Back To Top
Kayyımın kayyumu!

Kayyımın kayyumu!

 - Son Güncelleme: 27.08.2019 Salı 09:03
- A +

Siyaset sahasına pek girmek istemiyoruz, fakat çok fazla da dışında kalınamıyor. Türkiye kayyum meselesini tartışırken, güneydoğuda idik. Belki bütünü için söylenemez ama görebildiğimiz yerlerde, mesele batıdakinden daha sakin karşılandı.

Tabiî profesyoneller var ve onlar bu meseleyi gündemde tutmak zorundalar. Halk seçti, ama kayyıma umulan tepkiyi göstermedi; seçimin düzlemi ile yönetimin, şehir idaresinin düzlemini ayırdı.

Kayyum hükümetin bir tasarrufu, elbette mahkeme kararı esastır, herhâlde bir yeri olmalı ki, mahkeme kararı beklenmeden böyle bir tasarrufta bulunuluyor.

Mesele siyasî…

Hükümet siyaseten kayyum tayin ediyor, muhalefet siyaseten kayyuma karşı duruyor görünüyor!

İktidar partisi için kayyum oy kaybına yol açabilir mi? Bu ihtimal vardır ve karar buna rağmen alınmış olmalıdır. Muhalefetin tutumu “bekâra karı boşama” deyimine girer. Hele CHP için İstanbul büyükşehir belediyesi seçimini HDP desteği ile kazandığına inanması, tepkinin yönünü ve şiddetini belirliyor, desek yeri var.

“Kayyuma karşı çıkarım, Kürtlerin oyunu kaparım, iktidara yürürüm!” Bu ucuz siyasettir, meselenin enini boyunu düşünmeden havuca ulaşma hevesidir.

Hiçbir konu sadece hukukî değildir. Hele siyasetin alanına giren meseleler çok boyutlu, çok veçhelidir. Salt hukuk üzerinden konuşursak, kayyuma karşı çıkmak kaçınılmaz, fakat hükümete bu yolda tavsiyede bulunanların, karşı çıkanların meselenin diğer boyutlarını da göz önünde bulundurmaları beklenir.

Görevden uzaklaştırılan belediye başkanları, bu başkanların siyasî mensubiyeti hakkında nasıl bir fikre sahibiz? Bu başkanların partisi gerçek anlamda bir “siyasî parti” midir?

Bunlar Türkiye’nin, devletinin, hangi asgarî müştereklerini savunmaktadır?

Toprak bütünlüğünü mü? Millet bütünlüğünü mü?

Bayrağını mı selâmlamaktadır, millî marşını mı söylemektedir?

Bu soruların cevabını ben vermeyeyim, zaten fiilleriyle her gün veriyorlar.

Meclis çatısı altında bu parti bulundukça TBMM bir gizli görüşme yapabilir mi? Yapar yapmasına da bu “gizli görüşme” olabilir mi?

Terör örgütünün siyasî yüzü rolünü oynayan bu partinin seçtiklerinin yerine kayyuma karşı çıkanların “siyasete gel, terör uzantısı olmaktan çık” dediklerine şâhit olabiliyor muyuz?

Eğer bu sözde parti Türkiye’nin asgarî müştereklerinde mutabık olsa idi, kayyum konusunda hükümet bu kadar kendini rahat hissedemezdi.

Kayyum yorumlarını eş zamanlı olarak berhava eden bir kahraman çıktı Amid’de: Hacire ana. (Siyasî kürtçüler “Amed” diyorlar. Artuklular, Akkoyunlular “Amid”, hatta “Kara Amid” derlerdi.) Acaba bu mübarek hatun Hâcire, “hicret eden” mi?

Görevden uzaklaştırılanların siyasî partisi rey, oy, halkın görüşü… derdinde değil. Her şey görünürlüğü sürdürmek için. Asıl yaptıkları ABD’nin bölge siyaseti üzerinde kaydırak oynamak. ABD, Irak’ta, Suriye’de verdiği desteği bir gün Türkiye’de de verirse…

Bu ihtimal uzak görülebilir. Suriye kirli savaşı başladığında kim derdi ki ABD Türkiye sınırlar boyunca bir terör örgütünün hâmisi olacak?

Biz “ya Kayyum” zikrine devam etmeliyiz. Kayyum Allah’ın sıfatlarındandır. Kıyam kelimesin hatırlayalım, ayakta duran. Bu anlamda Kayyum, “kendiliğinden var olan, ayakta duran, yaratan” demektir.

Türkiye, ilan edilmemiş bir savaşı sürdürüyor. Nereye kadar?

Sürekli ayakta durmak, kıyam hâlinde olmak zorundayız.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
halil 28 Ağustos 2019 10:44
TMK'da "kayyım" olarak ifade edilirken İİK'da "kayyum" olarak ifade edilmektedir. Bu kelimenin doğru telaffuzu nedir Mehmet Bey??
memduh 27 Ağustos 2019 19:24
şu islami kimliğe sahip kalemler olarak tanıdığımız yazarlar çizerler bize hep umut vadediyor. ama her ne hikmetse mesele gelip "kürt"lere dayandığında adeta duvara tosluyorlar. bir rahatsızlık baş gösteriyor. ben bunu bir türlü anlayamadım. öyle ki sayın doğan, hacire teyze için "acaba 'hicret eden' mi" diye not düşerek zımnen kürt olmadığını ifade etmeye çalışmış gibi. çok yazık. hep söylüyorum: bu memlekette kemalizmle, yakın tarihle bihakkın yüzleşmeden bu kürt meselesi ve pkk terör örgütü sorunsalı asla çözülmeyecektir.
Muhtefi. . 27 Ağustos 2019 18:54
Hakaret içermeyen ama hep nin parti olma meselesinde faşist siyasi partiden daha geriye düşen yazarı eleştirdiğim için yorumu mu yayınlamadı.iste burunuz siz.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 18:01
Allah ömrünüze bereket versin
İbrahim Erdoğan 27 Ağustos 2019 16:02
Sayın yazar, Görevlerinden uzaklaştırılıp yerlerine kayyum konulan başkanların seçildikleri partinin "gerçek bir parti olup olmadığı" konusu YSK tarafından değerlendirilmiş olmalı ki seçime girebilmiştir... Ancak herkes tatafından çok iyi biliyor ki; o başkanları oylarıyla şehirlerinin başkan koltuklarına layık görüp oturtanlar bu ülkenin vatandaşları ve o şehirlerin seçmenleridir... Biraz insaf lutfen!..
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 15:42
Doğan’ı Kemalizm düşmanı bilirdik. Meğerse o, Bahçeli gibi, Perinçek gibi, üniter ulus devletçi bir Kemalistmiş.
Muhtefi. . 27 Ağustos 2019 17:15
2
Mehmet Doğan gibilerinin icat ettiği Kemalizmi çok ciddiye almışsın. İçinden geçenleri Kemalistler bize bunları yaptı diye dile getiriyor sadece.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 14:54
harika bir yazı ellerinize saglik
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 14:38
Benim oğlum bina okur döner döner yine okur. Sayın yazar kısır bir döngü içinde dolanıp duruyor. Gerçi tüm dünyada cehalet ayakta ama cehaletin vardığı bir yer yazmıyor tarih. Çekirge sürüsü gibi tala ama mal sahibi eskisi gibi değil, verşr gazı cahil cahili korar
Vicdan 27 Ağustos 2019 14:07
Mehmet Doğan insan hayatında bazı şeyler vardır ki hayatı boyunca yakasını bırakmaz bir hayalet gibi takip eder. Bence bu yazı da senin için öyle olacak ve bu memleket normal bir memleket olunca bu yazıya kara çalıp senin yüzüne sürecekler. Kayyum gelsin iyi hoştur diyorsun onlar terörist zaten. Nasipse (ki ben bekliyorum) İstanbul'a da kayyum atanınca umarım buna karşı çıkmaz ve desteklersin. Eğer desteklemezsen demek ki Kürt düşmanısın. Eğer desteklersen o zaman Karar gazetesi seni hala "yazar" olarak tutacak mı büyük bir merakla onu takip edeceğim.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 13:02
Senin mahallede olana kayyum atansa dünya yaygara ama farklı birine olunca el ovusturma ve birde Müslümanım gecinirsiniz. Neden o kayumlari milyonlarca oy alanların iradesine ipotek tır demiyorsun
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 12:29
Sizin de fikriyatınızı beğenmeyen, tehlikeli gören kesimler var, size de kayyum atanmasını doğru bulur muydunuz? AKP nin kapatma davalarını unuttunuz değil mi? O zamanki egemenlerden ayrılan tek noktanız yok. Ortak değerlere gelince, tek ortak değerimiz 'insan' olmaktır. Diğerleri, insanlaraca uydurulmuş palavralar.İçinizdeki vicdana, Allah'a sorun size söyler, asabiyet hastalığına yakalanmış arkadaş.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 12:18
Demekki neymiş;bölücü sadece eline silahı alanlardan çıkmıyor,eline kalem alanlardan da çıkıyor ve bunlar daha tehlikeli.
Karar Okuru 27 Ağustos 2019 12:13
İktidara güzelleme tabi ki en kolayı. Devam...
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:18
Hocam bu yaklaşımla herkesi yerinden edebilirsiniz. Bir vatanperverlik ölçer geliştirmeniz gerekir. Aksi halde her vatandaşı bir fiilinden hain sınıfına sokmak artık çok kolay. Ama vatanın bütünlüğü böyle korunmaz bilakis zarar görür. Bu ülkede çeşit çeşit etnik kimlik, inanç, siyasi görüş var. Birlik ancak herkesin hakkı olan hareket alanını tanımakla mümkün olur. Kayyum olan da kendisini inkar dahil olmak üzere insana muhteşem bir hareket alanı vermiş.
ERKAN DOĞAN 27 Ağustos 2019 10:40
Sayın Yazar Nerede ise 24 saat denetlenen geliri belirli gideri belirli belediyelerin teröristlere para verdiğini iddia edip adından hiç kimseyi tutuklamadan sadece görevden almak tek kelime ile yanlıştır. Bunun doğru olduğunu iddia eden de hata yapıyor. Suç varsa suçlu nerede. Hep aynı yalan. Bu devlet ne zaman bu tavırlardan vazgeçecek.
Sabır! 27 Ağustos 2019 04:44
Allah razı olsun.Cemaat imamın arkasında saf tutar.Ateist katil,devleti bölme peşinde,bayrak düşmanı,istiklal marşı düşmanı olanların yanında durmaz.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 04:13
Kayyım devletin parası ile Yani yetimin hakkı ile gümüş altın almış büyüklerinize
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:45
2
En büyük "hediye" de reise verilmiş. Ahmet Türk, ben Cumhurbaşkanının bu hediyeyi aldığına inanmıyorum, diyor, ama, RTE yalanlamadı.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 21:20
0
İMAMOĞLU, halka verdiği sözü tutmaya başladı. AKP beslemesi vakıflara döşenen boru hattını kapattı. Geçenlerde de, AKP medyasına reklamları durdurmuştu. Milyonlarca lira İstanbul halkına kaldı. Bu adam, birilerini kudurtmaya kararlı. Hadi hayırlısı. :)
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 03:59
Sayın yazar siz yanlış bir gazetedesiniz sanırım. Size Doğu Peri’nçek’in Aydınlık gazetesinde yazmak yakışır. Karar kaliteli, entelektüel yazarların yer aldığı bir Gazete. Kararın hatırı için sizin gibi Peri’nçekçi ulusalcılara da katlanacağız artık.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 14:56
7
Gerçekler zorunuza gidiyor değil mi.Yazar olanları tüm açıklığı ile yazmiş..Kurt kardeşlerim dinsiz PKK ya pirim vermeyecek. Diyarbakirli cook rahat hizmetin tadına vardı Oğlu kızı kaçırılmıyor .Seçimlerde göreceksiniz ayni Ağri ve Hakkari'de olduğu gibi devlete büyük destek gelecek.
Karar 27 Ağustos 2019 03:37
Merak etmeyin Istanbul ve Ankara'ya cok yakinda kayyim atanacak onun yasal calismalari yapiliyorrrrrrrrrrrrrrrrr.
Pori 27 Ağustos 2019 02:35
Saçmalardan seçmeler...
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 02:08
Amerika, Türkiye’ye Suriye’ye gir oraları işid’e bırakma dedi. Türkiye naz yaptı. Amerika’da kürtleri destekledi. Olay bundan ibaret. Durup durup Amerika terör örgütüne destek veriyor demeyin. Türkiye’nin yanlış politikaları hep.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 02:09
Evet siz daha çok Atatürk dönemiyle ilgili yazıyorsunuz. Geçmişi eleştirmek kolay. Şimdiki yönetime laf etmek her babayiğidin harcı değil
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 01:19
Allah yardımcımız olsun.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 00:19
Yazar siyasal islamcilarin ne kadar omurgasiz olmasi gerektigiyle ilgili, ders veriyor yazisinda. Bunlar ikiyuzlulugu icsellestirmis. Oyumuz calindi, ses edemiyoruz , cunku Abd nin ekmegine yag suren vatan haini oluruz oyumuzu sorarsak. Firavunun yolunda son hiz devam. Utanmadan bu yaziyi yazacak kadar yuzu kizarttiginiza gore artik her turlu haksizligi yapabiliecek kivamdasiniz demektir. Size de bu yakisiyor zaten.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 00:06
Sayın yazar halk çekiniyor sokaklara çıkmaktan...
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 23:54
Yazarın içindeki gerçek yazar konuşmuş. Seçim mi? Durun bakalım millet doğru karar verecek mi vermezse tanımam. Yasal bir parti mi? Onun yanında önemli şeyler konuşmak hata. Hukuk mu? Durun bakalım İslamcı tezlere uygun karar çıkacak mı. Eğer çıkmayacaksa tabii ki meşru değildir. Allah sizi ıslah etsin ne diyeyim.
Karar okuru 26 Ağustos 2019 23:54
Akıl, bilim ve soğukkanlılık bu coğrafya da yok. Nüfusunun % 15-20 si ile kavgalı bir ülke çok ciddi sorunlar ile karşılaşır. Eski Yugoslavya savaşı surasında Yugoslavyadan sonra sıranın sırası ile ırak, suriye. İran v Türkiye geleceği konusunda öngörüler vardı. Yugoslavyanın 5 parçaya bölünmesini Miloseviç’in aşırı milliyetçi havası işe yaramadığı gibi uluslar arası suçlar açısındanda riskli oldu. Sonunda uluslar arası mahkemeye kendi ülkesi tarafından teslim edildi.
Muhtefi. . 27 Ağustos 2019 17:08
0
Yugoslavya (Guney Slavlar) ile alakası yok oradaki Toplum yapısı ile buradaki Cooook farklı. Oranın sorunları farklı, bizim sorunumuz farklı. .araştırarak konuşalım. .
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN