Back To Top
Güvenli bölge yahut Türkiye’nin ABD-İsrail sınırı

Güvenli bölge yahut Türkiye’nin ABD-İsrail sınırı

 - Son Güncelleme: 10.09.2019 Salı 11:08
- A +

Bugün yazacaklarımızı Ortadoğunun Türkçesi kitabında dile getirmiştik (2017). O yazıların bir kısmı daha önce kaleme alınmış, gazetelerde yayınlanmıştı.

Geçen yüzyılın savaşı, “Cihan Harbi” bitmedi! Bu savaş, İslâm dünyasından Türkleri tecrit etme savaşı idi. İngilizlerin 1940’larda verdiği isimle “Ortadoğu” denilen İslâm’ın merkez topraklarını bin yıldan fazla Türkler yönetti. Eğer bu dönemi tanımlarken etnikliği/ırkı aşan “Türk” kavramını unutursak, hakikat temelli bir tarih yorumu ortaya koyamayız.

Emperyalistler zorba yönetimleri için tek mukavemet unsurunun Türkiye olduğunu gayet iyi biliyorlar, o yüzden Türkiye’yi İslâm dünyasından yalıtmak için ne gerekirse yapıyorlar. Yüzyıl sonra Türkler İslâm dünyasından tekrar tecrid edilirse, emperyalistler açısından Ortadoğu’yu yönetmek hiç zor olmayacak!

Türkiye, Cumhuriyet’le terk ettiği “Türk refleksi”ne döndü! Boyun eğmemek, güce ram olmamak, Hakkın davacısı olmak… İslâm dünyasında bu tavrı gösteren/gösterebilen devlet yok. Devlet sadece ülkeyle, parayla, halkla, bayrakla, marşla… olmuyor.

Aslında İslâm dünyasında gerçek anlamda “devlet” yok! İran elbette istisna. Kısmen Mısır. Bu devletler güçlü bir Türk yönetimi mirasının üstüne oturuyorlar. Geri kalanlar her türlü talimata, tesire, yönlendirmeye teşne.

Türkiye - Türkler etkisizleştirilmeden İslâm dünyasını kontrol altına almak mümkün değil. Bu şartlar bizi savaş hâli diyebileceğimiz bir vasatta tutuyor. Kendimizin farkında olmak zorunda olduğumuz gibi, bu savaşın da farkında olmak zorundayız.

Bir asır boyunca Türkiye, bin yıllık manevî, kültürel ve coğrafî bağlarından tecrid edildi. Türkler Araplara, Araplar Türklere düşman hâle getirildi. Yüz yıl böyle geçti. Bu bağların yeniden kurulduğu 21. yüzyılın başında emperyalist odaklar, Türkiye’nin hızlı seyreden bölge ile yakınlaşmasını durdurmak için harekete geçti. Suriye ve Irak’ta Türkiye’yi yalıtmak için bulunan yol, bu ülkelerin kuzey bölgelerini terörist kürtçü örgütlere havale etmek şeklinde gelişti. “Kürtlere” demiyoruz, terörist stalinist kürtçülere... Çünkü Türklerle Kürtlerin bin yıllık beraberliği ancak bu şekilde bozulabilir! Şimdi terörist kürtçü unsurlar Araplarla Türkler arasında bir tampon olarak konumlandırılmak isteniyor.

Yüz yıl önce bölgede Osmanlı vardı. Osmanlı sonrası Türkiye ve ülke adı ile anılan “Arap” devletleri kuruldu. Araplar Osmanlıdan kurtarıldıklarına ikna edildiler. Asıl hedefin İsrail’in kurulması olduğunu ıskaladılar. Bütün bunlar emperyalistlerin terminal devletini kurmak için yapılmıştı. Osmanlı var oldukça İsrail olamazdı! Artık İsrail var ve batı emperyalizminin (patron önce İngiltere, sonra ABD) operasyon merkezi bu devlettir. Şu anda İsrail ABD’nin numara verilmemiş eyaletidir. Amerikan bayrağının fonunda altı köşeli yıldızıyla İsrail bayrağı vardır.

Suriye meselesi uzayıp gidiyor…

Suriye Türkiye ile İsrail arasında tampondu. Soğuk harb sonrası gelişmeler Suriye’yi Türkiye’ye yakınlaştırdı. Bu yakınlık için her türlü şart tamamdı. Vizeler kalktı, kendimizi İsrail sınırında bulduk! (Daha doğrusu Filisin sınırında) Bu kabul edilemezdi. Durum gittikçe vahimleşiyordu. Lübnan, Ürdün, Suriye bir iktisadî bütünlük içine alınıyordu.

Ve işte ABD İŞİD’i yarattı! İŞİD zamanımızın Vehhabiliğidir!

ABD terörle mücadele bahanesiyle düşük maliyetli askerî gücünü Türkiye sınırlarına yerleştirmeye yöneldi. Fazla dikkat çekmemek için işin içine Rusya’yı da kattı. Rusya bugün Suriye’de ABD’nin tam kontrolünü kırmaya çalışıyor. ABD’nin Türkiye’yi çevreleyen gücünün Akdeniz’e kadar ulaşmasını bu yüzden istemiyor. Bu sebeple Fırat’ın batısında Türkiye’nin varlığını kabulleniyor, Afrin harekatı yapılıyor.

Türkiye 30 kilometre derinlikli güvenli bölgeyi tam kontrol ederse ne olacak?

ABD daha güneyde yine düşük maliyetli askerî gücünü konuşlandıracak.

Şu sıralar Arap dünyasında Osmanlı aleyhtarlığı ateşlenirken Türkiye’de kült atatürkçülüğünün yükseltilmesi işte bu sınırların makuliyetini oluşturmak içindir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURUMürsel 12 Eylül 2019 14:36
Kuzey Suriye ve Arap sorunu ile yükselen kemalizm ve cemaat düşmanlığı arasında bir illiyet bağı var.Dış sorunla uğraşırken iç sorunu ağırlaştırmak.Türkiye'yi iyice zora sokmak.Musul sorunu çözülürken,iç isyanı ateşlemek gibi.Kemalizm artık verimli bir madendir!
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 01:32
Bu zamanda devletlerin menfaatleri vardır dostları değil. Hangi mefaate binâen bizi tercih ederler? Devlet olmak zordur doğru ancak onu itbarsızlaştırmak bu kadar kolay olmamalıydı. Sayın Hocam,ferâsetsizliğin suçunu,günahını hep dışarda aramak ucuzculuk olmuyor mu? Düşmanın işi o.
Editör kardeşim, yazar kendi okuyucusunu yanıltıyor. Ben dedim ki, Google gün CHP bin kuruluş yılı diye yazın tüm sonuçlar 9 Eylül'de kurulduğunu söylüyor. Niye yayınlamiyorsun. Aşağıda yazara hakaret edenleri yayınlıyorsun, benim tarihi bir tespitimi yayınlamiyorsun. Ama seni yinede takdir ediyorum. Bu kadar yoruma can dayanmaz.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 22:24
İki dünya savaşında zehirli gaz kullanmak ta dahil karşılıklı milyonlarca insan öldüren, Alman ve Fransızlar aradan 20 yı geçmeden Avrupa birliği bünyesinde barışı buldular ve dünyanın sayılı ekonomik gücü oldular. Bizim Araplarla böylesine kanlı bir geçmişimiz olmadığı halde Kemalistler tarafından bilerek ve istenerek onları düşman edine geldik. Geldiğimiz noktada, Avrupa bizi ancak Pazar ve ucuz işgücü kaynağı olarak görürken, Araplar da İslam dünyasına sırtını dönmüş iki arada bir derede bir Avrupa özentisi devlet olarak görüyorlar.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 07:21
0
Aynen, ne İsa’ya ne Musa’ya !
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 16:14
İslam’ı dışlayan Türk milliyetçiliğinin son yüz yılda yaptığı tahribatı 7 değil 77 düvel birlikte saldırsa yapamazdı. Önce, Dünya petrol rezervlerinin üstünde oturan bütün Arapları ötekileştirerek ve sırt dönerek kendi ayağımıza sıktık. Şimdilerde Lawrence’in torunları ile can ciğer kuzu sarması olabilen Araplar bu yüzden bize hala antipatik bakıyor. Şimdi de aynı sözde milliyetçi, gerçekte emperyalist oyunu olan Kürt, Çerkes, Laz vs kader birliğiyle Cumhuriyeti birlikte kurduklarımızı ötekileştiriyoruz ve kendi sonumuzu hazırlıyoruz. Kemalistler kına yakabilirler.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 18:02
3
O tarif ettiğiniz kişiler Türk milliyetçisi değil. Türk milliyetçisi İslamı dışlamaz. Lazı vs de dışlamaz. Milliyetçilik, ırkçılık faşistlik değildir.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 20:22
2
Milliyetciligin temeli Irkciliga dayanir. Turk milliyetcisi, Kurt milliyetcisi, Rus milliyetcisi, vs. Bu ulkede vatandaslarin cogunlugu milliyetcilikle vatanseverligi ayni sey saniyor. Oysa ilgisi yok. Vatanseverlik, memleketini sevmek demektir. Bunun Irkla, etnik kokenle veya dini inancla ilgisi yoktur. Milliyetcilikse ayirimci bir zihniyettir.
İzninizle!.Batıda Millet=Kelime karsiligi yoktur. En çok Kullanilan NATIONAL=IRK..Nationalist=IRKCI....**Kafaları Basmaz.Irkçılık ile Milliyetcilik ayrı olduğuna**/.*Hitler Nationalist Sosyalizm derken,IRKÇI SOSYALİZM diyordu.* "Haaa bizde de var Milliyetçilik dedi mi,Şamana Bağlayanlar.TÜRK KAFATASCILIK mantigi." Arnavut Mehmet Akife Anlatamazsın.Balkanli olarak Banada,BALKANLAR %99 kimse takmaz Irkciligi,deneyin isterseniz.!..Bizler Ehl i Beyt DESTURU ile İSLAMA 1000 yildan fazla hizmette olan ŞANLI TURK MILLETINDENIZ..acizane.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 23:45
0
"Muhtefi" rumuzlu vatandas, ben de annelerle beraberim. Cocugu daga kacirilan annelerle de beraberim, Cumartesi anneleriyle de...Millet kelimesinin kelime karsiligi var: "Nation" millet demektir. "National" milli. "Nationalist" milliyetci. Irk kelimesinin ingilizce karsiligi da "Race". Irkci "Racist". Irkcilik "Raceizm.
23:45 Anneler.! DEĞERLİDİR. .Ayirmayiz. Hiçbirini, Hicbiryerde.! Dilbilimci Değilim Elbette. :)).Fakat Basitçe Çeviri yapınca National=Millet çıkıyor biraz oyna Ulusalcılıga ! dönüyor. MİLLET ise Alakası yok IRK'la Epistomoloji şaşar. :)))..Millet Arabca kelime ve Aynı DİN, Bir Dine aiit İnsanlar demek Millet Kelime Kökeni budur. Felsefik Anlami kisiye goredir.bizi baglamaz.! Haa Fransızcasi irkciymis..böyleymiş BANANE. Ingilizler Natoonalist okuyor Çokta Tinnn. MİLLET(köken bilim) ırk demek değildir. .kısaca. Saygılar
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 15:57
Türkiye’de, ülkeyi biryerlere yamamak için yüz takla atan benliğini yitirmiş bu kadar kişinin olması, dışarıdan gelebilecek bir düşman saldırısından daha tehlikeli bence.
Adem yolcu 10 Eylül 2019 15:50
İslam medeniyeti denilince Türkler yönetici oluyor neden diğerleri küçük görüyorsunuz özellikle Kürt’leri iyi bir müslüman kardeşlerinin de kendi haklarına sahip olmasını ister bayrak egemenlik gibi yoksa islam sadece işgalciliği sömürgeciliği imparatorluğu meşrûtiyet kazandıran bir çok kullanışlı bir araç olur
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 13:23
Vehhabiliği büyük harfle yazıyorsun ama Atatürkçülüğü, Kürtçülüğü, Stalinciliği küçük harfle. Gözümüzden kaçmadı.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 12:43
Ne kadar bos konusmayi seviyosunuz, isiniz gucunuz bizi tecrit ettiler bize sunu yaptilar bize bunu yaptilar. Ya biz ne yaptik?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 12:32
Sayın yazar, buraya üşüşen Kemalist tayfaya siz de benim gibi şaşırmış olmalısınız. Adamlar mazoşist mi ne, hem yazdıklarınıza hop oturup hop kalkıyorlar, hem de dönüp dolaşıp sizi okumaktan geri durmuyorlar.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 04:32
0
Yok. Bilerek yapıyor. Yorumlar çok olunca patronuna köşem okunuyor diyordur. Ekmek kapısı işte
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 12:14
Yüz yıl önce bölgede Batının Rusya güneye inmesin diye ayakta tuttuğu çoktan ölmüş Osmanlının hayaleti vardı. Abdülhamit döneminde Filistin'de Yahudi nüfusu üç misli arttı. Arap ayrılıkçılığı İttihatçılardan çok önce başlamıştı, Osmanlı ayakta kalsa bile zamanla yine kopacaklardı. Biz Osmanlı torunuyuz, din kardeşiyiz diye Arapların işlerine karışmak sadece bela getirir ve Cumhuriyetin kurucuları bunu biliyordu. Nitekim geri dönülen Türk refleksi Suriye’de boyunun ölçüsünü aldı. Ve de sizin keyfiniz için kimse Atatürk'ü unutmak zorunda değil.
Mehmet 10 Eylül 2019 11:53
Ben yetmişki yaşında hiç ama hiç kimsesi olmayan bir insanım ölüverdiğim zaman kara kaplı defter kapanacak .. Amerka Irak a yığınak yapıyor Irak amerikanın Suriye de Rusyanın oldu . Biz CIA ajanı denilince aklımıza çatpat Türkçe konuşan bir Amerikalı geliyordu Durum hiçte öyle değilmiş ilkokul mezunu olmayan Fetullah Gülen bile CIA ajanı Amerkanın adamıymış. İnsanlar anlı şanlı Türk ordusunun subaylarına inanmadılar gittiler Fetullah Gülene inandılar. Bizim asker Irak Suriye sınırında postallarını kafasının altına koyup uyuyup nöbet tuttum diye çıkıp geliyordu Bundan sonra öyle olmayaca
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 11:28
Sayın yazar biraz kitap okuyup kendini geliştir ki benim gibi kazara seni okuyanlar kendini enayi yerine konmuş hissetmesin. Gerçeklerle ilgisi olmayan bir yazı.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 22:37
0
Seviyesizliğe gerek yok
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 11:15
Eksik olmayın, sayenizde Feslinin ve Şevket Eygi'nin yokluğunu hissetmiyoruz.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 15:37
9
11.15, Gerçekler acıdır. Acıtır... Fesli, mesli diyerek acını dindiremezsin...
aldatılan vatandaş 10 Eylül 2019 10:29
Yine saçmalamışsın, güya; Türkiye, Cumhuriyet’le terk ettiği “Türk refleksi”ne döndü! Boyun eğmemek, güce ram olmamak, prensibini benimsemiş. bu nasıl prensip Libya'da NATO'nun ne işi var derken ertesi günü Türkiye'yi NATO uçaklarının uçuşuna açmak veya ABD bastırınca SURİYE'ye saldırmak. Geçin sayın yazar bu lafları geçin. Yalancısınız, cahilsiniz
Ali rıza 10 Eylül 2019 10:13
Yeteri kadar boş ve hakikatlardan uzak bir yorum , dilin varmıyor amma hakkat o ki ihvan zihniyetini yani abd ve israilin kurduğu işidlileri suriyede yönetime getirmekti kimin yardım ettiğini herkes biliyor , top çevirmenin anlamı yok , oltaya takıldık , telafisi mümkün değil,
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 12:43
3
10.13, İŞİD'i ABD ve İsrail kurdu diyorsun. İhvan ile İşid'in aynı olduğunu söylüyorsun. Ama İhvan'ın kurucusu belli. Galiba aklın karışık ya da bilgilerin yetersiz. Kendine bir iyilik yap. Bu mevzuyu tekrar incele.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 10:08
Çok güzel tespitler, Allah ülkemize ve islam dünyasına yardım etsin.
Herodot 10 Eylül 2019 09:56
1)20.yy'dan önce 'Türkler' yoktu. Müslümanlar vardı. Türkçe konuşan Müslümanlar Ortadoğu'ya hiç bir zaman hakim olmadılar. 2)Ortadoğu, Batı için tehdit olmaktan 15.yy'da çıktı. Fatih ve çocukları İtalya'ya giremedi, Alpler'i geçemedi. Çünkü Ortadoğu 15. yy'da ekonomik, teknolojik, politik alanlarda Batı'nın çok gerisine düşmüştü bile. 3)Cihan Harbi, süpergüç pozisyonunu zorladığı için BK ile Almanya arasında geçti. Gerisi figürandı. 4)ABD esas olarak İran-Akdeniz koridorunu engellemeye çalışıyor. Bu da Türkiye'nin çıkarına.
Herodot 10 Eylül 2019 09:52
1)20.yy'dan önce 'Türkler' yoktu. Müslümanlar vardı. Türkçe konuşan Müslümanlar Ortadoğu'ya hiç bir zaman hakim olmadılar. 2)Ortadoğu, Batı için tehdit olmaktan 15.yy'da çıktı. Fatih ve çocukları İtalya'ya giremedi, Alpler'i geçemedi. Çünkü Ortadoğu 15. yy'da ekonomik, teknolojik, politik alanlarda Batı'nın çok gerisine düşmüştü bile. 3)Cihan Harbi, süpergüç pozisyonunu zorladığı için BK ile Almanya arasında geçti. Gerisi figürandı. 4)ABD esas olarak İran-Akdeniz koridorunu engellemeye çalışıyor. Bu da Türkiye'nin çıkarına.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 09:25
Vaziyet alın. Burası karışacak.
Karar okuru 10 Eylül 2019 09:16
Soğuk savaş dönemi ABD)’nin komünizmle mücadele dernekleri aracılığı ile yetiştirdiği din bezirganlığının bugün ABD ve İsrail aleyhtarlığı çok komik. ABD etkisi ile dün düşman oldukları Ruslar ile de dans. Kim nereye çekse götürüyor bu kafayı.
Tespiter genelde doğru. Bir RUM ARKADASIM sordu hiç düşündünmü niye Akdeniz Etrafında Tarihler boyu Savaş olmuştur (Persler, Roma vd) yok dedim İKLİM yüzünden dedi.! .Bugün ise daha Değerli Güneş, Petrol, D.gaz vb .Abd Suriye'de bütün Ekonomik bolgelere çöktü ypg ile.ÇİN ise fırsat kolluyor gelmek için.!.İsrail Firata kadar Ekonomik Hakimiyet peşinde !.Biz Bahane yerine Pragmatist olmalıyız. Dindaz yobaz, Kemalist yobaz vb üstü olmalıyız Tefekkür ile.Once Ahlak,Edeb, Adalet ve Ilim,Hikmette Tüm Sahayi kaplamaliyiz.yazı, tura yoktur hayatta. !.
engineer 10 Eylül 2019 09:14
sn yazar , "Osmanlı var oldukça İsrail olamazdı!" aksine Osmanlı olmasaydı israil olamazdı,sultan Kanuni yahudileri kabul edip iskan etmeseydi, ne anadoluda ne balkanlarda nede kafkasyada yahudi olmazdı, Abdülhamitin büyük büyük dedesi Kanuni yahudilere kucak açıyor ama torun yahudileri reddediyor, oysa yahudileri kanuni gibi yapıp benzer şekilde kontrollü olarak filistine yerleştirseydi belki iki cihan savaşı olamayacaktı, ama neylersin kaderin hükmü böyle, hızla helaket ve felakete sürüklenen insanlık.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 15:03
2
Kanuni’nin anne tarafından yahudi olduğunu da bilmiyor yazar. Osmanlı yahudi yanı da olan bir imparatorluktu. Ayrıca dizide yalandan İngiliz elçisi tokatlayan padişahın döneminde elçi Osmanlı idaresi için benden ödleri kopuyor diye Bilgi veriyordu Londra’ya.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 22:41
0
Biz Türkler zevk sahibiyiz. Gayrimüslimlerde faydalı ve güzel ne bulduysak değer verdik. Değerlendirdik. Kanuninin annesi Yahudi ise o da onlardan biridir.
karar okuru 10 Eylül 2019 09:00
Rahmetli Alpaslan Türkeş daha 60 larda 70 lerde Kırım derken Kerkük derken Batı Trakya ,Doğu Türkistan derken bugünleri görüyordu.Ama ne oluyordu; ırkçı, faşist en hafifinden Turancı .Rusya'ya savaş mı açacaksın deniliyordu. Bugün Türk Refleksi'ni hatırlamanız ne güzel.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:50
Yeni Şafak'a
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 12:42
3
08.50, Doğru diyorsun, Karar Gazetesi Cumhuriyet'i de solladı... Mehmet Doğan buraya artık kalın gelir.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 15:04
2
Bilgi ve deneyimi oturduğu koltuğu doldurmuyor ki !
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:43
Anlaşılan işler kesat. Doğan, gazete yazılarını toplamış, iki kapak arasına koydurmuş, adına "kitap" demiş. O "kitap"ın reklamı ile başlamış söze : “Bugün yazacaklarımızı Ortadoğunun Türkçesi kitabında dile getirmiştik.” Kendinden bahsederken “biz” diyen adamlara kıl oluyorum. Bariz kibir göstergesi. Mesela Erdoğan böyle. Kendisini hep biz olarak sunar. Eskiden kendinden bahsederken “fakir” falan derdi. Şimdi kendisine fakir dese, milleti gülme krizi tutar; onun için demiyor herhalde. :)
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 12:13
5
08:43,sen ne yaptın vatandaş ? Burada mızmızlanmak dışında !
alperen 10 Eylül 2019 08:14
Acaba bu yazıya, İslam dünyasının umudu olduğu söylenilen son zamanlar Türkiyesinin;Afganistanda NATO işgaline destek vediğini,Suriyenin parçalanmasında ateşe benzin dökmek gibi ciddi bir rol oynadığını,Libya'nın NATO tarafından işgalini onayladığını ve destek verdiğini,hata daha ilerisi bu coğrafyanın canına ot tıkayan BOP projesinin eş başkanlığını yapmakla övünecek bir pozisyonda olduğunu,MIsır ve Tunus'a giderek laikliği teklif edecek kadar batı taaftarlığı izhar ettiğini vs..vs..gibi hususları eklesek ortaya nasıl bir ucube çıkar..
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:13
Yazarı İslamofaşist bilirdik bir de ırkçı damar varmış sanki. Tam da gerçek sandığı tarih analizinin fiiliyata dökülmesiyle Suriye fiilen üç parça şu anda. Üstelik bu yazar gibi İslamofaşistleri eliyle yapıldı. Şimdi ise güneyde ABD-İsrail sınırından söz ediyor. Başka ne olabilirdi ki? Diğer anlattıklarıysa akıllara zarar: Araplar bilinçsiz yığınlar, yazar zihniyetindekiler olmasa ortadoğu biter hatta kıyamet kopar vb.
1)Araplarla kavmi genetik farklılıklarımız, din yorumlarımızı bile derinden etkilemiştir.Araplar Türklerin yönetimini gönül rızası ile kabul etmemişler,biz de Araplara güvenmemişizdir. 2)Selçuklular gibi, mesela Farsça konuşan Alparslan gibi, asimile Türkler, İran’a kol gücünden başka bir katkı sağlamamıştır.Türkler devlet kurumlarını, devlet yönetimini, Perslerden öğrenmiştir.İranlı Nizamülmülk olmasaydı, Alparslan, Melikşah devleti evirip çeviremezdi. 3)Şark meselesi, din meselesi değil, enerji meselesidir. 4)Rusya elli yıldır Suriye’de.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 07:13
Senin o Vehhabilin ilacı işte Mustafa Kemal Atatürk'tür. Atatürk rağmen bak, günden güne bu topraklarda Vehhabilik kök salıyor.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 12:11
3
07:13, aynen Araplarla Türkleri bu iki aşırı uçta konumlandırırarak Müslümanların birliği önlenmiş olacak. Birbiri ile barışık bol ve ucuz petröllü Arap ile, petrole milyarlarca dolar ödemek zorunda kalan, ama dinamik girişken Türk’ün işbirliği önleniyor böylece. Araplara şırınga edilen Türk düşmanlığının Türkiye versiyonu da Atatürk’çülük maskeli Arap düşmanlığıdır, burada senin yaptığın gibi yani.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 15:08
1
ata sözü önemlidir. Ne şam’ın Şekeri ne .,,,,,,,,
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 15:11
0
Ne Arap petrolün Sahibi ne de Türk yaratıcı ve dinamik; ücreti karşılığı güvenlik sağlayan onu da batının para ve teknolojisi ile yapan NATO üyesi. Batı artık bir üst seviyeye gelen insan neslini konuşuyor.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 22:44
1
155.11, Sen Batı karşısında mankurtlaşmısın. Geçmiş olsun.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 07:13
Sizin bu İhvancı, devletlerin iç işlerine karışan, oraları dizayn etmeye çalışan, ben yoksam hiçbiriniz yoksunuz anlayışınız o emperyalistlerin ekmeğine yağ sürmedi mi? O sayede ülkeleri yıkıma götürmediler mi? Yazar bir o tarafa, bir bu tarafa dönen, ne olduğu belli olmayan politikayla kendini dev aynasında görüyor. Sen neymişsin ben abi.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 07:04
Sn yazar nasıl bir sevda, zihin dünyan bu hamasetle geliştiği için bir bakış açısı sunuyorsun . işte tüm sorunlarda bu çarpık anlayışta doğuyor. Kürtçülük kurucu dayatmaların neticesidir. Bildiğiniz halde osmalıyı karıştıroyorsunuz osmanlı asimileci değildi.....
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 06:09
Mükemmel. Ancak İŞİD zamanımızın Vehhabiliği değil 'Hariciliği' olmalıydı.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 16:05
1
6.09, Vehhabilik, haricilerin çağdaş versiyonudur. Ve kafirlerin maşası olmak bakımından İŞİD Vehhabiliğe daha yakındır...
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 03:11
Türkiye’de Atatürkçülük hiç bir zaman azalmadı ki
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 03:11
Yanlış bilgi verme. Yavuz Selim hilafeti 1517’de ele geçirdi. Bin senedir İslam toprakları Türkler’in elindeymiş miş...
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 16:08
1
3.11, Yazar diyor ki: "Bir asır boyunca Türkiye, bin yıllık manevî, kültürel ve coğrafî bağlarından tecrid edildi. " Burada topraktan bahsetmiyor. Türkler Yavuz döneminde mi Müslüman oldu? Sen ne okuduğunu anlamıyorsun.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 17:17
2
Doğru okumuşum. Bizim Arap coğrafyası ile ne zaman bin yıllık bağımız oldu? Mekke Medine bizim himayemize bin sene önce mi geçti?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 03:00
Saçma sapan hayaller. Arap halkının Türkiye’ye bir gönül bağı yok. Şu uygur Türklerine yapmadığını bırakmayan Çin’e bir eyy diyemeyen Reis’e iki çift lafın var mı? Haksızlığa sesini yükseltmekten bahsediyorsun. İdlibi bombalayanların elinden dondurma yiyelim sonra Eyy Amerika. Nasıl olsa nazımızı çekiyor. Hadi Rusya’ya efelenin.
Anatolyan 10 Eylül 2019 09:58
1
Uygurlar Türk ise Türkiye vatandaşı Arnavutlar Türk değil, Türkiyeli. Türkiye vatandaşı Arnavutlar Türk ise, Uygurlar Türk değil.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 13:27
0
O senin saçmalaman. Uygurlar’ın bayrağı, Türk bayrağı ile ölçü olarak aynı. Bir tek rengi farklı. Niye acaba?
Anatolyan 10 Eylül 2019 16:24
0
Yani Türkiye vatandaşı Arnavutlar Türk mü?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 17:15
0
Türk olmak gönül işidir. Arnavut kökenli ben Türkiye’de doğdum bu kültürle büyüdüm ben Türk’üm diyorsa ona kimse ses çıkaramaz. Uygurlu ben Çinliyim diyorsa kendi bileceği iş. Sen kendine anatolyan demişssin. Kendi bileceğin iş.
Anatolyan 10 Eylül 2019 19:59
0
Eyvallah
Anatolyan 10 Eylül 2019 20:48
1
Eyvallah. Yalnız bu durumda M.Kemal'in ‘’Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.’’ sözüne katılmadığını anlıyorum. Eğer Türk milletinin tanımı, 'Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkı' ise Uygurlara Türk diyemeyiz, değil mi?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 02:50
Cihan Harbi islam dunyasindan Turkleri tecrit etme savasi imis (?) Onun icin mi 9 milyon insan katledildi o savasta? Onun icin mi 1 milyon 700 bin Rus, 1 bucuk milyon Fransiz, 900 bin ingiliz, 650 bin italyan hayatini kaybetti? Almanya, Turkler islam dunyasindan tecrit olmasin diye mi bizimle muttefik oldu ve 2 milyon vatandasini feda etti, Sayin yazar?... Herkesin baska derdi, sorunu kalmamisti, Turkleri islam dunyasindan tecrit etmek icin dunyayi cehenneme cevirdiler oyle mi?
Karar Okuru 10 Eylül 2019 09:53
1
Bu mahalle yazar çizer takımı mahallenin dünyadan bi haber olmasından dolayı yalan yanlış kulaktan dolma bilgi ile ahkam keserler. Düzelten olmayınca öyle de gidiyor. Sonra bu doğru olmayan bilgi yer ediyor. Bir şey anlatmak da mümkün değil çünkü bir de eziklik yönümüz var. Ruhu okşayıcı hayalleri arayıp, inanıyoruz. Birinci dünya savaşının Osmanlısı hasta adam olarak anılırdı ve Alman destek ve silahı olmasa savaşacak gücü de yoktu. Tabi iş aslında ekonomik çıkarların üzerinde ama her zaman her yerde olduğu gibi din moifi vasat halkı işe katmakta en kolay yol
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 00:36
Cok "bilimsel" bir yazi :))))))) Mehmet Bey, her yazisinda citayi yukseltiyor !!
ibrahim diri 09 Eylül 2019 23:57
Klasik islamcı aklı,bu sefer dün kafir ilan ettikleri milliyetçi refleksi okşamayı akıl etmiş,sosyologlar,iktisat tarihçileri,teeloglar,stratejisler boşa kafa patlatmasın yazar dört parağrafta mutlak doğruyu biliyor,kudüs orda! bende merak ediyorum kaç kişi bu masalları yerde evladını samilerin iç savaşına gönderir.
EMG 10 Eylül 2019 06:06
4
Yuh diyorum yorumunuza. İnsan bu kadar mı şaman heveslisi olur. Bu kadar mı ırkçı olur. Gelmişiz ortaasyadan, 1000 yıl bir yalan tarih yapmışız, şimdi gerçek bir Türk tarihi mi yapacaksınız. Atilla heveslisi şaman kafa ile ancak Tarkan tipi filmler çevirirsiniz bundan sonra. Kara Murat bile size fazla gelir.
Muhtefi. 10 Eylül 2019 22:56
1
:))..Bilgisayar yapay Zeka gibi geliyor bana. ;))..Tebrikler teknoloji hızla ilerliyor. .ama daha Milliyetci ile Irkciligi ayirt edememisler.onlar.bilmez. milliyetçiliği direk. Nasyonalizm=Irkcilk (milliyetcilik) anlıyor .Yapay Zeka yine de guzelmis...:)))
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN