Back To Top
İstanbul’u kazanmak

İstanbul’u kazanmak

 - Son Güncelleme: 24.06.2019 Pazartesi 10:03
- A +

İstanbul seçimini kazanmakla İstanbul’u kazanmak arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?

İstanbul seçimini kazanmak önce siyasî, sonra idarî bir sonuçtur. İlla ki bir aday seçimi kazanır. Peki seçimi kazanan İstanbul’u kazanabilir mi?

İstanbul’u kazanmak istiyorsak, onu kaybettiğimizi kabul etmemiz gerekiyor!

Ankaralıyım, Ankara’da yaşıyorum. Ankara’dan sonra en çok yaşadığım, bulunduğum şehir İstanbul’dur. 1974-1979 arası, arada bazı boşluklar olmakla birlikte İstanbul’da idim. Sonraki yıllarda da zaman zaman aylarca kaldığım bir şehirdir İstanbul. Üsküdar’da oturduğum da oldu, asıl İstanbul’un sur içinde yaşadığım da. İstanbul’un nüfusu 2.5 milyondu. (Bir daha harflerle ifade edelim: İki buçuk milyon!) Şehir o zaman bize kalabalık gelirdi. Buna rağmen yeşili boldu, şimdi yüksek binalar ve gökdelenlerin istilası altında olan sayfiye semtleri hâlâ ferah bir hayata devam ediyordu. Yahya Kemal’in “Ömrüm İçerenköy’de geçsin” dediği sayfiye semtine divan edebiyatı hocalarının piri Ali Nihat Tarlan’ı ziyarete giderdik. Hatta bir ara kütüphanesini tanzim etmiş, bazı hediye kitaplarını da almıştık.

O zaman bu mısraın dayanağı vardı, şimdi yok. Ömrüm neden İçerenköy’de geçsin ki?

Boğaz’da bazı yapılaşmalar görülüyordu. Tahsin Banguoğlu’nun Çengelköyü’nde Kuleli’nin dibindeki yalısına gider gelirken tarihe ve tabiata bu müdahaleden rahatsız olurduk. Bizi rahatsız eden dönemin resmini şimdiki Boğaz fotoğrafıyla karşılaştırırsak, hükmümüz ne olur?

İstanbul’u İstanbul yapan semtler bu niteliklerini kaybederken son 20-30 yılda ortaya çıkan ve büyük nüfusları tıkış tıkış barındırmaktan başka vasfı olmayan “kent unsurları” şehre hâkim oldu.

İstanbul şehir olarak tam mânasıyla “kayıp şehir”dir. Eğer şurda burda sıkıştırılmış tarihi unsurlar olmasa, değil bin, milyon şahit getirseniz bu şehre İstanbul dedirtemezsiniz.

İstanbul’un 16 milyonluk nüfusu ile öğünmeli miyiz? Hatta daha ötesine geçip şehri 20 milyon yapmak için projeler ortaya atmalı mıyız?

İstanbul’u sevmek işte bu soruya verilecek cevapla irtibatlı.

İstanbul dünyanın tarihî şehirleri arasında müstesna bir yere sahip. Emsali var mıdır? Bana göre yoktur, yani nazirsizdir. Ona yakın sayılabilecek tarihî şehirler, başkentler Roma, Paris, Londra, Berlin, Viyana, Moskova…Bu şehirlerin hiçbiri İstanbul nüfusuna yakın bir nüfusa sahip değil. Moskova 11 milyon, Londra 8 milyon. İstanbul bu şehirleri nüfus yönünden geçti diye sevinmeli miyiz? Diğer tarihî şehirlere bakalım: Berlin üç milyon üç yüz bin, Roma iki milyon yedi yüz bin, Paris iki milyon üç yüz bin, Viyana bir milyon sekiz yüz bin…

Dünyanın en yaşanılır şehri Viyana imiş. Şimdi nüfusu iki milyonun altında. Halbuki 1910’da iki milyonu aşmış bir şehirmiş. Berlin 1930’larda 4 milyondan fazla nüfusa sahipmiş.

Medeniyetin esası şehir kurmaktır. Şehir inşaa etmek, yapmak aynı zamanda yetiştirici bir süreçtir. Bir şehir tasavvurunuz varsa, bunu hayata geçirmek için fırsat da elinize geçmişse…

Nagehan ol şâra vardım/Ol şarı yapılır gördüm/Ben dahi bile yapıldım/Taş ü toprak arasında! Hacı Bayram-ı Veli bir medeniyet inşasından söz ediyor aslında. Yaşanılır bir şehir kurmak, mevcut şehri yaşanılır halde tutmak, hayatı zorlaştıran, insanı boğan unsurlarından ayıklamak bir medeniyet hamlesidir. İstanbul böyle hamlelere yaşanılır kılınmaya çalışılmış mıdır? Elbette bu yönde ciddi adımlar atılmıştır. Buna rağmen şehrin yaşanılırlık seviyesi yükseltilememiştir. Sonuca bakarak başka tedbirlerin de gerekli olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul yaşanılabilir şehirler sıralamasında 130. imiş. Trafik sıkışıklığı yönünden ikinci sıraya yerleşmiş. Yeşill alan itibarıyla son sırada imiş. Pahalılık, hava kirliliği…daha neleri sayalım?

Yatay yapılaşma mı dediniz? İstanbul nüfus birinciliği yanında gökdelenleşme konusunda da zikri geçen şehirlerin önünde. Yedi tepeli şehrin 177 gökdeleni varmış!

İstanbul’a dört koldan yapılan vahşi saldırıyı durdurmak, onu kurtarmak için ilk şart. İstanbul Türkiye’nin nüfus deposu olmamalı. Şehrin yaşanılırlık kalitesini yükseltecek nüfus tesbit edilip onun üzerindeki kalabalığı başka yerlere aktarmanın yolu bulunmalı. İstanbul için yük olan bazı sanayi kuruluşlarını ülkenin başka şehirlerine teşvikle taşımak için ciddi bir planlama yapılmalı. İstanbul’u fiziken, madden büyütmenin, onu tarih ve tabiat yönünden, insanlık yönünden, kültür ve medeniyet yönünden küçültmek demek olacağının farkına varmalıyız.

İstanbul kaybedilmiştir. İstanbulu kazanamazsak, Türkiye’yi kaybederiz. Bu yüzden İstanbul’u kazanmak bekâ meselesidir!

*

Olacak olan oldu!

Biz yukarıda okuduğunuz yazıyı gazeteye göndermek üzereyken, mesaj geldi, süremizin 21.30’a kadar uzatıldığına dair. Sonuç kısa sürede beli oldu. Biz bir ay önce “Seçim kazanmak” yazısını yazmıştık, Karar’ın 16 Mayıs sayısında yayınlandı. Merak edenler arşivden bakabilir. Seçim sonuçları ile ilgili değerlendirmelerimizi önümüzdeki günlerde okuyucularımızla paylaşacağız.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 18:15
Hocam, Tayyip Erdoğan'ın yere yere bitiremediği; çöpüyle, çukuruyla, çamuruyla meşhur o eski İstanbul'u övüyorsunuz. Kafamız karışıyor, İstanbul eskiden mi daha iyiydi yoksa şimdi mi daha iyi?
karar okuru 24 Haziran 2019 13:28
Sn yazar 57 yaşındayım ve 57 senedir istanbulda yaşıyorum. Ne demek istediğimi anlatabildimmi acaba.Basit bir örnek vereyimmi.Müslümanlıktan bahseden istanbulu 25 yıldır yöneten zihniyet martılara güvercinlere serçelere zarar verdiğini bile bile sanki parasını kendi ceplerinden veriyorlarmış gibi hovardaca havaii fişekleri atmaya devam ediyorlar. Bu basit örnek bile size birşeyler anlatabilmiştir umarım.Bu uyarıları çok yaptık amma dinleyen olmadı.Şimdi özellikle Ekrem beyede yazacağım şu havaii fişekleri kaldırsınlar.
E.K 24 Haziran 2019 13:17
Guzel bir yazi. Tesekur ederiz..Dogru. Istanbul'u harap ettik...Aslinda butun kentlrimizin hikayesi ayni...Rant, beton yigini...Insan kalabaligi. Yesil yok...Yaya kaldirimlari yetersiz...Insan merkezli degil kentlerimiz...Istanbul'a en buyuk ihanet yine Akp doneminde yapildi...Kentin nufusunun azaltma yonune gidilmesi fikrine katiliyorum...Bazi seyeler siyaset ustu olmali. Yerlesim yerlerinin plan projesi bunlardan biri...Oy icin tabu dagitmanin o secimde bir getirisi olur, ancak uzun vadede ihanete donusuyor..
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 12:01
Yeni başkan İstanbul'un nüfusunu artıracak iş bulma vaadleriyle propoganda yaptı. Hatalar, emin olunuz aynen devam edecek.
hasan 24 Haziran 2019 10:35
İstanbul'un sahillerini arap kasabalarına çeviren zihniyetin arkasında durmak imkansız. her yer çirkin beton yığınları ile dolduruldu. birileri sürekli karşı tarafa oy vermeyin. vebalini ödeyemezsiniz diyor. istanbul u bu kadar çirkinleştirmenin vebalini kim ödeyecek.
HAK, HUKUK , ADALET, EKMEK AŞ isteyenlere kulak tıkayanlar hiç bir uyarıyı dikkate almamışti. .beklenilen sonuç
Karar Okuru 24 Haziran 2019 07:27
Mehmet doğan hocam! Bu saatten sonra sizin İst'un olumsuzluklarını eleştirmeye hakkınız yok diye düşünüyorum. Herşeyine destek verdiğiniz bu iktidar 25 yıldır yönettiği İst'u bu hale getirdi. Lütfen alınmayın...
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 17:09
2
1.İstanbul 94'ten önce de güllük gülistanlık değildi. 2.Hocanın Ak Parti'ye her şeyiyle destek olduğu sizin boş laflarınızdan biridir.Benim bildiğim Doğan Hoca eğriye eğri, doğruya doğru der.
Karar okuru 24 Haziran 2019 18:25
0
M. DOĞAN hocamın geriye doğru yazılarını okuyun efendim. Ben hocamı severim. Ancak!
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 06:01
Bu şehre Binali yakışır diyordun. Niye vazgeçtin sayın yazar? Bu şehri bu hale o çılgın projeler getirmedi mi? Her çılgınlık yeni nüfus getirmedi mi? Şimdi Ekrem başkandan mucize bekliyoruz.
murat 24 Haziran 2019 01:44
Mehmet Doğan gerçekten durumu özetleyen güzel bir yazı kaleme almış..belki şu da söylene bilir:AK Partili, MHP'li olup da İmamoğlu'na oy verenler oldu. Bu kesin... dünya görüşleri itibariyle geçmişte hiç bir zaman oy vermedikleri CHP'nin adayına şimdi oy verdiklerine göre bir isyan bir beklenti içindeler..her kim ne yapıyorsa, iyi ya da kötü; karşılığını alıyor, alacak da..
mehmet 24 Haziran 2019 00:44
Binlerce vatandaşımızın katili APO'nun kardeşi Osman ÖCALAN, seçimden bir gün önce TRT ekranlarına çıkartılıp konuşturularak medet umuldu ya... sözün bittiği yerdeyiz...
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 23:24
Arşivlik.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 22:57
Istanbul'un siluetini de iki kazik gibi gokdelen dikerek bozdular. Beni en cok rahatsiz eden o.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN