinci olmaktan çıkıp dindarları kurtaran, dolayısı ile tartışılmadan biat edilmesi gereken kahraman lider konumuna geçti.
Murat Doğrusöz 23 Şubat 2020 00:23
0
Köroğlu babanı bilmem de,senin gözünde katarakt olduğu kesin.Türkiye'de Batı kafalı laiklik,doğal seyrinde değil,Kemalistlerin Batıcı eğitim baskıları sonucu oluştu.Bu baskıya rağmen,Demokratik Süreçte bu Millet Batıcı kafanın temsilcisi Chp'ye tek başına iktidar vermedi.Kemalistler ve Chp iktidarlarını Halk'tan alarak değil,Bürokratik güç ile kullandılar.Tek soru;Madem zorlama olmadığınız ortaya çıktı!!!Kazanacağınızı gördünüz!İktidar olmak için, NİYE bu Gericilerin!!!ARTIĞININ kapısında yatıp medet umuyor,Erbakan hayranı!Başörtüsü aşığı!hızlı İslamcı!oluyorsunuz?BU RİYAKARLIK,TAKİYE NİYE?
KAR 20 Şubat 2020 12:29
özetle her tenkitin özünde yapıcılık ve ya da yıkıcılık nüesi vardır. Bu nüenin yapıcı veya yıkıcı kanala sevketmek tamamen hükümetlerin demokrasiye olan mesafesiyle ilgilidir. İsteyen haklı tarafını bulur meseleyi çözer, isteyen ve de tenkit edilmekten korkanlar da o nüeui depreştirip negatif kanala iter.
Türk milleti olarak neden orta yolu bulamayız ki?Madem demokratik bir ülkeyiz ve tam dmkrasi idealini benimsemişiz neden gereğini yapmaktan her zaman imtina ediyoruz?Bu işin orta yolu dmokraside bulusmaktir.Dmkraside çoğunluk kadar azinliklarin da sesine kulak verilir ve deşarj olmasina izin verilir.Izinsiz toplanti ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı vardır.Ama şiddet ve vandalizme kişiler ve devlet acisindan yer yoktur.Hangisi buna yönelirse hukukun dışına çıkmış olur.Gelin bunda anlaşalım ve tam demokrasiyi mırın kırın etmeden uygulayalim.Devletin bekasi ve kamu duzeni gibi hikayeleri bırakalim
Muhtefi.. 20 Şubat 2020 13:34
9
**Izinsiz toplanti ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı vardır.**..Valla Tebrikler..Evimize izinsiz girilebilir gibi olmus..Vatan buyuk Evimiz degil mi.?.Mesela Sabah ciktin metroya gidiyorsun Gosteri var,Sokağına geldin Gosteri.var vb ..Almanyada Toplu olarak ISMEYE gidemezsin IZIN lazim.!.olsa,olsa hyde park misali Engilislerin,Git Belirlenen yerde Toplumun ve kimsenin Isini,gücünü, huzurunu bozmadan bagir,cagir ama orada bile anlaşamazlar..:)).
Nurettin 20 Şubat 2020 17:18
5
Anayasa madde 34 'Herkes önceden izin almadan,silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.'
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 18:17
3
İzin alınmıyor. Kimden, nereden izin alınıyormuş Almanya’da onu da yazın...
Muhtefi. 20 Şubat 2020 22:13
2
Yılbaşında Karadag ulkesindeydim bu sene veya önümüzdeki sene AB Uyesi oluyor. Ortodoks Kilisesi papazları ve uyeleri gosteri,yürüyüş yapiyorlardi.Onceden Polis onlem aldi.bagira,çağıra Kilise giysi ve flamalari ile Kaldığım Evimizin onunden bellu bir guzergahtan gecip,gittiler..yok oyle kafana gore sokağa çıkıp bağırmak. Belli disiplin çerçevesinde yaptiryorlar..Almanya=Disiplin demektir. Hersey disiplin cercevesinde yapılır. Dingonun ahiri degil oralar.!
mutlu yücel 20 Şubat 2020 12:15
Gezi için"hükümeti devirme olayı"diyenler" biline ki muhalif her sözün her olayın içinde,az,çok hükümeti yıkma nüesi vardır ki bu nüe hiç algılanmayıp yok hükmüne maruz bırakılma veya hemen kaba kuvvetle üzerine gidilmesi hali o nüeyi biriktirir ve depreştirir. Hükümetler demokratlığı oranın da bu özü haklı, yapıcı bulur gereğini yerine getirip tedavi eder olayı yapıcı hale getirir veya Gezi Olaylarındaki gibi körükler üzerine gidip büyütürler.
HACI MURAT 20 Şubat 2020 12:02
Memmet Doğan'a yakışan bir yazı olmuş.Orada toplanan kalabalığın amacının ağaç ve çevre olmadığını gayet güzel dile getirmiş yazarımız. Karar yönetimi bu yazıya verilen olumsuz tepkilere bakarak kendilerinin nerede durdukları hakkında bir fikir sahibi olabilirler.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 12:53
13
IŞİD canlı canlı çocuklarımızı yaktı. Öyleyse bütün müslümanlar suçludur. Bir müslüman zengin bulalım, ömür boyu hapse atalım.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 13:01
4
Senin ne tarafta durduğun çok önemli çok.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 11:44
Biberine Gazına Copuna Sopasına Tekmelerin Hasına Eyvallah Eyvallah Bu yazıya da eyvallah.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 11:42
veda haccı dönüşü peygambere biri ısrarla sorar..en büyük cihad ne diye...M.D bunu biliyor musun.biliyorsan eğer....
21 Şubat 2020 03:43
0
Şimdi bu oldu mu yani (11.42)Peygambere birisinin en büyük cihad ne diye sorduğunu M. D ye sormak biraz ağır olmadı mı? İnönü Zaferlerini sorsan daha yerinde olurdu.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 11:41
... birbirlerine kızıp sinirlenip iyice ayrışıyorlar. Fikir ayrılığı ve fikir çatışması farklı olmalı... Fikir çatışması, fiili çatışmaya dönüştürmemeli. Yazdıklarını anlatmasının daha makul bir yolu olmalı yoksa da bulunmalı. Bu kapasiteden daha “olgun” yazılar beklenir...
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 11:40
Biri demiş, “yazardan demokrat çıkmaz”. Benim de biraz ümidim vardı onu da kaybediyorum. Karşıtlıkları tırmandırarak düşünce açıklamayı veya bilgi vermeyi düşünüyorsa istenen sonucu vermeyeceğinden emin olabilir. Bu tarz, bizim reisin memleket yönetmesine benziyor, çatışmayı artırıyor... Zira insanların binlerce problemi var, kimse yazılar üzerinde uzun uzun düşünmüyor +++
Murat Doğrusöz 23 Şubat 2020 01:04
0
Kararda cirit atan Chp'liler,kendilerine uygun(iktidarı eleştiren) yazı ve yorum olunca,yaşa,bravo amigoluğu yaparken,kendilerine ters yazı oldu mu hemen Yazarını linç ediyorlar.Yazar kısaca,Gezi'de Vandallık vardı diyor.Bunu,bugün hızlı GEZİCİ olan A.Davutoğlu'da o zaman söylemiş,tarafsız olan herkes de.Vandalizm olan her yerde de Polis Vandallara müdahale eder(Müdahale ölçüsünde aşırılık,gereksiz tahrik yanlışları olmuştur).Bu Fransa'da da,Avrupa'da da,Amerika'da da böyledir.Bunu yazan M.Doğan nasıl anti Demokrat oluyor?Karar'da yazan tüm yazarlar,Chp'lilerin keyfine göre yazmak zorunda mı?
mutlu yücel 20 Şubat 2020 11:38
2)Anayasayı kendileri yapar gerekirse kendileri yıkar veya kolayca ihlal edebilirler, âma, başkalarının eleştiri için zindanların kapılarını da otomatik açarlar ”anayasayı tağyir tebdil ve ılgaya, düzeni zor kullanarak yıkmaya…”iddiası ile başlayarak yargılayan hakimleri görevlerinin başında bekletirler. Olur, da onlar içinden söz dinlemeyenler çıkarsa hemen soruşturma açarlar ve bu düzenin de adına demokrasi derler.
mutlu yücel 20 Şubat 2020 11:36
Bütün antidemokratik ülkelerde iktidarlar hem baskı yaparlar hem de yaptığı baskının tepki doğuracağından korkarlar ve her muhalif sözü, gösteriyi, kendilerini yıkma girişimi olarak algılarlar.Olası gösteriler için provokatörleri hazır bekletirler onlar yeri gelir işi anarşi boyutuna çekmek için çevreye zarar verirler,yeri gelir Sivas,Kahramanmaraş,Çorum olaylarına katiyen müdahale ettirmez ve “halkın biriken öfkesini, gazını, aldık der işin içinden çıkarlar.
İğneyi kendine... 20 Şubat 2020 10:32
Müslüman, "inanan inanmayandan üstündür" diye düşündükçe; kendi hayatını kendi inançlarına göre yaşamakla yetinmeyip başkalarının hayatına da burnunu sokmaya devam ettikçe bu dünyada ne müslümana ne de müslüman olmayana rahat yok. Gezi'nin çıkış sebebi de, kontrolden çıkmasının sebebi de islami devlet nobranlığıdır.
Muhtefi. 20 Şubat 2020 10:23
Taksim baska Dünya. :)).ISTIKLAL Caddesinde TURK MILLETININ ISTIKLALINI dusunen cok az kisi vardir sanırım. $$$ dagit arkandan 10,000'lerce gelir..Özgürcü Arkadaşların lay,lom hayatlari ..hani meshur.sloganlari **Mesele Ağaç meselesi degil ANLAMADINMI.!.**..acik,acik söylediler. Allah Serlerini başlarına geçirsin. Tuzak kuranların en güzelini Hak kurar..!..inşaallah.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 09:42
Karar'da cirit atan Chp'liler Karar yazarlarını genelde ayakta alkışlıyorlar(İktidara ve R.T.E.ye bindirdiği sürece)Ama M.Doğan gibi Chp ve Kemalizm karşıtı yazdımı hemen linç ediliyorlar.Birçok katılanı masum olsa da GEZİ,DEMOKRATİK OLARAK DEVRİLEMEYEN İKTİDARIN,SOKAK HAREKETLERİYLE DEVİRME DENEMESİDİR ve ULUSLARARASI PATENTLİDİR.A.Davutoğlu'nun 2013 gezi demeci "barışçıl gösteri talepleriyle, şiddet kullanan, vandalizm yapanlar arasındaki ayırımı gözetemezsek, bu kez de hukuk devletini bazı vandalizm yanlısı, şiddet unsurlarına kurban etmiş oluruz''Vandallar da hehalde Akp'liler oluyor!!!
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 09:38
AKP iktidarının gençlere yönelik baskıcı tutumunu, vahşi polis baskını öncesinde yaşanan toplumsal hadiseleri görmeyip gezi eleştirisi yapmak tam bir aymazlık. İlk üç gün gezi eylemi gayet nezaket sınırlarında idi. A. Gül ve Arınç ortamı yumusatmak için görüşme taleplerini kabul etti. Çakma reis araya girdi ve Cezairden sert müdahale talimatı verdi işler çığırından çıktı. Marjinal gruplar fırsatı kaçırmadı aynen sizin gibi. Bilmeden burada sallıyorsunuz. Ayıp size. Gerçekleri carpitmaktan başka iş yaptığınız yok.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 10:14
23
Asıl size ayıp. Bütün o çirkin ve vahşi eylemleri , yakmaları, yıkmaları sol ve muhalif kesimler ellerini ovuşturarak destekledi. Darbe veyâ devirme ile de olsa Ak Parti ve mütedeyyin kesimlerin iktidarının uzaklaştırılmasını bekledi. Şimdi demokrat havalarında yazıyorsunuz ama baskıcı , zulmedici haliniz yine de sırıtıyor. Hiç değişmeyecekdiniz.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 12:38
10
10.14;Onların değişme imkanı çok zayıf,Bu günkü İslam,Başörtüsü,Müslüman,Karar sevgisi!!! de RİYAKARLIK,TAKİYE.Bunu görmek için herhalde,ALİM OLMAYA GEREK YOK.Sağır Sultan bilir ki;Birçok katılanı masum olsa da GEZİ,DEMOKRATİK OLARAK DEVRİLEMEYEN İKTİDARIN,SOKAK HAREKETLERİYLE DEVİRME DENEMESİDİR ve ULUSLARARASI PATENTLİDİR.Problem CHP'lilerin TAKİYESİ değil,dün bu gerçeği söyleyen,bu gün üç kuruşluk siyasi ikbal için GEZİCİ OLAN Hacı!Hoca!Alim!Prof.Başbakan titr'li Müslümanlar
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 18:19
21
Sayın AKP bağlantılı yorumcularımızın bu Gezi olaylarında gençlere yaşatılan acıları ve namusuyla kurdukları çadırlardaAğaç katliamının önüne geçmen İçin verdikleri savaşta kolluk kuvvetleri gelip söküp attıklarını bilmeyen var mıdır? Yani bu tahkirlikler karşısında insanlarda sinir kalır mı? O Ordu’nun beceremediği ihtilal korkusunuzu ellerinde taşıdıkları bayraklarla mı yapacakları sandılar. Çok gülünç bir şey. Zaten ilk seçimlerde memlekette büyük iktidar değişikliği gerçekleşirse hesap verecek iktidar sahiplerini İsmet İNÖNÜ DE HAyatta olmadığına göre bakalım kim kurtaracak beyzadeler
Murat Doğrusöz 20 Şubat 2020 20:42
5
18:19;Sizi gidi Şeref yoksunları sizi,İ.İ.nün Menderes'e söylediği'sizi ben bile kurtaramam'sözünü hatırlatarak tehdit ediyorsunuz ha.Burada cirit atan Chp'li ve Kemalistler olarak,özlemle beklediğiniz bu,ama avucunuzu yalarsınız.Bugüne kadar bu Millet'i inlettiğiniz bürokratik gücünüz epey geriletildi.Zaten tüm karın ağrınız da o.Ama bazı saftorikler takiye ağınıza düşse de,bu Millet size geçit vermeyecek
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 09:33
Hükümet e yapılmaması hususundaki şartlarıda yazında millet ,ovandalların niyetini unutmasın
Hüseyin 20 Şubat 2020 09:20
Hımmm, ilginç bir okuyucu kitlesi çıkıyor yorumlarda. Umarım yönetim kitleye kendini sevdirmeye kalmaz yoksa Yenişafak'ın başına gelen tersten buraya da gelecek gibi. İktidarı eleştirmezsen burada bulunamazsına doğru bir gidiş var. Biri diyor ki "eylem tüm dünyada bu şekilde yapılır." yani eyleme kapalı bir yeri istila ederek. O zaman ona şunu diyelim: yasak yerde yapılan eylemlere dünyanın her yerinde yönetimler aynı şekilde tepki verir. Bakınız özgür medeni batı devletlerine.Her neyse aman, kimse kendi ideolojisinden bağımsız eleştiri getiremiyor zaten, hem de hiç kimse
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 11:05
11
Eyleme açık bir yer söylesene. Nere var?
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 12:46
9
Hüseyin dünyayı bilmeden yazmış. Ben analatayım. Dünyada (demokratik dünyada) eyleme kapalı bir yer diye birşey yoktur. Nükleer füze üssünde bile gösteri yapıldığı olmuştur.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 13:39
7
Hele yaklaş nükleer olan bir füze üssüne de gör demokrasi sevgisini.
Karar Okuru 20 Şubat 2020 08:33
Sokaktaki Ayse hanim teyze'ye veya Ali Riza amca'ya da sorsaydik ne gordun Gezi'de diye, onlar da ancak boyle seyler soylerlerdi. Yazar olmanin, ulusal bir gazetede kose isgal ediyor olmanin geregi olaylara biraz daha derinlikli bakabilmeyi gerekli kiliyor sayin Yazar.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 08:21
Kırgızistan’da Farsça-Arapça karması bir dille mi anlaştınız... Orta Asya’nın ortak dili Rusça. Sayın yazar zaten biliyor da bizim reis gibi o da, içerde başka dışarda başka konuşur.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 18:24
2
Doğru bir tesbit doğrusu. Yazarın konuşulanları edebiyat anlamında anlayabilmesi için orta Asya Türkçesini iyi bilmesi gerekir. Aksi halde Rusçaya hakim olması şarttır.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 20:16
0
Orta Asya’da bir süre yaşamıştım. Türk televizyonu oralara yayın yapıyordu. Sunucu, dili bilmiyor, sürekli Türkçesine “köp gımmat” karıştırıp programı öyle idare ediyordu. Sanıyor ki herkes anlıyor onu. Çok acayip bir milletiz biz...:))
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 07:58
Olaylara at gozlugu ile bakan radikal islamci ve hem de Turanci bir yazarin gorusleri.
Kaptan Kusto 20 Şubat 2020 07:47
İstediğiniz yorumu yayınlıyor, istemediklerinize sansür mü uyguluyorsunuz? Hiç nezih değil! Çirkin küfüre muhatap olmuş gibi hissediyorum.
KARAR OKURU Mürsel 20 Şubat 2020 07:42
Aynen katıldım
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 12:48
4
Gülmekten mi katıldın?
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 07:22
Gezi'nin sebebi sizin gibilerinin zihniyeti....
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 07:21
Çocukça bir olmuş, aklın1968 de durmuş sanki
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 06:23
Güzel bir yazı olmuş değerli hocam lakin tesadüf diye yazmışsınız çok şaşırdım.Siz benden daha iyi bilirsiniz ki tesadüf diye bir şey yoktur her şey TEVAFUK...
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 03:16
Seni "yazar" alarak mi davet ettiler?
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 02:40
Siyasi islama göre Gezi dış güçlerin işi. Senin kişiliğin olmayacak, bağımsız düşünmeyeceksin, politikacılar ne yaparsa yapsın sen uslu, uslu evinde oturacaksın. Yoksa vatan haini damgasını yersin. Avrupa ülkelerinde o kadar yürüyüşler, grevler, sokak çatışmaları olur kimse kalkıp dış güçler demez. Bunlar gökten zembille inmiş; hiç hata yapmazlar. Demokrasinin en temel ilkesi olan toplantı ve gösteri yürüyüşünü bile sana çok görürler. Ayrıca sandık, sandık derler ama sandıktan kendileri çıkmayınca sonucu kabüllenmemek için binbir takla atarlar. Al sana ileri demokrasi!
Davut Doğrucu 20 Şubat 2020 01:41
O kadar hengamede kaç can kayboldu? Göstericilerden... ? Güvenlik güçlerinden??!!
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 01:31
O kadar anlamsiz yazmissiniz ki "OK Boomer" demekten baskasi gelmiyor elimden. Gezi'den once Tekel eylemlerinden 4+4+4 surecine, Hopa'da oldurulen Metin Kurt'a, stadyum cikislarinda bile futursuzca kullanilan biber gazina varan bir birikimi de unutmussunuz anlasilan. Yasli bir ogretmeni coplayan cevik kuvvet mensubu fotografi benim hala aklimda oysa. Gezi bir gunde olusmadi ki! Gezi, park icin de cikmadi. Parki savunan 300 cevrecinin cadirlari yakildigi icin cikti. Gezi, parki savunabilme hakkini muhafaza kiyamiydi.
R.g. 20 Şubat 2020 01:29
Gezide bisürü yalan ve provakasyon var sayın doğan,birazda onlardan bahsetsene:)))
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 01:25
O şiir yarışmasını Fetöcüler düzenlemiyor muydu?
Karar Okuru 20 Şubat 2020 01:25
Hukuk mu? Hadi oradan demek lazım hüerbakan hoca gibi
külyutmaz 20 Şubat 2020 01:13
Video da çektiniz mi sayın Doğan ? Toplumsal olaylara nasıl müdahale edilmez diye genç polislere izletilir.Sen yıllarca iktidar ol, basit bir gösteriyi yangına çevir.VERGİLERİMİ GERİ VERİN BECERİKSİZLER.O çocuklardan da özür dileyin ,selam verip sahneden çekilin.
Kaptan Kusto 20 Şubat 2020 01:09
Nezahetin korunması gereken bir iletişim düzeyi olduğuna katılıyorum. Ama nedense yazarın intibalarını 2013'te not aldığına inanamıyorum. Gezi'ye katılanların çok önemli bir kısmının kendiliklerine, kişiliklerine nezih davranılmamasından duydukları rahatsızlığı açığa vurmak için orada olduklarını biliyorum. Çok çok az bir kısmının ise fiilen orada olmalarının nedeninin aslen ruhuyla da orada olanlara tepki yaratmaya çalıştıklarını düşünüyorum. (Sayın yazar! Nezahet sadece çirkin küfürle bozulmaz, yumuşacık sözlerle de küfür edilebildiğini bazen öğreniyoruz sizden.)
Mustafa ALSANCAK 20 Şubat 2020 01:07
Protestoların etrafında kenetlenilen konu Ağaçların kesimini durdurma aksiyonu olarak başlamıştı. Çok da iyi gidiyordu. Bu dayanışma protestolarını kırmak İçin hükemetin polise verdiği vurun kırın yollu sertlik yanlısı polis müdehaleleri ile işlerin çığrından çıkmasına ön ayak olmuştu. Ağaçları korumak İçin yapılan dayanışmadan AKP’ye ihtilal yapılacak gibi bir evhama kapılanlar önlerine çıkan protestocuyu tutuklamaya başlamışlardı. Hükümet hala da Gezi Direnişini bozgncu bir hareket olarak nitelemeye devam ediyor. Sabık C.Başkanı Gül bile Gezi Olaylarını alkışlamıştı.Gençler çok acı çekmişti.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 00:45
Kavala 2 senedir hapiste. iddianamede suc unsuru olabilecek tek bir delil, ispat yok. AiHM "devlet hak ihlali yapmistir. Beraat etmesi gerekir" dedikten sonra bile birakmadilar. Sonunda bir mahkemeden beraat karari cikti. Alel acele yeni bir iddianame yazip tekrar tutukladilar. Beraat karari veren hakimlere sorusturma actilar. Tipki Ahmet Altan'a yaptiklari gibi. Ama yazar bu kepazeligi gormemezlikten gelen bir makale yazmis. "Haksizlik karsisinda susan dilsiz seytandir" derler muslumanlar. Bu soze inanan pek kalmadi Turkiye'de.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 13:35
11
Müslümanların en büyük sorunu sadece kendilerine müslüman olmaları. Ahmet Altan ve Osman Kavala olayları tam bir rezalet. Yargı yok hükmüne geldi. Yani devlet ortadan kaldırılıyor, İslami cenahtan cılız bir kaç itiraz dışında tık yok. Arkadaş devlet olsun mu olmasın mı? Bunun ideolojisi olur mu? Devlet olmaz ise neler olduğunu Suriye'de gördük işte.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 00:44
Sayın yazar senden demokrat çıkmaz.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 00:38
Hangi şehri korumak? Yeşili yok edilmiş, parsel parsel paylaşılmış, ranta ve betona teslim edilmiş şehre mi saygı bekliyorsun? Gezi bütün bu kıyıma, nobranlığa, kibre karşı bir öfke patlamasıydı. Ama yazarın dar penceresinden bakınca müptezel zorbalık. Her yazı ülkenin gerçeklerinden ne kadar uzakta, saplantılı bir dünyada yaşadığınızı gösteriyor.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 00:35
kurandaki karun,tağut,müstekbirler,ezilenleri iktidar yapacağız,zalimler,maun suresi ...ile ilgili günümüz bağlantılı....madem kuran her asra hitap ediyor...bir yazı yazamazsınız.kendi kendinize düşünüyor musunuz..yoksa bu kavramlar ayetler....
Gezi;eşimizin,kızımızın etek boyundan içtiğimiz iki duble içkiye,evde nasıl eğleneceğimizden,parkta nasıl oturacağımıza,düşüncemize,inanç,inançsızlığımıza,yaşam biçimize karşı hiç bitmeyen bir nobranlığa,yaşam alanlarımızın betonlaşmasına karşı anayasal hakkımızı kullanarak yaptığımız protestonun adıdır.Hiç bitmeyen savaşınız,şeytanlaştırmanız,nefretiniz insanları böldü,28 şubat ve onun jakoben anlayışıyla insan modellemesi nasıl yanlışsa,sizinkide o kadar yanlış,tek farkla gezidekilerin çoğu 28 şubatta başörtüsü özgürlüğünün yanında saf tuttular.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 08:27
21
Saf tuttular da ne oldu? Herkesi yaptığı desteğe pişman ediyor, hem yöneticisi hem de halkı. “Menfaatçi” sıfatı maalesef dindarlara, yeryüzünde hiç kimseye yakışmadığı kadar yakışıyor artık bu tür muhafazakarlar yüzünden...
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 00:23
Eylem dedigin oyle yapılıyor dünyanın heryerinde, ayrıca sen kitlelerin sorununu dinlemezsen sokagı durdurmazsan bir takım odaklar kargasadan yararlanır. Hırsızlar nasıl depremden istifade mezar soygunculugu yapıyor oyle dusun. Bunun dısında Camii de icki ictiler, basortulu bir kadına taciz yalanları var ki ufak konular degil . Gezi de bu millet biribirine kırdırılmak istenmistir. Bunu yapanlar gün gelecek hesap verecek merak etmeyin. Küfürü de hayatta ilk defa duymus gibi yapmanız cok minnoş.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN